Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-03-2013, 22:38   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,889
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Nuset e pikturuara nė Kosovė

~ National Geographic ~Nuset e pikturuara nė Kosovė - A ėshtė kjo njė traditė shqiptare?

~ Nga: National Geographic ~

Fotot nga: Nita Zeqiri
Njė traditė 1000 vjet e lashtė, kaluar nga brezi nė brez deri nė ditėt e sotme, nė Donje Ljubinje-n e largėt, nė Zhupa, nė Jug tė Kosovės. Sot, kjo traditė ėshtė nė prag tė zhdukjes, pasi vetėm njė grua 65 vjeēare vazhdon tė pėrgatisė nuse, sipas kėsaj tradite. Fytyra e nuses ėshtė e pikturuar me shumė ngjyra shtresa tė mrekullueshme ngjyrash. Tre rrathėt e artė simbolizojnė ciklet e jetės, tė lidhur njėri me tjetrin nėpėrmjet linjave tė arta, tė cilat njeriu i kalon nė kohėzgjatjen e jetės sė vet. Rrathėt e brendshėm tė kuq, janė simbolet e pjellorisė, prej nga ku pikat e kuqe dhe blu lindin dhe e tėrė fytyra mbulohet prej tyre, duke i uruar asaj (nuses) njė familje tė lumtur e tė shėndetshme.
Vendi: Kosovė, Donje Lubinje, Prizren, Zhupa, Kosova e Jugut

------------------------------------------

Photo and caption by Nita Zeqiri
A tradition a 1000 years Old, passed on to generations of today's remote Donje Ljubinje in Zhupa area in South Kosovo. Today, this tradition is at the verge of extinction as only a 65yrs old Lady continues preparing young Brides according to their traditions.The Brides face is painted in many beautiful layers of colors.3 Golden circles symbolizing cycles of life tied to one another by golden roads that one crosses over their lifetime.The inner red circles are symbols of fertility where red&blue dots are born from and the whole face is covered by them wishing her a healthy and a happy family.
Location: Kosovo, Donje Lubinje, Prizren, Zhupa, South Kosovo

Burimi:

Thėnie pėr shqiptarėt

http://ngm.nationalgeographic.com/ng...s/177015/view/
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2013, 15:30   #2
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

A eshte ky zakon qe perdoret vetem nga Shqipetaret? Megjithese jugu i Kosoves ka vetem Shqipetar.

Shume interesant ky 'ritual'. Vura re se artikulli origjinal nuk e permend as edhe nje here si 'ritual' i vecant i kultures Shqipetare. Thote vetem se ka egzistuar 1000 vjet dhe po zhduket!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2013, 15:44   #3
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Keta i bekan nuset si veze pashke

nuk kisha degjuar ndonjehere per kete zakon
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2013, 16:35   #4
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,348
Thanks: 183
Thanked 212 Times in 88 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Keta i bekan nuset si veze pashke

nuk kisha degjuar ndonjehere per kete zakon
hahahahahhahahaha
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2013, 09:36   #5
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,719
Thanks: 772
Thanked 724 Times in 322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dine Shiko postimin
A eshte ky zakon qe perdoret vetem nga Shqipetaret? Megjithese jugu i Kosoves ka vetem Shqipetar.

Shume interesant ky 'ritual'. Vura re se artikulli origjinal nuk e permend as edhe nje here si 'ritual' i vecant i kultures Shqipetare. Thote vetem se ka egzistuar 1000 vjet dhe po zhduket!
Eshte ritual i torbesheve,goraneve.. nuk ka te bej fare me shqiptare!
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2013, 09:43   #6
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,719
Thanks: 772
Thanked 724 Times in 322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Torbeshet.

Goran
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2013, 09:44   #7
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,719
Thanks: 772
Thanked 724 Times in 322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2013, 14:47   #8
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elita Shiko postimin
Torbeshet.

Goran
gra apo burra jane kto ?!

kjo e dyta nga fundi ngjan si pandeli majko!
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2013, 15:18   #9
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,719
Thanks: 772
Thanked 724 Times in 322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

hahahaha gra jane.... ja edhe nje foto,kjo qe te ngjau si Pandeli Majko
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2013, 15:44   #10
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

iii ai qenka vertet !
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2013, 15:53   #11
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,319
Thanks: 0
Thanked 2,455 Times in 1,424 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elita Shiko postimin
Eshte ritual i torbesheve,goraneve.. nuk ka te bej fare me shqiptare!
Ciles etni i perkasin keta torbeshet?
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2013, 16:20   #12
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Ciles etni i perkasin keta torbeshet?
Diēka midis bosniakeve dhe sllaveve,si origjin
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2013, 09:57   #13
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,719
Thanks: 772
Thanked 724 Times in 322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Diēka midis bosniakeve dhe sllaveve,si origjin
Ashtu.
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-05-2013, 09:37   #14
MICI
Super Anėtar
 
Avatari i MICI
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 229
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
MICI ėshtė njė gur i ēmuarMICI ėshtė njė gur i ēmuarMICI ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elita Shiko postimin
Eshte ritual i torbesheve,goraneve.. nuk ka te bej fare me shqiptare!
Qysh ska t'baj me shqiptare, qike !!

Kjo oshte ni tradite e paster shqiptare edhe nuk quhet 'pikture' por telehisje. Nuset tona deri ndite vona jone telehis qishtu. Bile n'Maqedoni, atje n'malsi Tetoves ala po m'doket telehisen nuset se ata i kane rujt do tradita ma mire se na.

Tu rrit nera

MICI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-05-2013, 09:43   #15
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,719
Thanks: 772
Thanked 724 Times in 322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

A per Maqedoni e vende tjera nuk kam njohuri i nderuar,per Kosove e pata fjalen nuk eshte tradit e shqiptarve!!

Sepaku jo te pikturohet fetyra ashtu,e per tel e ca imtesira mbase.
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2013, 10:33   #16
Miti
V.I.P
 
Avatari i Miti
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Posts: 1,074
Thanks: 32
Thanked 41 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Miti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerMiti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

I bera 30 vjet e keto nuse nuk i pashe ne trojet tona,eu eu... ftyren kur e kan ber keshtu po tjeterkah.
Miti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2013, 10:51   #17
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,719
Thanks: 772
Thanked 724 Times in 322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

hahahahahahaaa
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2013, 18:47   #18
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,355
Thanks: 645
Thanked 579 Times in 220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Edhe une jom 'Kosove' vec sefte po shoh ksi lloj ftyrash t'nuseve "shqiptare" lol
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2013, 18:51   #19
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,355
Thanks: 645
Thanked 579 Times in 220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė KosovėKuuukuuuuu mem dal neser nusja mu qeshtune, ethet n'bark po mi shtika!! Parameno kur ta shuki driten n'dhom e mem dal kshtu ohohohooo
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2013, 07:05   #20
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,901
Thanks: 276
Thanked 277 Times in 202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Ka shumė zakone e tradita tė shqiptarėve, qė janė harruar e tani kanė ngelur nėpėr fshatra apo popullsi tė tjera. Por nuk do tė thotė qė nuk janė shqiptare. Nė fakt kjo si traditė mund tė jetė ilire, pasi ilirėt bėnin tatuazhe e vizatime nė lėkurė, ku pikturonin kryesisht spiralen apo kryqin e jetės qė simbolizonte diellin si zot, dhe gjarprin.
Nė Kosovėn e sotme ka pasur shumė popullsi e zakone qė tani janė krejtėsisht tė zhdukura e nuk gjenden mė. Lexoni librin e Edit Durham mė mirė e lexoni gjėra qė sot mund tė duken legjenda. Dhe ai libėr ėshtė shkruar nė 1908-ėn.
Goranėt nuk janė sllavė a boshnjakė. Ka dalė si modė sot qė edhe shqiptarėt nė Sanxhak e Mal tė zi po e quajnė veten boshnjakė kur stėrgjyshėrit e tyre mbanin plis tė bardhė nė kokė. Po ashtu dhe me goranėt. Burrat kanė veshje krej shqiptare. Edhe mbiemrat i kanė shqiptarė. Po tė ishin sllavė, diēka sllave do t'u kishte mbetur. Ėshtė vėrtetė qė gjuha e tyre ėshtė sllave, por ke mjaft shembuj tė tjerė si Rahoveci, Prizreni, Himara etj. ku popullsia ėshtė shqiptare, por flet njė gjuhė tjetėr qė e ka marrė si pasojė e shkėmbimeve tregtare e kulturore.
Edvin83 ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Edvin83 pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur