Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-12-2013, 16:17   #41
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,863
Thanks: 266
Thanked 263 Times in 192 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga yllbardh Shiko postimin
Po goranėt dhe tėrbeshėt a nuk janė e njėjta etni pos me emėr ndryshe se me sa mė duket kėta i kanė quajt edhe bugarė.
Po, por e bėra si pyetje retorike, tė cilės i kam dhėnė pėrgjigje me artikullin e njė studiuesi te postimi 23: http://www.forum-al.com/showpost.php...8&postcount=23

Goranėt janė shqiptarė. Gjuha nuk pėrbėn pėrkatėsinė etnike nė kombin tonė nė disa raste. Kemi raste si shqiptarėt e Rahovecit qė po ashtu flasin gjuhė sllave, shqiptarėt e Podgoricės (gjuhė sllave), shqiptarėt nė Prizren qė flasin turqishte tė vjetėr, dhe shqiptarėt nė Himarė qė flasin greqisht. Me gjithė ato pushtime e masakra qė janė bėrė ndaj kombit shqiptar, ishte e pamundur qė disa grupe tė merrnin dhe gjuhėn e pushtuesit, pėr tė ruajtur jetėn e vazhdimėsinė e tyre, por qė historia e tregoi qė ata mbetėn shqiptarė dhe gjuha e huaj ishte diēka e pėrkohshme.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-12-2013, 20:17   #42
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,457
Thanks: 65
Thanked 364 Times in 213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Po, por e bėra si pyetje retorike, tė cilės i kam dhėnė pėrgjigje me artikullin e njė studiuesi te postimi 23: http://www.forum-al.com/showpost.php...8&postcount=23

Goranėt janė shqiptarė. Gjuha nuk pėrbėn pėrkatėsinė etnike nė kombin tonė nė disa raste. Kemi raste si shqiptarėt e Rahovecit qė po ashtu flasin gjuhė sllave, shqiptarėt e Podgoricės (gjuhė sllave), shqiptarėt nė Prizren qė flasin turqishte tė vjetėr, dhe shqiptarėt nė Himarė qė flasin greqisht. Me gjithė ato pushtime e masakra qė janė bėrė ndaj kombit shqiptar, ishte e pamundur qė disa grupe tė merrnin dhe gjuhėn e pushtuesit, pėr tė ruajtur jetėn e vazhdimėsinė e tyre, por qė historia e tregoi qė ata mbetėn shqiptarė dhe gjuha e huaj ishte diēka e pėrkohshme.
Artikuj shume bindes. Habitesh si merren titujt ose perfitohet respekti shkencor.

Ne nje territor qe vetem nga gotet eshte sulmuar 24 here, debatiqe behet eshte: sllav/josllav. Skithet cfare qene? Po gotet? Thrakasit?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-12-2013, 16:23   #43
Albpelasgian
V.I.P
 
Avatari i Albpelasgian
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Posts: 386
Thanks: 55
Thanked 63 Times in 16 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
Albpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Nga mbetjet arkeologjike ne Prozor (Hercegovine) del se ngjyrosja e fytyres (pikturimi i pjesshem) praktikohej por ne raste te vecanta:

Citim:
...we should certainly mention two large vases made of vitreous paste and which were unearthed at Prozor; each one of these precious objects has three human faces painted on it in various colours.

Aleksandar Stipčević, The art of the Illyrians, Edizioni del Milione, 1963, p.34
Albpelasgian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-12-2013, 20:32   #44
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,978
Thanks: 6,035
Thanked 4,540 Times in 1,852 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albpelasgian Shiko postimin
Nga mbetjet arkeologjike ne Prozor (Hercegovine) del se ngjyrosja e fytyres (pikturimi i pjesshem) praktikohej por ne raste te vecanta:
Natyrisht, ngjyrosja e fytyres praktikohej nga Iliret jo vetem ne raste te vecanta por dhe per qellime te vecanta, si ne luftera ashtu edhe gjate ceremonive martesore. Motivi kryesor prapa kesaj ngjyrosje ishte te frikesohej dashakeqi, si armiku ne fushebeteje ashtu edhe qoftelargu ne ceremonite martesore. Nusja me kete ngjyrosje mbrohej nga syri i keq, nga qoftelarget qe do ta pengonin ate ne krijimin e nje familje te begatshme. Keto zakone jane pagane dhe autoktone ne vendin tone. Nusja ngjyrosej dhe stolisej me 'illeza', ashtu sic i quanin katundaret me plot arsye (shih, librin me larte) edhepse nuk e dinin pse i quanin 'illeza', si dhe me rrathe gjeometrike ne mbare fytyren qe te mbrohej nga qoftelarget. Keto 'illeza'nuk jane asgje tjeter pos simbol i vete diellit, zotit te pellasgeve. Rathe te ngjajshem gjeometrike hasim edhe ne artefakte te ndryshme te ilireve, si mburoja, arme, objekte shkembore etj etj.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 20:39   #45
Sharri
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Dec 2013
Posts: 23
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sharri ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

TELEHISJA – NJE TRADITĖ E LASHTE SHQIPTARE

Telehisja , apo ngjyrosja e nuses, nė Malsitė e Tetovės ėshtė njė tradite e lashte shqiptare e trasheguar dhe e praktikuar me perkushtim nga grate tona deri nė vitet e 90-ta. Kjo praktike kulturore eshte bartur dhe mėsuar brez pas brezi si ne rrethin e ngushte familjar ashtu edhe ne ate jashte familjes duke u shendruar me kohe ne profesion me perdorim te gjere martesor. Gjate riteve martesore telehisjen e bene telakja, pra gruaja qe ngjyros nusen dhe e cila paguhet per kete pune nga famljaret e dhendrit, qe mund te jete vjehri apo edhe vete dhendri nėse i mungojnė prindėrit.
Ne historikun e telehisjes ne Malesite e Tetoves kane lene gjurme nje numer i madh telakesh te njohura. Si per shembull nė katundin Bozovcė, edhepse telake ka patur shumė, vlen te permenden ato me te dalluara dhe me ne moshe si Fazilja, bija e Hajdarit (1880- 1960) e cila i le trashegimi zanatin Nailes, mbrenda nė familje tė vet. Metutje, Ruhidja e cila sot ėshtė 78 vjeēare dhe akoma eshte ne gjendje te telehis. Nė katundin Veshallė telake e dalluar njihej Bata apo da Dija (dada apo motra Hidije, qe njihej edhe si motra e Ali Mehazit). Te tjera kane qene Hafifja e Islamit e cila ka jetuar afro 90 vjet. Nė Brodec njihej Refije Osman Beqiri e lindur me 1938. Nė Vejcė ka telehisur Shide Baftjar Rasimi nga Brodeci ( e martuar nė Vejcė ) e te tjera.

Ne keto katunde te malesive te Tetoves njihen dy lloje tė telehisjes. Telehisja e ditės sė parė tė nuserisė, telehisja e spariherit dhe telehisja pėr trenetė.

Telehisja e ditės sė parė tė nuserisė
Nė ditėn e pare te nuserise telehiset e tėrė fytyra me ngjyrė tė bardhė. Mbi tė bardhėn nė dy faqet vėndoset nga njė rreth i kuq i mbėshtjellur me rrathė tė verdhė nga ku kėtu shpėrndahen rreze simetrike, dhe te lidhura njėra me tjetrėn me ngjyrė tė verdhė e tė shėndritshme. Pra ne formėn e diellit,me rreze qe shperndahen nė hapsirė . Por nė kėtė hapsirė dielli ngrohė jo njelloj dhe rrezet e diellit nuk shpėrndahen njejtė,sepse mbrenda njėzetėekatėr orėsh dielli nė dukje lind dhe perendon, por nė realitet ai ėshtė gjithėnjė nė lindje. Qė do tė thotė se nusja e re duhet tė lindė fėmijė e tė le trashegimtarė. Ne mbrendesi te ketij dielli te pikturuar mbizoteron vetėm ngjyra e kuqe qė nenkupton zjarrin. Zjarri shpreh gjallėrinė, jetėn nė vazhdimesi, begatinė, dhe pjelleshmėrinė.
Mbi kokė tė nuses vėndoset njė gjysėmrreth, zakonisht i punuar nga vete nusja dhe mjaftė zbukurues. Ky gjysemrreth eshte I zbukuruar me drugėza dhe me lule shumė tė bukura, qe ne kete ane quhen oja. Metutje, mbi kėto oja vėndoset tel argjendi i bardhe ose i verdhė qe varet sipėr fytyrės sė nuses, kuptohet jo shume i shpeshte por i rralle. Po ashtu prapa nė shpinde lėshohet teli nė dy anėt e bishtave – gėrshetave, sepse nusja ka flokė tė gjata. Flokėt i ndajnė nė katėr bishta, dy bishta qe duken perpara nė kraharor dhe dy pas shpinde. Vlen te theksohet se nė mungesė tė flokėve tė mjaftueshme mund te perdoren edhe flokė artificiale . Ojat apo gėrshetat zbukurohen me penza ari dhe me piskila tė punuar nga rruzat e imeta tė llojeve tė ndryshme. Nuset pėr kėtė ditė tė nusėrisė, si zakonisht njė ditė pėrpara e perdorin edhe kanėn nė duarė, flokė dhe nė gishtat e kėmbės. Nėse shkohet tė dielėn nuse kana perdoret ne mbremje tė sė shtunės ,nėse shkohet tė enjėten kana duhet tė pėrdoret tė mėrkurėn. Kjo kane perdoret ne duarė me bishtė dalldajshe (dallėndyshe) e me flamuj. Nė pjesen e fytyrės me ngjyrė tė bardhė besohet se qė nga dita e parė nė familje tė burrit shkruhen sjelljet e nuses dhe familjes sė burrit qė ndikon nė zhvillimin e personalitetit tė saj qoft pozitiv apo negativ. Prapseprapė sjelljet pozitive tė nuses duhet tė mbizotrojnė, sepse ngjyra e bardhė ėshtė mbizotruese. Vlen te theksohet ketu se vajzat ne te kaluaren kanė shkuar nuse qė nė moshė shumė tė re, trembėdhjetė e katėrmbedhjetė vjecare, e pėr to janė kujdesur si pėr fėmijėn e vet vjeheri dhe vjehra gjithėnjė duke i mėsuar se si duhet tė sillen me tė pranishmit e shtėpisė, me farefisin dhe me miqtė.
Ngjyra e kuqe nė mes tė faqeve nė fytyrė me mbėshtjellsin e shėndrishėm tė verdhė ka qenė dhe ėshtė e pandryshueshme dhe e vecante.Ndėrsa distanca e vijave qė rrezatojnė kanė ndryshuar ne gjėrėsi dhe gjatėsi.Telakja ėshtė pėrkujdesur shumė qė vijat reflektuse tė jenė tek e asesi ēiftė. Nėse vijat rrezatuse mbeten ēiftė kjo nenkupton se nusja nuk do tė lindė fėmijė dhe tė afėrmit e nuses e edhe tė dhėndėrit do te deshperoheshin ne ket rast. Pergjegjesia i bjer jo vetem nuses por edhe telakes, e cila mund te fajesohet edhe si qellimkeqe ne raste deshperimesh te tilla.
Telaket perdorin dhe ndihmeset e tyre gjate telehisjes – Puna e ngjyrosjes zgajt deri dy orė tė plota. Rrezet – vijat nė fytyrė behen me ndihmėn e krabzės, qė tė jenė mė tė drejta dhe tėrheqėse.Nė vitet e mė hershme telehisja ka zgjatur edhe mė shumė, sepse mjetet dhe materiali i punės kanė qenė krejtėsisht te thjeshta. Jane perdorur, lulet kamomili, lule bozhuri, lule manushaqe si dhe lule tė ndryshme, por jane perdorur edhe mbėshtjellsa tė sheqernave me ngjyra tė ndryshme. Lulet dhe letrat i kanė ngjitur nė fytyrė me shėrbet.
Eshte zakon qe dahirexhijet nga ana e dhėndėrit t’u kendojne kėngė telakeve, prindėrve, vėllezėrve tė nuses duke i ngacmuar nėpėrmjet kėngėve humoristike apo tė nemave – mallkimit. Kėto kėngė zakonisht janė kėnduar nė shtėpine e dhėndėrit;

telake mori hajdute
telin e nauses ku na e hupe
ku na e hupe ku na e ēove
ja ka ēue nauses vet
ene kjo telakja u hutoft
nausja e vet mos ja gjėzoftė

telake mori hajdute
telin e nauses na e hupe
telake more tė pkutshin durėt
ēish na e praune nausen e murėt
telake mori tė pkutshin kėmėt
ēish na e praune nausen e vranėt
Kėngėn e tregoi telakja R. V.

Ketu do te vendosim edhe tre foto te telehisura:
nause lule kush tė telehisi
ēajo Nailja si viti
nause lule kush ti vu vetullat
ēajo Nailja si tė vetat
nause lule kush ti vu vijat
ani mi kanė vu shoēet e mia

kanė nausja jon se ve telin
se e ka tė smut babo derin
se e ka tė smut neti vdese
telin nausja jon le ta vene
kanė nausja jon se ve telin
se e ka tė smut volla derin
se e ka tė smut ne ti vdese
telin nousja jone le ta vene
Telehisja e spariherit
Telehisja e nuses nga spariheri dallon nga ajo e ditės sė nuserisė. Nė kėtė ditė fytyra e nuses mbulohet me ngjyrė tė bardhė dhe ngjyre te kuqe nė dy faqet dhe tė rrethuar me vijėn e verdhė tė shėndritėshme. Vijat e shpėrndara rrethė e rrotull ngjyrės sė kuqe shpėrndahen tė shkurta. Poashtu ne faqe dhe nė ballė vendosen ballanajke. Behet edhe ngjyrosja e ballit dhe e mjekres po per dallim nga ajo e nuserise, ne ngjyrosjen e sapriherit, ne shume raste,mungojnė vijat apo rrezet e ngjitura njėra me tjetren.


Telehisja pėr trenetė

Pėr tre netėt shkohet te prėja ( prindėrit ) e nuses pas dy javėsh. Nusja kur kthehet pėr nė shtėpi tė burrit e telehis telakja sikur nė spariherė.
Sharri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 21:57   #46
Sharri
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Dec 2013
Posts: 23
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sharri ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė
Sharri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 06:50   #47
Sharri
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Dec 2013
Posts: 23
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sharri ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elita Shiko postimin
A per Maqedoni e vende tjera nuk kam njohuri i nderuar,per Kosove e pata fjalen nuk eshte tradit e shqiptarve!!

Sepaku jo te pikturohet fetyra ashtu,e per tel e ca imtesira mbase.
Po nese ske njohuri , atehere pse thua se s'jane tradita te shqipetareve, po ato ne Malesi te Sharrit sipas teje cfare jane?!
Sharri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 08:24   #48
Sharri
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Dec 2013
Posts: 23
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sharri ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Sharri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 12:58   #49
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,716
Thanks: 772
Thanked 719 Times in 320 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sharri Shiko postimin
Po nese ske njohuri , atehere pse thua se s'jane tradita te shqipetareve, po ato ne Malesi te Sharrit sipas teje cfare jane?!
Sepse nuk jane pra,jane tradita te goraneve torbeshve!
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 15:03   #50
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,863
Thanks: 266
Thanked 263 Times in 192 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elita Shiko postimin
Sepse nuk jane pra,jane tradita te goraneve torbeshve!
Ore se na lodhėt. Sa goranė njeh ti Elita? Ēa janė goranėt sipas teje?
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 17:32   #51
Meri
...Sans v``.
 
Avatari i Meri
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: ......
Posts: 8,832
Thanks: 1,009
Thanked 1,189 Times in 794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 238
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Respekt per traditen e pikturimit. ( respekt i rreme), por gje me te shemtuar ne gjithe kete, ( fotot), nuk ka !
Nuse qe duken si vampire.
__________________
Ne rrugen ku mendimi shtyn
peshen e mases se pafund
cdo ngjyre...cdo emer...del e hyn
vetem arsye...s'gjej...kerkund.

˙ɹɐnpuǝɯ ǝʞnp..ظoʇǝظ ėʇ ėן ėɯ ʞnu ėɹɐɟē ǝɯ 'ظoʇǝظ
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 17:42   #52
Sharri
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Dec 2013
Posts: 23
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sharri ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elita Shiko postimin
Sepse nuk jane pra,jane tradita te goraneve torbeshve!
Te mos kesh njohuri pėr kėtė traditė tė moēme tė shqipėtarėve e tė jesh kaq kėmbėngulse pėr te mohuar, vetem e vetem pse mendja ta thotė, kėtu tė besoj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sharri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 18:15   #53
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,863
Thanks: 266
Thanked 263 Times in 192 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sharri Shiko postimin
Te mos kesh njohuri pėr kėtė traditė tė moēme tė shqipėtarėve e tė jesh kaq kėmbėngulse pėr te mohuar, vetem e vetem pse mendja ta thotė, kėtu tė besoj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nuk e kuptoj kėtė maninė qė ka dalė sė fundmi te shumė shqiptarė, pėr tė quajtur joshqiptarė grupe shqiptarėsh tė tjerė qė kanė tradita tė tjera nga ata vetė. Shqiptarėt janė njė popull me veshje, tradita, dialekte e sjellje tė ndryshme. Pse njė shqiptar nga Mallakastra nuk pikturon nuset, nuk do tė thotė qė nėse shqiptar nga Sharri e bėn kėtė, atėherė ky i fundit nuk na qenka shqiptar.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 18:20   #54
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,716
Thanks: 772
Thanked 719 Times in 320 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Ore se na lodhėt. Sa goranė njeh ti Elita? Ēa janė goranėt sipas teje?
Mos u lodhni pra

Kam njohur ca goran,ama gjat luftes kane ikur ne Beograd

Une e kam pasur fjalen per ate nusen e pikturuar si mumie,nese ka qen tradite e jona mos vet si gogola
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 18:23   #55
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,716
Thanks: 772
Thanked 719 Times in 320 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sharri Shiko postimin
Te mos kesh njohuri pėr kėtė traditė tė moēme tė shqipėtarėve e tė jesh kaq kėmbėngulse pėr te mohuar, vetem e vetem pse mendja ta thotė, kėtu tė besoj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ku e sheh bre ket tradite te shqiptareve ti?

Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 18:24   #56
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,716
Thanks: 772
Thanked 719 Times in 320 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 19:15   #57
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,716
Thanks: 772
Thanked 719 Times in 320 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Cfarė janė goranėt?
Goranėt janė grup etnik me fe myslimane qė jeton nė Shqipėri, Kosovė dhe Maqedoni. Origjina e tyre ėshtė e diskutueshme. "Goranėt janė popull i vjetėr ballkanik, me fe myslimane dhe gjuhė sllave," thotė Dr. Thede Kahl.
Dr. Thede Kahl - Akademia Austriake e Shkencave
Dr. Thede Kahl - Akademia Austriake e Shkencave
Deutsche Welle: Disa studiues mendojnė se goranėt janė popull ballkanik para-sllav, i pėrzier me sllavėt nė shek. e 6 dhe tė 7. Tė tjetėr mendojnė se goranėt janė popull sllav. Ēfarė mendon Dr. Thede Kahl nga Akademia Austriake e Shkencave?
Dr. Thede Kahl: Pėr tė shqyrtuar identitetin e goravėne, duhet parė fillimisht ku futen myslimanėt qė flasin gjuhė sllave, ēfarė janė ata, jo vetėm nė Shqipėri por edhe nė vendet fqinje. Goranėt gjenden nė Kosovė, Maqedoni dhe kryesisht nė Shqipėri. Nėse ata i definon si myslimanė qė flasin gjuhė sllave, atėherė lind pyetja cilėn gjuhė sllave flasin, dhe e dyta ēfarė kanė qenė mė parė, pra ēfarė kanė qenė para se tė myslimanizohen dhe sllavizohen. Per kėtė pyetje ka disa teori.

Deutsche Welle: Nga vende dhe grupe tė ndryshme bėhen pėrpjekje pėr t`i pėrvetėsuar goranėt si pjesė tė tyre, pse?

Dr. Thede Kalh: Tė nisur nga pikėvėshtrime nacionale, vende tė ndryshme bėjnė pėrpjekje qė ta pėrvetėsojnė kėtė grup, pėr shembull ka gjuhėtarė maqedonas qė i quajnė goranėt maqedonas pėr shkak tė afėrsisė gjuhėsore, ashtu siē ka edhe bullgarė qė i quajnė goranėt bullgarė. Kėto pėrpjekje nuk kanė tė bėjė me lėvizjet e goranėve, pra nuk ndodhin sepse goranėt kanė ardhur prej kėtyre vendeve, ose se aty kanė origjinėn etnike, por lidhen me definimin e tyre nė bazė tė gjuhės. Qė do tė thotė, se pėr shkak tė afėrsisė sė madhe gjuhėsore me maqedonishten e Shkupit, pra maqedonishten sllave, e parė tradicionalisht nga bullgarėt si dialekt bullgar, edhe dialekti sllav i Shqipėrisė, i pėrdorur nga goranėt shihet si dialekt bullgar.

Deutsche Welle: Por ēfarė janė goranėt?

Dr. Thede Kahl: Duke u nosur nga njė pozicion neutral nuk mund tė jepet pėrgjigje se ē`grup ka qenė ai qė ėshtė islamizuar dhe pastaj sllavizuar. Por, goranėt janė njė popull i vjetėr nė Ballkan. Po ashtu si torbeshėt nė Maqedoni ose pomakėt nė Bullgari, vetėm se mė pak tė studiuar dhe mė tė paktė nė numėr. Origjina e goranėve nuk dihet me siguri. Nė vendet perėndimore nė librat e historisė thuhet, se bėhet fjalė pėr njė grup kristian tė ballkanit qė ėshtė islamizuar, dhe pėr tė cilėt nuk dihet sa i kristianizuar ka qenė para islamizimit.
Deutsche Welle: Ju mendoni se pėr tė kuptuar mė shumė mbi goranėt duhen parė edhe grupet e tjera sllave nė Shqipėri...
Dr. Thede Kahl: Rreth Shqipėrisė ekzistojnė disa gjuhė sllave, nė veri Mali i zi me malazezēen, serbo-kroatisht mė parė, nė verilindje Kosova me gjuhėn shqipe, por edhe me njė pakicė gorane, nė lindje me Maqedoninė, dhe ky grup gjuhe ka pakicėn e tij nė Shqipėri, dhe nė juglindje nė zonėn e Ohrit dhe Prespės ndodhet njė pakicė sllave. Kėto grupe duhen dalluar, dhe nė fushėn gjuhėsore ata dallohen lehtė, por e vėshtirė ėshtė politikisht.
Deutsche Welle: Pra ju i quani ata "grup" duke i dalluar nga gjuha dhe jo "etnia"?
Dr. Thede Kahl: Ėshtė mė e lehtė tė bėhet definimi i tyre sipas gjuhės, sepse feja ėshtė e njėjtė (myslimane) kurse etnosi, pėrkatėsia kombėtare pėrcaktohet nga shteti ku ndodhen. Kėshtu nė veri kemi njė grup tė vogėl malazezėsh, pastaj kemi njė grup goranėsh, me njė gjuhė qė ėshtė gorane, e cila ka elemente tė serbishtes jugore, por edhe tė maqedonishtes, njė formė gjuhėsore pra e pėrzier. Goranėt kanė identitet fetar qė i lidh me myslimanėt, pra me shumicėn shqiptare, por grupi i largohet pėrkatėsisė etnike. Kėshtu qė ata janė njė ata janė grup i vogėl i veēantė.
Kufiri jugor i kėtij grupi sllav do ishte Dibra nė drejtim tė Devollit, kufirit shqiptar maqedonas. Aty ekziston njė grup i veēantė qė specialistėt e pėrfshijnė po ashtu tek grupi i goranėve, por qė ka njė dialekt tjetėr, gollo bėrdo, njė dialekt shumė arkaik. Dhe ky grup nuk ka identitet qė mund tė quhet kombėtar. Pėr kėtė grup nuk ka rėndėsi nėse thuhet qė janė shqiptarė, torbeshė ose maqedonas, goranė. Nė bazė tė fesė, ata e shohin e quajnė veten turq, duke pėrdorur emėrtimin e vjetėr pėr myslimanėt turksi, dhe gjuhėn e tyre quhet "turski". Gjuha e tyre nė fakt ėshtė sllave, por nė bazė tė pėrkatėsisė fetare ata e quajnė gjuhėn e tyre turke. Nė jug tė tyre vijmė nė njė zonė tjetėr ku gjejmė njė dialekt tjetėr, qė i ngjan shumė maqedonishtes sllave nė Prespė Oher. Kėtu ndodhen fshatrat Verbnik Bobishtisė rreth Korēės, ku gjejmė njė dialekt qė i ngjan shumė maqedonishtes standarte, pra gjuhės sė Republikės se Maqedonisė dhe ku gjejmė ortodoksė, ku ekziston edhe ndikimi shkollor dhe medial prej Maqedonisė. Kėtė grup mund ta quajmė maqedonas.
Deutsche Welle: I kthehemi edhe njė herė pyetjes, pse pėrpiqen vende fqinjv t`i pėrvetėsojnė kėto grupe?
Thede Kahl: Nuk duhet krijuar pėrshtypja sikur kemi tė bėjmė me grupe shumė tė mėdha, ose me ndonjė lėvizje tė rrezikshme. Kur Bullgaria dhe shkencėtarė maqedonas ose bullgarė shqetėsohen qė shkencėtarėt nuk i quajnė goranėt maqedonas ose bullgarė, kjo lidhet me faktin se goranėt nuk janė tė krishterė, dhe se midis dy vendeve nuk ka mirėkuptim pėr kufirin e fundit tė dialektit bullgar.
Deutsche Welle: Si shpjegohet qė njė pjesė e shqiptarėve ndihen tė shqetėsuar kur flitet pėr kėto grupe tė veēanta, pėr shembull historia e atlasit, nėse e dini?
Dr. Thede Kahl: Kėto grupe sllave rreth Shqipėrisė, janė tė vogla dhe nuk pėrbėjnė rreziqe politike. Ata pėrbėjnė njė grup 7-9 mijė personash, shqiptarė qė flasin sllavisht janė, disa fshatra. Shumė vetė kur flasin pėr slavėt mendojnė vetėm pėr tė krishterė, dhe shumė pak vetė e dinė se ka edhe myslimanė qė flasin sllavisht. Shqipėria nuk duhet tė ketė frikė nga kėta njerėz, dhe kėto grupe duhet t`i shohė si pasuri kulturore.
Autor: Aida Cama
Redaktoi: Vilma Filaj - Ballvora
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 20:53   #58
Sharri
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Dec 2013
Posts: 23
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sharri ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elita Shiko postimin
Ku e sheh bre ket tradite te shqiptareve ti?

Une e gjeta, u rrita e po plakem me kete tradite te shqipetareve mu ne mes te shqipetareve, se ku e shoh e ku e pash e ke te shkruar, lirisht mund ta lexon nese nuk priton, se sa te pelqen eshte thjesht personale. Perseri kundershto, sikur po kundershton e mohon gjithenje, ama s'do te thote se ke te drejte.
Sharri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 20:56   #59
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,716
Thanks: 772
Thanked 719 Times in 320 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sharri Shiko postimin
Une e gjeta, u rrita e po plakem me kete tradite te shqipetareve mu ne mes te shqipetareve, se ku e shoh e ku e pash e ke te shkruar, lirisht mund ta lexon nese nuk priton, se sa te pelqen eshte thjesht personale. Perseri kundershto, sikur po kundershton e mohon gjithenje, ama s'do te thote se ke te drejte.
Hajt me thuaj ne cilin aheng e pe nje nuse keshtu te pikturuar,meq the u rrita e po plakem me kete tradite mes shqiptareve?
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2014, 21:00   #60
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,457
Thanks: 65
Thanked 364 Times in 213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nuset e pikturuara nė Kosovė

Tradita eshte e vjeter, qe nga koha e Herakliut mbase. Por nuk eshte autoktone. Kam shkruar ne fillim te temes.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur