Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-03-2013, 03:04   #21
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Postime: 586
Thanks: 48
Thanked 29 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
BARAT ka shumė pėr tė qenė krenarėBARAT ka shumė pėr tė qenė krenarėBARAT ka shumė pėr tė qenė krenarėBARAT ka shumė pėr tė qenė krenarėBARAT ka shumė pėr tė qenė krenarėBARAT ka shumė pėr tė qenė krenarėBARAT ka shumė pėr tė qenė krenarėBARAT ka shumė pėr tė qenė krenarėBARAT ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

Bravo Socio.

TO MRS. BYRON, Prevesa, November 12, 1809

...In nine days I reached Tepaleen (TEPELENA,nese ka nga ata qe se kane idene, ashtu si per fustanellen, se Bajroni ka qene aty-shenim i BARAT). Our journey was much prolonged by the torrents that had fallen from the mountains, and intersected the roads. I shall never forget the singular scene on entering Tepaleen at five in the afternoon, as the sun was going down. It brought to my mind (with some change of dress, however) Scott's description of Branksome Castle in his Lay, and the feudal system. The Albanians, in their dresses, (the most magnificent in the world, consisting of a long white kilt, gold-worked cloak, crimson velvet gold-laced jacket and waistcoat, silver-mounted pistols and daggers,) the Tartars with their high caps, the Turks in their vast pelisses and turbans, the soldiers and black slaves with the horses, the former in groups in an immense large open gallery in front of the palace....

shkeputur nga letrat qe i niste Bajroni nenes se tij kur udhetonte ne viset e shqiptareve (ke dhe foton sa per ilustrim)

nuk e solla te perkthyer, por e solla nga origjinali me qellim qe ju djemka patriote dhe ju te tjeret dallakauke qe duke u nisur nga "qytetarizmi" i larte na bekeni edhe fajtore qe s qenkemi vllezer me komshijte tane veriore e jugore, qe aq shume na duan sa moren cdo gje tonen..pra nuk e solla ne shqip qe ta shijoni sic e shkroi Bajroni per nenen e tij.

Ky eshte nje pasazh i shkurter per ti treguar zotnise hom za , se ato goglat qe kishte merak, ato qe perdorin vlai greki, jane ca fotokopje tenat te suljoteve, arvanitasve&CO qe bene luften dhe moren...goglat..s moren gje. E keqja qendron se gomarin edhe po e leve me vija zeber s behet, gomar ngelet..ata i moren po i kane bere ca minifunde te shkelqyera qe nxjerr ne pah perqindjen e larte te "ashtuve" qe kane.
BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2013, 03:07   #22
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Postime: 586
Thanks: 48
Thanked 29 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
BARAT ka shumė pėr tė qenė krenarėBARAT ka shumė pėr tė qenė krenarėBARAT ka shumė pėr tė qenė krenarėBARAT ka shumė pėr tė qenė krenarėBARAT ka shumė pėr tė qenė krenarėBARAT ka shumė pėr tė qenė krenarėBARAT ka shumė pėr tė qenė krenarėBARAT ka shumė pėr tė qenė krenarėBARAT ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

http://www.youtube.com/watch?v=CXEpUCx_V3w
BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2013, 07:17   #23
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Postime: 3,058
Thanks: 0
Thanked 34 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 97
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2013, 08:19   #24
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Postime: 3,634
Thanks: 1,489
Thanked 1,147 Times in 386 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Socio ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

'An Alley of Constantinople' by Charles Emile Callande de Champmartin - 19th century

Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2013, 10:59   #25
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Postime: 3,058
Thanks: 0
Thanked 34 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 97
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2013, 11:03   #26
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Postime: 3,058
Thanks: 0
Thanked 34 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 97
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanellaakuarel Gleyre Charles -1834 "Shqiptaret e Korkyres". .
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2013, 12:14   #27
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Postime: 3,058
Thanks: 0
Thanked 34 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 97
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella


kartpostale
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2013, 19:54   #28
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Postime: 3,634
Thanks: 1,489
Thanked 1,147 Times in 386 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Socio ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

Tour du Monde 1862: Athenes /Albanais d'Eleusis/Plan acropole/situation politique actuelle


Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 18:26   #29
Dodon
Super Anėtar
 
Avatari i Dodon
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Postime: 101
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Dodon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

Dodon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 18:27   #30
Dodon
Super Anėtar
 
Avatari i Dodon
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Postime: 101
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Dodon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

fustanella pellazgo-shqiptare

http://books.google.de/books?id=_eoO...banian&f=false

http://books.google.de/books?id=UwwO...banian&f=false
Dodon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 18:28   #31
Dodon
Super Anėtar
 
Avatari i Dodon
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Postime: 101
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Dodon do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

ne ket liber autori grek Michael Skafidas
thot se keltet edhe romet e kan adaptuar si thoth aj "The Illyrian Albanian kilt"
vetem nuk jam dakord sa i perket prejardhjes e fjales fustanell esht
mundesia ma e madhe esht qe e ka prejardhjen nga shqipja fustan ose nga latinishtja por jo nga italishtja e re makes no fucking sense

http://books.google.de/books?id=Oftb...banian&f=false
Dodon nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 18:41   #32
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Postime: 6,008
Thanks: 11
Thanked 89 Times in 46 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
ZET ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Faleminderit Albpelasgian !

http://www.forum-al.com/attachment.p...1&d=1362512591

'1807 Fitorja tek Roseta - Viti kur i mundem Britanezet'

Deshmi e gjalle e kohes nga nje ushtar britanez, pjesmarres i kesaj beteje ku ushtria britaneze pesoi disfate te madhe nga trupat shqiptare.

Deshmia e plote: http://en.wikisource.org/wiki/Yule_L...%27s_Gratitude


Humbja britaneze tek Rosetta me 1807 do te shuaj te gjitha shpresat e ekspedites se Alexandrise per pushtimin e Egjiptit dhe do te detyroj britanezet te heqin dore nga Egjipti njehere e pergjithmone.

Fitorja shqiptare e vitit 1807, njihet ne histori si 'fitorja e Rosetes' fitore me te cilen shteti i Egjiptit krenohet edhe sot duke e perkujtuar ate cdo pervjetor si dite kombetare e shtetit.

http://www.egyptstudycircle.org.uk/S...ry/rashid.html
Kjo eshte humbja me e madhe e Anglezeve te cilen ata nuk do te na e falin kurre. Dhe kujt i mbeti Egjipti se? Arabeve.

Sikur ta dija qe do e sillje.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 20:18   #33
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Postime: 3,634
Thanks: 1,489
Thanked 1,147 Times in 386 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Socio ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Kjo eshte humbja me e madhe e Anglezeve te cilen ata nuk do te na e falin kurre. Dhe kujt i mbeti Egjipti se? Arabeve.

Sikur ta dija qe do e sillje.
E po ishin mesuar lordet te bredhin boten e shkelin tokat e huaja porsi n'token e babes; kolonizo ketu, kolonizo atje ... vidh ketu, vidh atje !

Ne Egjipt, u doli hendeku. U dermuan rende !

Megjithate, historianet angleze thone se shqiptaret, pas kesaj beteje i kane trajtuar shume mire te burgosurit, gjegjesisht ushtaret e mundur, dhe te gjithe jane kthyer ne Britani.

Mos ke merak ti Zet, se nuk ka cka te mos na e falin anglezet kete humbje te tyre. Ata kane luftuar me te gjithe popujt, sidomos ata qe i kane perreth, franceze, spanjolle e gjermane dhe sot jane miqte me te mire. Ndersa neve na kane hi n'hak shume fish me padrejtesite medha qe na bene duke na ndare copa copa e lene nen meshire te pansllavisteve.

A sa i perket pyetjes suaj ' kujt i mbeti Egjipti' e per ke luftuam. Kete pyetje e kane bere shume shqiptare para teje, edhe vete Naimi, eshte e mocme. Nuk i pergjigjem dot !


Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-04-2013, 02:46   #34
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Postime: 3,634
Thanks: 1,489
Thanked 1,147 Times in 386 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Socio ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: FustanellaLuftetari shqiptar ne Muzeun e Armates - France

Shqiptaret kane pasur fame te madhe si luftetare trima qe kane luftuar pothuajse ne te gjitha lufterat e njohura historike. Veshtire mund te gjindet ndonje lufte me rendesi historike qe ka influencuar te ardhmen evropiane ku nuk kane mar pjese shqiptaret.
Nje nder keto luftera eshte edhe Lufta e Krimese, e viteve 1853 -56 midis Fuqive te medha dhe Perandorise Osmane ne nje ane dhe Perandorise Ruse ne anen tjeter. Lufte e madhe me viktima te shumta qe u be per interesa gjeopolitike te kohes, respektivisht per te prezervuar Perandorine Osmane dhe pamundesuar forcimin dhe zgjerimin territorial te Rusise. Lufte e cila do te perfundoi me humbjen e Perandorise Ruse (1).
Si zakonisht edhe ketu shqiptaret do te luftojne ne te dy anet e ushtrive konfrontuese shpesh duke i udhehequr ato; Arvanitet per Rusine dhe shqiptaret (te krishtere e myslimane) e tjere do te luftojne ne anen e Fuqive te medha dhe Turqise, duke treguar trimeri te ralle ne beteja qe nuk jane lene pa u dokumentuar:


-------------------------------
Ref: 1 - Lufta e Krimese http://en.wikipedia.org/wiki/Crimean_War
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2013, 02:16   #35
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Postime: 5,226
Thanks: 799
Thanked 646 Times in 280 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

__________________
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2013, 23:39   #36
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Postime: 3,634
Thanks: 1,489
Thanked 1,147 Times in 386 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Socio ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

'Un Cafe en Smyrne' by Auguste Raffet 1848

Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2013, 23:57   #37
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Postime: 7,667
Thanks: 524
Thanked 827 Times in 463 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 91
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

Socio...pershendetje
Neser do te bie dicka interesante lidhur me fustanellen.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2013, 02:09   #38
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Postime: 9,634
Thanks: 0
Thanked 11 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 52
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2013, 13:12   #39
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Postime: 573
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2013, 13:13   #40
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Postime: 573
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fustanella

__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur