Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-04-2013, 16:11   #1
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Postime: 6,008
Thanks: 11
Thanked 89 Times in 46 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
ZET ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Po hap kete teme per te pastruar, sistemuar dhe konsoliduar te dhenat rreth plisit, si edhe per te shoshitur autoresite dhe faktet.Baron Nopsca me kostum malesie dhe plisin e njohur si petashuq/ petatus.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Baptist
Nė fillim ishte Kaosi...________

Sipas pellasgeve: "asgje nuk doli nga asgje"

Ishte Kaos, -perzierje, ngaterrese, mbrapeshti, difuzitet, konfuzitet, perzierje..., e pambarim.
Nga ky Kaos u zgjua - [sipas transmetimeve greke te mitit pellasg te kozmogonise ajo qe ata nuk ia dinin emrin andaj e quajten pa-pemer >>Eurinoma<< sepse pellasget i mbanin te fshehte emrat e perendive origjinal te tyre]
(nuk e besoj se eshte e nevojshme ta sjell tani te plote kete mit, sepse ata qe merren me keso gjerash vecme e kane lexuar dhe mund t'ju kujtohet.)

E zgjuar nga ky Kaos holistik, ajo 'force' [ne gjendjen e saj (ende metafizike) me vetine e saj esenciale "rrotullimit" filloi t'i zgjidhte e zberthente elementet e ngaterruara te kaosit dhe kjo force e drejtepeshimit perfekt te balancit mes antagonizmave te pafunme ne nje kohezion te rrotullimit te perhershem centrifugal dhe natyra e saj primare e hamonise se venies ne drejtepeshim te forcave antagoniste te luhatura nga pellasget ishte sublimuar ne nje ideogram te vetem; vetine abstrakte e forces kozmike te Maates ] ne fund edhe vet u konkretizua duke kaluar nga forma e saj primare metafizike (swastika), per t'u shnderruar pashmangshmerisht ne Pellumbeshe!

Rrotullimi i saj centrifugal shkaktoi puhize ne ajer te cilen ajo e hetoi dhe e kapi e dredhi me shuplake fort dhe u shfaq Gjarperi me te cilin ajo u bashkua per te bere me vone *"Vene Kozmike" prej se ciles doli cdo gje... edhe dielli ne qiell_____________________________
*kesaj >>veje<< i kishte bere gardh gjarperi (qe 'greket' na e percollen me emrin) Ofion deri ne momentin qe u cel.
Marre nga "Swastika ne Vorbullen e Shekujve" me autor Ajnej, e cila eshte postuar pas disa vitesh nga nje forum tjeter edhe ne kete, nderkohe qe publikohet ne internet pas disa dekadash nga botimi.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2013, 16:22   #2
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Postime: 6,008
Thanks: 11
Thanked 89 Times in 46 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
ZET ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Ketu jane elementet qe vlejne te diskutohen:

1. Hyrje
2. Etimologjia
3. Historiku
4. Dokumentimi i plisit ne sistemin politiko- ekonomik dhe artin e kohes (fotografi te monedha, relieve, insegnia, shqyta te armeve)
5. Kostumet popullore sipas fiseve e ne se nuk ka mundesi, sipas zones.
6. Permbledhje.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2013, 16:43   #3
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Postime: 6,008
Thanks: 11
Thanked 89 Times in 46 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
ZET ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

"Nje monedhe ne Delfi, qe mban emrin "Delphon", demonstron nje omphalos [gur i rrumbullakte] maja e te cilit e ndan emrin, ndersa fundi i mbeshtetet mbi nje pirg guresh" 'Journal of Religious Psychology;, A.E. Whatham, f.274

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barat nga nje forum tjeter

Anashkalimi i rendesise se Dodones mund te mos jete rastesi, por mund te kete lidhje me shkollat e shoqerive sekrete te lashtesise. Po postoj dicka me poshte nga R.Temple-Sirius Mystery.

"H. W. Parke has pointed out that the Apolline seers were apparently injected into the Argonaut story as a propaganda effort by the rising power of the Delphic Oracle which was trying to squeeze out the premier oracle of Dodona and achieve first place for itself in the eyes of the Greek public. Parke has shown how the really central oracular elements in the Argostory were all related to Dodona, not Delphi. Delphi was quite an upstarting the centuries immediately preceding the classical period, and initially was not more important than Dodona, though it was to become so and held precedence by the time of Socrates and the classical Greeks. Parke concludes that all the Delphic and Apolline elements in the Argo story are late accretions from the time after Delphi had usurped the primacy of Dodona. They would not have been in the Argo epic referred to by Homer, who proves the antiquity of the Argo saga by his mention in the Odyssey (XII, 69-72) of 'the celebrated Argo' and of Jason and the Clashing Rocks."
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2013, 02:03   #4
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Postime: 6,008
Thanks: 11
Thanked 89 Times in 46 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
ZET ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

"Pileusi ndryshonte ng ate gjithe kapelat e tjera si ne forme edhe ne ngjyre. Kapelja e Flameneve ishe me maje te mprehte is forma e piramidave; por pliusi u shembellente kapave qe vene prifterinjte ne mes te Hebrnjve. Kjo paraqitet nga Shen Hieronimi: Kjo veshje e fisshme (genus) eshte plisi I rrumbullt, sic paraqitete ne pikturat e Uliksit." Epist. f.125

"Lakedemonet (spartanet) pas diskutimin qe perdornin keto kape te rrumbullta dhe qe ato kishin te njejten forme qe Kastori dhe Poluksi u kishin dhen popullit te tyre eshte pertej dyshimit, nga deshmia e Lykofronit dhe Tsetses; as nuk ehste e nevojshme te verehen Garamantet, nje popull ne Afrike, te cilet, spas Pier Valerianit, i bejne kapat nga vezet e strucit, te ndara ne dy pjese te barabarta. Nuk eshte as e nevojshme te dikutohet forma e kapave te lakedemoneve, pasi keto paraqiten ne medalje, dhe sic na thote Sextus Emirikus, disa here kane yje te vizatura ne to. Si prove te kesaj, Ezekiel Spanhajm permend se ka pas qene nje medalje ne kabinetin e Kristines, Mbretereshes se Suedise, ne te cilen nje paraqitej nje Shqiponje duke qendruar permbi Labirinthin e Kretes (kjo qe nje medalje e Kretes) me dy plisa dhe nga nje star persiper secilit nga keta; per te cilat ky kritik thote se ishin emblemat e Kastorit dhe Polluksit."

Kapelja me maje e flameneve me poshte. Keta i perkasin prifterinjve, themelimi i sektit te pare te te cileve i atribuohet Numa Pompilusit. Ditaret e ketij jane djegur nga Roma 500 vjet me pas, keshtu qe cdo gje lidhur me te duhet marre me reserve.

Sidoqofte, per mendimin tim, kapelja e ketyre ngjan me (simbolin) pjeten ne shkop te Peyaneve [Peja]. Nuk shikoj gje piramidale ketu, pervec nese autori I cituar me lart nga une e ka interpretuar gabimisht "me maje" si forme konike. Kush di me shume mbi kete pike le ta sqaroje.

ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2013, 02:31   #5
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Postime: 6,008
Thanks: 11
Thanked 89 Times in 46 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
ZET ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Etimologji

Plis-

1.duket sikur varianti shqiptar ka P'lesh [mbase lesh sikur Lesh,Lech, Lissus] dhe sic do te shenoj ne postimet e arshme kjo kape eshte prej leshi, ka prodhuar "Pileus", nje e shtremberuar e popullarizuar si greqisht.

2.nderkohe dua te terheq verejtjen se, Lis nga ku fleur-de-lys nenkupton koken e nje skeptri, lulen e shkopit, e mbase koken e gjarperit.

Qeleshe-

1. mbase Qiellese, qiellore
2. por edhe thjesht kje/qe-leshi
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2013, 18:56   #6
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Postime: 4,479
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
land ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

shqiptare dhe skoceze-albane
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 04:45   #7
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Postime: 573
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 04:46   #8
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Postime: 573
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit ShqiptarReprezentim antik
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 04:48   #9
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Postime: 573
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 04:49   #10
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Postime: 573
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 04:50   #11
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Postime: 573
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar


Reprezentim anitk Muzeu D'Albanie(italie)
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 04:52   #12
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Postime: 573
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 04:53   #13
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Postime: 573
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit ShqiptarHelena e Trojės
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 04:56   #14
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Postime: 573
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit ShqiptarBaca i plisit" Baca Isė" i pavdekshėm

Baca Isė i pavdekshėm me Ismail Qemalin
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 05:24   #15
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Postime: 573
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit ShqiptarAzem Bejtė Galica dhe SHOTA jonė
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 08:23   #16
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Postime: 573
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar


Prenk Cali
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 08:26   #17
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Postime: 573
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 08:27   #18
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Postime: 573
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 08:31   #19
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Postime: 573
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar


Dervish Shaqa Akiles
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 10:23   #20
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Postime: 5,341
Thanks: 120
Thanked 100 Times in 81 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Shubarja dhe plisi po u poqen nga majet ,maja e plisit futet ne shubare.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur