Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-09-2011, 22:12   #1
Senorita
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Vendndodhja: itali
Posts: 19
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Senorita ėshtė nė rrugė tė mbarė
Post Kenge dhe valle ēame

Kenge te bukura, histori te vecanta, vargje te goditura me te cilat ne rindertojme ne mendjen tone kohen e shkuar dhe ato ullishtet si dallge neper bregore ...tashme te mbetura shkrete. Sa bukur e ka stisur Poeti yne i madh Bilal Xhaferri kete Balade per Camerine. Ne vargje eshte si nje permendore fjale pake.
http://www.youtube.com/watch?v=upYWVJmPPjk
Senorita nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2011, 22:15   #2
Senorita
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Vendndodhja: itali
Posts: 19
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Senorita ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Tuman kuqe moj bel holle
ma ben me si ma ben me dore

Ma ben me si ma ben me dore
te pret djali ne oborr

Tek shtepia me derrasa
dil moj kaleshe se plasa

Dil moj dil moj ne dritare
vajze ēame lozonjare

moj e leshverdha veshuro
moj vije tutje e qeshuro

Oj e leshverdha me mendafshe
oj hidhe valen me javashe

Hidhe vallen me javshe
e shoqet te vine nga pase

http://www.youtube.com/watch?v=QA5Hgg8QLRw
Senorita nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2011, 22:33   #3
Senorita
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Vendndodhja: itali
Posts: 19
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Senorita ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Nisja ėshtė e qetė, i shkon orkestrės pas duke u harmonizuar tėrėsisht me tė. Vallja nis me hap tė thjeshtė dhe vėrtet thua se diēka do tė bėsh. Nė mbarim tė strofės sė parė muzikore valltari me kokėn dhe dorėn duke e lėvizur paksa pėrpara tė jep atė se diēka do tė bėhet. Ēuditėrisht kjo valle sa mė mjedis tė ngushtė tė ketė aq mė bukur e mė mirė kėrcehet, qoftė edhe mbi njė tavolinė.

Nė Festivalin Folklorik nė Gjirokastėr, nė 1973-shin, ai ka marrė ēmimin “Laureat i Festivalit” dhe nga komisioni qendror ka marrė personalisht vlerėsim tė veēantė.

http://www.youtube.com/watch?v=wEmeRVTd4oQ
Senorita nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2011, 22:50   #4
Senorita
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Vendndodhja: itali
Posts: 19
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Senorita ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Qete keng qe sot kendoj
ēameris nen po ia kushtoj
15 vjet si kemi pare
zemra tona per ty qajne….

Qajme e qajm e derdhim lot
o ēameri ste shohem dot
ste shohem dot te duam shume
lotet tona po merr lum

ēameri moj ēameri
zemrat tona permloti
me e bukura qe u shit n’Greqi
lulja more gjith SHqipris

http://www.youtube.com/watch?v=FRGbeqaSnmc
Senorita nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2011, 22:53   #5
Senorita
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Vendndodhja: itali
Posts: 19
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Senorita ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Cameri nuse me halle

CAMERI nuse me halleeee ooo me halleeeeee
vetem ty te kam ne mend
me klan syri per nje valle
me djeg zemra moj per nje kenge

ka shum kohe qe jam larg teje
ika qe kur jesh femij
gjaku yt me rrjedh ne deje
nena ime CAMERI
sa shum vite larg prej teje
ika qe kur jesh femij
gjaku yt na rrjedh ne deje
nena jone CAMERI

hysni:

dhe ne ardhsha asaj ane
nje merak te madhh e kam
te kercej nje valle CAME
tme vej koka ne tavan 2X


refreni:
lerm nje syte te te shikoj
sa here malli te me marr
lem nje bace ta punoj
kur te vdes te kam nje varr
copa-copa te me bluash
mos me lesh nam e nishan
100 here te me gatuash
1000 here do behem CAM

CAMERI nuse me halleeee
vetem ti te kam ne mend
me klan siri per nje valle
me djeg zemra per nje kenge


enkleida:
sa here te kujtoj me mall
pikon lot nga syte e mi
ste harroj sa te jem gjall
moj e bukura CAMERI 2x


hysni:
kembe kryq permbi rrogoz
ne bace une le te rri
sit ne qiell do ti fundos
te gjej yllin CAMERI 2X


refreni:
Lerm nje syte te te shikoj
sa here malli te me marr
lem nje bace ta punoj
kur te vdes te kam nje varr
copa-copa te me bluash
mos me lesh nam e nishan
100 here te me gatuash
1000 here do behem CAM

http://www.youtube.com/watch?v=XSLXWQVIR3s
Senorita nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2011, 22:56   #6
Senorita
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Vendndodhja: itali
Posts: 19
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Senorita ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Vaj e mall per Camerine

camerii na mori mallii
moj camerii
se ne vete u ndame nga halli
moj cameri
na mori maaaaaaaaallllii

enkleida:
gjyshi me kish thene e se kur jemi ndare
atje ke vellan qe kurre nuk e ke pare
shume kohe u mendova sa u be sahati
vajta te takoja vellane nga FILATI


hysni:
oo moj nusee e bukur
c'te solli ksaj ane
keshtu me te dukur
me dukesh si came

oo kur te shoh keshtu moj xhane
me jelek e me citjane
borzilok e manxurane
came e kaluar cameenkleida:
vij nga SHQIPERIA atje jam me shpi
jam nga CAMERIA came jam si ti
prinderit kur u ndane amanet ma lane
mos harro FILATIN atje ke vellane


hysni:
ngrihem nga sofati shqepem ne te qare
mos je motra ime vite ste kam pare
e kapa per floku e putha me mall
c'me kujtove nenen si kur te jete gjallerefreni:

u ndame per se gjalli
s'njohim njeri-tjetrin motra snjeh vellanee
i riu te vjetrin 2x


u ulem se toku
shkrepem ne te qare
c"qe ky fati jone
te jetojme te ndare
ne kete bote te madhe ndodhin mrekulli
njerezit le te ndahen bashkohen nje dite

u ndame per se gjalli humbmė njeri-tjetrin
motra s'njeh vellane i riu te vjetrin
u ndame per se gjalli humbem njeri tjetrin
motra s'njeh vellane i riu te vjetrin

eeeeee CAMERII moj camerii copa-copa
vende-vende ti ne ate ane une ne kete ane
amanet pleqt na lan varret ti leme ne vatan
cameri moj cameri na mbeti loti ne si (sy)
gjith jeten pa te pare mbetem rrugeve te ndare
s'ka nje varr per te qare cameri moj cameri
se ku mbarova nuk e di si ti nuk pash ne gjith
dynjane po ta dish o cameri jesh dhe mbeta cam


refreni:

e ne kete bote te madhe ndodhin mrekulli
njerezit le te ndahen bashkohen nje dite

http://www.youtube.com/watch?v=tVGE3sktsOI
Senorita nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2011, 22:58   #7
Senorita
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Vendndodhja: itali
Posts: 19
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Senorita ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Vajzes came

mua te shkretin se cme gjeti
mos e gjet asnje njeri
ra nje shi u be qameti
ndeza zjarrin qe te rri
epo lart ne stan
atje ne male mblodha
dhen e mblodha dhi
nje came mu be havale
e nuk kish naten ku te di

ref:
aq e bukur ish shejtania
sa me la naten pa gjume
kush se di se cte ben camja
le te vi e tja them un

njeri tjetrit ju afruam
ishte ftohte e binte shi
dhe me brucen u mbuluam
tere naten sa u di
epo nuk e di se cmolloisem
hallin bashk te dy e qam
trup me trup u rokullisem
o tere naten o sa u tham

ref:aq e bukur ish shejtanja
sa me la naten pa gjum
kush se di se cte ben camja
le te vi e tja them un

http://www.youtube.com/watch?v=qyBdkVaLwRc
Senorita nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2011, 23:00   #8
Senorita
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Vendndodhja: itali
Posts: 19
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Senorita ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Dhender ne Paramithi

lere more shoke sec pesova
brodha ledh e ku nuk brodha
ne Paramidhi qendrova
nje kaleshe sec e sgjodha 2X

.......
Moj Paramidhi ne brinje
lule ter per CAMERINE
bukurine e ke ne thua
me jep dhe nje nuse mua 2X

epo syri saj si reze djelli
si nje yll i rene nga qielli
bukuri e kesaj toke
tamam si Paramidhjote

................
Moj Paramidhi ne brinje
lule ter per CAMERINE
bukurine e ke ne thua
me jep dhe nje nuse mua 2X

epo cu grumisa buze nje lumi
Atije me keputi gjumi
kaleshen ce pash ne ender
thash ketu do te behem dhender2X

.................
Moj Paramidhi ne brinje
lule ter per CAMERINE
bukurine e ke ne thua
me jep dhe nje nuse mua 2X

http://www.youtube.com/watch?v=ugw5z03ts0U
Senorita nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2011, 23:02   #9
Senorita
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Vendndodhja: itali
Posts: 19
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Senorita ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Lule moj

te besova ate dite
ate dite si u ndame
lotet qe derdhe nga syte
per mi vellon time rane

oi oi lule moj
oi oi lule moj

lule moj qe te kan marre
lule moj po digjem malle
lule moj qe ste gezova
lule qe per ty jetova

une jetime dhe ti jetime
malluar per nje dujan
ti flije ne endren time
une flija ne endren tende

te dy ne vetmin e lotve
si nje vale ne dy brigje
une dhender ne dasem tende
ti nuse ne dasem time

http://www.youtube.com/watch?v=7i586gDG6Ms
Senorita nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2011, 23:07   #10
Senorita
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Vendndodhja: itali
Posts: 19
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Senorita ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Cameria... balade came

Ulerin era e Mesdheut mbi trojet e
lashta epirote,
mbi te shtrenjtat troje tona
stergjyshore.
Ne kullotat e braktisura kullosin rrufete.
Ullishtet e pavjelura gjemojne si dallge
neper bregore.

Dhe kudo toka ēame
mbuluar nga rete,
renkon e mbytur ne gjak e lot,
e mbetur shkrete,
pa zot.
Na e tregojne drejtimin plumbat,
na e ndriēojne rrugen flake, qe gjithe
token kane perpire.

Pas shpinave tona perplas tufani
dyert e shkallmuara te shtepive.
Dhe rruget zgjaten e zgjaten ne veri.
Ne, popull muhaxhir, ecim neper shi...
Lamtumire, Ēameri!

http://www.youtube.com/watch?v=TMumw9kSa6c
Senorita nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2011, 09:51   #11
labivranishtit
Anėtar i ri
 
Avatari i labivranishtit
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Vendndodhja: Berlin
Posts: 20
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
labivranishtit ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Senorita du te te shpreh falenderimet e mia per kete teme, shume bukur. Edhe njehere faleminderit.
labivranishtit nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2011, 19:43   #12
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,617
Thanks: 917
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kenge ēame

http://www.youtube.com/watch?v=gpVSa...yer_detailpage

http://www.youtube.com/watch?v=M0vew...yer_detailpage

http://www.youtube.com/watch?v=dLt1M...yer_detailpage
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2011, 17:13   #13
labivranishtit
Anėtar i ri
 
Avatari i labivranishtit
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Vendndodhja: Berlin
Posts: 20
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
labivranishtit ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Perlat e folkut shqiptar. Flm se na kenaqe.
labivranishtit nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2011, 17:29   #14
labivranishtit
Anėtar i ri
 
Avatari i labivranishtit
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Vendndodhja: Berlin
Posts: 20
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
labivranishtit ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Edhe kjo eshte nje kenge shume e bukur qe vlora i kendon cames se bukur.
http://www.youtube.com/watch?v=RT2Ue...eature=related
labivranishtit nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2011, 21:52   #15
Senorita
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Vendndodhja: itali
Posts: 19
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Senorita ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kenge ēame

pershendetje patriot.... shume te bukura kenget e te dyve
Senorita nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2011, 13:34   #16
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 20,541
Thanks: 1,543
Thanked 1,469 Times in 1,068 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Arvanit=Cham?
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2011, 17:03   #17
BATO
______
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 566
Thanked 1,176 Times in 614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Kėngė ēame

Krushqia na vaftė e mbarė - Kėngė ēame

U nisėm dhe do tė vijmė
moj nuse, moj gjeraqinė

Tė vijnė, mirė se tė vijnė
unė shtruar e kam shtėpinė

Ku e ka krushku shtėpinė
Te porta me llamarinė

Mirė se ardhtė o krushqit tanė
krushqia na vaftė e mbarė

Krushqia na vaftė e mbarė
ne me djalė e ju me vajzė

http://www.youtube.com/watch?v=imxvLXV1GKQ
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2012, 12:57   #18
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 22 Times in 20 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Askushi ka mbyllur reputacionin
Kenge ēame

NE PESE-PUSE KALA


Ne Pese-Puse Kala
dolli palo Jorgua
Kostandini shkeli krijne
te ben pashken ne Janine
Riza beu-tha-do ndroj dine
do bij bajram ne Athine
Janine, e zeza Janine
del e shih asqere qe vijne
Mahmut beu me dhjet mile
Moj Janine,o moj Janine
veqil keshe Sheh Aline
kajmekami me katine
radhazi telit i bijne
Mecove,e zeza Mecove
shume u mbajte,pra tu hodhe
shqipetaret perpara shkojne
me jatagane ne dore
Valle kush e beri fora?
Selam Hasani nga Vlora
pika gjak i kullon kordha.

----------------------------
Shenim ; Kjo kenge eshte mare ne Grikehuar-Igumenice dhe i eshte permbajtur
fjale per fjale origjinalit te saj cam.


JANINE E ZEZA JANINE


Janine e zeza Janine,
Janin-o 1)
mire ta bene tertipne
Selim Qori me Uznine
ne Korfuz vane e te shitne
anapolona tre mile
Janine te mbite ngjoli
hapi site se te mori
Po e pe qe te te marre
veri xhepanese zjarre
me mire t'e djegesh vete
se ta marre Junani shkrrete.

--------------------------------------
Shenim 1) perseritet pas c'do vargu.JANINE MOTRA JANINE


Janine,motra Janine
dil e shih c'djelma qe vijne
Taborret e Vlores vijne,
per Bezhan e per Janine
dolli mileti i prine
nuk e mbanin dot gezimne
dridhej vendi ne Janine
ka muzikate qe bijne.

--------------------------
Shenim; Kjo kenge eshte mare ne Pandalejmon.

Mbledhur nga Fatos Mero Rrapaj
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2012, 13:05   #19
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 22 Times in 20 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Askushi ka mbyllur reputacionin
Kenge ēame

Mu ne mes te ballit

Mu ne mes te ballit
nje nishan i zi
kush te ka moj vajze
kimene nuk ta di
Buzete te kuqe
hunden si qiri
kush te ka gajtuar
kimene sta di
Di kocat e tua
te glata si glate
lem ti prek moj vajze
sa te nxjer maraze
Vetullat e zeza
siri si ulli
une qe te te dua
kimene ta di.

Moj neperke e bukur

-Moj neperke e bukur
ku je qe sje dukur?
-nene dhe jam futur!
-une ste le pa gjetur
moj balluke tretur
Moj balluke fije-fije
ma keshe deren karshie
me verbon me ate si
do dal mal me mal te ri
te pi cingar per zili
Kush luan qelqe e filxhane
kush luan kupa me vere?
-Manushaqja ne ferre
-Qasu djal e meri ere.

Trendafil i bardhe

Trendafil i bardhe
renjete lejmua
ti c'e deshe tjetrin
kur me deshe mua?
Me fanar ne dore
gjegjis mahallane
as u bere diell
te ngrohje dunjane
po u bere shi
lage kasabane!
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2012, 13:06   #20
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 22 Times in 20 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Askushi ka mbyllur reputacionin
Kenge ēame


CAMET DIKUE IKUR


Cemet dikue ikur
e dikue leftuar
garkuar me placka
me jene ne duar
hidhnin site prapa
shtepite perveluar
ka gjulet e topit
ullinjt copetuar.
Cameri e shkrete
shume u pervelove
cdo pellembe toke
me gjak e leshove
Toka e epiroteve
e stergjusheve tane
s'e thot Perendia
te humbac vatane
Do te vije dita
dhe s'do te harohet
gjakun qe ke derdhur
shternjte do te pagohet
Edhe ne po vdekshim
bilte do te rojne
gjakun qe ke derdhur
nuk do ta harojne.

Kėngė me motive te ndryshme tė ditės

"Vre ti, qė ruse ka mali!
Mos tė tha gjė imė djali?"
"Jo gjė, babė, nėke tha
Po sot bukė nėke ka
Klumėshtė, djathė tri dit ha
Sikur mėmė nėke ka"
"Mre, shi e breshėr muar andej
Borė e erė si ka nevet!"
"Jo, babė, thatė edhe pa bar
Sivjet nėk e ve nd'hambar"
"Po pa shi edhe pa borė
Si do bėjmė kunkullorė?"
"Po ndė di u, babė mjerė
Si do bėnet kosm'i errė?
Mos tė kullotur, mos tė ngrėnė
Nėkė ēon ndė dhe tė tėnė"
"Mėkat, mėkat, nd'ato te gjalla
Qė pėr t'i bėnjė vetėhen vrava!"
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur