Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Mitologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-04-2012, 15:07   #1
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Smile ''Kur jane Plakat e Maresit dhe c'di per kete histori ?''

...''Plakat e Maresit'' eshte nje histori qe goje me goje qe nga lashtesija ka ardhur deri ne ditet e sotme.Ditet e fundit te atij Maresi shume vite perpara po thuaj se kishte ardhur behari dhe dimeri zor se do kthehej mbrapa dhe dy Plaka moren tufen e deleve dhe u ngjiten ne maje te nje mali. Duke tjerre lesh ne furke njera Plake i thote Plakes tjeter:''Ma mori te keqen Maresi e bashke me te edhe dimeri." E aprovoj edhe Plaka tjeter duke bere levizjen e kokes si ne raste te tilla kur jo me fjale por me levizje koke bejme aprovimin e nje mendimi. Maresi i degjoj Plakat dhe u inatos ,ashtu duke trufullire ju drejtua muajit qe vinte pas,Prillit,:''Prill or vella me jep nje dite hua te ngrij plakat me gjithe c'ka." dhe Prilli ja plotesoj deshiren....Nuk kaluane ,vecse pak caste dhe moti e prishi kthellimin,re te dendura mbuluane qiellin dhe filloj te binte bore e madhe sa Plakat nuk arriten as te coheshin ne kembe por ngrine se bashku me delet....prandaj mos shpresoni se vjen behari pa kaluare ''Plakat e Maresit''per te cilat une mendoj se i perket datave 14-15-16-17 Prill te vitit
........Ju pres te jepni mendimin Tuaj...flm.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2012, 08:37   #2
MiM@
♡ KaFe Pa SHeQeR ♡
 
Avatari i MiM@
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: N'shpin Time :P
Posts: 7,568
Thanks: 1,888
Thanked 2,021 Times in 572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
MiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ''Kur jane Plakat e Maresit dhe c'di per kete histori ?''

Keshtu historine nuk e dija fare por dhe ketej thuhet dhe pse ka term tjeter.
Datat jam shume dakort se keto dite kshu eshte,vranet, diell, shi, ere....ne nje dite.....shpresoj te kalojne pas 17 -tes me te vertete
__________________
Tragjedia e jetės ėshtė se plakemi shpejt dhe bėhemi tė urtė shumė vonė !
MiM@ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2013, 17:16   #3
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,221
Thanks: 3,596
Thanked 1,812 Times in 781 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Plakat e MarsitNga gjiri popullit, perhere kane dale tregime te embla, te bukura edhe kuptim plote, nje nga keto tregime, eshte edhe tregimi; Plakat e Marsit... Kush ishin valle?! apo jane thjesht nje imagjinate treguese duke cilesuar Marsin si te pabese!


Gjithsesi, autori i ketij tregimi te bukur eshte vet populli, duke pershtatur tregimin ne baze te krahinave edhe tradicioneve.. e ēfare ka me teper ”Denimi i Niobit” legjenda e gruas qe u kthye ne gur, edhe ajo diēka simbolizon, edhe pse eshte pozicionuar ne iljaden e famshme Greke, nje permbledhje e munguar per ne...

Une qe i vogel, mbaj mend se per Plakat e Marsit thuhej se ishin tre, ato dolen ne mal per shkarpa, koha i genjeu duke i qelluar me stuhi e acar deri sa i ngriu.. Plakat mallkuan edhe prej atehere mallkimi i Plakave pasohet deri me sot, kush i beson Marsit, e ze mallkimi plakave.. Prilli sjell mot te mire, por dita e pare e tij nuk besohet, si per te performuar diten e genjeshtrave, por ne te vertet, eshte pasoje e Marsit, pabesise se tij...

Per me qarte, le te lexojme disa tregime te ndryshme mbi plakat e Marsit, fundja na ngelet neve te vendosim se kush eshte me e duhura, por jo me e verteta, pasi rrefimi simbolizon Marsin edhe pabesine e tij.Ēdo muaj Mars kur moti peson ndryshime te ndjeshme, miti i ”Plakes” behet me i gjalle...

Sipas rrefimeve brez pas brezi, ne fillim apo ne fund te marsit (ne varesi te interpretimit sipas krahinave), jane te ashtuquajturat ”Plaka”, te cilat sjellin edhe mot te ftohte ne te gjithe vendin. Specialistet Etnografe tregojne se gojedhena e ”plakės” eshte e lidhur ngushte me menyren se si njerzit atehere i konceptonin ndryshimet e motit dhe natyres.

Sipas gojedhenave Shqiptare, mali Tomor eshte vendit ku plaka u ngri me bagetine e saj nga ditet qe mori hua muaji Mars. Ndersa ne disa krahina te vendit ky mit kujtohet ne fillim te muajit, kur marsi i morri dite borxh shkurtit, gje qe shpjegon edhe shkurtesine e ketij te fundit. Ndersa per krahina te tjera, ajo kujtohet ne dy ditet e fundit te marsit. Por sa njihet miti i ”Plakes” ne ditet e sotme dhe a i besojne atij?

Nga konstatimet e bera 10 vitet e fundit, meteorologet pranojne se tre ditet permbyllese te marsit kane sjelle mot te ftohte dhe me reshje. Per kete fenomen te perseritur, specialistet nuk kane shpjegime se perse ndodh pikerisht ne ditet e fundit. Si gjithmone Prilli vjen me mot te mire.. Dita e pare e muajit sjelle permiresime te ndjeshme.. Reshjet do te pushojne ndersa temperaturat ne fundjave pritet te shkojne edhe 23 grade Celsius, ēfare garanton nje fundjave te bukur.

Dikur paska qene nje plake, e cila thuhet se ka dale me gjithe familjen e vet dhe bagetine, tre dite para dites se pranveres, ne stanet e bjeshkeve. Por koha e pranveres se hershme e tradhtoji Plaken! Tre dite me pas moti u prish shume shpejt. Thuhet se ato dite paska fryre ere e madhe me shi dhe debore, per tre dite e tre nete rresht deri sa me pas moti eshte qetesuar.

Por Plaka, familja dhe bagetia e saj, ishin ngrire nga te ftohtit dhe ishin shnderruar ne gur. Madje gojdhena thote se ne ate vend sot gjendet nje gur si ne formen e nje Plake, ku edhe sot e kesaj dite, aty buron uje, qe thuhet se jane lotet e Plakes. Me kete tregim lindi legjenda e te ashtuquajturave ”Plakat e Marsit”, e cila sot perdoret si nje metafor ne pragun qe ndan stinen e dimrit me ate te pranveres, perkatesisht mes 14 marsit dhe 14 prillit, kohe pas te ciles besohet se ka ardhur pranvera e vertete, sepse 14 prilli sipas legjendes shenon 1 marsin, ardhjen e stines se ngrohte e te luleve.

Gojedhena e hershme rrjedh nga zonat e veriut te Shqiperise, dhe thuhet se ne muajin Mars, Plakat, pra nenat dhe grate e moshuara, duhet t’i marrim me te mira, t’u permbushim deshirat e kerkesat, t’u gatuajme embelsira, perndryshe hidherimi i tyre prish motin, me furtune, shi dhe debore
Plakat e marsit jane shtate.

Ato moren leshin e bagetise qe kishin shtire (levruar) dhe dolen ne nje lendine per te tjere (ftilluar) e per te bere muhabet me njera tjetren. Gjate bisedes njera nga plakat i ngriti kenge muajit Mars duke i thene se tani dimrin e hodha e i merte te keqen. Kengen e kenduan te gjitha plakat me radhe.. Marsi i degjoi dhe i ngriu te shtata! Thone se plakat jane ngurtesuar dhe ēdo vit ne muajin mars bie shume shi e bene ftohte per shtate dite.

Ky version eshte ne Shqiperine e jugut, ndersa nga veriu thone se mullizeza (lloj shpendi) ēeli zogjte qe ne Mars, por edhe ajo filloji ta shante Marsin: ”Mullizeza zogjt i celi, na marsh te keqen Mars kaceli”.. edhe kete muaji Mars e ngriu me te gjithe zogjte e saj ne fole. Edhe ketu numri i mullizezes me zogjte e saj eshte shtate, qe tregon veēse per nje binjakezim te gojedhenes. Fakt qe e mbeshtet eshte se edhe plakat edhe mullizeza ishin me te zeza.. Plakat me roba te zeza ndersa mullizeza me pupla te zeza.

(Kjo gojedhene i ka renjet ne besimin pagan.)Te dielat e Marsit

O, keto te dielat e Marsit, keto te dielat e Marsit.. dhe te Prillit.

Keto te diela perkujtimoresh, qe shkojne rrugeve te qytetit tim, veshur me te zeza.

Keto te diela, kam frike mos hyjne ne jeten time si Plakat e Marsit dhe ma ngrijne pranveren perjetesisht.

O, po i kam frike te dielat e Marsit.. i kam frike.

Pergatiti: Ervin Feka
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2013, 17:39   #4
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

Faleminderit qe e solle
Eshte hera e pare qe degjoj per Plakat e Marsit
Sa te rroj do mesoj
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2013, 01:47   #5
Conrad
V.I.P
 
Avatari i Conrad
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 328
Thanks: 12
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Conrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin


Nga gjiri popullit, perhere kane dale tregime te embla, te bukura edhe kuptim plote, nje nga keto tregime, eshte edhe tregimi; Plakat e Marsit... Kush ishin valle?! apo jane thjesht nje imagjinate treguese duke cilesuar Marsin si te pabese!


Gjithsesi, autori i ketij tregimi te bukur eshte vet populli, duke pershtatur tregimin ne baze te krahinave edhe tradicioneve.. e ēfare ka me teper ”Denimi i Niobit” legjenda e gruas qe u kthye ne gur, edhe ajo diēka simbolizon, edhe pse eshte pozicionuar ne iljaden e famshme Greke, nje permbledhje e munguar per ne...

Une qe i vogel, mbaj mend se per Plakat e Marsit thuhej se ishin tre, ato dolen ne mal per shkarpa, koha i genjeu duke i qelluar me stuhi e acar deri sa i ngriu.. Plakat mallkuan edhe prej atehere mallkimi i Plakave pasohet deri me sot, kush i beson Marsit, e ze mallkimi plakave.. Prilli sjell mot te mire, por dita e pare e tij nuk besohet, si per te performuar diten e genjeshtrave, por ne te vertet, eshte pasoje e Marsit, pabesise se tij...

Per me qarte, le te lexojme disa tregime te ndryshme mbi plakat e Marsit, fundja na ngelet neve te vendosim se kush eshte me e duhura, por jo me e verteta, pasi rrefimi simbolizon Marsin edhe pabesine e tij.Ēdo muaj Mars kur moti peson ndryshime te ndjeshme, miti i ”Plakes” behet me i gjalle...

Sipas rrefimeve brez pas brezi, ne fillim apo ne fund te marsit (ne varesi te interpretimit sipas krahinave), jane te ashtuquajturat ”Plaka”, te cilat sjellin edhe mot te ftohte ne te gjithe vendin. Specialistet Etnografe tregojne se gojedhena e ”plakės” eshte e lidhur ngushte me menyren se si njerzit atehere i konceptonin ndryshimet e motit dhe natyres.

Sipas gojedhenave Shqiptare, mali Tomor eshte vendit ku plaka u ngri me bagetine e saj nga ditet qe mori hua muaji Mars. Ndersa ne disa krahina te vendit ky mit kujtohet ne fillim te muajit, kur marsi i morri dite borxh shkurtit, gje qe shpjegon edhe shkurtesine e ketij te fundit. Ndersa per krahina te tjera, ajo kujtohet ne dy ditet e fundit te marsit. Por sa njihet miti i ”Plakes” ne ditet e sotme dhe a i besojne atij?

Nga konstatimet e bera 10 vitet e fundit, meteorologet pranojne se tre ditet permbyllese te marsit kane sjelle mot te ftohte dhe me reshje. Per kete fenomen te perseritur, specialistet nuk kane shpjegime se perse ndodh pikerisht ne ditet e fundit. Si gjithmone Prilli vjen me mot te mire.. Dita e pare e muajit sjelle permiresime te ndjeshme.. Reshjet do te pushojne ndersa temperaturat ne fundjave pritet te shkojne edhe 23 grade Celsius, ēfare garanton nje fundjave te bukur.

Dikur paska qene nje plake, e cila thuhet se ka dale me gjithe familjen e vet dhe bagetine, tre dite para dites se pranveres, ne stanet e bjeshkeve. Por koha e pranveres se hershme e tradhtoji Plaken! Tre dite me pas moti u prish shume shpejt. Thuhet se ato dite paska fryre ere e madhe me shi dhe debore, per tre dite e tre nete rresht deri sa me pas moti eshte qetesuar.

Por Plaka, familja dhe bagetia e saj, ishin ngrire nga te ftohtit dhe ishin shnderruar ne gur. Madje gojdhena thote se ne ate vend sot gjendet nje gur si ne formen e nje Plake, ku edhe sot e kesaj dite, aty buron uje, qe thuhet se jane lotet e Plakes. Me kete tregim lindi legjenda e te ashtuquajturave ”Plakat e Marsit”, e cila sot perdoret si nje metafor ne pragun qe ndan stinen e dimrit me ate te pranveres, perkatesisht mes 14 marsit dhe 14 prillit, kohe pas te ciles besohet se ka ardhur pranvera e vertete, sepse 14 prilli sipas legjendes shenon 1 marsin, ardhjen e stines se ngrohte e te luleve.

Gojedhena e hershme rrjedh nga zonat e veriut te Shqiperise, dhe thuhet se ne muajin Mars, Plakat, pra nenat dhe grate e moshuara, duhet t’i marrim me te mira, t’u permbushim deshirat e kerkesat, t’u gatuajme embelsira, perndryshe hidherimi i tyre prish motin, me furtune, shi dhe debore


Plakat e marsit jane shtate.

Ato moren leshin e bagetise qe kishin shtire (levruar) dhe dolen ne nje lendine per te tjere (ftilluar) e per te bere muhabet me njera tjetren. Gjate bisedes njera nga plakat i ngriti kenge muajit Mars duke i thene se tani dimrin e hodha e i merte te keqen. Kengen e kenduan te gjitha plakat me radhe.. Marsi i degjoi dhe i ngriu te shtata! Thone se plakat jane ngurtesuar dhe ēdo vit ne muajin mars bie shume shi e bene ftohte per shtate dite.

Ky version eshte ne Shqiperine e jugut, ndersa nga veriu thone se mullizeza (lloj shpendi) ēeli zogjte qe ne Mars, por edhe ajo filloji ta shante Marsin: ”Mullizeza zogjt i celi, na marsh te keqen Mars kaceli”.. edhe kete muaji Mars e ngriu me te gjithe zogjte e saj ne fole. Edhe ketu numri i mullizezes me zogjte e saj eshte shtate, qe tregon veēse per nje binjakezim te gojedhenes. Fakt qe e mbeshtet eshte se edhe plakat edhe mullizeza ishin me te zeza.. Plakat me roba te zeza ndersa mullizeza me pupla te zeza.

(Kjo gojedhene i ka renjet ne besimin pagan.)Te dielat e Marsit

O, keto te dielat e Marsit, keto te dielat e Marsit.. dhe te Prillit.

Keto te diela perkujtimoresh, qe shkojne rrugeve te qytetit tim, veshur me te zeza.

Keto te diela, kam frike mos hyjne ne jeten time si Plakat e Marsit dhe ma ngrijne pranveren perjetesisht.

O, po i kam frike te dielat e Marsit.. i kam frike.

Pergatiti: Ervin Feka

Pershendetje Mandi!

Po dy javet qe kane ndryshuar kalendarin ai ke marre para sysh?
Dita e Veres qe festohet me 14 Mars eshte ne te vertete 1 Mars me kalendarin e vjeter.
Conrad nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2013, 04:56   #6
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

Arbain o vella ami dy dit uha(hua) te mys(ta mbys)Plaken me qka (qfare)te ka.Jom larg nga vendi ku plaka u ngri me delet e saja.
Po te shiqohet nga 2kilometra vertet tamam duket nji gure ne form te plakes,dhe guret per rreth plakes jon te bardh ne form bagetish.Une e kom vizituar ate vend dikure si femij.Vendi eshte ne Sokolic ne v.lindje te Mitrovices.Kalimtaret e rastit kure kan ardhe misafir ne shtepin time,rrefenin se kishin pare ca dele mes Selacit dhe Kaqandollit-dy fashatra kto qe jon shum larg njera tjeters qe te shkojn per te kullotur bagetin per shkak te largesis...ndodh qe plaka te ket pas aty konakun.
Ndoshta pikrishte Sokolica eshte burimi i kti tregimi popullor,mbase sigurishte ka edhe vende tjera si Sokolica e Tomori. .
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ganimet pėlqehet nga
i vjetėr 15-07-2014, 18:46   #7
Hylltar
Pagan Warrior
 
Avatari i Hylltar
 
Data e antarėsimit: Jul 2014
Vendndodhja: Nė Fushat e Elyses
Posts: 67
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Hylltar ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

Kėto dy tema u bashkuan, sepse kanė tė njėjtėn pėrmbajtje.
__________________
PAGANĖT PO TRIUMFOJNĖ, IMAMĖT PO BIEN, BOTĖS SĖ SHPEJTI DO T'I KTHEHET PAQJA
Hylltar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2014, 05:15   #8
Paion
shqiptar
 
Avatari i Paion
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Vendndodhja: vargmal
Posts: 38
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Paion ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

Legjenda pėr Muajin e Plakave apo Plaka qė u shndėrrua nė gur ėshtė gojėdhėna e cila nė popull haset e gjallė me kėto fjalė:
“MARS O VLLA
M’JEP TRE DITĖ UHA
TA MBEJTI PLAKĖN ME GJITHĖ XH’I KA”.
Pra, ėshtė legjenda e cila ende dėgjohet nga gojėdhėna e popullit tė trevės sonė. Kjo legjendė ėshtė e gėrshetuar me stinėn e pranverės sė hershme, apo me muajin mars*, qė populli e quan: “Muaji i Plakave”, mirėpo e dėgjojmė edhe si: “Muaji kur Plaka doli nė bjeshkė e u shndėrrua nė gur”.

Legjenda nė popull rrėfehet me sa vijon: “Gjatė muajit mars plakat duhet qė t’i marrim me tė mirė, se ata, po tė hidhėrohen, mundin ta prishin motin. Prandaj, ėshtė e zakonshme qė plakave, gjatė muajit mars t’u pėrmbushim dėshirat dhe kėrkesat…”, qė ndryshe nė popull thuhet: “Plakave gjatė marsit t’u gatuani ėmbėlsira, dhe atė pėr ēdo ditė t’u gatuani hallvė me rrush tė thatė, se po tė hidhėrohen plakat, bėn puna vaki qė tė fryjė fortunė e tmerrshme e shoqėruar me shi e borė e tė gjithėve na bėn shtėng e gur mu* si plaka qė u bė gur nė stanet e bjeshkėve tė Sharrit”.

Rrėfimi i Plakės qė u shndėrrua nė gur, nė gojėdhėnėn e popullit rrėfehet nga kjo ngjarje kėshtu: “Dikur paska qenė njė grua e Plakė, e cila paska dalė me gjithė familjen e vet, dhent, qentė dhe kafshėt, tre ditė para ditės sė pranverės nė stanet e bjeshkėve tė Sharrit. Mirėpo, koha e stinės sė pranverės sė hershme e tradhtoi Plakėn. Tre ditė pas ditės sė pranverės, nė stanet e bjeshkėve tė Sharrit, moti me tė shpejtė u prish”. Thuhet se ato ditė paska fry erė e madhe me shi e borė, sa qė tre ditė e tre netė rresht, fortuna s’ka pas tė ndalur, bile-bile ulurima e fortunės ėshtė dėgjuar edhe nė fushat e Pollogut. Pas tre ditėsh e tre natėsh, moti ėshtė qetėsuar, por Plaka, familja, dhent, qent, kuajt, lopėt dhe dhitė ishin ngrirė nga tė ftohti, mu nė hyrjen e staneve. Qė prej asaj kohe janė shndėrruar nė gur, bile nė atė vend sot gjendet njė gur nė formė tė Plakės, ku sot e kėsaj dite prej aty buron ujė, qė besohet se janė lotėt e Plakės, qė u shndėrrua nė gur”.
Paion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2017, 19:02   #9
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,221
Thanks: 3,596
Thanked 1,812 Times in 781 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

Plakat e Prillit, si lindi legjenda qė trazon motin nė pranverė

Shkurt o im vėlla, me jep tri ditė hua ta ngrij plakėn me gjithēka?

Kjo gojėdhėnė mbi dymijėvjeēare kujtohet ēdo muaj prill sipas kalendarit Alla Turk, pikėrisht kur moti pėson ndryshime tė dukshme.

Sipas rrėfimeve tė transmetuara nga brezi nė brez, ndryshimet e motit nė fillim apo nė fund tė muajit prill lidhen me “mitin e plakave”. “Plakat” pėrdoren edhe nė ditėt e sotme, pasi shpesh dėgjojmė tė thuhet se “bėn ftohtė ngaqė janė plakat”.

Legjenda thotė njė herė e njė kohė disa plaka u ngjitėn nė mal dhe thirrėn me tė madhe: “Lamtumirė Dimėr, Vafsh nė Djall!”. Ishte Prill, por dimri vendosi tė kthehej sėrish. Muaji Prill i kėrkoi muajit Shkurt t’i jepte disa nga ditėt e tij pėr t’i ngrirė plakat si pėr t’ju kujtuar qė dimri nuk ka ikur dhe ėshtė mė i fuqishėm se ato, dhe qė ėshtė njė fenomen natyror qė duhet respektuar.

Plakat vdiqėn nga i ftohti dhe mė pas erdhi pranvera sėrish. Madje gojėdhėna thotė se nė atė vend sot gjendet njė gur si nė formėn e njė Plake, ku edhe sot e kėsaj dite, aty buron ujė, qė thuhet se janė lotėt e Plakės.

Ndaj gati njė javė nė muajin Prill kthehet dimri, i cili sjell reshje shiu thuajse nė tė gjithė Shqipėrinė dhe pas shirave vjen pranvera e vėrtetė. Kjo javė ka nisur me reshje shiu ndaj kujtoni se kanė ardhur plakat!

http://www.gazetadita.al/plakat-e-pr...n-ne-pranvere/
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2017, 19:18   #10
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,047
Thanks: 341
Thanked 2,488 Times in 1,451 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 135
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

'ben ftohte ngaqe jane plakat'

ncuk, jane plakat ngaqe ben ftohte. dilema kesaj radhe eshte me pak e nderlikuar se ajo e pules dhe vezes.
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2017, 19:30   #11
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,153
Thanks: 91
Thanked 253 Times in 172 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

Nuk ka dilem!
Pula e bene vezen.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2017, 19:34   #12
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 35,233
Thanks: 9,212
Thanked 8,424 Times in 4,922 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 465
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Nuk ka dilem!
Pula e bene vezen.
Po pulėn kush e bėri?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2017, 19:36   #13
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,716
Thanks: 772
Thanked 719 Times in 320 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

A thua eshte ky miti edhe per popujt tjere,apo vetem tek shqipet
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2017, 19:39   #14
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,153
Thanks: 91
Thanked 253 Times in 172 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

Pse krimbin kush e bene? Thone qe edhe peshku nga veza del.

Nga veza dallin shume krijesa mo Kepo, por jo nga pula. Nga pula del vetem veza.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2017, 19:46   #15
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,047
Thanks: 341
Thanked 2,488 Times in 1,451 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 135
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Nuk ka dilem!
Pula e bene vezen.
o xha Demo mire se erdhe

a t'bej nje pyetje? ti p.sh. kur e afron cibukun ne goje perdor kembet apo duart? e pra keshtu edhe puna e pules dhe vezes, natyra nuk e shperdoron lehte energjine.
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2017, 19:52   #16
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,047
Thanks: 341
Thanked 2,488 Times in 1,451 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 135
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Pse krimbin kush e bene? Thone qe edhe peshku nga veza del.

Nga veza dallin shume krijesa mo Kepo, por jo nga pula. Nga pula del vetem veza.
nga nje veze kemi ardhur te gjithe, po mos kujto se ishte si vezet e kuqe dhe ti xha Demo. ato i zbukuroi pula me vone, para se t'i lyente njeriu per pashket.
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2017, 19:59   #17
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,153
Thanks: 91
Thanked 253 Times in 172 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

Ma bere corbe koken moj ngordhje.
Pa thoma dhe nje here kete punen e natyres mua tine?

Natyra ca kafshe eshte? Edhe ajo ben veze si puna e pules, apo eshte si Maqua qe nuk ka pjell koqe veze ne jeten e tij. Nuk e di per te shtruar, nese ka shtruar ndonjehere, por per te pjell sma ha mendja te kete pjell shejtani.

Mire se te gjeta moj karamele.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2017, 20:10   #18
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,047
Thanks: 341
Thanked 2,488 Times in 1,451 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 135
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

po hic o xha Demo, jane probleme antike keto tashme. tani diskutojne kush ka "lindur" perpara, adn-ja apo proteinat. disa te mencur ia gjeten sekretin edhe kesaj duke bertitur "eureka! e para ishte arn-ja!"

tani se cfare ka qene para arn-se nje zot e di
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2017, 20:56   #19
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,807
Thanks: 4,514
Thanked 5,371 Times in 3,423 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 243
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

do ke qen tu bo striptizem plakat se erdhen me vonese.
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2017, 22:01   #20
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,408
Thanks: 202
Thanked 337 Times in 259 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plakat e Marsit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
do ke qen tu bo striptizem plakat se erdhen me vonese.
Pse striptizem eshte kur futen plakat ne sauna?1?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur