Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-01-2012, 03:06   #21
Vlonjati
Super Anėtar
 
Avatari i Vlonjati
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 146
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
Vlonjati ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Ai qe njihet gabimisht si ylli i Davidit, ylli me gjashte cepa, ne fakt eshte simbol i diellit....eshte kudo prezent ne ILIRI.

Jo,jo Ai yll nuk ka lidhje me diellin aspak -Ai yll ishte ylli i Davidit .
Skenderbeu ishte njeri inteligjent dhe modern per kohen e tij .
Ai epelqente historine dhe here pas here i kerkonte priftit te tij qe ti jepte te dhena historike per Shqiperine ne pergjithesi dhe per Pirron e Epirit ne vecanti

Nje studjues shqiptar thote se Skenderbeu e vuri yllin e Davidit ne flamurin e tij ,sepse gjasme ata e kishin ndihmuar ne fushaten ne Hungari kur e la pergjysem dhe erdhi ne Kruje --Por kjo nuk eshte prove bindese

---Duhet studjuar ne fakt ,nese kete yll e kishte edhe flamuri i te jatit te tij apo jo ?

Megjithate , them se kete yll mund ta kete vendos edhe vete Skenerbeu pasi ai duket te kete pasur ambicje te larget per te qene Mbreti i gjithe Ballkanit,sepse tek e fundit ai i shifte aftesite e tij qe ishin superiore karshi te tjereve ne gjithe lindjen, ndaj edhe ambicja e tij per te qene mbret i hapesires ballkanike ishte e justifikuar

Dhe Skenderbu do ja kishte harritur kesaj ambicje nqs nuk do kishte vdekur Papa qe i premtoi fushaten me te madhe kunder turkut.--

Por fati nuk ishte me te... dhe me ne, natyrisht .... se Papa vdiq pikerisht diten qe ushtria e perendimit ishte grumbulluar ne portin e Ankones
ne Itali dhe po behej gati te hypte ne anijet per te ardhur ne Shqiperi.........

--Fati i Skenderbeut ishte vetem 1 dite .....Nese Papa do kishte vdekur te pakten 1 dite me vone.....
Atehere cdo gje do ishte ne favor te Skenderbeut ,sepse ushtria do kishte marre bekimin e Papes dhe do ishte ne ruge drejt Shqiperise , keshtu qe nuk mund te kthehej me prapa....

Nejse ai Ylli i Davidit ne flamurin e Skenderbeut eshte me te vertete nje enigme-
-----Porse yllin e Davidti me Shqiponjen e zeze dykrenore e ka vetem Perandoria romake e Romes

Dhe ky Ylli i Davidit e largon perfundimisht Skenderbeun nga Flamuri i Bizantit ......
Ky Yll eshte shenja qe Skenderbeu nuk ka pas lidhje me Bizantin aspak ,shto ketu pastaj qe Skenderbeu nuk e ruante per fe aspak --
Skenerbu ishte nje strateg ushtarak por edhe nje politkan klasi ---------dhe te gjitha keto i vinte ne funksion te Arberise ,Dashruine per te cilen e ksihte te pafund....
Vlonjati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2012, 04:55   #22
Vlonjati
Super Anėtar
 
Avatari i Vlonjati
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 146
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
Vlonjati ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Do shtoja edhe kete resoluten qe ka miratuar Kongresi Amerikan ne 27 Tetor 2005, per 600 vjetorin e lindjes se Gjergj Kastriotit

.Resoluta thote :"......... Nderojme 600 vjetorin e lindjes se Gjergj Kastriotit ( Skenerbeu) ,Burre shteti, diplomat, dhe gjeni ushtarak, per rolin e tij ne mbrojtjen e Europes Perendimore nga pushtimi Ottoman....'

On October 27, 2005, the United States Congress issued a resolution "honoring the 600th anniversary of the birth of Gjergj Kastrioti (Scanderbeg), statesman, diplomat, and military genius, for his role in saving Western Europe from Ottoman occupation."[119][dead link][120][dead
Vlonjati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2012, 13:28   #23
h3x-psyko
Anėtar
 
Avatari i h3x-psyko
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: Nuk kam asnje te dhene
Posts: 35
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
h3x-psyko ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Nese Gjergj Kastriot Skėndėrbeu po te kishte vazhduar ne krahun e ushtrise Osmane atehere thuhej se ai mund te ishte vendosur si perandor...Ne castin kur ai doli kundra atyre dhe u vu ne mbrojtje te vendit te tij .. Atij i rane titujt e shumta qe kishte dhe u quajt tradhetar ... Osmanet thonin nuk je nga vendi ku lind por nga vendi ku rritesh ...Nese 1 person e ben ,edhe une mund ta bej,nese as1 nuk e ben ,atehere do ta bej patjeter .
h3x-psyko nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2012, 09:21   #24
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Statuja qe flasin pertej ngurtesise

Dhe njera nga me te pelqyeshmet per mua eshte kjo

Skenderbeu yne ,ne mes te BRUKSELIT

ps-Po shume te shkurter na e kane bere Heroin tone
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2012, 09:26   #25
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 35 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Statuja qe flasin pertej ngurtesise

Skenderbeun legjenda e ka shnderruar ne nje gjigand. Ne fakt.. i shkurter dhe trupvogel ka qene.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2012, 09:49   #26
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Statuja qe flasin pertej ngurtesise

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Skenderbeun legjenda e ka shnderruar ne nje gjigand. Ne fakt.. i shkurter dhe trupvogel ka qene.
Te Pershendes Gurax

Ndoshta nuk shkon qe e futa Skenderbeun ketu,por sdija ku ta sillja ate foto qe bera ne Bruksel
Mu be qefi qe pash Skenderbeun tone mu ne mes te Brukselit dhe thenien te Shkruar ne Shqip dhe Frengjisht
E dija qe ka qene i shkurter po ato e kishin bere xhuxh fare lali,ai i Tiranes PO
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2012, 08:22   #27
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Statuja qe flasin pertej ngurtesise

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Skenderbeun legjenda e ka shnderruar ne nje gjigand. Ne fakt.. i shkurter dhe trupvogel ka qene.
Je gabim krejtesisht o gurax, ke rene pre e propagandes islamike internetore te shpifur, ne mungese te plote te fakteve qe Gjergj Kastrioti ka qene i shkurter, ka ca fakte qe ai ka qene i gjate.

Ne biblioteken apostolike te Vatikanit ruhet nje kodex latin, URB. LAT. 512, ku autori Luigi Machiaveli ka punuar nje steme origjinale te Skenderbeut dhe ka lene disa shenime per shtatlartesine e Skenderbeut dhe dukjen e tij fizike. Viti eshte 1467, pra vizita e fundit e Skenderbeut ne Vatikan.
Ai e pershkruan Skenderbeun keshtu.
Eshte nje burre i shtyre ne moshe me tipare shume fisnike, mjeker te zbardhur te rregulluar me shume gusto, syte i shkelqejne shume, floket e thinjura i ka te prera shkurt, eshte veshur me petke napoletane mendafshi, gjatesia e tij eshte 1.98 cm.
Machiaveli pastaj ka punuar stemen e cila eshte autentike, ne steme shkruhet.
“Castrioti questi vene de
Albania erano valenti homeni et f. il bon
portamento de fece Schanderbecho in
Albania el fo fare del Consegio del 1467,
et deli sui ne sono al presente”.


------------------------------------------------------
tjeter,
Senati venedikas te gjithe princave ju dhuronte cohe luksi 16 kute skarlatini, Skenderbeu bente perjashtim nga te gjithe si trupmadh qe ka qene, i dhurohej 18 kute cohe.

“Responsio. Et si capitulum
sit clarum, et aperte loquatur, Jnclinati
tamen ad ea que sibi grati sint, ordinabimus
quod sibi dentur brachia 18
scarlatini secundum consuetudinem
pro duabus vestibus pro Magnificentia
sua prout in capitulo continetur”


ps.gurax.pls, mos degjo idiotet e xhamive lol, as ja vlen te merresh me keta trapa, fare lehte mund te hapin nje legjende urbane dhe per ty, guraxi eshte topall dhe i shkurter 1.30 cm.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2012, 08:30   #28
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Statuja qe flasin pertej ngurtesise

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tirona re Shiko postimin
Te Pershendes Gurax

Ndoshta nuk shkon qe e futa Skenderbeun ketu,por sdija ku ta sillja ate foto qe bera ne Bruksel
Mu be qefi qe pash Skenderbeun tone mu ne mes te Brukselit dhe thenien te Shkruar ne Shqip dhe Frengjisht
E dija qe ka qene i shkurter po ato e kishin bere xhuxh fare lali,ai i Tiranes PO
jo mi lali, se e ke dit gabim, ik hidhi nje sy shpates se Gjergj Kastriotit ne Viene, te te mbushet mendja qe nuk eshte shpate xhuxhi, eshte shpate gjigandi qe do muskuj te fuqishem.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2012, 08:34   #29
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Statuja qe flasin pertej ngurtesise

me vjen per te qeshur ne fakt, si ndonjehere fakte te rendesishme qe duhen postuar tek tema historike, puna e sjell ti postosh tek tema qe skane te bejne fare me historine.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2012, 17:39   #30
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,319
Thanks: 0
Thanked 2,455 Times in 1,424 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Statuja qe flasin pertej ngurtesise

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Je gabim krejtesisht o gurax, ke rene pre e propagandes islamike internetore te shpifur, ne mungese te plote te fakteve qe Gjergj Kastrioti ka qene i shkurter, ka ca fakte qe ai ka qene i gjate.

Ne biblioteken apostolike te Vatikanit ruhet nje kodex latin, URB. LAT. 512, ku autori Luigi Machiaveli ka punuar nje steme origjinale te Skenderbeut dhe ka lene disa shenime per shtatlartesine e Skenderbeut dhe dukjen e tij fizike. Viti eshte 1467, pra vizita e fundit e Skenderbeut ne Vatikan.
Ai e pershkruan Skenderbeun keshtu.
Eshte nje burre i shtyre ne moshe me tipare shume fisnike, mjeker te zbardhur te rregulluar me shume gusto, syte i shkelqejne shume, floket e thinjura i ka te prera shkurt, eshte veshur me petke napoletane mendafshi, gjatesia e tij eshte 1.98 cm.
Machiaveli pastaj ka punuar stemen e cila eshte autentike, ne steme shkruhet.
“Castrioti questi vene de
Albania erano valenti homeni et f. il bon
portamento de fece Schanderbecho in
Albania el fo fare del Consegio del 1467,
et deli sui ne sono al presente”.


------------------------------------------------------
tjeter,
Senati venedikas te gjithe princave ju dhuronte cohe luksi 16 kute skarlatini, Skenderbeu bente perjashtim nga te gjithe si trupmadh qe ka qene, i dhurohej 18 kute cohe.

“Responsio. Et si capitulum
sit clarum, et aperte loquatur, Jnclinati
tamen ad ea que sibi grati sint, ordinabimus
quod sibi dentur brachia 18
scarlatini secundum consuetudinem
pro duabus vestibus pro Magnificentia
sua prout in capitulo continetur”


ps.gurax.pls, mos degjo idiotet e xhamive lol, as ja vlen te merresh me keta trapa, fare lehte mund te hapin nje legjende urbane dhe per ty, guraxi eshte topall dhe i shkurter 1.30 cm.
Keto fakte une nuk i ve fare ne dyshim.

Por nje gje eshte e sigurt, figura e Skenderbeut eshte kthyer ne legjende. Mendoja se skulptoreve shqiptar nuk u kishte shkuar mendja t'i benin statujen me te katerta kembet poshte, per te treguar qe nderroi jete per arsye natyrale. Edhe statujat e tjera e paraqesin si te kishte vdekur nga plaget e luftes. Ky eshte nje tregues qe figura e Skenderbeut, ne kete rast te pandikuar nga islamistet, eshte kthyer ne legjende.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2012, 18:53   #31
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Statuja qe flasin pertej ngurtesise

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Keto fakte une nuk i ve fare ne dyshim.

Por nje gje eshte e sigurt, figura e Skenderbeut eshte kthyer ne legjende. Mendoja se skulptoreve shqiptar nuk u kishte shkuar mendja t'i benin statujen me te katerta kembet poshte, per te treguar qe nderroi jete per arsye natyrale. Edhe statujat e tjera e paraqesin si te kishte vdekur nga plaget e luftes. Ky eshte nje tregues qe figura e Skenderbeut, ne kete rast te pandikuar nga islamistet, eshte kthyer ne legjende.
Figura e tij nuk eshte aspak nje legjende, por nje realitet historik. Fatmiresisht kam pare shume e shume dokumenta per Gjergj Kastriotin.
Ke te drejte ne nje pike, ate te skulptoreve apo piktoreve, nuk ka patur mjeker te gjate plot me lesh(si mjekra talebanesh) ashtu si jemi mesuar ta shohim ne qender te tiranes, ka patur mjeker te kuruar te shkurter.
Per fuqine e tij fizike as qe vihet ne dyshim aspak, fillimisht ai shkelqeu ne aftesite e jashtezakonshme ushtarake, duke u futur ne luftime personalisht.
Bashkekohesi i tij Machiaveli e shkruan qarte, ka qene nje burre 2 metra i larte.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2012, 13:28   #32
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 35 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

(shenim: Rivendosje shkrimesh ne seksionin e duhur)
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2012, 20:49   #33
lindi03
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 90
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
lindi03 ėshtė i njohur nė kėtė pikė
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skenderbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Atdhetari Shiko postimin
Nuk kishte etni Serbe as Greke ne ate kohe siq e pershkruan authori me larte "Kryeplaku" , kishte vetem kaste feudale dhe jo etni SERBE apo Bulgare a Greke.
Emri Serb dhe Grek ose Bullgar i takonte vetem ritit fetar , atij orthodox .
Dhe , mjafton per nene e Skenderbeut vendlindja e saj ne Pollog , atehere behet pyetja kush jeton sot e sot ne Pollog te Maqedonise ?
Pervetem se Shqiptaret , ska tjeter , dhe sidomos mbiemri saj Triballdi qe ishte fis Ilir .
Nese nuk ka patur etni serbe,bullgare dhe greke ,si eshte e mundur qe te kete patur etni shqiptare ,sespe te gjithe kaper per ate se Skenderbeu ka qene shqiptar ,me habit kjo
lindi03 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2012, 21:43   #34
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,737
Thanks: 8,257
Thanked 2,609 Times in 1,358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Statuja qe flasin pertej ngurtesise

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lindi03 Shiko postimin
Dhe vertet mendoni se nje njeri i cili ka qene sa nje xhuxh mund te mbaje nje shpate prej 50 kg ne dore e me se shumti te leviz me te dhe te vrfase turq?? ,aman ore sa ju besoni legjendave ju
Legjenda krijohet dhe bazohet mbi fakte. Ju Islamin e krijuat nga hici.

More truthare, Gjergjit i jane gjetur shpata, kockat dhe plot te dhena historike qe vertetojne egzistencen e tij, Lart-madheshtine e Tij...etj

Epo Skederbeun e nderon Bota dhe e hedhin poshte klyshat e turkut....kesaj si i thone?!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2012, 21:48   #35
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,559 Times in 813 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Statuja qe flasin pertej ngurtesise

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Skenderbeun legjenda e ka shnderruar ne nje gjigand. Ne fakt.. i shkurter dhe trupvogel ka qene.
Gurax...

Nje bindje e tille ty nuk te falet. Ta them me dashamiresi.

Pastaj mos harro se ne kohen e Skenderbeut, nese me te vertet ka qene nga dibra, nuk ka patur xhuxha ne diber ne ate kohe. Ndoshta me vone kur u shartuan me xhuxhat mongol.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2012, 21:54   #36
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,559 Times in 813 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Statuja qe flasin pertej ngurtesise

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Legjenda krijohet dhe bazohet mbi fakte. Ju Islamin e krijuat nga hici.
Ca krijuan keta...lesht e currit!

Shnderruan moishe ne mojsi, abraham ne ibrahim gjoja modernizuan dicka. 1500 me vone akoma me shallma e potorre rrin sikur kandale nga gryka e shpelles sote ne mengjes.

Le te besojn ne cte duan, vetem nuk durohen kur flasin budallalleqe qe te acarojn deri ne palc. Sikur nuk mjaftoj gjith ato hale qe na rrethojn, sote duhet te degjosh pjellen tende me ksi idiotsirash.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2012, 21:58   #37
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,737
Thanks: 8,257
Thanked 2,609 Times in 1,358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skenderbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lindi03 Shiko postimin
Nese nuk ka patur etni serbe,bullgare dhe greke ,si eshte e mundur qe te kete patur etni shqiptare ,sespe te gjithe kaper per ate se Skenderbeu ka qene shqiptar ,me habit kjo
Turk hajvan!

Nuk kisha share ndonjehere por e meritoke.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2012, 22:03   #38
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Gjergj Kastrioti ka te ngjare shume eshte nga Mati, i cili dikur ka patur shume territor te gjere...eshte vete emri antik EMATHIA(E MADHJA) me te cilin emertohej dikur maqedonia( ky eshte emertim i vonshem).
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2012, 13:55   #39
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lindi03 Shiko postimin
Une vetem thas ca fjale dhe duke lexuar histori te ndryshme hasa ne keto te dhena,tani ju perse nervozoheni kur njerezit shprehin ate qe dine dhe qe kane lexuar.apo u djeg dikundi
hoxhe mjekerpalam, shih postimin tim me poshte, autori Luigi Machiaveli eshte bashkekohes i Gjergj Kastriotit, i cili thote qe ka qene 2 metra burre.
tani ti meqenese pretendon qe eshte xhuxh, ku bazohesh ne cfar dokumentash????? ato qe thone hoxhallaret ne xhamite e qelbura?
e kupton pra qe duhet te sjellesh referenca.

q'ashtu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Je gabim krejtesisht o gurax, ke rene pre e propagandes islamike internetore te shpifur, ne mungese te plote te fakteve qe Gjergj Kastrioti ka qene i shkurter, ka ca fakte qe ai ka qene i gjate.

Ne biblioteken apostolike te Vatikanit ruhet nje kodex latin, URB. LAT. 512, ku autori Luigi Machiaveli ka punuar nje steme origjinale te Skenderbeut dhe ka lene disa shenime per shtatlartesine e Skenderbeut dhe dukjen e tij fizike. Viti eshte 1467, pra vizita e fundit e Skenderbeut ne Vatikan.
Ai e pershkruan Skenderbeun keshtu.
Eshte nje burre i shtyre ne moshe me tipare shume fisnike, mjeker te zbardhur te rregulluar me shume gusto, syte i shkelqejne shume, floket e thinjura i ka te prera shkurt, eshte veshur me petke napoletane mendafshi, gjatesia e tij eshte 1.98 cm.
Machiaveli pastaj ka punuar stemen e cila eshte autentike, ne steme shkruhet.
“Castrioti questi vene de
Albania erano valenti homeni et f. il bon
portamento de fece Schanderbecho in
Albania el fo fare del Consegio del 1467,
et deli sui ne sono al presente”.


------------------------------------------------------
tjeter,
Senati venedikas te gjithe princave ju dhuronte cohe luksi 16 kute skarlatini, Skenderbeu bente perjashtim nga te gjithe si trupmadh qe ka qene, i dhurohej 18 kute cohe.

“Responsio. Et si capitulum
sit clarum, et aperte loquatur, Jnclinati
tamen ad ea que sibi grati sint, ordinabimus
quod sibi dentur brachia 18
scarlatini secundum consuetudinem
pro duabus vestibus pro Magnificentia
sua prout in capitulo continetur”


ps.gurax.pls, mos degjo idiotet e xhamive lol, as ja vlen te merresh me keta trapa, fare lehte mund te hapin nje legjende urbane dhe per ty, guraxi eshte topall dhe i shkurter 1.30 cm.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2012, 17:00   #40
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,559 Times in 813 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lindi03 Shiko postimin
Ti land besoj qe je shka dhe normalisht qe mbron nje shka tjeter, thonin se ky far skenderbeu ishte nip serbi dhe se motrat i kishte te martuara me serb ,a nuk eshte e vertete kjo ooo land ,dhe ku i ka te varosura motrat skenderi apo GJORGJE ALEKSANDRI
Lindi03...cfar faktesh keti qe Gjergj Kastrioti ka qene gjysem serb. Se dyti ku ke luxuar ti se ai paska qen xhuxhe, dhe qe nuk paska vrar turq? Nese keto qe ti shkruan me te vertet i beson se jane te verteta, atehere ti duhet te besosh se gjith veprimtarine e tije legjendare, jo vetem ne shqiperi por neper europe mbar duhet te jete nje fantazi e krijuar nga bota e krishterte? Skenderbeu nuk eshte vetem hero i shqipetareve por i ballkanit dhe i evropes.Nese kjo qe une kam shkruajtur lart eshte sado pake vertet, duhet te jete hubje kohe te merresh me diskutime te tilla sepse, ti ben argumente absurde te influencuara nga besimi yt Fetar. Nuk mund te jesh objekitve per diskutime te tilla.

Ne shqiperi ka sa te duash mysliman dhe po te lexonin marrezinat qe ti bie ketu per Babain e Kombit tone do te qeshnin me te madhe.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur