Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-04-2012, 20:28   #21
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,667
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Saura...

Nuk mu ndejt pa te shkruajtur dy fjale rreth komentit qe ke bere me lart, sidoms fjalise se ninvizuar.

Qe ta "dish" ti Saura e "Ndritur" Kosovaret dhe Maqedonasit flasin nje shqipe me te paster se ata qe kane hypur mbi shkallet me te larta te Universitatit te Shqiperise. Shqipja "standarte" qe ti flet sote eshte shume me e perzier se ajo qe flasin "katundaret" e Kosoves dhe te Maqedonise.

Sa i perket fjales "Fantom" dhe Fantazem, te dyja format jane korrekte. I vetmi ndyrshim qe ato kane midis tyre eshte forma e te shkruarit. Ph(f)antom perdoret ne Anglishten sikurse edhe Ph(F)antasm. Te dyja kane te njejtin kuptim, pra jane sinonime. E para eshte "anglizuar" kurse e dyte ka ruajtur formen qe u perdore ne Greqisthen e lashte. PH (Greke?) u ndryshua ne F-en Latine. Pra ne gjuhet neo-latine si dhe ne Shqipen Phantazem u ndryshua ne Fantazem.

Pra te dyja format Fantom dhe Fantazem mund te perdoren. Keshtu qe mos "bej Hatan" sikur kushedi se cfar po Constaton ketu, me komente adoleshentesh. Aq me teper kur fjale fantazem konsiderohet si fjale e huazuar, (e huaj). Me fjale te huaja te gjithe e flasim shqipen " te sakatosur" njesoj.

Pos harro se Kosovaret dhe Maqedonasit kane patur Serbet me kamzhik ne dore, dhe fatkeqesisht gjendja akoma nuk ka ndryshuar aq sa duheshte. Ki parasysh gjera te tilla kur ben deklarata te papjekura si ato me lart.
Degjo une nuk jam e ndritur aspak dhe me te vertete i jam vene mbrapa atij o asaj per te kuptuar qe te gjith dime te tallemi me te tjeret ...ē'fare lidhje ka piktura e maskes sime me mua qe po na tundohen keto perversat injorant .
Keshtu ti qe po ben gjygjtarin beje mire te pakten ...
Nejse sa per gjuhen qe e flasin me mire nuk jam dakort ..
dhe ta them pse ..
Sepse si ne Kosova ashtu dhe ne Maqedoni qe para luftes se dyte boterore e deri tani kane shkuar mesues ,profesora e libra nga Shqiperia per to ..
Dhe si perfundim as nuk dua te flas dhe te harrxhoj frymen me persona qe nuk i njoh qe dalim ma nga 20 emra ketu ..
I flas vetem atyre qe njoh dhe vlersoj ...
Hajt shnet mund te beni muhabet me njeri -tjetrin mqs dhe kuptoheni si nga gjuha ashtu dhe nga te tjerat ...
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 21:02   #22
BATO
______
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 566
Thanked 1,176 Times in 614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
Po puffetiNa,do mundohem ,aq sa kom kapacitet ,,edhe pse nuk ngul kemb se kom plotsisht te drejt.
Fjala Lisė

Fjala lis


lisi
i/e lisit
lisit
lisin
lisitLisi ...
ka gjethe,fletet e gjethit (flet dushku) dhe ne ket rast ndoshta me llogjikshem, gjethi ta kishte gjejthin si krijues ose gjethin se sa nji DRU ose LIS llogjikisht, dhe Lisi te jap lisese ose liste se sa nji gjeth qe ska nji kuptim .Ja pershembull molla ka prejardhjen nga Molla ,dardha ashtu.Trungu ne ket rast mer emrin sipas frytit ..pse mos ta ket edhe lisi ne ket rast.
me fal nese sisha i kjart.
Nuk ishte shumė e qartė kjo qė the o Ganimet, por pak a shumė tė kuptova.

Kokrrat e pemės sė mollės quhen mollė, e kokrrat e pemės sė dardhės quhen dardha, ndėrsa kokrrat qė prodhon lisi quhen lende. Lendet e lisit nuk hahen nga njeriu, i hanė vetėm derrat.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2012, 22:25   #23
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Edhe fjala e lashte shqipe ilire Vetrina,perbehet nga Vet-rina,me ndejtur vetem ne ekspozim.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 12:13   #24
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 2,940
Thanks: 178
Thanked 402 Times in 231 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Burimi i informacionit nuk eshte i sigurte. Nuk me bind dhe e gjeje te paqarte. Ky eshte mendimi im pastaj per te tjerat beni cte duani .
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 13:21   #25
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Pėr tė argumentuar rrėnjėn e ndonjė fjale,duhet shtruar fakte tė qarta.Shkencėtari i mirė nuk ngutet,por ka durim dhe pret momentin e duhur.
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 13:33   #26
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 165 Times in 124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Fjala gjavo rrjedh nga fjala gjat-gjave-Lopet-kafshet pore ndrron kuptimin sipas rastit si ne kte fjal te sllavishtes ku si perforcues argumenti kemi shprehjen shqipe femij engjuj
E shof se disa nga miqet tane duan fjalet vetem te letersis bashkohore.si do qe te jet shprehuni sepse duke ja ngulfatur te drejten e mendimit tjetrit sbehemi as me budallenj e as te ditur, pore vetem duke i gjykuar gjerat sipas asaj qe esht afer mendesh.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 13:43   #27
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Ganimete,tė pėrgėzoj pėr mundimin e sinqert qė je duke bėr dhe kanė ēka tė lexojnė lexuesit.Nga shumė shkrime, diēka del e dobishme pėr brezin e ri.
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 14:26   #28
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 165 Times in 124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Z.Irfan flm per kurajon dhe perkrahjen.
Une si i ri pata pas rastin te isha mes shum fisesh serbe e malazeze dhe sinqerisht ju them se pikrisht me sherbej si shtutje per te nxjerr nji gjysem te vertet prej tyre se ata i perkasin te njejtit trung kombetar.Te pakten dua qe tutje te mose shkaperderdhemi si komb shum i lasht.
Sllavet lopes i thone krave, dhe une kom nxjerr si perfundim se ajo kafsh shtepiake sherben per te lavruar aren ,gje qe ka mar emertim simbas punes qe kryen ne bujqesi -lavrim ku mer emrin si krah-shtytes ose krah-ve ..pra qe terheq me krah,ose KRA(H)-VE.Ne gjuhen serbe ka vetem si emertim fjala krava dhe ska nji zberthim te fjales me prejardhje kshtu qe mund ta kishte edhe emrin evark.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 14:50   #29
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 165 Times in 124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Saura Shiko postimin
Degjo une nuk jam e ndritur aspak dhe me te vertete i jam vene mbrapa atij o asaj per te kuptuar qe te gjith dime te tallemi me te tjeret ...ē'fare lidhje ka piktura e maskes sime me mua qe po na tundohen keto perversat injorant .
Keshtu ti qe po ben gjygjtarin beje mire te pakten ...
Nejse sa per gjuhen qe e flasin me mire nuk jam dakort ..
dhe ta them pse ..
Sepse si ne Kosova ashtu dhe ne Maqedoni qe para luftes se dyte boterore e deri tani kane shkuar mesues ,profesora e libra nga Shqiperia per to ..
Dhe si perfundim as nuk dua te flas dhe te harrxhoj frymen me persona qe nuk i njoh qe dalim ma nga 20 emra ketu ..
I flas vetem atyre qe njoh dhe vlersoj ...
Hajt shnet mund te beni muhabet me njeri -tjetrin mqs dhe kuptoheni si nga gjuha ashtu dhe nga te tjerat ...
Saura, nese nji shqiptar urren ndasit ta them sinqerisht jom une e besoi se ket mendim kan shumica e shqiptarve jasht kufijve administrativ te Nanushes Shqipri.
Problemin e kumunikimit sdo e veja si diq te shemtuar sepse gjuha nuk na shemton shpirtin deri sa duam njeri tjetrin.Une ndoshta genjehem ,pore e flas kogja ket gjuh Perendie.
Sa i perket gjuhes tek secili popull ka dialekte e krahinarisma ect

Shakat nuk humbin lezetin e bisedave dhe zdo duhej te acaroheshe aq.
Je e thirrur te diskutojm pa acarime dhe ne gjurmimin e popullit tone te lasht qe na esht shperndar ne 4 vallahjete.
nese je acaruar nga mua ju kerkoj falje.
Kemi ber gjysmen e gjumit me ėndrra duke shetitur Shqiperin dikur dhe se fundi deshi perendia dhe eshetisim tani sikur na bejn syt..andaj keni pak respekt per vllezrit tuaj .
Fundja,kom shpres se te gjith shqiptaret e kan kuptuar se vetem ne dashuri e respekt te ndersjell do e bejm shqiptarizmen te hec para.
Kemi shum pune me te menqura ne shqiptaret se sa te meremi me syreta hehe.Radhen e ke per nji fjal te harruar nga fisi im.Vetem soba mos me thuaj se e di kujt i thone hehe.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 15:03   #30
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,667
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
Saura veshu o vishu se pom habit-trullav sa nuk po arrij te qkruaj e as shkruaj .
Edhe ju te Shqipris keni probleme me gjuhen e trash e te gjate.

Thash t'ju sabotoja juve shkencetareve te'' holle'' nga puna kolosale qe po beni per te miren e kombit
Po ju ve nje te zmadhume se kushedi pleqni nuk e vrojtoni mire mos u jargavitni shume shoku Nezir,Kapllan ,Irfan etjetj
ate vjershen per marshallin Tito e kishe qare lol

Qe mos t'iu lejme injoronta ....
René Magritte, La magie noire, 1945


http://commenti.kataweb.it/commenti/...mage/84284.jpg
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 15:06   #31
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 165 Times in 124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Nuk ishte shumė e qartė kjo qė the o Ganimet, por pak a shumė tė kuptova.

Kokrrat e pemės sė mollės quhen mollė, e kokrrat e pemės sė dardhės quhen dardha, ndėrsa kokrrat qė prodhon lisi quhen lende. Lendet e lisit nuk hahen nga njeriu, i hanė vetėm derrat.
I nderuar Bato une te lexoi vazhdimisht ,se vertet ja vlen per tu lexuar.Ate qe u mundova te jap nji pergjigje ishte se nga fryti i pemes ne te shumten e rasteve edhe trungu mer emrin nga fryti.Kshtu si thoni juve lisi do duhej te quhet len-lenda dhe jo lisė.
Une mendoi se tek sllavet esht ruajtur me mir fjala shqipe sa i perket fjales lis dhe llogjikisht deri sa molla jep molla lisi jep lisse ..jo secili lis jep si thoni juve lena-lenda.
tung.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 15:11   #32
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 165 Times in 124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Saura Shiko postimin
Thash t'ju sabotoja juve shkencetareve te'' holle'' nga puna kolosale qe po beni per te miren e kombit
Po ju ve nje te zmadhume se kushedi pleqni nuk e vrojtoni mire mos u jargavitni shume shoku Nezir,Kapllan ,Irfan etjetj
ate vjershen per marshallin Tito e kishe qare lol

Qe mos t'iu lejme injoronta ....
René Magritte, La magie noire, 1945


http://commenti.kataweb.it/commenti/...mage/84284.jpg
A ben me lejen tuaj ket syretin ta vej ne dhom te musafirve http://www.forum-al.com/images/smilies/,9.gif
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 15:21   #33
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,667
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
I nderuar Bato une te lexoi vazhdimisht ,se vertet ja vlen per tu lexuar.Ate qe u mundova te jap nji pergjigje ishte se nga fryti i pemes ne te shumten e rasteve edhe trungu mer emrin nga fryti.Kshtu si thoni juve lisi do duhej te quhet len-lenda dhe jo lisė.
Une mendoi se tek sllavet esht ruajtur me mir fjala shqipe sa i perket fjales lis dhe llogjikisht deri sa molla jep molla lisi jep lisse ..jo secili lis jep si thoni juve lena-lenda.
tung.

Bir Selman i nenes ke te qaj me pare ...
Ne ketej kemi nje shprehje do zoti e merr vesh se ne shkruajme gjate dhe trashe ...
''Sa behet rigoni lis aq behet filan fis ''
Qe do te thote qe trungjet trungje ngelen..... lol
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 15:56   #34
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 165 Times in 124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Saura Shiko postimin
Bir Selman i nenes ke te qaj me pare ...
Ne ketej kemi nje shprehje do zoti e merr vesh se ne shkruajme gjate dhe trashe ...
''Sa behet rigoni lis aq behet filan fis ''
Qe do te thote qe trungjet trungje ngelen..... lol
Mir ua kom ber! qe ua kom mare nji fierake pra....kuuuuuuup.
Me heret nusja u qesh me ate linkun tuaj ,e me llafosi se qfar te duhet kjo statuj.pasi u qeshem shuuuuuuuuuuuuum me tha me te medha i kom
une
Vetullat.
Ndrro tem gjegjsisht kthehu temes.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 15:59   #35
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,668
Thanks: 7,850
Thanked 2,522 Times in 1,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Nuk ishte shumė e qartė kjo qė the o Ganimet, por pak a shumė tė kuptova.

Kokrrat e pemės sė mollės quhen mollė, e kokrrat e pemės sė dardhės quhen dardha, ndėrsa kokrrat qė prodhon lisi quhen lende. Lendet e lisit nuk hahen nga njeriu, i hanė vetėm derrat.
Bato nuk na the, mesues gjuhe-letersie je? I lexoj me endje potimet e tua ne kete fushe.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 16:23   #36
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,617
Thanks: 917
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Saura Shiko postimin
Degjo une nuk jam e ndritur aspak dhe me te vertete i jam vene mbrapa atij o asaj per te kuptuar qe te gjith dime te tallemi me te tjeret ...ē'fare lidhje ka piktura e maskes sime me mua qe po na tundohen keto perversat injorant .
Keshtu ti qe po ben gjygjtarin beje mire te pakten ...
Nejse sa per gjuhen qe e flasin me mire nuk jam dakort ..
dhe ta them pse ..
Sepse si ne Kosova ashtu dhe ne Maqedoni qe para luftes se dyte boterore e deri tani kane shkuar mesues ,profesora e libra nga Shqiperia per to ..
Dhe si perfundim as nuk dua te flas dhe te harrxhoj frymen me persona qe nuk i njoh qe dalim ma nga 20 emra ketu ..
I flas vetem atyre qe njoh dhe vlersoj ...
Hajt shnet mund te beni muhabet me njeri -tjetrin mqs dhe kuptoheni si nga gjuha ashtu dhe nga te tjerat ...
Elementi qe flet gjuhen me "Paster" eshte popullsia qe jeton larg vendeve metropole, sidomos ne rajonin e ballkanit. Keshtu qe "katundaret" "maloket" "fshataret" dhe elementi qe jeton jashte territorit te kufijeve te shtetit shqipetare, flasin nje shqipe me te "paster" sesa ata qe kane mbaruar shkollen e larte. gjuha popullore eshte me "autentike" se ajo letrare. E fundit gjithmone shkone e behet artificjale. Ne shqiperi sote perdoren fjale si "Hilaritet, Frustruar, Looku, convertuar, aksesorit"???? Deri tani une nuk kam degjuar asnji Kosovar apo shqipetare te Maqedonis ( ata qe nuk mundohen te flasin/shkruajn gjuhen letrare) te perdorin keto fjale. Fatkeqesisht ne shqiperi keto fjale perdoren nga te ashu quajtur "intelektual" Nejse...

P.S per mendimin time Kosovaret qe mundohen te flasin gjuhen Letrare bejne gabim. Sepse "dialektet e kosoves dhe te shqipetareve te maqedonise por edhe arvanitasve ne Greqi, jane teper te bukura, nga nje ane them qe ndoshta nuk ka qene humbje shume e madhe per gjuhen shqipe qe ketyre popullsive nuk iu lejua arsimi. Perndryshe edhe ata sote do te flisnin gjuhen e "sakatosur" qe ne flasim sote, fal komunisteve me origjine nga Jugu.

Puffetina: sigurisht kur fola per Maqedonin e kisha fjalen per Shqipetaret
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 17:07   #37
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,667
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Elementi qe flet gjuhen me "Paster" eshte popullsia qe jeton larg vendeve metropole, sidomos ne rajonin e ballkanit. Keshtu qe "katundaret" "maloket" "fshataret" dhe elementi qe jeton jashte territorit te kufijeve te shtetit shqipetare, flasin nje shqipe me te "paster" sesa ata qe kane mbaruar shkollen e larte. gjuha popullore eshte me "autentike" se ajo letrare. E fundit gjithmone shkone e behet artificjale. Ne shqiperi sote perdoren fjale si "Hilaritet, Frustruar, Looku, convertuar, aksesorit"???? Deri tani une nuk kam degjuar asnji Kosovar apo shqipetare te Maqedonis ( ata qe nuk mundohen te flasin/shkruajn gjuhen letrare) te perdorin keto fjale. Fatkeqesisht ne shqiperi keto fjale perdoren nga te ashu quajtur "intelektual" Nejse...

P.S per mendimin time Kosovaret qe mundohen te flasin gjuhen Letrare bejne gabim. Sepse "dialektet e kosoves dhe te shqipetareve te maqedonise por edhe arvanitasve ne Greqi, jane teper te bukura, nga nje ane them qe ndoshta nuk ka qene humbje shume e madhe per gjuhen shqipe qe ketyre popullsive nuk iu lejua arsimi. Perndryshe edhe ata sote do te flisnin gjuhen e "sakatosur" qe ne flasim sote, fal komunisteve me origjine nga Jugu.

Puffetina: sigurisht kur fola per Maqedonin e kisha fjalen per Shqipetaret

More ju jeni te lezeēem ne e kemi fjalen ne shqip ai e shkruan ne anglisht dhe ti thua qe mire e ka se dhe ne anglisht ate kuptim ka lol
Te thash shkuam ne te japim mesim andej dhe pa ardhur komunistet ,nuk ndodhi e kunderta ....
Nejse te thash qe nuk kam qejf te flas me njerez qe nuk i njoh ...vazhdoni ju me njeri-tjetrinlol
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 17:08   #38
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 165 Times in 124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

I nderuar Maqellarjot mos lodh mendjen me njerz te humbur.Vertet njeriu acarohet shpesh me te tillet siq reagojn shum prej forumisve sa shkojn aq lart sikur me nji te folur paster te shqipes mund te mburresh me ate Dreq shqiptarizme.Edhe Mojsi Golemi edhe Gjergji edhe Dva Gjergji ,edhe Isa me shok.edhe Rrahman Morina edhe Esati me Avniun e kan fol shqipen pore jo te gjith kan qen tradhtar e plehplehrash.

shpesh me vje ne mendje te vej nji nik me emrin Te humburit nga Zoti si shpeto njeriu.Ne shqiptaret edhe flamurin kombetar e kemi simbol kombetar ku shpina i kthehet soit te vet.
Pra gjdo shqiptar ka po shqiptarin ate qe vertet i kthe shpinen e as shikimin sja ve re,.
Jemi perfundimisht popull i mallkuar dhe e keqja me e madhe na vjen nga soi.........vet.
Dikush mendon se une qaj me lot krokodilli se kemi humbur vllezrit serb ..jo ,jo une i druaj se do i humbim edhe kta serbet qe kemi tek porta,pastaj do na kerkojn e do i kerkojm pore sdo i gjejm.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 17:12   #39
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,606
Thanks: 0
Thanked 501 Times in 162 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 162
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

oO Ganimet, jepi drejtim temes se ty ta kemi lan ne dore , lere politiken .
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 17:13   #40
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,667
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
Mir ua kom ber! qe ua kom mare nji fierake pra....kuuuuuuup.
Me heret nusja u qesh me ate linkun tuaj ,e me llafosi se qfar te duhet kjo statuj.pasi u qeshem shuuuuuuuuuuuuum me tha me te medha i kom
une
Vetullat.
Ndrro tem gjegjsisht kthehu temes.

Po ja qe te pshurreni ju lol
Na per te miren tuj munohena .
Gezohem shume per te mirat materiale qe gezoni
Beji ndonje foto nusesh se kushedi e gezon dhe Irfanin...
kushedi qesh pak dhe burri jem se e kam shume serioz lol
nuk i qesh buza kollaj
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur