Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-04-2012, 12:29   #1
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Tema qe po hap per diskutim ,sesht ne vendin e duhur ,por shpresoi cė sa do pak te ndriqohen thenjet popullore e shkencore, ku vertetohen teza se gjuha shqipe esht nder gjuhet me te lashta nė hapsirat shqiptare dhe jo vetem nė kto hapsira.
Luten te gjithė te shkruajn fjal te gjuheve te huaja qe besoin se kane prejardhje nga gjuha jone e lasht,
Mbase kto supozime mund te ngelen vetem si te tilla ,pore llogjikisht shpresoi se shumica do me japin te drejt, mbi kte argument llogjik, se gjuha jon vertet esht gjuhe mėmė e gjuhve ballkanike dhe me tej.
Ja,per fillim po permend ca fjal nga gjuhet e fqinjeve.

Drvo-dru......shumes druve
Lisce-listese........Lis,lise-lisqe..shpesh perdoret si gjeth.
Kamen...gure-ishte kembet- en.
Pita...Pyeta ------Sllavet nuk kan tingullin Y(Yja)
Noq...nota/mbremja.
Tuka...........Te-kha.
shuti...........shuaj-ti.
Vatra................vatera-votra.
Vuk..........................uku-uk(ujk)
Voda....................Vada-va dhe nda ose da,
berda..............................bregaj
sad................................sod/sot.
Per mendimin tim shum fjal te gjuhes sllave kan origjinn shqipe ..pore gjithnji duhet shiquar nga prizmi i kohes ,dhe pershtatja e ketyre fjalve ne rrethana dhe pershtatja e tyre.
Kure shiqohet ndryshimet brenda gjuhes se folur dhe letrare shqipe.. besoi qe kto argumente duhet te ken nji baze te fort per ta mbeshtetur mendimin tim.
Mather.......................e madhe nena
run ..................................ruaj(ruan)

Si do qe te ket reagime ,luteni te sjellni fjal qe sa do pak kan mbeshtetje se rrjedhin nga shqipja.

diskutim te kėndshem ..ju lutem te kurseheni ne grindje.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 12:43   #2
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Qetri/ shqip numri 4... vjen si ndryshim i alfabetit sllav ku (K )zavendsohet Q-ja, me qa shqiptohet tingulli (zanorja A) si (e) dhe si pasoj vje deri te ndryshimi gjuhesor dhe kuptimor.
Qarqe te huja kan punuar dhe punojn akoma fatkesisht, ne shkatrrimin e popullit tone te lasht.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 12:49   #3
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

name................shqip kemi shprehjen thirri nemen ne -emer.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 12:55   #4
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,637
Thanks: 0
Thanked 538 Times in 177 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 164
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Ka munsi dhe njehere te me spjegosh per postimi me numer #2
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 12:56   #5
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Humbja ose largimi i shume bashktinglloreve ose ndryshimi i ture, ku edhe sot i gjen ne krahinat te pastra etnike shqiptare, esht nji argument shtes ,se gjuha u ndryshua edhe si faktor edhe i ndarjeve krahinore ku ka evoluar fatkeqsisht,her pa u diktuar dhe pa qellime te caktuara e her si pasoj i mos unifikimit te nji gjuhe letrare te perbashket.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 13:01   #6
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Lashtesine tone e kemi prishur vete nuk e kane prishur qarqet e huaja.E sidomos vazhdon akoma e prishet me ane te fantazis e pseudonacionalizmit
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 13:07   #7
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga PuffetiNa Shiko postimin
Ka munsi dhe njehere te me spjegosh per postimi me numer #2
Po puffetiNa,do mundohem ,aq sa kom kapacitet ,,edhe pse nuk ngul kemb se kom plotsisht te drejt.
Fjala Lisė

Fjala lis


lisi
i/e lisit
lisit
lisin
lisitLisi ...
ka gjethe,fletet e gjethit (flet dushku) dhe ne ket rast ndoshta me llogjikshem, gjethi ta kishte gjejthin si krijues ose gjethin se sa nji DRU ose LIS llogjikisht, dhe Lisi te jap lisese ose liste se sa nji gjeth qe ska nji kuptim .Ja pershembull molla ka prejardhjen nga Molla ,dardha ashtu.Trungu ne ket rast mer emrin sipas frytit ..pse mos ta ket edhe lisi ne ket rast.
me fal nese sisha i kjart.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 13:15   #8
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,637
Thanks: 0
Thanked 538 Times in 177 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 164
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Ganimet, per punen e lisit e kam te qart jo qe se kisha dite nojehere por, kam llafin ke postimi i dyte qe keni shkruajt :

Citim:
Qetri/ shqip numri 4... vjen si ndryshim i alfabetit sllav ku (K )zavendsohet Q-ja, me qa shqiptohet tingulli (zanorja A) si (e) dhe si pasoj vje deri te ndryshimi gjuhesor dhe kuptimor.
Qarqe te huja kan punuar dhe punojn akoma fatkesisht, ne shkatrrimin e popullit tone te lasht.
Ketu nuk po mundohem te kapem qart qe Qetri i thone numrit 4 ne shqip, po clidhje ka se me cfar kalimi ka shku ajo Q ne K apo K ne Q ...? Per cfar pasoja e ke llafin ...?
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 14:13   #9
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Gjuha shqipe ėshtė pamėdyshje gjuhė IndoEuropiane dhe pėr atė ka ngjashmėri tė fjalėve me gjuhė tė shteteve fqinje.Por,kjo s'do tė thotė se ato fjalė,kryekėputė kanė prejardhje nga gjuha shqipe.Secili studjues i gjuhės sė vet,mėton tė pėrvetėsoj dhe zmadhoj rrėnjėn,apo prejardhjen e fjalėve nė dobi tė gjuhės sė shtetit amė.Kėto konstatime janė jashtėzakonishtė relative dhe pak tė besueshme,pėrveē atyre qė janė faktuar shkencėrisht.
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 14:59   #10
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,667
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Irfan CANA Shiko postimin
Gjuha shqipe ėshtė pamėdyshje gjuhė IndoEuropiane dhe pėr atė ka ngjashmėri tė fjalėve me gjuhė tė shteteve fqinje.Por,kjo s'do tė thotė se ato fjalė,kryekėputė kanė prejardhje nga gjuha shqipe.Secili studjues i gjuhės sė vet,mėton tė pėrvetėsoj dhe zmadhoj rrėnjėn,apo prejardhjen e fjalėve nė dobi tė gjuhės sė shtetit amė.Kėto konstatime janė jashtėzakonishtė relative dhe pak tė besueshme,pėrveē atyre qė janė faktuar shkencėrisht.


Sa me endje i lexoj keto gjuhtaret e Kosoves e Maqedonis
nga keta njeriu ka ēfare te mesoje ..
Bejne studime per gjuhen shqipe mgjth nuk din me shqip lol
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 15:31   #11
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Nuk shkruhet me shkurtesa komenti(mgjth) dhe ē'ėshtė kjo:lol?!Kush e shpiku kėtė fjalė fantome,a mos mėsove nga Italianėt ish okupatorėt e Kosovės dhe Shqipėrisė!Foto moj ende s'e ndėrrove,tė marrin mėsyshė.Hiqe se para syve po m'terret krejt-ha,ha,ha!
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 15:35   #12
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,667
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Irfan CANA Shiko postimin
Nuk shkruhet me shkurtesa komenti(mgjth) dhe ē'ėshtė kjo:lol?!Kush e shpiku kėtė fjalė fantome,a mos mėsove nga Italianėt ish okupatorėt e Kosovės dhe Shqipėrisė!Foto moj ende s'e ndėrrove,tė marrin mėsyshė.Hiqe se para syve po m'terret krejt-ha,ha,ha!

ēe ashtu a fjale FANTOME lol
prandaj me vjen mrapa si manjak ti se po terren syte e palar a ?
Shko futu nga vidiot me porno qe te besh dallimin me artin lol
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 16:23   #13
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Videot po ua lė juve,sepse veē aty jeni tė prirur tė gjeni argėtimin,nė bazė tė asaj qė lexova gjer tani.Duhet t'vijosh parashkolloren pėr edukim,se qenke prapa shumė.
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 17:38   #14
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Saura veshu o vishu se pom habit-trullav sa nuk po arrij te qkruaj e as shkruaj .
Edhe ju te Shqipris keni probleme me gjuhen e trash e te gjate.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 17:44   #15
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga PuffetiNa Shiko postimin
Ganimet, per punen e lisit e kam te qart jo qe se kisha dite nojehere por, kam llafin ke postimi i dyte qe keni shkruajt :Ketu nuk po mundohem te kapem qart qe Qetri i thone numrit 4 ne shqip, po clidhje ka se me cfar kalimi ka shku ajo Q ne K apo K ne Q ...? Per cfar pasoja e ke llafin ...?
K A T E R
Q E T R-i ktu nga sllavishtja(K) esht zavendsuar me(Q) dhe A esht zavendsuar me zanoren A.
Tani jeni me e kjart?
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 18:19   #16
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,606
Thanks: 909
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Saura Shiko postimin
Sa me endje i lexoj keto gjuhtaret e Kosoves e Maqedonis
nga keta njeriu ka ēfare te mesoje ..
Bejne studime per gjuhen shqipe mgjth nuk din me shqip lol
Saura...

Nuk mu ndejt pa te shkruajtur dy fjale rreth komentit qe ke bere me lart, sidoms fjalise se ninvizuar.

Qe ta "dish" ti Saura e "Ndritur" Kosovaret dhe Maqedonasit flasin nje shqipe me te paster se ata qe kane hypur mbi shkallet me te larta te Universitatit te Shqiperise. Shqipja "standarte" qe ti flet sote eshte shume me e perzier se ajo qe flasin "katundaret" e Kosoves dhe te Maqedonise.

Sa i perket fjales "Fantom" dhe Fantazem, te dyja format jane korrekte. I vetmi ndyrshim qe ato kane midis tyre eshte forma e te shkruarit. Ph(f)antom perdoret ne Anglishten sikurse edhe Ph(F)antasm. Te dyja kane te njejtin kuptim, pra jane sinonime. E para eshte "anglizuar" kurse e dyte ka ruajtur formen qe u perdore ne Greqisthen e lashte. PH (Greke?) u ndryshua ne F-en Latine. Pra ne gjuhet neo-latine si dhe ne Shqipen Phantazem u ndryshua ne Fantazem.

Pra te dyja format Fantom dhe Fantazem mund te perdoren. Keshtu qe mos "bej Hatan" sikur kushedi se cfar po Constaton ketu, me komente adoleshentesh. Aq me teper kur fjale fantazem konsiderohet si fjale e huazuar, (e huaj). Me fjale te huaja te gjithe e flasim shqipen " te sakatosur" njesoj.

Pos harro se Kosovaret dhe Maqedonasit kane patur Serbet me kamzhik ne dore, dhe fatkeqesisht gjendja akoma nuk ka ndryshuar aq sa duheshte. Ki parasysh gjera te tilla kur ben deklarata te papjekura si ato me lart.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 18:57   #17
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Fjala Pamet nga sllavishtja ka kuptimin e mendjes Pa-met ose me -pa(shif) mendjen ose mendet(mendjet)qe perdoret ne ditet e sotme ne gjuhen e folur dhe te shkruar..
Kjo fjale ruhet ne te folnen -(foluren)popullore.
Gjuha letrare e unjesuar, sdo arrin pa gjuhen e folur , ne mjedise familjare dhe ne bashksi per ti dhen pses pergjigjen e duhur mbi dhe per gjuhen e sotme letrare e gramatikore ne pergjithsi.

Kure kihet parasysh dallimet e te folmes se sotme t" shqipes dhe e folmja e saj nder kohe,si para 20 viteve ,30 viteve e 40,50 etj dallimet ne te folur me popujt qe na rrethojn, duhet ta kuptojm si diq shum e natyrshem.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 19:13   #18
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Edhe nė greqishte,italisht ,rumunisht,turqisht gjejm shum fjal nga shqipja.Ndoshta esht pak hipotetike fjala Sinjor-i ne shqip ka kuptimin SI-NJI-I-RI ose turqisht pershendetja Merhaba ka kuptimin e MER-HA-BEJ ose RRI(NDEJ)
kjo shprehje ne shqip mori konotacionin si., RRI SI NE SHTEPIN TUAJ ose NDJEJU SI NE SHTEPIN TUAJ.
KALABRIJA KALA-BRIJ OSE KODRIN qe perdoret ne te folmen e tanishme .
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 20:08   #19
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,637
Thanks: 0
Thanked 538 Times in 177 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 164
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Ganimet, ju Faleminderit per mundimin ....
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 20:14   #20
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,637
Thanks: 0
Thanked 538 Times in 177 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 164
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Maqellarjot, ...Ju lumte ! Mbi gjitha je i vetmi person qe ju kuptova ne kete teme ne fakt lidhje me citatin me siper

Sa i perkete Kosovareve dhe Maqedonaeseve e para se kuptoj kush jan kto Maqedonas ..?! Aaaaa Nese behet fjal per Shqiptaret ne Maqedoni dakort , mund t'ua them se jan me shqiptare se shqiptaret e Shqiperise ... Te kishte dasht Shqiperia nuk i kishte len asnjehere jashta kufive por, do ju dilte ne ndihme shqiptareve , shume mire e din se sa kan luftu dhe sa po luftojne shqiptaret e Kosoves dhe te Maqedonis me okupatoret serb . Para 500 vjeteve kush tjeter perjetoj lufte ..? Jashta 97-se ...

Sa per grrr vrrr prej ketu ne karrige para ekranit te pc-se lehte e keni ... Aman qe nuk arrita ta lexoj nje teme tamam te perqendruar ne teme por, gjithmon dilni jashta temes dhe shkon ne ofendime shqiptar me shqiptare ...'' Ncncn ''.
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur