Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-05-2011, 23:52   #21
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
e ka pas mesues Aristotelin , ( me duket )... ka than se asht djali i Zotit ...
ka than se ne qdo luftė hy se i kam 16 renda ushtri ...Trim ishte , ka pas shkue shum larg deri ne Indi ...
Ashtu eshte Busave,trim po qe kishte nje ide politike per pushtimet e lufterat qe beri..E ne fakt eshte nga te paktet personazhe historik,qe me vdekjen e tije ne moshe te re,imagjinohet ose pyetet;si do te ishte bota sikur te kishte jetuar me gjate,si do te ishte gjithe ajo bote e pushtuar nen kontrollin e tije...Pra jo vetem luftoi,por krijoi edhe diēka,respektoi kulturen e popujve te tjere...Per persjane vdiq si persjan,per egjiptjanet vdiq si egjyptjan,per maqedonasit vdiq si maqedonas...e keshtu per gjithe popujt e tjere....(Edhe kultura o gjuha "greke"(ballkanase e nje pjese e Turqis) u perhap e u njoh nga Aleksandri,pa Aleksandrin mbase nuk do njihej "as ne ballkan",ose edhe mund te njihej por nuk do respektohej.)
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2011, 21:50   #22
Regina
Away.
 
Avatari i Regina
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,435
Thanks: 538
Thanked 714 Times in 404 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Aleksandri ka patur origjine Ilire, kjo nuk ka qene aspak e fshehte, dihej me kohe.
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2011, 13:36   #23
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 35 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Edhe kjo nje nga temat bombastike te llojit "Personazhi X ka qene shqiptar, sipas zbulimeve me te fundit ne fushen Z. Populli shqiptar eshte populli me me influence ne bote."
Tere sa jane diskutuar ketu une do i permbledh me dy shkrime ne fillim te Serafim Dilo dhe busatava. Maqedonia e vjeter ka qene nje popull tjeter i cili nuk ka lidhje as me helenet dhe as me iliret, por ka qene me vete dhe sot eshte asimiluar neper grupet e tjera te popullatave. Aleksandri ka qene pjese e pikerisht ketij populli.
Gjithashtu, eshte faktor historik qe pervecse nje strateg i jashtezakonshem, ka qene dhe nje pederast, pedofil dhe homoseksual i jashtezakonshem, i te njejtit brume si Kaligula i Romes.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2011, 01:43   #24
Atdhetari
Atdhetari
 
Avatari i Atdhetari
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 68
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Atdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Edhe kjo nje nga temat bombastike te llojit "Personazhi X ka qene shqiptar, sipas zbulimeve me te fundit ne fushen Z. Populli shqiptar eshte populli me me influence ne bote."
Tere sa jane diskutuar ketu une do i permbledh me dy shkrime ne fillim te Serafim Dilo dhe busatava. Maqedonia e vjeter ka qene nje popull tjeter i cili nuk ka lidhje as me helenet dhe as me iliret, por ka qene me vete dhe sot eshte asimiluar neper grupet e tjera te popullatave. Aleksandri ka qene pjese e pikerisht ketij populli.
Gjithashtu, eshte faktor historik qe pervecse nje strateg i jashtezakonshem, ka qene dhe nje pederast, pedofil dhe homoseksual i jashtezakonshem, i te njejtit brume si Kaligula i Romes.
Nga je i sigurte qe ishte pederast apo nga filmi i Holivudit qe te bejne sa me modern

Duhet kerkuar neve cka ishin Maqedonet e lashte dhe me pas e kemi me lehte te gjejme origjinen e tij ( qe pa dyshim eshte Shqiptar )
Atdhetari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2011, 03:29   #25
Conrad
V.I.P
 
Avatari i Conrad
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 328
Thanks: 12
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Conrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Pershendetje te gjitheve!
Eshte mire qe kur flasim per historine dhe personalitetet e te shkuares, te kemi parasysh edhe bindjet, moralin dhe politiken e kohes ku zhvillohen ngjarjet dhe jetuan personazhet. Alexandri as qe do ta kuptonte termin shqiptar. Iliria nuk kishte ndergjegje kombetare si shqiptaret e sotem, por ishte nje perzierje fisesh qe kurre nuk arriten te ndergjegjezoheshin dhe krijonin nje bashkim nder ilire. Aleancat ndermjet fiseve dhe mbreterive ishin te perkohshme dhe te brishta. Shpesh here Iliret gjendeshin ne fushebeteja si kundershtare ne aleance me mbreteri dhe fise te huaja. Edhe shqiptareve iu desh kohe te ndergjegjesoheshi per perkatesine e tyre etnike. Rilindasit punuan shume ne kete drejtim. Jo pa qellim quhet rilindja shqiptare.
Libri i lart permendur i autoreve shqiptare mund te kete fakte dhe te dhena per Alexandrin dhe Maqedonine por duhen studjuar me vemendje te shoqeruar edhe nga shkrimet e autoreve te huaj ne lidhje me kete ceshtje. U takon historianeve dhe shkenctareve te interpretojne dhe qartesojne faktet historike dhe prejardhjen e personaliteteve historike.

Sa per kureshtje: Pederastia dhe homoseksualiteti ne Maqedonine e lashte shiheshin si nje akt i ulet dhe i percmushem. Aleksandri si nje njeri me nje bote kuptim te gjere per kohen e tij dhe nxenesi i Aristotelit nuk do t'ia lejonte vetes kete percmim dhe turp. Te pakten egoizmi dhe idealet e tij nuk mund tia lejonin kete te fundit.
Ekziston nje fakt i pa kundershtueshem se ne traditen e popujve te ballkanit ne kohet e lashta, ne lidhje me shoqerine. Dashuria ndermjet shokeve ishte aq e madhe sa arrinte deri ne vellazeri. Por gjithmone mbetej nje dashuri platonike. Jane keqveshtrimet dhe keqinterpretimet e shkimtareve nga kultura dhe qyteterime ku homoseksualiteti ishte dicka e pranueshme dhe ne mode perfshi ketu edhe shkrimtaret athinas, perse, por kurre spartane. Iliret kishim lidhje te mira me spartanet dhe i vleresonin per moralin dhe aftesite burrerore qe ata zoteronin.

Me respekt Conrad.
Conrad nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2011, 01:05   #26
Atdhetari
Atdhetari
 
Avatari i Atdhetari
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 68
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Atdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Eshte nje faqe qe ka te bej me Leken e Madh nga shume autor te huaj :
http://alexanderthegreat.wordpress.com/
Atdhetari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2011, 01:15   #27
Atdhetari
Atdhetari
 
Avatari i Atdhetari
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 68
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Atdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Conrad Shiko postimin
Pershendetje te gjitheve!
Eshte mire qe kur flasim per historine dhe personalitetet e te shkuares, te kemi parasysh edhe bindjet, moralin dhe politiken e kohes ku zhvillohen ngjarjet dhe jetuan personazhet. Alexandri as qe do ta kuptonte termin shqiptar. Iliria nuk kishte ndergjegje kombetare si shqiptaret e sotem, por ishte nje perzierje fisesh qe kurre nuk arriten te ndergjegjezoheshin dhe krijonin nje bashkim nder ilire. Aleancat ndermjet fiseve dhe mbreterive ishin te perkohshme dhe te brishta. Shpesh here Iliret gjendeshin ne fushebeteja si kundershtare ne aleance me mbreteri dhe fise te huaja. Edhe shqiptareve iu desh kohe te ndergjegjesoheshi per perkatesine e tyre etnike. Rilindasit punuan shume ne kete drejtim. Jo pa qellim quhet rilindja shqiptare.
Libri i lart permendur i autoreve shqiptare mund te kete fakte dhe te dhena per Alexandrin dhe Maqedonine por duhen studjuar me vemendje te shoqeruar edhe nga shkrimet e autoreve te huaj ne lidhje me kete ceshtje. U takon historianeve dhe shkenctareve te interpretojne dhe qartesojne faktet historike dhe prejardhjen e personaliteteve historike.

Sa per kureshtje: Pederastia dhe homoseksualiteti ne Maqedonine e lashte shiheshin si nje akt i ulet dhe i percmushem. Aleksandri si nje njeri me nje bote kuptim te gjere per kohen e tij dhe nxenesi i Aristotelit nuk do t'ia lejonte vetes kete percmim dhe turp. Te pakten egoizmi dhe idealet e tij nuk mund tia lejonin kete te fundit.
Ekziston nje fakt i pa kundershtueshem se ne traditen e popujve te ballkanit ne kohet e lashta, ne lidhje me shoqerine. Dashuria ndermjet shokeve ishte aq e madhe sa arrinte deri ne vellazeri. Por gjithmone mbetej nje dashuri platonike. Jane keqveshtrimet dhe keqinterpretimet e shkimtareve nga kultura dhe qyteterime ku homoseksualiteti ishte dicka e pranueshme dhe ne mode perfshi ketu edhe shkrimtaret athinas, perse, por kurre spartane. Iliret kishim lidhje te mira me spartanet dhe i vleresonin per moralin dhe aftesite burrerore qe ata zoteronin.
Me respekt Conrad.
Nese ky mbishkrim nuk eshte fallco (dhe ska pse te behet ) , cfare mendoni ju zoteri ne lidhje me kete ku "Maqedonet i ben=ILIR ?
FLM .Texti i parė gjuhen e lashte greke:

Περδίκας Αργαίο[υ] καρανίων ιδίοις Μακέσταις (Μακεδόνες) καθύπερθεν Ιλλυραίας αγχίμολος επ' άκρα Βεδ[ύ]σσας Σαβάζω οφσιμέδοντι έρεχσεν. Μίδου επ' αν αίαν κάσχεθε οθνείους Γρεκέστας επί σκευωρήμασι λεληδορημένους αυθ' ανήρε σκυδμαίνων Βρύγας δε παλαίχθονας αλάσθαι τηλόθ' είε αμφ' αλλοθρόας. Εκτου το πάλλιστον άστυ Αιγάς προσγορεύσας εκάρπο. Κράντωρ δη Βρυγαίας γεραίτερος παλιντραπέλους άλαλκε πλην ζωγρημένων. Το δ' ούν μαρμάρεον μνάματος χάριν Δρέδας Γορδίου Γρεκιστί έχσεσεν ες γραμάτεα λυγρά


Ελληνικά

Ο Περδίκας γυιός του Αργαίου επικεφαλής των Μακεστών (Μακεδόνων) μόλις έφθασε στην Ακρόπολη της Εδεσσας προερχόμενος από την άνω Ιλλυρία έκανε θυσία στον ύψιστο (Θεό) Σαβάζ(ι)ον. Στην συνέχεια αφού κυρίευσε την χώραν του Μίδα, τους ξένους Γκρεκούς εξόντωσε αμέσως οργισμένος επειδή βαρύνοντο με ραδιουργίες, ενώ τους γηγενείς Φρύγες άφησε να περιπλανώνται μακρυά, επειδή αυτοί οι δύο λαοί ήσαν ξενόγλωσσοι Από τότε ως γηραιός βασιλέας της Φρυγίας εκμεταλλευόταν την πανάρχαιη αυτή πόλη (Εδεσσα) αφού πρώτα την μετονόμασε σε Αιγαί εμπόδιζοντας τους φυγάδες να επιστρέψουν εκτός από αυτούς που συλλαμβάνοντο αιχμάλωτοι Την μαρμάρινη αυτή επιγραφή χάραξε σε Γκρεκική γλώσσα ο Δρέδας γυιός του Γορδίου σαν χρονικό θλιβερής ανάμνησης.


English

Perdikas son of Argeos leading his Makestes when approached to Vedissa (Edessa) citadel, headed down from upper Illyria, offered sacrifice to uppermost (god) Savazos. Afterwards when conquered entire Midas country, being outraged with foreign Greeks who were charged for intrigues, extincted them immediatelly while released indigenous Briges to wander away, because both these people spoke different languages. Since then being elder sovereign of Brigea enjoyed the profits of very ancient city renaming it to Aigai while kept reppeling fugitives to return with excemption of captives. This marble chronicle was chiseled in Greek language by Dredas son of Gordios, in memory of a sorrowful remembrance.
Atdhetari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-07-2011, 18:30   #28
DY-AL
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 80
Thanks: 2
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
DY-AL ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Edhe kjo nje nga temat bombastike te llojit "Personazhi X ka qene shqiptar, sipas zbulimeve me te fundit ne fushen Z. Populli shqiptar eshte populli me me influence ne bote."
Tere sa jane diskutuar ketu une do i permbledh me dy shkrime ne fillim te Serafim Dilo dhe busatava. Maqedonia e vjeter ka qene nje popull tjeter i cili nuk ka lidhje as me helenet dhe as me iliret, por ka qene me vete dhe sot eshte asimiluar neper grupet e tjera te popullatave. Aleksandri ka qene pjese e pikerisht ketij populli.
Gjithashtu, eshte faktor historik qe pervecse nje strateg i jashtezakonshem, ka qene dhe nje pederast, pedofil dhe homoseksual i jashtezakonshem, i te njejtit brume si Kaligula i Romes.
Ne qofte se do ti referohemi,a c'far ?a kujt? se tashme nuk ka ngel asgje dhe pe ti referohemi a ndonje burimi antik, tashme ai pak uje qe ka ngel esht me kohe i helmuar.Kam arritur ne nje konkluzion se cdo gje qe ka lidhje sado pak me popullin qe historia e tij mbaroi kur filloi ajo boterore, esht zhdukur qellimisht dhe me te gjitha menyrat cnjerzore.Ajo qe do te na ndihmoje te gjejme jo vetem vetveten,por dhe madherimin uni-vers-AL,eshte gjuha jone,ajo gjuhe e pa kuptueshme e pa ditur po te mos jesh shqiptar.
Shikoni si eshte perkthyer emri i kalit te Aleksandrit te madh."BUCEFALO".Ne qoftese bota ne keto 2300 vjet ka qene banuar vetem me bastard e hajdute e injorant, atehere vetem shqiptaret hanin "BUKEVALO"Ku shikojm se shkronja "F"lexohej "V".
Po te shohim emrin e kalit te ODINIT zotit te popujve nordik do te shohim se quhesh SLEIPNIR.Kete kal me tet kembe nuk i hipte dot njeri pervec ODINOS.SLE-IP-NIR(i) sle t' hip njeri.
Dhe persa i perket asaj qe literatura moderne nxjerr spartanet apo Aleksandrin si homosexual kjo eshte normale,dhe pas nja dhjet vjetesh do ta quajn "terrorrist" apo "taleban"
Ne qofte se do te prekesh trimerine,godite ne virilitet (e dini kush e ka bere gjithmon)
DY-AL nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-07-2011, 16:29   #29
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Djali I Ilirisė qė solli ndryshime epokale
Deri trembėdhjetė vjeē ,kishte mėsues ilirė (epirotė ) nga Dodona dhe nuk dinte greqisht
Ėshtė e tepėrt ta themi,qė Leka-Aleksandri i madh i Maqedonisė,ėshtė njė nga figurat mė tė shquara tė lashtėsisė, i cili me bėmat dhe veprimtarinė e tij gjeniale, solli ndryshime epokale. Lavdinė dhe bėmat e tij i lakmonin Jul Ēezari, Pirrua i Epirit, Hanibali i Kartagjenės dhe mė Pas Napoleon Bonaparti .Njė figurė e tė tilla pėrmasave, ėshtė e pėrligjur qė tė jetė pjesė e krenarisė kombėtare e vendit dhe popullit tė cilit i pėrket. Nė ditėt tona, Nė Shkup tė Maqedonisė, po ngrihet njė shtatore madhėshtore e Aleksandėrit me vlerė disa milion euro. Si tė mos mjaftonte sherrnaja e pazgjidhur greko-maqedonase pėr emrin e Maqedonisė, ky veprim nga Greqia konsiderohet si sfidė e hapur dhe nuk vonuan tė bėhen protesta zyrtare.Njė grindje pėr njė problem qė nė aspektin kohor u takon njėzet e tre shekujve tė shkuar! Me kėtė rast, ėshtė me interes, qė lexuesi tė njihet mė mirė me disa tė dhėna pėr atė se ēfarė ishin Maqedonia ,maqedonasit dhe vetė Aleksandri i madh : grekė, maqedonas apo ilirė? Tė dhėna tė shumta e tė hollėsishme, pėr pėrgjigjen e kėsaj pyetjeje, lexuesi mund tė gjejė nė esenė historike “Aleksandri i Madh i Maqedonisė”,me nėntitullin “Miti dhe njeriu”.Nė kėtė ese, duke u mbėshtetur nė dokumentacionin dhe tė dhėnat e shumta historike, me njė kėndvėshtrim tė ri, bėhen pėrpjekje pėr njė analizė karakteriale tė personalitetit, psikologjisė dhe botės shpirtėrore, natyrės sė tij heroike, trimėrisė, diturisė, dashurisė, bujarisė, por edhe egėrsisė dhe mizorisė. Paraqitet gjenialiteti i tij si gjeneral, strateg dhe takticien nga mė tė mėdhenjtė qė njeh historia, qė doli gjithmonė fitimtar nė fushbetejė. Libri ėshtė botuar nga “Luma Grafik” nė Tetovė, nė vitin 2010. Midis tė tjerash, pėr pyetjen qė bėhet nė titullin e kėtij shkrimi, nė libėr vihet nė dukje se: Nė shekullin IV-III-tė p.e.r.,Maqedonia ishte njė shtet i vogėl, qė niste nė veri aty ku mbaronin tokat greke, nė tre anė kufizohej me Ilirėt, Epirotėt,Lynkestėt dhe Peonet dhe vetėm nė lindje me tesalėt grekė. E ndodhur nėn trysninė e fqinjėve tė vet, ajo luftonte pėr ekzistencėn e saj. Pėr grekėt, Maqedonia dhe populli i saj ishin njė vend dhe popull barbar, pra jo grek. Maqedonasit ishin mė tė afėrt me Ilirėt. Historiani grek i lashtėsisė Straboni, dėshmon se: ”Maqedonasit dhe Ilirėt, flisnin gjuhė tė ngjashme, kuptoheshin me njeri-tjetrin, kishin sjellje dhe zakone tė pėrbashkėta”. Kur mbreti maqedonas Aleksandri i I, (485-440 e.v.),kėrkoi tė merrte pjesė nė Lojėrat Olimpike, kėrkesa ju refuzua, pasi maqedonasit ishin njė popull barbar e jo grek. Mendohet se maqedonasit, ishin filiza tė dalė nga trungu me rrėnjė Iliro-Dorike. Mbretėrit maqedonas, pėr nevoja tė administratės dhe kancelarive, futėn nė oborrin mbretėror greqishten dhe stimuluan kulturėn greke, kurse populli fliste gjuhėn e vet e cila i pėrkiste njė tė folme ilire me disa elemente tė greqishtes dhe trakishtes. Mbreti Filip i II, ati i Aleksandėrit tė Madh, ishte bir i njė nėne ilire, nga Lynkestėt. Edhe vetė ai u martua me disa gra ilire, ndėr to Olimpia, nėna e Aleksandėrit tė Madh, princeshė epirote, bijė e mbretit Neoptolem. Mbreti Filipi i II-tė, nuk e ndjente veten grek. Ai bėri luftėra tė pandėrprera kundėr grekėve, deri sa arriti tė pushtonte thuajse tėrė Greqinė dhe i detyroi, qė ata ta pranonin si hegjemon. Por si e quanin vetė grekėt Filipin dhe maqedonasit? Sipas Plutarkut, Demosteni, orator dhe burrėshtetas grek, u drejtohet kėshtu athinjotėve:” Filipi, jo vetėm qė nuk ėshtė grek, dhe kurrfarė lidhje farefisnore nuk ka me grekėt, por ėshtė njė murtajė e ndyrė e Maqedonisė!”I tillė ishte Filipi pėr grekėt , deri aty nga viti 1840, sa u promovua”Megali Idea”, pas kėsaj, qėndrimi pėr tė ndryshoi , ai u vlerėsua dhe u quajt nismėtari i bashkimit tė qytet-shteteve greke nė njė shtet tė vetėm! Le tė vijmė te Aleksandri. Mbretėresha Olimpia,u kujdes qė i biri,tė ndjehej shpirtėrisht ilir. Deri trembėdhjetė vjeē ,kishte mėsues ilirė (epirotė ) nga Dodona dhe nuk dinte greqisht, por maqedonisht. Greqishten ia mėsoi mė pas, mėsuesi i tij filozofi Aristotel. Ilirishten, e pėrvetėsoi mė mirė kur pas zėnkave me tė atin, bashkė me Olimpian shkuan nė Epir dhe Iliri ku qėndroi afro njė vit. Plutarku, shkruan se nė ēaste zemėrimi apo nervozizmi, ai u fliste shokėve tė afėrt maqedonisht. Edhe komandat ushtarake, kalorėsisė qė komandonte, ia jepte nė gjuhėn amtare, pra maqedonisht. Nė njė gjyq ushtarak, Aleksandri i kėrkoi gjeneralit Flota qė trupit gjykues ti fliste maqedonisht, pasi anėtarėt maqedonas nuk e kuptonin greqishten. Pa pėrmendur faktet e shumta, maqedonasit e lashtė nuk ishin popullsi greke. Tė qe ndryshe, Aleksandri nuk do tė quhej i “Maqedonisė”, por i “Greqisė”. Ndėrsa admironte kulturėn, filozofinė dhe artin grek, Aleksandri nuk u besonte grekėve. Nė fushatėn e tij pėr pushtimin e lindjes, nė ushtri nuk kishte mė shumė se tremijė trupa greke, ndėrsa nga ilirėt arrinin nė shtatė mijė. Kėto trupa komandoheshin nga gjeneralė ilirė. Ai pati rast tė zhgėnjehej nga grekėt. Ruajtėsi i thesarit Arpali nga Athina, u arratis nga Babilonia duke marrė me vete thesarin dhe qindra ushtarė grekė. Pėr grekėt, Aleksandri ishte njė armik, pushtues i vendit tė tyre dhe shtypi pa mėshirė me zjarr e hekur kryengritjet e tyre.
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-07-2011, 16:53   #30
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,673
Thanks: 10,622
Thanked 5,891 Times in 3,989 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 283
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Mos lexo komentet e antishqiptareve:
http://www.youtube.com/watch?v=cEsLNOXIuIg
Eshte kanali televiziv im i preferuar!
Mbase falls!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2011, 18:25   #31
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Leka i Madh ishte me origjinź nga e ema Olimbija qe ishte Molose dhe i j'ai maqedonas, pra lidhje nuk kishte me greket fare... Nes eju kujtohet ajo arka e famshme me diell qe u gjet ne Vergina ne kete tumul ishte varrosur Filipi por ne ate arken me dymdhjet rrema ishte e varrosur Olimbija e ema e Aleksandrit, pra ka mundesi qe kjo eshet arka familjare e Molosve ...e jo e maqedonasve te kohes, e lere mos te flasim e grekve jo se jo...pra duhet riflluar e rishkruar historia e vertete po tani kur edeh turko mongolet na imponojn me diktatin e tyre qe ta rishkruajmi historinė madje edeh ta harrojmi qe ka patur edhe pushtim te Shqiperisė ndonjėhere ...pra fajet i kemi ne ..po edhe greket neser do kerkojne nga ne rishkrim pastaj edhe serbet, ēka na mbeti enve pastaj ?
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2011, 02:11   #32
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,215
Thanks: 3,592
Thanked 1,806 Times in 777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Aleksandri i Madh, pėr tė cilin grinden grekėt dhe maqedonasit, mund tė jetė shqiptar. Kėshtu thuhet nė librin e ri tė Enciklopedisė Maqedonia shqiptare e botuar nė fund tė vitit 2009 nė Maqedoni.…

http://www.youtube.com/watch?v=FRxKNhXYKEo
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2011, 05:08   #33
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Athina dhe Shkupi zyrtar le tė grinden mes tyre, Aleksandi i Madh ėshtė me gjak pellazgu
Agim Shehu, Gjenevė
Me kėtė logjikė tė paparė gjėkund veē te ‘filozofi’ ynė, do humbėte kombėsia e ēdo figure tė shquar! Po cili vėnd nė botė, aq mė tepėr sllavo-grekėt shovenė do ta pranonin kėtė, kur ata po theren sidomos me shqiptarėt jo pėr tė ruajtur tė tyret, po pėr tė grabitur fqinjin qė e shohin tė dobėt! Ata e dinė dhe e ēmojnė mė mirė gjykimin e Eqrem Ēabejt se «Historia e njė populli ėshtė historia e personaliteteve». Prof. amerikan Bollduin po ashtu: «Heronjtė janė majat mė tė larta ku janė drejtuar sytė e popujve. Mė tregoni figurat e shquara tė njė populli, t’ju them se ē’popull ėshtė ai»! Mendimin na e bie mė afėr dijetari Carmen Moier kur cilėson Shqipėrinė: «Njė vėnd i vogėl ku mund tė takosh njerėz tė mėdhenj». Nė kėtė logjikė prof. maqedon L. Frēkovski, i ndėrgjegjshėm se s’janė kombi qė duan tė jenė, thirri ēiltėr nė Shkup: «Ju nuk e dini se ēfarė license e fuqishme historike ėshtė ‘Maqedonia’»! Vetė Enciklopedia e ish Jugosllavisė mė 1978 pohonte: «Maqedonia nė kohėn antike ishte shtet i pavarur, i banuar me fise iliro-thrakase…». Sociologu Ante Flamengo gjykon saktė: «Popull-komb mė i riu qė u formua nė Jugosllavi ėshtė kombi maqedon, i krijuar mė 1948». Meqė e ndjen veten nė ngushtė se Bullgaria e tėrheq pėr kombėsinė, Serbia pėr ortodoksinė, Greqia pėr emrin, (Shqiptarėt pėr gjenetikėn), duhej tė mbahej diku. Emėrtuan pėr vete Stadiumin «Filipi II», por gjykuan se te bari i fushės nuk mbahesh dot, dhe pėr mė tė sigurt se stadiumin e Babait menduan Pėrmendoren e tė Birit! Autori Mitko Panov, i mėnēur e i ndershėm, pėr tė bėrė dallim mes maqedonėve dikur e sllavėve sot pėrdor emėrtimin ‘sllavomaqedon’. Bashkimi ‘sllav’ dhe ‘maqedon’ ėshtė si bashkimi i zjarrit me akullin qė shuajnė e shkrijnė njėra tjetrėn.
Shtetarėt grekė nuk ankohen te shqiptarėt pse ata mbajnė ende monedhė me emrin e Aleksandrit tė Madh (Lekė) vendosur me vizion tė largėt atdhetar nga Mbreti Zog qė mė 1925. Po tė ngacmonte kėtė vatėr, tė na ēkurorėzonte dhe monedhėn, Athina e ndjen se djalli do dilte nga shishja kundėr saj. Nga ne ėshtė e qetė pasi shtetarėve e politikėve shqiptarė nė tėrėsi ua ka zėnė kokėn me derė, e «shitja» e Aleksandrit tė Madh tė tyre ėshtė njė pjesė e shitjes shkallė-shkallė tė Shqipėrisė sė Jugut. Kushtetuta thotė se «shteti mbron idenditetin kombėtar…trashėgiminė kombėtare» (figura si Leka i Madh janė kryethesar i ‘trashėgimisė kombėtare’ e njė drejtėsi e vėrtetė do t’i dėnonte shitėsit e Atdheut, mirėpo…temė tjetėr)!
Athina dhe Shkupi zyrtar le tė grinden mes tyre. E para - mungesėn e tė drejtės historike mbi trojet shqiptare vihet ta arnojė me tė drejtėn etnike: nė Greqi tė helenizojė ēamėt e arbėrorėt, nė Shqipėri t’i kthejė shqiptarėt nė grekė. Sllavomaqedonėt, pasigurinė e tė drejtės etnikė nga zgjime tė papritura kėrkon ta arnojė me tė drejtėn historike gjer te Leka maqedono-ilir. Le tė hahen me njeri tjetrin kush ta kafshojė mė shumė hijen e huaj pėr tė dy. Ēuditėrisht pėr Shqipėrinė asnjė nuk kujtohet pse Greqia ne na bėn po atė gjė pėr tė cilėn ankohet se ia bėn Maqedonia: shumė mė agresiv, mė rrezikshėm e mė pa cipė se emėrtimi «Maqedoni» prej Shkupit pėrdor emrin «Vorio-Epir»…
Sidoqoftė Aleksandri i Madh dhe nga Monumenti ku ėshtė ngritur nuk gabon se kė e nga duhet tė vėshtrojė. Fryma gjenetike edhe brėnda bronzit di t’i dallojė pasardhėsit e vet. Ėshtė nuhatja e patjetėrsueshme e gjakut gjenetik pelazg. Plutarku shkruan ndodhinė tepėr mbresėlėnėse tė Pirros sė Epirit: «Kur do t’i sulej Maqedonisė pa ėndėr sikur e thirrte Leka i Madh. Pirrua i vajti te shtrati ku ai i foli me zė tė ėmbėl si vėllai i madh tė voglit se do ta ndihmonte! ‘Mbret, ti je i sėmurė, si do mė ndihmosh’?! e pyet i Vogli mė tė Madhin. ‘Me anėn e emrit tim’ tha Mėsuesi e u ēua ia hipi kalit dhe ecte para Pirros duke i treguar rrugėn»…Mbi atė kalė Leka i Madh ka ardhur dhe Monument nė Shkup e po me atė zė u drejtohet dhe sot qė nga Monumenti shqiptarėve rreth tij: «Jemi njė gjak. Thonė ē’thonė tė tjerėt, s’besoj ta harroni kėtė»!
Kisinger thotė bukur se ‘historia nuk ėshtė njė bobinė filmi tė cilės mund t’i heqėsh ca rrathė tė kaluara nga brėnda saj. Ajo ėshtė ajo qė ėshtė’. Heroi i madh mbi kalė pret qė bashkėkombasit e vėrtetė tė vazhdojnė t’i hedhin lule ilire duke mos harruar porosinė e Samiut: «Ne nuk e duam gjėnė e tjetrit, po as tonėn nuk e japim».
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2011, 02:47   #34
ameba
ameba
 
Avatari i ameba
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Vendndodhja: como
Posts: 8
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
ameba ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

aleksandri nje mbret luftarak homoseksual dmth ne greqin e lasht ishte pjes e modes kjo do te thot qe ishte gay=grek, iliret nuk praktikonin homoseksualitetin....

genti,agroni glauko pirro e te tjere nuk kan qen gay pra kan qen ilir thjesht fare...i cik banale por dua te them qe aleksandri esht grek e se lu topin
ameba nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2011, 23:11   #35
Atdhetari
Atdhetari
 
Avatari i Atdhetari
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 68
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Atdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Une do i postoj disa libra nga historianet e huaj ne lidhje me Maqedonine dhe qe jane ne favor te shqiptareve :

Pėr Helenėt ē’duhet thėnė?
Fizikisht,shqiptari modern i afrohet mė shumė tipit tė grekut tė vjetėr,
e nuk ka asgjė mongole te ai..


Citim:
Titulli: The contemporary review, Volume 12
Pjesė nga: Tree and serpent warship; or, Illustrations Mythology and Art in India, in the First and Fourth Centuries after Christ. By James Fergusson, F.R.S., M.R.A.S. London: W.H. Allen&Co. 1869
Botues: A. Strahan, 1869
Nuk kemi as dhe njė bazė tė sigurt pėr tė gjurmuar tė ashtuquajturin adhurim tė gjarprit nė Greqinė e vjetėr, si njė element turanian apo mongol. Ėshtė shumė e mundshme, por gjithsesi larg nga gjasat, qė Pellazgėt ishin me prejardhje Turaniane; por emri i tyre, traditat e tyre, reliket, e ēdo gjė qė ne dimė pėr strukturėn e tyre fizike, tregojnė tė njėjtėn gjė si pėr njė burim arian, qoftė ky burim nė luginėn e Gangut, apo nė vendlindjen hershme tė Keltėve, apo nė mes tė shkėmbinjve tė Kaukazit legjendar. Danajt, nė mėnyrė tė dukshme rrugėtuan nga India nė Greqi nėpėrmjet Egjiptit, nė qoftė se vlerėsojmė filologjinė dhe legjendat greke. Pėr Helenėt ē’duhet thėnė? Fizikisht, shqiptari modern i afrohet mė shumė tipit tė grekut tė vjetėr, dhe nuk ka asgjė mongole te ai.
Citim:
Nor have we any surer ground for tracing the so-called serpent worship of old Greece to a Turanian or Mongolian element. It is just possible, however far from likely, that the Pelasgi were of Turanian birth; but their name, their traditions, relics, all we know of their physical structure, alike point to an Aryan source, whether that source lay in the valley of the Ganges, or in the primeval birthplace of the Celts, or among the cliffs of the fabled Caucasus. The Danai evidently made their way from India into Greece through Egypt, if philology and Greek legend are of any worth. Of the Hellenes what need to speak ? The modern Albanian comes physically nearest to the old Greek type, and there is nothing of the Mongol about him.

The builders of the old Cyclopean monuments may have been Celts, Tuscans, what you will—there is no ground whatever for calling them Turanians in any scientific meaning of the term. Neither from the historic nor the legendary ages of old Greece can we summon forth any tangible evidence of a Turanian element underlying the lowermost of its Aryan strata. Language, history, legend, archaeology, all equally fail to clear up the darkness which enshrouds the first beginnings of human life, not in Greece only, but all the world over.

Atdhetari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2011, 23:18   #36
Atdhetari
Atdhetari
 
Avatari i Atdhetari
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 68
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Atdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Maqedonėt ecnin pėr sulm duke kėnduar hymnin e luftės;dhe ata atė hymn u a lanė trashėgim Arnautėve qė janė pasardhėsit e tyne.


Atdhetari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2011, 23:22   #37
Atdhetari
Atdhetari
 
Avatari i Atdhetari
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 68
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Atdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Deutsche Morgenländische Gesellschaft,1863

"Shqiptarėt janė pasardhės tė tė gjithėve: Epirotėve , ilirėve dhe maqedonaseve, njė popull - Autochton "
Kjo ėshtė e padiskutueshme dhe e vėrtetė: shqiptarėt ose "Schkipetaren" janė nė ato zona qe nga koha stėrlashtė ..Atdhetari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2011, 23:25   #38
Atdhetari
Atdhetari
 
Avatari i Atdhetari
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 68
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Atdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

"Histoire Des Perses D'aprčs Les Auteurs Orientaux Grecs Et Latin"
Volume 2, Paris ,1870 page 359


"The Macedonians were NOT Greeks. Neither by race, nor customs, or by characteristics. Their rulers did not have anything Hellenic. Their history was similar to that of the Illyrian, Thracian and Paeonian populations, with whom they bordered, but not with the history of the Hellenic city-states."

Atdhetari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2011, 23:32   #39
Atdhetari
Atdhetari
 
Avatari i Atdhetari
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 68
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Atdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Sicilien, dessen politische Entwickelung und jetzigen Zustände
Di Johann Ferdinand Neigebaur (1848)


Citim:
Die albanesische Sprache hat aber auch lateinische Worte. Die Namen Alba und andere beweisen, daß die Dardaner in Italien Brüder der Albaneser in Macedonien und Epyrus waren, indem die ersten ebenfalls aus Phrygien gekommen waren.
Emri Alba dhe emrat tjere qe gjenden ne gjuhen Shqipe deshmon qe Dardanet ne Itali jane
vellezerit e shqiptareve te Maqedonis dhe Epirit dhe jane te ardhur nga ato rrethina
Citim:
Der Berfasser hält die Sprache der Albaneser wegen ihren kurzen, meistens einsilbigen Wörter für eine der ältesten Sprachen ; er vergleicht sie mit der hebräischen Sprache und sindet sehr viel gleichlautende Worte und sonstige Aehnlichkeit, er zeigt, daß sie weit älter ist als die griechische Sprache, indem sie mit der altphrygischen, pelasgischen und altmacedonischen viele Aehnlichkeit hat. Noch zur Zeit der macedonischen Monarchie war die Sprache dieses Landes die phrygisch-albanesische und die rohe Sprache der Macedonier ward in Griechenland nicht verstanden. Nach Thucidides haben die Macedonier erst nach und nach griechische Wörter angenommen und auch Alerander zog in den Krieg gegen Darms in einer Rüstung nach trojanischer Art, und viele trojanische Namen waren in Macedonien gewöhnlich, z, B, Cafsander, Hector u, s. w., auch viele dortige Ortschaften haben albanesische Namen. Sogar Alerander bediente sich nach Plutarch
Gjuha Shqipe permban shum fjal te vjetra qe mendohet qe eshte gjuha me e vjeter krahasuar edhe me Hebreishten qe kane fjale
te ngjashme , dhe larg me e vjeter se gjuha "greke" duke u nisur nga fjalet Pellazge ..
Edhe ne kohen e Monarhis te MAQEDONISE GJUHA E KETIJ VENDI ISHTE SHQIP duke pas parasysh qe Maqedonet nuk u kuptuan me gjuhen
"Greke",
pas Tucidit ata gradualisht kane pranuar fjale "greke" dhe me pas shkoi Aleksandri ne lufte , ku gjetem edhe aty shume emra Shqiptar
sikur : Cafsander, Hector, & c., dhe shumė fshatrat lokale kanė emra shqiptarė .
Citim:
Sprache von dem Herrn begrüßt. Atheneus sagt, daß manche Athenienser, welche mit Macedoniern umgegangen waren, macedonische Worte beibehielten; Strabe versichert, daß die Macedonier eine von der griechischen verschiedene Sprache hatten, welche dem Jllyrischen ähnlich war.
Gjuha e mirėpritur nga Zoti , Maqedonasit kishin gjuhen e ndryshme me ate "greke" dhe e ngjashme me Ilirishten .
http://books.google.it/books?pg=PA32...prache&f=false
Atdhetari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2011, 23:44   #40
Atdhetari
Atdhetari
 
Avatari i Atdhetari
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 68
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Atdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolareAtdhetari ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Shqiptarėt, si dorianėt e vjetėr, raca e Pirros, Aleksandrit tė Madh, Skėnderbeut -
rifreskuan racėn helene


Citim:
Titull: Greek pictures, drawn with pen and pencil (1890)
Autori: Sir Mahaffy, John Pentland, Sir, 1839-1919
Botues: The Religious tract society, London
Nė agim tė ditės ju dalin para syve malet Akrokeraune dhe ai vend i egėr, qė tani ėshtė Shqipėri, e cila nė kohėt e vjetra ushqyeu Pirron, fshikulluesin e Romės, Olimpian, nėnėn titanike tė Aleksandrit tė Madh, dhe nė ditėt e mėvonshme njė Aleksandėr mė tė vogėl, Skėnderbeun, i cili ishte, prapseprap, njė figurė e madhe nė historinė e kohės sė tij; dhe si dorianėt e vjetėr qė zbritėn nga malet e tyre, dhe rifreskuan Greqinė Jugore me tė rinjtė e tyre tė fortė dhe me virtytet e tyre luftarake, po ashtu, nė Mesjetė, kėta malėsorė shqiptarė, sollėn si shpirtin luftarak e kostumin e ndritshėm edhe bukurinė individuale, pėr tė rifreskuar racėn helene. Ka akoma, madje edhe nė Atikė, rajone ku shqipja ėshtė gjuha e zakonshme; ka emra tė famshėm shqiptarėsh nė analet greke, sidomos nė Luftėn e Madhe tė Pavarėsisė (1821-31), dhe madje, edhe nė mes tė marinarėve tė Hidras, aq tė njohur pėr iniciativat e tyre tregtare dhe veprat e tyre luftarake, familjet kryesuese ishin me origjinė shqiptare...


Atdhetari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur