Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Mitologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-11-2012, 00:12   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Leonidha dhe 300 SpartanetLeonidha I Mbreti legjendar i Spartės (greqisht: Λεωνίδας; lindja nuk dihet - vdiq 9 gusht 480 p.k), emri i tė cilit ėshtė lidhur tashmė me betejėn e lashtė, betejėn e Termopilėve, qė u bė nė muajin Gusht tė vitit 488. Leonida ishte vėllai i mbretit Kleomen A’ , vėndin e tė cilit dhe trashėgoi. Kur Persėt arritėn tek ngushtica e Termopilėve, po i priste Leonida sė bashku me 6 000 luftėtarė, tė cilėt prisnin pėrforcime tė tjera nga Sparta. Pėr tė shmangur njė masakėr tė kotė, pėrzuri shumicėn e ushtarėve , duke mbajtur me vete vetėm 300 Spartanėt dhe 700 Tespevsėt, tė cilėt nuk pranuan tė linin vėndin e tyre tė betejės. Leonida qėndroi me njė trimėri tė madhe nė vėndin e tij, duke thėnė pėrgjigjjen mė tė lavdishme tė njė lideri nė histori,kur i kėrkuan tė dorėzonte armėt, (sipas Plutarkut) ‘’Molon Lave’’ ose ‘’ Ec e Merri’’. Duke u bindur ligjeve tė Spartės dhe duke krijuar nė kėtė mėnyrė njė qėndrim tė pėrjetshėm sakrifice dhe atdhedashjeje.
Pėrdori me njė zgjuarsi tė veēantė, formimin fizik tė ngushticės, duke sulmuar dhe duke u mbrojtur me rradhė tė thella, duke tėrhequr nė ngushticė Persėt, duke shfrytėzuar moralin e lartė dhe fuqinė e ushtarėve tė tij.
Persėt arritėn tė bėnin njė manovrim nė pozicionin e tyre me ndihmėn e Efialtit – (nga ky personazh del fjala makth, nė greqisht), qė duke kaluar nga njė shteg sekret qė pėrdornin kafshėt, morėn pozicion nė shpinėn e Grekėve. Duke luftuar me njė ngazėllim tė thellė, grekėrit nėn urdhėrat e Leonidės, ranė nė fushėn e betejės nga i pari e deri tek i fundit, nė atė betejė treditore qė u bė njė simbol i historisė botėrore.
Lavdia e betejės sė Termopilėve, pavarėsisht humbjes, kishte njė rezultat moral shumė tė rėndėsishėm mbi rezultatin e sulmit pėrfundimtar, pasi arriti tė pėrhapte tmerrin nė ushtrinė Perse dhe njėkohėsisht si njė pėrpjekje mbrojtėse arriti tė fitonte kohė tė ēmuar nė mėnyrė qė lufta tė fitohej , nė luftėn e flotave detare nė Salaminė.
Por nuk mund tė shikojmė Leonidėn si njė personalitet tė veēuar, por tė lidhur me jetėn dhe edukimin spartan.
Atėherė, ēfarė ėshtė ajo qė bėri Leonidėn dhe Spartanėt kaq tė veēante si luftėtarė? Historianėt na thonė se duhet tė shikojmė nė thellėsi tė historisė, dhe sidomos edukimin dhe stėrvitjen qė merrnin Spartanėt qė nga mosha 7 vjeēare e deri nė burrėrimin e tyre.
Shprehja mė karakteristike pėr tė shprehur qėndrimin e Spartanėve kundrejt luftės, ishte shprehja qė Nėna Spartane i thoshte djalit tė saj kur po ikte pėr luftė, ‘’ I tan i epi tas’’ ose ‘’kthehu me mburojėn ose mbi tė’’. Nėna pėrshėndeste tė birin e saj duke i kujtuar se detyra e tij ishte tė luftonte me guxim pėr atdheun e tij, duke ndėruar armėt dhe nėse ishte e nevojshme dhe tė vdiste pėr tė. Kjo fjali e famshme fsheh mentalitetin e njė populli qė mbeti nė histori si njė shembull i njė jete tė thjeshtė, tė plotė dhe tė ndershme, dhe tė mbushur me dinjitet dhe vetėsakrificė. Kėto janė idealet qė himnon Leonida me kėtė veprim vetėrefuzimi. Dhe Leonida, si mbreti i denjė i njė populli tė tillė, dha i pari shėmbullin.
Pėr Leonidėn, ashtu si edhe pėr tė gjithė Spartanėt, virtyti mė i madh, ishte gadishmėria e sakrifikimit nė detyrėn e mbrojtjes dhe shpėtimit tė atdheut tė tyre. Qėndrimi i tij pėrpara betejės dhe vdekjes ishte analog me edukimin dhe mentalitetin e popullit tė tij.
Nė 40 vitet qė zgjaste shėrbimi , Spartani nuk ishte i detyruar tė punonte, por tė pėrgatitej pėrditė pėr luftė. Qė kur mbushinin shtatė vjeē, integroheshin nė grupe, ku dhe merrnin edukimin pėrkatės tė ‘’Agogjisė’’ . Kur mbushnin moshėn 20 vjeē atėherė fillonin ecurinė e tyre nė ushtri.
Deri nė moshėn 30 vjeēare jetonin nė ndėrtesa qė quheshin ‘’Andreia’’ ose ‘’ Burrėrorėt’’ dhe vetėm pas tė tridhjetave mund tė flinin nė shtėpitė e tyre, dhe kjo vetėm natėn. Nė jetėn e pėrditshme mbreti nuk shijonte nderime apo kujdesime tė veēanta por vetėm respektin dhe vlerėsimin e bashkėluftėtarėve tė tij. Madje dhe nė fushėn e betejės jetonte pa lukse dhe ruajtje dhe pėrsa i pėrket momentit tė luftės ishte gjithmonė i pari nė rrjeshtin e luftėtarėve.
Njė zakon tradicional pėrpara betejės ishte tė pastronin derisa tė shkėlqenin armėt e tyre, tė kujdeseshin pėr trupin dhe tė krihnin flokėt e tyre. Nė kėtė mėnyrė tregonin se ishin tė vendosur dhe gati pėr betejėn, duke besuar se akoma dhe para vdekjes duhej tė paraqiteshin tė pastėr dhe tė bukur. Pak para pėrplasjes, bėnin njė sakrifice dhe nėn shoqėrinė e himneve fillonin betejėn. Periudha mortore e tė rėnėve nė betejė zgjaste 11 ditė, ndėrsa ditėn e 12 vinin fund mortit. Luftėtarėt i varrosnin tė mbuluar me mantelin e kuq dhe pa asnjė objekt tė ēmuar, duke treguar nė kėtė mėnyrė se gjėja mė e ēmuar e tyre ishte pjesėmarrja e tyre nė ushtrinė Spartane. Leonida u rrit brėnda njė sistemi ku individualizmi humbet pėrpara skuadrės dhe se pjesa ėshtė e nevojshme dhe e aftė vetėm kur ekziston pėr tė ndihmuar skuadrėn. Leonida dha njė pėrgjigjje karakteristike kur u pyet se pėrse trimat preferojnė njė vdekje tė lavdishėm kundrejt njė jete tė palavdishme, dhe ai u pėrgjigj ‘’ sepse atė e konsiderojnė si njė karakteristikė tė natyrės sė paarsyeshme, ndėrsa vdekjen e quajnė si njė karakteristikė tė qėnies sė Arsyeshme’’.

Pėr Leonidėn dhe 300 Spartanėt ėshtė shkruar njė pllakė monumentale nga Simonidi, ku thotė : ‘’ O i huaj, shko e thuaju Lakedemonėve (spartanėve) se kėtu shtrihen ata tė cilėt vdiqėn duke nderuar ligjet e tyre ” dhe kjo jep njė rėndėsi mė tė madhe fjalėve ” kėtu shtrihen ata” , nėse do tė konsiderojmė se Leonida e dinte se nuk do tė vinin pėrforcime nga Sparta.
Nė monumentin mė tė ri qė sot ndodhet nė ngushticėn e Termopilėve pėr nder tė Leonidės, aty ku ndodhet dhe statuja e tij, ėshtė skalitur pėrgjigja qė Leonida i dha Kserksit kur ai i kėrkoi tė dorėzonte armėt: ‘’Molon Lave’’ ose ‘’Ec e Merri ’’.
Nė Spartė ekziston statuja e Leonidės qė e paraqet si njė luftėtar pa mustaqe, me njė pėrkrenare tė stilit Attik njė vepėr e fillimit tė shekullit tė 5 para erės sonė, dhe nga pozicioni i trupit tė tij mund tė arrijmė nė konkluzion se mbante nė dorėn e tij tė majtė mburojen e ngritur, ndėrsa me dorėn e djathtė mbante heshtėn lart. Kjo statujė u pėrputh me Leonidėn qė nga momenti i parė kur u zbulua, pavarėsisht se nuk ekziston ndonjė shkrim apo provė qė mund ta vėrtetojė njė gjė tė tillė.

http://sq.wikipedia.org/wiki/Leonidha_I
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2012, 23:15   #2
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 640
Thanks: 236
Thanked 119 Times in 67 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

Vetem qe ka nje keqkuptim qe duket i vogel por qe fsheh te verteten e madhe qe na eshte mohuar dhe vjedhur ne shqipetareve.LEONIDHA eshte priresi i fisit shqipetare[DOREVE] qe pasi moren veshe qe nje race e zeze qe erdhi nga deti dogji qytetin e kosovareve te sotem qe ndodhet ne turqin e soteme pra qytetin e trojes se mbreteris DARDANE shqipetare dhe DORET u nisen nga jugu i shqiperis se sotme dhe dogjen gjith greqin e atehershme dhe cdo njeri qe i thoshte vetes grek dhe ishte i zi e poqen te gjall dhe per 400 vjet ne greqin e atehershme nuk fluturonte as edhe zogu ne qiell. E dyta DORET apo spartanet sic u quajten sipas qytetit te tyre qe ndertuan ne peleponezin e sotem te greqise nuk moren pjes ne luften e shpikur nga greket e sotem se nuk ka mundesi se si te mernin pjes ne luft pasi sparta u krijua 400 vjet pas djegjes se trojes kosovare.dhe spartanet per kete fakt e dogjen greqine.E treta ne luften kunder perseve ne ngushticen e thermopileve eshte e vertet qe moren pjese 300 spartan po greket ku ishin? se njihet si lufta e grekeve kunder perseve,dhe nje e vertet e pa mohueshem eshte se spartanin e fundit e vran greket per tu shperblyer nga perset por mbreti i perseve qeshi me te madhe kur greket kerkun lek qe ndihmuan perset per te vrar spartanet shqipetar.Keto nuk i shpika une por jan te gjitha te shkruajtura nga historianet e asaj kohe qe moren pjes ne lufte.por gabimi me i madh eshte qe te huajt nuk i perkthejn dot faktet e shkruajtura dhe pyesin historianet e sotem grek dhe ju besoni se pseudogreket do tu thon te verteten te huajve.dhe akademiket tane qe nuk e din pse jan ne kete jet i marin te dhenat nga ato qe u servirin te huajt.
BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2012, 23:53   #3
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BARAT Shiko postimin
Vetem qe ka nje keqkuptim qe duket i vogel por qe fsheh te verteten e madhe qe na eshte mohuar dhe vjedhur ne shqipetareve.LEONIDHA eshte priresi i fisit shqipetare[DOREVE] qe pasi moren veshe qe nje race e zeze qe erdhi nga deti dogji qytetin e kosovareve te sotem qe ndodhet ne turqin e soteme pra qytetin e trojes se mbreteris DARDANE shqipetare dhe DORET u nisen nga jugu i shqiperis se sotme dhe dogjen gjith greqin e atehershme dhe cdo njeri qe i thoshte vetes grek dhe ishte i zi e poqen te gjall dhe per 400 vjet ne greqin e atehershme nuk fluturonte as edhe zogu ne qiell. e dyta DORET apo spartanet sic u quajten sipas qytetit te tyre qe ndertuan ne peleponezin e sotem te greqise nuk moren pjes ne luften e shpikur nga greket e sotem se nuk ka mundesi se si te mernin pjes ne luft pasi sparta u krijua 400 vjet pas djegjes se trojes kosovare.dhe spartanet per kete fakt e dogjen greqine.e treta ne luften kunder perseve ne ngushticen e thermopileve eshte e vertet qe moren pjese 300 spartan po greket ku ishin? se njihet si lufta e grekeve kunder perseve.dhe nje e vertet e pa mohueshem eshte se spartanin e fundit e vran greket per tu shperblyer nga perset por mbreti i perseve qeshi me te madhe kur greket kerkun lek qe ndihmuan perset per te vrar spartanet shqipetar.keto nuk i shpik un por jan te gjitha te shkruajtura nga historianet e asaj kohe qe moren pjes ne lufte.por gabimi me i madh eshte qe te huajt nuk i perkthejn dot faktet e shkruajtura dhe pyesin historianet e sotem grek dhe ju besoni se pseudogreket do tu thon te verteten te huajve.dhe akademiket tane qe nuk e din pse jan ne kete jet i marin te dhenat nga ato qe u servirin te huajt.
Nuk pershkruhet hisoria keshtu,se nuk ka kuptim.Nuk ishin as grek e as shqiptar.Ishte Lega e peoloponeziake,ku mernin pjese,tespiezet,tebanet,spartanet,korintet,athinas it..etj etj.Ti quash Spartanet shqiptar,eshte po i njejti gabim kur i quan grek.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2012, 00:15   #4
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 640
Thanks: 236
Thanked 119 Times in 67 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

Citim:
Nuk pershkruhet hisoria keshtu,se nuk ka kuptim.Nuk ishin as grek e as shqiptar.Ishte Lega e peoloponeziake,ku mernin pjese,tespiezet,tebanet,spartanet,korintet,athinas it..etj etj.Ti quash Spartanet shqiptar,eshte po i njejti gabim kur i quan grek.
Na i pėrshkruaj njėherė ti Serafim tė shikojmė ku do dalim.Pranohet se Dorėt janė veriorė, janė Hyllianė (version i emrit Ilirė/Hyllirė/Yllirė-banorėt e Illyricum), por thuhet dorėt grekė. Ndėrkohė qė nuk trajtohet fare autoktonia etėrve tė tyre - HYLLIRĖVE~ILIRĖVE
BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2012, 00:42   #5
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BARAT Shiko postimin
Na i pėrshkruaj njėherė ti Serafim tė shikojmė ku do dalim.Pranohet se Dorėt janė veriorė, janė Hyllianė (version i emrit Ilirė/Hyllirė/Yllirė-banorėt e Illyricum), por thuhet dorėt grekė. Ndėrkohė qė nuk trajtohet fare autoktonia etėrve tė tyre - HYLLIRĖVE~ILIRĖVE
Nuk thjeshtezohet historia keshtu,po ta perseris,se nuk ka kuptim.
Eshte sikur te thuash se romaket jane turq se vine nga Troja,e ebrenjte jane iraken se vine nga Abrami.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2012, 00:58   #6
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,061
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 33 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BARAT Shiko postimin
Na i pėrshkruaj njėherė ti Serafim tė shikojmė ku do dalim.Pranohet se Dorėt janė veriorė, janė Hyllianė (version i emrit Ilirė/Hyllirė/Yllirė-banorėt e Illyricum), por thuhet dorėt grekė. Ndėrkohė qė nuk trajtohet fare autoktonia etėrve tė tyre - HYLLIRĖVE~ILIRĖVE
Nga cfare lexojme aty po edhe ne vellime transmetimesh tjera nga antikiteti vie pyetja qe akoma nuk ka gjetur asnje pergjegje: Po Zojsi me cka merrej nderkohe qe te dy palet adhuronin Apollonin?

Ne lidhje me hyllet, mitet na sjellin sepaky dy bij me ate emer ose sepaku me emra shume te ngjashem. Njeri eshte i biri i Herkulit me Dejaniren [tek fisi hylleoi] dhe tjetri i nga Kadmi dhe Harmonia prej te cilit merr emrin gjithe iliria.

Cila eshte etimologjia e vertete e emrit te Doreve, dhe a jane dore spartanet apo edhe dardanet?
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2012, 01:37   #7
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

apollon, emertimi me i vjeter eshte Απέλjων, ka lidhje padiskutim me qytetin ilir te pelionit.

poshte keni nje monedhe te apollonit i perket qytetit ilir te damastionit.

land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2012, 01:57   #8
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Cila eshte etimologjia e vertete e emrit te Doreve, dhe a jane dore spartanet apo edhe dardanet?
etimologjia e vertete eshte DRU, po ashtu si druidet.
por sipas herodotit, doret nuk e quanin veten e tyre dore derisa arriten ne peloponez, dhe ai nuk e thote si e quanin, por thote qe vinin nga dry(u)opia., it settled about Pindus in the territory called Macedonian; from there again it migrated to Dryopia, and at last came from Dryopia into the Peloponnese, where it took the name of Dorian."
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2012, 02:41   #9
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

disa informata te tjera te rendesishme.

dryops...bir i mbretit priam

dryops...bir i apollonit me dia-n

dryops...mik i eneas.

kemi gjithashtu nje dryope femer e ema e tarquitus, i ati i te cilit ishte faunus(zoti i drureve). tarquitus u masakrua nga enea.

dryope, e dashura e apollos, ajo ishte njera nga pleiadat, pra nje nimfe.

ne disa tregime thuhet qe hermes dhe dryope paten djale Pan-in(prej te cilit rrjedh fjala panik), por robert graves kete e hedh poshte, duke konsideruar pan-in mjaft me te vjeter se hermesin.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2012, 02:46   #10
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

sipas meje....

dardan(dardhe), dorian, druide, dryope kane te njejten etimologji-----> DRU.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2012, 07:45   #11
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

nje harte ku kan jetuar Dorianet.

fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-11-2012, 18:41   #12
Mallakastrioti
Anėtar
 
Avatari i Mallakastrioti
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 51
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Mallakastrioti ka njė atmosferė spektakolareMallakastrioti ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

Pershendetje parashkruesve. Teme interesante sigurisht. Lidhur Doreve sigurisht historigrafia zyrtare kur i behet pyetja :"Prej nga kane zanafillen doret, apo prej nga zbriten dhe mesyne Peleponezin?-pergjigja eshte pak a shume kjo:"Nga veriu, pasi keshtu jane shprehur autoret antike..." Por cili veri? Veriu i Peleponezit? Veriu i Europes? Veriu i Ballkanit?
Personalisht mendoj se Doret ishin ato fise qe jetonin prane Bylineve (Bylinet shtriheshin ne Mallakastren e sotshme) dhe keto fise dore ndryshe quheshin edhe Hyllinet. Ne se Hyllinet si fqinj te Bylineve, te cilet permenden si prej S. Bizantit apo edhe Skilaksit te Karaindise, jetonin prane njeri-tjetrit atehere keto fise pa tjeter kishin te njejten prejardhje (edhe ne antikitet mos harrojme qe bashkejetesa me prejardhje te ndryshme, pra jo te njejte, sikurse edhe sot, ka qene gati-gati e pamundur) ndryshe do kishin nje konliktualitet me njeri-tjetrin.
Autore moderne Bylinet ne disa raste i kerkojne ti vendosin ne territorin e sotshem te Malit te Zi dhe deri afer Kroacise. Por ne se Bylinet ishin ne kete pjese te Ilirise, atehere i bie qe edhe Hyllejte apo Hyllinet te kishin qene ilire. Mund te kene zbritur Bylinet prej asaj qe quhej Iliria Veriore dhe u vendosen ne territorin e Mallakastres se sotshme? Mundet. Atehere ne se do perdorim kete llogjike edhe Hyllinet apo Hyllejte bene te njejten gje, pra prej territoreve me veriore zbresin me ne jug. Prej ketej shkojne drejt Peleponezit dhe nuk kemi pse te ēuditemi qe keta Dore (apo njerez te Pyjeve, "druvare") kane qene pikerisht ato fise ilire qe riperterine ate qe rendome u quajt Greqi!
Mallakastrioti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-11-2012, 19:06   #13
Mallakastrioti
Anėtar
 
Avatari i Mallakastrioti
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 51
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Mallakastrioti ka njė atmosferė spektakolareMallakastrioti ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

Some problems of Greek history

Arnold Joseph Toynbee
Oxford University Press, 1969
Mallakastrioti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-01-2013, 03:35   #14
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 SpartanetA. M. RADMILLI: DORĖT, E NĖ VEĒANTI SPARTANĖT, JANĖ ILIRĖ

... [nė faktin se], Dorėt, e nė veēanti Spartanėt, janė ilirė qė hynė falė “dyndjes dorike” duke u bėrė pjesė e greqėrisė, sidomos asaj gjuhėsore, qė ishte formuar si pasojė e dyndjeve tė mėparshme nga Veriu i tė ashtuquajturve Eolė...

Titulli: Popoli e civiltą dell'Italia antica
Autori: Antonio Mario Radmilli

mare nga Thėnie pėr shqiptarėt
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2013, 11:39   #15
Mallakastrioti
Anėtar
 
Avatari i Mallakastrioti
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 51
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Mallakastrioti ka njė atmosferė spektakolareMallakastrioti ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

Tre fiset e rendesishme Spartane, "Hyllejte (Yllejte), Dymanet (Thymanet) dhe Pamphylloi (Pamfylloi)", sipas autoreve Paul Cartledge,Antony Spawforth, ne vepren me titull "Sparta and Lakonia & Hellenistic and Roman Sparta", f.80, Viti i Botimit 2001, sjellin faktin e rendesishem qe keto fise ishin me prejardhje Iliro-Epirote dhe sipas disa etimologeve emri i "Hyllei" lidhet me "Illyria". Gjithashtu fakt interesant ne kete liber eshte se lidhja qe kerkohet midis Doreve (Iliro-Epirote sipas autoreve) dhe fisit "Doris" i Greqise Qendrore ka qene diēka e sajuar dhe me qellime propagandistike.


(Burimi : Mallakastrioti per *************.com)
Mallakastrioti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2013, 15:09   #16
IKHTHUS
V.I.P
 
Avatari i IKHTHUS
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 332
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
IKHTHUS ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

Ketu mendoj duhet sqaruar se kush eshte etimologjia e emrit ILIR, ILLYRIA.
Ky etnonim, filloi te perdorej pas ardhjes se Kadmit dhe Harmonias ne mbreterine e Enkelejve "ngjale",ku ju lindi nje djale i cili u mbeshtoll nga nje gjarper dhe ja vune emrin ILIR.Shume historiane i vendosin Enkelejte e athershem ne Shkoder dhe varri i Kadmit i cili u shendrrua ne gjarper pas vdekjes ,thuhet se eshte ne rrethinat e Ulqinit.A ishte emri ILIR fillimi i nje kulti fetar,kultit te gjarperit qe u perhap ne krejt ate zone te quajtur Iliri,i apo rikthim ne ate kult qe ndoshta qe me i vjeter po ti referohem edhe Dhemetres e Minoaneve mbante gjarperinj ne dore dhe ne Mesopotami kishte kohe qe ekzistonte.
Hititet kane patur nje perendi femer, ILLURIANKA, qe kishte pamjen e gjarprit dhe qe ketu mund te them se IllYR ndoshta eshte thjesht gjarper dhe s`ka lidhje me drunoret Hyllini,Byllini,Druidet,Silvio qe ndoshta ishte kult i ri qe zevendesoi ate te gjarperit dhe ky ndoshta ishte edhe dallimi Epiriot-Ilir,prandaj Olimbia nena e Aleksandrit ishte pjestare e fshehur e kultit te gjarprit,kult akoma me i vjeter.
“Gjarpri ka qenė simbol i fuqishėm i ilirėve tė lashtė, sidomos i atyre tė Ballkanit jugor. Nė periudhėn romake, nė Dardani, kishte altar kushtuar gjarpėrinjve Drakon dhe Drakaena”(R.Elsie)
IKHTHUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2013, 01:35   #17
Conrad
V.I.P
 
Avatari i Conrad
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 328
Thanks: 12
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Conrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IKHTHUS Shiko postimin
Ketu mendoj duhet sqaruar se kush eshte etimologjia e emrit ILIR, ILLYRIA.
Ky etnonim, filloi te perdorej pas ardhjes se Kadmit dhe Harmonias ne mbreterine e Enkelejve "ngjale",ku ju lindi nje djale i cili u mbeshtoll nga nje gjarper dhe ja vune emrin ILIR.Shume historiane i vendosin Enkelejte e athershem ne Shkoder dhe varri i Kadmit i cili u shendrrua ne gjarper pas vdekjes ,thuhet se eshte ne rrethinat e Ulqinit.A ishte emri ILIR fillimi i nje kulti fetar,kultit te gjarperit qe u perhap ne krejt ate zone te quajtur Iliri,i apo rikthim ne ate kult qe ndoshta qe me i vjeter po ti referohem edhe Dhemetres e Minoaneve mbante gjarperinj ne dore dhe ne Mesopotami kishte kohe qe ekzistonte.
Hititet kane patur nje perendi femer, ILLURIANKA, qe kishte pamjen e gjarprit dhe qe ketu mund te them se IllYR ndoshta eshte thjesht gjarper dhe s`ka lidhje me drunoret Hyllini,Byllini,Druidet,Silvio qe ndoshta ishte kult i ri qe zevendesoi ate te gjarperit dhe ky ndoshta ishte edhe dallimi Epiriot-Ilir,prandaj Olimbia nena e Aleksandrit ishte pjestare e fshehur e kultit te gjarprit,kult akoma me i vjeter.
“Gjarpri ka qenė simbol i fuqishėm i ilirėve tė lashtė, sidomos i atyre tė Ballkanit jugor. Nė periudhėn romake, nė Dardani, kishte altar kushtuar gjarpėrinjve Drakon dhe Drakaena”(R.Elsie)

Sipas hipotezes tende Illyr = gjarper na del Serb = Serpent = gjarper.
Atehere Illyret jane Serbet!!!!!!!!!!!!!!
Nga i ke lexuar keto? Nga ndonje faqe sllave?
Conrad nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2014, 19:02   #18
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

HYLLĖT, ELEMENTI ILIRO-EPIROT MES DORĖVE, SPARTANĖVE
Hyllėt, pėrfaqėsojnė mes Dorėve, elementin iliro-epirot dhe nuk ėshtė pėr tu pėrjashtuar se nė ndarjen e trefishtė tė Rodit nė tre fise dorike, Kamiro, iu dha Hyllėve: kjo do tė shpjegonte prezencėn e kėtij fisi tė izoluar...
Titulli: Kōkalos: studi pubblicati dall'Istituto di storia antica dell'Universitą di Palermo
Botues: Banco di Sicilia, 1970Thėnie pėr shqiptarėt
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2014, 19:19   #19
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 19,237
Thanks: 4,833
Thanked 5,667 Times in 3,615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 254
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Conrad Shiko postimin
Sipas hipotezes tende Illyr = gjarper na del Serb = Serpent = gjarper.
Atehere Illyret jane Serbet!!!!!!!!!!!!!!
Nga i ke lexuar keto? Nga ndonje faqe sllave?
serb= serv turqisht sllav
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2014, 22:12   #20
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Leonidha dhe 300 Spartanet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
serb= serv turqisht sllav
drague, ju fute dhe ti etimologjis

e kisha harruar kete teme, tani shoh qe paskam postuar.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur