Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Mitologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-12-2013, 04:27   #1
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pyetje rreth miteve

Nuk me ka rene ne vesh ndonjehere miti i Aether, pervecse di qe ka qene nje nga vellezerit trinjake qe ka lindur me Kaosin, pra qe eshte djale i Kronit.

Arsyeja qe po pyes eshte se tek nje poeme e Holderin ai i drejtohet atij si baba. A ka ndonje gje te vecante ne historine e Aether?

Faleminderit paraprakisht.
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-12-2013, 04:39   #2
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pyetje rreth miteve

"Father Aether! one cried, and tongue after tongue took it up then,
thousands, no man could bear life so intense on his own;
shared such wealth gives delight and later, when bartered with strangers,
Turns to capture; the word gathers new strength when asleep;
Father! clear light! and long resounding it travels, the ancient
sign handed down, and far, striking, creating, rings out.
So do the Heavenly enter, shaking the deepest foundations,
Only so from the gloom down to mankind comes their day"... (Bread and Wine ~ Holderin)
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2015, 07:44   #3
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,766
Thanks: 484
Thanked 298 Times in 192 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pyetje rreth miteve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Nuk me ka rene ne vesh ndonjehere miti i Aether, pervecse di qe ka qene nje nga vellezerit trinjake qe ka lindur me Kaosin, pra qe eshte djale i Kronit.

Arsyeja qe po pyes eshte se tek nje poeme e Holderin ai i drejtohet atij si baba. A ka ndonje gje te vecante ne historine e Aether?

Faleminderit paraprakisht.
E kam permendur shpesh fjalen eter, por me siguri, si rendom, nuk te ka bere pershtypje.

Fjala eter (Äther, Aether) ka te beje me gjendjen agregate te materies...nuk eshte emer njeriu. Dhe, sic kam thene (nuk e kam shpikur une por e kam mesuar/studjuar) shkenca e sotme i njeh (vetemse) tri gjendje agregate: E ngurta, e lengeta dhe e gazta....Nderkaq ekzostojne edhe kater gjendje te tjera, sejcila me fine se e pare. Keto jane gjendjet eterike. Prandaj dhe gjendja e tille eterike shkruhet me shkronje te madhe, sepse eshte dicka e larte, gjgjs hyjnore...

Me shkronje te madhe shenohet cdo gje qe eshte e larte. Ta zeme fjala self (vetja) kur shkruhet me te vogel, kemi te bejme me vetjen e ulet (lower self), qe nenkupton personalitetin...kurse, kur shkruhet me te madhe (Self) kemi te bejme me Vetjen e Larte (Higher Self), e qe nenkupton shpirtin.

Dallim i madh, me nje shkronje te vetme e te njejte, e vogel dhe e madhe, apo jo?


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur