Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-10-2013, 12:10   #21
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit ShqiptarGiacca albanese 1952
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2013, 12:14   #22
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2013, 12:16   #23
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit ShqiptarArticoli recenti su Ismail Qemali

Ismail Qemal Bej Vlora (Valona, 24 gennaio 1844 – Perugia, 24 gennaio 1919) č stato un politico albanese. Fu fautore dell’indipendenza dell’Albania dall’Impero Ottomano. Venne eletto primo primo ministro il 28 novembre 1912 a Valona.
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2013, 12:42   #24
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Mefail shehu
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2013, 16:14   #25
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,522
Thanks: 5,611
Thanked 4,206 Times in 1,667 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

'L'Albanese' by Tranquillo Cremona (1837-1878)


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 26-10-2017 nė 23:29
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 12:19   #26
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kapela....'Frigjiane'?

Ju ben pershtypje kjo pikture?

__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 12:27   #27
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 36 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kapela....'Frigjiane'?

jo, s'na ben, eshte teper e re.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 13:06   #28
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kapela....'Frigjiane'?

Per cfare arsye mendon se duan t'i paraqisin profetet me plisa?
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 13:22   #29
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 36 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Per cfare arsye mendon se duan t'i paraqisin profetet me plisa?
nuk jane plisa, nuk kam idene kush e ka bere kete pikture por cilido qe e ka bere ja ka futur kot. ndoshta ka patur ndermend jewish kippa. kjo mund te jete me ngjyra dhe motive te ndryshme, ndersa plisi shqiptar eshte vetem i bardhe.

land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 16:14   #30
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga spike Shiko postimin
nuk jane plisa, nuk kam idene kush e ka bere kete pikture por cilido qe e ka bere ja ka futur kot. ndoshta ka patur ndermend jewish kippa. kjo mund te jete me ngjyra dhe motive te ndryshme, ndersa plisi shqiptar eshte vetem i bardhe.

James Tissot 1896-1902. Keto te dhena ka ky punim dhe jane plisa, tamam plisa shqiptar. Arsyen s'e kuptoj.
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 16:17   #31
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Ja dhe nje punim tjeter
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 17:35   #32
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 36 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kapela....'Frigjiane'?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
James Tissot 1896-1902. Keto te dhena ka ky punim dhe jane plisa, tamam plisa shqiptar. Arsyen s'e kuptoj.
nuk kane patur plisa semitet, ky tissot ka qene dhe budalla dhe french, dy here i fajshem
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 19:20   #33
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Mire, dakord. Une thjesht pyetje bera. Se mos na dale dhe ai qe ka bere bustin e Helenes ashtu
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 08:52   #34
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Ngjitjet jane nga dy librat :

1.
========= fleta 490 ========
Title A Dictionary of Classical Antiquities, Mythology, Religion, Literature & Art
Author Oskar Seyffert
Edition 3, revised
Publisher S. Sonnenschein, 1891
Length 706 pages
=------------------------------------
http://books.google.ca/books?id=QVAi...yffert&f=false
============================

2.

========= fleta_340 =========
Publ: Penguin Books Ltd, 1978
Titulli : I, Claudius
Autori : Robert Graves
=========================

Tek libri_1(Fjalori) kemi perkufizim dhe raste te ndryshme te perdorimit te plisit ne kohera, vecoj ketu rastin kur perdoret per te treguar statusin e njeriut te lire

Tek libri 2( I, Claudius), thuhet qe sklleverit kur fitojne lirine, fitojne edhe te drejten qe te mbajne plisin per te treguar faktin e te qenit " te LIRE ". Pra plisi tregon qe mbajtesi eshte "njeri i lire" ( Claudius, Perandor Roman, shek. I eres sone)
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 09:32   #35
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Ngjitja eshte nga nje foto(www) nga "Pompei - Shtepia_Vetti - dhoma e kuqe". Eshte nje pikture me skene nga mitologjia Mesdhetare qe ciceroni e quan " Fitorja e Apollos mbi Pythonin ne Delphi" ku ilustrohet cka eshte thene ne postin nr_3 ketu. Spjegimi shkurt ishte: Apollo, qe te ndertoje tempullin e tij ne vendin ku ndodhet tempulli ne forme kodrine i nje perendeshe dhe qe ruhet nga vajza e saj e cila ka pamjen e pitonit, vret pitonin, var armet tek shtylla dhe merr liren qe te kendoje fitoren. Majtas eshte prifti i tij, djathtas eshte motra binjake e apollos. Nuk arrin te kendoje sepse vjen perendesha e cila i kerkon te pendohet per aktin e kryer dhe ta tregoje pendesen duke sakrifikuar kaun. Kete tregoi ciceroni ne Pompei.
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2014, 18:04   #36
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,138
Thanks: 3,384
Thanked 1,723 Times in 742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit ShqiptarSELANIK, KALORĖS ANTIK ME QELESHE

Title: Relief from Megali Panagia church, Thessaloniki.
Date, 1794
Bibliographic Citation
STUART, James / REVETT, Nicholas. The Antiquities of Athens measured and delineated by James Stuart F.R.S. and F.S.A. and Nicholas Revett painters and architects, vol. III (ed. Willey Reveley), London, John Nichols, 1794.
__________________


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 26-10-2017 nė 23:40
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2014, 18:05   #37
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,138
Thanks: 3,384
Thanked 1,723 Times in 742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit ShqiptarTELEFOS ME QELESHE

Njė nga bijtė e Herakliut, luftėtar pėrkrah trojanėve. U tha atyre se Kali i Trojės nuk paraqet rrezik pėr ta futur brenda mureve, por gaboi. Ishte i dashuruar marrėzisht me Kasandrėn.

Title: Dioscorus from the now lost Incantadas monument, Thessaloniki.
Alternative Title: Telephus. Euripides has written a tragedy with this title, of which on ly a fragment remains.
Date, 1794
Bibliographic Citation

STUART, James / REVETT, Nicholas. The Antiquities of Athens measured and delineated by James Stuart F.R.S. and F.S.A. and Nicholas Revett painters and architects, vol. III (ed. Willey Reveley), London, John Nichols, 1794.

Thėnie pėr shqiptarėt
__________________


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 26-10-2017 nė 23:42
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2014, 19:54   #38
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,522
Thanks: 5,611
Thanked 4,206 Times in 1,667 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit ShqiptarFoto e rralle : Ushtarake shqiptare ne Stamboll - shek 20.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 26-10-2017 nė 23:44
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2015, 21:22   #39
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,138
Thanks: 3,384
Thanked 1,723 Times in 742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

GEA ME QELESHE?
Nė kėtė skicė shfaqen disa statuja tė vogla argjile tė perėndeshės Mėmė, Geas (sipas albanalogut Hahn ~ (gjč, gję) - shqip Gjė-ja / Gja-ja). Kėto nderoheshin nga keltėt. Nėn to, shkruhet se janė "tė huaja" ose tė huazuara.
Mbi krye (majtas) duket se qėndron njė veshje e ngjashme me qeleshen (plis) shqiptare tė pėdrorur gjerėsisht edhe sot. Megjithatė, nuk pėrjashtohet mundėsia qė kjo tė mos jetė qeleshe, por tė jetė dekoracion. Pavarėsisht kėsaj, plisi i Geas, Tokės, Mėmės, mund tė jetė i tillė edhe pėr faktin se te pellazget e kultura tė tjera Veza Kozmike eshte fillesa e ekzistencės sė Universit (e gjejmė edhe te ritet orfike).
Nė fund tė statujės sė perėndeshės me qeleshe gjendet e shkruar fjala latine "PISTILLUS". Kjo ėshtė fjala italisht PISTILLO.
Pėrdoret edhe sot nė shqip e mė gjerė si fjalė e tillė.
Nga Fjalori Shqip:
PISTIL m. bot.
Organi femėror i lules, qė pėrbėhet nga vezorja, shtyllėza dhe kreza. Pistili ėshtė nė qendrėn e lules.
Prejardhja e fjalės ėshtė latinishtja:
Nga lat. pistillum ‘pestello’, dim. di PILUM, der. di pinsĕre ‘pestare’ •sec. XVIII. ('pestare'- shqip, shtrydh)
PILEUM (lat.) ~ Plis / Qeleshe
PILUM (lat.) ~ Organi femėror i lules qė pėrbėhet nga vezorja.Thėnie pėr shqiptarėt
__________________


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 26-10-2017 nė 23:32
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2015, 21:32   #40
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,130
Thanks: 173
Thanked 387 Times in 245 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 101
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Plis...
Kesul, nuk quhet ne fjalorin gege qeleshja?
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur