Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-01-2011, 13:48   #1
BATO
______
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 566
Thanked 1,176 Times in 614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve tė Veriut

Kjo temė ėshtė pėr tekste tė kėngėve tė Veriut. Nuk lejohen video pa tekste.
Hajredin Pasha - Ermal Fejzullahu, Sinan Hoxha

Hajredin Pasha o po i vjen o Radikės
vallė o ku janė o kėto malet e Dibrės

Vallė o ku janė o mor' kėto malet e Dibrės
mbajnė o kuvend o mor' n'atė fushė o t'Gjoricės

N'fushė t'Gjoricės o mor' ke kalaja
Hajredin Pashėn e ka gjetė belaja

Se belaja pashėn ē'e ka gjetė
malet e Dibrės more kanė lidhė besė

Ka' janė lidhė besė o mor' kanė lidhė o tė tanė
turkut Dibrėn o mos me ia lanė

Hajredin Pasha o mor' kryhutaqe
s'lidhet Dibra more me kėrbaēe

Hajredin Pasha ku e ke o ushtrinė
malet e Dibrės o mor' m'i kanė grie

Malet e Dibrės o kanė mbetė o tė tanė
nuk janė pak o mor' por dymbėdhjetė mijė
.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2011, 20:58   #2
BATO
______
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 566
Thanked 1,176 Times in 614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Po tė pres te shtrunga e vathės - Kala e Dodės (Dibėr)
Kėndojnė: Mifterim Kupa, Fatmir Daku

Knon bilbili o
male n'male
A s'e din o
se jam nė hall'e
Hajd' ta lidhim besėn se
kush ta ndal'e

Knon bilbili o
stane n'stane
Knova kėngėn o
lum ēobane
Knova kėngėn djal'n
e jotja jam'e

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2011, 22:51   #3
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 15,465
Thanks: 4
Thanked 3,069 Times in 2,038 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 162
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Kjo temė ėshtė pėr tekste tė kėngėve tė Veriut. Nuk lejohen video pa tekste.
Hajredin Pasha - Ermal Fejzullahu, Sinan Hoxha

Hajredin Pasha o po i vjen o Radikės
vallė o ku janė o kėto malet e Dibrės

Vallė o ku janė o mor' kėto malet e Dibrės
mbajnė o kuvend o mor' n'atė fushė o t'Gjoricės

N'fushė t'Gjoricės o mor' ke kalaja
Hajredin Pashėn e ka gjetė belaja

Se belaja pashėn ē'e ka gjetė
malet e Dibrės more kanė lidhė besė

Ka' janė lidhė besė o mor' kanė lidhė o tė tanė
turkut Dibrėn o mos me ia lanė

Hajredin Pasha o mor' kryhutaqe
s'lidhet Dibra more me kėrbaēe

Hajredin Pasha ku e ke o ushtrinė
malet e Dibrės o mor' m'i kanė grie

Malet e Dibrės o kanė mbetė o tė tanė
nuk janė pak o mor' por dymbėdhjetė mijė
YouTube - Ermal Fejzullahu & Sinan Hoxha - Hajredin Pasha
.

Bato, kur postove kėngė nga Labėria, i vure tė kėnduara nga lebėr. Edhe kėngėt e Dibrės na i sill tė kėnduara nga vendas.
( komente pėr kėta dy kėngėtarėt, qė kėndojnė "Hajredin Pasha", s'po bėj, se s'dua tė lėndoj ndjenjat e ndonjėrit kėtu)


P.S. Nuk thotė "dymbėdhjetė mijė", por "dimėdhet mi". S'po bėj mė ndreqje gabimesh, se mbase tė mbetet hatri.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2011, 23:12   #4
BATO
______
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 566
Thanked 1,176 Times in 614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Yoko, as unė nuk kam ndonjė simpati tė veēantė pėr dy kėngėtarėt qė kėndojnė Hajredin Pashėn, por ajo ėshtė njė kėngė e pėrshtatur pėr vegla moderne dhe qė ata tė dy nuk e kėndojnė keq. Sidoqoftė, nė tė ardhmen do tė pėrpiqem tė sjell kėngė sa mė tė mirėfillta popullore dhe t'u shmangem kėtyre tė rejave.

Teksti i kėnduar nga Aziz Ndreu mė duket pak mė ndryshe.

Sa pėr gabimet qė thua, nuk janė gabime, por mundohem qė t'i afrohem nga pak gjuhės zyrtare me qėllim qė tė jenė sa mė tė kuptueshme. Nuk besoj se kjo prish punė.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2011, 21:18   #5
alem_de
V.I.P
 
Avatari i alem_de
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Gjermani.
Posts: 1,010
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 14
alem_de ėshtė vėrtetė talentėalem_de ėshtė vėrtetė talentėalem_de ėshtė vėrtetė talentėalem_de ėshtė vėrtetė talentėalem_de ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
Bato, kur postove kėngė nga Labėria, i vure tė kėnduara nga lebėr. Edhe kėngėt e Dibrės na i sill tė kėnduara nga vendas.
( komente pėr kėta dy kėngėtarėt, qė kėndojnė "Hajredin Pasha", s'po bėj, se s'dua tė lėndoj ndjenjat e ndonjėrit kėtu)

YouTube - Aziz Ndreu - Hajredin Pasha

P.S. Nuk thotė "dymbėdhjetė mijė", por "dimėdhet mi". S'po bėj mė ndreqje gabimesh, se mbase tė mbetet hatri.
Heredin Pasha krye shenik
Nuk eshte Dibra Selanik
Selanik nuk eshte Perlepe
Si e kerkove n'Diber e gjete.
..................................................
Jo ma pak se 12 mi
Kan mbet n'istikam
N'vore s'kan hy.
__________________
Alles in der Welt läßt sich ertragen, Nur nicht eine Reihe von schönen Tagen.
alem_de nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2011, 22:08   #6
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,606
Thanks: 0
Thanked 501 Times in 162 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 162
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Nusja e Murosur

Ku rrjedh Drini, nen nje ure
Kem muros nje nuse ngure
E ruan uren te mos rrezohet
Drini mos shterrohet

Njera dore mbi djep te femijes
Tjetra lidh plaget e lirise
Prej ures se shenjte o nusja e re
Perkund djepin ne gjithe atdhe

Mos e shkel barbar ate ure, o hej
Se kem nusen nata gure, more hej
Ajo eshte o moter jona
E ka emnin Liridona, Liridona

Mos e shkel barbar ate ure, o hej
Se kem nusen nata gure, more hej
Ajo eshte o moter jona
E ka emnin Liridona, Liridona

Ku rrjedh Drini e ku rrjedh Buna
Ka pa toka shume furtuna
Por su rezuen as kalate as urat
Prej ēdo guri lindin burra

Pikon qumesht guri i bardhe
Aty pine brezat me radhe
Shqip flet guri ne vend te vet
Tash trimi e mba shume vjet

Mos e shkel barbar ate ure, o hej
Se kem nusen nata gure, more hej
Ajo eshte o moter jona
E ka emnin Liridona, Liridona

Mos e shkel barbar ate ure, o hej
Se kem nusen nata gure, more hej
Ajo eshte o moter jona
E ka emnin Liridona, Liridona

__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2011, 12:04   #7
BATO
______
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 566
Thanked 1,176 Times in 614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve tė Veriut

N'tokėn tonė heroike - Malishevė, 1989

N'tokėn tonė more heroike
e n'Kosovėn o tonė kreshnike
shumė kanė hjek more shqiptaria
pesėqind vjet na sundoi Turqia

Pesėqind vjet more erė Turqie
hem pa shkolla, as liri'e
s'na kanė dashė me na pa me sy'e
as si shtet o as si kombėsi'e

Pashallarė me ju lanēin syt'e
gjithė or vendin o na kanė shit'e
kurrė s'kanė kqyrė o me na shkollue
vatrėn tonė o na kanė gozhdue

N'qafė na paēin o t'gjitha malet
neve shkollat sot s'na i kanė lan'e
dorėn e krahun o ja'u kanė dhan'e
na kanė shitur nė vendin ton'e
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2011, 19:33   #8
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 15,465
Thanks: 4
Thanked 3,069 Times in 2,038 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 162
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Me beri shume pershtypje epitafi ( poezi e te ndjerit ) ne varrin e Qamilit te Vogel. Se ku e degjova te recituar nga Mirush Kabashi.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2011, 19:42   #9
BATO
______
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 566
Thanked 1,176 Times in 614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Tekste tė kėngėve tė Veriut

Nė video janė tė dyja kėngėt.
Kėngė pėr Ali Pashė Tepelenėn (Malishevė)
Kėndon: Qamil Muhaxhiri, Sali Berisha

Hej
njėzet e katėr djalo
pashallarė
pse n'Janinė more
vajtėn e ranė

Zaptun Shkodrėn djalo
Elbasanė
ē'ke Vasiliko mori
pse po kan'ė

Hej
ē'ke Vasiliko mori
pse po kan'ė
serasqeri na mori
o kalanė

Kjo kalaja djalo
n'bregdet t'Jonit
karshillėk mor' po na i
bėn Stambollit

Hej
kjo kalaja djalo
me bedena
shumė asllanat more
m'i ka mrena

Lum kalaja djalo
kėn ka mrena
Ali Pashėn more
me shtatė zemra

Hej
ē'ka kalaja djalo
qė po dridhet
Ali Pasha more
nuk po lidhet


Kėngė pėr Azem dhe Shote Galicėn (Malishevė)
Kėndon: Kumrije Buqaj

Azem Bejta po hyp nė kodėr
a po vjen kjo Shota n'votėr
Po vjen Shota, krushku i parė
thotė armiku, ka ēu fjalė
N'qoftė se do ti rranzė tek pragu
hiq flamurin nga konaku

Hej
O armik, largo taborėt
mos ma shkel horin mbi votėr
Mos m'ia thuj kėto fjalė
mos m'i kthe dasmorėt prapė
E kam Shotėn bash si burrė
besa jemi trima, nuk shuhemi kurrė

U hodh gjylja mbi kasolle
morėn zjarr dy lule molle
Morėn zjarr tė gjithė fishekėt
Azem Bejta po ndėrron jetė
Qė nga t'shtėnat po dridhet toka
po lufton Azemi dhe Shota

Hej
Eja Shotė, ma jep martinėn
pėrmbi shkėmb ta shkoj opingėn
Ēohu nė kambė e ngo trimninė
e ti o krajl gatit ushtrinė
E kam Shotėn bash si burrė
besa jemi trima, nuk shuhemi kurrė

http://www.youtube.com/watch?v=Az6BlnJwL2k
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2012, 09:35   #10
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,594
Thanks: 9
Thanked 32 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

http://www.youtube.com/watch?v=HtgszdDaYnE


Lahuta

Heu ku je lahutė shqiptare
Me vargmalet moshatare
Zanin fort e paske rue
Qysh prej Gjeto Bashė Mujit

Eu si ushtima kur del prej dheut
Si prej gojės sė Skenderbeut
Kapėrcen shekuj me radhė
Nė malet tona gjallė se gjallė

Kush ka thanė se ke mbarua
Kush ka thanė se je harrua
Ke jetue e prapė jeton
Ke ushtue e prapė ushton

Eu te oxhaku nė dorė tė malėsorve
te bajraku nė ballė tė dasmorėve
Kurrė nuk plakesh kujt si falesh
O lahutė jehonė prej malesh

O lahutė ti je e jona
Djepi yt te malet tona
Ti je pena e kangės sė rrallė
Historia jonė e gjallė

Eu mal pėr mal shkon tuj shkėlqye
Roje shqipja tė rrin mbi krye
O lahutė o shpirti i malit, knofsh gjithmonė,
Brez pas brezit, djalė pas djalit.
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2012, 09:42   #11
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,594
Thanks: 9
Thanked 32 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

http://www.youtube.com/watch?v=YuZUIwK7LOo


Th’rret Prizreni mori Shkodėr

Thrret Prizreni mori Shkodėr
Hajde t'rrimė se tė kam motėr
merre Durrėsin dhe Tiranėn
se na kėshtu e g’zojna nanėn

Unė thrras Pejė edhe Gjakovė
Drenicė, LLap edhe Rugovė
Vjen Deēani, Mitrovica
Kaēaniku e Kamenica

Vjen Gjilani e Prishtina
Ferizaji edhe Klina
N’kėtė kala s’bashku tė rrina

Kur tė vini, ou kur tė vini mos harroni
edhe Krujėn kėtu tė ma ftoni
Ēoni lajm nė Gjirokastėr
Tepelenė e Mallakastėr

Has, Mirditė, Kukėsin me thirrė
thirre Korēėn me rrethinė
thrras Tetovėn e Gostivarin
thrras Ulqinin e Tivarin

Bujanovcin, vjen Presheva
Suhareka e Malisheva
Tanė Gollaku e Podujeva

Kam thirr Plavė, kam thirr Guci
Hot e Grudė edhe Malėsi
Kam thirrė Dibrėn, Ohrin, Strugėn
merre Lezhėn edhe Pukėn

Vjen Ēamėria, vjen Janina
lum na lum s'bashku do t'rrina
Manastiri ka ēue fjalė
gjithsesi unė kam me ardhė

Gjithsesi unė kam me ardhė
se pėr Korēė malli m'ka marr
por ni besė m'ka thane e ki
herėdokur te ju do t'vij

Kur tė vini dore pėr dore
mos harroni t’shkoni n'Vlorė
ēonia Vlorės njė porosi
njė flamur le ta mban nė gji

Tė gjithė vllazėn edhe motra
eni ktu po na thėrret votra
njė kurorė bashkė ta qėndisim
nje flamur pa yll ta ngrisim

Le te dėgjojė sot bota mbarė
kėshtu rrinė bashkė o populli shqiptarė
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2012, 09:46   #12
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,594
Thanks: 9
Thanked 32 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Citim:
O lahutė ti je e jona
Djepi yt te malet tona
Ti je pena e kangės sė rrallė
Historia jonė e gjallė
Sa e vertete!
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2012, 22:33   #13
BATO
______
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 566
Thanked 1,176 Times in 614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Ngjarja ka ndodhur rreth viteve 1927-1929.
Kamber Loshi ishte njė prijės i njohur i ēetave kaēake tė Drenicės.
Kėnga e Kamber Loshit
Kėndon: Dervish Shaqa
________

Kamber Losh, o Kamber Sejdia
ēohu bre djalė, t'ka rrethu Serbia

Po pisket Kamber Sejdia
Delni shokė, ra tanė shoqėnia

Delni shokė, ra tanė shoqėnia
bini djem se u vra Fazllia

Naēallniki po i ēon fjalė
Ti Kamber kėnke budallė

Ai prefekti fjalė i ka ēue
Kamber Loshit pėr me u dorėzue

Tri serez¹ o t'kem rrethue
me pasė krahėt me fluturue

Me pasė krahėt me fluturue
prej Belicės s'mundesh me pėshtue

Kamber Loshi po i ēon fjalė
Ty prefekt mos t'kofsha falė

Nuk t'bi n'dorė dhe sa t'jem gjallė
pa m'ra mue zjarri n'qafė

Pa m'ra zjarri, hajd medet'ė
Ka luftue tri ditė e tri netė

Nja tri ditė dhe ka luftue
Kamber Loshi ashtė varrue

Shokėve t'vet na u ka kallėzue
Ēohuni shokė, ju n'mujshi me pėshtue

Fort Kamberi ashtė varrue
Punė e madhe nuk muj t'vij me ju'e

Janė ba gati, shokėt janė dalė
thėrret Kamberi - More Murat'ė

Merre vėlla - i ka thanė - kėt' sahat'ė
merr sahatin, merre kutinė

Merr sahatin, merre kutinė
Mo' Kamber, jo duhan nuk pin'ė

Merri vėlla, ē'ke, vetė t'i kam lanė
Mo' Kamber, jo nė gjys' s'po i ndan'ė

Janė ba gati, t'tanė janė dalė
po don Belica nė flakė me u kallė

Qyq e vetė n'kolib a ndalė
kur e ban zoti sabah'ė

Naēallniki apet po i ēon fjalė
O Kamber, fort kėnke budallė

Pse po i merr dhe vėllazėnit n'qafė
mue tash topat qė m'kanė ardhė

Po du shtėpinė me ta kall n'flakė
Kalle n'flakė more, qitja tymin

Kalle n'flakė edhe qitja tymin
sa t'jem gjallė, s'ta jap dorėzimin
___________

1. Njėsi ose gradė ushtarake nė ushtrinė serbe.


http://www.youtube.com/watch?v=WGNoSePLxXI
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2012, 07:41   #14
BATO
______
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 566
Thanked 1,176 Times in 614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Kėnga e Pajazit Ahmetit
Kėndon: Afrim Muēiqi
__________

Ugurolla¹ Pajazit bre djal'e
n'Prizeren rash' o pėr pazar'e

N'Prizeren rash' o pėr pazar'e
At' allti djal' o pse po e mban'e

Pse ma mban o at' allti'e
Un' qėllova - po thot' - jabanxhi'e

O qėllova - thojke - jabanxhi'e
un' n'kėt' shehėr² o kurr' s'kam hi'e

Kurr' n'kėt' shehėr vallah s'kam hi'e
ku ta gjej o nji myshteri'e

Ku ta gjej o nji myshteri'e
sa e kam shėtit' lumen allti'e

Ai ēaushi³, nji faqezi'e
ia lėshon mbrapa nja tre zaptije

Ēfar' kazaje djal' po rrin me shpi'e
Mbi Gilan, mbi katund tė ri'e

Pajaziti, nji djal' o i ri'e
rrept' po qet o me at' allti'e

Rrept' po qet o me at' allti'e
i la n'kalldrėm ata tre zaptije

I la n'kalldrėm ata tre zaptije
yrysh ban n'nji dugaj me hi'e

Yrysh ban n'nji dugaj me hi'e
A n'dor' tande more zotni'e

Dugajxhia ish kan' kan' goran'e
Nuk ka marre, Pajazit - ia ban'e

Pėr nji pun' qė mė mbuloi gazepi
tė m'qėllojshin fishekėt me veti

Tė m'qėllojshin fishekėt me veti
pat me shkue zani te mbreti

Pat me shkue zani te mbreti
gajret bani Pajazit Ahmeti

1. Ku po shkon (turq.)
2. Qytet
3. Nėnoficer turk
4. Xhandarė turq
5. Shitore (dyqan)


http://www.youtube.com/watch?v=xIbOE...ature=youtu.be
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2012, 09:07   #15
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,594
Thanks: 9
Thanked 32 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Kam menduar qė e kam sjell mė herėt kėtė kėngė kėtu nga ai forumi greko-vlleho-llatino-vatikano-magjuphano-etj. , i vetqujtun Fy Shy lol, por paskam qenė gabim.


http://www.youtube.com/watch?v=wk3i2...layer_embedded

O n’maje tė bjeshkvet o fryn murrlani
Nė kambė asht ēua Prek Cal’ vigani
Jau ka vu gjoksin stuhive
Po u ēon tė fala po shtatė krajlive
Shqipja asht e gjallė more nė bjeshkė tė veta
O nuk kane m’etė trojet e shkreta.

O per flamur e amanet-e
Nuk njoh krajl more nuk njoh m’ret
Kėto rudina e shpatie e lugje
E kanė emrin o Bjeshktė e Kuqe
Prapė me gjak more kanė me u la
O n’dornė e shkjaut mor-o s’kanė me ra

O Bjeshkėt e tona o s’janė plaēkė tregut
Janė kala more fushė bejlegut*
Nuk i lėshojmė more pėr pa ra burrnisht
Ballė pėr ballė more o-po gisht pėr gisht
Gati i kam djeltė e malėsisė
O me vulos more po me grykė tė alltisė

O si gjamė e motit o-po me vetimė
Po shkojnė dridhjet mor-o nė Cetinė
O nė pallat kenka mbyll krajli
O kryet ka ule more po kur flet Prek Cali
O paska met me gishta nė gojė
Eu me Prek Calin, o more s’bahet lojė

------------

*bejlegu - dyluftim
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rina pėlqehet nga
i vjetėr 06-10-2012, 09:43   #16
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,594
Thanks: 9
Thanked 32 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Prek Cali

Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rina pėlqehet nga
i vjetėr 08-10-2012, 21:11   #17
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,594
Thanks: 9
Thanked 32 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

http://www.youtube.com/watch?v=7iAZsfrYJnQ&feature


Ēka ka dielli qė sban dritė
Na u ndez lufta ne Kaēanik
Kaēanikut i raftė pika
Nuk e ditka ēka ėshtė frika

Nuk e ditka ēka ėshtė frika
Shtatė (nande) sahat tu pre me thika
Pre me thika shtatė (nande) sahat
Ka ra kali me lot nė gjak

Kaēaniku ēka ka thanė
Djemt e gjallė nuk muj me i dhane
Djemtė e gjallė nuk muj me i dhanė
Por me vdekė i qes te tanė.

Kaēaniku za ka lėshue
Del Kosova burrė e grue
Krushqt e hasmit po piskasin
Ējanė kėta njerėz qė snalin vrapin

O ējanė kėta njerėz qė snalin vrapin
Po e qes n'toke gjylen ma kapin.
................Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2012, 21:33   #18
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Kėngė pėr Jakup Ferrin

Ē’asht ai zog i kuq i bardhė?
Nga beteja sjell haberin.
Eu, nėpėr mes bjeshkės i bie
Fill i vetėm pa luftarin.
Si dori i lashtė prej ēetash
Ai po vjen me vrap prej malit
As ujvarat e Valbonės
Nuk ia lajnė rrėketė e gjakut.

Ref: O Jakup Ferri,mor ku je?
Thėrrasin malet me piskamė.
Tridhjet krena i ke pre
Me shtat plagė po rrin nė kamė!

Ndal dorin n’shteg t’oborrit
Shkumbė nga goja tringėllima.
Eu, mbeti trimi n’log t’mejdanit!
Gjak trimnie pikė lėndina
Rrin mbėshtetun mbi njė mal
Rrjedh lumi valė e i gjatė
Eu, tuj luftu’ o pėr vatanin
Jakup Ferri me bajrak.

Re: O Jakup Ferri,mor ku je?
Thėrrasin malet me piskamė.
Tridhjet krena i ke pre
Me shtat plagė po rrin nė kamė!
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2012, 09:04   #19
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Kėngė pėr Isa Boletinin

Ministrit tė Londrės shku’n e i thanė:
- Isa Boletini vet ka ardhė!
O man allti e man k’sul t’bardhė!
- Duhet t’prit o si asht’ zakoni,
Veē kujdes t’ma kontrolloni!
Ju gjeneralė o t’ma shoqnoni!
Hyni Isai me kokėn naltė,
Palė e xhamadanit i rrin hap’t.
O si shqiponja, o mor me dy krahė:
- Mė kan thon o se je trim mali
As kėrkush armėt s’ti nali!
Veē n’Evropė unė do t’jem ma i pari!
- Mos besofsh more ta kallxoj
Se nant’ plumbat i mbaj nė gojė
Ismail Qemali o vet ma dor’zoi!
Sa pėr rregulla i zbatova,
Veē alltinė unė s’e dorzova
Gjithė jetėn prej brezit s’e l’shova!
Lordi plak mbeti pa mend.
Asnji fjal se foli, por bon me shenjė:
- O ulu mor shqiptar tė bojmė’ kuvend!
- Unė kalova detin o ktu’ me ardhė
Mė ka ēu’ populli shqiptar.
O veē kralive me ua thonė dy fjalė.
Nuk kam ardhė ktu’ mor zotni
Nė pallat tė Londrės me u vra me ty!
Veē me thonė more se ka Shqipni.
Kush t’ka thonė se nuk ka Shqipni,
S’ndėgjon me vesh as s’shef me sy.
E koritė o vehten e tij.
Se Shqipnia asht’ ai dhe
Ku ka lindė ai Skenderbe
Portės naltė more i ka vu re!
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2012, 13:40   #20
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Kėngė pėr Isa Begun

Isa Begu or djali i ri,
nėn Hyrrjet nuk po don me hij
Hyrrjet nuk po don me hij
o donė Kosovėn bashkė me Shqipnin
Isa Beg more po rė thėrret nana
Po vijn topatat o me kartana
Shtatė sahat largė po ndijet gjoma.
Ndihet gjoma e haje medet
O pe thėrret Isa nanėn e vete
Bjerna shokėzat o nanė me fyshek,
E qeti hallku o me ja shkepe.
Se janė ardhė sod me mue me vdekė,
Isa begu ka dal nė shkrep
Me manxerre sa hollė po qetė.
Saherė qetė asqer po vretė.
N’qafė na paē or Zenel Beg
Se me ty patėm lidhjė kaj bese
Kem pas thanė mos me ngue Hyrrjet
Kem pas thanė mos i nėnhtrue Hyrrjetit
Jashar Pashės e Sefedin Begut
Jashar Pashės dhe Sefedin Begit
Se tanė shqiptarėt kėtune ja panė sherrine.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur