Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-12-2014, 19:48   #41
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,732
Thanks: 335
Thanked 806 Times in 269 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Mano e dije ti qe e ema e Fan Nolit per here te pare e ka ēuar ne shkolle te futur ne thes se ai nuk donte?
Kete e kam lexuar te nje sprove e Kadarese; Hamleti, princi i veshtire.

Kemi goxha shkrimtar te zotet. Une i adhuroj vetem per menyren si perdorin gjuhen shqipe, jam e perfshire totalisht kur i lexoj.
Ato terma qe te pershkruajne ndjenjen deri ne detaj dhe ti papritmas ndjen cdo gje qe eshte pershkruar.
Jam e prekur nga menyra si pershkruajne dhe mbrojne idete e tyre....
Nuk e di, po te lexosh disa artist, te lexoj ne pergjithesi me ben te ndjehem me fisnike, nje njeri me i mire..sikur me hap disa porta te imagjinates edhe vetem kur i lexoni dhe ju ketu ato gjera qe ndiej .
Duhet t'i themi vetem faleminderit njerezve si puna e Nolit, se na kane ngritur shpirterisht, shume.
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2015, 14:20   #42
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga azra
Nė munē tė mbash nė kokė terezinė

Kur shokėt ēmendėr dhe fajtor tė nxijnė

Nė munē tė kesh besim, kur tė dyshon

Kushdo, dhe s'ka njeri qė tė beson

Nė munē tė preē, dhe pritjen s'e kursen

Nė tė gėnjefshin, ti nuk i gėnjen

Nė tė urrefshin, ti s'i ēan me brirė

Dhe s'hiqesh as m'i mėnēim as m'i mirė

Nė munē tė ēndėrrosh e tė mejtosh

Dhe nga kėto nė mos u robėrofsh

Nė munē tė preē Triumfin dhe Hatanė

Dhe t'i shkelmosh tė dy si kallpazanė

Nė munē tė mbahesh, kur njė dreq ta dreth

Tė drejtėn dhe nė lak syleshin heth

Kur sheh kalan' e jetės tė rėzuar

Dhe prap e ngre me veglėn e ēkallmuar

Nė munē tė vėsh m'i grumbull ēdo thesar

Edhe t'i loē tė gjitha me njė zar

T'i humpē edhe tė nisėsh pėrsėri

Pa thėn' asgjė pėr kėtė batėrdi

Nė munē tė kesh njė zemėr, trup e kokė

Qė tė shėrbejnė sa tė bėhen trokė

Dhe tė vazhdosh i djegur shkrump nė furrė

Dhe tė thėrret vullneti: "Mbahu, or burrė!

Nė munē tė zbreē nė turm' e tė mbash nderin

Tė hash me mbretin, tė pish me neferin

Nė mos tė ngaftė dot as mik as hasmė

N'i daē tė gjithė, po asnjė pėr dasmė

Nė munē pėr ēdo minutė tė pėrpjetė

Tė rėnē tamam sekunda gjashtėdhjetė

Zaptove dhenė me ēdo mall dhe hir

Dhe ca mė mirė, qėnke trim, or bir
.......
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2015, 15:39   #43
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,322
Thanks: 213
Thanked 615 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Anes lumejve

Rraskapitur dhe katosur
Po vajtonj pa funt, pa shprese,
Anes Elbe-s, anes Spree-se.
Ku e lam’ e ku na mbeti,
Vaj-vatani e mjer mileti,
Anes detit i palare,
Anes drites i papare,
Prane sofres i pangrene,
Prane dijes i panxene,
Lakuriq dhe i dregosur,
Trup e shpirt i sakatosur.

Se ē’e shempne derbederet,
Mercenaret dhe bejleret,
Se ē’e shtypne jabanxhinjte,
Se ē’e shtrythne fajdexhinjte,
Se ē’e pren’ e se ē’e vrane,
Ē’e shkretuan anembane,
Nene thundren e perdhunes
Anes Vjoses, anes Bunes.


Ēirem, digjem i vrerosur,
Sakatosur, ēarmatosur,
As i gjall’, as i varrosur,
Pres nje shenj’ e pres nje drite,
Pres me vjet’ e pres me dite,
Se ē’u tera, se ē’u mpaka,
Se ē’u ēora, se ē’u mplaka,
Lark prej vatres dhe prej punes,
Anes Rinit, anes Tunes.
Ēakerdisur, baterdisur,
Perpelitur dhe zalisur,
ĖndĖronj pa funt, pa shprese,
Anes Elbe-s, anes Spree-se.


Dhe nje ze vengon nga lumi,
Me buēet, me zgjon nga gjumi,
Se mileti po gatitet,
Se tirani lebetitet,
Se pelcet, kercet furtuna,
Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
Skuqet Semani dhe Drini,
Dridhet beu dhe zengjini,
Se pas vdekjes ndriti jeta
Dhe kudo gjemon trumbeta.
Ngrehuni dhe bjeruni,
Korini dhe shtypini,
Katundar’ e punetore,
Qe nga Shkodra gjer ne Vlore!


Ky ilaē e ky kushtrim
me ben djal’ e me ben trim,
me jep forc’ e me jep shprese,
anes Elbe-s, anes Spree-se.
Se pas dimrit vjen nje vere,
qe do kthehemi njehere,
prane vatres, prane punes,
Anes Vjoses, anes Bunes.


Arratisur, syrgjynosur,
Raskapitur e katosur,
brohoras me bes’ e shprese,
anes Elbe-s, anes Spree-se.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2015, 15:40   #44
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,322
Thanks: 213
Thanked 615 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Sa legjendar, ē'njeri! Sa shume ka humbur ky komb.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2015, 15:47   #45
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,322
Thanks: 213
Thanked 615 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Fan Noli Fryn Moj Ere

-Ngaj po na vjen, moj erė e rreptė?
Pse vėrshėllen me aq mallėngjim?
-Vij drejt nga malet e Shqipėrisė,
pėr tė pėrhapur zi e vajtim.
Fryn, moj erė, moj erė e shkretė fryn,
drejt mė zėmėr, mė zėmėr time hyn.


-Nga ata male, moj erė trime,
ē'lajme tė reja po na ke siell?
Pse je e vrerėt dhe e helmuar?
qiellė me zi pėrse na e mbiell?
Fryn, moj erė, etj.


Pse e ke synė tė trubulluar
e rent kaluar mi t'zeza re?
Pse tė pikojnė lottė tė zeza,
lottė tė zeza posi rrėke?
Fryn, moj erė, etj.

Syri m'u err nga ato qė pashė
Ah! nukė mbahem, nuk duroj dot.
Pashė njė gjėmė, gjėm tė tmeruar,
rent ta haroj, po rentkam mė kot.
Fryn, moj erė, etj.


Atje tek losnja nė fush' tė Korēės,
duke u hedhur lis mė lis,
njė qivur pashė me nj'ēup' tė virgjėr,
ma vrau shpirtin ay filis.
Fryn, moj erė, etj.


Tokat pushonin, prift nukė dukej,
e pakėnduar na u varros;
mihnė dėborėn, i bėnė varrė,
shpirt nuk mė mbeti, forca m'u sos.
Fryn, moj erė, etj.


Atje mi varrė qante njė grua,
njė grua qyqe me mallėngjim;
burrėn tė qante mė par'a ēupėn,
pėr kė tė bėnte mė par'vajtim?
Fryn, moj erė, etj.


Renda e ika e fluturova,
po dhėmbjen time ku do ta fsheh?
Ēava oqeane, dete dhe male,
po vajtoj edhe sikundėr sheh.
Fryn, moj erė, etj.


-Moj er'e rreptė, erė malsore,
shpirti m'u ndes, zėmra mė shkriu;
sytė m'u errė si ty dhe mua,
mėndja nė kokė mė bubullin.
Fryn, moj erė, etj.


Qėndro tė lutem, tė kam pėr t'dhėnė
dhe un'i varfri njė porosi:
njė re tė madhe dėrgo tė zbresė
e ta ngarkojmė me lott'e mi.
Fryn, moj erė, etj.


E kur tė kthehesh nga Shqipėria,
Atje nė kopshtin, atje t'qėndrosh,
dhe lott'e mia si vesė qjelli
dalė nga dalė do t'i pikosh.
Qaj, moj erė, moj er'e shkretė qaj,
derthmi lottė atje mi varr'e saj.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2015, 15:50   #46
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,322
Thanks: 213
Thanked 615 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Fan Noli Hymni I Flamurit

O Flamur gjak, o flamur shkabė,
O vėnd e vatr' o nėn' e babė,
Lagur me lot, djegur me flagė,
Flamur i kuq, flamur i zi.

Fortesė shkėmbi tmerr tirani,
S'tė trėmp Romani, as Venecjani,
As Sėrp Dushani, as Turk Sulltani,
Flamur i math pėr Vegjėli

Flamur qė lint Shėn Kostandinin,
Pajton Islamn' e Krishtėrimin,
Ēpall midis feve vllazėrimin,
Flamur bujar pėr Njerėzi.

Me Skėnderben' u-lavdėrove
Dhe nė furtun' i funtmi u-shove,
Me Malon prapė lart vrapove,
Yll i pavdekur pėr Liri.

Sa shpesh pastaj pėr-dhe u-shtrive
Me zjarr e zi u-ndeze u-nxive,
Po ēdo mizor me shpat' e grive,
O fushė-kuq, o shkabė-zi.

Pėrpjetė pri-e Shqipėrinė,
Pėrlintj'a shpirtin dhe fuqinė,
Diell pėr vllanė, yrnek pėr fqinė
Pėr botėn ėndr' e qjell i ri.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2015, 15:55   #47
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,322
Thanks: 213
Thanked 615 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Fan Noli Jepni Per Nenen

Ē'thot' ajo e ve e gjorė,
-Mbretėreshė pa kurorė-
Faqe-ējerrur, lesh-lėshuar,
Shpirt e zėmėr pėrvėluar;
Gjysm' e vdekur: "O Shqiptarė,
Nėnės mos ia bėni varrė!"
Mbahu, Nėno, mos kij frikė
Se ke djemtė n'Amerikė.

Qan e lutet Nėn' e mjerė,
Kėrkon vatrėn edhe nderė,
Do lirinė dhe atdhenė,
Si ē'e pat me Skėnderbenė,
Bijt' e besės thėrret pranė.
Kur i thirri dhe s'i vanė?
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.

Cilėt jan' ata tiranė
Qė tė pren' e qė tė vranė
Qė tė therrė bij e bija,
Dhe t'u-nxi, t'u-mbyll shtėpija?
Derthni plumba, o Shqiptarė,
Gjakn' e Nėnės pėr tė marrė,
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.

Cilėt bij tė trathėtuan
Dhe tė doqnė dhe tė shuan
Dhe tė lan', o Shkab' e ngratė
Pa fole, pa zog, pa shpatė?
Kėta qena, o shok' i mbytni,
Mbushni gjyle qė t'i shtypni.
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.

Sa kėrkon e sa tė duhen?
Burrat nga detyra s'ndruhen!
Trim i mirė do tė japė,
S'kursen jetėn as paratė;
Hithni, hithni tok dollarė,
Tė mos mbetemi tė sharė.
Mbahu, Nėno, mos kij frikė.
Se ke djemtė n'Amerikė.

Do tė ndihim pa kursyer
Pėr ty, Nėna jon' e vyer,
Qė me drit' e nder tė thuresh
Dhe me bijt' e tu tė mburesh.
Cila Nėnė lyp paranė?
Cilėt bij me shpirt s'i dhanė?
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.

Armė dhe fishekė mblithni,
Qesen edhe shpirtin hithni:
Pėr lirin' e vėndit t'onė,
Sot -se nesėr ėshtė vonė-
Jepni, Nėnėn tė shpėtoni,
Komb e vatra tė nderoni.
Mbahu, Nėno, mos kij frikė
Se ke djemtė n'Amerikė.

1917
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2015, 15:58   #48
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,322
Thanks: 213
Thanked 615 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Fan Noli. Syrgjyn -vdekur

(Elegji pėr Luigj Gurakuqin)

Nėno moj, mbaj zi pėr vllanė,
Me tre plumba na i ranė,
Na e vran' e na e shanė,
Na i thanė trathėtor.


Se tė deshte dhe s'tė deshnin,
Se tė qante kur tė qeshnin,
Se tė veshte kur tė ēveshnin,
Nėno moj, tė ra dėshmor.


Nėno moj, vajto, merr malin,
Larot t'a pėrmbysnė djalin
Qė me Ismail Qemalin
Ngriti flamur trimėror.


Nėno moj, m'a qaj nė Vlorė
Ku tė dha liri, kurorė,
Shpirt i bardhė si dėborė;
Ti s'i dhe as varr pėr hor.


Nėno moj, ē'ėshtė pėrpjekur
Gojė-mjalt' e zėmėr-hekur,
Syrgjyn-gjall' e syrgjyn-vdekur,
Ky Vigan Liberator.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2015, 15:59   #49
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,322
Thanks: 213
Thanked 615 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Fan Noli Kenga E Salep Sulltanit

Njė mexhlis tė math na ēeli
Pandeli Jano Vangjeli
Me Sulltan-llokum na veli
Si kofini pas tė vjeli.


Fyt' i Floqit po pėllet
Top' i Krosit po kėrcet:
Ē'ėshtė ky sheqer-kėsmet?
Hallvaxhin' e pamė mbret!


Dhe rakia vete-vjen
Xhafer Ypi na mbėrthen
Dhe pėr lot na mallėngjen
Rreth konopit me legjen.


Koēo Kotta, mjek hanxhari,
Nis njė valle palikari,
Se me njė ferman kusari
Sadrazem u-bė firari.


Dhe Feridi faqe ndron,
Die shante, sot lėvdon
Fryn bulēit' e trumbeton,
Qė Katrani zbardhėllon.

Dhe sarhosh Iljas Vrioni
Dehet, siē e do zakoni,
Bėrtet: "Rroftė Napoloni!
Kėshtu tha dhe Ksenofoni!"


Se ē' u-ēporr xhumhurieti,
Se ē'u-rahatos mileti,
Se Sulltanin prap' e gjeti,
Se, qė kur e humbi, s'fjeti!


Ē'ka sepse i vjetri qe
Madhėshtor sa njė deve
Dhe ky s'bėn as pėr meze!
Rroftė sa jep ylefe.


Se ē' na u-gėzua xhani,
Se ē'na preu Ramazani,
Se ē' na piu Italjani,
Rroftė pra Salep-Sulltani!
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2015, 16:01   #50
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,438
Thanks: 5,181
Thanked 2,515 Times in 1,222 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Edgar Allan Poe
______________________

Annabel Lee

Ka shumė e shumė vjet
Nė njė vėnt afėr nė det,
Ish njė vajzė qė muntni t’a njihni tani
Nėnė emėrin Annabel Li;
Dhe kjo vajzė mė donte edhe tjatėr s’kėrkonte
Veē t’a deshnja sikundėr mė desh.

Isha e vogėl dhe ish e vogėl nė vjet
N’atė vėnt afėr nė det;
Po duheshin mė tepėr se me dashuri
Unė dhe im-Annabel Li;
Me njė dashuri qė dhe
Engjėjtė lart nė lavdi
Qė tė dyve na kishin zili.

Andaj, tani e shumė vjet,
Tek ky vėnt afėr nė det,
F’ryri veriu nga ret’ e ma ngriu
Tė bukurėn Annabel Li;
Edhe motrat e saj ėngjėllesha
M’a rrėmbyen, m’a mbyllėn nė varr se e desha,
Dhe kėshtu mė la shėndet
Nga ky vėnt afėr nė det.

Engjėjtė qė skishin sa ne dashuri
Qė tė dyjve na mbanin mėri.
Po - pėrandaj, siē e dini vėrtet,
Tek ky vėnt afėr nė det
Fryri veriu njė nat’ e m’a ngriu
E m’a vrau tim-Annabel Li.

Dashuria qė kishim’ ish m’e fortė se ēdo dashuri,
S’e ka patur as plak as i ri,
As i marr’, as i urtė njeri
Dhe as Engjėjt e qiellit nė erė,
As demonėt pėrposh nė skėterrė;
Shpirtin tim s’munt t’a shqitin nga shpirti
I sė bukurės Annabel Li.

Se tek hėna qė ndrit, syri im ėndėrrit
Pėr tė bukurėn Annabel Li;
Dhe ēdo yll qė shkėlqen syt’ e ėmbėl rrėfen
Tė sė bukurės Annabel Li;
Nat’ e ditė e shoh, edhe zemrėn m’a ngroh,
Shoq’ e dashura ime, e mjera jetime,
Pėrmi varrin ku deti buēet,
I rri pranė mi varrin nė det.

Pėrktheu Fan Noli
_____________________________________
https://www.facebook.com/permalink.p...77612955685407

__________________________________

Pėrkthim i mrekullueshem i gjeniut te letrave shqiptare.
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2015, 16:02   #51
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,322
Thanks: 213
Thanked 615 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Fan Noli Kirenari

Ē'deshe ti, mor, nė Kalvar,
0 qyqar, o Kirenar!
Del me poēen pėr sehir,
Ndrit me Kryqin si martir.


Rent nėpėr kallaballėk,
Se ē'po ngjan s'merr vesh as gėk,
Je i pir' e s'mban dot anė
Pėr ēlironjės a tiranė.


Nėpėr pluhėr dhe shamatė
Turren burrat, ēirren gratė
Turm' e ndezur, e tėrbuar,
Krishtin pėr tė kryqėsuar.


"Mir' e gjeti, the, sarafi,
Se ashtu ia desh qylafi,
Se po ēvishte vegjėlinė
Me uzurėn dhe vergjinė".


Po kur pe qė u-gėnjeve,
Kryqėsimin s'e pėlqeve.
Kirenar, se ē'the njė fjalė:
"Mos e vrisni kėtė djalė!


Daleni, the, mor aman-ni,
Oratorin mos e ngani,
Si politikan flet n'erė.
Po s'e bėn mė tjatėr herė!"


Fare bukur e fillove
Po mė kot i kėshillove,
Se katilėt s'tė sajdisnin,
Si pjanik tė qesėndisnin.


Dhe kur pe kėto havaze
Njė dolli me verė zbraze
Pėr tė mbytur mallėngjimin,
Pėr tė shuar hidhėrimin.


Po dollia tė tronditi
Dhe mi Krishtin tė vėrviti,
Tė tre Kryqet i pėrfshive
Dhe pėr-dhe tė gjith'i shtrive.


Ē'ngjau pasandaj s'kuptove
Kryqin gjer sa e zaptove
Dhe si Krisht u-kapardise
Dhe nė djers' u-batėrdise.


Ē'vete shtrėmbėr nė Kalvar
0 qyqar, o Kirenar!
Se ē'pėrmbysesh, kamēikohesh,
Rrihesh, ngrihesh, ēdehesh, zgjohesh.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2015, 23:39   #52
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

NĖ KRAH TĖ ZEMRĖS RRI KOMBI
NĖ DORĖN E DJATHĖ... Fčja
Foto: Varri i Nolit
Adresa:
Forest Hills Cemetery and Crematory
Jamaica Plain
Suffolk County
Massachusetts, USA

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2015, 23:40   #53
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan NoliVarreza

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2015, 20:05   #54
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,205
Thanks: 5
Thanked 126 Times in 104 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Nje pyetje ngrihet vetvetiu; Pse Fan Noli yne i madh, luftoi per pavarsine/autofaqeline e kishes ortodokse shqiptare. Sepse ai e kish kuptuar se me varesine e kesaj kishe ndaj Greqise, kjo e fundit nenshtronte dhe asimilonte rreth 20-30% te shqiptarve.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2016, 15:09   #55
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan NoliPASIONI I SEMURE I SHQIPTAREVE PER KOLLTUKUN!
Kjo karikaturė ėshtė botuar nė vitin 1914 nė gazetat pėrendimore, dhe sot ėshtė me aktuale si kurr me parė.
Fan S. Noli
KOLLTUFAGET, krimba tė verdhė me kokė tė zezė, qė rriten me plagėt e infektuara tė Shqipėrisė nė lėngim, kėpuseh qė mund ti copėtosh, por jo ti shqitėsh nga trupi qė kafshojnė dhe thėthijnė. Herodi tregon se nė betejėn navale tė Salaminės, njė athinas kapi njė anije persiane me dorėn e djathtė e s’e lėshonte, gjersa ja prenė; atėhere e kapi me dorėn e mėngjėr, ja prenė dhe kėtė, atehere e kapi me dhėmbė e s’e lėshoj gjersa i’a prenė kokėn. Sikur tė ngjallej Herodi pėrsėri do tė shikonte qė kolltukofagėt tanė janė mė tė fortė se ky trim legjendar i vjetėrsisė antike. Qė t’i ēqitėsh kėta tanėt nga kolltuku duhet tė preē jo vetėm duart e kokėn po dhe kėmbėt e trupin.

Marre nga FMimages Albania
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2016, 15:22   #56
BLEDI_SH
V.I.P
 
Avatari i BLEDI_SH
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 2,747
Thanks: 67
Thanked 114 Times in 48 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Sherr priftėrinjsh/ Kur Dom Lazer Shantoja sulmonte Fan Nolin: O mjekroē i pa mjekėr, pederast i qelbun e tosk gegofobKy ėshtė njė tekst i botuar nga Dom Lazer Shantoja.

Ai sulmonte ashpėr Fan Nolin.

Gjuha e tij nuk ka shumė lidhje me atė qė ai pėrfaqėson, besimin e krishterė.

Teksti ėshtė publikuar nga studiuesi Aurel Plasari:

“Qesh, o pagan! Živo, o mjekroē i pa mjeker, o pop i pa bishtalec, o peshkop i pa shkop, o fetar i pa fe, o imzot i pa Zot, o nacjonalist internacjonal, o toskė gegofob, o shqiptar-grek-bullgar-lavantin-bolshevik, o…o…o faqe me nderė Fan Nol!

Jargu i pendes s’ate mėsue me u ngjye nė gjirizet e repertorit t’and karakteristik teper keq mbulohet nen tallaganin e nji pseudonimit sado pagan […] Spirilangut astrahanesh t’Omer Nishanit, ēorbės nizamėsh tė Lazar Fundos, bozės sė trashė tė Konstantin Boshnjakut, putarkavet tė krymbėta tė me limu tė Nush Bushatit, paēamurit tė pa tėlynė e bulmetit hudrash t’atyne patriotvet liliputjan qi pėrbajnė aureolėn e dźjė per koken t’ande kombtare-nderkombtare, na nuk do t’u kishim gjegjė. E dijm mirėfillit se na me tye nė ket fushė e kemi luften e bjerrun.

Nuk kemi pretendue kurr me kźnė Aretinat e Pitigrilat e leteraturės kombtare. Ti nuk ke pasun njimend mjeker per qabe… tė politikės […] Ti zati fyllit qi tė prune rusėt nė Tiranė po na i bijshe, o Neron i ri, edhe para se me hikė mje sa kersitėte pushka nė shkallat e Tujanit! Ti fyllit shkove me i ra edhe nė Romė bashkė me at vejushen (vedova allegra…) n’hotel Ėindsor Nr. 8! (Pyet Tefik Mborjen!).

A din si m’je dukė me at “latinorum”? Bash asinum ad lyram! Vallahi latinishtja nė gojen e nji popit gogllac tė Fotit nuk ka ma hie se shala nė shpinen e nji gomarit. A me at farė latinishtet tė shkepėt ke kujtue se mė sterkatė e mė konfuton?

Kush asht tradhtor, a ti qi me politikėn t’ande largėpamse na prune per tri dit bolshevikėt e per tri dit e ma vjet Ahmet Zogun nė Shqipni, kje shkaku kryesor per mos me thanė i vetmi i rrenimit tė sajė, more nė qafė e qite nė rrugė tė madhe sa tė pafaj, nuk ke ené turp n’emnin e nji Shqipnie qi nuk tė njeh as per shqiptar m’u sjellun si llac i keq neper ghetto-t e ēėfutenvet tė Rusis, a por na qi kemi guximin me i thanė popullit mos tė rrehet ma teper mbas kllapinavet nė “delirium tremens” tė nji aventurjerit internacjonal, i cili token e Shqipnis e kokat e shqiptarvet desh t’i bante fushė eksperjence per riēetat komuniste e nishane talljeje per shpirtin e tij shpirtlakmues?

Pse tė terboj tye kaq fort kundershtimi i “Orės”? Shka tė dogj ma fort? Ku tė dhimbėti? Pse u kape ti me emrin e Loyoles? A nuk e din se aty ku me riēetat per ēėfarosjen e ēimkavet janė perzi lutjet per “tė ruajtur virgjerin’ e ēunavet”, o vlladikė pederast i qelbun, bā t’arrestohesh me polis? Ēė pate ti, o peshkop ortodoks pagan […], o dhespot i shuguruem nder sakristinat e bordeleve tė shoferavet t’Amerikės?”

Fragment nga: Ulja gryken se e pagova mushkun!…, nė “Ora e Shqipnisė”, Ėien, e Shtunde, 24 marc 1928, nr. 5.

tema
BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2016, 15:24   #57
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,559 Times in 813 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli"Me rastin e 134 vjetorit tė lindjes :
NOLI « NĖ RREZIK » !
Noli ėshtė vlerėsuar nga kritika letrare angleze si njė ndėr tre pėrkthyesit mė tė mirė nė botė tė veprės Shekspiriane (i pari - suedezi). Ai ėshtė pranuar gjithashtu ndėrkombėtarisht si njohės shumė cilėsor i Shekspirizmit. Gjatė shekullit tė kaluar, sa qe gjallė, Noli ka qenė i ftuar i pėrhershėm nė kongreset e Shekspirianėve botėrorė qė organizoheshin nė Londėr. Madje ai zgjidhej pėrherė anėtar i presidiumit nė kėta kongrese studimorė. Nė kongresin e parė tė kėtij lloji, tė organizuar pas vdekjes sė Nolit, njė kolltuk nė presidium ishte bosh me fotografinė e tij dhe me emrin e mendjendriturit tonė tė Harvardit...!
Natyrisht, Noli e kishte arritur me punė vigane njė prestigj tė tillė botėror, mbasi qytetėrimi nuk bėn dhurata lavdie false (si nė Shqipėrinė primitive). Ai e ka njohur gjuhėn letrare angleze si rrallėkush. Nė fillim tė viteve tridhjetė tė shekullit tė kaluar, njė grup intelektualėsh letrarė (midis tyre edhe emra tė njohur) publikuan disa vėrejtje nė adresė tė novatorizmit gjuhėsor tė avancuar tė tragjedianit gjenial, Shekspirit. Noli nuk hezitoi fare tė botonte njė artikull kritiko-satirik ndaj tyre me titull ironizues: «Shekspiri nė rrezik!». Artikulli, me njė analizė kundėrshtuese mjaft tė argumentuar, bėri jehonė dhe njėkohėsisht krijoi habi se kush ishte ky i huaj «i panjohur» qė guxonte tė ironizonte figura tė mirėnjohura letrare tė kohės. Njė ndėr mė tė shquarit e kėtyre emrave, Bernard Shou, i dėrgoi njė letėr Nolit, domethėnia e sė cilės ishte: «Ku e gjen kurajon njė prift shqiptar (!) tė pretendojė se e njohka gjuhėn letrare angleze mė mirė se Né ?!». Pa e prishur terezinė, Noli e lexoi me vėmendje atė faqe letėr proteste, gjeti 4 gabime ortografikė, i nėnvizoi me tė kuq dhe ia ripostoi atė tė famshmit Shou, pa i shkruar asnjė fjalė.
Ashtu siē ndodh zakonisht midis tė Mėdhenjvė tė Vėrtetė, Shou e pranoi sfidėn duke publikuar gabimet ortografikė qė kishte bėrė nė letėr, dhe ruajti marrėdhėnie me Nolin. [Sikur Shou tė kishte qenė ndonjė Shqiptar i sotėm, ai do t'i kish futur njė tė sharė pėr nėnė nėpėr dhėmbė Nolit dhe do ta kishte grisur letrėn.]
Kush tjetėr, pėrveē Nolit, mund tė bėnte njė shqipėrim kaq brilant tė veprės sė vėshtirė Shekspiriane ?
Pėr shpirtin e sėmurė pas mėkatit,
Ēdo lodėr duket lajmėrim i fatit;
Nga frika, fajėsia dridhet, verdhet,
Dhe derdhet krejt, nga frika se mos derdhet.
Shekspir («Makbethi»).
Mirėpo para ca kohėsh, njė «Tufė» letrarėsh shqiptarė lėshuan thirrjen «patriotike»:
«Ta pėrkthejmė Nolin nė shqip !».
Ku ta dinte i shkreti Noli se, pasi shpėtoi Shekspirin nga «rreziku», do tė rrezikohej pėr vete tė tij prej letrarėve tė sotėm shqiptarė me psikologji kacavjerrėse, tė cilėt mendojnė se po tė merresh me sfida emrash tė mėdhenj, do tė fitosh diēka nga madhėshtia e tyre. Nė tė vėrtet, nė raste tė tillė ndodh e kundėrta: hieja kabą e Njerėzve tė Mėdhenj i fundos edhe mė tepėr nė errėsirė autorėt e nismave tė lajthitura.
Megjithatė deri sot «sfiduesit» e Nolit nuk na kanė ofruar ndonjė «ēomlek letrar» duke pėrkthyer nė shqip (nga ē'gjuhė, xhanėm?!) pėrkthimet brilante tė Korifeut tė anglishtes letrare, shqipes, spanjishtes e persishtes, i cili na mundėsoi si popull tė lexonim kryevepra tė letėrsisė botėrore njėsoj si nė origjinal.
Zoti shpėtoftė Nolin dhe shqiptarizmėn prej marrėzive shqiptare !"

Marr nga faqja FB e Agim Hamitit.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 15267527_548018558722925_3132478258384815127_n.jpg (9.0 KiloByte, 12 shikimet)
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mano pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur