Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-06-2015, 03:40   #101
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Shenimi alternativ eshte: "Fragmento de pintura mural
Dinastķa XVIII, Reinado de Amenhotep II - Tumba del Mayordomo Principal del rey, Kenamon, en Tebas Oeste (TT 93)
(Museu Egipci de Barcelona)
Fragment i pikture murale te Dinastise 18, Mbreterimi Amunhotepit II- Varri i Mazhordomit kryesor te Faraonit, Kenamon, ne Teben Oeste (TT 93) - Muzeu i Egjiptit ne BarceloneKush ka dyshime se cfare do te thote ky postim, le te kthehet per postimi i pare ne kete teme. Eshte mbushur interneti me berllog. Mirepo cdo diskutim ka filluar nga shume vite me pare dhe ka qene puna e dikujt tjeter [Baptistit].
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2015, 01:26   #102
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,061
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 33 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Pergjumesh isha une Bato, kur e shkrova. Pse ben dot analiza ne 3 te nates.
E putha une ne nje vend.

Ashtu eshte, nuk eshta e drejte analiza. Qe ate dite e mendova une ate qe ke shkruar, por e lashe nuk e shtjellova sa hajde te lexoje Kreksin pastaj.

Eshte fjale e perbere nga parafjale + folje => mbi + shtjelloj = Mbeshtjell.

Shtie eshte folje me me shume se nje koncept ne shqip. Ka konceptin hedh(derdh) dhe konceptin gjuaj(qelloj). Por nuk ka lidhje me fjalen shtjelloj. Shtjelloj ka konceptin e marrjes se formes. Shtjelloj = jap forme.

Dhe folja mbledh eshte fjale e thjesht nje rrokeshe. Nuk eshte e perbere. Sic jane foljet mbaj, mbyt, mbath, mbroj, mbes, mbaroj. Pra nuk ka lidhje me perafjalen mbi.
shtjell\a,ė - eshte fjale e lashte shqipe; parashtesa e rregullt {p < b} apo { > mp : b > mb } eshte vegė, pra nje parashtese utilitare qe eshte perdorur prej se ekzistojne shqiptaret dhe djepat mbreteror qe i rriten.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2015, 01:40   #103
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,061
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 33 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

...edhe nje gje: Plisi - Plis, e Qeleshja - Qeleshe.
Jane gjera te ndryshme keto.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2015, 09:05   #104
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7,291
Thanks: 6,288
Thanked 4,833 Times in 1,979 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Fije, Fill, Floke [alb] - Fila, Filament [lat/it]- Piles,Pileus [gr] - Pillar [ang] - Capileus, capelli [lat-it]

Dime qe Korca u thote flokeve, leshra. "U zune per leshrash".

Pileus, sikurse dhe lezha Lissus, duken ta kene rrenjen ne fjalen 'lesh', sic sqaron Socio. Pyetja del, a eshte etimologjia e fjales 'lesh' nje derivat i fjales 'fijeve/floke' apo e anasjellta?
Une mendoj se mund te jete derivat i fjales 'fije' !

Me saktesisht, 'Plis' mund ta kete rrenjen shqipe 'fill' (sic) Fillimi. Nuk e mohoj !

psh: ajo qe zuri FILL ... lindi, u krijua ... spontanisht !
apo ne ate verzionin e preferuar perrallor qe karakterizon 'FILLIMIN' ...

Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2015, 09:30   #105
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 640
Thanks: 236
Thanked 119 Times in 67 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit ShqiptarOdysseus, renowned for his itelligence and resourcefulness, gives undiluted wine to
Polyphemus, intoxicating the one-eyed giant and blinding him in order to escape the
Cyclop's caveVerbimi i Polyphemusit
BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-03-2016, 23:29   #106
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,898
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit ShqiptarQELESHJA ANTIKE SHQIPTARE

Hefesti dhe Dedalia (Shėnim: Dedalus, ndėrtuesi i labirintit tė Minosit, nė Kretė) e vishnin atė [qeleshen] si zanatēi; Kharoni dhe Odisea si detarė.

______________________________________
Titulli: Miscellaneous publications, Volume 1
Autori: Berthold Laufer, 1927

Foto: Hefesti me qeleshe dhe Athinaja
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2016, 02:07   #107
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,898
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit ShqiptarQELESHJA E PERĖNDIVE
Qeleshja e shqiptarėve, dikur veshja e perėndive.
Jo veē forma nė statuja, por edhe ngjyra e qeleshes sė mbajtur nė antikitet, ėshtė e bardha, ashtu si e kanė edhe sot shqiptarėt. Njė pikturė murale antike, e cila dekoron edhe sot njė dhomė ngrėnie tė njė vile (Vetti nė Pompei) shfaq Hermesin, Hefestin me qeleshe tė bardhė, Herėn dhe Iksionin, pra tregon ngjyrėn e bardhė tė qeleshes. Thėnie pėr shqiptarėt
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2016, 11:12   #108
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin


QELESHJA ANTIKE SHQIPTARE

Hefesti dhe Dedalia (Shėnim: Dedalus, ndėrtuesi i labirintit tė Minosit, nė Kretė) e vishnin atė [qeleshen] si zanatēi; Kharoni dhe Odisea si detarė.

______________________________________
Titulli: Miscellaneous publications, Volume 1
Autori: Berthold Laufer, 1927

Foto: Hefesti me qeleshe dhe Athinaja
Nuk eshte Athina a?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2016, 00:06   #109
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,898
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit ShqiptarPunimi i Plisit nė mėnyrė tradicionale- Pejė!
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2016, 00:10   #110
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,898
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

"Histori me PLIS"
Paraqitur nė film shumė tė shkurtėr vizatimor, por me njė kuptim shumė tė madh qė tregon pėr historinė e Plisit si simbol i Shqiptarisė, ndiqeni!
Realizuar nga Gjon Marku.

__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2016, 23:03   #111
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,898
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit ShqiptarLufta e Trojės (luftėtarėt me Plisa) nga ILIADA AMBROZIANE shek. V p. Kr. (Milan, Biblioteca Ambrosiana, Cod. F. 205 Inf.) Picture XXXIV

Picture XXXIV from the Ambrosian Iliad, The Capture of Dolon. Scanned from Late Antique and Early Christian Book Illumination by Kurt Weitzmann. 5th century. Ambrosian Illiad (Milan, Biblioteca Ambrosiana, Cod. F. 205 Inf.) Picture XXXIV
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2016, 17:33   #112
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,898
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit ShqiptarKalorėsi Pellazgo-Ilir me plis. Gjendet nė pallatin "Ahiello Korfuz"
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2016, 14:38   #113
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,898
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Plisi i bardhe (Qeleshja apo Qylafi) eshte gjysma e vezes kozmike, nga e cila doli krijuesi i plotfuqishem qe krijoj gjithçka (krijoj gjithashtu edhe kohen), ndersa menget e gunes qe lidhen pas shpinde jan krehet ose flatrat e krijuesit te plotfuqishem, pasiqe siç thuhet ai edhe fluturonte (ky ishte besimi monoteist i pellazgeve (burimi, prej nga vodhen, kopjuan, korruptuan e shtremberuan popujt e tjere gjoja se na qenkan te tyre), ata besonin ne nje krijues te plotfuqishem qe krijoj gjithçka qe ekzistoin, ndersa te tjeret (te ashtuquajturat “perendi greke”) nuk kan qene perendi por ishin Zoter dhe Zoja, pra ishin sundues, mbreter, heronje, shenjetore etj.).
Edhe sot eshte ende tradite qe kur nusja hyne separi here ne shtepi te dhendrit, ajo duhet te ulet ne nje plis te bardhe te kthyer mbrapsht dhe nje tjeter plis te bardhe e vendose ne koke, pastaj ngritet ne kembe dhe bene disa levizje me duar (qe duhet te deshifrohen, njera nga to eshte shqiponja dykrenare, ndersa me siguri te tjerat kan te bejne me procesin e krijimit te universit). Keto levizja me duar qe i bene nusja pasi te ngritet ne kembe quhen TEMENA (te menja, te mendja, te kujtesa … pra eshte nje lloj ceremonie per te rikujtuar fillimin e çdo gjeje).
(ndoshta eshte me rendesi te ceket qe me heret nuset Shqiptare e pikturonin ne njeren ane te ballit nje gjeth/dushk (ishte gjethi i drurit te shenjet te Zeusit), kurse ne te dy faqet e pikturonin nje rreth te rrethuar me pika, ndersa ne mjekerr e pikturonin nje trekendesh poashtu te rrethuar me pika … domethenjen e rrathve ne faqe dhe trekendeshit ne mjekerr nuk e di. Mirpo eshte e mundur qe ne faqe pikturohet dielli, ndersa ne mjekerr feminiteti, pra njera pjese e te ashtuquajturit “ylli i davidit”)
Populli thot qe nusja duhet te ulet ne nje plis te bardhe dhe nje tjeter duhet vendosur ne koke per tu bere e pjellshme, per te bere femije (sidomos djel, trashigimtare e luftetare), pra domethenja e kesaj eshte qe te sjell nusja jete, drite e gjallerim (sidomos djel … djal = diell … si ne anglisht sun dhe son ose ne gjermanisht sonne dhe sohn) ne ate shtepi, ashtu siç solli jete, drite e gjallerim krijuesi i plotfuqishem qe “doli nga veza kozmike” dhe duke “fluturuar” krijonte universin.
E tere veshja kombetare paraqet at religjion monoteist te pellazgeve, ose symbolizon Perendiun/Krijuesin e plotfuqishem.
Siç u cek me larte, per shembull menget e Gunes qe nuk vishen por perthakohen ose lidhen pas shpindes symbolizojne krehet/flatrat e perendise. Sepse religjioni i vjeter (ose me mire te themi religjioni origjinal) thot qe kur Krijuesi doli nga veza kozmike/ veza e botrave, ai kishte edhe kreh/flatra … ne fakt ky nuk eshte religjion por eshte dionia dhe shkenca e te parve tane qe e kan koduar me gjeste, symbole dhe “perralla” ate diturine e tyre dhe e kan ankoruar ne kulturen, mentalitetin dhe vetdijen e pasardhesve te tyre (pra Shqiptaret), sepse kan qene njerz shum te menqur me nje vetdije shum te larte qe e kan parapa se koha e bene te veten dhe ajo vetedije e larte nuk do te qendron pergjithmone e do te ulen ne zerro … pikerisht ne kete zerron ku jemi sot.
(nje shembull te vogel per vetdijen dhe diturine e tyre te larte eshte fakti qe ata e dinin se planti Venus duket vetem Afer Dite (vetem para mengjesit dhe pas mbremjes) dhe nuk duket ne mesnate e as ne mesdite)
Shkenctaret e kan pranuar qe teorija e Big Bang-ut eshte kopjuar nga ky besim pellazg (“veza” eshte singulariteti nga ku doli “universi” ndersa “krijimi duke fluturuar” eshte ekspanzionimi i universit … pra sipas ketije besimi, perendija eshte universi.)
Kete teori te krijimit, e thot edhe Bibla ne menyre indirekte ne Gjeneza apo Genesis …
Ja shikoni krehet/flatrat hyjnore:
(me vone kristianizmi falsifikoj (sikur çdo gje tjeter) dhe jua mbathi keta kreh/flatra Engjujve)!!Dardania Sacra
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2016, 16:32   #114
Eliot
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 925
Thanks: 3
Thanked 16 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Eliot ka mbyllur reputacionin
Re: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Hephaestus- perendia e zjarrit dhe metalit.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg image.jpg (20.4 KiloByte, 61 shikimet)
Eliot nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2016, 15:55   #115
Eliot
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 925
Thanks: 3
Thanked 16 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Eliot ka mbyllur reputacionin
Re: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Binjakėt e Zeusit, me Plis!
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg image.jpg (17.8 KiloByte, 52 shikimet)
Eliot nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2016, 15:14   #116
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 5,171
Thanks: 1,994
Thanked 1,813 Times in 944 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Pse nuk mund te jete Plisi nje trashegimi nga popullatat Paleo-Ballkanike qe e trasheguan Greket dhe Shqiptaret? Ngaqe edhe Greket e vjeter e kane perdorur.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2016, 15:17   #117
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,898
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Foto e bere nga une sot ne Dubrovnik te Kroacis

__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 20-08-2017, 19:32   #118
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,898
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

PERANDORĖT ILIRĖ TĖ KRISHTERIMIT
FIGURA DEKORATIVE: FEMĖR ME QELESHE
Valentiniani lindi nė Iliri nė 321, nė Cibalae, Panoni (Vinovēi i sotėm i Kroacisė). Vėllai i madh i perandorit tjetėr, Valenti dhe djali i madhe i Gracianit tė Vjetėr. Vdiq nė 375 dhe u varros nė Konstandinopojė.
Shėrbeu nėn perandorėt ilirė Konstandini I dhe Konstanc. Ka pasur edukim tė shumėanshėm dhe ishte ushtarak i zoti. Familja e tij perandorake njihet pėr linjėn e trashėgimisė amnore, dmth linja femėrore.
Nė foton e kėtij libri me familjet mbretėrore tė Bizantit, jepet si deroacion njė ėngjėll femėr me qeleshe, nė versionin tipik tė qylafit, me majuc mbi vete.
__________________________
Titulli: Historia Byzantina duplici commentario illustrata : prior, Familias ac Stemmata Imperatorum Constantinopolianorum…
Autori: Charles du Fresne, sieur du Cange
Botues: Lutetiae Parisiorum : Apud Ludovicum Billaine …, Paris: 1680__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2017, 10:19   #119
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,162
Thanks: 811
Thanked 726 Times in 387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit ShqiptarSkulpture qelibari Etruske shekullit te Vl -V. Para erės sonė e cila ndodhet ne muzeun Metropolitan te Artit ne New York.

Nje mendim per emertimin e Qeleshes.
Qeleshe => qiell+eshte => Q->K -> K(a/e/)yll/ill = Ku ka/rrin yje/yll/DiE/Ylli.
Per kete arsye herojt, Hyjnite kane qeleshe dhe vetem populli i ketyre herojve, Hyjnive ka pas/ka eskluzive qeleshen dhe ate qe perfajqeson ajo qe ne jet te jeteve.
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si1ri pėlqehet nga
i vjetėr 24-08-2017, 15:15   #120
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 1,786
Thanks: 0
Thanked 562 Times in 442 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
I dashtuni peshkaqen33 ( i ujrave tė ftohėta...)

sikur mos t'isha interesuar nja 3 dekada pėr fjalen "ujk" si e thua ti por nė realitet ėshtė "huk" dialektore -uk- qė ka prejardhjen kah lindja, uzbek, bhunzake, burrashe, tatare, ndoshta tokare qė i thonė "huk" por s'ka rendesi... ujku i yt qėnka me "huje" qė do thotė ndrron veset...dhe kimet (qimet)...dhe me hamendjen tonė na del "huj"=huk, uk, ujk "hujli" apo jo ...?
Kreks ! Te lexoj me kureshtje , por i dashur shpesh lajthit ( ta them pa te keq dhe mos ma merr per ters ) . E para shpjegoji peshkaqenit33 ate qe mund ta dish me mire dhe lere Uzbekistanin. Ruset perdorin fjalen vollk kurse serbet fjalen vuk. Ne dhe serbet kemi ca zakone cuditerisht te perbashketa ne venijen e disa emrave. Ne nje bisede me ca maqedoanas 18 vjet me pare, me thane se ata nuk e kishin zakon te vinin ca lloj emra njerezish sic kane zakon shqiptaret dhe serbet.Ne dhe serbet perdorim emrin Ujk per njerezit. Ne Ujkan dhe ata Vuk.Kemi dhe emra te tjere qe maqedonasit si perdornin per emra njerezish.Nejse.Kjo jashte teme.Peshkaqeni33 ka nje te drejte tek Ujku , per Uzbekistanin s'e di.Mendoj se q(p)eleshe dhe plis (pe leshi,pe leshi ... plis ) eshte e njeta gje dhe llogjike.Perderisa gjuhesia pranon rrenije zanoresh apo evolim fjalesh ( mbase dhe ju tek njerit ne lshtesi per hobby ta quaj dhe plis ) ne duhet ta pranojme.Ajo cka eshte e rendesishme eshte qe q(p)eleshja eshte prej leshi si origjine.Kaq.Sterhollimet s'te cojne askund. Se po vazhduam keshtu , i bije shkurt greku; e merr e ve ne koke dhe te thote : pe (jush) leshe qe e kam ne koke. Sa per Cabejn per dhe per te tjere albanologe apo akademike (kam vite qe mendoj, por ky nuk eshte vetem mendimi im), duke rrojtur ne sistemin qe kaluam per 50 vjet, nuk qene budallenj dhe te shkonin si qeni ne vreshte. I thane gjerat ndryshe para kominizmit dhe i rregulluan deri ne limitet ku deshi apo i lejoi sistemi ne te cilin rronin.Bile ca nga ata qe dhe sot e kesaj dite nuk pranojne te hyjne ne debate apo ti shikojne gjerat ne kend veshtrime te tjera.Ka nje shprehje Konica. Armiku me i keq i shqiptarit eshte vete shqiptari.Mos e harroni kete. Pra shkurt: Mendoj se q(p)eleshe dhe plis jane e njejta gje.Ne mos qofte emri njesoj , jane njesoj forma,materiali.
p.s. Besoj se me pare njerezit jane marre me kafshet , me leshin dhe lekuren e tyre se sa me linin.Keshtu qe delet kane qene me pare ne liste se lini.Per kete besoj se s'do me kundershtoni dot.
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur