Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-10-2012, 11:35   #21
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Kėngė pėr Ymer Prizreni

O Ymer Prizreni,njė trim shqiptar,
Sylejmani ni komandar,
I tubuan tre mij’ luftarė,
Tanė malsorė,n’plisa t’bardhė,

N’qafė t’Morinės kokan dalė,
Sylejmani majti fjalė:
- Ngoni ju vllazėn shqiptarė,
Do t’i dalim turkut pėrballė;

Se Dervish Pasha n’Gjakovė a ardhė,
Pėr m’i zanė krent,m’i vjerr’,
Pėr m’i zanė krent,m’i vjerr’vet
Me coptue kėt ven t’shkretė.

- Efeni,ēka me ba,
A ban turkut pushkė m’i ra?
Myderrizi kish pas thanė:
- Kur asht fjala thojke pėr vatan,

Kur asht fjala o pėr vatan,
Jo veē turkut e atij tjetrit,
Po ni plum kush ja jep mretit,
Ka me shkue n’lule t’Xhenetit!

Fjalėt e hoxhės kur i nguen
Tė tanė burrat n’kam u ēuen,
Lidhėn Besė e pajtuen gjaqe,
- Me ven tonė s’ka pazarllaqe...!

Kur ėshtė pytje o mor pėr atdhe
S’njohim pashė,kral as mbret,
Se Shqipni o kem pėr vete,
Nuk kem lazėm ore pėr davlet
Se kėtė vend tonin o e sunojmė vet!”
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2012, 19:14   #22
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 32 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ymer prizreni Shiko postimin
Kėngė pėr Isa Boletinin

Ministrit tė Londrės shku’n e i thanė:
- Isa Boletini vet ka ardhė!
O man allti e man k’sul t’bardhė!
- Duhet t’prit o si asht’ zakoni,
Veē kujdes t’ma kontrolloni!
Ju gjeneralė o t’ma shoqnoni!
Hyni Isai me kokėn naltė,
Palė e xhamadanit i rrin hap’t.
O si shqiponja, o mor me dy krahė:
- Mė kan thon o se je trim mali
As kėrkush armėt s’ti nali!
Veē n’Evropė unė do t’jem ma i pari!
- Mos besofsh more ta kallxoj
Se nant’ plumbat i mbaj nė gojė
Ismail Qemali o vet ma dor’zoi!
Sa pėr rregulla i zbatova,
Veē alltinė unė s’e dorzova
Gjithė jetėn prej brezit s’e l’shova!
Lordi plak mbeti pa mend.
Asnji fjal se foli, por bon me shenjė:
- O ulu mor shqiptar tė bojmė’ kuvend!
- Unė kalova detin o ktu’ me ardhė
Mė ka ēu’ populli shqiptar.
O veē kralive me ua thonė dy fjalė.
Nuk kam ardhė ktu’ mor zotni
Nė pallat tė Londrės me u vra me ty!
Veē me thonė more se ka Shqipni.
Kush t’ka thonė se nuk ka Shqipni,
S’ndėgjon me vesh as s’shef me sy.
E koritė o vehten e tij.
Se Shqipnia asht’ ai dhe
Ku ka lindė ai Skenderbe
Portės naltė more i ka vu re!
Flm per tekstin e kesaj kenge qe e solle, se me pelqen jashtezakonisht shume kjo kange.

http://www.youtube.com/watch?v=5peP1mCgV8Q
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-10-2012, 20:10   #23
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

S.p.s e nderuar Rina

Kėngė pėr Mic Sokolin

Mic Sokoli n'dy tagana
rruga e mar i ka than nana
rruga e mbarė biri jemi i ri
tė luftosh bir pėr Shqipni
Birė luftofsh o pėr kėtė Shqipni
n'koft nevoja nana vij o me ty'e
vij e baj or dekėn me ty
veē mos me lanė turkun k'tu me hi
Mic Sokoli ni fjal po e flet
po i thot nanes ti mir mbeē
Hajd bre nanė o mos ki derte
Une turqve u dal vete.
Pa u farru o Shqipėria krejt
nuk hyn kėtu as krajl as mbret
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2012, 13:53   #24
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Kėngė pėr Haxhi Zekėn

N’grykė tė Pejės, more,u dhez rrfeja
Shqiptarisė,more, ju forcue beteja.
N’kam na u ēue,o vėllazėn, Haxhi Zeka,
Nisi fjalė, more,shqiptarėve po u man:
- Ngoni knena,o vllazėn shqiptarė,
O ju krerė e bajraktar.
N’kėtė vend juve o qė keni ardhė ,
N’kėtė vend juve o qė u kam thirrė;
Fjalė me dhanun,Besė me lidhė.
Pėr me lidh-o ni Besė tė Zotit,
M’i dal n’ball,more,o armikut t’sodit
si n’kohėn e Gjergj Kastriotit.
Na kėtij vendi duhet m’i dalė zot;
Te dy syt,Haxhis ju mbushėn me lot.
Po ban be pėr tė madhin Zot.
S’ja lėshojm kujtė pa u banėn tokė.
Atėherė Isa koka ēue n’kam:
- Ngo mor Zekė,unė ēka po t’tham,
I madh e i vogėl,tanė n’kam m’u ēue,
Pėr tokė tonė kena me liftue,
Me derdh’ gjakun,more, bash si prrue!
Kem m’u kallė tanė,more,si cigare,
s’kem me lanė anmik n’tokė shqiptare!
Fort u gzue,more,trimi Haxhi Zekė
Nxuerr alltin,more,poj qetė pėrpjetė:
- Kėtu koftė lidhė,more vllazėn,Besa-Besa.
E na u nisėn trimat,more,ēeta-ēeta,
shkon t’u pri,more,trim-o Haxhi Zeka.
Haxhi Zeka o njė zog shqiptari
O pėr Shqipėri o gjithmonė n’luftė ma i pari ehe.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2012, 17:36   #25
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,282
Thanks: 181
Thanked 426 Times in 278 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Po ndonje keng dashurie ka andej nga Veriu.
Dasma behen andej apo jo?! Femijet nga gryka e pushkes i nxjerrin andej?!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2012, 17:43   #26
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Po ndonje keng dashurie ka andej nga Veriu.
Dasma behen andej apo jo?! Femijet nga gryka e pushkes i nxjerrin andej?!
Po si nuk kemi kėngė dashuri neve kemi edhe kėngė erotike foklorike shqiptare por ato i kėndojmė mbasi dehen dasmorėt i nderuar peshkaqeni33
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2012, 19:10   #27
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,282
Thanks: 181
Thanked 426 Times in 278 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ymer prizreni Shiko postimin
Po si nuk kemi kėngė dashuri neve kemi edhe kėngė erotike foklorike shqiptare por ato i kėndojmė mbasi dehen dasmorėt i nderuar peshkaqeni33
Nuk e ve ne dyshim Ymer.
Bile jam i sigurt qe ka dhe te bukura bile, por nderhyra me qellim qe te na postoni dhe ndonje kenge Dashurie. Se ne jemi popull i emancipuar, nuk jemi popull i eger. Ne i kendojme edhe dashurise. Bile me shume dashurise.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2012, 20:12   #28
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Kenga e Salih Shabanit

O a ka djale qe m'a le Bajramin?
Me ma ndal Salih Shabanin,
E ka vra Spirro Kaptanin!
Ai Salihi ish kane shqiptare azgan,
pushken ne dore , ma ka marre.
E ka marre manxerren e mbretit,
niqin fysheke i murr prej mymleqetit,
O prite po zaka o ne Qafe t'Baqevcit.

O ne Baqevc o ai priten e ka zane,
Hej Spirro e Filja asajde po shkojne ,
ai Salihi perpara u ka dale.
Ku mje Spirre bre dushman po m'ja bane,
ku m'je Spirre bire more kryqali.
Rrafsh gjithe diten n'diell jam djeg per ty,
buke pa ngrane bre dushman uje pa pije,
ma pru zoti sot me u pjek ne ty,
O ma pru zoti me u pa sy me sy.

O ma pru zoti , o mu pa sy me sy,
mi ke pre nentedhjete shqiptare vllazni
Mi ke pre Spirre nentedhjete e nante.
Ateher Spirra ne ate vend be po i bane,
Pasha kryqin o ne viligdane,
pasha kishat Salih ka i kam,
se jam le o n'Kabash nuk jam kane.
Mos rrej Spirre, Salihi po i thete,
me sy te mij t'kam pa une e vete.
N'tesha e n'gradada ishe kane veshe,
ne kambe e n'dore ishe kane pervjele.
Vrajshe vllazen sikur me kane skjepe.
Si kasapi hajt more ne Shen Gjergje.
O s'te vike shtiro ne gjak tyne me shkele.

O s'te vike shtire ne gjake tyne me shkele,
m'a dredhojke djali ate manxerre.
E dredhojke more zjarr po i jepe.
Spirren e Filen te dyte o i la te vdekte.
E me pa mor Salihi q'po bane,
thike perpjete mor bjeshkes po shkone,
kange malsorqe shqiptari po kenone.
Krejt Dellovcit habere po i qone.
Njerez pa faje ne qafe mos me marre
Spirren e Filen te dyte o i lash te vrane.
Se ne Shqipni Salihi o dale ;
O lumi ai babe per djale qe ka lane.

http://www.youtube.com/watch?v=2e0-5UKhqSo
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2012, 09:39   #29
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,577
Thanks: 3
Thanked 30 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

mir eshte me ja vu daten se kur ka dal nje kang e popullit..
afersisht kuptohet sepse dat e sakte eshte e veshtire..
pse duhet data..
sepse kuptohet a eshte keng e sapo dal nga rapsodi kur ka ndodh nje ngjarje apo e krijuar me vone..
kur eshte e dal fill mbas ngjarjes athere kenga ka dhe vler historike sepse eshte si dokument gjithashtu..
kur kenga ka dal vone ose shum von athere ato cka prallis rapsodi jan ne pergjithsi pallavra per nga vlera historike dhe kur ka pallaver brenda nje keng ska as vlera..

psh.. cohet partia dhe per arsye te saja i jep porosi shkrimtaro artisto komitet parti lidhje shkrimtareve se.. me rastin e x y na duhen ca piktura ca drama ca skulptura e ca kenge..
dhe cohen artistet e ja fillojn aktivitetit..
vjen nje kontrollor nga lart e i shikon me dylbin e komitet qendrorit dhe u jep leje qarkullimin ketyre krijimeve.. dhe mileti edukohen e bombardohen me keto lloj pallavrash dhe mbas nje kohe kujtojn te gjith se ashtu sikurse e tregon piktura ishte filani..
ashtu si e pershkruan kiq blushi ne film ishte filani.. ashtu sic e paraqet ne sken filan artist filan figure ashtu dhe ka qėnur e ashtu sic e kendon rapsodi apo grupi lab i lapardhase ka qen x figur apo y ngjarje.. apo ashtu si thote ne liber historian paskali apo shkrimtar sylejmani ka qen fistek filani..

mirpo nuku jan ashtu gjerat..

nje shembull..

rapsodi fill mbas marrinave te azem bejto muto galices kendoj keshtu..

azem bejt azem galica..
ta pau sherrin tan drenica..

sherr- dmth reprezalje qe ushtria serbe u ka ba popullates se pambrojtur te drenices ne x kohe..

kjo eshte kenga e sakte dhe mendimi i sakte i popullit ne ato dite..

tjerat pastaj mbas 50 a 80 vjetesh cfar thuhen jan pallavra..

ose ja si e percakton plaku drenicak pordhamanine e envero marksisto qose demaqoistave rognero mutavistave me te ashtuquajturen uck..

ai thot keshtu.. dhe sja luan topi sot as mot edhe se nje industri mashtrimi eshte ven ne funksion per ta bojatisur ndryshe..

qeni keq qe ta sjell ukun ne torishte..

uku-ujqerit..
torishte-vatha ose nje livadh i rrethuar me purteka ku mbahet bagetia..

me bukur ska si thuhet..

pra lun ko.qesh me popull.. te vet (ky eshte kulmi) dikush ose disa.. e pasojat jan katastrofike qe ska pend ti pershkruaj..

pra qeni i keq jo qe nuk e perzen ukun..ujkun dmth.. jo qe nuk e shqyen.. por e ndjell.. e sjell ukun e tufen e ujqeve mu ne torisht.. pra aty ku nuk e deshiron as bariu as delja e shkrete me kingjat e vegjell.. dhe pasojat dihen.. kasaphane..

ose kur shikoni pikturat me enver duke marshuar maleve me mitraloz ne dore apo me grusht duke goditur hrushovat brenda ne moske apo duke degjuar keng te kohes partis apo filma.. mendoni se jan..te porositura..pra pallavra qe skan brenda asgje te vertete..
e keshtu me radh gjithcka e ketille..

pra kujdes nga kenget e krijimet artitike qe kan dal me porosi nga shpellat e djallezuara te se keqes..

keshtu o milet..

e nashti kur te lexoni kto qe thash.. thirrini kaplloqeve (trunit) e kur lexoni e degjoni keng e romane e filma e piktura qe kan brenda pallavren e porositur..kujdes mo i merrni si te verteta..

..
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2012, 10:42   #30
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,820
Thanks: 4,377
Thanked 8,802 Times in 3,001 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Citim:
keshtu o milet..

e nashti kur te lexoni kto qe thash.. thirrini kaplloqeve (trunit) e kur lexoni e degjoni keng e romane e filma e piktura qe kan brenda pallavren e porositur..kujdes mo i merrni si te verteta..
hahaha me kishin munguar shkrimet kaq te vecanta te Brarit..
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2012, 17:39   #31
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Brari edhe kėtu i fute hundėt ti,mbas je zagar me tė lemė ti se po e nuhat shumė largė historin e popullit tonė.E di unė pėrse e quan ashtu Azem Bejtėn ti sepse ishte kundėr "Lartėmadhėrisė" ai dhe e shante sa qe e mundur nepėr rrugėt dhe hanet e Shkodrės ai.Njerėz tė sojit dhe tė sorollopit tėnd ai u a ka prerė veshit pėr ti dallur populli mė mirė hafijet (shpijuat) qė i shėrbeni kralit tė sėrbisė Brari....
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2012, 20:29   #32
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,577
Thanks: 3
Thanked 30 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

azemi ishte nji hajn e lahper..
po flas per azem galicen..
megjithate naltmadhnija ja mori fmit e grat azemit e ja strehoj e i dha shpi.. katandi pension buk qe(kafsh pune) parmend e napolona flori far e tok per blegtori e bujqesi..

kte beri ahmet zogu..
dhe kur e thot brari.. nuk e lu topi..

ato kanget qe ke sjell o ymer jan pallavra o ymer..
i kan ba rapsodet me urdher partie tash..

mirpo sic e din partia ju msoj me kendue.. e koqet me i harbue.. se kosoven e shpetoj..e cliroj..e shtetoj.. e pamvaresoj.. burri i ksaj zonjes qe ishte sot ne prishtin..

krejt ju tjeret vec kini hanger m.ut tash sa vite..


..

lavdi atij burrit.. baces klinton..


.
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2012, 09:27   #33
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Ishte urdhėr nga kumbara e Lartmadhnisė nga Pashiqi eleminim i komitetit dhe kėtė detyre e kreu me lepepeqe Naltmadhnija e tij,kuptohet duke i ndihmuar tė tillėt sikur se ėshtė puna jote Brari....(Pėr kujtesė se njė gjė tė tillė e bėri edhe Sali Rama pėr tė mirė tė Beligradit duke i burgosur shumė luftėtarė dhe nė mesin e tyre edhe Adem Jasharin dhe ju kėtė e quani ndihmė dhe me tė vėrtetė ėshtė ndihmė pėr tej ndihme qė ja bėtė Beligradit).Tė kuptoj plotėsishtė se ėshtė punė geni ky punė qė bėn tij dhe mė nuk do tė shkruaj se i dotėm tė gjitha temat duke u marrė me ndytėsira si puna jote...
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2012, 02:05   #34
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,577
Thanks: 3
Thanked 30 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

ymer enveristo klos qosisti..

per cilin komitet po flet?
ne se flet per komitetin per mbrotjen e kosoves te kryesum prej Hoxh Kadris ate e ka sabotuar pikerisht hajni azem galic me porosi te hasan prishtines etj.

Sa per Adem Jashar.. ti me shok ty e kini dorzu tek arkani.. me gjith gra e fmi..

Dhe arkani nuk e arrestoj Ademin por e masakroj me gjhith 40 gra e fmi kurse ti ne mynshen i bije ciftelis tuj knu kangen.. o prite o azem galica se po te vjen o adem jashari.. tringi tringi..

more lahper i LPK-se..

.
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2012, 15:49   #35
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Brari e di ēa do ti,e do ndėrmjet dy vetullave por jo nga shqiptarėt po nga jevgjitė...

Azem Bejtėn nuk e donin vetėm shpijunat e shkaut dhe Naltmadhnija e tij me ca argat si puna jote Brari....

Pėr shpijunat rapsodi e cekė shumė mirė nė kėngėn e Azem Bejtės..

Azem bejta ēka paska thanė,
ketė Hafije mu me ma lanė (mendon nė njerėzi tė llojit tėnd Brari)
kėtė Hafij me ma lanė mue
ja u dhashė besėn veti kam me i prue
pak me pushkė ma shumė me drue....

Dhe shumė prej tyre i kanė pasur veshin e prem nga Azemi pėr tė mundur me i dallu populli se janė argati i dreqit ata si puna jote Brari...
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2012, 16:06   #36
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Kėngė pėr Dedė Gjon Lulin

Krisi pushka disa topa
Sa me vrap na u mblodh ordia
Me e njoftė zuni gjithė Evropa
Trima t’fortė paska Shqipnia.
Dedė Gjon Luli shkroi nji letėr
Valisė s’Shkodrės ia ka ēue:
“Se Shqipnia nuk don tjetėr,
Veē don vendin me sundue.”
Ded Gjon Luli ban kėrdinė
po ban luftė me shumė ushtri
po nij mbret po ni kralija
Kur lufton Deda dhe Malsia.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2012, 18:29   #37
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Kėngė pėr Sef Kosharen

Hej Sefė Kosharja i pari i fisit
O hije t’paska o maja e plisit!
- Hije m’ka o shok’t e mij
Kam dhanė jetėn o pėr liri-e!
Kam dhanė jetėn o pėr liri
Jam shqipar kosovali!
S’na ka le nana prej barkut!
O na ka qitė pushka prej ēarkut!
Hej amanet-o pėr me m’varrue
Ngat njaj lisi, pėr me shikjue.
T’i shoh fushat o tuj jeshilue
T’shoh flamurin o tuj flakrue!
Du’ manxerrin pėr t’qitė te varri
T’ja ngjesh hasmit n’lule t’ballit!
Du’ manxerrin me gjithė fishekė
Oh se s’kam vdekė e s’kam me vdek-o!
Hej mal me gjak asht’ ba Kosova!
O luftė po ban o Sefė Kosharja!
Po ban luftė e po ban kėrdi,
Gjėmojnė malet o duen liri.
Nuk jeton shqipja pa bij
Nuk gjallnon ajo pa liri.
Nuk duron shqipja robėri
O jam shqiptar dua Shqipėri o hej
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2012, 15:23   #38
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 32 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

http://www.youtube.com/watch?v=jqzfdmRzgqg

Kthimi i Skenderbeut

500 vjet e priti
Kosova e ngratė
t'i kthehej Heroi
nga udha e gjatė.

Fjalėn peng pat lėnė
dhe besėn e burrit
"nė Kosovė do t'kthehem
Ditėn e Flamurit".

Ky Nėntor lirie
e stolisė Atdheun
nė shesh tė Prishtinės
e sjellė Skėnderbeun.

Me shpatėn nė dore
e sjell me fitore
heroin e kombit
nė tokėn Arbėnore.

Hej Kosovė, fron i Zotit
pėrkrenarja e Kastriotit
je kunorė e lavdisė
zemra e Shqiptarisė.

Kuq e Zi Kosova
vjen nė kėtė Nėntor
nga Kruja i erdhi
sikur njė Shėnjtor

Burri i Shqipnisė
vet ejlli i Zotit
Mbreti i kėsaj toke
zogu i Kastriotit

Heroi i kombit
trimi Skėnderbe
Ditėn e Flamurit
vjen prapė nė Atdhe

Toka e Kosovės
mbjellė me pėrmendore
ia jep bekimin
e nanės Arbėnore

Hej Kosovė, fron i Zotit
Pėrkrenarja e Kastriotit
je kunorė e lavdisė
Zemra e Shqiptarisė.


www.teksteshqip.com
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-11-2012, 18:30   #39
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Kėngė pėr Ismajl Qemalin

Ē'po kuvendin dy zogjė mali,
historin e njė shqiptari,
o historin e njė shqiptari,
trimėrit e Ismajl Qemalit.
O patriot i biri i Adheut
ish stėrnipi i Skenderbeut.
O na shkoj jeta tu luftue,
me pushkėn ndor dhe penė tu shkrue.
Idealist ish me ta mėsuesi,
patriot Luigj Gurakuqi.
O patriotet po i thėrrėt Vlora,
Isa Begun nga Kosova.
O me kėts trima luftoj Ismajli
kėtė tė drejtė qė na fali.
O na dha drejta dituri
pėr Flamurin Kuq e Zi-je.
O pėr Flamurin Kuq e Zi-je,
na jepe forcė na jep dashnije.
Rrofshė pėr jetė moj Shqipėri-je
o fitimtar le tė valoj gjithnjė-je.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-11-2012, 19:20   #40
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,178 Times in 616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tekste tė kėngėve tė Veriut

Potpuri kėngėsh – Grupi i Shkodrės, 1988

Sa kan' krushqit qė s'po dalin
sillen e s'po dalin'o
Kafe bam', kafe u dhamė
sillen e s'po dalin'o

Ishte e fort' rakia mbramė
edhe krushqit na i ka zanė
I ka ba dam o krushkut t'parė
nuk po gjen derėn me dalė

Daja i dhandrit asht' randue
nuk po mundet n'kamb' me u ēue
T'gjith' sa jena, jem' shtrėngue
nuse tė bukur pėr me u prue

- Cila jem, cila ma mir'
me xhublet' a me ēakēir'
- Shih sa mir' po duket vet'
se jam veshur me xhublet'

- Kush i ka okėt e burrėnis'
kush ia luejti shqim alltis'
- Kush e ka synin filxhan
n'daē pėr pushk', n'daē pėr nishan

- Kush pėrgjigjet pėr konakut
si t'ia gjej' ngjyrėn mustakut
- Pa syēeltėn si zambaku
s'mbahet shpia, as konaku

- Ta mbush vet' se e kam ma mirė
- Pėr me e pi do bash sehirė
Me ēakēir' e me xhubleta
krah pėr krah na kėrkon jeta
http://www.youtube.com/watch?v=tZIHgVeTCHU
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur