Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Taxonomy

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-05-2015, 07:05   #41
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,859
Thanks: 4,561
Thanked 5,414 Times in 3,453 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 245
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bojaxhinjtė: ekzotikė

Kisha Katolike, Nėnė Tereza mė 4 shtator 2016 shpallet Shenjtore

Kjo ėshtė dita e sapozgjedhur nga Papa Franēesku pėr tė shenjtėruar figurėn e misionares katolike shqiptare Gonxhe Bojaxhi, 12 vjet pas lumturimit tė saj nga ana e Papa Gjon Palit II.

Selia e Shenjtė ka informuar mbi kėtė ngjarje tė jashtėzakonshme autoritetet mė tė larta tė shtetit italian pėr garantimin e mikpritjes dhe sigurisė sė besimtarėve tė shumtė qė do tė jenė tė pranishėm nė sheshin e Shėn Pietros, duke e konsideruar si njė event planetar.

Shėnjtėrimi i Nėnė Terezės e mbėrritja nė Romė e eshtrave tė Papa Piut janė dy eventet mė tė rėndėsishme gjatė 2016, vit i shpallur nga Papa Francesko si Jubileo i Jashtėakonshėm i Mėshirės qė do tė nis mė 8 Dhjetor 2015 e do tė pėrfundoj mė 20 Nėntor 2016.

Sipas mediave italiane, bashkia e Romės ka ndėrmend tė vėrė nė dispozicion rreth 500 milionė euro, pėr tė ndihmuar nė rinovimin e infrastrukturės rrugore, si dhe blerjen e 400 autobuzėve tė rinj qė do tė pėrdoren pėr tė mikpritur turistėt e shumė qė mendohet se do tė vijnė pėr ditėn e shėnuar, nga Shqipėria e deri nga India, ku ka shėrbyer gjatė gjithė jetės me misionin e bamirėsisė.

Edhe mediat indiane i kanė bėrė jehonė kėtij lajmi duke cituar zėdhėnėsin e i Kishės Syro Malabar, Paul Thelekat nė Kochi, tė Indisė tė hėnėn e 18 majit.

Si kristian mezi po pres procesin e kanonizimit tė Nėnė Terezės. Ajo ishte nėna e miliona indianėve, sidomos e mė tė varfėrve dhe mė tė paprivilegjuarve” tha Thelekat informon Agjencia e lajmeve indiane IANS.

Gjashtė vjet pas ndarjes nga jeta (19 Tetor 2003), ajo u shpall “E Lumturuar” nga Papa Gjon Pali i II-tė, si simbol i ndihmės pėr “mė tė varfėrit e tė varfėrve”, tė cilėve ajo iu kushtoi jetėn, njė moment qė i ka hapur rrugė shenjtėrimit tė saj.

19 Tetori ėshtė shpallur festė kombėtare nga qeveria shqiptare.
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2015, 07:12   #42
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,348
Thanks: 183
Thanked 211 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bojaxhinjtė: ekzotikė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Mbesat u gjasojne shume gjysheve !
jo une kam ngjare nga gjyshja tjeter
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2015, 07:33   #43
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,267
Thanks: 4,710
Thanked 2,380 Times in 1,145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 93
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bojaxhinjtė: ekzotikė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ana_gend Shiko postimin
jo une kam ngjare nga gjyshja tjeter
Paske shpetue !
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2015, 07:47   #44
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,348
Thanks: 183
Thanked 211 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bojaxhinjtė: ekzotikė

fenotipin nuk mund ta zgjedhesh!
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2015, 07:56   #45
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,355
Thanks: 645
Thanked 578 Times in 220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bojaxhinjtė: ekzotikė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rrėqebull Shiko postimin
Nuk pajtohem me keto qe thua. Se per ndryshe duhet te perjashtoj nje pjese te fisit tim qe kane fenotip ekzotik, apo anasjelltas, ata te na perjashtojne neve. Popullsia shqiptare eshte shume mikse. E rendesishme eshte ndjesija. Ndihu shqiptar, kjo ka rendesi.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2015, 08:14   #46
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,859
Thanks: 4,561
Thanked 5,414 Times in 3,453 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 245
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bojaxhinjtė: ekzotikė
shife Dragon Gon djali.eshte jugor plaka veriore
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2015, 08:15   #47
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,355
Thanks: 645
Thanked 578 Times in 220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bojaxhinjtė: ekzotikė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skerdilaidas Shiko postimin
Duken exotik si thua ti rreqebull, sidomos ai mashkulli ne mes. Interesant se si jan konvertuar ne Katolik; duhet te ket ndodhur shum heret per mendjen teme, o te part e saj kan marr per gra ndonje magjupe.
Po ti ki betin katolik te zi o vlla, qashtu qysh ki edhe muslimon e ortodoks. Cka t'u kane pjeke n'kry kto sene t'kota krejt dallash. Kqyre Pale Leken per shembull.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2015, 08:16   #48
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,355
Thanks: 645
Thanked 578 Times in 220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bojaxhinjtė: ekzotikė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postiminshife Dragon Gon djali.eshte jugor plaka veriore
Ti je jugor a?!
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2015, 08:18   #49
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,859
Thanks: 4,561
Thanked 5,414 Times in 3,453 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 245
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bojaxhinjtė: ekzotikė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Ti je jugor a?!
plaku nga Korca nona shkodrane
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2015, 08:19   #50
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,348
Thanks: 183
Thanked 211 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bojaxhinjtė: ekzotikė

dragut i bie me qene indian keshtu po thoshka edhe jankulla

dragu mos u merzit ka edhe me keq me duket se gjyshja qe i kam ngjare une ka ca tipare turke
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2015, 08:24   #51
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,348
Thanks: 183
Thanked 211 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bojaxhinjtė: ekzotikė

cfare fenotipi eshte lokja
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2015, 09:35   #52
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,267
Thanks: 4,710
Thanked 2,380 Times in 1,145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 93
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bojaxhinjtė: ekzotikė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postiminshife Dragon Gon djali.eshte jugor plaka veriore
Drago,
Mos pi shume duhan, e sa per fenotipin, mos u merzit se as ti as plaka nga Shkodra se nuk ka asnje karakteristike te kalkutes...!
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2015, 13:41   #53
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,197
Thanks: 36
Thanked 101 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Skerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Bojaxhinjtė: ekzotikė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ana_gend Shiko postimin
cfare fenotipi eshte lokja
Nuk po shihet mire, por duket si Mesdhetare (Mediterranean).
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2015, 13:41   #54
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,348
Thanks: 183
Thanked 211 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bojaxhinjtė: ekzotikė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skerdilaidas Shiko postimin
Nuk po shihet mire, por duket si Mesdhetare (Mediterranean).
tani mir a keq eshte ky fenotip per ne
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2015, 13:49   #55
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,197
Thanks: 36
Thanked 101 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Skerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Bojaxhinjtė: ekzotikė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Po ti ki betin katolik te zi o vlla, qashtu qysh ki edhe muslimon e ortodoks. Cka t'u kane pjeke n'kry kto sene t'kota krejt dallash. Kqyre Pale Leken per shembull.
Normal qe ke, sidomos ne Shkoder dhe rrafshinat e Dukagjinit, por jo ne Malsi. Dhe kto tipa gjinden ma shum nen musliman dhe ortodoks, per shkaqe qe te kuptueshme kur te kesh parasysh historin ton.

Pal Leka duket si Bugar. Ban qe kan martu Serbet dhe Sllavet tjer te ati rrethi shkaki i fes, sepse ne Malsi nuk e gjan fenotipin e tij.
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2015, 00:27   #56
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,322
Thanks: 213
Thanked 615 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bojaxhinjtė: ekzotikė

Vete shkrimi eshte i ndyre, dhe qellimi ca me teper i ndyre.

Nese do nisej me qellimin e mire per ate figure qe perēon veē miresi dhe asgje tjeter, nuk do te shkruaje kete felliqesire nga mendja juaj e semure.

Une sdua ta identifikoj Nene Terezen me nacionalitet por dua te nderoj vepren e saj humane gjate ēdo dite te jetes se saj.
Edhe afrikane te ishte, nderim i thelle per ēdo njeri qe ka shpirtin human me te paimagjinueshem deri me sot.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur