Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-06-2012, 21:04   #41
lindi03
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 90
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
lindi03 ėshtė i njohur nė kėtė pikė
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Nuk me dhate pergjigje ,,ku i ka te martuara motrat,perse skenderi kishte probleme me hamzen ,perse nena e tij quhej voisava ,perse skenderi bente marveshje me serbet dhe venedikasit sepse ishte shqiptare apo vriste shqiptare qe nuk shkonin ne lufte per te luftuar OSMANLINJTE sepse ne ate kohe nuk ka patur turk dhe nuk eshte folur turqisht.

baba i kombit ??? cilit komb ?? vatikanit ,apo arberise se shqiptare nuk ekzistonin ne ate kohe ,bile eshte diskutabile se ka folur shqip
lindi03 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2012, 21:19   #42
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 4,651
Thanks: 117
Thanked 481 Times in 383 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

o pordhaci i makedonis

shko e lepiju botht shkijeve e mos na perdhos figurat kombtare ktu.

njerez pa identitet pranej lujn koqe makedont me ju se hala skeni vendos cka ini turqeli a shqiptar shkoni sa knej anej.

asht shum DISKUTABILE se ti je shqiptar.
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2012, 21:37   #43
USA NR1
United State of Albania
 
Avatari i USA NR1
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: uhu sa larg
Posts: 1,890
Thanks: 73
Thanked 33 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
USA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Statuja qe flasin pertej ngurtesise

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lindi03 Shiko postimin
Dhe vertet mendoni se nje njeri i cili ka qene sa nje xhuxh mund te mbaje nje shpate prej 50 kg ne dore e me se shumti te leviz me te dhe te vrfase turq?? ,aman ore sa ju besoni legjendave ju
auuu no coment
USA NR1 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2012, 21:38   #44
USA NR1
United State of Albania
 
Avatari i USA NR1
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: uhu sa larg
Posts: 1,890
Thanks: 73
Thanked 33 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
USA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin

njerez pa identitet pranej lujn koqe makedont me ju se hala skeni vendos cka ini turqeli a shqiptar shkoni sa knej anej.
.
gabohesh ketu..
USA NR1 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2012, 21:47   #45
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 4,651
Thanks: 117
Thanked 481 Times in 383 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga USA NR1 Shiko postimin
gabohesh ketu..
jo nuk gabohem hiq

qe ky thot qe ne mesjet spaska pas shqiptar.

athere pse duhet me fjasu makedont kur qesin enciklopedin qe thot se shqiptaret jan te ardhun. kur vete ky thot qe ska pas shqiptar

ky thot qe gruja skenderbeut ishte serbe, kur dihet qe gruja e skenderbeut ishte prej pollogut. simas teoris kti del qe pollogasit jan shkie pra tetova e gostivari e kan prejardhjen prej shkieve.

hiqni dor prej ktyne hajvanlliqeve se keni ma ja pa sherrin ma zi se po ja shifni.

PS nuk kam kurgjo kundra teje sepse me sa te kam njoft neper forum nuk je i keq.
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2012, 21:59   #46
USA NR1
United State of Albania
 
Avatari i USA NR1
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: uhu sa larg
Posts: 1,890
Thanks: 73
Thanked 33 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
USA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
jo nuk gabohem hiq

qe ky thot qe ne mesjet spaska pas shqiptar.

athere pse duhet me fjasu makedont kur qesin enciklopedin qe thot se shqiptaret jan te ardhun. kur vete ky thot qe ska pas shqiptar

ky thot qe gruja skenderbeut ishte serbe, kur dihet qe gruja e skenderbeut ishte prej pollogut. simas teoris kti del qe pollogasit jan shkie pra tetova e gostivari e kan prejardhjen prej shkieve.

hiqni dor prej ktyne hajvanlliqeve se keni ma ja pa sherrin ma zi se po ja shifni.

PS nuk kam kurgjo kundra teje sepse me sa te kam njoft neper forum nuk je i keq.
as une nuk pajtohem me postimin e tij,por mos i perfshi te gjithe Shqiptaret e Maqedonise nese njeri thote ...

por eshte edhe nje pune ,ketu diskutohet ne forum sduhet te kemi idhnime (Pershendetje i nderuar)
USA NR1 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2012, 22:01   #47
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 4,651
Thanks: 117
Thanked 481 Times in 383 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga USA NR1 Shiko postimin
as une nuk pajtohem me postimin e tij,por mos i perfshi te gjithe Shqiptaret e Maqedonise nese njeri thote ...

por eshte edhe nje pune ,ketu diskutohet ne forum sduhet te kemi idhnime (Pershendetje i nderuar)
nuk i perfshi kret po armiku va ven veshin atyne qe u intereson

30 taleban dolen me flamur arab ne shkup e e pshurren per kret pjesmarrsit e tjer.
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2012, 22:08   #48
USA NR1
United State of Albania
 
Avatari i USA NR1
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: uhu sa larg
Posts: 1,890
Thanks: 73
Thanked 33 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
USA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
nuk i perfshi kret po armiku va ven veshin atyne qe u intereson

30 taleban dolen me flamur arab ne shkup e e pshurren per kret pjesmarrsit e tjer.
eshte e vertete se po ja shohim sherrin ketyre arapeve apo shqiptareve qe disa po behen si arape (por fatkeqesisht ka edhe ne Shqiperi dhe Kosove)
USA NR1 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2012, 09:10   #49
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 35 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Shenim: Shkrimet e lindi03 i fshiva une qe ketu. Ne kete teme dua te lexoj per Skenderbeun, dhe jo faqe e faqe te tera per qeveritaret dhe politikanet e Maqedonise. I really could not be able to care the less.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2012, 14:05   #50
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,408
Thanks: 202
Thanked 337 Times in 259 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

lindixerrotresh, kur te behet "harta"gjenetike e ballkanit, dhe te behen publike ato per popuj e etni, do te shihni se ndersa paraardhesit e tu endeshin neper stepat e azise, para-ardhesit e gjegj kastriotit thithnin ajrin e paster dhe pinin ujet e kulluar te Korabit, Alpeve te Ballkanit Perendimor ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2012, 15:02   #51
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,606
Thanks: 909
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lindi03 Shiko postimin
Nuk me dhate pergjigje ,,ku i ka te martuara motrat,perse skenderi kishte probleme me hamzen ,perse nena e tij quhej voisava ,perse skenderi bente marveshje me serbet dhe venedikasit sepse ishte shqiptare apo vriste shqiptare qe nuk shkonin ne lufte per te luftuar OSMANLINJTE sepse ne ate kohe nuk ka patur turk dhe nuk eshte folur turqisht.

baba i kombit ??? cilit komb ?? vatikanit ,apo arberise se shqiptare nuk ekzistonin ne ate kohe ,bile eshte diskutabile se ka folur shqip
Une mund te te jap ty te gjitha pergjigjet e mundeshme qe hedhin pohte hipotezen absurde qe ti shtron ketu per te. Por me sa shoh une do te jete humbje kohe per arsyen si ti do te besosh ate qe te pelqen. Skenderbeu ka luftuar per arberine. Skenderbeu nuk luftoj kundra myslimanizmit por kundra osmaneve qe kishin pushtuar vendlidnjen. Ai perdori gjithe zgjuarsine dhe aftesite si nje stratege i madhe qe ishte i asaj kohe dhe vuri ne levizje te gjitha miqesite qe kishte arritur te bej me njerez te fuqishem, qe i perkisnin fese Katolike. Keni nje shprehje ne nga Shqiperia..."me mire m*ut si i vogel". Ner raste te tilla eshte e keshillueshme qe te besh aleate te fuqishem. Nese une do te isha ne nje udhekryq te tille shume me perpara do te isha bere alet me Papen sesa me Sulltanin mongolit.Ne kemi qene ortodoks dhe katolite perpara se te beheshim "mongolite" me callma, poturret karakteristika te njerezve qe jetojn ne shkretetire.

Shqipetari paska qene qenie e cuditshme me te vertet. Ne jemi si njo koloni bletesh qe azgjeson mbretereshen kur nuk iu nevoitet me. Shqipetari ka egzistuar gjthmone aty ku ka qene panvaresisht ndryshimeve te shumta qe eshte dashur tiu nenshtrohe. Atehere jemi njohur me emerin Arber.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2012, 15:14   #52
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 20,526
Thanks: 1,540
Thanked 1,464 Times in 1,067 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Une mund te te jap ty te gjitha pergjigjet e mundeshme qe hedhin pohte hipotezen absurde qe ti shtron ketu per te. Por me sa shoh une do te jete humbje kohe per arsyen si ti do te besosh ate qe te pelqen. Skenderbeu ka luftuar per arberine. Skenderbeu nuk luftoj kundra myslimanizmit por kundra osmaneve qe kishin pushtuar vendlidnjen. Ai perdori gjithe zgjuarsine dhe aftesite si nje stratege i madhe qe ishte i asaj kohe dhe vuri ne levizje te gjitha miqesite qe kishte arritur te bej me njerez te fuqishem, qe i perkisnin fese Katolike. Keni nje shprehje ne nga Shqiperia..."me mire m*ut si i vogel". Ner raste te tilla eshte e keshillueshme qe te besh aleate te fuqishem. Nese une do te isha ne nje udhekryq te tille shume me perpara do te isha bere alet me Papen sesa me Sulltanin mongolit.Ne kemi qene ortodoks dhe katolite perpara se te beheshim "mongolite" me callma, poturret karakteristika te njerezve qe jetojn ne shkretetire.

Shqipetari paska qene qenie e cuditshme me te vertet. Ne jemi si njo koloni bletesh qe azgjeson mbretereshen kur nuk iu nevoitet me. Shqipetari ka egzistuar gjthmone aty ku ka qene panvaresisht ndryshimeve te shumta qe eshte dashur tiu nenshtrohe. Atehere jemi njohur me emerin Arber.
A po don ti Gjin me luftue Turqit?
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2012, 20:39   #53
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Wooooooou Skender beu i vogel paska qen si Azem Galica ,thoni ju.Azemit i punonte syri e zemra mer jahu., Skenderbeut i punonte Allgji dhe krahu i fuqishem dhe shpata e rand.Kom shkruar ne nji rast per ket tem.Mos te llafosemi qa ka then Lami per kalin e Skender beut qe i kalonte pa prek hic ne tok ka 7 kodra.Nejse pak spo arrij ti kuptoi disa qe nga shembuj per ti gjet origjinen fisnikut shqiptar me te madhit ne historin ton kombetare jon ne konfuzion...sipas asaj llogjike pas 400/500 vjete edhe Ibrahim Rugova do na thot historia ka qene Libias o Marokian apo ku ta di.
Pse jemi te prir si popull tu besoim intrigave shoveniste te fqinjeve tan .Une besoi se Kastriotet ishin nji familje shum e fuqishme shqiptare ,se po te mos ishte e till ,shpejt do ta harronim .sia varim fort ne shqiptaret tanve ..mjafton qka na thot historia e tjerve dhe ja burra kjo esht historia e vertet.
Kombet jon formuar shum me vone pas vdekjes se Skender beut dhe ne ate kohe serber ishin si serbyes ose sherbyes (sherbtor)te vasalve dhe ka spjegimin vetem se Yja(Y) u ka humbur me ardhejen e alfabetit te kirilit dhe Vuk Karagjiqit.Me ndryshimin e alfabetit dhe ndryshimi qe pasoi mes shqipes e te ashtu quajtur sllavishtes ose skllaverishtes u be lemsh puna e historis.Serbet per tu krekosur para popujve tjer sikur kan harruar se ishin peshkagji e qergash., lere qe skishin komb pore as gjyshit sua dinin emrin ,dhe as kumunikim te rahatshem mes vete te benin si linte gurgullima e lumejve qe rrinin mjes e dark mos po e zejn naj zhab a bretkoc ta hanin te gjall.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2012, 21:18   #54
kermilli
V.I.P
 
Avatari i kermilli
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 385
Thanks: 13
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 7
kermilli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Statuja qe flasin pertej ngurtesise

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Skenderbeun legjenda e ka shnderruar ne nje gjigand. Ne fakt.. i shkurter dhe trupvogel ka qene.
O Gurax, po ku e ke lexuar ti kete gje mo djale??
Skenderbeu ishte shtatlarte dhe kete e kane shkruajtur historiane Turq te asj kohe
kermilli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2012, 21:37   #55
kermilli
V.I.P
 
Avatari i kermilli
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 385
Thanks: 13
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 7
kermilli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Statuja qe flasin pertej ngurtesise

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Je gabim krejtesisht o gurax, ke rene pre e propagandes islamike internetore te shpifur, ne mungese te plote te fakteve qe Gjergj Kastrioti ka qene i shkurter, ka ca fakte qe ai ka qene i gjate.

Ne biblioteken apostolike te Vatikanit ruhet nje kodex latin, URB. LAT. 512, ku autori Luigi Machiaveli ka punuar nje steme origjinale te Skenderbeut dhe ka lene disa shenime per shtatlartesine e Skenderbeut dhe dukjen e tij fizike. Viti eshte 1467, pra vizita e fundit e Skenderbeut ne Vatikan.
Ai e pershkruan Skenderbeun keshtu.
Eshte nje burre i shtyre ne moshe me tipare shume fisnike, mjeker te zbardhur te rregulluar me shume gusto, syte i shkelqejne shume, floket e thinjura i ka te prera shkurt, eshte veshur me petke napoletane mendafshi, gjatesia e tij eshte 1.98 cm.
Machiaveli pastaj ka punuar stemen e cila eshte autentike, ne steme shkruhet.
“Castrioti questi vene de
Albania erano valenti homeni et f. il bon
portamento de fece Schanderbecho in
Albania el fo fare del Consegio del 1467,
et deli sui ne sono al presente”.


------------------------------------------------------
tjeter,
Senati venedikas te gjithe princave ju dhuronte cohe luksi 16 kute skarlatini, Skenderbeu bente perjashtim nga te gjithe si trupmadh qe ka qene, i dhurohej 18 kute cohe.

“Responsio. Et si capitulum
sit clarum, et aperte loquatur, Jnclinati
tamen ad ea que sibi grati sint, ordinabimus
quod sibi dentur brachia 18
scarlatini secundum consuetudinem
pro duabus vestibus pro Magnificentia
sua prout in capitulo continetur”


ps.gurax.pls, mos degjo idiotet e xhamive lol, as ja vlen te merresh me keta trapa, fare lehte mund te hapin nje legjende urbane dhe per ty, guraxi eshte topall dhe i shkurter 1.30 cm.
Fol o VELLA fol se kjo politika e QELBUR OTOMANE i paske hedhur rrenjet shume thelle ne SHQIPERINE ANALFABETE
kermilli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2013, 20:07   #56
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,221
Thanks: 3,596
Thanked 1,812 Times in 781 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Gjergj Kastrioti, i titulluar Skėndėrbej
Mbreti i ShqipėrisėĖshtė e mjaftueshme pėr njė pėrgjigje tė lehtė, por tė dhimbshme ndaj neonazistėve tė cilėt po ndjejnė tė humbasin tokėn nėn kėmbė nga faktet tronditėse qė dalin dita ditės nė dritė, fakte kėto qė lėkundin historinė e shtetit fqinj...!
Pėr mė shumė duhet theksuar fakti se dikur, nė periudhėn kur kjo fotografi u krijua, Prijėsi i Shqipėrisė, Gjergj Kastrioti Skėnderbeu, ishte idhulli dhe hyjniu shembullor pėr gjithė grekėt…!/alb-observer.com/
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-02-2014, 01:31   #57
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,221
Thanks: 3,596
Thanked 1,812 Times in 781 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Kanuni i Skenderbeut (shqiperi e mesme)Kanuni i Skėnderbeut vepronte edhe nė shekullin XIX, pėr shembull nė Malėsinė e Dibrės, kemi dėshmi jo vetėm nga Hahn, por edhe nga konsulli rus, M. Hirtovi, i cili ndėr tė tjera ka shėnuar se nė Dibrėn e Poshtme ishte ende nė fuqi, “njė fare kanuni i lashtė, i trashėguar gojarisht brez pas brezi, qė i atribuohet prijėsit tė lavdishėm shqiptar, Gjergj Kastriotit, i cili njihet me emrin Kanuni i Skenderbeut”, mirepo e drejta qendron nė faktin se Kanuni i Skenderbeut, sipas materialit dhe dėshmise konkrete[13] shtrihej ne Shqipėrine Qendrore ndėr krahinat e Principates se Kastrioteve e te ndikimit te tyre: Kruje, Mat, Diber, Valm (Elbasan) prej lumejve Mat-Fand me veri e deri te poshte lumit Shkumbin (Librazhd) ne jug dhe prej Detit Adriatik ne perendim e deri te kufijt me lindore te Dibres e Ohrit ne lindje. Ky Kanun i ka themelet e pėrbashketa me kanunet e maleve shqiptare. Thirrėt i Skėnderbeut, pse ky (Skėnderbeu) bėri disa ligje kanunore tė veēanta pėr krahinat e veta dhe tė ndikimit tė vet. Prandaj, mund tė quhet edhe Kanuni i Arbėrit.

Ē’ėshtė e vėrteta, edhe tradita popullore e paraqet Skėnderbeun si ligjvėnės, kur thotė se “Skėnderbeu vuri kanun se gjaku nuk ngel pėr faj”. Madje nga normat kanunore tė pleqėruara nga Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu, tradita popullore e ka ruajtur kujtimin e disave prej tyre. Kėshtu, pėr shembull, dy etnografėt tanė tė shquar, Įt Marin Sirdani dhe Qemal Haxhihasani kanė regjistruar nė viset e dikurshme tė Kastriotėve, gjashtė norma kanunore, qė lidhen drejpėrsėdrejt me emrin e Gjergj Kastriotit. Pėr shembull, Skėnderbeu, kur pa se po bėheshin shumė gjaqe, la nė kanun “gjaku nuk ngelet pėr faj”. Nė praktikė, sipas kėtij kanuni, nė rast se faji shpaguhet me vrasje, kjo vrasje nuk mund tė bėhet objekt i gjakmarrjes.

Rėndėsia e normave tė Skėnderbeut, sipas K.Frashėrit, mund tė kuptohet nėse kemi parasysh regjimin shoqėror qė sundonte nė malėsitė e trevės sė Kastriotėve nė shek. XV dhe nevoja qė kishte pėr lufta ēlirimtare skėnderbegiane, “ėshtė e vėrteta, norma kanunore apo pleqėrimet e mirėfillta tė Gjergj Kastriotit, siē ka vėrejtur edhe K.Frashėri, kanė shėnuar njė hap pėrpara nė krahasim me parimet e lashta tė sė drejtės sė pashkruar, qė sundonin akoma nė shek. XV. Me zbatimin e tyre, organizimi shoqėror i malėsoreve i shėrbeu mė mirė se me normat e mėparshme, luftės antiosmane. Karakteri i tyre progresiv dhe zulmi i pavdekshėm i Gjergj Kastriotit-Skėnderbeut janė dy arsye tė forta, qė shpjegojnė pėrse emri i tij iu vesh mbarė sė drejtės kanunore qė sundonte nė Shqipėrinė e Mesme.
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-07-2014, 15:19   #58
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,221
Thanks: 3,596
Thanked 1,812 Times in 781 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot SkėndėrbeuLeterkembimi midis Skenderbeut dhe Sulltan Muratit.

Ne Qershor dhe Korrik te vitit 1444, ne nje leterkembim midis Sulltan Muratit dhe Skenderbeut, jane interesante disa fakte; ku nder te tjera ne se do lexonim keto letra si dhe te analizonim permbajtjen e tyre, do shihnim nje Sulltan i cili shkruan ne menyre gati te deshperuar, disa here teje i nevrikosur duke arritur ne kercenime dhe disa here ne menyre te "zbutur".
Ne krah te kundert kemi nje pergjigje te Skenderbeut me nje gjakftohtesi si dhe diplomaci te admirueshme, sikurse nje menyre te pergjigjuri qe nuk le shteg per spekullime ku ai te thyhej perpara kercenimeve te Sulltanit apo edhe neneshkruante ndonje fare paqe e cila mund te fshihte prapaskena.
I admirueshem eshte gjithashtu fakti se Skenderbeu ne pergjigjen e tij qe i jep Sulltanit perdor edhe nje fare ironie ne fjalet qe perdor kur shkruan p.sh:

"...Dhe ne se turqit ushtaret e tu, te cilet qendronin ne ate pjese te Shqiperise, te cilen ti e zoteron afer vendit tim, erdhen me arme ne dore qe te perballeshin me mua: dhe ne se une, sikurse e meritonin i munda te gjithe dhe keshtu duke perfituar ate pjese, ne te vertet faji nuk ishte i imi, por i tyre, ose thene me mire i atij qe i shtyu kunder meje..."
---
Leterkembimet datojne me gjashtembedhjete Qershor ajo derguar prej Sulltan Muratit dhe citojme nje pjese prej saj si me poshte :

"...Dhe keshtu dua te te lejoj, qe ti te ecesh lirshem ne shtetin, qe per trashegimni te takon, me kete pakt, qe ti te me rikthesh ate pjese te Shqiperise, qe prej te tjereve dhe Atit tend u kemi marre (zaptuar), prej se ciles kunder ēdo deshire me ke zhveshur dhe e zoteron kunder deshires sime. Por vihe ne mendje qe te ma rikthesh. Ndryshe te betohem per Zotin, per Profetin e tij Muhamet, per shpirtin e tim Ati, dhe per shpaten, qe do perdor gjithēka qe eshte ne forcen time kunder teje. Dhe duke te ndjekur prej atij vendi kunder vullnetit tend, ne qofte se do shpetosh jeten, do perfundosh si lypsar. Ti vazhdo megjithate, duke menjanuar ēdo forcen time, por une mund te vendos ne fushe te betejes me teper se njeqind e pesedhjet mije luftetare dhe ti duke patur pak ushtare, nuk do me besh ndonje qendrese. Kete po te them, pasi nuk dua te te demtoj. Dhe te vura perpara syve te miren dhe te keqen. Te takon ty te marresh ate qe te pelqen me teper. Dhe leterpruresit dhe Ambasadorit tim Hajredin sherbetorit, do i japesh besim te plote; pasi ēdo gje qe do thote prej gojes se tij, do jete fjala ime. Prej Adrianopojes data gjashtembedhjet Qershor 1444"
----

Skenderbeu nis kunderpergjigjen ne leter ne daten katermbedhjete Korrik te vitit 1444 dhe shkepusim nje pjese prej kesaj pergjigje qe jep Skenderbeu ne kete leter:

"Gjergj Kastrioti, ndryshe quajtur Skenderbeu, Princ i Shqiptareve, dergon pershendetje te pafundme te Nderuarit Murat, Princit te Turqve. Prej Hajredin sherbetorit dhe Ambasadorit tend, mora letren, ne te cilen si fillim te mbare ti thua qe nuk mund te me japesh as pak dhe as shume shendet. Duke te dhene nje pergjigje te them, qe edhe pse vuan, per ate qe eshte bere kunder teje, duke qene une armiku yt. Brenda mundesive qe te mund te njihen, une vleresoj sigurisht, qe do gjykohej ne se une do te te isha mik. Dhe lidhur kesaj te them qe disa gjera nuk jane ne bote te mundshme qe te behen, te cilat nuk do i beja per deshiren tende, vetem qe te mos ishin kunder deshires Hyjnore. Dhe per kete gjithmone mund ta provosh, pasi une pretendoj te te jem mik. Por ne se une rifitova lirine time me shtetin ateror timin, nuk besoj ne asnje menyre te te kem fyer; duke i perkatur vetem vetvetes time dhe jo ty. Dhe ne se turqit ushtaret e tu, te cilet qendronin ne ate pjese te Shqiperise, te cilen ti e zoteron afer vendit tim, erdhen me arme ne dore qe te perballeshin me mua: dhe ne se une, sikurse e meritonin i munda te gjithe dhe keshtu duke perfituar ate pjese, ne te vertet faji nuk ishte i imi, por i tyre, ose thene me mire i atij qe i shtyu kunder meje..."
---
Materiali shkeputur prej vepres me titull: Historia vniuersale dell'origine, guerre, et imperio de Turchi ..., Vell. 1, ff. 276-277, viti i publikimit te vepres 1654, Venecia.

Autori E.Canaj
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-07-2014, 18:31   #59
Pajtim Pirasi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Feb 2014
Posts: 140
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Pajtim Pirasi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Botimi eshte i 209 viteve pas vdekjes e kur e lexoj ne italisht nga foto e bashkengjitur me duket si nje tregim i lire poetik i nje heroi latin e jo nje princi shqipetar i edukuar ne turqi. Kurse ajo qe "gjaku nuk ngelet ne faj" me ngjan tamam shqipetare e veriut.
Pajtim Pirasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2015, 22:38   #60
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,221
Thanks: 3,596
Thanked 1,812 Times in 781 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. My elders were from Epirus, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"

Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ✵✵♛✵✵ Skanderbeg, October 31 1460

http://www.newadvent.org/cathen/01284b.htm
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur