Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-03-2015, 21:32   #41
peshkaqeni33
nje ze midis jush

Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Postime: 4,635
Shuma e pikėve qė jep: 74
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Plis...
Kesul, nuk quhet ne fjalorin gege qeleshja?

(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 13:33   #42
BLEDI_SH
Moderator

Data e antarėsimit: Feb 2013
Postime: 2,733
Shuma e pikėve qė jep: 43
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Plis...
Kesul, nuk quhet ne fjalorin gege qeleshja?
un shkodran jam,e na gegnsht flasim,un qeleshe e kam dit,plis,vitet e funit e kam msu se i thon,neper forume ,as qe kam dit qe ekziston fjala plis..
BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 13:40   #43
Gon!
IllyrianMuslim

Data e antarėsimit: Sep 2011
Postime: 6,201
Shuma e pikėve qė jep: 71
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm

Ne ne Kosove plis i kemi thane te gjithe.
i vjetėr 30-03-2015, 14:35   #44
ZET
Cursum Perficio

Data e antarėsimit: Aug 2011
Postime: 6,073
Shuma e pikėve qė jep: 103
ZET ka mbyllur reputacionin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
GEA ME QELESHE?
Nė kėtė skicė shfaqen disa statuja tė vogla argjile tė perėndeshės Mėmė, Geas (sipas albanalogut Hahn ~ (gjč, gję) - shqip Gjė-ja / Gja-ja). Kėto nderoheshin nga keltėt. Nėn to, shkruhet se janė "tė huaja" ose tė huazuara.
Mbi krye (majtas) duket se qėndron njė veshje e ngjashme me qeleshen (plis) shqiptare tė pėdrorur gjerėsisht edhe sot. Megjithatė, nuk pėrjashtohet mundėsia qė kjo tė mos jetė qeleshe, por tė jetė dekoracion. Pavarėsisht kėsaj, plisi i Geas, Tokės, Mėmės, mund tė jetė i tillė edhe pėr faktin se te pellazget e kultura tė tjera Veza Kozmike eshte fillesa e ekzistencės sė Universit (e gjejmė edhe te ritet orfike).
Nė fund tė statujės sė perėndeshės me qeleshe gjendet e shkruar fjala latine "PISTILLUS". Kjo ėshtė fjala italisht PISTILLO.
Pėrdoret edhe sot nė shqip e mė gjerė si fjalė e tillė.
Nga Fjalori Shqip:
PISTIL m. bot.
Organi femėror i lules, qė pėrbėhet nga vezorja, shtyllėza dhe kreza. Pistili ėshtė nė qendrėn e lules.
Prejardhja e fjalės ėshtė latinishtja:
Nga lat. pistillum ‘pestello’, dim. di PILUM, der. di pinsĕre ‘pestare’ •sec. XVIII. ('pestare'- shqip, shtrydh)
PILEUM (lat.) ~ Plis / Qeleshe
PILUM (lat.) ~ Organi femėror i lules qė pėrbėhet nga vezorja.

Thėnie pėr shqiptarėt

Ky eshte nje mish-mash pa asnje lidhje qe bashkon fjale te cilat nuk kane asnje kuptim te perbashket, per te mos thene qe jane transliteruar gabim. Autorit i kujtoj qe ekziston edhe nje fjale tjeter qe e ka harrur ata shtoje ne kete mase ordinere: "pestilence".

Ndersa teoria e vezes kozmike ne relacion me plisin, eshte pervetesuar nga Ajnej, i cili e ka hedhur ne forumet shqiptare shume vjet me pare. [lexoni postimin e pare ne kete teme]. Eshte mbushur media me papergjegjesira te kesaj natyre.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 14:59   #45
ZET
Cursum Perficio

Tani qe po e mendoj, pelte [masa e holle e shtypur] por edhe mburoja, petlla, pete[a] dhe pellis [lat], pelt [angl. per lekure] kane te njejten etimologji.
i vjetėr 30-03-2015, 17:32   #46
Demo Labi
Hajdut Zemrash!

Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Postime: 991
Shuma e pikėve qė jep: 21
Demo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer

Fjala plis mund te jete ndonje gjetje fatazie tip kuptimi figurativ. Meqenese qeleshet e malesoreve ngjajne me guret e bardhe. Nese eshte keshtu, plis duhet te vij nga greqishtja Lithos(gur shkemb).

Pistili vjen nga pjell.
Pjell eshte kur pjell lopa.
Pjell rrenje pjalmim
Pjell rrenje pistil(pileum)

Sa ka pjell fjala pjell... Nuk ka lidhje me plis.

Me plis mund te kete lidhje fjala greke lithos(shkemb, gure). Se edhe na plis i themi copave te tokes. Fjala Lithos ndoshta ka humbur nga shqipja sepse eshte koncept ndertimi. Dhe me renien e kultures nderitmore shqiptare te hershme si rezultat pushtimesh, kjo fjale eshte zevendesuar me homologet e tyre ne gjuhet e pushtuesve. Po te shtyhemi me tej, mund ta kerkojme rrenjen e fjales Lithos tek folja lidh. Domethene ishin ata qure qe perdoreshin per te lidhur(ndertuar) shtepine.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET
Tani qe po e mendoj, pelte [masa e holle e shtypur] por edhe mburoja, petlla, pete[a] dhe pellis [lat], pelt [angl. per lekure] kane te njejten etimologji.
Biri i xhaxhait Pelte(ja) eshte tjater dhe Pete(a) eshte tjater koncept.

Pelte eshte mase xhelatinoze(veshtullore).
Pete eshte mase e shtypur.
i vjetėr 30-03-2015, 18:30   #47
ZET
Cursum Perficio

Po 'petlla', pescecane? 'E rrahu e beri pelte', ose 'pete'?

Pelte vertet ka mbetur ne perdorim si emertimi i nje mase nje mase xhelatinoze [frutash te shtypura psh.], por mendoj se etimologjia, nuk ka te beje me tipin e mases por me procesin derrmues [crushing] qe krijon nje product te sheshte pete, piano [it.], plan~a, flat [angl.]

Po ashtu kisha permendur se Peltai eshte konotacion tjeter per mburojen.

PS. Diskutim po bejme se nuk kam pasur kohe te thellohem ne kete.
i vjetėr 30-03-2015, 18:31   #48
Socio
VIP

Data e antarėsimit: Feb 2012
Postime: 4,569
Shuma e pikėve qė jep: 79
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Fjala plis mund te jete ndonje gjetje fatazie tip kuptimi figurativ.
Fjala 'plis' eshte fjale e paster shqipe. 'Plis' ashtu sic edhe 'qeleshe' e kane baze fjalen tone 'lesh'.

E 'leshin' grekeve nuk u kemi mar por ata e kane mar nga ne, ashtu sic kane bere edhe latinet.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 18:50   #49
Demo Labi
Hajdut Zemrash!

Demo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerDemo Labi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Fjala 'plis' eshte fjale e paster shqipe. 'Plis' ashtu sic edhe 'qeleshe' e kane baze fjalen tone 'lesh'.

E 'leshin' grekeve nuk u kemi mar por ata e kane mar nga ne, ashtu sic kane bere edhe latinet.
Dakord. Nuk jam kundra.
Te dyja gjuhet fqinje prej shqipes jane ndertuar. Ate kan themelin. Ne ate kohe nuk ka ekzistuar gramatika dhe dialektet kane bere punen e vete, jane shenderruar ne xhepa, te cilat me vone kane krijuar rrymen e vet. Kur them greqisht e kam fjalen, qe greket e kane mbajtur ate fjale akoma ne fjalorin e tyre. Kurse ne e kemi humbur. Nuk po them qe eshte fjale greke. E shpjegova me posht, se si e mendoj une rrenjen fillestare te asaj fjale greke.
Mund te na e shtjellosh. Per plisin e kam fjalen.
Meqenese e njeh me mire dialektin na e shpjego shendrrimin etimologjik te fjales.
Nga "prej leshi" ne plise. Mund te jete kjo rruga jote me e drejte. asgje kundra.
i vjetėr 30-03-2015, 18:58   #50
drague
me pushime

Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 14,616
Shuma e pikėve qė jep: 186
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BLEDI_SH Shiko postimin
un shkodran jam,e na gegnsht flasim,un qeleshe e kam dit,plis,vitet e funit e kam msu se i thon,neper forume ,as qe kam dit qe ekziston fjala plis..
shkodran puke ksul i kan pas thon
i vjetėr 30-03-2015, 19:00   #51
Socio
VIP

Data e antarėsimit: Feb 2012
Postime: 4,569
Shuma e pikėve qė jep: 79
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Mund te na e shtjellosh. Per plisin e kam fjalen.
Meqenese e njeh me mire dialektin na e shpjego shendrrimin etimologjik te fjales.
Nga "prej leshi" ne plise. Mund te jete kjo rruga jote me e drejte. asgje kundra.
Po, patjeter

Ne dialektin e Tetoves, prej nga jam une, nuk themi 'prej leshi' por 'pi leshi' dmth nuk themi 'prej; por 'pi'

si psh: 'pi kah ije' ... dmth 'prej nga je'

ose; 'pi kah vish' ... dmth 'prej nga vjen'

Tani ne greqishten e vjeter kjo kapele quhej 'PILOS' dhe ishte nga leshi

PI asgje tjeter nuk mund te jete vetem se fjale e vjeter pellazge per 'prej' dhe 'LOS' deformim per LESH

dmth PI LES(h)I ose PREJ LESHI

pra kapela e bere pi les(h)i

dhe kete greket e morren nga ne dhe u dhane edhe latineve
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 19:30   #52
ZET
Cursum Perficio

Landi ka paraqitur nje variant tjeter si origjine te 'Plis', te cilin po e permbledh pas menyres sime.

Fije, Fill, Floke [alb] - Fila, Filament [lat/it]- Piles,Pileus [gr] - Pillar [ang] - Capileus, capelli [lat-it]

Dime qe Korca u thote flokeve, leshra. "U zune per leshrash".

Pileus, sikurse dhe lezha Lissus, duken ta kene rrenjen ne fjalen 'lesh', sic sqaron Socio. Pyetja del, a eshte etimologjia e fjales 'lesh' nje derivat i fjales 'fijeve/floke' apo e anasjellta?
i vjetėr 30-03-2015, 19:56   #53
Ylli polar
Anėtar i ri

Data e antarėsimit: Aug 2014
Postime: 13
Shuma e pikėve qė jep: 0
Ylli polar ėshtė nė rrugė tė mbarė

Nuk jame gjuhetar mundohem te lexoje dhe te kuptoje disa gjera p.sh.sic mendoje une fjala LITHOS duke hequr S greke eshte nje fjale shume e vjetr shqipe pellazge sepse DH duket nuk ka egzistuar ne te gjuhen e vjeter duhet te shqiptohej TH . LIDH-LITH si dhe fjala EMADHE -IMATHIA . TH e prdornin shume edhe RILINDASIT tane. gjuha shqipe ka nevoje per studime shume te thella e shkencore dhe mendoje se gjuhetaret shqiptar nuk kane pas kapacitetin dhe mundesine e duhur per ta bere fut ketu dhe ndjenjen e inferioritetit ndaj gjuhetareve te huaj nga te cilet gjuhetaret tane prisnin te merrnin duartrokitjet.
Ylli polar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 20:05   #54
Ylli polar
Anėtar i ri

Data e antarėsimit: Aug 2014
Postime: 13
Shuma e pikėve qė jep: 0
Ylli polar ėshtė nė rrugė tė mbarė

edhe fjala PLIS eshte per mendimin tim ashtu sic shkruhet dhe flitet nje fjale e paster shqipe. PLIS quajme dhe nje cope dhe te shkeputur nga dheu pra nga ajo qe pjell qe ka lidhje dhe me vezen si krijese e jetes .PLIS -VET JETA vazhdim i jetes ndaj dhe ne lashtesi njeriu i lire kishte te drejte te mbante ne koke PLIS ne dallim nga njeriu joilire jeta e te cilit nuk vleresohej.
Ylli polar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 20:26   #55
invictus
larguar

Data e antarėsimit: Sep 2014
Postime: 1,518
Shuma e pikėve qė jep: 52
invictus ka mbyllur reputacionin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BLEDI_SH Shiko postimin
plisi dhe qeleshja, te dyja fjale shqipe, kane rrenje te perbashket, lesh.

edhe pileus(lat) ka renjen lesh, eshte thjesht huazim romak i plis.

personalisht mendoj qe plis eshte me e lashte si fjale se qeleshe, dhe na ka erdhur ne ditet tona e pa ndryshuar fare.

lis(shqipe arkaike)= lesh(shqipe e sotme).

jam i bindur qe dhe prifterinjte e dodones mbanin plisa ne koke.

ndoshta ka lidhje lisi(peme) me lis(lesh) !
invictus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-03-2015, 20:29   #56
Demo Labi
Hajdut Zemrash!

Nuk i futeshin kaq shume filozofise shqiptaret per te krijuar fjale Ylli.
Fjalet kane nje sens me praktik. Prandaj shpjegimi qe dha Socio eshte me afer realitetit, megjithese duke iu permbajtur rregullave gramatikore i eshte larguar shme formes rrenjeformuese. Prandaj une e lidha me gurin. I cili céshte e verteta as mua qe e shtrova nuk me bind, se futet fantazia ne mes. Kurse kjo puna e vezes e kalon fantazin. Arrrin ne filozofi.

Krijimi i fjaleve eshte teper praktik. Sidomos tek nje popull si i yni.
i vjetėr 30-03-2015, 20:32   #57
Demo Labi
Hajdut Zemrash!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga invictus Shiko postimin
plisi dhe qeleshja, te dyja fjale shqipe, kane rrenje te perbashket, lesh.

edhe pileus(lat) ka renjen lesh, eshte thjesht huazim romak i plis.

personalisht mendoj qe plis eshte me e lashte si fjale se qeleshe, dhe na ka erdhur ne ditet tona e pa ndryshuar fare.

lis(shqipe arkaike)= lesh(shqipe e sotme).

jam i bindur qe dhe prifterinjte e dodones mbanin plisa ne koke.

ndoshta ka lidhje lisi(peme) me lis(lesh) !
Ti mund te thuash cfare te duash, por mua s'ma heq dot bindjen, qe eshte fjale muslimane.
i vjetėr 30-03-2015, 20:42   #58
invictus
larguar

Citim:
Ti mund te thuash cfare te duash, por mua s'ma heq dot bindjen, qe eshte fjale muslimane.
jo s'ta heq dot bindjen, as ti s'ma heq dot bindjen qe ke thene nje idiotizem me brire.

plisi pellasgjik eshte shume me i lashte sesa "profeti" islamik analfabet i shkretetires

mos e ngaterro me kapucin arab qe mbajne hoxhallaret.

e mer demo suniti lol
i vjetėr 30-03-2015, 20:50   #59
Demo Labi
Hajdut Zemrash!

Bektashi! Jo sunit!
Te lutem!
i vjetėr 30-03-2015, 20:53   #60
invictus
larguar

Citim:
Bektashi! Jo sunit!
Te lutem!
e thash per shaka....

megjithate bektashizmi ka marre mjaft nga misticizmi i dodones....gje e mire kjo.

per kete arsye nuk gjen bektashinj ekstremiste.
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim