Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-03-2015, 13:33   #41
BLEDI_SH
V.I.P
 
Avatari i BLEDI_SH
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 2,747
Thanks: 67
Thanked 113 Times in 47 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Plis...
Kesul, nuk quhet ne fjalorin gege qeleshja?
un shkodran jam,e na gegnsht flasim,un qeleshe e kam dit,plis,vitet e funit e kam msu se i thon,neper forume ,as qe kam dit qe ekziston fjala plis..
BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 13:40   #42
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,355
Thanks: 645
Thanked 578 Times in 220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Ne ne Kosove plis i kemi thane te gjithe.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 14:35   #43
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,459
Thanks: 65
Thanked 364 Times in 213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
GEA ME QELESHE?
Nė kėtė skicė shfaqen disa statuja tė vogla argjile tė perėndeshės Mėmė, Geas (sipas albanalogut Hahn ~ (gjč, gję) - shqip Gjė-ja / Gja-ja). Kėto nderoheshin nga keltėt. Nėn to, shkruhet se janė "tė huaja" ose tė huazuara.
Mbi krye (majtas) duket se qėndron njė veshje e ngjashme me qeleshen (plis) shqiptare tė pėdrorur gjerėsisht edhe sot. Megjithatė, nuk pėrjashtohet mundėsia qė kjo tė mos jetė qeleshe, por tė jetė dekoracion. Pavarėsisht kėsaj, plisi i Geas, Tokės, Mėmės, mund tė jetė i tillė edhe pėr faktin se te pellazget e kultura tė tjera Veza Kozmike eshte fillesa e ekzistencės sė Universit (e gjejmė edhe te ritet orfike).
Nė fund tė statujės sė perėndeshės me qeleshe gjendet e shkruar fjala latine "PISTILLUS". Kjo ėshtė fjala italisht PISTILLO.
Pėrdoret edhe sot nė shqip e mė gjerė si fjalė e tillė.
Nga Fjalori Shqip:
PISTIL m. bot.
Organi femėror i lules, qė pėrbėhet nga vezorja, shtyllėza dhe kreza. Pistili ėshtė nė qendrėn e lules.
Prejardhja e fjalės ėshtė latinishtja:
Nga lat. pistillum ‘pestello’, dim. di PILUM, der. di pinsĕre ‘pestare’ •sec. XVIII. ('pestare'- shqip, shtrydh)
PILEUM (lat.) ~ Plis / Qeleshe
PILUM (lat.) ~ Organi femėror i lules qė pėrbėhet nga vezorja.Thėnie pėr shqiptarėt

Ky eshte nje mish-mash pa asnje lidhje qe bashkon fjale te cilat nuk kane asnje kuptim te perbashket, per te mos thene qe jane transliteruar gabim. Autorit i kujtoj qe ekziston edhe nje fjale tjeter qe e ka harrur ata shtoje ne kete mase ordinere: "pestilence".

Ndersa teoria e vezes kozmike ne relacion me plisin, eshte pervetesuar nga Ajnej, i cili e ka hedhur ne forumet shqiptare shume vjet me pare. [lexoni postimin e pare ne kete teme]. Eshte mbushur media me papergjegjesira te kesaj natyre.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 14:59   #44
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,459
Thanks: 65
Thanked 364 Times in 213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Tani qe po e mendoj, pelte [masa e holle e shtypur] por edhe mburoja, petlla, pete[a] dhe pellis [lat], pelt [angl. per lekure] kane te njejten etimologji.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 17:32   #45
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,161
Thanks: 93
Thanked 254 Times in 173 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Fjala plis mund te jete ndonje gjetje fatazie tip kuptimi figurativ. Meqenese qeleshet e malesoreve ngjajne me guret e bardhe. Nese eshte keshtu, plis duhet te vij nga greqishtja Lithos(gur shkemb).

Pistili vjen nga pjell.
Pjell eshte kur pjell lopa.
Pjell rrenje pjalmim
Pjell rrenje pistil(pileum)

Sa ka pjell fjala pjell... Nuk ka lidhje me plis.

Me plis mund te kete lidhje fjala greke lithos(shkemb, gure). Se edhe na plis i themi copave te tokes. Fjala Lithos ndoshta ka humbur nga shqipja sepse eshte koncept ndertimi. Dhe me renien e kultures nderitmore shqiptare te hershme si rezultat pushtimesh, kjo fjale eshte zevendesuar me homologet e tyre ne gjuhet e pushtuesve. Po te shtyhemi me tej, mund ta kerkojme rrenjen e fjales Lithos tek folja lidh. Domethene ishin ata qure qe perdoreshin per te lidhur(ndertuar) shtepine.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET
Tani qe po e mendoj, pelte [masa e holle e shtypur] por edhe mburoja, petlla, pete[a] dhe pellis [lat], pelt [angl. per lekure] kane te njejten etimologji.
Biri i xhaxhait Pelte(ja) eshte tjater dhe Pete(a) eshte tjater koncept.

Pelte eshte mase xhelatinoze(veshtullore).
Pete eshte mase e shtypur.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 18:30   #46
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,459
Thanks: 65
Thanked 364 Times in 213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Po 'petlla', pescecane? 'E rrahu e beri pelte', ose 'pete'?

Pelte vertet ka mbetur ne perdorim si emertimi i nje mase nje mase xhelatinoze [frutash te shtypura psh.], por mendoj se etimologjia, nuk ka te beje me tipin e mases por me procesin derrmues [crushing] qe krijon nje product te sheshte pete, piano [it.], plan~a, flat [angl.]

Po ashtu kisha permendur se Peltai eshte konotacion tjeter per mburojen.

PS. Diskutim po bejme se nuk kam pasur kohe te thellohem ne kete.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 18:31   #47
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7,028
Thanks: 6,102
Thanked 4,587 Times in 1,881 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Fjala plis mund te jete ndonje gjetje fatazie tip kuptimi figurativ.
Fjala 'plis' eshte fjale e paster shqipe. 'Plis' ashtu sic edhe 'qeleshe' e kane baze fjalen tone 'lesh'.

E 'leshin' grekeve nuk u kemi mar por ata e kane mar nga ne, ashtu sic kane bere edhe latinet.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Socio pėlqehet nga
i vjetėr 30-03-2015, 18:50   #48
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,161
Thanks: 93
Thanked 254 Times in 173 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Fjala 'plis' eshte fjale e paster shqipe. 'Plis' ashtu sic edhe 'qeleshe' e kane baze fjalen tone 'lesh'.

E 'leshin' grekeve nuk u kemi mar por ata e kane mar nga ne, ashtu sic kane bere edhe latinet.
Dakord. Nuk jam kundra.
Te dyja gjuhet fqinje prej shqipes jane ndertuar. Ate kan themelin. Ne ate kohe nuk ka ekzistuar gramatika dhe dialektet kane bere punen e vete, jane shenderruar ne xhepa, te cilat me vone kane krijuar rrymen e vet. Kur them greqisht e kam fjalen, qe greket e kane mbajtur ate fjale akoma ne fjalorin e tyre. Kurse ne e kemi humbur. Nuk po them qe eshte fjale greke. E shpjegova me posht, se si e mendoj une rrenjen fillestare te asaj fjale greke.
Mund te na e shtjellosh. Per plisin e kam fjalen.
Meqenese e njeh me mire dialektin na e shpjego shendrrimin etimologjik te fjales.
Nga "prej leshi" ne plise. Mund te jete kjo rruga jote me e drejte. asgje kundra.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 18:58   #49
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,847
Thanks: 4,556
Thanked 5,402 Times in 3,445 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 245
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BLEDI_SH Shiko postimin
un shkodran jam,e na gegnsht flasim,un qeleshe e kam dit,plis,vitet e funit e kam msu se i thon,neper forume ,as qe kam dit qe ekziston fjala plis..
shkodran puke ksul i kan pas thon
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 19:00   #50
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7,028
Thanks: 6,102
Thanked 4,587 Times in 1,881 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Mund te na e shtjellosh. Per plisin e kam fjalen.
Meqenese e njeh me mire dialektin na e shpjego shendrrimin etimologjik te fjales.
Nga "prej leshi" ne plise. Mund te jete kjo rruga jote me e drejte. asgje kundra.
Po, patjeter

Ne dialektin e Tetoves, prej nga jam une, nuk themi 'prej leshi' por 'pi leshi' dmth nuk themi 'prej; por 'pi'

si psh: 'pi kah ije' ... dmth 'prej nga je'

ose; 'pi kah vish' ... dmth 'prej nga vjen'

Tani ne greqishten e vjeter kjo kapele quhej 'PILOS' dhe ishte nga leshi

PI asgje tjeter nuk mund te jete vetem se fjale e vjeter pellazge per 'prej' dhe 'LOS' deformim per LESH

dmth PI LES(h)I ose PREJ LESHI

pra kapela e bere pi les(h)i

dhe kete greket e morren nga ne dhe u dhane edhe latineve
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Socio pėlqehet nga
i vjetėr 30-03-2015, 19:30   #51
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,459
Thanks: 65
Thanked 364 Times in 213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Landi ka paraqitur nje variant tjeter si origjine te 'Plis', te cilin po e permbledh pas menyres sime.

Fije, Fill, Floke [alb] - Fila, Filament [lat/it]- Piles,Pileus [gr] - Pillar [ang] - Capileus, capelli [lat-it]

Dime qe Korca u thote flokeve, leshra. "U zune per leshrash".

Pileus, sikurse dhe lezha Lissus, duken ta kene rrenjen ne fjalen 'lesh', sic sqaron Socio. Pyetja del, a eshte etimologjia e fjales 'lesh' nje derivat i fjales 'fijeve/floke' apo e anasjellta?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 19:56   #52
Ylli polar
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 13
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Ylli polar ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Nuk jame gjuhetar mundohem te lexoje dhe te kuptoje disa gjera p.sh.sic mendoje une fjala LITHOS duke hequr S greke eshte nje fjale shume e vjetr shqipe pellazge sepse DH duket nuk ka egzistuar ne te gjuhen e vjeter duhet te shqiptohej TH . LIDH-LITH si dhe fjala EMADHE -IMATHIA . TH e prdornin shume edhe RILINDASIT tane. gjuha shqipe ka nevoje per studime shume te thella e shkencore dhe mendoje se gjuhetaret shqiptar nuk kane pas kapacitetin dhe mundesine e duhur per ta bere fut ketu dhe ndjenjen e inferioritetit ndaj gjuhetareve te huaj nga te cilet gjuhetaret tane prisnin te merrnin duartrokitjet.
Ylli polar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 20:05   #53
Ylli polar
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 13
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Ylli polar ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

edhe fjala PLIS eshte per mendimin tim ashtu sic shkruhet dhe flitet nje fjale e paster shqipe. PLIS quajme dhe nje cope dhe te shkeputur nga dheu pra nga ajo qe pjell qe ka lidhje dhe me vezen si krijese e jetes .PLIS -VET JETA vazhdim i jetes ndaj dhe ne lashtesi njeriu i lire kishte te drejte te mbante ne koke PLIS ne dallim nga njeriu joilire jeta e te cilit nuk vleresohej.
Ylli polar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 20:26   #54
invictus
larguar
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 1,531
Thanks: 119
Thanked 191 Times in 133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
invictus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BLEDI_SH Shiko postimin
un shkodran jam,e na gegnsht flasim,un qeleshe e kam dit,plis,vitet e funit e kam msu se i thon,neper forume ,as qe kam dit qe ekziston fjala plis..
plisi dhe qeleshja, te dyja fjale shqipe, kane rrenje te perbashket, lesh.

edhe pileus(lat) ka renjen lesh, eshte thjesht huazim romak i plis.

personalisht mendoj qe plis eshte me e lashte si fjale se qeleshe, dhe na ka erdhur ne ditet tona e pa ndryshuar fare.

lis(shqipe arkaike)= lesh(shqipe e sotme).

jam i bindur qe dhe prifterinjte e dodones mbanin plisa ne koke.

ndoshta ka lidhje lisi(peme) me lis(lesh) !
invictus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 20:29   #55
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,161
Thanks: 93
Thanked 254 Times in 173 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Nuk i futeshin kaq shume filozofise shqiptaret per te krijuar fjale Ylli.
Fjalet kane nje sens me praktik. Prandaj shpjegimi qe dha Socio eshte me afer realitetit, megjithese duke iu permbajtur rregullave gramatikore i eshte larguar shme formes rrenjeformuese. Prandaj une e lidha me gurin. I cili céshte e verteta as mua qe e shtrova nuk me bind, se futet fantazia ne mes. Kurse kjo puna e vezes e kalon fantazin. Arrrin ne filozofi.

Krijimi i fjaleve eshte teper praktik. Sidomos tek nje popull si i yni.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 20:32   #56
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,161
Thanks: 93
Thanked 254 Times in 173 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga invictus Shiko postimin
plisi dhe qeleshja, te dyja fjale shqipe, kane rrenje te perbashket, lesh.

edhe pileus(lat) ka renjen lesh, eshte thjesht huazim romak i plis.

personalisht mendoj qe plis eshte me e lashte si fjale se qeleshe, dhe na ka erdhur ne ditet tona e pa ndryshuar fare.

lis(shqipe arkaike)= lesh(shqipe e sotme).

jam i bindur qe dhe prifterinjte e dodones mbanin plisa ne koke.

ndoshta ka lidhje lisi(peme) me lis(lesh) !
Ti mund te thuash cfare te duash, por mua s'ma heq dot bindjen, qe eshte fjale muslimane.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 20:42   #57
invictus
larguar
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 1,531
Thanks: 119
Thanked 191 Times in 133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
invictus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Ti mund te thuash cfare te duash, por mua s'ma heq dot bindjen, qe eshte fjale muslimane.
jo s'ta heq dot bindjen, as ti s'ma heq dot bindjen qe ke thene nje idiotizem me brire.

plisi pellasgjik eshte shume me i lashte sesa "profeti" islamik analfabet i shkretetires

mos e ngaterro me kapucin arab qe mbajne hoxhallaret.


e mer demo suniti lol
invictus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 20:50   #58
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,161
Thanks: 93
Thanked 254 Times in 173 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Bektashi! Jo sunit!
Te lutem!
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 20:53   #59
invictus
larguar
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 1,531
Thanks: 119
Thanked 191 Times in 133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
invictus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Bektashi! Jo sunit!
Te lutem!
e thash per shaka....

megjithate bektashizmi ka marre mjaft nga misticizmi i dodones....gje e mire kjo.

per kete arsye nuk gjen bektashinj ekstremiste.
invictus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 21:03   #60
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,161
Thanks: 93
Thanked 254 Times in 173 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Dhe une per shaka e thashe, se une e kam emrin Demosten. Por kur me intereson, e kthej ne Demir.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur