Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Mitologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-12-2011, 14:48   #1
DeuS
Authentic
 
Avatari i DeuS
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Vendndodhja: ..Relaxing!
Posts: 126
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
DeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėm
SirenatQė nga odisea e Homerit qe ishte pėrmendja e parė e dokumentuar e ekzistencės sė qėnieve peshk-gjysmė njeri,tė quajtur sirena e deri vone ishin harruar.Kėto legjenda gėzojnė besueshmėri tė madhe tė popujve skandinave dhe ato tė bregdetit Adriatik.Por jo vetėm legjenda,por disa dokumente mesjetare dėshmojnė kontakte dhe madje edhe kapjen e tyre.Keto legjenda gjysme reale nuk ishin te huaja as per arabėt e as per popujt e detarėve te Indochines.Shkencėtarė britanikė dhe franceze thonė se kėto qenie tė vėrteta i pėrkasin llojeve
tė produkteve tė detit,te quajtur dugongi dhe manatees, zemrat e tė cilėve shquhen per gjėndra mammary te pranishme nė formėn e njė bisht si
delfinė duke i klasifikuar ato si gjitare.Dikush nga shkencetaret ato i quajti krijesa te hereshme,ne evoluim e siper....!!!?
Pas vendimit tė dhėnė nga shkenca, sirenat ishin harruar krjtesisht.

Kohėt e fundit, megjithatė, zoologet amerikanėt u pėrballėn me raporte tė
ēuditshme qė vinin nga Papua New Guinea, kualiteti i tė cilave dhe
raportet e besueshmėrisė ishin tė vėshtira pėr tė kundėrshtuar.

Antropolog Ray Wagner e Universitetit tė Virxhinias ka mbledhur dėshmitė e qindra banoreve te papuas, te cilet pretendonin se kishin parė te ashtu-quajtur "Burrat e
detit, te ngjashen me qenie njerėzore, gjysma e trupit tė poshtem
pėrfundonte me njė bisht.

Njė histori e Papuas e vjetėr, tregon se njė sirene femėr ishte kapur nė rrjetat e peshkimit Ajo kishte lėkurė tė holla, pothuajse tė bardhė, flokė tė gjatė, te zinj me
figura tė tilla si njerėz, me pėrjashtim tė gojės qė dukej e
ēuditshme, e drejtė dhe e buzėt.te holla.Femrat posedonin organet
seksuale tė ngjashme me ato tė njeriut, vetėm ndryshim i madh qė
kishin,njė kėmbė,nje gju,nė kyēin e kėmbės janė tė bashkuar dhe kėmbėt
bė opposable, si fins delfini te shpejt

Kėto krijesa, tė cilat fiset barok dhe nakela i quajne me emrin emrin Ri, ushqehen me peshk tė vogėl,kane frymėmarrje si cdo gjitare dhe degjojne si te gjithe njerzit e zakonshem
.
Nė vitin 1983 biologu Ray Macka nė Universitetin e Ēikagos thotė se "Njė
sirenė e vėrtetė - gjysmė njeri e gjysmė peshk - ėshtė njė pamundėsi
gjenetike. Por kėto krijesa mund tė jenė njė specie e panjohur e
sirenave (grupi i gjitarėve qė pėrfshin dugongii dhe lamantinii). Ri(emri vendas i sirenave) mund tė jetė edhe si njė grup humanoid, tė prodhuara nga defektet
gjenetike.

Antropologu Ray Wagner beson ne "kushtet anatomike dhe evolucionare'',qe kėto krijesa mbartin ne vehtevehte, por e diskutueshme eshte origjinaliteti i raporteve
Njė ekspeditė ne vitin 1983 u ngrit per te zbuluar shumėllojshmerine e ndryshme te peshqve.

Duke degjuar vendasit per tregimet rreth Ri, specialistėt kanė treguar fotot e manatees
dhe dugongi(sirenave) qe kane jetuar nė Australi dhe ujrat e New Guinea , por
fiset e dinin qe kėto qenie kishin dallime midis tyre nga ata qė quajtur Ri.

Gjate kesaj ekspedite u bene dhe dy fotografi te te ashtuquajturave sirena,por ne distanca te medha dhe fotot ishin jo fort bindese.
Fotografite pėrshkruanin njė serene me bisht qe notonte,me njė trup i hollė me hark nė
sipėrfaqe te ujit. Pas largimit nga vendasit,shkencetaret e ekspedites kanė dhene nje raportort per kete ndodhi,raport qe nuk pati ate shkelqim qe pritej.
DeuS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-01-2012, 19:11   #2
Lov!
Skyrim..
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 280
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Lov! do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sirenat

Mund tė gjesh mė shumė info me emrat:Undines (Latin: Unda —VALĖ )apo Mermaids

http://en.wikipedia.org/wiki/Mermaid
Lov! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-01-2012, 21:06   #3
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,882
Thanks: 5
Thanked 9 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sirenat

Sirena- (Floēka e detit), ne mitologji vijne si rodukt i fantazise se detarve ,qe mund t,ju ken paraqit ne forme halusinacionesh (fatam organa)gjate lundrimeve te gjata,Fakti i njetrajtshmire se ktyre njerzve per zanatin qe kan patur ,ka bere qe te krijojne ate boten e tyre iracionale ,duke fantazuar per gjera qe nuk egzistojne!
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2012, 08:57   #4
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Re: Sirenat

Emėr i huaj dhe shumė abstrakt.
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2012, 13:56   #5
DeuS
Authentic
 
Avatari i DeuS
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Vendndodhja: ..Relaxing!
Posts: 126
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
DeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Sirenat

Sirenat :Qeniet mitike qė ēmendin marinarėt

nga Lorena Kollobani

Njė histori e Papuas sė vjetėr tregon se njė sirenė femėr ishte kapur nė rrjetat e peshkimit. Ajo kishte lėkurė tė hollė, pothuajse tė bardhė, flokė tė gjatė, tė zinj me pamje shumė njerėzore, me pėrjashtim tė gojės qė dukej e ēuditshme, e drejtė dhe me buzėt e holla. Femrat posedonin organet seksuale tė ngjashme me ato tė njeriut, vetėm ndryshimi i madh qė kishin: njė kėmbė, njė gju e nė kyēin e kėmbės janė tė bashkuara si bishti i delfinit.Legjendat e sirenave, por edhe disa dokumente mesjetare dhe tė kohės sonė dėshmojnė kontakte dhe madje edhe kapjen e tyre, duke gėzuar kėshtu njė besueshmėri tė madhe nė shumė popuj tė botės. Kėto legjenda gjysmėreale nuk ishin tė huaja as pėr arabėt e as pėr popujt e detarėve tė Indokinės. Shkencėtarėt britanikė dhe francezė thonė se kėto qenie janė tė vėrteta dhe u pėrkasin llojeve tė gjallesave tė detit, tė quajtura dugongi dhe manatės, tė cilat kanė njė bisht si delfinėt duke i klasifikuar ato si gjitarė.

Sirena ėshtė njė figurė mitologjike e cila ėshtė gjysmėqenie humane e gjysmėpeshk. Sirenat do tė hyjnė nė legjendat njerėzore si vajza tė bukura tė cilat u shfaqeshin ndonjėherė duke u kėnduar njerėzve dhe perėndive pėr t’i magjepsur ata, si dhe pėr tė tėrhequr vėmendjen e tyre nga puna. Tregime tė tjera i paraqesin ato si shpėtimtaret e tyre nga mbytja. Nė legjenda gjithashtu thuhet se ato i marrin njerėzit deri nė mbretėrinė e tyre nėnujore. Nė pėrrallėn e Hans Christian Andersenit, “Sirena e vogėl”, ajo harron se njeriu nuk mund tė marrė frymė nėn ujė, ndėrsa tė tjerė thonė se ato i mbysin njerėzit nga smira apo inati. Lloje tė tjera lidhur me krijesat mitike apo legjendare janė nimfat e ujit dhe magjistricat apo dhe kafshė qė mund tė transformojnė veten nė forma njerėzore.

Historia e parė e njohur pėr sirenat shfaqet nė Asiri, nė vitin 1000 p.e.s. Atargatis, nėna e mbretėreshės asiriane Semiramis, ishte njė perėndeshė qė donte njė bari tė vdekshėm dhe nė proces e vrau atė. E turpėruar ajo u hodh nė liqen pėr tė marrė formėn e njė peshku, por ujėrat nuk do tė fshihnin bukurinė e saj hyjnore. Pas kėsaj, ajo mori formėn e njė sirene, njė njeriu mbi bel dhe peshku mė poshtė. Grekėt Atargatisin e njihnin nėn emrin Derketo. Para 546 p.e.s, filozofi milesian Anaximandėr propozoi qė njerėzit kishin dalė nga njė specie ujore e kafshėve. Ai mendonte se njerėzit nė fillimet e tyre nuk ekzistonin me formėn njerėzore. Kjo ide u rishfaq si hipoteza e majmunit ujor nė shekullin e njėzetė. Nė njė tjetėr legjendė popullore, nė atė greke, sirena ishte motra e Aleksandrit tė Madh, Thessalonika, e cila u kthye nė njė sirenė pas vdekjes. Ajo jetoi, siē thuhej, nė Egje dhe kur ajo do tė ndeshej me anije, do t’u bėnte marinarėve vetėm pyetjen nga e cila varej edhe jeta e tyre: "A ėshtė Mbreti Aleksandėr gjallė?” ku pėrgjigja e saktė do tė ishte: "Ai jeton, mbretėron dhe pushton botėn”. Kjo pėrgjigje do tė kėnaqte atė dhe rrjedhimisht kjo do tė bėnte tė qetė dhe ujėrat pėr lundrim. Ēdo pėrgjigje tjetėr do ta nxisė atė nė njė tėrbim, pas sė cilės ajo do tė ngrinte njė stuhi tė tmerrshme, me dėnime tė caktuara pėr ēdo anije dhe marinar nė bord.

Sirenat janė vėnė re edhe nė folklorin britanik si ogur i fatit tė keq si parathėnėse, por edhe si provokuese tė tij. Variante tė disa prej baladave tė Sir Patrick Spens pėrshkruajnė njė sirenė qė flet pėr anijet e dėnuara, nė disa, ajo u tregon atyre se nuk do tė shohin tokėn pėrsėri dhe nė disa tė tjera, ajo i gėnjen sikur ata janė afėr bregut. Ato gjithashtu mund tė jenė njė shenjė e motit tė ashpėr. Disa sirena tė tjera madje u pėrshkruan si monstruoze nė pėrmasa, deri nė 2,000 kėmbė (610 m).

Po sipas legjendave, sirenat mund tė notojnė deri nė lumenjtė dhe liqenet e ujėrave tė ėmbla. Njė ditė, nė njė liqen pranė shtėpisė sė tij, njė pronar tokash nė Lorntie pa njė grua qė po mbytej dhe shkoi nė ndihmė tė saj. Ishte njė shėrbėtor i tij qė e tėrhoqi atė prapa, duke paralajmėruar se kjo ishte njė sirenė dhe nė tė njėjtėn kohė sirena i bėrtiti nga pas se ajo do ta kishte vrarė atė nė qoftė se nuk do ta kishte tėrhequr shėrbėtori i tij.

Nė tė tjera raste, sirena mund tė jetė mė e mėshirshme, edhe duke shėruar njerėzit nga plagėt, por edhe duke i shpėtuar nga mbytjet. Disa tregime tė tjera ngrenė pyetjen nėse sirenat kishin shpirtra tė pavdekshėm si njerėzit, por pėrgjigja ėshtė negative.

Sirena e Varshavės nga ana tjetėr u shfaq si simbol ku imazhet e njė sirene janė pėrdorur nė stemat e kėtij vendi si vulė qė prej mesit tė shekullit tė 14-tė. Ndėrsa nė mesin e kombeve Neo Taķno tė Karaibeve sirena quhet Aycayia. Atributet e saj lidhen me Jagua, perėndeshėn dhe lulen Hibiscus e Tiliaceus. Shembuj nga kultura tė tjera janė Mami Wata e Perėndimit dhe nga Afrika Qendrore, Kamerun, Irlanda dhe Skocia, Rusia dhe Ukraina, Brazili, Greqia etj. Njė sirenė e ujėrave tė ėmbla si krijesė e folklorit evropian ėshtė Melusine, i cili ėshtė paraqitur ndonjėherė me dy bishta peshku dhe herė tė tjera me trup mė tė ulėt tė njė gjarpri. Nė Japoni, madje, thuhet se ngrėnia e mishit tė njė ningyo (sirenė) mund tė japė pavdekėsi. Nė disa legjenda evropiane sirenat thuhen se kanė qenė pa fat.

Sirenat dhe tritonėt janė gjithashtu shenja tė folklorit filipinas, ku ata janė tė njohur si sirena dhe siyokoy. Njerėzit javanezė besojnė se plazhi jugor nė Java ėshtė njė shtėpi e mbretėreshės javaneze sirenė Kidul.

Sirenat thuhet se kanė qenė tė njohura pėr ambicien e tyre, por edhe pėr pafajėsi dhe naivitet. Ato shpesh binin nė dashuri me burrat e tokės dhe ishin tė gatshme tė shkonin nė rreziqe tė mėdha pėr tė provuar dashurinė e tyre me njerėzit. Pėr fat tė keq, sidomos me sirenat e reja, ato kanė tendencė tė harrojnė se njerėzit nuk mund tė marrin frymė nėn ujė. Homologėt e tyre meshkuj, tritonėt, rrallė janė tė interesuar nė ēėshtjet e njerėzimit, por nė mitologjinė finlandeze ata janė nė gjendje tė plotėsojnė dėshirat, tė shėrojnė sėmundje, tė mallkojnė etj.

Sipas librit tė Dinnerstein Dorothy, “The Mermaid dhe Minotaur” (Sirena dhe minotauri), hibridet e njeriut-kafshė tė tilla si Minotaur dhe sirena pėrcjellin raste tė kuptuarit tė tė parėve tanė se qeniet njerėzore janė jo shumė tė ndryshme nga kafshėt.

Pėr sa u pėrket dokumenteve, ekzistojnė dy raporte kanadeze pėr parjen e sirenave nga zona e Viktorias dhe Vankuverit, njėra midis 1870-s dhe 1890-s, dhe tjetra nga viti 1967.

Po pėr kėtė arsye nė gushtin e 2009-s, nė Izrael u ofrua njė ēmim nga SHBA-ja prej 1 milion dollarėsh pėr kėdo qė mund tė provonte ekzistencėn e njė sirene nė brigjet e tij, pasi disa dhjetėra njerėz kishin njoftuar se kishin parė njė sirenė qė kėrcen nė ujė si njė delfin dhe duke bėrė lojėra nė ajėr para se tė kthehej nė thellėsi.

Kohėt e fundit, zoologėt amerikanė u pėrballėn me raporte tė ēuditshme qė vinin nga Papua New Guinea, kualiteti i tė cilave dhe raportet e besueshmėrisė ishin tė vėshtira pėr tė kundėrshtuar. Antropolog Ray Wagner e Universitetit tė Virxhinias ka mbledhur dėshmitė e qindra banorėve tė Papuas, tė cilėt pretendonin se kishin parė te ashtuquajturit "Burrat e detit”, tė ngjashėm me qenie njerėzore, por gjysma e trupit tė poshtėm pėrfundonte me njė bisht. Njė histori e Papuas sė vjetėr tregon se njė sirenė femėr ishte kapur nė rrjetat e peshkimit. Ajo kishte lėkurė tė hollė, pothuajse tė bardhė, flokė tė gjatė, tė zinj me pamje shumė njerėzore, me pėrjashtim tė gojės qė dukej e ēuditshme, e drejtė dhe me buzėt e holla. Femrat posedonin organet seksuale tė ngjashme me ato tė njeriut, vetėm ndryshimi i madh qė kishin: njė kėmbė, njė gju e nė kyēin e kėmbės janė tė bashkuara si bishti i delfinit. Kėto krijesa, tė cilat fiset baroke dhe nakela i quajnė me emrin Ri, ushqehen me peshq tė vegjėl, kanė frymėmarrje si ēdo gjitar dhe dėgjojnė si tė gjithė njerėzit e zakonshėm. Nė vitin 1983 biologu Ray Macka nė Universitetin e Ēikagos thotė: "Njė sirenė e vėrtetė - gjysmėnjeri e gjysmėpeshk - ėshtė njė pamundėsi gjenetike. Por kėto krijesa mund tė jenė njė specie e panjohur e sirenave (grupi i gjitarėve qė pėrfshin dugongii dhe lamantinii)”. Ri (emri vendas i sirenave) mund tė jetė edhe si njė grup humanoid, tė prodhuara nga defektet gjenetike. Antropologu Ray Wagner beson nė "kushtet anatomike dhe evolucionare'', qė kėto krijesa mbartin nė vetvete, por i diskutueshėm ėshtė origjinaliteti i raporteve. Njė ekspeditė neė vitin 1983 u ngrit pėr tė zbuluar shumėllojshmėrinė e ndryshme tė peshqve. Gjatė kėsaj ekspedite u bėnė dhe dy fotografi tė tė ashtuquajturave sirena, por nė distanca tė mėdha dhe fotot ishin jo fort bindėse. Fotografitė pėrshkruanin njė sirenė me bisht qė notonte, me njė trup tė hollė me hark nė sipėrfaqe tė ujit. Pas largimit nga vendasit, shkencėtarėt e ekspeditės kanė dhėnė njė raport pėr kėtė ndodhi, i cili qė nuk pati atė shkėlqim qė pritej.
DeuS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-03-2012, 03:05   #6
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,668
Thanks: 7,850
Thanked 2,522 Times in 1,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Sirenat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Irfan CANA Shiko postimin
Emėr i huaj dhe shumė abstrakt.
haha haha Ose detareve ngaqe ju ishte "thare syri" per nje cike femer edhe peshqit ju dukeshin femra. Mund te jete nje mundesi edhe kjo... haha
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-03-2012, 03:10   #7
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,208
Thanks: 10,264
Thanked 5,693 Times in 3,836 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Sirenat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
haha haha Ose detareve ngaqe ju ishte "thare syri" per nje cike femer edhe peshqit ju dukeshin femra. Mund te jete nje mundesi edhe kjo... haha
lol
http://www.youtube.com/watch?v=Aqhs2...eature=related
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2013, 12:29   #8
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,138
Thanks: 3,384
Thanked 1,723 Times in 742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sirenat

Sirenat ekzistojnė! Ja prova!

Vidoja mė poshtė tregon dy turistė duke filmuar njė njollė mbi shkėmbinj. Pasi kanė konstatuar kėtė, ata kanė afruan objektivin e kamerės, dhe ajo ēfarė shikohet ishte krejt tjetėr. Klipi ėshtė filmuar nė Kiryat Yam, Izrael. Vidoja ka arritur njė rekord shikimesh nė internet. Shumė njerėz thonė se kjo njollė ėshtė njė sirenė. Njė krijesė me pjesėn e sipėrme tė njė femre, ndėrsa pjesa nga mesi e poshtė tė njė peshku. Gjithsesi, jua lėmė gjithėsecilit tė gjykojė mbi videon.

/Shekulli Online/Pėrgatiti: E.Sh/

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2013, 14:10   #9
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sirenat

si foke mu duk mua,nejse..mbase edhe ekzistojne..gjithsesi ju paralajmeroj qe nese hasni ndonje te tille te mbyllni veshet me dylle...ose te lidheni pas ndonje shtylle nese refuzoni te mbyllni veshet...
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2013, 14:25   #10
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,718
Thanks: 775
Thanked 715 Times in 317 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sirenat

Fok duhet te jete,po ato floket...se mbeta qe sahere duke e perserit videon
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2013, 14:31   #11
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 20,541
Thanks: 1,543
Thanked 1,469 Times in 1,068 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Sirenat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
haha haha Ose detareve ngaqe ju ishte "thare syri" per nje cike femer edhe peshqit ju dukeshin femra. Mund te jete nje mundesi edhe kjo... haha
gje e krijuar nga njeriu
asgje me shume asgje me pak
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 23:02   #12
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,138
Thanks: 3,384
Thanked 1,723 Times in 742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sirenat

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 23:10   #13
CR7
Undisputed
 
Avatari i CR7
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 13,191
Thanks: 13
Thanked 1,677 Times in 867 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 194
CR7 ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sirenat

Vertet dikush ende beson qe egzistojn sirenat ??????
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
CR7 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2014, 11:21   #14
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,882
Thanks: 5
Thanked 9 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sirenat

Ku si ēon fantazia njerzit,ia kane merzitur njerzit pa bisht...
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2014, 13:41   #15
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sirenat

http://www.youtube.com/watch?v=96yFuyx-zBA

http://www.youtube.com/watch?v=iP0Ckx0sMbE

http://www.youtube.com/watch?v=plXYotwsbU4
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2014, 19:59   #16
Eliot
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 925
Thanks: 3
Thanked 16 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Eliot ka mbyllur reputacionin
Re: Pėrgjigje e: Sirenat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elita Shiko postimin
Fok duhet te jete,po ato floket...se mbeta qe sahere duke e perserit videon
Nuk mund te jete as foke.

Eliot nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2014, 20:09   #17
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,718
Thanks: 775
Thanked 715 Times in 317 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sirenat

Ateher??
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2014, 05:46   #18
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,368
Thanks: 230
Thanked 452 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sirenat

Jan gocat e detit nga kopshti i posejdonit...

PS.Posejdoni perendi rromake e detit.
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2015, 14:12   #19
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,138
Thanks: 3,384
Thanked 1,723 Times in 742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sirenat

Kjo ėshtė prova pėrfundimtare qė sirenat ekzistojnė !Njė video qė ka filluar tė shfaqet nė youtube, ku shihen disa burra duke bartuar njė trup buzė njė lumi, thonė se kemi tė bėjmė me njė sirenė mashkull
Historitė pėr sirenat i kemi dėgjuar shpesh, por gjithmonė kemi menduar se janė pėrralla.

Njė video qė thuhet se ėshtė regjistruar nė Poloni ka bėrė qė shumė njerėz tė mendojnė se sirenat janė tė vėrteta.


Kėto pamje paraqesin disa njerėz tė cilėt nxjerrin jashtė nga lumi njė specie misterioze.

Video zgjat dy minuta dhe kėtu mund tė shikoni se si burrat mė tė bardh nxjerrin nga lumi trupin misterioz.GazetaExpress
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2015, 14:32   #20
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 14,928
Thanks: 5,303
Thanked 5,194 Times in 3,315 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Sirenat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Eliot Shiko postimin
Nuk mund te jete as foke.

Kjo skene eshte e nje film dokumetari te Animal Planet te titulluar "Mermaids" ku eshte pohuar qe skenat ishin te reme.__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur