Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-07-2012, 16:34   #41
agimdedej
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 47
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
agimdedej ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Si vazhdim dua te them se kur fet u perhapen ne bote dhe iliria ndikohesh nga shteti ortodoks serb me ozurpim, po ashtu edhe nga shteti ortodoks grek
dhe nga ndikimet e katolikve te italis dhe ndikimet e myslimaneve te turqis ku keta te fundit sillnin nga konstandinopoja tashme turke, ortodokset qe sktheheshin ne myslimane,ne trojet e ilirise [ēameri],heroi yn kombetar perballesh me keto realitete si gjith iliret tashme shqiptar gjat gjith pushtimit turk ku si pasoj e ketyre ndikimeve trojet e shqiperis u zvogluan nga babzia e tyre,po ashtu siē e tregojn edhe ne realitetet e sotme vetveten e tyre.
agimdedej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2012, 08:28   #42
agimdedej
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 47
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
agimdedej ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Te gjitha keto ndikime dashakeqe njerezore mbi Ilirine ndodhen sepse Iliret ishin besnik te Aleksandrit te madh, i cili sipas dijetareve mendohet se mund te ket qene nje nga udherrefyesit e Zotit te Madherueshem.Keto abuzime pervetsimesh kane ndodhur edhe ne drejtime vlerash te tjera te Ilirise me heret dhe me vone.
agimdedej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2012, 14:38   #43
agimdedej
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 47
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
agimdedej ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Gjate sundimit te pushtuesve turq shqiptaret pane te mirat dhe te keqinjat e ketyre pushtuesve .E mira ishte se feja islame u erdhi shqiptareve si udhezim i vertete me vlera te plota per te gjetur rrugen e drejte per tu mbrojtur nga qendra ortodokse e greqise dhe nga qendra ortodokse e sebise.ndersa e keqa e ketyre pushtuesve ishte se ata kerkonin te turqizonin shqiperine me metodat e tyre duke vene emra turq [tjeter jane ato mysliman]dhe duke ngulmuar te perhapnin gjuhen turke .Keshtu shqiptaret besnik te Aleksandrit te Madh u bene besnik te Islamit.
agimdedej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2012, 13:51   #44
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,668
Thanks: 7,850
Thanked 2,522 Times in 1,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lupo_manaro Shiko postimin
po sigurisht qe eshte shqiptar se edhe mikelaangelo nga tropoja eshte...
Ke s'do nxjerrim ne shqiptare? Po te jene me fame, detyrimisht qe jane shqiptar.

John Cena - "Shqiptar"
Onika Maraj aka Nicki Minaj - "Shqiptare" me fame
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2012, 16:38   #45
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 318
Thanks: 11
Thanked 78 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga HELEN OF TROY Shiko postimin
Nuk thashe qe e kam lexuar por cdo botim duhet te kete fakte
meqe e ke lexuar na sill faktet jo llafe se llafet sjane fakte ...qe ai eshte shqiptar....
1685Viti 3623, Leka i Madh prej Petrele ndėn Arbėnė, zu fill Monarkine e vet nde Mat.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2012, 17:51   #46
MICI
Super Anėtar
 
Avatari i MICI
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 229
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
MICI ėshtė njė gur i ēmuarMICI ėshtė njė gur i ēmuarMICI ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
1685Viti 3623, Leka i Madh prej Petrele ndėn Arbėnė, zu fill Monarkine e vet nde Mat.
Faleminers, Zeus10 !

Vec e kom ni dyshim t'vogel ktu, nkit dokument t'vjeter qi prune.

Une jom ka dyshoj qi ky shkrimtar ka bo ni gabim, te perkthimi aty.

A po e sheh n'ate anen latine aty qi po shkrune bash te viti 3623 ' ALESSANDRO MAGNO DA PELLA' .... ne guhen latine.

Tash, une po dyshoj qi shkrimtari i vjeter e ka perzi qytetin e Pelles ne Maqedoni me Petrelen n'Shipni. Ka menu qi oshte i njejti qytet !!!

Sot historiante jone t'menimit qi Aleksandri ka lind ne PELLE - Greki e sotme, afer detit Egje.

Cfare menimi ki ti per kit dyshim temin ?!


Faleminers e tu rrit nera djale.
MICI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2012, 20:19   #47
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 318
Thanks: 11
Thanked 78 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga MICI Shiko postimin
Faleminers, Zeus10 !

Vec e kom ni dyshim t'vogel ktu, nkit dokument t'vjeter qi prune.

Une jom ka dyshoj qi ky shkrimtar ka bo ni gabim, te perkthimi aty.

A po e sheh n'ate anen latine aty qi po shkrune bash te viti 3623 ' ALESSANDRO MAGNO DA PELLA' .... ne guhen latine.

Tash, une po dyshoj qi shkrimtari i vjeter e ka perzi qytetin e Pelles ne Maqedoni me Petrelen n'Shipni. Ka menu qi oshte i njejti qytet !!!

Sot historiante jone t'menimit qi Aleksandri ka lind ne PELLE - Greki e sotme, afer detit Egje.

Cfare menimi ki ti per kit dyshim temin ?!


Faleminers e tu rrit nera djale.

Kur dy burime te pavarura japin te njejtin informacion, atehere lajmi konsiderohet i besueshem. Kjo vlen dhe per informacionet historike. Frang Bardhi, po ashtu si Bogdani, po perpara tij, e identifikon Petrelen arberore, vendlindjen e Aleksandrit me Pellen por jo ate Egjease:

Citim:
Line: 12 Pella (illustrata magni Alexandri Macedonum Regis natali) Pella, Petrela.
Line: 13 Petralba, Pietra bianca, Guri ibarξξe.


Keto jane burime shume serioze, qe tregojne qe letersia greko-romake, eshte me se pakti e nderhyre.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2012, 20:25   #48
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 318
Thanks: 11
Thanked 78 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Vlen te theksohet, qe ajo qe ne e quajme sot Albania, ka qene quajtur ne lashtesi Epirus dhe kjo shkonte te pakten deri ne Shkoder:

Citim:
Line: 15 Scodra inclyta, munitissima antiquissimaque Urbs in Epiro, seł Albania, quam Urbem Turcę sine suspitione existimant esse conditam ab Alexandro magno, hac de causa illorum lingua vocant eam Schendereia, id est minor Alexandria; ponunt enim particulam illam (minor) ad distinctionem maioris Alexandrię, quę est Urbis Aegypti celeberrima ab eodem Alexandro condita.
Line: 16 Scrutari, Scodra.
dhe jo si paraqitet nga "letersia greko-romake" e ilustruar nga propaganda sot:

Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-08-2012, 13:21   #49
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,061
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 33 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga MICI Shiko postimin
Faleminers, Zeus10 !

Vec e kom ni dyshim t'vogel ktu, nkit dokument t'vjeter qi prune.

Une jom ka dyshoj qi ky shkrimtar ka bo ni gabim, te perkthimi aty.

A po e sheh n'ate anen latine aty qi po shkrune bash te viti 3623 ' ALESSANDRO MAGNO DA PELLA' .... ne guhen latine.

Tash, une po dyshoj qi shkrimtari i vjeter e ka perzi qytetin e Pelles ne Maqedoni me Petrelen n'Shipni. Ka menu qi oshte i njejti qytet !!!

Sot historiante jone t'menimit qi Aleksandri ka lind ne PELLE - Greki e sotme, afer detit Egje.

Cfare menimi ki ti per kit dyshim temin ?!


Faleminers e tu rrit nera djale.
Autori eshte Pjetri i Bukdhanaj'et prej Gurit nde Hast.

Ate qe e harrojne njerezit eshte fakti se Ceta e Profetenvet, i ka kalu jo nje vjet por dy a tri ne doren e conzoreve ma te eger te papatit.
Diftese kjo, se nuk ka mujt me pshtu asnji gabim as ma i vogli ne te dy drejtimet. Si per saktesi te te dhanave me botkuptimin zyrtar ashtu edhe per pajtueshmeri me doktrinen.

Dygjuheshi thote:
Alessandro Magno da Pella, hora Petrella, in Albania principio la sua Monarchia in Macedonia.
kurse shqip po thote:
Leka i Math pre Petrele nd' Arben-e zu fill' Monarkijn-e vet nd-e Mattiet.
Pjesa "da Pella, hora Petrella" shohim nje fjale "hora" qe eshte i derivuar nga shqipja e vjeter "hera\hora" dhe eshte si te kesh thene "here-here" por qe ne anglishte shkurton nga hor' ne "or" dhe jep nje ekuivalent te alternativit te shqipes moderne "ose" e cila poashtu ka te njejten rrenje "hor" nje rreth nje radhe si here e peresritshme, etj. Gjera qe ne kete pike nuk jane me rendesi.

Pra kemi nje emfaze normale ku ai thote "da Pella, hora Petrella," nga Pel-la o Petrel-la. Qe kerkon te thote se vendi ne fjale quhej ne te dy menyrat.

Pas ngushtimit qe na e bene turqit ne dobi te grekut e te shkaut domosdo qe paria e cvendosur shqiptare nga tokat e tyre autoktone themeluan vende me emra te ngjashem me thelle ne perendim. Sic eshte rasti me Oroshin e komunes se Lezhes ne Mirdite te cilin enveri me urdher te udb-es e coi n'ajer qe te mund te prish ekuacionin e paster 1+1; dhe per ta bere 1+? = nuk dijme gje.

Petrela ne shqiperi mund te jete vetem tentim (riberje) nostalgjik, si c'eshte ilioni/troja ne butrint.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-08-2012, 16:44   #50
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 318
Thanks: 11
Thanked 78 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Te gjithe e dime se ē'kuptim ka fjala 'hora' ne gjuhen arberore:por ka nje mosperputhje midis perkthimit italisht, me origjinalin shqip:

Citim:
Alessandro Magno da Pella, hora Petrella, in Albania principio la sua Monarchia in Macedonia.
&

Citim:
Leka i Math pre Petrele nd' Arben-e zu fill' Monarkijn-e vet nd-e Mattiet
Origjinali shqip nuk e permend Pellen dhe nderkohe ai permend Matin ne vend te Maqedonise. Nese Maqedonia eshte Mati arberor, atehere kemi nje falsifikim te dukshem emrash.
Une mendoj se vendlindja e vertete e Aleksandrit nuk eshte Pella Maqedonase Egjease, por Keshtjella e Perqopit, nje fortikim madheshtor shume i lashte qe gjendet prane Petreles dhe aq shume injorohet nga historianet tane:Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-08-2012, 18:17   #51
MICI
Super Anėtar
 
Avatari i MICI
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 229
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
MICI ėshtė njė gur i ēmuarMICI ėshtė njė gur i ēmuarMICI ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Zeus10 & Ajnej

Ju faleneroj per shpjegimet tuja interesante.

Pernime t'habit fakti qysh kta dy shiptare t'mocem jone kon t'menimit qi Aleksandri ka le n'Petrele, Shipni !!!

Vec tash, nese kjo oshte e vertete, e kta shiptare nuk kane gabu, une po cuditna edhe ma shume pse bash Pella e Egjeut u bo qyteti kryesor, ose kryeqyteti i mretnise a emperise t'Makedonit e jo Pella (Petrela) e Shipnise?!!

Faleminers
MICI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-08-2012, 19:40   #52
spartakos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 43
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
spartakos do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga MICI Shiko postimin
Zeus10 & Ajnej

Ju faleneroj per shpjegimet tuja interesante.

Pernime t'habit fakti qysh kta dy shiptare t'mocem jone kon t'menimit qi Aleksandri ka le n'Petrele, Shipni !!!

Vec tash, nese kjo oshte e vertete, e kta shiptare nuk kane gabu, une po cuditna edhe ma shume pse bash Pella e Egjeut u bo qyteti kryesor, ose kryeqyteti i mretnise a emperise t'Makedonit e jo Pella (Petrela) e Shipnise?!!

Faleminers
Qe Petrela eshte shum e vjeter, dhe ka shum gjera te fshehura nen dhe i takon arkeologve.Kurse pella me petrelen mund te jen nji rastesi
emrash.Kurse pella u be kryeqytet i maqedonis sps filipiII ishte me dinak me i pabes,me i pameshirshem ndaj kundershtarve te tij,dhe kto virtyte ja mesoj dhe te birit ,por nuk i mjaftonin..dhe them kete qe te gjith gjenialitetin e tij si gjeneral i te gjitha koherave ALEKSANDRIT TE MADH ,eshte merit e NENES se tij..Perse e them kete.
Kush e rriti aliun e Hankos qe u be ALI PASH TEPELENA.....
Kush e rriti ahmet zogun qe u be MBRET I SHQIPTARVE....
Te 3 kto u rriten pa bab ...kot nuk thon {bir kurve}....
spartakos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-08-2012, 20:07   #53
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,061
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 33 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Te gjithe e dime se ē'kuptim ka fjala 'hora' ne gjuhen arberore:

por ka nje mosperputhje midis perkthimit italisht, me origjinalin shqip:

&

Origjinali shqip nuk e permend Pellen dhe nderkohe ai permend Matin ne vend te Maqedonise. Nese Maqedonia eshte Mati arberor, atehere kemi nje falsifikim te dukshem emrash.
Une mendoj se vendlindja e vertete e Aleksandrit nuk eshte Pella Maqedonase Egjease, por Keshtjella e Perqopit, nje fortikim madheshtor shume i lashte qe gjendet prane Petreles dhe aq shume injorohet nga historianet tane:
Une po sqaroja c'kuptim kishte marre 'hora' ne latinen vuglare dhe si kishte rezultuar me vone ne anglishte {"or" = [ apo \ ose ] }.

Ne lidhje me qeshtjen "da Pella, hora Petrella" kam frike se e kam sqaruar arsyen gjere e gjate dhe se fjala do te thote "nga pela apo petrela", e qe eshte plotesisht analoge me si te kesh thene "nga epidamni apo dyrrahu". E qe jane e njejta gje!

cit.: "Origjinali shqip nuk e permend Pellen..."
Dhe kjo per arsye se ne shqipen bashkohore perdorej emri i ri kristian petrela.

cit.: "...dhe nderkohe ai permend Matin ne vend te Maqedonise."
Ne fakt ne kohen e autorit, meqe ka shkruar "Matti", kjo me gjase shqiptohej "Maci".
Por emri origjinal ishte MAT qe shqiptohej edhe si MATH. Ky eshte Endonimi i vet maqedonise, ndersa Arberi ishte gjer ne Selanik.

Ne kohen e Lekes [E\I]MATHIA (maqedonia) ishte vend qe akoma ruante legacine e Mates themeltare te Olimpit. E ai si bir i Olimpise permes kesaj legacie mund behej mbret i shenjte i mbreterve te botes sepse trashegonte te drejten ligjshmerisht.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-08-2012, 23:18   #54
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 318
Thanks: 11
Thanked 78 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Une po sqaroja c'kuptim kishte marre 'hora' ne latinen vuglare dhe si kishte rezultuar me vone ne anglishte {"or" = [ apo \ ose ] }.
Po e kuptoj shpjegimin tend dhe me duket i logjikshem, por une personalisht mendoj qe autori(Pjetri) ka perdorur nje term arberor ne perkthimin latin, sepse ne latinisht Horę perkthehet ore-t, ose ndoshta ka kuptimin e italishtes ora-tani apo presente.


Citim:
cit.: "Origjinali shqip nuk e permend Pellen..."
Dhe kjo per arsye se ne shqipen bashkohore perdorej emri i ri kristian petrela.
Problemi eshte qe egzistojne 2 Petrela sipas ketij supozimi, nje Petrele afer Tiranes , te provuar arberore, me nje Pelle te supozuar te tille dhe te pakonfirmuar nga ndonje burim mesjetar.
Gjithashtu dhe distanca midis tyre duket e konsiderueshme dhe une nuk e di ciles kohe i referohen keta autore qe e fusin ate brenda Arberise :Citim:
cit.: "...dhe nderkohe ai permend Matin ne vend te Maqedonise."
Ne fakt ne kohen e autorit, meqe ka shkruar "Matti", kjo me gjase shqiptohej "Maci".
Por emri origjinal ishte MAT qe shqiptohej edhe si MATH. Ky eshte Endonimi i vet maqedonise, ndersa Arberi ishte gjer ne Selanik

Ne kohen e Lekes [E\I]MATHIA (maqedonia) ishte vend qe akoma ruante legacine e Mates themeltare te Olimpit. E ai si bir i Olimpise permes kesaj legacie mund behej mbret i shenjte i mbreterve te botes sepse trashegonte te drejten ligjshmerisht..
Ky eshte alfabeti qe ka perdorur Bogdani. Sipas tij nuk duket qe vlera fonetike e 2 t-ve te jete c, bile as th-e, sepse per te eshte perdorur nje germe tjeter. Sipas te gjitha gjasave ai eshte krahina e Matit(jo te sotem, natyrisht).
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2012, 07:01   #55
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,061
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 33 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Po e kuptoj shpjegimin tend dhe me duket i logjikshem, por une personalisht mendoj qe autori(Pjetri) ka perdorur nje term arberor ne perkthimin latin, sepse ne latinisht Horę perkthehet ore-t, ose ndoshta ka kuptimin e italishtes ora-tani apo presente.
Nuk ka asgje logjike aty "horae" - eshte tjeter fjale.
"hora" qe ka perdorur aty -eshte vulgarizem.


Citim:
Problemi eshte qe egzistojne 2 Petrela sipas ketij supozimi, nje Petrele afer Tiranes , te provuar arberore, me nje Pelle te supozuar te tille dhe te pakonfirmuar nga ndonje burim mesjetar.
une mendoj se ekzistojne dhjetera ne mos qindra petra apo petrela. Fjala petrė, ka kuptim te ngjashem me fjalen rrasė [shkemb me hiperfaqe petake (te rrafshte)] dhe te tilla vende ka gjithkund. Gjithandej ku eshte folur shqipja keto vende do te jene quajtur me kete emer. Shumefishime emrash te vendeve madje edhe qyteteve ka pasur gjithmone. Vetem qytete me emrin Theba kemi me dhjetera te shperndara gjithandej europe-azi-afrike. Per freskim rasti do te permend tri nga me te njohurat: teben ne egjipt, theben ne troje, dhe theben ne greqi. Nuk eshte fjala per kurrfare presedani ketu, ta zeme Berati eshte quajtur edhe belgrad ashtu si beogradi dhe kjo gje studiuesin serioz nuk guxon ta hutoje. Sepse eshte nje dukuri krejtesisht e rendomte pergjate historise.

Fjalia e Bukdhanit (apo e satemizuar sllavisht bogdanit), eshte plotesisht e qarte kur thote: pela demek petrela. Sepse latinja e perdorur, sado vulgare, impononte emra ca me historik e autentik, apo tradicional. Dhe ky i thote te dyja per te njejtin vend. Se ku gjindej pela e vertete prane se ciles lindi Leka eshte qeshtje tjeter. Diku kam gjetur se ai ne fakt u lind dhe u rrit ne fshatin e quajtur Amon, i cili duket nuk ka qene fshat por tempull.

Citim:
Gjithashtu dhe distanca midis tyre duket e konsiderueshme dhe une nuk e di ciles kohe i referohen keta autore qe e fusin ate brenda Arberise :
I referohen kohes, kur Arberi ishte e tera, gjer ne selanik. Gje per te cilen censoret e papatit nuk bene verejtje, sepse edhe ata ashtu e dinin.


Citim:
Ky eshte alfabeti qe ka perdorur Bogdani. Sipas tij nuk duket qe vlera fonetike e 2 t-ve te jete c, bile as th-e, sepse per te eshte perdorur nje germe tjeter. Sipas te gjitha gjasave ai eshte krahina e Matit(jo te sotem, natyrisht).
Nuk eshte dhene ketu askund vlera fonetike e dy t-ve.
Ajo qe ke envizuar eshte vlera e T,t qe jane e njejta shkronje njesoj si A,a; B,b; C,c etj. -pra kemi T e madhe t e vogel = te.

MAT eshte shkurtesa e emrit te Emathise/Imathise, qe isht zemra e Arberise.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2012, 11:57   #56
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,379
Thanks: 53
Thanked 317 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
"Leka i Madh lindi ne Emadhija, ne Mat." filloi plaku, dhe u nderpre nga tre pasthirrma.
Ne ate kohe ishin dy kryeqytete te Mbreterise se Bashkuar” tha plaku “Ishte Pela, mes Selanikut dhe Manastirit, dhe ishte Emadhija, kryeqyteti i vjeter, qe shtrihej ne luginen qe sot eshte Mati. Ne Pele dhe ne Emadhija Filipi i Dyte kishte shtepi te medha, dhe disa here rrinte ne Pele dhe disa here ne Emadhi. Kishte mosmarreveshje mes Filipit te Dyte dhe gruas se tij, sepse ajo e donte Emdhine dhe nuk donte te shkone me te ne Pela. Ajo shkoi, eshte e vertete, por nuk donte. Po ashtu kishte mosmarreveshje mes tyre per shkak te nje gruaje greke ne Pela. Nuk e di ate kenge, por mendoj se kjo ishte marrezi dhe budallallek, pasi Filipi i Dyte qe burre i mire dhe mbret i urte. Por kjo eshte e vertete, qe para se Leka i Madh te lindte, nena e tij e la Pelen dhe erdhi ne qytetin e saj Emadhija, dhe eshte Emadhija aty ku lindi Leka i Madh. Ai hipi ne nje kale kur shkoi ne Pele per te paren here, dhe Filipi i Dyte erdhi nga Pela qe ta takonte, dhe pikerisht nga kurrizi i kalit e ka pare Leka i Madh per here te pare te jatin." Peaks of Shala- Rose Wilder
Ne Pelle ka Lindur Filipi II por jo Aleksandri. Ndersa per perkatesine etnike te Aleksandrit tere injorantet duhet te lexojne Sir William Woodthorpe Tarn qe eshte autoriteti me i degjuar (pa vota shqiptaresh) ne kete fushe.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2012, 19:39   #57
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,617
Thanks: 917
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Ne Pelle ka Lindur Filipi II por jo Aleksandri. Ndersa per perkatesine etnike te Aleksandrit tere injorantet duhet te lexojne Sir William Woodthorpe Tarn qe eshte autoriteti me i degjuar (pa vota shqiptaresh) ne kete fushe.
Qe ta dish ti i Gjithdituri ata qe mbeshtesin hipotezen se Aleksandri ka qene me prejardhje Ilire, kane qene me shumice te huaj.

Nji nga ata qe u identifikua si pasardhes i Aleksandrit ka qene Gjergj Kastrioti. Kjo ndodhi ne nje kohe ku identiteti i Arbenit nuk ishte ne krizen e sotshme. Ne ate kohe as qe nuk diskutoheshte per prejardhjen e Aleksandrit. Ne ate kohe nuk egzistonte as Greqia e sotme e as Maqedonia e sotme e felliqur. Debatet rreth perkatesise etnike filluan kur keto popullsi te formuara me mbeturinat e perandorise Osmane arriten te shkeputen nge perandoria dhe krijuan shtetet ilegale te tyre, me nje kombesi dhe identitet te vjedhur. Deri ateher as qe nuk diskutoheshte per autoktonine e shqipetareve ne rajon dhe aq me teper se kujt i takonte Aleksandri.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2012, 20:16   #58
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 318
Thanks: 11
Thanked 78 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Maqellarjot jam shume dakort me arsyetimin tend, por dua qe te bej nje thirrje per kujdesin qe duhet te tregojme, kur identifikojme te lashtet tane vetem me iliret. Ne fakt per te qene me korrekte, duhet ti identifikojme ata me EPIRIOTET, megjithese dhe kjo lidhje nuk eshte plotesisht lineare, packa se si iliret, si epiriotet, si maqedonasit bile dhe vete helenet, ishin thjeshte banore te mbreterive respektive dhe jo shtetesh-kombe sic jane sot.
Prandaj thenjet:"Maqedonasit ishin ilire", apo "Epiriotet ishin ilire" jane te gabuara, sepse ne fakt ata nuk ishin. Ne vend te tyre mund te thuhet qe " Iliret, maqedonet, epirotet bile dhe helenet kishin etniciti te perafert, sipas kuptimit qe kemi sot per te.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2012, 21:30   #59
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,617
Thanks: 917
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Maqellarjot jam shume dakort me arsyetimin tend, por dua qe te bej nje thirrje per kujdesin qe duhet te tregojme, kur identifikojme te lashtet tane vetem me iliret. Ne fakt per te qene me korrekte, duhet ti identifikojme ata me EPIRIOTET, megjithese dhe kjo lidhje nuk eshte plotesisht lineare, packa se si iliret, si epiriotet, si maqedonasit bile dhe vete helenet, ishin thjeshte banore mbreterish dhe jo shtetesh-kombe sic jane sot.
Ne fakt ke te drejt. Nuk duhet tju referohemi te lashteve, paraardhesve tane vetem si Ilire. Ne fakt ne duhet tju rreferohemi si pellazg. Me sa di une Iliret, Traket, Epiriotet ishin te gjith popuj pellazg. Bilez kam lexuar diku se Iliret jane quajtur te tille nga pellazget qe nuk morren pjes ne ekspeditat e ndryshme Pellazgjike. I quajten te tille sepse kur Iliret u kthyen ne vendlindjen e te pareve te tyre tashme ishin te perzier me etnit e ndryshme qe hasen gjate ekspeditave. Pra sipas keti burimi fjala Ilyrian nenkuptonte "I lyer" jo plotesisht i paster. Dhe Traket ishin "Te Trashet", per arsyen se atributet fizike te tyre ishin pak me ndryshe nga Iliret apo Pellazget e paperzier. Pra ishin me te medhenj me trup. Persa kohe qendrojm brenda kesaj llogjike, mund te shpjegojm edhe Aolet, Ionat, qe rrespektivisht do te thote Te Hollet, dhe te Jonet=tanet. Edhe Etrusket "Te Dushkut" si njerez qe besonin se Dushku ishte lend e shenjt.

Zeus10. Per sa i perket Heleneve, me sa di une ata kan qene nje shoqeri, kulture dhe jo etni. Sic ishin Iliret, Traket, Etrusket. Edhe Helenet kane qene nje perzierje e fiseve Pellazge te cilet me vone u identifikuan me kulturen Helene e cila u ngjiz perfundimisht me formimin e gjuhes qe sote i referohemi si greqishtja e lashte. Dhe sic dihet ai qe perhapi kete kulture ka qene pikerisht Aleksandri. Nocioni dhe idenditeti grek eshte dicka absurde e padokumentuar. Prandaj sot grekt, keto mbeturina popujsh te ndryshem qe arriten te formojn shtetin grek sic e dime ne sot, mundohen me cdo kusht te pervetesojn Aleksandrin e Madh!

Jam kurjoz ta di, deri tani nuk me eshte pergjigjur asnjeri. Cfar eshte quajtur greqishtja e lashte n ate kohe?
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2012, 21:39   #60
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 36 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh ėshtė shqiptar

1-Maqedonia antike...shume autore i konsiderojne barbare(pra jo greke), fise te aferta me iliret dhe trakasit.
2- Aleksandri kishte te atin maqedonas dhe te emen epirote(barbare dhe keta, po te doni ju sjell nje thes me autore antike, qe thone qe eladha fillon tek gjiri i ambrakise)
3-Maqedonia nuk zhvilloi kurre modelin helen qytet-shtet.
4-Vete Aleksandri dora vete luftoi kunder ilireve, dhe i mposhti.
5-Aleksandri nisi eren helene ne bote, u be nje lloj globalisti, njefare heleni i adoptuar, ndikim padiskutim pati legeni Aristotel.
6-Aleksandri ka shume te ngjare qe te kete qene gay, mardhenia e tij ishte shume e cuditshme me Hephaestion-in, por ishte bisexual, kishte dhe roxanen ne fakt.
7-Aleksandri ka qene nje diktator dhe kriminel i kohes se vet(i krahasueshem me hitlerin e koheve moderne) dhe pse mos tja hame hakun, ishte gjeni, hitleri vdiq si nje deshtak.
8-Po, ka qene shume me i afert me iliret se me helenet(jobarbare), por nuk kemi per cfar te mburremi me kete "globalist" te koheve antike, ky ka therrur ilire me shume se kushdo tjeter
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur