Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-09-2012, 13:07   #21
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Askushi ka mbyllur reputacionin
Kenge ēame

Kenge per Celo Mezanin

Aman doli djelli ne Malavire
Qisi Celua ne Harile
Hajde Hajde, qisi Celua ne Harile

Hisi Celua ne Harile
Per te shkreten Pajgorile
Aman Aman, per te shkreten Pajgorile

Mu te pusi Sulejmanit
Pusin e Celo Mezanit
Aman Aman, pusi e Celo Mezanit

Kur na ra martine pare
Celua na ktheu surrane
Aman Aman, Celua na ktheu surrane

Kur na ra martine dyte
Celua gremisi syte
Aman Aman, Celua gremisi syte

Kur na ra martine trete
Celua u vra me te vertete
Aman Aman, Celua u vra me te vertete

Vane nenes e ja thane
Se Celon e kane vrare
Aman Aman, se Celon e kane vrare

Mos me thoni kete fjale
Se Celon e kam te gjalle
Aman Aman, se Celon e kam te gjalle
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2012, 13:08   #22
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Askushi ka mbyllur reputacionin
Kenge ēame

Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

Eh,mor Osman Taka
bir Osman me halle
vetetin me kordhe
shkrepetin me valle!

Ngrihesh si shqiponje
bie si fajkua
papo shkel mbi truall
si sorkadh mbi thua

Sikur do te thuash
"Ka barut kjo toke
rende po ta shkelesh
ben shaka me koke"

"Cben ky renjedale,-
Turfullon valiu,-
C'e pandeh litarin?
Loder cilimiu"?

Rreptas ti perdhridhesh
porsi shakull ere
C'i kujton halldupit
pritat e limeret,

Pritat e asqeret
prere e grire strrallit...
Hijen e mehitit
C'i vervite ballit!

Eh mor Osman Taka
Bir Osman me halle
Nje pasha dovleti
vrave me nje valle


Historia e valles


Kjo valle nė origjinė ishte e Epirit, por u quajt vallja e Osman Takės, atėherė kur valltari patriot Osman Taka nga Konispoli, patriot i kohės, u kap dhe u burgos nė Burgun e Janinės, ku dhe dėnohet me varje. Para se ta varnin ai shprehu dėshirėn e tij tė fundit, njė orkestėr, e cila tė luante vallen ēame. Osman Taka nisi tė kėrcejė para valiut tė Janinės dhe bashkėshortes sė tij. Vallen e kėrceu shumė bukur. Falė bukurisė trupore, shkathtėsisė dhe zhdėrvjelltėsisė bėri qė vajza e valiut pothuajse tė rrėzohej nga dritarja. Dokumente arkivorė tė Janinės thonė realisht se qė pas kėsaj valleje e shoqja e valiut i ka kėrkuar atij qė Osman Taka tė mos vritet. Dhe nė tė vėrtetė ai u fal e qė nga ajo ditė kjo valle u quajt Vallja e Osman Takės.
Osman Taka ka lindur nė njė nga familjet mė tė pasura tė Konispolit rreth viteve 1848 - 1887, ku u edukua me idetė e Rilindjes Kombėtare. Ishte organizator i kryengritjeve me armė tė krahinės kundėr pushtuesve turq. U shndėrrua si veprimtar i lėvizjes kombėtare pėr ēlirim nga zgjedha osmane. U bashkua me lėvizjen e pėrgjithshme antiosmane dhe luajti njė rol tė rėndėsishėm nė degėn e Lidhjes sė Prizrenit nė Prevezė. Arriti tė bėhej njė nga krerėt mė tė rėndėsishėm tė kryengritjeve antiosmane dhe mbrojtjen e tėrėsisė territoriale tė Shqipėrisė.
Ka qenė njėkohėsisht valltar i njohur popullor. Tregojnė se kur e dėnuan me varje te rrapi i Konispolit, ai shprehu njė dėshirė pėr tė kėrcyer njė valle para litarit. Ajo valle e luajtur me mjeshtėri tė rrallė prej tij mahniti tė pranishmit. Qė nga ajo kohė vallja e kėrcyer prej Osman Takės para litarit ka ngelur njė nga vallet mė tė bukura tė Camėrisė, e cila ka arritur deri nė ditėt tona, madje duke u quajtur edhe Vallja e Osman Takės.
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2012, 13:09   #23
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Askushi ka mbyllur reputacionin
Kenge ēame

KĖNGĖT E ĒAMĖVE NĖ OPTIKĖN E EKSPEDITĖS SHQIPTARO – GJERMANE TĖ VITIT 1957


Duke kumtuar pėr njė temė paksa tė veēantė, qė ka tė bėjė me analizėn nga pikpamja muzikologjike, “respektivisht muziko-etnologjike tė 30 kėngėve ēame”, siē shprehet studjuesja gjermane Doris STOCKMANN, njėra nga anėtarėt e ekspeditės shqiptaro-gjermane tė vitit 1957, kam konstatuar njė fakt dėshpėrues: mungesėn e studimeve tė kėtij lloji nė kulturėn shqiptare. Kam folur gjerė e gjatė pėr kėtė temė me profesorin e nderuar dhe njė nga miqtė e pasionuar tė ēamėve dhe njeri nga anėtarėt e ekspeditės shqiptaro- gjermane, Prof. Ramadan Sokoli. Ai dėshpėrimisht mė ka pohuar faktin e mėsipėrm. Nė muzikologjinė shqiptare mungojnė botimet nė kėtė fushė, siē mungojnė ekspeditat e organizuara shkencore pėr tė incizuar dhe transkriptuar kėngėt e ēamėve Ēamėria mbeti njė njollė e bardhė nė hartėn e muzikės popullore shqiptare. Fjalėn e kam pėr fushėn e muzikologjisė, sepse nė atė tė folklorit gojor kemi disa pėrpjekja si ato tė Ibrahim Hoxhės,Qemal Haxhihasanit, Abaz Dojakės (nė fushėn e etnografisė dhe dasmės ēame), pėr tė arritur nė punėn e palodhur e tė jashtėzakonshme tė njė njeriu modest e punėshumė siē ėshtė Fatos Mero Rrapaj. Pėr rrjedhojė, nė relievin e ēuditshėm sa origjinal dhe tė larmishėm tė muzikės popullore shqiptare, ndjehet mungesa e relievit po aq tė habitshėm “tė kulturės sė ērrėnjosur me dhunė, tė ēamėve”, siē shprehet shkrimtari ynė i madh Ismail Kadare. Ky konstatim i pėrtej dhimbshėm, ka bėrė qė tashmė, bashkė me brezin e parė tė ēamėve tė shpėrngulur me dhunė nga egėrsia e pashembullt zerviste, nė botėn e Vlorės (po tė pėrdorim kėshtu vargun e njė kėnge vaji ēame, regjistruar nė Babicė tė Vlorės) edhe nė botėn e Durrėsit, botėn e Rrogoshinės, Elbasanit, Cėrrikut, Lushnjės, Fierit, etj. janė mbuluar dhjetra kėngėtarė virtuozė, dhjetėra instrumentiste dhe dhjetėra valltarė. Brezi i dytė e trashėgon kėtė trashėgimi, por mendoj ajo ėshtė disi mė e zbehtė, mė me pak kolor, se sa ajo e gjysherve e gjysheve, nėnave e baballareve mbuluar me botėn mikpritėse shqiptare.Tė huajt qė kanė udhėtuar nė viset e Ēamėrisė nė fillim shekullin e 19-tė e mė pas, nė veprat e tyre, krahas tė dhėnave pėr gjeografinė, historinė, traditat, tė folmen, etnografinė etj, kanė pėrshkruar edhe tė kėnduarit si dhe vallet ēame.
Ėshtė interesant se thuajse tė gjithė konstatojnė tė njejtėn gjė:
kėngėt e ēamėve janė tė veēanta, se ata dallohen pėr njė mėnyrė tė kėnduari impresionuese, pasionante, me shumė pathos, me njė shumėsi zėrash qė tė kujtojnė koret antike, ku isoja dhe zėri apo zėrat e solistėve harmonizohen persosmėrisht. Kėshtu Lord Bajroni, nė nėntor 1809, nga brigjet e Ēamėrisė, do tė shkruante se “mė tė rinjtė i dhanė duart njeri-tjetrit dhe filluan tė hidhnin valle rreth zjarrit nėn melodinė e kėngės sė tyre, me njė lloj
dinamizmi dhe gjallėrie tė mahnitshme. Ishte njė kėngė qė zgjatimė se njė orė. Ajo fillonte kėshtu:

Kur ikėn nga Parga
Ishin gjashtėdhjetė
Dhe mė pas, ia kthenin me iso shoqėruesit:
Tė gjithė komitėt nė Pargė,
Tė gjithė komitėt nė Pargė.


Henri Holand, nė librin “Udhėtime nė ishujt Jonianė, Shqipėri, Thesali, Maqedoni etj. Gjatė viteve 1812 dhe 1813” shkruan:
“Kėngėt e tyre ishin tė natyrės sė luftės. Shpesh dy zėra tė veēantė zbuteshin dhe nga dy variante tė ndryshme,
bashkoheshin nė njė linjė tė vetme muzikore dhe harmonike, me tone tė shkurtėra dhe tė egėrsuara. Fyelli ishte vėrtetė njė mrekulli, ai shfaqej kalimtar dhe i ashpėr. Dukej qė ai rregullonte pengesat nė momentet e ndalimit tė zėrit tė kėngėtarit....”
Por ndoshta, piktori i madh Eduard Liri, ne librin “Udhėtim nė rajonin piktoresk tė Shqipėrisė” (1815), ashtu si nė pikturat e tij mė pamje impresionuese tė Ēamėrisė, na ka pėrshkruar edhe kėngėt ēame. Sipas tij, vija melodike kalonte pėrmes njė pėrseritjeje tė ashpėr tė korit minor, i ndarė nė intervale tė njė ose dy zėrave karakteristike qė krijojnė nuanca tė reja nė boshtin melodik... Ēdo strofė e kėngės pėrfundonte duke iu nėnshtruar ndėrthurjes nė njė zinxhir rrotullues tė vogėl tė shpejtė, duke pėrfunduar nė njė kor me iso Bo, bo, bo, ooo.
Nė pėrfundim tė strofės sė fundit, kur idolgipsi, qė dukej si diēka jo tokėsore, ndėrpriste zėrin e tij dhe rrėmbente kapelen nga koka, duke e tundur atė me dorė nė ajėr, duke lėnė tė zbuluar kokėn e tij... e nė kėtė mėnyrė dėgjohej vetėm cyla (fyelli) nė njė harmoni tė ēuditshme dhe me bo, bo, boooo-nė nė njė ton tė ulėt, duke theksuar vetėm bo-nė e fundit, qė vinte papritur si njė e shtėnė arme, e shoqėruar nga njė britmė unanime e kėngėtarėve....”

E bėra kėtė parashtresė, pėr tė theksuar njė fakt interesant:
edhe studjuesit gjermanė nė librin e tyre “Muzika popullore shqiptare – Vėllimi I – Kėngė tė ēamėve”, arrijnė nė pėrfundimin se “te kėngėt ēame kemi tė bėjmė me njė shtresė arkaike tė muzikės shqiptare” Libri nė fjalė, me autorė Doris Stockmann, Wilfried Piedler dhe Erich Stockmann, botim i vitit 1965, me 302 faqe, pėrbėhet nga kėto pjesė:
Pjesa e parė:
“Gjurmimi i muzikės popullore shqiptare deri nė vitin 1957”
“Ekspedita e mbledhjes shqiptaro-gjermane e vitit 1957 dhe
shfrytėzimi i saj” “Vėrejtje etnografike mbi ēamėt” te shkruara nga Erich Stochman; Pjesa e dytė “Gjurmime nė muzikėn vokale ēame” e ndarė nė kapitujt “Paraverejtje e tė pėrgjithshme”, “Problemet dhe metodat e transkriptimit”,
“Verejtje botimi dhe spjegimi i shenjave”, “Terminologjia”,
“Figura dhe dhėnia e formės e kėngėve ēame” “Kėngė bordune
polifonike”, “Kėngė korale jo bordunale”, “Kėngė burrash”,
“Kėngė grash”, Kėngė solo”,
Pjesa “Transkriptime dhe pjesa e fundit pėrmbajnė tekstet nė variantin shqip dhe pėrkthimin gjermanisht.
Nė qoftė se do tė bėnim njė rikthim imagjinar gati 40 vite mė parė, pra nė vitin 1957, kohė kur u organizua edhe ekspedita shqiptaro-gjermane, nuk ka se si tė mos ndjejmė akoma tė freskėta plagėt dhe dhimbjen e popullsisė ēame. Ėshtė gjallė brezi qė e ka parė me sytė e tij llahtarėn dhe gjėmėn e madhe.
Fėmijėt e viteve ‘44-’45 janė mė tė madhuar, por nė sytė e tyre
ruhen pamjet e tmerrshme tė tragjedisė. Tė vdekurit, lėnė bokėrrimave tė tokės ēame, u trokasin netėve dhe u prishin gjumin tė gjallėve, trazojnė kujtimet. Por jo vetėm kaq. Ėshtė zhvendosur relievi i kulturės ēame, janė zhvendosur vallet e tyre epike, kėngėt, baladat, pėrrallat, gojėdhėnat. Dhe kjo ėshtė njė zhvendosje e njė lloji tjetėr, mė pak e dukshme, por mė ulėritėse dhe mė tragjike se plagėt e bartėsve tė tyre.
Sa mė lart, ndihet nė librin e autorėve gjermanė jo vetėm nė pėrshkrimin qė ata i bėjnė popullsisė ēame tė shpėrngulur, por edhe nė praninė e tragjedisė nė kėngėt e regjistruara.
Inēizimi i kėngėve ēame ėshtė bėrė nė Fier, Skelė dhe Babicė tė Vlorės. Kėngetarėt ishin, siē pohojnė studjuesit, nga i njėjti fshat ose sė paku nga e njėjta krahinė. Kėshtu kėngėtarėt e Skelės para vitit 1944, banonin nė fshatrat Arpicė, Vola dhe Vaje tė Gumenicės. Kėngėtarėt e Fierit ishin nga Mazreku dhe grupi i Babicės nga fshatrat midis Mazrekut dhe Mangėlliēit. Mes shumė tė dhėnave, mė ka bėrė pėrshtypje njė fakt qė japin
studjuesit gjermanė: kur inēizuam kėngė vajtimi nė Babicė, kėngėtarja u prek aq shumė, duke i harruar tė gjithė tė pranishmit, saqė neve u detyruam ta ndėrpresim inēizimin.

Teksti i kėngės ėshtė ky:


Sha (pasha) krietė tat, babatho,
Sha kurmin tėnd baba,
Ku do tė tė gjėjmė ne tani,
Qė na lėshoe
Ore babatho e?
Do tė tė gjuajnė djeltė, baba:
Se neve nuku jemi nė dhenė tėnė babatho,
Se neve jemi muhexhirė nė vend tė huaj babatho,
Mos tė ka pikunė vendi jot,
Se ke ardhurė nė botė tė Shqipėrisė, Baba ore!
Do tė tė palosi bot’ e Vlorėsė,
Se ashtu e kishim tė shkruarė babatho,
Sha kurmin tėn, ore baba, ore,
Po qe jedh’ ndo-jerė tė vemi nė

Nė atė vatanė tėn’ ore, vatrėz o?
Qė jemi berė muhaxhir’ o,
Nė botė tė Shqipėrisė o babatho.


Gjithėsej janė 30 kėngė tė incizuara. Nga kėto, nė Fier 8 kėngė (“Ēelo Mezani”, “Mua mė ra taksimi”, “Qaj me lot o Ēamėri”, “Kalesh’ e Xhixho s”, “Luli me nishan nė ballė”, “Ditėn qė u mor nisia”, “Mecovė e zeza Mecovė”,) nė Babicė 8 kėngė (“Kjo anė e lumit”, “Ē’ke flamur qė s’valon”, “Janinė e zeza Janinė”, “Ne porta tė shkova”, “Thirri talili nė malė” “Kamerini mal me fletė”, “Hiq kadale vallen’o”, “E mjera merr me zė”
nė Skelė 14 kėngė (“Ulu mal tė shoh Kastrinė”, “Kėnga e Ēelo Mezanit”, “Ti moj kull’ e Livadhisė”, “Ti mė qesh , ti me ta”, “Berbaro, Vasiliko”, “Moj Mine, Minusheja”, “Ti fletė e lejmonit bardhė”, “Ra dielli mbi bajame”, “Tė martėn qė me natė”, “Trėndelo, moj trėndelinė”, “Ēu nis djali pėr kurbet”,“Nani-nani more djalė”, “Sha kriet tat babatho”.
Duke analizuar gjerėsisht “nga pikėpamja muzikologjike,respektivisht muziko-etnologjike 30 kėngėt ēame”, atakonkludojnė se ky material “pėrmban njė tė tillė larmi praktikash, stilesh dhe formash qė lexuesin e njeh me pasurinė e kėngėve tė Shqipėrisė Jugore.
Interes paraqet analiza e thellė shkencore e kėngėve tė mbledhura, ku dallojmė kėtu kėngėt bordume polifone, veēoritė e kėsaj mėnyre tė kėnduari tek ēamėt. Ja vlen tė citojmė njė pėrfundim interesant, qė tė kujton pėrshkrimet e udhėtarėve tė huaj mbi kėngėt ēame: “Neve i kemi pėrmendur disa herė mėnyrat e kėndimit tė kėngėtarėve ēamė, si pjesėrisht emocionale, pjesėrisht tė pėrmbajtur... Kėngėtarėt kėndojnė zakonisht me sa fuqi kanė. Gjatė kėndimit kori dhe solistėt bėhen nganjėherė si tė dehur (ose tė dalldisur)”.
Ata analizojnė edhe kėngėt korale jo bordunale, qė pėrbėjnė 6 kėngė burrash dhe 12 kėngė grashė. Kėto kėngė kėndohen me njė zė ose mė njė praktikė kėndimi qė ndryshon midis monofonisė dhe polifonisė.

Interes paraqesin pėr veēoritė e tyre tri pjesėt solo: njė kėngė djepi dhe 2 kėngė vajtimi. Tė dyja kėto gjini i pėrkasin repertorit tė grave. Nė librin nė fjalė pėrmenden edhe emrat e grave, njera ėshtė 37 vjeēarja Hatixhe Qemali (Babicė) dhe tjetra Hamide Shabani, 40 vjeē nga Skela.
Vlera tė mėdha pėr studjuesit e muzikės popullore ka transkriptimi i tė 30 kėngėve, bėrė me profesionalizėm dhe kritere rigoroze shkencore. Po kėshtu edhe tekstet e botuara nė dialektin ēam, pėrveē pasurisė gjuhėsore, paraqesin interes edhe pėr elegancėn e vargut dhe mjetet shprehėse si dhe finesėn karakteristike tė folklorit ēam.
Libri “Muzika popullore shqiptare, kėngėt e Ēamėve”,ėshtė edhe njė homazh pėr bartėsit e folklorit tė mrekullueshėm ēam, njė libri kujtese gjithmonė tė pagjumė e tė trazuar. Ai e pasuron bibliotekėn evropiane dhe ndihmon studjuesit pėr t’ju rikthyer kėngėve tė ēamėve.[/left][/left][/center][/center]

Nga ENVER KUSHI
www.cameriainstitute.org
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2014, 19:47   #24
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 1,088
Thanks: 167
Thanked 299 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
edlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Citim:
Mu ne mes te ballit

Mu ne mes te ballit
nje nishan i zi
kush te ka moj vajze
kimene nuk ta di
Buzete te kuqe
hunden si qiri
kush te ka gajtuar
kimene sta di
Di kocat e tua
te glata si glate
lem ti prek moj vajze
sa te nxjer maraze
Vetullat e zeza
siri si ulli
une qe te te dua
kimene ta di.
https://www.youtube.com/watch?v=X_whSJXjk4I
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2014, 19:49   #25
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 1,088
Thanks: 167
Thanked 299 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
edlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Askushi Shiko postimin
Kenge per Celo Mezanin

Aman doli djelli ne Malavire
Qisi Celua ne Harile
Hajde Hajde, qisi Celua ne Harile

Hisi Celua ne Harile
Per te shkreten Pajgorile
Aman Aman, per te shkreten Pajgorile

Mu te pusi Sulejmanit
Pusin e Celo Mezanit
Aman Aman, pusi e Celo Mezanit

Kur na ra martine pare
Celua na ktheu surrane
Aman Aman, Celua na ktheu surrane

Kur na ra martine dyte
Celua gremisi syte
Aman Aman, Celua gremisi syte

Kur na ra martine trete
Celua u vra me te vertete
Aman Aman, Celua u vra me te vertete

Vane nenes e ja thane
Se Celon e kane vrare
Aman Aman, se Celon e kane vrare

Mos me thoni kete fjale
Se Celon e kam te gjalle
Aman Aman, se Celon e kam te gjalle
https://www.youtube.com/watch?v=737ZLVKcnDE
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2014, 20:25   #26
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 1,088
Thanks: 167
Thanked 299 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
edlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kenge ēame

DELVINA ME CAMERINE

Ajde Delvina more me
ooo me Ēamėrinė

O menjėherė more nė kėmbė u ngrinė
more menjė--herė nė kėmbė u ngrinė

O menjėherė o nė kėmbė u ngrinė
ajde menjėherė o nė kėmbė u ngrinė

O c'humbėn more mbi Janinė
ore ē'humbėn mbi Janinė

O moj kalaja ooo e Ajdonate
hajde moj kalaja o e Ajdonate
moj ē'i bere trimat qe pate

O moj kalaja
oh moj me bedenė
ajde moj kalajaa
oh moj me bedenė

O djeltė tanė moj atje mbenė
moj djeltė ta--nė atje mbenė
o djeltė tanė oh moj atje mbenė
ajde djelte tane oh moj atje mbenė

O me jata--gane ē'u prenė
more me jata--gane ē'u prenė

o Tahir Ēapa--O-pari me shokė
hajde Tahir Ēapa--o-pari me shokė
o me Gjo(n)lekėn more ē'u bė tokė
o more me Gjo(n)lekėn ē'u bė tokė.

https://www.youtube.com/watch?v=afOH...IxI0Ukmns1ICrg
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 02:00   #27
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 20,526
Thanks: 1,540
Thanked 1,464 Times in 1,067 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Moj e Mira
Citim:

Moj e ėmbla si karpuzi
Pėr t'i hodha detinė
S'mė mban dot ai Korfuzi
Mė trete tė shkretinė.

Tė gjeta nė ovrua
Nisur e stolisurė
C'mė vrajtėn hiret e tua
Gjisenjė mė sosėnė

Te priste kali i bardhė
Me gjem e me uzengji
Lidhurė te nje delidardhė
Te stisma pėrmbi avlli.

Moj e mira sumbullore
Pėr ti hodha detinė
Ma more mėndjen ma more
Mė trete te shkretinė.
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 10:11   #28
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Askushi Shiko postimin
Kenge per Celo Mezanin

Aman doli djelli ne Malavire
Qisi Celua ne Harile
Hajde Hajde, qisi Celua ne Harile
. . .
Vargun e dyte une e kam degjuar si "Ē'u nis Ēelua per Harile " dhe perseritet.
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 20:21   #29
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 1,088
Thanks: 167
Thanked 299 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
edlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kenge ēame

https://www.youtube.com/watch?v=qPhev1Qahwk

Mbre qisa poshte qisa poshte
qisa poshte ne itone
Qisa poshte ne itone
poqa bellene ne dhrome

Mbre poqa bellene ne dhrom
diē i thashe e diē i thom
poqa bellene ne dhrom
diē i thashe e diē i thom

Diē i thom belles se bardhe
ja de marr ja do me marre
Diē i thom belles se bardhe
ja do i tres nje plumb ne balle

Belle moj nje beson perendine
ule moj nja di glisht shamine
Belle moj nje beson perendine
ule moj nja di glisht shamine

Ule moj nja di glisht shamine
se terbove djelmerine
ule nja di glisht shamine
me bere te shes shtepine
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 20:25   #30
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 1,088
Thanks: 167
Thanked 299 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
edlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Moj e Mira
Melodhine.... ???
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 22:00   #31
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Senorita Shiko postimin
Cameri nuse me halle

CAMERI nuse me halleeee ooo me halleeeeee
vetem ty te kam ne mend
me klan syri per nje valle
me djeg zemra moj per nje kenge

ka shum kohe qe jam larg teje
ika qe kur jesh femij
gjaku yt me rrjedh ne deje
nena ime CAMERI
sa shum vite larg prej teje
ika qe kur jesh femij
gjaku yt na rrjedh ne deje
nena jone CAMERI

hysni:

dhe ne ardhsha asaj ane
nje merak te madhh e kam
te kercej nje valle CAME
tme vej koka ne tavan 2X


refreni:
lerm nje syte te te shikoj
sa here malli te me marr
lem nje bace ta punoj
kur te vdes te kam nje varr
copa-copa te me bluash
mos me lesh nam e nishan
100 here te me gatuash
1000 here do behem CAM

CAMERI nuse me halleeee
vetem ti te kam ne mend
me klan siri per nje valle
me djeg zemra per nje kenge


enkleida:
sa here te kujtoj me mall
pikon lot nga syte e mi
ste harroj sa te jem gjall
moj e bukura CAMERI 2x


hysni:
kembe kryq permbi rrogoz
ne bace une le te rri
sit ne qiell do ti fundos
te gjej yllin CAMERI 2X


refreni:
Lerm nje syte te te shikoj
sa here malli te me marr
lem nje bace ta punoj
kur te vdes te kam nje varr
copa-copa te me bluash
mos me lesh nam e nishan
100 here te me gatuash
1000 here do behem CAM

http://www.youtube.com/watch?v=XSLXWQVIR3s
Gladiola ,respekt per kte teme aq te bukur.
Ju lumt.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 22:12   #32
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 1,088
Thanks: 167
Thanked 299 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
edlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kenge ēame

https://www.youtube.com/watch?v=87QoElOpLk8

moj porto pulla me boja
moj hine e dile di vasheza x2

moj hine e dile di vasheza
moj te dija vetulla lla x2

moj te dija vetulla lla
moj hine ne shkalle e bine shaka x2

moj hine ne shkalle e bine shaka
mbre ēish kerkon mbre qarrata x2

mbre ēish kerkon mbre qarrata
moj sos jam qen e do te ha x2

moj sos jam qen e do te ha
moj po jam djale e bi sevda x2

moj ne si e ne vetulla
moj ne koca te shpleksura x2
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2014, 03:19   #33
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 20,526
Thanks: 1,540
Thanked 1,464 Times in 1,067 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Melodhine.... ???
Ja ta kendoj une
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2014, 21:26   #34
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 1,088
Thanks: 167
Thanked 299 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
edlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kenge ēame

https://www.youtube.com/watch?v=O-Nc...re=c4-overview

Kush ta qepi xhamadane
kush ta qepi xhamadane
o itona qe kesha prane
o itona qe kesha prane

xhamadanin me temina
o i qendisur nga Janina
xhamadanin me temina
o i qendisur nga Janina

Ne pese puset ne Bezhane
o i solli me gjithe Osmane
o te di mbanin feste te bardhe

Ne ulliri ne vorua
ne ulliri ne vorua
o del Samo se diē te dua
o te me lash kemishen mua
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-03-2014, 15:34   #35
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 1,088
Thanks: 167
Thanked 299 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
edlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Ja ta kendoj une
E paske zerin gjym fare...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2014, 21:15   #36
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 20,526
Thanks: 1,540
Thanked 1,464 Times in 1,067 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
E paske zerin gjym fare...
sill
ma ke gushen o
me lule moj bardhule
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2014, 19:57   #37
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,594
Thanks: 9
Thanked 32 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kenge ēame

Vallja e Osman Takes , valle came. Kjo eshte nje nga vallet me te bukura shqiptare qe une kam pa !

https://www.youtube.com/watch?v=yaPw8p_l9Vw
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2014, 19:22   #38
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 1,088
Thanks: 167
Thanked 299 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
edlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kenge ēame

https://www.youtube.com/watch?v=vWsVfEhWlLQ
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2014, 07:06   #39
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 1,088
Thanks: 167
Thanked 299 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
edlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kenge ēame

https://www.youtube.com/watch?v=4HGl...eVuDfZ&index=2
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2014, 23:05   #40
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 1,088
Thanks: 167
Thanked 299 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
edlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kenge ēame


a Janina e zeza Janine
dil e vezhdri (veshtro)
ēa(ēfare) asqere te vine
taburet e Vlores vine

taburet e Vlores vine
per Bezhan e per Janine
ah Bezhan i ziu Bezhan
mbre 6 muaj ne istikam

mbre 6 muaj ne istikam
pa buke e pa duhan

ah pasha more pasha
mos na shit ne mbre me para
se Bezhane mbre ne s'e leshojme
leftojne burra edhe gra

leftojne burra edhe gra
se trima shqipetare ka
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur