Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-05-2017, 19:32   #281
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,213
Thanks: 3,591
Thanked 1,806 Times in 777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Fustanella

Rezistenca e Sulit...

__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 03-05-2017, 19:34   #282
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,213
Thanks: 3,591
Thanked 1,806 Times in 777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Fustanella

Karl Briullov

__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 19-05-2017, 11:28   #283
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,961
Thanks: 6,023
Thanked 4,528 Times in 1,841 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

Autori eshte i panjohur por subjekti duhet te jete oficer i Mehmet Ali pashes ne Egjipt. Mua me ngjan kjo pikture si punim i Geromes. Megjithate mund te jem gabim !Sidoqe, shume frajer ky tipi. S'ka dyshim aty
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2017, 07:34   #284
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,213
Thanks: 3,591
Thanked 1,806 Times in 777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Fustanella

KONSULLI BRITANIK STJUART (JANINĖ, SHQIPĖRI, 1864):

SHQIPTARI DO BĖNTE ĒDO SAKRIFICĖ PĖR TĖ MOS HEQUR DORĖ NGA FUSTANELLA, PĖR SHKAK TĖ SQIMĖS VETJAKE DHE NGA RESPEKTI TRADICIONAL PĖR KOSTUMIN E TIJ KOMBĖTAR.
NJĖ FUSTANELLĖ SHQIPTARE, E BĖRĖ ASHTU SIĒ DUHET, KĖRKON RRETH DYZET JARDĖ (36.5 M) COHĖ

Nga mallrat e prodhuara, tė cilat figurojnė nė krye tė importeve pėr shkak tė sasisė sė madhe, plot dy tė tretat vijnė nga Anglia dhe pėrbėhen kryesisht nga cohė basme pėr fustanella. Pėr sa i pėrket mallrave tė pambukut nė pėrgjithėsi, ēmimi i lartė me tė cilin ato u rritėn nė vitin 1862, e kufizoi importin e tyre atė vit deri nė sasinė minimale, tė nevojshme veē pėr pėrdorim tė menjėhershėm. Por, meqenėse kėto ēmime vazhdojnė tė jenė tė qėndrueshme nė kėto vise, pa ndonjė perspektivė tė afėrt tė saktė, tregtarėt u detyruan vitin e shkuar qė tė bėjnė porosi tė mėdha, si dhe tė plotėsonin kėrkesat e menjėhershme, qė vinin si rezultat i furnizimet tė kufizuara tė vitit tė mėparshėm, duke shpresuar se ēmimet aktuale do tė ruheshin. Njė fustanellė shqiptare, e bėrė ashtu siē duhet, kėrkon rreth dyzet jardė (36.5 m), ose njė top tė tėrė tė tėrė cohe. Njė e tillė, e mirė, e mbajtur me kujdes, do ta kishte jetėgjatėsinė katėr apo pesė vjet; dhe personat, nė rrethana normale, rrallėherė kanė nė pėrdorim mė pak se tre.

Shqiptari do tė bėnte ēdolloj sakrifice pėr tė mos hequr dorė nga fustanella, kjo pjesė e veshjes sė me tė cilėn ai ėshtė shumė i lidhur, si pėr shkak tė sqimės vetjake edhe pėr nga respekti tradicional pėr kostumin e tij kombėtar. Vlen tė vėmė nė dukje kėtu, se prodhimet e pambuku britanik, pėr shkak tė cilėsisė sė tyre tė lartė, dora-dorės janė duke fituar pėrparėsi nė kėto tregje, ndaj pėlhurave disi mė tė lira, por mė pak tė qėndrueshme, tė kontinentit (Europės). Kjo preferencė, i detyrohet pjesėrisht edhe faktit se njė pjesė e madhe dhe nė rritje, e importeve tregtare nė Epir, gjendet nė duart e tregtarėve hebrenj, tė cilėt nė pėrgjithėsi duket se shohin interes nė marrėveshjet me dhomat tregtare angleze.
Shqipėri,
Janinė, 1 maj 1864

_______________

Titulli: Reports from Her Majesty's Consuls on the Manufactures, Commerce, &c. of Their Consular Districts, Volume 2
Botues: Harrison and sons., 1864

Foto ilustruese: "Burrė i moshuar nga Kolonja"; nga: Dhimitėr Vangjeli (1872-1957)

__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 08-12-2017, 07:54   #285
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,961
Thanks: 6,023
Thanked 4,528 Times in 1,841 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella


Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Socio pėlqehet nga
i vjetėr 08-12-2017, 07:56   #286
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,961
Thanks: 6,023
Thanked 4,528 Times in 1,841 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Socio pėlqehet nga
i vjetėr 08-12-2017, 08:51   #287
Pal Gjatoshi
Besa i ri jam!
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 29
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
Pal Gjatoshi ka njė atmosferė spektakolarePal Gjatoshi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Fustanella

Besa te tan me musta kekan...
Ka cen kohe e vshtire ateher n jug or ti. Besa fije brisku se shiskeshin.
__________________
Sa here shoh facet e kojshise,
une i bie ciftelise.
Pal Gjatoshi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2018, 08:57   #288
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,213
Thanks: 3,591
Thanked 1,806 Times in 777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Fustanella

MĖSUESI GREK, PANAJOTIS:
KA RASTE KUR NDJEJ NEVERI QĖ JAM GREK, SE SI GREKĖT I TRAJTOJNĖ SHQIPTARĖT. ASKUSH NUK E ZĖ NĖ GOJĖ RĖNDĖSINĖ E KULTURĖS SHQIPTARE NĖ HISTORINĖ GREKE. HERONJTĖ E REVOLUCIONIT GREK ISHIN SHQIPTARĖ. FUSTANELLA, KOSTUMI KOMBĖTAR GREK, ĖSHTĖ SHQIPTAR. SHQIPTARĖT JANĖ KĖTU ME SHEKUJ DHE SOT FLITET AKOMA SHQIPJA E VJETĖR

Njė ditė, pasi mora fėmijėt nga kursi i tyre passhkollor i valleve greke, ndalova pėr tė shkėmbyer dy fjalė me Panajotisin, mėsuesin e tyre. Ishte dy e gjysmė dhe ai kishte sajuar njėfarėsoji njė gotė plastike rakie dhe po tymoste duhan tė dredhur nė sheshin me diell.
“A bėjnė fėmijėt shqiptarė kurs vallesh greke?” – e pyeta.
“Shumė pak prej tyre” – mu pėrgjigj ai, duke kthyer njė gllėnjkė uji tė zjarrtė. “Por, kjo ndodh kryesisht pėr shkak tė parave. Ėshtė e vėshtirė pėr prindėrit qė tė paguajnė pėr mėsimin, edhe pse unė u kam dhėnė mėsim nja dyve prej tyre, pa pagesė. Ka raste kur ndjej neveri qė jam grek dhe nga mėnyra se si ata [grekėt] i trajtojnė shqiptarėt. Askush nuk e zė nė gojė rėndėsinė e kulturės shqiptare nė historinė greke apo qė shumė nga heronjtė e Revolucionit Grek ishin shqiptarė – Boēari, Bubulina . . . Madje, edhe fustanella, kostumi kombėtar grek, ėshtė shqiptar . . .”
Ai u largua duke rindezur cigaren e tij tė dredhur: “Ka pasur shqiptarė kėtu, pėr shekuj me radhė; ka akoma zona ku njerėzit flasin shqipen e vjetėr, Arvanitika /arbėrishten. . . .”
Thėnie pėr shqiptarėt


_____
Foto: Louis was born in the town of Marousi, which is now a suburb to the north of Athens. In the picture: Spyridon Louis wearing the Arvanites fustanella.

Spiro Louis - fitmitari i Lojerave te para Olimpike moderne, 1896, i veshur me fustanellėn arvanitase (shqiptare)
__________

Titull: Eurydice Street: a place in Athens
Autori: Sofka Zinovieff
Botues: Granta Books, 2004
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 01-05-2018, 09:42   #289
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,213
Thanks: 3,591
Thanked 1,806 Times in 777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Fustanella

SHQIPTARI
KONSTANDINOPOJĖ, 1880

_____________
Burimi: National Museums of Scotland, Edinburgh
"Veshje shqiptare burrash, Konstandinopojė, rreth v. 1880

__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur