Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-08-2014, 21:07   #141
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 167 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

teshka- .....ne serbishte ka kuptimin e fj.e rend (e veshtir),mendoi se e ka etimologjin nga rrenja shqipe,sepse ne gj.shqipe e hasim ne fjalet si me posht.
u tesh---(ka lodhje ) ajo grua nga punet e rėnda.
u tesh nga merzia ,u tesh nga smundja ,etj

pra ,Tesh ka,-------- folje me pas !
krahasuar me shprehjen e sotme ...E rėnde-renduar,pesh e madhe,ngarkes,veshteri----TESH -JE OSE teshka OSE TESH-KAE RėNDUAR

PROBAJfj.serbisht

PRO-BAJ
PRO-PARA
PARA-BOJ,Para-bėje---------rrjedhimisht ka kupyimin e fjales provojshqip ka kuptimin e pro-per-baj ,bej,bėja,bera,bona...gjithnji i kom marr referenc-per baz t'folmen krahinore ose popullore,sepse nga ktu ,une mendoj qe e gjejm lashtesin e gj.shqipe me se miri e per tua thėne troq atyre qe gjuhen shqipe e trajtojn si gjuhe mahallore.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2014, 22:04   #142
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,027
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

a do ndalemi ndonjhere e do mendojme gjerat me objektivitet apo gjithmone do kemi keto mite:

Shqiptaret te paret e botes
Gjuha shqipe e para e botes
Kultura shqiptare ma e para ne bote

Te ishte Konica gjalle e po te shihte se si i bejme qefin vetes do ndjehej i deshperuar././
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2014, 22:20   #143
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 167 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xhebraili Shiko postimin
a do ndalemi ndonjhere e do mendojme gjerat me objektivitet apo gjithmone do kemi keto mite:

Shqiptaret te paret e botes
Gjuha shqipe e para e botes
Kultura shqiptare ma e para ne bote

Te ishte Konica gjalle e po te shihte se si i bejme qefin vetes do ndjehej i deshperuar././
kishte frik i ngrati Faik se do tia merrnim fyellin dhe do ta quanim shka i Kraleves.Faiku ndjes past e kishte te veshtir ti bente shqiptaret shqipėtar ,se nuk shqiteshin leht t'kapur ne rrenjet e huaja ...se mbaheshin me fes! si turk ,dhe me kryq si grek e her si serb.
Xhebro nuk i urren serbet me shum se une,per ket t'garantoj,madje besoj qe edhe bazen e urrejtjes e ke ,poqese e ke ,nisur nga ndjenja e urrijtjes nga momenti ose kure televizioni i shfaq ca pamje te zhvarrosurve diku ne Serbi,jo me nji baze me te thell e te ngulitur me baze me te thell e me te fort.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2016, 21:59   #144
Aimilius
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 27
Thanks: 2
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Aimilius ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Gjuha shqipe eshte nje nga gjuhet me te lashta ne bote, ka familjen e saj unike tek gjuhet indoevropiane, gjuhe e vecante dhe mjaft e veshtire te mesohet. Ka rezistuar me shekuj dhe historikisht ka huazuar fjale nga greqishtja, latinishtja, pastaj me vone nga gjuhet sllave dhe turqishtja.

Nuk besej se eshte nene e gjuheve apo celesi i universit...
sepse si gjuhe qe nga lashtesia deri ne shekullin e kaluar nuk mori zhvillimin e duhur, dhe mund te themi se kishte ate zhvillim sa ka arixhicja sot, pasi per fat te keq nuk shkruhej.

Nuk dihet shpegimi i shume gjerave, nga iliada ka disa fjale qe shpegimin e kane me shqipen, dhe menjehere ne hidhemi perpjete dhe themi iliada eshte shkruar ne shqip. Po gjithe ato mijera fjalet e tjera qe nuk shpjegohen me shqipen. Ato nuk i permendim dhe i anashkalojme... Ka shume gjera interesante qe duhen pare te nxjerrim fillimisht ngjashmerite me keto gjuhe, pastaj (kohe me vone) do te shqyrtojme nese e kemi marre ne nga ata apo ata nga ne. Sepse "zbulime" te tilla behen perdite. Akoma edhe emri Martinez qenka marr + tinez....
Aimilius nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 12:01   #145
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,453
Thanks: 210
Thanked 354 Times in 270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Une nuk mar vesh shume nga gjuhetaria. Kush mund te na ndriēoje per fjalen kopil. Ne Shqip kuptimi i pergjithshem eshte "Fėmijė mashkull i lindur jashtė martese", ndersa copil rumanisht thjesht "femi". A kane lidhje, apo thjesht rastesi?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2017, 12:55   #146
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 230
Thanks: 26
Thanked 11 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Kopil = Ka Pjell , Ku poll = Ku po Lė

Vatra , Vė At Ra , Vendi ku Ati Ra u Vendos , sikur Vatan , Vė At Anė , ana ku na vendosi Ati.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 04:26   #147
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 902
Thanks: 634
Thanked 384 Times in 248 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
Tema qe po hap per diskutim ,sesht ne vendin e duhur ,por shpresoi cė sa do pak te ndriqohen thenjet popullore e shkencore, ku vertetohen teza se gjuha shqipe esht nder gjuhet me te lashta nė hapsirat shqiptare dhe jo vetem nė kto hapsira.
Luten te gjithė te shkruajn fjal te gjuheve te huaja qe besoin se kane prejardhje nga gjuha jone e lasht,
Mbase kto supozime mund te ngelen vetem si te tilla ,pore llogjikisht shpresoi se shumica do me japin te drejt, mbi kte argument llogjik, se gjuha jon vertet esht gjuhe mėmė e gjuhve ballkanike dhe me tej.
Ja,per fillim po permend ca fjal nga gjuhet e fqinjeve.

Drvo-dru......shumes druve
Lisce-listese........Lis,lise-lisqe..shpesh perdoret si gjeth.
Kamen...gure-ishte kembet- en.
Pita...Pyeta ------Sllavet nuk kan tingullin Y(Yja)
Noq...nota/mbremja.
Tuka...........Te-kha.
shuti...........shuaj-ti.
Vatra................vatera-votra.
Vuk..........................uku-uk(ujk)
Voda....................Vada-va dhe nda ose da,
berda..............................bregaj
sad................................sod/sot.
Per mendimin tim shum fjal te gjuhes sllave kan origjinn shqipe ..pore gjithnji duhet shiquar nga prizmi i kohes ,dhe pershtatja e ketyre fjalve ne rrethana dhe pershtatja e tyre.
Kure shiqohet ndryshimet brenda gjuhes se folur dhe letrare shqipe.. besoi qe kto argumente duhet te ken nji baze te fort per ta mbeshtetur mendimin tim.
Mather.......................e madhe nena
run ..................................ruaj(ruan)

Si do qe te ket reagime ,luteni te sjellni fjal qe sa do pak kan mbeshtetje se rrjedhin nga shqipja.

diskutim te kėndshem ..ju lutem te kurseheni ne grindje.
Nje pjese e mire e serbeve dhe malazezeve jane me origjine arberore.Ishin arberore te fese ortodokse te cilet u quajten shkije(shizma) pra kur ndodhi ndarja e madhe. Ata gjeten mbrojtje tek kisha sllave ne veri dhe e nejta gje ndodhi me ortodokset ne jug qe u quajten arvanitas.me kalimin ekohes u asimiluan. I rashe pak gjate,por eshte logjike qe shume fjale te vjetra arberore gradualisht kaluan edhe ne gjuhen serbo-malazeze. Dhe me duket interesante lista qe ti ke sjelle.Eshte mekat qe shtetet shqiptare nuk investojne ne shkencen e historise e gjuhesise dhe arkeologjise.E verteta eshte aty pret vetem te zbulohet.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 04:29   #148
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 902
Thanks: 634
Thanked 384 Times in 248 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga PuffetiNa Shiko postimin
Ganimet, per punen e lisit e kam te qart jo qe se kisha dite nojehere por, kam llafin ke postimi i dyte qe keni shkruajt :Ketu nuk po mundohem te kapem qart qe Qetri i thone numrit 4 ne shqip, po clidhje ka se me cfar kalimi ka shku ajo Q ne K apo K ne Q ...? Per cfar pasoja e ke llafin ...?
Me sa kuptoj Ganimet po thote se numri 4 qe ne serbisht i thone cetiri ( ai e shkruan qatri) ka lidhje me 4 shqip. Pra katra,qatra,qatri,cetiri. Kapitove?
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 04:34   #149
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 902
Thanks: 634
Thanked 384 Times in 248 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga PuffetiNa Shiko postimin
Maqellarjot, ...Ju lumte ! Mbi gjitha je i vetmi person qe ju kuptova ne kete teme ne fakt lidhje me citatin me siper

Sa i perkete Kosovareve dhe Maqedonaeseve e para se kuptoj kush jan kto Maqedonas ..?! Aaaaa Nese behet fjal per Shqiptaret ne Maqedoni dakort , mund t'ua them se jan me shqiptare se shqiptaret e Shqiperise ... Te kishte dasht Shqiperia nuk i kishte len asnjehere jashta kufive por, do ju dilte ne ndihme shqiptareve , shume mire e din se sa kan luftu dhe sa po luftojne shqiptaret e Kosoves dhe te Maqedonis me okupatoret serb . Para 500 vjeteve kush tjeter perjetoj lufte ..? Jashta 97-se ...

Sa per grrr vrrr prej ketu ne karrige para ekranit te pc-se lehte e keni ... Aman qe nuk arrita ta lexoj nje teme tamam te perqendruar ne teme por, gjithmon dilni jashta temes dhe shkon ne ofendime shqiptar me shqiptare ...'' Ncncn ''.
Mos fol per tema historike te pakten se ke mangesi te jashtezakonshme dhe dukesh shume qesharake.Keshille miqesore eshte.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 04:41   #150
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 902
Thanks: 634
Thanked 384 Times in 248 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Elementi qe flet gjuhen me "Paster" eshte popullsia qe jeton larg vendeve metropole, sidomos ne rajonin e ballkanit. Keshtu qe "katundaret" "maloket" "fshataret" dhe elementi qe jeton jashte territorit te kufijeve te shtetit shqipetare, flasin nje shqipe me te "paster" sesa ata qe kane mbaruar shkollen e larte. gjuha popullore eshte me "autentike" se ajo letrare. E fundit gjithmone shkone e behet artificjale. Ne shqiperi sote perdoren fjale si "Hilaritet, Frustruar, Looku, convertuar, aksesorit"???? Deri tani une nuk kam degjuar asnji Kosovar apo shqipetare te Maqedonis ( ata qe nuk mundohen te flasin/shkruajn gjuhen letrare) te perdorin keto fjale. Fatkeqesisht ne shqiperi keto fjale perdoren nga te ashu quajtur "intelektual" Nejse...

P.S per mendimin time Kosovaret qe mundohen te flasin gjuhen Letrare bejne gabim. Sepse "dialektet e kosoves dhe te shqipetareve te maqedonise por edhe arvanitasve ne Greqi, jane teper te bukura, nga nje ane them qe ndoshta nuk ka qene humbje shume e madhe per gjuhen shqipe qe ketyre popullsive nuk iu lejua arsimi. Perndryshe edhe ata sote do te flisnin gjuhen e "sakatosur" qe ne flasim sote, fal komunisteve me origjine nga Jugu.

Puffetina: sigurisht kur fola per Maqedonin e kisha fjalen per Shqipetaret
Je shume afer tezes se Halil Matoshit per komb kosovar. Ndoshta jam gabim,por nga ato qe shpreh duket se je afer mentalitetit Matoshi
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 04:48   #151
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 902
Thanks: 634
Thanked 384 Times in 248 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
ja edhe ca fjal nga sllavishtja qe kan prejardhjen prej gjuhes shqipe.. simbas konceptimit tim :
Fjala nashim-tanet, qe rrjedh nga fjala ne-ishim ose ne te foluren qe kemi trashiguar fjala na esht zevendsuar me fjalen ne.
Reka ose rjeka duhet ket pasur kuptimin e Rrjedhke:si rrjedh uji nga bjeshket etj.
Me ndryshimin e alfabetit nga Vuk Karaxhiq dhe largimin e RR-s nga alfabeti serb dhe dh-s fjala rrjedhk ėshte ndertuar si rek ose rjek.mua me shum me tingllon me kuptim shqip fjala rrjek se sa lum.Nese fjala lum esht formsuar nga nji uje i ndotur me llym ather do duhej te kishte kuptim per llumin e jo lumin.. pėr ndryshe me del pa kuptim fjala lum dhe me pak shqip..
Po fiks e ke ne shqip rreke,rrekeja e ujit, dhe ne metafore rrekeja e gjakut ose u derdh gjaku rreke.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 05:09   #152
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 902
Thanks: 634
Thanked 384 Times in 248 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Para disa vitesh kisha lexuar nė njė revist pėr gjuhet e vjetra te shkruara ne gure gjetur nga nje arkeolog T.B. ku aty nje fjalė me kishte mbetur ne mend por nuk e dija referancen se ku e ka gjetur ate fjalė qe per mendimin tim eshte fjale shqipe dhe shume e vjeter aty rreth 1200 para krishti por, problemi vien se, nuk eshte gjetur ne Ballkan tek ne por atje diku ne Anatoli apo Natoli...por me ne fund e gjeta perseri tekstin;
Fjala eshet per nje mbishkrim rreth "popujve te detit" deh aty permendet njė fjalė e panjohur por specialistet e kane krahasuar me greqishten evjeter dhe ne baze te kesaj te fundit mund te kuptohet se per ēfare behet fjale aty ne mbishkrim.
Kjo fjale eshte =Awrik=dhe menjehere me shkoj mendja tek dialektet tona "vrik" iki me vrap..(shpejtesi te madhe ) por ne popull nganjehere "v" ngatrrohet edhe me "f" pra "ā-wrik" e "ā-frik" kuptumi mbetet i njejti; iku me vrap, shpejt si vetima...ndersa tek greket thuhet; =ā-ur-ikus" ="kali i shpejte si érā" pra ky krahasim me gr. e vjeter me bind mua se, gerrma e pare "ā=(e barabart me āsht apo eshte moderne) dhe rrokja pas vijon me ="wrik" ose me "ōvrik"=iken shpejtź.
Pra, kam bindjen se eshte fjale shqipe mirepo problemi tjeter eshte se, nuk gjendet ne sferen tone gjeografike, por, nese dua edhe une te theme se, "ne shkuam deri ne indi, shkuam atje e tere mesdheun, atehere asgje nuk kemi bere sepse nuk jane keto deshmi se a shkuam apo perkundrazi ndoshta erdhem.. e pastaj si t'ia bejmi ?
Pa u lirua ne nga kllapat veshtire se do perparojmi edhe ne kerkime gjuhesore...pra kur ta hjekim lakmin e lavdaten si dhe krenarin e tepruar ndoshta do na e shihte hajrin edhe dikush tjeter...qe te mos ia lemi veti te gjithe kete pronsi...
Me pelqeu shkrimi dhe arsyetimi. A eshte shkronje e shenjte pikerisht sepse A ne gegnisht dha Asht,pra folja Eshte. Dhe akoma sot perdoret. Kam degjuar per shembull dike, te cilin kur e pyeta se ku eshte Besniku, mu pergjigj " A rat", pra asht ra ne shtrat,po fle ose eshte shtrire. Interesnate.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur