Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-04-2012, 17:44   #41
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Se kuptoj ckeni me fotot qe vene Antaret e Forumit

Kunst jo shume njerez e kuptojn
ne qofte se sju pelqen mos e shikoni
ne te tjereve na kenaqet syri
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 18:31   #42
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Sa per temen sesht hiq problem,lete jet pik llafi e kuvendi per politik,astronomi e gjeolgji..vetem mos te shkojm aq lart sa te mos zbresim ktu ku kemi ngelur ne nji rang me xiganet e eskimezet.
Sa bej be e errfe te mos zgjatem me ata qe sme shko iq muhabeti .po ja disi ,sikur nuk largohem nga hija.Jom shqiptar e do llafosemi diqka nga jeta ,experienca ect.
Jemi popull idhnak mjerisht dhe meremi me vogelsira para atyre qe vertet do duhej ti qasemime pune e perkushtim,dhe jo per vetulla te medha.
Po Saura do ta postoj siretin e gruas se skeni kapibaq hheeeeeeee.

Kush me thot q kuptim ka fjala sllave granishe qe perdoret ne ukrain dhe Rasha.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 19:25   #43
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Fjala granishe tani akoma perdoret ne te dyja vendet ne te foluren popullore ,ka kuptimin e fjales granim qe ruhet edhe sot nder shqiptaret e Kosoves.
gjersa fjala zenja ka kuptimin e gruas ne fakte ka kuptimin e zonjes qe perdoret tek neve pore qe ka evoluar tek popullsia e ktyre vendeve.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 19:25   #44
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 35,406
Thanks: 9,285
Thanked 8,496 Times in 4,970 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 467
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

O Ganimet po mir qė po mundohesh tė na mėsosh shqipen po tė paktėn ndaji fjalėt nga njėra tjetra kur i shkruan se na trullose fare.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 19:27   #45
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

jeni te lutur ti harrojm grindjet dhe ata qe jon te interesuar te i kthehemi debatit brenda temes...respekt.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 19:33   #46
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
O Ganimet po mir qė po mundohesh tė na mėsosh shqipen po tė paktėn ndaji fjalėt nga njėra tjetra kur i shkruan se na trullose fare.
tema esht tjeter i nderuar.
Kom problem me tastaturen me vje keq pore edhe shenjat e piksimit mi ka ngatrru fare.
Sesht qellimi im te ua mesoj shqipen ,sepse edhe vet qaloj ashtu siq qalon edhe vet gjuha shqipe.
Shqipen si gjuhe e gjene ne nji siperfaqeje shum me te gjer e me te shtrir po ja qe edhe vet si duket kjo gje na turpron.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 20:50   #47
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,606
Thanks: 909
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
I nderuar Maqellarjot mos lodh mendjen me njerz te humbur.Vertet njeriu acarohet shpesh me te tillet siq reagojn shum prej forumisve sa shkojn aq lart sikur me nji te folur paster te shqipes mund te mburresh me ate Dreq shqiptarizme.Edhe Mojsi Golemi edhe Gjergji edhe Dva Gjergji ,edhe Isa me shok.edhe Rrahman Morina edhe Esati me Avniun e kan fol shqipen pore jo te gjith kan qen tradhtar e plehplehrash.

shpesh me vje ne mendje te vej nji nik me emrin Te humburit nga Zoti si shpeto njeriu.Ne shqiptaret edhe flamurin kombetar e kemi simbol kombetar ku shpina i kthehet soit te vet.
Pra gjdo shqiptar ka po shqiptarin ate qe vertet i kthe shpinen e as shikimin sja ve re,.
Jemi perfundimisht popull i mallkuar dhe e keqja me e madhe na vjen nga soi.........vet.
Dikush mendon se une qaj me lot krokodilli se kemi humbur vllezrit serb ..jo ,jo une i druaj se do i humbim edhe kta serbet qe kemi tek porta,pastaj do na kerkojn e do i kerkojm pore sdo i gjejm.
Une pervete nuk shoh ndo nji gje negative me hapjen e temave te tilla. Une vet jame mundua te stimuloj pak debat me tema te gjajshme, por fatkeqesisht nuk trajtohen seriozisht. Shqipetaret kane nje mani te habitshme per te quajtur gjithcka te huaj, dhe nese "ti" je i mendimit se "Fjala" eshte me origjine shqiptare, duhet te jesht Nacionalist. Kjo e fundit trajtohet si dicka negative ne Shqiperi.

"Ti" mundohesh tia shpjegosh se si erdhe tek ky konklusion duke mbrojtur deklaraten me nje imtesi deri ne detajin me te vogel , ne nje kohe qe per anen opozitare(kundershtare) keto "fakte" nuk kane shume pesh, jo sepse ata sjellin ndo nji argument "inteligjent' por thjesht nuk ju pelqen, dhe kaq mjafton. Keshtu qe me rreagime cinike te tilla eshte kot te mundohesh.

Per Kosovaret dhe shqipetaret e Maqedonise mund te duket si dicka absurde por per shqipetaret e shqiperise, Nacionalizmi u crrenjos dhe i hapi rrugen internacionalizmit. Ne kohen e diktatures shqipetaret e shqiperise konsideronin ruset, serbet dhe kinezet si vellezer kurse Kosovaret Miq. Per shqipetaret e Maqedonise as qe nuk beheshte fjale ndo nji here. Sote fatkeqesisht gjerat nuk kane ndryshuar shume, ndonese vetem ne siperfaqe, por thelle ne psikozen e shqipetarit qe u rrit gjate periudhes se dikatures, sentimenti i vjeter eshte akoma prezent. Mjafton vetem nje shkendi per te ndezur fitilin e vjeter. Nejse...

P.S Dua te theksoj se konteksti i ketij shkrimi nuk rreflekton mbi dike ne vecanti ne kete teme, flas pergjithesisht. Te shkruajta ne kete menyre qe here tjeter ti kesh parasysh keto fakte, qe kur te flasesh me shqipetaret e shqiperise per ceshtje, "nacionalimi' te jesh e pergatitur, dhe qe te mos zhgenjehesh!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2012, 09:20   #48
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,178 Times in 616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe, nėnė e shumė gjuhėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
I nderuar Bato une te lexoi vazhdimisht ,se vertet ja vlen per tu lexuar.Ate qe u mundova te jap nji pergjigje ishte se nga fryti i pemes ne te shumten e rasteve edhe trungu mer emrin nga fryti.Kshtu si thoni juve lisi do duhej te quhet len-lenda dhe jo lisė.
Une mendoi se tek sllavet esht ruajtur me mir fjala shqipe sa i perket fjales lis dhe llogjikisht deri sa molla jep molla lisi jep lisse ..jo secili lis jep si thoni juve lena-lenda.
tung.
Gjuha nuk ėshtė matematikė, o Ganimet. Pse trungut tė mollės i thonė mollė, e trungut tė dardhės i thotė dardhė, kjo s'do tė thotė qė duhet tė emėrtohen tė gjitha sipas emrit tė frutit. Kokrrat e lisit e tė dushkut quhen lende, ndėrsa kokrrat e pishės quhen boēe. Fjalori kėshtu thotė. Fjalori shqip di mė shumė se ne dhe ne duhet t'i pėrdorim sipas fjalorit.

Kėshtu i emėrtuan tė parėt dhe qė ata i emėrtuan kėshtu, kishin njė arsye, nuk i emėrtuan kot. Ne duhet t'i trashėgojmė, jo t'i kundėrshtojmė. Mėsojeni mirė gjuhėn standarde dhe mos dėgjoni kokėtrashėt krahinoristė qė e shajnė, e gjuhė tė mirė quajnė atė tė krahinės sė tyre. Shqipja standarde ėshtė shqipja mė e bukur, ndėrsa dialektet janė primitive e tė shėmtuara para saj.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2012, 09:42   #49
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Jo.Dialektet dhe nėndialektet s'janė primitive.Ato janė thelbi i hulumtimit tė linguistėve gjatė pėrpilimit tė gjuhės standarde.Si nuk e di kėtė BATO?!
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2012, 10:37   #50
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,178 Times in 616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Dialektet janė studiuar dhe nga ato janė marrė ato qė duheshin marrė, por nė pėrgjithėsi dialektet janė tė pazhvilluara. Nė format foljore janė cunge, e pėrveē kėsaj, i janė larguar shumė burimit tė fjalėve.
Nuk dua tė zgjatem mė, Irfan, pasi tema flet pėr tjetėr gjė.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2012, 16:05   #51
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Dialektet janė studiuar dhe nga ato janė marrė ato qė duheshin marrė, por nė pėrgjithėsi dialektet janė tė pazhvilluara. Nė format foljore janė cunge, e pėrveē kėsaj, i janė larguar shumė burimit tė fjalėve.
Nuk dua tė zgjatem mė, Irfan, pasi tema flet pėr tjetėr gjė.
Ja dikush qe vendos piken mbi I gjithmon
Eshte kenaqesi nga mua kur lezoj Baton
Respekt
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2012, 17:39   #52
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Temen e kom hapur jo per gjuhen letrare,pore qe aq sa dim qe te njifemi me fjalet e gjuhes shqipe tek popujt tjer me trung shqiptare ose tė tjetersuar nga shkaqe tani per tani pa nji spjegim te duhur.. mendoi se veq faktorit kohe ,ndasit krahinore ,fetare,ekonomike ,pushtimet nga te huajt etj,sollen para faktit te kryer,ku pjes te trungut shqiptar humben zakonet e traditatt dhe tjetersuan te folmen (gjuhen ).
Prisja ca fjal nga ata qe njofin gjuhen rumune,greke,sepse Iliret ishin banoret e par te ktyre trevave,prandaj theme se esht e pa mundur te mos ngelet diq nga gjuha dhe tradita e perbhttp://www.youtube.com/watch?v=RKOznIkACeAashket , e te trungut te perbashket.Veq zerit melodik shqip me duket se edhe ca fjal jon me tinguj shqip .se di edhe me shqiptim a ka diq shqip.
Helenk je e lutur ta perkthesh ket keng po pate kohe.
do ju jem mirnjohes.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ganimet pėlqehet nga
i vjetėr 06-04-2012, 17:50   #53
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Margariti me ket keng mua me tingllon gogja shqip.
Helenk po pate mundesi na thuaj: ka gje te vertet ket qe e them ,apo me bejn vesht hehe.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-04-2012, 07:23   #54
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,178 Times in 616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Ka shumė fjalė shqipe nė greqishten e sotme, por po sjell disa qė mė kujtohen:

shqip - greqisht

eja - ela
erdha - irtha
stani - stani
kuq - koqino
mesi - mesi
vėre - vale
myk - mukla
kocka - kokala
dhėmbi - dhonti
besa - besa
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-04-2012, 07:41   #55
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Flm Bato per kontributin tuaj dhen gjuhes dhe kti forumi
respekt.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2012, 13:02   #56
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,606
Thanks: 909
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe, nėnė e shumė gjuhėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Gjuha nuk ėshtė matematikė, o Ganimet. Pse trungut tė mollės i thonė mollė, e trungut tė dardhės i thotė dardhė, kjo s'do tė thotė qė duhet tė emėrtohen tė gjitha sipas emrit tė frutit. Kokrrat e lisit e tė dushkut quhen lende, ndėrsa kokrrat e pishės quhen boēe. Fjalori kėshtu thotė. Fjalori shqip di mė shumė se ne dhe ne duhet t'i pėrdorim sipas fjalorit.

Kėshtu i emėrtuan tė parėt dhe qė ata i emėrtuan kėshtu, kishin njė arsye, nuk i emėrtuan kot. Ne duhet t'i trashėgojmė, jo t'i kundėrshtojmė. Mėsojeni mirė gjuhėn standarde dhe mos dėgjoni kokėtrashėt krahinoristė qė e shajnė, e gjuhė tė mirė quajnė atė tė krahinės sė tyre. Shqipja standarde ėshtė shqipja mė e bukur, ndėrsa dialektet janė primitive e tė shėmtuara para saj.

Dialektet, jane te shemtuara??? Hajde deklarate hajde!

Shkruajte 5 rreshta dhe kontradiktove veten 6 here!
"Kėshtu i emėrtuan tė parėt dhe qė ata i emėrtuan kėshtu, kishin njė arsye, nuk i emėrtuan kot. Ne duhet t'i trashėgojmė, jo t'i kundėrshtojmė."

Pastaj me te njejten fryme shkruan

"Fjalori kėshtu thotė. Fjalori shqip di mė shumė se ne dhe ne duhet t'i pėrdorim sipas fjalorit."Fjalori "standart" nuk ka ndryshuar nga gjuha e te pareve sipas teje! Fjalori i gjuhes standarte gjen e pare qe beri ishte ndryshimi i shqiptimit te fjaleve. P.sh. beri "Mendue ne Menduar", Degjue ne Degjuar, etje etj, pra gjuha standarte sado e kendshme mund te tingulloj ndryshoj origjinalitetin e gjuhes Shqipe. E ndryshoj kaq shume saqe sote gjason me gjuhet Neolatine. D.m.th sote fjalet nuk shqiptohen ashtu sic i emertuan te paret tone...ooo Bytyc!!!

Kjo deklarate jote eshte njisoj sikur te thuash " per nje femer apo nje mashkull qe ne pamje te pare jane te kendshem sepse vishen dhe mbahen mire, por nga brenda nuk kane asnji vlere.

Tani, sa i perket "koketrasheve krahinore" qe favorizojn dialektin e krahines se vet, nuk kam dyshim qe ka sa te duash. Te siguroj une se une nuk jame nji nga ata. Perndryshe une duheshte te favorizoj "Myzeqarcen", sepse kam lindur ne Myzeqe.

Se fundi kur fola per gjuhe te paster, nuk e kisha fjalen per tingullin, por per faktin se dialektet krahinore jane ato qe kan raujtur gjuhen me mire se gjuha standarte.

Qe ta dish ti Bytyc...une jame me prejardhje nga Gjirokastara aq sa jame nga Peshkopia. Dicka e tille me ndihmone ti barazbeshoj gjerat te jem me objektive ne diskutime te tilla.

Kesaj rradhe ja ke fut kot, prap. Ashtu sic ja fute tek tema e Ali Pashes.

P.S Nuk po shaj Shqipen Standarte, sepse edhe mua me pelqen, por duhet te pranojm faktin e pamohueshem se ajo ka penguar evoluimin e shqipes, e cila po kthehet ne nje gjuhe plotesisht bastarde!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2012, 14:22   #57
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Gjuhe e cila edhe sot flitet ne mesin familjar,fisnor ,pa krahasuar gjuhen letrare shqipe dhe ate te fqinjeve,tregon shum llogjikshem se ndryshimi ka ardhur heshtazi ku fjal te ndryshme u tjetersuan ,sepse shum nga ato fjal kure shkruheshin mernin nji kuptim tjeter.Fjala shqiptari ka kuptimin e individit pore edhe te asaj qe e quajm shqiptari-a.nga e folmja e shum fjalve ne rastet kure shkruhej ka humbur per pasoj,dhe lindja e nji gjuhe te re e cila se them se esht me e mir ose jo, pore ndryshimi i te folmes popullore ka ardh si nji ndryshim gjuhesor.. si shkas i shkrimit te drejt,ku afirmimi i gjuhes behet me i kuptueshem dhe me i pranueshem.Per te krahasuar ndryshimin ose lidhshmerin e shum fjalve te shqipes nder popujt qe na rrethon dhe te shqipes brenda etnis iliro-shqiptare ne vet krahinat te banuara nga shqiptaret.Ato dallime ne te folur per mendimin tim jon shum te llogjikshme,sepse nendialekte gjene edhe nder popujt tjer.
Nė krahinat etnike shqiptare , sot akoma sesht e veshtir te gjejsh edhe dhjetra fjal per nji emertim ,gjėsende e tj.Ja nji shembull pak sa per humor.Shkon nji ushtar shqiptar ne Gostivar,dhe nji dit prej ditesh del ne shetitje neper ajrin e paster ,ku hase ne nji kopesht kumbull.I hahej nji kumbull ..dhe pas pak pronari i kopshtit sa e vren se ky ushtari sillej verdall ta nukte ndonji kumbull ,ose edhe ti mbushte gjepat.Pronari mbase ishte i sigurt e liroj ushtarin..sipas ushtarit!!! ku i thot NUK,NUK .Ky ushtari e kuptoi se i thot te mer kubulla dhe mbushi gjepet.Pronari e lajmron ne polici dhe e gjobitin pa hak.Fjala nuk ( Nuk )ne Gostivar deri von kishte kuptimin( mos)..refuzim.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2012, 15:09   #58
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Une pervete nuk shoh ndo nji gje negative me hapjen e temave te tilla. Une vet jame mundua te stimuloj pak debat me tema te gjajshme, por fatkeqesisht nuk trajtohen seriozisht. Shqipetaret kane nje mani te habitshme per te quajtur gjithcka te huaj, dhe nese "ti" je i mendimit se "Fjala" eshte me origjine shqiptare, duhet te jesht Nacionalist. Kjo e fundit trajtohet si dicka negative ne Shqiperi.

"Ti" mundohesh tia shpjegosh se si erdhe tek ky konklusion duke mbrojtur deklaraten me nje imtesi deri ne detajin me te vogel , ne nje kohe qe per anen opozitare(kundershtare) keto "fakte" nuk kane shume pesh, jo sepse ata sjellin ndo nji argument "inteligjent' por thjesht nuk ju pelqen, dhe kaq mjafton. Keshtu qe me rreagime cinike te tilla eshte kot te mundohesh.

Per Kosovaret dhe shqipetaret e Maqedonise mund te duket si dicka absurde por per shqipetaret e shqiperise, Nacionalizmi u crrenjos dhe i hapi rrugen internacionalizmit. Ne kohen e diktatures shqipetaret e shqiperise konsideronin ruset, serbet dhe kinezet si vellezer kurse Kosovaret Miq. Per shqipetaret e Maqedonise as qe nuk beheshte fjale ndo nji here. Sote fatkeqesisht gjerat nuk kane ndryshuar shume, ndonese vetem ne siperfaqe, por thelle ne psikozen e shqipetarit qe u rrit gjate periudhes se dikatures, sentimenti i vjeter eshte akoma prezent. Mjafton vetem nje shkendi per te ndezur fitilin e vjeter. Nejse...

P.S Dua te theksoj se konteksti i ketij shkrimi nuk rreflekton mbi dike ne vecanti ne kete teme, flas pergjithesisht. Te shkruajta ne kete menyre qe here tjeter ti kesh parasysh keto fakte, qe kur te flasesh me shqipetaret e shqiperise per ceshtje, "nacionalimi' te jesh e pergatitur, dhe qe te mos zhgenjehesh!
Maqo,ti largohemi njeēik gjuhes e te flasim per nacionalizem:
1)Ta quash te gjithe Shqiperin ilire eshte si minimum analfabetizem ne histori.
2)Miti ilir,qe eshte me shume mit i zhvilluar gjate periudhes komuniste,ka lene shqiptaret ne injoranc si persa i perket prejardhjes se gjuhes e si persa i perket fiseve qe jetonin ne teritoret shqiptare.(Skenderbeu quhej princ i Epirit,se nuk mund te quhej kot princ i Iliris,po ashtu dhe historianet e periudhes para e zogiste anonin nga ai krah... ).
3)E fundit,duke e quajtur veten "Ilir" i kemi lene grekut gjithe tokat shqipetare qe ishin Epir,qe dihet historikisht kane qene te banuar me teper nga njerez me origjin shqiptare sesa ata greke.Dhe faktikisht greku kerkon Epirin,ne nuk mund ti kerkojme tokat shqiptare greke...se jemi Ilir nuk kemi qene Epiriot !.(Greku, qe nuk do qe Maqedonia te kete ate emer eshte thjeshte per faktin se neser Maqedonia mund te kerkoje Maqedonin e vjeter....)
Kjo ishte per nacionalizmin,qe do dhe ai i shkreti diturin e llogjiken vet.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2012, 15:19   #59
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Maqellarjot ,flm per kontributin ne kte tem.Ne njifar menyre te jepi te drejten kure ndihesh keq, kur dikush pa fije argumenti nxjerr nji konludim c esht me tendencen per te hudh mendimin per shum qeshtje vetem sa per tu dukur alamet djal apo vajz me dije te pa konkurenc.
Une thjesht ta them si vellaut se e kom kuptuar verbesin.. jo vetem te atyre andej ,pore edhe ktej,Fatkeqsisht kemi te till qe duan te dalin superjor ne dije pa perfillur norma.Kulmi i asaj norme do ishte i respektuar nga une ,e them per vetendaj gjith atyre qe kerkojn dije.
Port menyra ku preteksi del me pritshem per kundershtim ėsht apsurd.
lete sherbej kjo tem si do e qka do, pore jo te prodhoj ndasi ..zaten ndasit na kan sjell buz gremines ..gati ne zhberje.
E di se, sesht e leht te ngarkohesh me barren qe ste takon,pore jeta esht kjo c na ndjek hap pas hapi me deshira,zhgenjime e gezime.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2012, 15:38   #60
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Serafim,ti lem menjan mitet dhe gjuhen e shkruar dhe te folur shqipe e te flasim per ralitetin historik dhe modern (aktual), qe llogjikisht dhe praktikisht tregon,meson dhe vulos histori, ashtu si e duan te huajt se sa qe esht ne te vertet dhe na kryen pune ne teren.
Ne skemi ber histori per veten ton e as tani nuk bejm ..ktu esht tragjikja,dhe jo se ne skishim baze te fort dhe argument karshi fqinjeve .Jemi te prir si popull qe historit e fqinjeve na dalin si me te besueshme ,e ne fakt ata kan vjedh historin dhe e kan ber per vete.Heroi Epirotas pati fatin e Adem Jasharit, ku cdo dit po mbetet vetem hero i vegjelis, se qeveritaret e kan hudh ne kosh plehrash ate., dhe historin e tij te lavdishme.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur