Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Historia e Shqiptarėve > Taxonomy

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-12-2015, 00:30   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Postime: 5,414
Thanks: 1,178
Thanked 846 Times in 371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Shkencėtarėt sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj qė kemi parė

Disa shkencėtarė nė Britaninė e Madhe tė ndihmuar dhe nga arkeologė izrealitė kanė rikrijuar atė qė besohet qė ėshtė imazhi mė i pėrafėrt me Jezu Krishtin.

Duke aplikuar metoda tė antropologjisė kriminale, shkencėtarėt kanė risjellė njė imazh qė qėndron shumė larg imazheve qė njohim deri mė sot, tė cilat janė pėrdorur nė filma, nė libra etj.

Krishti nė botėn europiane dhe perėndimore pitkurohet si njė person fytyrėhollė, me flokė tė gjatė, sy me ngjyrė, buzė tė holla dhe me hundė tė drejtė. Ndryshe nga apostujt qė e rrethojnė e qė paraqiten si mė tė shėndoshė.

Nė vende tė tjera, si nė Amerikėn Latine apo nė vende arabe, Krishti paraqitet sipas rastit nga origjina e atyre zonave.( Foto e Jezu Krishtit sipas shkenctarėve )

Nė proces ka marrė pjesė edhe Richard Neave nga universiteti i Manchesterit, i cili ėshtė i njohur pėr rikrijimin e pamjes sė Filipit II tė Maqedonisė dhe mbretit Midas tė Frigisė.

Metodikisht ėshtė ndjekur njė rrugė qė ngjan se ecėn pas hamendėismit: mendohet se Krishti ka patur fytyrė tė ngjashme me semitėt e Galilesė tė kohės sė vet.

Kėshtu qė hapi i parė ishte studimi i kafkave nga zonat afėr Jerusalemit. Me ndihmėn e kompjuterėve u realizua njė model tipik i zonės, duke gjeneruar mė pas dhe tiparet e fytyrės.

Nė pėrputhje me karakteristikat racore, shkencėtarėt mendojnė se lėkura e tij ka qenė mė e errėt sesa e kemi tė ngulitur nė imagjinatėn tonė nga artistėt, pasi sipas Charles D. Hackett tė Candler School of Theology nė Atlanta, “imazhi i pėrftuar prej nesh ka natyrė instrumentale dhe i ėshtė pėrshtatur vlerave tona”.

Nė fund ėshtė prodhuar ky imazh, qė pretendohet se qėndron mė pranė tipit semitik tė kohės, pėr mė shumė mund tė shifni foton mė poshtė dhe tė gjykoni vetė.

Redaksia Online
( b.h/Shqiptarja.com )
__________________
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2015, 01:07   #2
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Postime: 9,086
Thanks: 2,331
Thanked 4,755 Times in 1,584 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Shkencėtarėt sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj qė kemi parė

Mendoj se imazhi i Jezusit na eshte dhene ne nje menyre per t'u admiruar nga besimtaret. Tiparet e tij jane bazuar me teper ne cilesite shpirterore me te cilat ai percillej / prezantohej ne njerzit rreth tij. Prandaj edhe nuk me habit qe e verteta mund te jete ashtu sic shkencetaret kane provuar.
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2015, 03:23   #3
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Postime: 20,894
Thanks: 1,608
Thanked 1,516 Times in 1,098 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Shkencėtarėt sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj qė kemi parė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin


I sajti eshte ky?

na e nxoren arab te pjekur
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2015, 06:20   #4
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Postime: 1,668
Thanks: 291
Thanked 178 Times in 110 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Shkencėtarėt sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj qė kemi parė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Mendoj se imazhi i Jezusit na eshte dhene ne nje menyre per t'u admiruar nga besimtaret. Tiparet e tij jane bazuar me teper ne cilesite shpirterore me te cilat ai percillej / prezantohej ne njerzit rreth tij. Prandaj edhe nuk me habit qe e verteta mund te jete ashtu sic shkencetaret kane provuar.
Ashtu eshte. Sejcili ia ka pershtatur vetes apo qejfit (preferencave) te vet. Diku paraqitet si bjon, diku si esmer e diku si zezak...Por cdohere i zbukuruar...duke folur ne superlative.Superlative fajinMegjithate imazhi me i sakte i Jezuit eshte i ashtuquajturi "Qefini i Torinos" (Shroud of Turin).

http://images.google.de/imgres?imgur...1vArwQ9QEIMjAB

*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2015, 08:33   #5
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Postime: 4,073
Thanks: 1,853
Thanked 1,061 Times in 460 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Shkencėtarėt sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj qė kemi parė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
I sajti eshte ky?

na e nxoren arab te pjekur
Pak ngjashmeri me Saddam Huseinin !
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2015, 09:05   #6
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Postime: 10,057
Thanks: 922
Thanked 1,062 Times in 571 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Shkencėtarėt sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj qė kemi parė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
Ashtu eshte. Sejcili ia ka pershtatur vetes apo qejfit (preferencave) te vet. Diku paraqitet si bjon, diku si esmer e diku si zezak...Por cdohere i zbukuruar...duke folur ne superlative.Superlative fajinMegjithate imazhi me i sakte i Jezuit eshte i ashtuquajturi "Qefini i Torinos" (Shroud of Turin).

http://images.google.de/imgres?imgur...1vArwQ9QEIMjAB

*
Mund te jete nje imazh i perafert por as ky nuk eshte shume i sakte sepse eshte imazh i nje plaku, perderisa krishti dihet qe ishte kryqezuar rreth moshes 33 vjecare.

Metodat qe i paksan perdorur per krijimin e imazhit te fundit duken bindese, sepse i paskan analizuar kafkat nga zona e Jerusalemit. Te pakten tiparet fizike duhet te jene shume te sakte, por edhe ngjyra e lekures dhe e syve ajo duhet te jete.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2015, 09:16   #7
SystemA
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 32,523
Thanks: 5,197
Thanked 2,819 Times in 1,771 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 219
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Shkencėtarėt sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj qė kemi parė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
Ashtu eshte. Sejcili ia ka pershtatur vetes apo qejfit (preferencave) te vet. Diku paraqitet si bjon, diku si esmer e diku si zezak...Por cdohere i zbukuruar...duke folur ne superlative.Superlative fajinMegjithate imazhi me i sakte i Jezuit eshte i ashtuquajturi "Qefini i Torinos" (Shroud of Turin).

http://images.google.de/imgres?imgur...1vArwQ9QEIMjAB

*
Me compiuter dal dhe une KINEZ.....
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2015, 09:34   #8
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Postime: 1,668
Thanks: 291
Thanked 178 Times in 110 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Shkencėtarėt sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj qė kemi parė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Mund te jete nje imazh i perafert por as ky nuk eshte shume i sakte sepse eshte imazh i nje plaku, perderisa krishti dihet qe ishte kryqezuar rreth moshes 33 vjecare.

Vertete duket me plak, sidomos ne foton e pare (origjinali, bardh e zi, eshte pak me poshte) por, po e shikove me me vemendje, nuk duket aq plak.


Sidoqofte, kjo njihet edhe si "fotografi" origjinale nga Jezui ne varr, perkunder...Citim:
Metodat qe i paksan perdorur per krijimin e imazhit te fundit duken bindese, sepse i paskan analizuar kafkat nga zona e Jerusalemit. Te pakten tiparet fizike duhet te jene shume te sakte, por edhe ngjyra e lekures dhe e syve ajo duhet te jete.

...kesaj, sepse ketu jane analizuar kafka nga njerez te ndryshem, nga nje regjion i caktuar, qe d.t.th. se eshte marre imazhi mesatar i marre nga disa njerez. Nuk dua ta mohoj punen e shkelqyer te ketyre qe e kane bere kete rikonstruktim, ama, si mund ta marr si 100% te vertete, nese, ta zeme, i analizoj disa kafka nga varrezat e Prishtines dhe ta nxjerr nje person me tipare te individualizuara?


Nese i krahasojme keto dy figura (imazhe), prapseprap mund te gjejme shumecka te perbashket....

*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2015, 11:11   #9
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Postime: 5,369
Thanks: 173
Thanked 125 Times in 98 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Shkencėtarėt sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj qė kemi parė

https://i.onthe.io/vllkyt61qvtsj7rda.b8570a20.jpghiqe menjihere qit syret
jo
jo
po ti shtika ethet me tu diftu ne anderr!__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2015, 12:03   #10
73ka
Super Anėtar
 
Avatari i 73ka
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Postime: 276
Thanks: 62
Thanked 89 Times in 55 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Shkencėtarėt sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj qė kemi parė

This is a reprinting of a letter from Pontius Pilate to Tiberius Caesar describing the physical appearance of Jesus. Copies are in the Congressional Library in Washington, D.C.

To Tiberius Caesar:
A young man appeared in Galilee preaching with humble unction, a new law in the Name of the God that had sent Him. At first I was apprehensive that His design was to stir up the people against the Romans, but my fears were soon dispelled. Jesus of Nazareth spoke rather as a friend of the Romans than of the Jews. One day I observed in the midst of a group of people a young man who was leaning against a tree, calmly addressing the multitude. I was told it was Jesus. This I could easily have suspected so great was the difference between Him and those who were listening to Him. His golden colored hair and beard gave to his appearance a celestial aspect. He appeared to be about 30 years of age. Never have I seen a sweeter or more serene countenance. What a contrast between Him and His bearers with their black beards and tawny complexions! Unwilling to interrupt Him by my presence, I continued my walk but signified to my secretary to join the group and listen. Later, my secretary reported that never had he seen in the works of all the philosophers anything that compared to the teachings of Jesus. He told me that Jesus was neither seditious nor rebellious, so we extended to Him our protection. He was at liberty to act, to speak, to assemble and to address the people. This unlimited freedom provoked the Jews -- not the poor but the rich and powerful.

Floke dhe mjekerr art
__________________
Ke na le me denim vdekje!
73ka nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2015, 12:54   #11
KOLLARE
Anėtar
 
Avatari i KOLLARE
 
Data e antarėsimit: Oct 2014
Vendndodhja: Ne Ajer
Postime: 88
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 3
KOLLARE ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Shkencėtarėt sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj qė kemi parė

Eshte shume,shume,e veshtire te gjindet nje imazh i perafert per jezusin,ndoshta nga qefini mund te jete deri diku i ngjashem.por me kete pamje qe kane dhene se fundmi nuk besoj se ka pasur ate pamje
__________________
Na Mbyti Hipokrizia,Fodulleku,etj,,
KOLLARE nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2015, 13:43   #12
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Postime: 1,878
Thanks: 2
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Shkencėtarėt sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj qė kemi parė

Citim:
Disa shkencėtarė nė Britaninė e Madhe tė ndihmuar dhe nga arkeologė izrealitė kanė rikrijuar atė qė besohet qė ėshtė imazhi mė i pėrafėrt me Jezu Krishtin.
Disa shkenctare:Nuk mund te besoje aq me pak te merret si i vertet ,kur keto "shkenctare,"perveē qe kane bere ekzaminim antropologjik te zones,por jo konretisht te vete Jezusit apo ekzaminimet ADN-es si dhe ato antropologjike te personit Jezus,..edhe sikur te behet kjo,le hapsire per egzaminime te manipuluara per qillime qe do donin te paraqesnin nje imazh te tij.
__________________
Mos i bej dikujt ate,qe nuk ke deshire te ta bej dikush.
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur