Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-01-2011, 01:06   #1
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pirroja i EpiritNje artikull,qe me pelqeu,shkruar nga nje shkrimetar historian Andrea Frediani,mbi figuren e Pirros,ku autori kerkon te shpegoje betejat e epiriotit;me titullin Riabilitate Pirro.
(perkthim).
PSE FITORE ME CMIM TE MADH!SHUM HERE MJAFTOI FAMA E TIJE SI GJENERAL QE ARMIKU TE DOREZOHEJ.

Disa anekdota historike,nese nuk jane te verteta,jane te qelluara mire ne qofte se mund te thuhet.Tito Livio tregon nje takim i bere midis dy gjeneraleve te mbedhenj,Shipione "Afrikani" e Anibali,ne perendim te karieres se tyre kur ekot e luftes Punike ishin tani larg atyre.Historiani roman e tregon keshtu:"Afrikani e pyeti kush ishte,simbas Anibalit,me i madhi udheheqes ne Histori.Anibali i pergjigjet qe ishte Aleksandri,mbreti i Maqedoneve,sepse me nje grusht njerezish kishte shpartalluar ushteri te pafund dhe kishte avancuar deri ne kufijte e botes,ku kishte mbikaluar ēdo shprese njerezore.Afrikani e pyet atehere ēin vendos ne vendin e dyte e Anibali i pergjigjet Pirro;sepse kishte qene ai i pari qe u kishte mesuar se si strukturohet nje kamp;e pastaj asnje nuk e dinte,me mire se ai,te zgjidhte vendin e te vendoste ushterine;e ne fund kishte nje aftesi te tille per te fituar simpatine e njerezve qe popujt italian preferonin te dominoheshin nga nje mbret i huaj se sa nje mbret i nje popolli roman,qe shume kohe kishte komanduar ne ate vend.Shipione insiston duke e pyetur kush ishte,simbas mendimit te tije,i treti e Anibali,me siguri,i thote emerin e tije.Shipioni plas ne te qeshur e i thote;"ēfar do te thoje sikur te me kishe mundur?".Atehere po,pergjigjet Anibali,qe do isha vene perpara Aleksandrit e Pirros e te gjitheve luftetareve te tjere!"

Sot ne mund te habitemi duke pare emerin e mbetit Epir,PirroII,te vene bashke me luftetaret e udheheqesit e tjere.......Per Pirron kujtohen vetem aventurat falimentare ne Itali e fitoret e tija te paguara me ēmim te larte.E megjithate antiket e mbanin si reputacion me i madhi mbas Aleksandrit,dhe Romaket fituan nje prestigj shume te madh vetem se e munden vetem nje here falanxhen e tij te frikeshme.Edhe biografi grek Plutarku,qe per njeres te mbedhenj kishte treguar e shkruar shume,shprehet duke afruar e krahasuar figuren e Pirros me Maqedonasin,qe bini dhe fis edhe se te larget:"Te tjeret mbreter imititonin Aleksandrin ne veshje(porpora),ne rojet e trupit,ne menyren se si perkulnin qafen e ne ashpersin e te folurit,vetem Pirro ne arme e ne beteja".
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2011, 01:29   #2
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirro i Epirit.

Origjina fisnike.

Epiri i asaj kohe ishte nje mbreteri satelite e Maqedonis,qe korispondon pak a shume me Shqiperin e sotme.Pirro, lindi ne 318 p.K...i perkiste fisit dominues te Moloseve,krenar sepse pretendonin te ishin paseardhesit e Akilit.I ngritur ne fron qe femije,duhet te djeresiste shume per ta mbajtur,e qe atehere nuk gjeti kurre kohen e qefin perveē se te mendonte vetem per lufte.Shkruan Plutarku qe:"Konsideronte te merziteshme deri sa per te vjelle,mos ti bente dém o keq te tjereve e ta pesonte vet kete,si Akili nuk duronte te rinte pa bere gje...... e te konsumonte zemren e tij...., me thirrjen lufte e beteje",spicifikon ne veēanti se si ai kishte kaluar;"gjithe jeten duke u stervitur e studiuar vetem artin e luftes,si me e denja per nje mbret,e qe nuk vinte ne llogari talentet e tjere"...
Jo rastesisht,te vetmet testimonianca te gjuhes e letersis epiriote egzistonin ne nje numer te librave o programeve usharake,ku thuhet se ne shkrimin e tyre ishte mare vete personalish Pirro.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-02-2011, 00:43   #3
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirro i Epirit.

Kontesti.

Realiteti i asaj kohe i luftes ne gadishullin italian ishte shume pak i rendesishem.Ai kryesori ishte i perqendruar midis lufterave qe zhvillonin ndermjet tyre i Diadoki,ish gjeneralet e Aleksandrit te Madh,qe mbas vdekjes se tije ne 323 pK.,luftonin midis tyre per ndarjen e Imperos se pafund maqedonase,qe shkonte nga Ballkani,Azia e Vogel e deri ne Egjipt.
Mbas nje dyzetvjeēare lufterash do te dilnin tre mbreteri te mbedhaja elenistike,ai i Antigonidit ne Maqedoni,ai i Seleukidit ne Siri,dhe ai i Tolomeit ne Egjipt.Ishte ky skenar qe Pirro gjeti e kerkoi me kembengulje,te gjente vendin e tije ne tronin e vogel qe fati i kishte rezervuar.
Lufterat midis diadokeve mund te ndahen pak a shume ne dy periudha;periudha e pare,mbi njezetvjeēare e bere nga"shoket e Aleksandrit,domethene ata qe kishin luftuar me te e per te;ne fazen e dyte,edhe kjo pothuajse njesoj e gjate,ne te cilen pothuajse protagonistet u zevendesuan pak e nga pak nga bijte e tyre.Midis ketyre dy fazave ndodhi dhe beteja e madhe ne Ipso ne 301 pK.,ku ne fushen e betejes ishin vendosur mbi 500 elefant.
Eshte ne fazen e dyte qe Pirro futet ne skene.Mbreteria e Maqedonis e asaj kohe ishte ne duart e Dimitrit(Dhimiter),i biri i satrapit Antigoni Monofalmi i quajtur Poliokrete per famen si pushtues e rethues perballe mureve te Rodit.Ambicionet e Dimitrit vune ne shqetesim edhe te tjeret,dhe ne 288 pK,u bashkuan ne nje kualicion kundet tije,ne kete kualicion bente pjese dhe Pirro.Keta bashke me Lisimakun,ish satrapi i Tracies(Thrakise) e padroni i Azise se Vogel,filluan e rethuan Maqedonin.Atehere Dimitri vendosi si fillim te luftonte me Pirron,por ushtaret e tije"gjithemon admirator te eēelences luftarake te epiriotit,da kohe te largeta kishi menduar qe me i miri ne arme ishte dhe me i zoti per te mbreteruar",e abandonuan per te kaluar me kundershtarin.Por ka dhe te tjere qe thone qe ishte mbreti Epiriot qe bleu ushtaret maqedon.Megjithate sido qe te kene shkuar ngjarjet,Dimitri u detyrua te ikte e mbreteria e tije u nda midis fituesve.Pirro mori pjesen me te rendesishme duke u ulur mbi tronin qe kishte qene i Aleksandrit.
Por me ambiciozin Lisimakun nuk ishte e thjeshte te bije dakort;mbasi kishte eleminuar nje rrezik si Dimitri,i cili ra rob ne duart e Seleukit,ne 285 Lisimaku theu traktatin me Pirron,duke e mundur ne betejen e Edeses e detyroi te linte dhe Maqedonin,edhe se Pirro kishte bere aleance me te birin e Dimitrit,Antigoni Gonati("kembe shtremti").

"Diadoki;Perkthehet "pasardhesit" e Aleksandrit;Ish gjeneralet e tije;Antigoni,Antipatri,Kratero,Eumene,Leonati,Lis imaku,Perdica,Seleuko,Tolomeo".

"Azia e Vogel"Anatolia o Turqia aziatike"

"Satrap"Governator i nje provinēe ne mbreterit persiane e helenistike".

"Seleuko I Nikatore (358-281 Pk)nje nga diadoket e formuesi i Imerit te Seleukiteve"
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-02-2011, 00:59   #4
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirro i Epirit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Nje artikull,qe me pelqeu,shkruar nga nje shkrimetar historian Andrea Frediani,mbi figuren e Pirros,ku autori kerkon te shpegoje betejat e epiriotit;me titullin Riabilitate Pirro.
(perkthim).
PSE FITORE ME CMIM TE MADH!SHUM HERE MJAFTOI FAMA E TIJE SI GJENERAL QE ARMIKU TE DOREZOHEJ.

Disa anekdota historike,nese nuk jane te verteta,jane te qelluara mire ne qofte se mund te thuhet.Tito Livio tregon nje takim i bere midis dy gjeneraleve te mbedhenj,Shipione "Afrikani" e Anibali,ne perendim te karieres se tyre kur ekot e luftes Punike ishin tani larg atyre.Historiani roman e tregon keshtu:"Afrikani e pyeti kush ishte,simbas Anibalit,me i madhi udheheqes ne Histori.Anibali i pergjigjet qe ishte Aleksandri,mbreti i Maqedoneve,sepse me nje grusht njerezish kishte shpartalluar ushteri te pafund dhe kishte avancuar deri ne kufijte e botes,ku kishte mbikaluar ēdo shprese njerezore.Afrikani e pyet atehere ēin vendos ne vendin e dyte e Anibali i pergjigjet Pirro;sepse kishte qene ai i pari qe u kishte mesuar se si strukturohet nje kamp;e pastaj asnje nuk e dinte,me mire se ai,te zgjidhte vendin e te vendoste ushterine;e ne fund kishte nje aftesi te tille per te fituar simpatine e njerezve qe popujt italian preferonin te dominoheshin nga nje mbret i huaj se sa nje mbret i nje popolli roman,qe shume kohe kishte komanduar ne ate vend.Shipione insiston duke e pyetur kush ishte,simbas mendimit te tije,i treti e Anibali,me siguri,i thote emerin e tije.Shipioni plas ne te qeshur e i thote;"ēfar do te thoje sikur te me kishe mundur?".Atehere po,pergjigjet Anibali,qe do isha vene perpara Aleksandrit e Pirros e te gjitheve luftetareve te tjere!"

Sot ne mund te habitemi duke pare emerin e mbetit Epir,PirroII,te vene bashke me luftetaret e udheheqesit e tjere.......Per Pirron kujtohen vetem aventurat falimentare ne Itali e fitoret e tija te paguara me ēmim te larte.E megjithate antiket e mbanin si reputacion me i madhi mbas Aleksandrit,dhe Romaket fituan nje prestigj shume te madh vetem se e munden vetem nje here falanxhen e tij te frikeshme.Edhe biografi grek Plutarku,qe per njeres te mbedhenj kishte treguar e shkruar shume,shprehet duke afruar e krahasuar figuren e Pirros me Maqedonasin,qe bini dhe fis edhe se te larget:"Te tjeret mbreter imititonin Aleksandrin ne veshje(porpora),ne rojet e trupit,ne menyren se si perkulnin qafen e ne ashpersin e te folurit,vetem Pirro ne arme e ne beteja".
"Lufta punike;lufterat e zhvilluara midis Kartagjenes e Romes.Lufta e dyte punike;u zhvillua nga 218-202 pK,midis Kartagjinezeve e Romakeve,e kishin si protagonist Anibalin Barca(247-183 pK.) dhe Publio Kornelio Shipione (235-183 pK) i mbiquajtur edhe "Afrikani" per fitoret qe kishte aritur ne token Afrikane".

"Falanga;formacioni luftues i perbere nga kembesoret,te cilen mbanin armature te rende e shtiza luftarake.Shtizat e falanges maqedonase arinin deri ne gjatesin e 6 metrave."
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2011, 20:00   #5
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 36 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

http://www.**************.com/showpo...47&postcount=1
Pirro i Epirit
Pirro (296-272 para Krishtit) [...] Pirroja ishte ,ndoshta, Sundimtari me i shquar i Epirit .Ai, si pasardhes i larget i Akilit, ishte biri i Akidit. Kusheriri i Aleksandrit te Molosise, qe sundoi Moloset e Janines. Fatkeqesisht Akidi u ngaterrua ne grindje politike familjare e krahinore dhe, si rrjedhoje, ne fillim humbi mbreterine e pastaj edhe jeten ne vitin 313 para Kr. i biri tij, Pirroja ne ate kohe vetem 6 vjec, u shpetua nga Glauku, Princi i fisit Ilir te Taulanteve. Ne moshe te re ai hipi ne fron per nje kohe te shkurter, por u rrezua prej tij dhe filloi karrieren ushtarake me Antigonin e Maqedonise, Komandantin veteran qe kishte sherbyer me Aleksandrin e Madh.

Ne njeren nga betejat ai u kap rob dhe u dergua si peng ne Aleksandri. Aty fitoi admirimin e Ptolemit, i cili i dha per grua te bijen dhe ne vitin 296 para Kr.e vuri perseri ne fronin e mbreterise se tij. Pirro gezonte nam per fisnikerine dhe trimerine e tij ne beteje. Epirotet e quainin “Shqiponje”. Sipas nje tradite Shqipetare pretendohet se emri “Shqipetare” (Bij te Shqipes) e ka origjinen nga thenie e Pirros. Kur dikush levdonte zhdervjelltesine e levizjes se trupave te tij, ai i pergjigjet me krenari se nje gje te tille ishte normale, pasi ushtaret e tij Ishin “Bijte e Shqipes”, keshtu qe livjet e tyre. Natyrisht u shembellenin fluturimeve te madherishme te mbretit te shpendeve. Sipas nje versioni tjeter, disi te ndryshem, kur trupat e tij thurnin levdata sulmeve te tij te guxishme e te shpejta dhe e quanin “Shqiponje” ai iu pergjigjej se ata ishin Flatrat e tij , qe benin te mundur fluturimin e shpejte te shqiponjes . Thuhet se kjo coi ne adoptimin e ketij emri , te cilin Populli shqiptar e perdor edhe sot e kesaj dite. Pra jo “ALBANE” por “Shqipetare” ose “Bij te Shqipes”.

Pikerisht ne kete kohe kolonite te Korfuzit e te ishujve te tjere ne Detin Jon nisen ta therrisnin fqinjin e tyre ne kontinent “Epir” (Toke ne kontinent),per te dalluar ate nga banesa e tyre ishullore. Gradualisht historianet greke e nxoren jashte perdorimi termin “Molosia” dhe zune te perdornin emertime te tilla si “Mbreteria e Epirit” ose “Pirro i Epirit”. Sidoqofte, ky ndryshim emri nuk ndikoi ne karakterin Pellazg apo Shqipetar te asaj krahine. Epiri u shtri ne jug deri ne gjirin e Ambrakise (Artes). Ne fakt, Gjeografi grek Straboni, shkruante se “per arkananiasit, qe jane grek.kurse ne te majten ndodhen Nikopoja dhe Kasopia, qe jane Epirote”. Pra , Straboni bente dallimin midis epiroteve dhe grekeve. Ambrakia dikur kishte qen nje qytete i lulezuar, mirepo tani ishte rrenuar. Pirroja “e zbukuroi ate me shume se cdo njeri tjeter dhe e beri rezidencen e tij Mbreterore. Pirroja njihej nga te gjithe si nje princ i madh dhe i mire. Ai zgjeroi territorin e vet duke ishullin e Korfuzit dhe krahinat te Maqedonise. Ne ate atmosfere ku mbizoteronte Lufta e vazhdueshme per pushtet midis Princave krahinore dhe me ata kufij shume te luhatshem, qe percaktonin juridiksionin e tyre, konflikti ishte i pashmangshem dhe i perjetshem, thuhet se gjate nje beteje me faresisin e vet Maqedon, ushtareve maqedonas u beri aq shume pershtypje shembellimi i Pirros me Aleksandrin e Madhe ,saqe braktisen Mbretin e tyre dhe u bashkuan me te. Dhe vertet, kur maqedonet e rrezuan nga froni mbretin e tyre pazot. Demetrin, ata e ftuan Pirron qe te sundonte edhe mbi Maqedonine. Mirepo, brenda shtate muajve ai e kuptoi se maqedont krenare do te preferonin me mire qe sundimtar Maqedonas me te keq maqedonas, sesa nje te mire jomaqedonas. Prandaj hoqi dore vullnetarisht nga froni ne Vitin 287 para Kr.Pirroja enderronte te ngrinte nje perandori ne perendim, te ngjashme me ate te propozuar 40 vjet me pare nga kusheriri i atit te tij, Aleksander Molosi. Roma, qe tradicionalisht konsiderohet e themeluar ne vitin 753p.e.s, ishte ngritur gradualisht si qytet-shtet me i fuqishem ne Itali dhe, me pas, kishte bashkuar grupet e ndryshme ne nje konfederate nen udheheqjen Romak. Si rrjedhoje, ajo ishte bere gati nje republike e bashkuar. Mjaft e fuqishme. Pushtimi i galeve apo i kelteve vershoi nga Veriu rreth Vitit 400 para Kr..,duke e shkaterruar Romen pjeserisht me ane te nje zjarri ne vitin 390 para Kr..dhe duke dominar nje pjese te madhe te Italise per njefare kohe. Luftrat samnite te viteve 326-312 para Kr..dhe 299-291 para Kr..sapo kishin perfunduar kur Pirroja nisi te hidhte nje sy nga Perendimi i frymezuar ndoshta nga ura portative qe kishte ngritur mbi Hellespont persiani Kserksi 200 vjet me pare, Pirroja, sipas Plinit, ishte i pari qe konceptoi nje ure te ngjashme permes Adriatikut ne piken e tij me te ngushte, ne ngushtincen e Otrantos.Rasti i volitshem erdhi ne vitin 282 para Kr.Qyteti i pasur tregtar i Tarentit(Taranto) ne jug te Italise, nje koloni Spartane, e kishte hale ne sy floten Romake ne portin e vet (gje qe binte ne kundershtim me marreveshjen) dhe i kerkoi ndihme Pirros .Pa pritur qe te zgjidhte problemet inxhinjerike te ures, ai shfrytezoi medoten konvencionale, duke kaluar me anije permes Adriatikut.25.000 trupa. Pervec 3000 kalores, ai mori dhe 19 elefante lufte, kafshe gjigande te cilat italianet i shihnin per here te pare. Kur pane ushtrine romake qe afrohej Tarentit ia dhane Pirros komanden supreme te forcave antiromake, duke preferuar qe me mire t”i nenshtroheshin Pirros pellazg, sesa Romakeve Barbare. Ne fillim, Pirro i shkroi konsullit Romak, Valer Levinit,duke i kerkuar qe te vepronte si arbiter midis Romes dhe Tarentit. Mirepo konsulli ia preu shkurt.duke i thene qe te shihte punet e veta e te kthehej ne Epir. Kur prapavija romake kapi nje spiun Epirot, Levini i tregoje atij legjionit gjate nje loje stervitore dhe pastaj e leshoi qe ti thoshte Pirros se, nese e brente kureshtja per ushtaret dhe taktikat romake, duhej te shkonte e t”i shihte me syte e vet. Ne betejen qe u zhvillua me pas ne Heraklea, afer Tarentit(280 para Kr.)Pirroja u ndesh me nje ushtri Romake dy here me te madhe se ushtria e tij dhe doli Fitimtar. Mirepo, ai humbi aq shume oficere dhe ushtare, saqe thirri:”Edhe nje beteje tjeter si kjo dhe me duhet te kthehem vetem ne Epire”Prej ketej lindi edhe shprehja “Fitore si e Pirros’. Ky ishte kontakti i pare ushtarak i Romes me Boten Greke ne lindje. Por jo i fundit. Duke shpresuar per paqen dhe Lirine e bashkesive greke ne Itali. Pirro dergoi ne Rome ministrin e tij me te zote ne artin e oratorise, Linean, kujtesa fenomenale e ketij te durguari e habiti Plinin, pasi ai “Kishte fiksuar emrat e senatoreve dhe te kaloresve romake vetem nje dite mberritje ne Rome. Por Roma nuk pranoi te hynte ne bisedime, prandaj Pirro marshoi drejt kryeqytetit, i cili mbrohej nga ushtria dhe milicia. Ne pamundesi qe ta pushtonte qytetin, ai u kthye mbrasht qe te kalonte dimrin ne Jug. Gjate rruges, leshoi roberit romake te veshur e te mbathur dhe me para, duke u thene qe te ndermjetesonin per paqen ne emer te tij. Nderkohe, Kartagjena pranoi ti vinte ne ndihme Romes me nje aleance ushtarake, duke shpresuar qe te zgjeronte zoterimet e saj ne Sicili. Kjo e alarmoi shume kolonine greke te Sirakuzes, e cila iu lut Pirros per ndihme ushtarake kunder Kartagjenes. Pirroja nuk priti qe ti thonin 2 here. Ai u hodh ne Sicili ne Vitin 278 para Kr..dhe me stragjedine e tij te shkelqyer arriti t”ua rimerrte Kartagjenasve pjesen me te madhe te ishullit. Fatkeqsisht ai u perpoq te sundonte mbi keta greke liridashes po aq arbiterisht sa edhe Ptolemi mbi Egjiptin, prandaj greket nuk mund ta duronin dot. Ata e hodhen poshte oferten e tij qe te behej mbreti i tyreisa prej tyre preferonin me mire Kartagjenen sesa regjimin ushtarak. Dionisi i Halikarnasit,qe duhe te jete ndikuar si historian nga origjina e tij greke dhe nga ambienti romake ku jetonte, ia hodhi fajin Pirros. Ai shkruante se Pirroja u soll ne menyre arrogante e tiranike, ashtu si shtypersit e tyre italiane, duke konfiskuar pasurite dhe duke shperndare ofiqe te larta per miqte e kapitenet e tij. Ai internoi, e madje ekzekutoi njerez te shquar me akuza te sajuara, fyu ndjenjat e Popullates duke plackitur thesaret e paruajtura ne tempujt e tyre. Kur u terhoq ne drejtim te Tarentit, ererat e terbuara shkaterruan disa nga anijet e tij, midis te cilave edhe ato qe nbartnin thesarin e popullit. Megjithate avantazhet e shumta qe kishte, Pirroja e humbi betejen tjeter”per shkake te zemerimit te perendeshes”. Kjo ishte beteja joperfundimtare e Bevenetos. Pas kesaj, ne vitin 275 para Kr..ai u kthye ne atdhe, duke lene pas nje garnizon ne Tarent, por duke e lene ne Itali ne duart e Romakeve. Jo vetem Epiri, por edhe Greqia dhe gjithe Lindja po beheshin tashme te te vetedijshem per fuqine e re qe po ngirhej ne Perendim. Edhe Ptolemi i Egjiptit po perpiqej te zgjeronte kufijet e tij. I pakenaqur me kontrollin e rrugeve detare ne Egje, ai nxiti kryengritje ne Greqi e Maqedoni. Ne fakt, Pirros iu mbush mendja fare lehte per te pushtuar Maqedonine nga perendimi, por kjo nuk dha ndonje rezultat te madhe. Nderkohe, ILIRINE nuk mund ta sulmonte, pasi mbreti i saj Glauku,e kishte strehuar qe te vogel dhe e kishte ndimuar te hipte ne fronin e MOLOSISE qe ne moshen 12 vjecare. Keshtu,ai i drejtoi armet kunder Greqise. Depertoi ne lindje deri ne Argosine Pelopenezit dhe u step nga frika kur pa argivet nuk donin te pranonin brenda mureve te qytetit. Pikerisht aty ,ne Argosin pellazg,ne vitin 272 Para Kr..karriera e tij do merrte fund. Ashtu si heroi i tij Aleksandri i Madhe, qe e kishte mbyllur karrieren e tij te shkelqyer ne menyre aq te lavdishme me turp ne muret e Argosit.kur nje grua e zemeruar do t”i hidhte nje tjegull nga catia e do ta linte te vdekur ne vend! Ne vepren e tij Historia Natyrore, Plini shkroi per nje dukuri shume te pazakonte qe ndodhi ne Rome.”Dite qe Vdiq Pirroja,kokat e prera te kafsheve te flijuara rrokullisen ne toke,duke lepire gjakun e tyre.shenje kjo jashtzakonishte e mbare” Nje bust, te cilin studiuesit e identifikojne si me ate te Pirros, u gjet ne Herkulan,ne rreze te malit te Vezuvit, dhe ruhet ne Muzeun Arkeologjik Kombetar te Napolit.

Aleksandri (272-?Para Kr.)

Vendin e Pirros e zuri i biri, Aleksandri, i cili pati grindje te vazhdueshme me MAQEDONINE. Sidoqeofte, eshte domethenes fakti qe asnjera nga keto mbreteri te hershme Shqipetare nuk kerkoi aleance me Greqine per te luftuar kunder tjetres.
Copezimi (?-168 para Kr..) Pas Aleksandrit, Epiri u nda misdis nje numri prinash fisnore, te cilet i qeverisnin krahinat e tyre si mbreteri te vogla. Shume prej tyre moren anen e Perseut te Maqedonise ne luften e tij kundra Romes. Rrjedhimisht, senati i zemeruar Romak e urdheroi gjeneralin e sapoemeruar, Emil Paulin, te autorizonte ushtaret e tij qe, si ndeshkim, te placiksnin qytetet e Epirit. Pas betejes se Pidnes trupat Romake shkaterruan 70 qytete Epirote,pjesa me e madhe e te cileve i perkiste fisit te molosve,dhe kishin si skllever 150.000 banore. Shumica e tyre u transportuan ne Itali. Nje shekull me vone Straboni shkruante se, ndonese zonat fshatare ishin te ashpera e plot me male, ” I Gjithe Epiri dhe Iliria dikur ishin teresisht te populluara. Tani pjesa me e madhe ka mbetur e shkrete, kurse zonat e banuara jane katandisur ne fshatra ose ne rrenpja. Madje edheOrakulli i Dodones ka mbetur pothuajse i braktisur fare. “Deshmi te heshtura te hakmarrjes te eger te Romes mbi Epirin u gjeten 2000 vjet me vone, kur germimet ne Antigonea te Gjirokastres nxoren ne drite nje shtrese goxha e trashe prej hiri, te mbetur nga zjarri qe rrenoi plotesisht kete qytet dhe 69 te tjere si ai
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2011, 20:03   #6
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 36 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

http://www.**************.com/showpo...50&postcount=3


Plutarku / Jetėt Paralele / Ilirėt dhe Iliria nė autorėt antikė. A.Sh.Sh

Paraardhėsit dhe fėmijėria.

Thonė se i pari qė u bė mbret i thesprotėve dhe i molosėve, pas pėrmbytjes qe Faetoni, i cili ishte njėri prej atyre qė erdhėn nė Epir bashkė me Pellazgun dhe disa thonė se aty nė mes tė molosėve banuan Deukalioni e Pirrua, pasi ndėrtuan tempullin e Dodonės. Me kalimin e kohės pastaj, Neptolemi, birr i Akilit, me njerėzit qė kishte sjell me vete pushtoi vendin dhe la pas tij njė dinasti mbretėrish, qė u quajtėn pirridė sepse ai, kur qe fėmijė qe mbiquajtur Pirro, dhe Pirro quajti njėrin nga djemtė e tij tė ligjshėm, qė e kishte me Lanasėn, tė bijėn e Kleodaut, birit tė Hyllit. Dhe prandaj edhe Akili nė Epir nderohej si hyjni dhe nė gjuhėn e atij vendi u quajt Aspet.

Pas mbretėrve tė parė, ndėr ata tė mesit, tė cilėt ishin gati barbarė dhe tė parėndėsishėm pėr fuqinė dhe ndėrmarrjet e tyre, i pari qė u dallua, pse zbukuroi qytetet sipas zakoneve greke, u dha dituri dhe ligje tė mira, thonė se qe Tarrypa. Biri i Tarrypės ishte Alketa, i Alketės Aryba dhe nga Aryba e Troa lindi Aiakidi. Ky u martua me Ftien, bijėn e Menonit thesal, i cili u bė i pėrmendur pėr luftėn e Lamisė, nė tė cilėn u bė njeriu mė nė zė pas Leostenit[3]. Nga Ftia Aiakidi pati Diedamenė, Troen dhe Pirron.

Kur molosėt ngritėn krye, dėbuan Aiakidin dhe thirrėn nė fuqi tė bijtė e Neoptolemit; miqtė e aiakidėve i zunė dhe i vranė, por Androklidi dhe Angeli, me disa tė tjerė, mundėn ta fshehin Pirron e vogėl, qė e kėrkonin armiqė dhe tė ikin...

Pasi shpėtuan kėshtu nga ndjekėsit, arritėn nė Iliri tek mbreti Glaukia dhe, si e gjetėn nė shtėpi sė bashku me tė shoqen, e vendosėn fėmijėn pėrdhe nė mes tė tyre. Mbreti atėherė ra nė mendim sepse kishte frikė nga Kasandri, qė ishte armik i Aiakidit dhe pėr njė kohė tė gjatė po mendohej nė heshtje. Nė kėtė kohė Pirrua vetvetiu u afrua kėmbadorar gjer tek mbreti dhe i kapi me dorė rrobėn dhe u ngrit nė kėmbė, duke u mbajtur nė gjunjėt e tij, e bėri tė qeshė njė herė, po pastaj i shkaktoi dhimbje, duke qėndruar si njė lutės qė derdh lot. Disa thonė se ai nuk i ra ndėr kėmbė Glaukisė, por duke zėnė me dorė altarin e perėndive qėndroi pranė tij dhe e pushtoi dhe kjo iu duk Glaukisė se ishte diēka hynore. Prandaj ia dorėzoi Pirron menjėherė tė shoqes me urdhėr qė ta rriste sė bashku me bijtė e tjerė dhe, pak mė vonė, megjithėse fėmija u kėrkua nga armiqtė e tij e megjithėse Kasandri i premtoi dyqind talente, mbreti nuk ia dorėzoi; por kur arriti nė moshėn dymbėdhjetė vjeē, pasi e dėrgoi me njė ushtri tė madhe nė Epir, e vendosi aty nė fron...
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2011, 20:03   #7
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 36 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

Pėrgatitja fizike dhe ngjitja nė pushtet

Kur ishte afėrsisht shtatėmbėdhjetė vjeē dhe kujtonte se kishte siguruar fronin, iu desh tė bėnte njė udhėtim mbasi, njėri nga djemtė e Glaukisė, me tė cilin ishte rritur sė bashku, do tė martohej. Atėherė molosėt u ngritėn[1] pėr tė dytėn herė, dėbuan miqtė e tij, i rrėmbyen pasurinė dhe thirrėn nė fron Neoptolemin. Duke humbur kėshtu mbretėrinė dhe i braktisur nga tė gjithė, Pirrua shkoi pranė Demetrit, tė birit tė Antigonit[2], qė ishte martuar me tė motrėn e tij Deidamenė...

Duke marrė pjesė nė betejėn e madhe tė Ipsos[3], nė tė cilėn luftuan tė gjithė mbretėrit[4], Pirrua qė ishte akoma i ri luftoi sėbashku me ushtarėt e Demetrit, i vuri pėrpara ata qė ishin drejtuar kundėr tij dhe u bė i shquar midis luftėtarėve. Nuk e braktisi Demetrin as edhe kur u mund; pėrkundrazi i bėri qė t’i mbeten besnike qytetet e Helladės dhe kur ai [Demetri] lidhi marrėveshje me Ptolemeun, Pirrua shkoi nė Egjipt si peng. Kėtu i dha Ptolemeut prova tė mėdha tė forcės dhe guximit tė tij nė gjueti dhe nė ushtrimet gjimnastikore dhe si e pa qė Berenika kishte fuqi tė madhe dhe, nga vyrtyti e urtėsia, ua kalonte grave tė tjera tė Ptolemeut, iu tregua shumė i respektueshėm. Meqėnėse ishte i shkathėt pėr tė bėrė pėr vete mė tė fortėt, ashtu sikurse urrente frikacakėt dhe ishte mbi tė gjitha i sjellshėm e i urtė nė jetė, u zgjodh midis princave tė tjerė tė rinj pėr t’u martuar me Antigonėn, njėrėn prej vajzave tė Berenikės, qė e kishte me Filipin, para se tė martohej me Ptolemeun.

Kjo martesė e rriti mė tepėr emrin e Pirros; duke patur edhe ndihmėn e gruas sė tij tė menēur, Antigonės, ia arriti tė mbledhė tė hodha dhe ushtri dhe u nis pėr nė Epir, pėr t’u vendosur nė fron. Kėtu u prit me gėzim nga njė shumicė e madhe populli, qė e urrenin Neoptolemin, i cili sundonte nė mėnyrė mizore dhe tė egėr. Megjithatė, nga frika se mos Neoptolemi kėrkonte ndihmėn e ndonjė mbreti tjetėr, i propozoi paqe dhe miqėsi, duke e bėrė shok nė pushtet. Por me kalimin e kohės disa njerėz, qė dėshironin tė gjallnin ndėrmjet tyre dyshime, zunė tė intrigonin fsheurazi, duke i nxitur njėrin kundėr tjetrit.

Sidoqoftė shkaku qė e shtyu Pirron tė vepronte, thuhet se ishte ky: Mbretėrit, pasi i bėnin fli Zotit tė luftės nė Pasaron tė Molosisė, e kishin zakon tė betoheshin para epirotėve se do tė sundonin sipas ligjeve, kurse epirotėt u betoheshin atyre se do tė mbronin mbretėrinė sipas ligjeve. Kjo ceremoni zhvillohej nė praninė e tė dy mbretėrve, tė rrethuar nga miqtė e tyre, qė shkėmbenin me kėtė rast shumė peshqeshe. Me kėtė rast Geloni, besnik i Neoptolemit, pasi pėrshėndeti nė mėnyrė miqėsore Pirron, i bėri peshqeshe dy pendė qe.

Myrtili, njėri nga shėrbėtorėt e Pirros, ia kėrkoi: por meqėnėse ai ia dha njė tjetri, nė vend tė tij, Geloni kujtoi se Myrtili ishte fyer. E thirri prandaj pėr darkė dhe nė mes tė verės, siē thonin disa, pasi kishte pėrfituar prej tij, qė ishte nė lule tė rinisė, e pruri fjalėn atje ku duhej, duke e ftuar tė hidhej nga ana e Neoptolemit dhe tė helmonte Pirron. Myrtili e pranoi propozimin, duke u hequr se u bind dhe i pėlqente kjo punė, kurse nga ana tjetėr i njoftoi Pirros...

Kur mori vesh kėtė Pirrua, aty pėr aty e mbajti veten, por mė vonė, duke u siguruar se epirotėt mė tė fuqishėm i kishte nga ana e tij dhe e shtynin qė ta zhdukte Neoptolemin e tė mos kėnaqej me njė pjesė tė vogėl tė pushtetit, por tė vlerėsonte virtytet e tija tė larta pėr tė kryer vepra tė mėdha, dhe pėrveē kėsaj i shtyrė nga dyshimi se Neoptolemi mund ta vriste mė parė, nė ditėn e flijimit e thirri pėr drekė dhe vrau.

___________________
1. Nė vitin 302 p.e.s.
2. Demetri i mbiquajturi “Poliorket” (307-283)
3. Qytet i Frygisė. Beteja u zhvillua nė vitin 301 p.e.s prej Kasandrit, Seleukut, Lysimahut, Ptolemeut tė bashkuar kundėr Antigonit I dhe Demetrit, tė birit tė tij.
4. Komandantėt e Aleksandrit tė Madh, tė cilėt pas vdekjes sė tij kishin ndarė perandorinė.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2011, 20:04   #8
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 36 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

Dėshira pėr pushtime, beteja dhe fama.

Nė kujtim gjithmonė tė Berenikės dhe tė Ptolemeut, kur i lindi njė fėmijė nga Antigona e quajti Ptoleme dhe kur themeloi njė qytet nė gadishullin e Epirit e quajti Berenika.
Pas kėsaj, duke menduar pėr ndėrrmarje tė shumta e tė mėdha dhe duke shpresuar tė pushtonte tė gjitha tokat fqinje, gjeti mėnyrėn se si tė pėrzihet nė punėt e Maqedonisė me kėtė shkak: djali i madh i Kasandrit, Antipari, kishte vrarė tė ėmėn, Thesalonikėn dhe dėbuar tė vėllanė Aleksandrin. Ky dėrgoi njerėz tek Demetri, pėr t’iu lutur qė ta ndihmonte dhe ftoi Pirron.

Meqėnėse Demetri po vononte i zėnė me punė tė tjera, Pirrua duke u nisur pėr ndihmė i kėrkoi si shpėrblim pėr aleancėn Stymfenė dhe Prauenė qė ishin pjesė tė Maqedonisė, kurse nga popujt e pushtuar Ambrakinė, Akarnaninė dhe Amfilohinė. Djaloshi ia dha dhe ky, pasi i zuri dhe vendosi nė to garnizone, po i shkėpuste Antipatrit pjesėn tjetėr tė Maqedonisė pėr t’ia dhėnė aleatit tė tij. Mbreti Lysimah[1] ishte gjithashtu i zėnė me punė, por duke dashur t’i vinte nė ndihmė Antipatrit dhe duke ditur se Pirros nuk i shkonte kurrė ndėrmend tė tregohej mosmirėnjohės ndaj Ptolemeut dhe nuk ia prishte atij pėr asgjė, i dėrgoi njė letėr tė rreme nė tė cilėn i thoshte se Ptolemeu e ftonte tė hiqte dorė nga kjo ndėrmarrje dhe tė pranonte nga Antipatri treqind talente.

Pirrua si e hapi letrėn e kuptoi menjėherė dinakėrinė e Lysimahut: pėrshėndetja me tė cilėn fillonte letra nuk ishte ajo e zakonshmja: “Babai i dėrgon pėrshėndetje tė birit”, por “Mbreti Ptoleme pėrshėndet mbretin Pirro”. Megjithėse u zemėrua me Lysimahun, prapėseprapė ishte i prirur tė bėnte paqe dhe u takua pėt tė bėrė betimin dhe pėr ta pėrforcuar atė me flijime. Por kur u takuan pėr tė bėrė fli njė dem, njė cjap dhe njė dash, ky i fundit ra pėrdhe i ngordhur, pa e prekur fare, dhe ndėrsa tė tjerėt filluan tė qeshnin nga kjo ndodhi, prifti Teodor e kėshilloi Pirron tė mos betohet, duke thėnė se hyjnitė paralajmėronin me kėtė vdekjen e njėrit prej tre mbretėrve. Kėshtu pra, Pirrua nuk bėri paqe.

Megjithėse interesat e Aleksandrit ishin rregulluar disi, prapseprapė Demetri erdhi; dhe u duk e qartė menjėherė se ai vinte nė ndihmė tė njė njeriu, qė nuk kishte mė nevojė pėr tė dhe qė pėrkndrazi kishte frikė. Nė fakt pasi qėndruan sė bashku pak ditė me njė mosbesim, filluan t’i ngrehin kurthe njėri-tjetrit, por Demetri, duke zgjedhur kohėn mė tė pėrshtatshme, ia kaloi kundėrshtarit, vrau djaloshin dhe shpalli veten mbret tė Maqedonisė.

Ai edhe mė pėrpara kishte urrejtje dhe donte tė hakmerrej me Pirron, mbasi ky i fundit kishte bėrė shumė inkursione nė Thesali; pėrveē kėsaj lakmia, sėmundje qė e kanė mbretėrit, prej natyre e bėnė qė kėta tė dy fqinjė tė mos mundnin tė jetonin nė besim e pa u ndrojtur njėri me tjetrit dhe sidomos pas vdekjes sė Deidamesė. Tani qė kishin pushtuar qė tė dy njė pjesė tė Maqedonisė dhe interesat e tyre takoheshin, rivaliteti i tyre kishte shkaqe mė tė rėndėsishme. Prandaj Demetri, pasi kishte bėrė njė ekspeditė fitimtare kundėr etolėve, la kėtu Pantauhun me njė ushtri tė madhe dhe vetė u nis kundėr Pirros, i cili nga ana e tij, si mori vesh, u nis kundėr tė parit. Po pėr shkak tė njė gabimi nė zgjedhjen e rrugės, nuk u takuan dhe Demetri pasi hyri nė Epir, filloi ta plaēkisė.

Pirrua iu va prapa Pantauhut dhe e detyroi tė pranojė betejė. Si u pėrleshėn ushtarėt, lufta u zgjerua dhe u bė e tėmerrshme sidomos midis komandantėve. Pantauhu, i cili pėr trimėri, shkathtėsi dhe forcė fizike ishte padyshim komandanti mė i mirė i mbretit, duke e ndjerė veten tė fortė dhe tė guximshėm e ngacmonte Pirron, duke e thirrur nė dyluftim; dhe Pirrua, tė cilit nuk ia kalonte asnjė nga mbretėrit pėr forcė e guxim dhe qė donte ta bėnte familjare famėn e Akilit, mė tepėr pėr trimėri se sa pėr farefisni, shkonte drejt Pantahut nė radhėt e para tė ushtrisė.

Nė fillim luftuan me heshta pastaj, si u pėrleshėn, pėrdorėn shpatat me mjeshtėri dhe forcė. Pirrua mori njė plagė, por i shkaktoi armikut dy, njė nė kofshė dhe tjetrėn nė qafė dhe e rrėzoi atė poshtė, por nuk mundi ta vrasė se miqtė e tij ia hoqėn nga duart. Epirotėt, krenarė pėr fitoren e mbretit tė tyre dhe me admirim tė madh pėr trimėrinė e tij, u sulėn kundėr kėmbėsorisė maqedonase, e thyen, dhe duke i ndjekur ata qė po iknin vranė shumė prej tyre dhe zunė tė gjallė pesėmijė vetė.

____________
1. Sundues i Thrakisė dhe i njė pjese tė Azisė sė Vogėl deri nė Frygi.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2011, 20:05   #9
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 36 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

I pari midis mė tė mirėve

Kjo betejė nuk u shkaktoi maqedonasve aq inat pėr humbjen qė pėsuan dhe as aq shumė urrejtje pėr Pirron, sa ishte pėrkundrazi e madhe fama dhe admirimi qė fitoi Pirrua pėr trimėritė dhe lėvdatat e gjithė atyre qė kishin pare gjestin e tij dhe kishin marrė pjesė nė betejė. Nė fakt pamjen, shpejtėsinė dhe shkathtėsinė e tij e gjykonin tė ngjashme me atė tė Aleksandrit dhe u dukej sikur shikonin tek ai pothuajse hijen dhe njė pėrsėritje tė gjallė tė sjelljes dhe fuqisė sė tij nė luftė dhe, ndėrsa mbretėrit e tjerė kėrkonin ta ngjasonin nė veshjen e purpurtė, nė garden personale dhe nė qafėn e mėnjanuar, vetėm Pirrua i afrohej nė luftė dhe nė trimėrinė personale.

Pėr aftėsinė e tij tė madhe nė rreshtimin e ushtrisė dhe dijet strategjike mund tė shėrbejė si prove shkrimet qė ai ka lėnė mbi kėtė ēėshtje. Thuhet se kur u pyet njėherė Antigoni se kush ishte komandanti mė i mire u pėrgjigj: “Pirrua, po t’ia arrijė tė plaket”, duke dalluar kėshtu vetėm kėtė, midis gjithė bashkėkohėsve. Hanibali, sikurse mund tė lexohet edhe nė jetėn e Scipionit, tė parin midis gjithė komandantėve pėr pėrvojė dhe shkathtėsi quajti Pirron, tė dytin Scipionin dhe tė tretin veten. Duket tamam sikur Pirrua i ishte kushtuar plotėsisht dhe thellohej gjithmonė nė kėtė dije, tė cilėn e quante me tė denjėn pėr mbretėrit dhe nuk kujdesej aspak pėr gjėra tė tjera. Thuhet se kur e pyetėn nė njė gosti se cili prej tė dyve, qė i binin fyellit, Pitoni apo Kafisa, i dukej mė i mire, u pėrgjegj: “Komandanti Polyperh[1]”, duke pohuar me kėtė se pėr mbretin ėshtė mė mire tė kujdeset dhe tė njohi vetėm kėto gjėra…

_________________
1. Njė prej komandantėve mė nė zė tė Maqedonisė
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2012, 07:33   #10
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,138
Thanks: 3,384
Thanked 1,723 Times in 742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i EpiritShpetimi i Pirros femije.
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2012, 07:35   #11
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,138
Thanks: 3,384
Thanked 1,723 Times in 742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit
Pirro femije ne nen mbrojtjen e Ilirit Glaukia dhe gruas se tij
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2012, 12:01   #12
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

Shkrimi i bukur dhe edukativ.
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2012, 09:23   #13
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,521
Thanks: 5,610
Thanked 4,204 Times in 1,665 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

Dhe ne shqipetaret vazhdojme te quhemi 'Epirote' deri ne mesjeten e vonshme:

Citim:
Be it how it will, of all the people in Greece, there were none but the Epirotes (call'd the Albanians at this day) ... that were able to be up against the Turks
Perkthim:
Citim:
Si do qe te jete, nga e gjithe popullsia ne Greqi, askush tjeter pos Epiroteve (te quajtur Arber/Shqiptare sot)... qe munden tu kundervihen Turqeve
Gjithashtu, ishim vete ne, Epirotet, qe e emeruam atdheun tone Arbeni:Citim:
ALBANIA, named thus by the Epirots ...
Perkthim:
Citim:
Arbenia, e emeruar ashtu, nga Epirotet ...
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2013, 22:32   #14
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,138
Thanks: 3,384
Thanked 1,723 Times in 742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

Nė kujtimet e veta, Gjin Muzhaqi(Dhimiter Pilika. Pellazget origjina jone e mohuar ) dėshmon se “Pirroja, mbret i epirotėve, mbante tė shkruara nė njė unazė kėto fjalė”:

1.”Pėr tė virtytshmin ėshtė shpėrblim i pakėt tė jetė zot i botės; pėr veskeqin ėshtė dėnim i pakėt t’i merret jeta.”

2.”I nderuar ndėr tė nderuar ėshtė ai qė fati e pėrmbys tek s’ka faj, dhe i poshtėr ndėr tė poshtėr ėshtė ai qė fati e ngre lart kur s’e meriton.”

3.”Gjithēka qė mund ta bėni me tė mirė, mos e bėni me tė keq.”

4.”Ēka mund ta siguroni me paqe, mos e kėrkoni me luftė.”

5.”Ēka mund ta fitoni duke iu lutur tjetrit, mos ia zhvatni duke e kėrcenuar.”

6.”Ēka mund ta ndreqėsh pa rėnė nė sy, mos e dėno faqeza tė gjithėve!”

7.”Prindi qė lė pas njė bir tė urtė por tė varfėr, mendon se i ka lėnė shumė, ndėrsa ai qė e lė tė pasur por tė marrė,mendon se nuk i ka lėnė kurgjė”

8.Vlen mė shumė njė ndihmė e vogėl nė kohėn e duhur, sesa njė tepėr e madhe por qė arrin vonė.”

9.”Njeriu qė ėshtė bėrė tiran i madh pėr hir tė fuqisė, meriton tė kthehet nė skllav pėr hit tė sė drejtės.”

10.”Nuk mjafton qė tė jesh i mirė, por duhet edhe tė mos lėsh shteg pėr t’u mbajtur si i keq.”

11.”Njeriu duhet tė mendojė, ndėrsa rron nė kėtė jetė, qė lumtėrinė ta kqyrė sikur e ka marrė hua, kurse mbrapshtinė sipronė tė vetėn tė natyrshme.”

__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 01:17   #15
CR7
Undisputed
 
Avatari i CR7
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 13,191
Thanks: 13
Thanked 1,677 Times in 867 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 194
CR7 ka mbyllur reputacionin
Pirro i Epirit

Z. Sitkij Jahja

Pirro i Epirit

Pirro (296-272 para Krishtit.......Pirroja ishte ,ndoshta, Sundimtari
me i shquar i Epirit .Ai, si pasardhes i larget i Akilit, ishte biri i
Akidit. Kusheriri i Aleksandrit te Molosise, qe sundoi Moloset e
Janines. Fatkeqesisht Akidi u ngaterrua ne grindje politike familjare e
krahinore dhe, si rrjedhoje, ne fillim humbi mbreterine e pastaj edhe
jeten ne vitin 313 para Kr. i biri tij, Pirroja ne ate kohe vetem 6
vjec, u shpetua nga Glauku, Princi i fisit Ilir te Taulanteve. Ne
moshe te re ai hipi ne fron per nje kohe te shkurter, por u rrezua
prej tij dhe filloi karrieren ushtarake me Antigonin e Maqedonise,
Komandantin veteran qe kishte sherbyer me Aleksandrin e
Madh. Ne njeren nga betejat ai u kap rob dhe u dergua si peng ne
Aleksandri. Aty fitoi admirimin e Ptolemit, i cili i dha per grua te
bijen dhe ne vitin 296 para Kr.e vuri perseri ne fronin e mbreterise
se tij. Pirro gezonte nam per fisnikerine dhe trimerine e tij ne beteje.
Epirotet e quainin "Shqiponje". Sipas nje tradite Shqipetare
pretendohet se emri "Shqipetare" (Bij te Shqipes) e ka origjinen nga
thenie e Pirros. Kur dikush levdonte zhdervjelltesine e levizjes se
trupave te tij, ai i pergjigjet me krenari se nje gje te tille ishte
normale, pasi ushtaret e tij Ishin "Bijte e Shqipes", keshtu qe livjet
e tyre. Natyrisht u shembellenin fluturimeve te madherishme te
mbretit te shpendeve. Sipas nje versioni tjeter, disi te ndryshem,
kur trupat e tij thurnin levdata sulmeve te tij te guxishme e te
shpejta dhe e quanin "Shqiponje" ai iu pergjigjej se ata ishin Flatrat
e tij , qe benin te mundur fluturimin e shpejte te shqiponjes . Thuhet
se kjo coi ne adoptimin e ketij emri , te cilin Populli shqiptar e perdor
edhe sot e kesaj dite. Pra jo "ALBANE" por "Shqipetare" ose "Bij te
Shqipes".

Pikerisht ne kete kohe kolonite te Korfuzit e te ishujve te tjere ne
Detin Jon nisen ta therrisnin fqinjin e tyre ne kontinent "Epir" (Toke
ne kontinent),per te dalluar ate nga banesa e tyre
ishullore. Gradualisht historianet greke e nxoren jashte perdorimi
termin "Molosia" dhe zune te perdornin emertime te tilla si
"Mbreteria e Epirit" ose "Pirro i Epirit". Sidoqofte, ky ndryshim emri
nuk ndikoi ne karakterin Pellazg apo Shqipetar te asaj krahine.
Epiri u shtri ne jug deri ne gjirin e Ambrakise (Artes). Ne fakt,
Gjeografi grek Straboni, shkruante se "per arkananiasit, qe jane
grek.kurse ne te majten ndodhen Nikopoja dhe Kasopia, qe jane
Epirote". Pra , Straboni bente dallimin midis epiroteve dhe
grekeve. Ambrakia dikur kishte qen nje qytete i lulezuar, mirepo tani
ishte rrenuar. Pirroja "e zbukuroi ate me shume se cdo njeri tjeter
dhe e beri rezidencen e tij Mbreterore. Pirroja njihej nga te gjithe si
nje princ i madh dhe i mire. Ai zgjeroi territorin e vet duke ishullin e
Korfuzit dhe krahinat te Maqedonise. Ne ate atmosfere ku
mbizoteronte Lufta e vazhdueshme per pushtet midis Princave
krahinore dhe me ata kufij shume te luhatshem, qe percaktonin
juridiksionin e tyre, konflikti ishte i pashmangshem dhe i
perjetshem, thuhet se gjate nje beteje me faresisin e vet
Maqedon, ushtareve maqedonas u beri aq shume pershtypje
shembellimi i Pirros me Aleksandrin e Madhe ,saqe braktisen Mbretin
e tyre dhe u bashkuan me te. Dhe vertet, kur maqedonet e
rrezuan nga froni mbretin e tyre pazot. Demetrin, ata e ftuan Pirron
qe te sundonte edhe mbi Maqedonine. Mirepo, brenda shtate
muajve ai e kuptoi se maqedont krenare do te preferonin me mire
qe sundimtar Maqedonas me te keq maqedonas, sesa nje te mire
jomaqedonas. Prandaj hoqi dore vullnetarisht nga froni ne Vitin 287
para Kr.Pirroja enderronte te ngrinte nje perandori ne perendim, te
ngjashme me ate te propozuar 40 vjet me pare nga kusheriri i atit
te tij, Aleksander Molosi. Roma, qe tradicionalisht konsiderohet e
themeluar ne vitin 753p.e.s, ishte ngritur gradualisht si qytet-shtet
me i fuqishem ne Itali dhe, me pas, kishte bashkuar grupet e
ndryshme ne nje konfederate nen udheheqjen Romak. Si rrjedhoje,
ajo ishte bere gati nje republike e bashkuar. Mjaft e
fuqishme. Pushtimi i galeve apo i kelteve vershoi nga Veriu rreth
Vitit 400 para Kr..,duke e shkaterruar Romen pjeserisht me ane te
nje zjarri ne vitin 390 para Kr..dhe duke dominar nje pjese te
madhe te Italise per njefare kohe. Luftrat samnite te viteve
326-312 para Kr..dhe 299-291 para Kr..sapo kishin perfunduar kur
Pirroja nisi te hidhte nje sy nga Perendimii frymezuar ndoshta nga
ura portative qe kishte ngritur mbi Hellespont persiani Kserksi 200
vjet me pare, Pirroja, sipas Plinit, ishte i pari qe konceptoi nje ure te
ngjashme permes Adriatikut ne piken e tij me te ngushte, ne
ngushtincen e Otrantos.Rasti i volitshem erdhi ne vitin 282 para
Kr.Qyteti i pasur tregtar i Tarentit(Taranto) ne jug te Italise, nje
koloni Spartane, e kishte hale ne sy floten Romake ne portin e
vet (gje qe binte ne kundershtim me marreveshjen) dhe i kerkoi
ndihme Pirros .Pa pritur qe te zgjidhte problemet inxhinjerike te
ures, ai shfrytezoi medoten konvencionale, duke kaluar me anije
permes Adriatikut.25.000 trupa. Pervec 3000 kalores, ai mori dhe 19
elefante lufte, kafshe gjigande te cilat italianet i shihnin per here te
pare. Kur pane ushtrine romake qe afrohej Tarentit ia dhane Pirros
komanden supreme te forcave antiromake, duke preferuar qe me
mire t"i nenshtroheshin Pirros pellazg, sesa Romakeve Barbare. Ne
fillim, Pirro i shkroi konsullit Romak, Valer Levinit,duke i kerkuar qe te
vepronte si arbiter midis Romes dhe Tarentit. Mirepo konsulli ia preu
shkurt.duke i thene qe te shihte punet e veta e te kthehej ne
Epir. Kur prapavija romake kapi nje spiun Epirot, Levini i tregoje atij
legjionit gjate nje loje stervitore dhe pastaj e leshoi qe ti thoshte
Pirros se, nese e brente kureshtja per ushtaret dhe taktikat
romake, duhej te shkonte e t"i shihte me syte e vet.
Ne betejen qe u zhvillua me pas ne Heraklea, afer Tarentit(280 para
Kr.)Pirroja u ndesh me nje ushtri Romake dy here me te madhe se
ushtria e tij dhe doli Fitimtar. Mirepo, ai humbi aq shume oficere dhe
ushtare, saqe thirri:"Edhe nje beteje tjeter si kjo dhe me duhet te
kthehem vetem ne Epire"Prej ketej lindi edhe shprehja "Fitore si e
Pirros'. Ky ishte kontakti i pare ushtarak i Romes me Boten Greke ne
lindje. Por jo i fundit. Duke shpresuar per paqen dhe Lirine e
bashkesive greke ne Itali. Pirro dergoi ne Rome ministrin e tij me te
zote ne artin e oratorise, Linean, kujtesa fenomenale e ketij te
durguari e habiti Plinin, pasi ai "Kishte fiksuar emrat e senatoreve dhe
te kaloresve romake vetem nje dite mberritje ne Rome. Por Roma
nuk pranoi te hynte ne bisedime, prandaj Pirro marshoi drejt
kryeqytetit, i cili mbrohej nga ushtria dhe milicia. Ne pamundesi qe ta
pushtonte qytetin, ai u kthye mbrasht qe te kalonte dimrin ne
Jug. Gjate rruges, leshoi roberit romake te veshur e te mbathur dhe
me para, duke u thene qe te ndermjetesonin per paqen ne emer te
tij. Nderkohe, Kartagjena pranoi ti vinte ne ndihme Romes me nje
aleance ushtarake, duke shpresuar qe te zgjeronte zoterimet e saj
ne Sicili. Kjo e alarmoi shume kolonine greke te Sirakuzes, e cila iu
lut Pirros per ndihme ushtarake kunder Kartagjenes. Pirroja nuk priti
qe ti thonin 2 here. Ai u hodh ne Sicili ne Vitin 278 para Kr..dhe me
stragjedine e tij te shkelqyer arriti t"ua rimerrte Kartagjenasve
pjesen me te madhe te ishullit. Fatkeqsisht ai u perpoq te sundonte
mbi keta greke liridashes po aq arbiterisht sa edhe Ptolemi mbi
Egjiptin, prandaj greket nuk mund ta duronin dot. Ata e hodhen
poshte oferten e tij qe te behej mbreti i tyreisa prej tyre
preferonin me mire Kartagjenen sesa regjimin ushtarak. Dionisi i
Halikarnasit,qe duhe te jete ndikuar si historian nga origjina e tij
greke dhe nga ambienti romake ku jetonte, ia hodhi fajin Pirros. Ai
shkruante se Pirroja u soll ne menyre arrogante e tiranike, ashtu si
shtypersit e tyre italiane, duke konfiskuar pasurite dhe duke
shperndare ofiqe te larta per miqte e kapitenet e tij. Ai internoi, e
madje ekzekutoi njerez te shquar me akuza te sajuara, fyu ndjenjat
e Popullates duke plackitur thesaret e paruajtura ne tempujt e
tyre. Kur u terhoq ne drejtim te Tarentit, ererat e terbuara
shkaterruan disa nga anijet e tij, midis te cilave edhe ato qe
nbartnin thesarin e popullit. Megjithate avantazhet e shumta qe
kishte, Pirroja e humbi betejen tjeter"per shkake te zemerimit te
perendeshes". Kjo ishte beteja joperfundimtare e Bevenetos. Pas
kesaj, ne vitin 275 para Kr..ai u kthye ne atdhe, duke lene pas nje
garnizon ne Tarent, por duke e lene ne Itali ne duart e Romakeve. Jo
vetem Epiri, por edhe Greqia dhe gjithe Lindja po beheshin tashme
te te vetedijshem per fuqine e re qe po ngirhej ne Perendim.
Edhe Ptolemi i Egjiptit po perpiqej te zgjeronte kufijet e tij. I
pakenaqur me kontrollin e rrugeve detare ne Egje, ai nxiti
kryengritje ne Greqi e Maqedoni. Ne fakt, Pirros iu mbush mendja
fare lehte per te pushtuar Maqedonine nga perendimi, por kjo nuk
dha ndonje rezultat te madhe. Nderkohe, ILIRINE nuk mund ta
sulmonte, pasi mbreti i saj Glauku,e kishte strehuar qe te vogel dhe
e kishte ndimuar te hipte ne fronin e MOLOSISE qe ne moshen 12
vjecare. Keshtu,ai i drejtoi armet kunder Greqise. Depertoi ne lindje
deri ne Argosine Pelopenezit dhe u step nga frika kur pa argivet
nuk donin te pranonin brenda mureve te qytetit. Pikerisht aty ,ne
Argosin pellazg,ne vitin 272 Para Kr..karriera e tij do merrte
fund. Ashtu si heroi i tij Aleksandri i Madhe, qe e kishte mbyllur
karrieren e tij te shkelqyer ne menyre aq te lavdishme me turp ne
muret e Argosit.kur nje grua e zemeruar do t"i hidhte nje tjegull
nga catia e do ta linte te vdekur ne vend! Ne vepren e tij Historia
Natyrore, Plini shkroi per nje dukuri shume te pazakonte qe ndodhi
ne Rome."Dite qe Vdiq Pirroja,kokat e prera te kafsheve te flijuara
rrokullisen ne toke,duke lepire gjakun e tyre.shenje kjo
jashtzakonishte e mbare" Nje bust, te cilin studiuesit e identifikojne si
me ate te Pirros, u gjet ne Herkulan,ne rreze te malit te Vezuvit, dhe
ruhet ne Muzeun Arkeologjik Kombetar te Napolit.
Aleksandri (272-?Para Kr.)
Vendin e Pirros e zuri i biri, Aleksandri, i cili pati grindje te
vazhdueshme me MAQEDONINE. Sidoqeofte, eshte domethenes fakti
qe asnjera nga keto mbreteri te hershme Shqipetare nuk kerkoi
aleance me Greqine per te luftuar kunder tjetres.
Copezimi (?-168 para Kr..)
Pas Aleksandrit, Epiri u nda misdis nje numri prinash fisnore, te cilet i
qeverisnin krahinat e tyre si mbreteri te vogla. Shume prej tyre
moren anen e Perseut te Maqedonise ne luften e tij kundra
Romes. Rrjedhimisht, senati i zemeruar Romak e urdheroi gjeneralin e
sapoemeruar, Emil Paulin, te autorizonte ushtaret e tij qe, si
ndeshkim, te placiksnin qytetet e Epirit. Pas betejes se Pidnes
trupat Romake shkaterruan 70 qytete Epirote,pjesa me e madhe e
te cileve i perkiste fisit te molosve,dhe kishin si skllever 150.000
banore. Shumica e tyre u transportuan ne Itali. Nje shekull me vone
Straboni shkruante se, ndonese zonat fshatare ishin te ashpera e
plot me male, " I Gjithe Epiri dhe Iliria dikur ishin teresisht te
populluara. Tani pjesa me e madhe ka mbetur e shkrete, kurse zonat
e banuara jane katandisur ne fshatra ose ne rrenpja. Madje edhe
Orakulli i Dodones ka mbetur pothuajse i braktisur fare. "Deshmi te
heshtura te hakmarrjes te eger te Romes mbi Epirin u gjeten 2000
vjet me vone, kur germimet ne Antigonea te Gjirokastres nxoren ne
drite nje shtrese goxha e trashe prej hiri, te mbetur nga zjarri qe
rrenoi plotesisht kete qytet dhe 69 te tjere si ai.....(Pjese te
marura nga Libri "Populli Shqipetar nga lashtesia deri ne vitin
1912" i shkruar nga Edwin.E.Jacques.
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
CR7 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 12:02   #16
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,027
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

Mitologji aka prrallogji kurrqo reale jo i biri i akilit akili i biri i perendis zeus e kush e beson kete prralle/
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2016, 06:55   #17
73ka
V.I.P
 
Avatari i 73ka
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 351
Thanks: 68
Thanked 111 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Tomb Tape IV: Lost Tomb of Alexander the Great

......................................

Fshijeni
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Deshifrim i shkrimit ne gurin e pirros.jpg (20.9 KiloByte, 68 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg Permbajtje e deshifrimit te shkrimit te pirros.jpg (21.0 KiloByte, 65 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg Pirro ne Amerik.jpg (20.9 KiloByte, 65 shikimet)
73ka nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2016, 07:00   #18
73ka
V.I.P
 
Avatari i 73ka
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 351
Thanks: 68
Thanked 111 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Tomb Tape IV: Lost Tomb of Alexander the Great

Varri i humbun i Leks

Per Pirron flitet n'minuten e 41, Per Leken n'minuten e 14-te.

Vidjot bazohen ne pllaka guri, gjoja t'gjetuna n'Amerik.

Nuk e di vertetsin e artefakteve po ashtu adhe t'studjusve, thjeshte m'ngacmoi kurreshtjen e vendosa me e shpernda me ju!

bashkangjitje 2343

bashkangjitje 2344

bashkangjitje 2345
73ka nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2016, 22:34   #19
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,379
Thanks: 53
Thanked 317 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

Keta te zbulimit, ne se nuk eshte fallso, kujtojne se eshte varri i Aleksandit te Madh, por 73ka e ka vene postimin saktesisht ku duhet. Me interesojne keto krrabat.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2016, 01:02   #20
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,138
Thanks: 3,384
Thanked 1,723 Times in 742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

PIRRO, MBRETI I SHQIPTARĖVE
PIKTURUAR NGA FERDINAND BOL ME SHALLIN SHQIPTAR NĖ KOKĖ (1656), ASHTU SI BAJRONI MĖ PAS (1813)

Nėse Fabritius romaku (Gaius Fabritius Luscinus) nuk do tė donte tė jepte pėr Pirron, Mbretin e shqiptarėve, shpėrblimin pėr robėrit romakė... (shėnim: pas thyerjes sė romakėve nga Pirroja, nė Heraklea, Fabritius negocioi me Pirron pėr lirimin e robėrve).

________________________

Piktura:
Ferdinand Bol, “Fabritius dhe Pirro”, 1656

Titulli [teksti nė cep tė fotos]: Advis civils, contenans plusieurs beaux et utils enseignemens, tant pour la vie politique, ....
Autori: Giovanni Francesco Lottini
Botues: A. L'Angelier, Paris, 1584
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg IMG_2086.jpg (22.6 KiloByte, 32 shikimet)
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur