Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Mitologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-02-2014, 00:42   #21
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

http://books.google.com/books?id=CEr...ed=0CCcQ6AEwAA


ok pra po sjell vetem kete me pallavra, ka akoma pallavra me te forta, por meqe sduhen pallavra spo i jap.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2014, 00:51   #22
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,490
Thanks: 72
Thanked 389 Times in 228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Kete?

Citim:
Cestrine
Cestrine (Kestrine, Thuc. Paus.; Kestrinia, Steph. B. s. v. Kammania; Kestria, Steph. B. s. v. Troia), a district of Epeirus in the south of Chaonia, separated from Thesprotia by the river Thyamis. (Thuc. i. 46.) It is said to have received its name from Cestrinus, son of Helenus and Andromache, having been previously called Cammania. (Paus. i. 11. § 1, ii. 23. § 6; Steph. B. s. v. Kammania.) The principal town of this district is called Cestria by Pliny (iv. 1), but its more usual name appears to have been Ilium or Troja, in memory of the Trojan colony of Helenus. (Steph. B. s. v. Troia.) The remains of this town are still visible at the spot called Palea Venetia, near the town of Filiates. In the neighbourhood are those fertile pastures, which were celebrated in ancient times for the Cestrinic oxen. (Hesych. s. v. Kestrinikoi Boes; Schol. ad Aristoph. Pac. 924.) The inhabitants of the district were called Kestrenoi by the poet Rhianus (Steph. B. s. v. Chaunoi). (Leake, Northern Greece, vol. iv. pp. 73, 175.)

This text is from: Dictionary of Greek and Roman Geography (1854) (ed. William Smith, LLD). Cited August 2004 from The Perseus Project URL below, which contains interesting hyperlinks
E kam permendur ne forumin tjeter kur kam folur per Gerionin dhe lopet e tij. Ajo teme ka gjera te rendesishme.

Filiati percaktohet qe eshte Cameria (Chamuria) nga nje shenim i Leake ose i Pouqevile's i shtuar ne librin V te Plinit, ne mos gaboj. Nuk me eshte mbushur mendja ndonjehere per kete djale (trojan) Hellenus te Priamit...qe martohet me nusen e vellait. Aty ka rrenje te tjera te mbuluara te Trojes. Sikur masakra e pabaze ndaj cameve...
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2014, 00:58   #23
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

pausania
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2014, 01:08   #24
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

......................

land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2014, 01:46   #25
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,490
Thanks: 72
Thanked 389 Times in 228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Kemi mbetur tek Hermes. C'do te thote "hermes"?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2014, 21:55   #26
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Kam idene, ku mbase gaboj, se ai qe ka sjelle kete teme, vetem per faktin se ka sjelle kete teme, mund te dije shume me teper se ne ne kete subjekt.

Mund te dije edhe perse Hermesi njihet si Kanun ne hebraisht.
Epo le tė urdhėrojė, e mirėpresim!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baaroar Shiko postimin
Ndėr ato qė shkruan Graves, lė tė kuptohet se kulti i dardhės ėshtė shumė mė i vjetėr se Hermesi.
Kulti i Dardhės sė egėr i kushtohej Hėnės (Perėndeshės sė Bardhė), po ashtu sjell referenda ku edhe Dioskurėt i shoqėron me kėtė pemė.
--------------------------------
A ishin Dioskurėt bijtė e Dardhės...?
Ata janė Kalorėsit e Parė (Fisnikėt e Parė?!)
Hermesi (i parė) me siguri ėshtė njėri prej djemve tė Hėnės (Dardhės, Dardhanės). Tė gjithė janė tė vdekshėm, por ata qė hyjnizohen bėhen tė pavdekshėm, zota. Kėshtu duhet tė kemi njė seri Dioskurėsh, ku njėri prej tyre gjithmonė hyjnizohet si Hermes.
Njėri nga kėta Hermesėt ka shpikur gėrmat.
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2014, 02:40   #27
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,490
Thanks: 72
Thanked 389 Times in 228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baaroar Shiko postimin
Epo le tė urdhėrojė, e mirėpresim!


Njėri nga kėta Hermesėt ka shpikur gėrmat.

Apollonia dhe Devolli jane qytetet e secilit prej binjakeve. Prova eshte caduceus.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ie_%282%29.JPG
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2014, 03:38   #28
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,490
Thanks: 72
Thanked 389 Times in 228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: HermesiTeorema e Talesit

I aplikon ndonje keto raporte duke filluar nga Apollonia dhe te shohim se cfare pikash dalin?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2014, 14:28   #29
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Apollonia dhe Devolli jane qytetet e secilit prej binjakeve. Prova eshte caduceus.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ie_%282%29.JPG
.........

__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 16:36   #30
IKHTHUS
V.I.P
 
Avatari i IKHTHUS
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 332
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
IKHTHUS ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga spike Shiko postimin
ne cilen ane ishte ne luften e trojes, dardaneve apo akejve?
Nuk besoj se Hermes kishte ndonje preference.Zeusi e coi ne Troje te ndihmonte Priamin per te marre trupin e Hektorit tek Akili.Hermes tek Homeri mbahej si i shpejte dhe Zeusi e perdorte si te atille.Kur Hephaesti e zuri gruan e tij Aferditen me Ares ne shtrat me ane te disa leqeve qe vetem Hephaesti dinte ti bente,Poseidoni ,Apollo dhe Hermes qene deshmitare dhe Apollo e pyet Hermesin : '' Si do ta ndjeje veten po te ishe i mberthyer ne shtrat si Ares ?. Hermesi i tha se do ta pranonte te mberthehej edhe tre here me keq se Ares vetem per te fjetur me Aferditen,pra Hermesi ishte qejflli.()
IKHTHUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 16:54   #31
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IKHTHUS Shiko postimin
Hermesi i tha se do ta pranonte te mberthehej edhe tre here me keq se Ares vetem per te fjetur me Aferditen,pra Hermesi ishte qejflli.()
dhe aferdita ishte qeflije:
un do mberthehesha nja 10 her me keq se ares.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 17:26   #32
IKHTHUS
V.I.P
 
Avatari i IKHTHUS
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 332
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
IKHTHUS ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Kemi mbetur tek Hermes. C'do te thote "hermes"?
Ndersa per emrin Hermes,une mendoj se ka ardhur nga shpikja qe beri Hemes se si te ndizej zjarri, ' ZERMI".Homeri :Ἑρμῆς τοι πρώτιστα πυρήϊα πῦρ τ' ἀνέδωκε -Hermes qe i pari qe solli se si te ndizet zjarri..Tek etrusket emri i muajit gusht eshte gjetur si *hermi- "August" ''Gusht'' dhe besoj se ka ardhur nga vapa ,nxehtesia e madhe e Gushtit dhe rrenja e asaj fjale eshte *ar- 'djeg,ndricoj' dhe e me vone eshte veshur me parashtese Z`ar /m, 'zerm,zjarr'',fjala zerm tek spartanet eshte 'sierm',pra kam mjaft aresye te mendoj se Hermes eshte Zermi.
IKHTHUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 17:31   #33
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,490
Thanks: 72
Thanked 389 Times in 228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Le te merremi me kete variant, se pari.

Po Prometheus si lidhet me zjarrin?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 17:36   #34
IKHTHUS
V.I.P
 
Avatari i IKHTHUS
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 332
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
IKHTHUS ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Le te merremi me kete variant, se pari.

Po Prometheus si lidhet me zjarrin?
Ke te drejte,Prometheu sa di une ja dhuroi zjarrin njerezimit dhe u ndeshkua,por ndryshimi me Hermes eshte sepse Hermes shpiku menyren se si te ndizej zjarri [p.sh.me eshke dhe onur] ,ketu besoj eshte edhe ndryshimi.
IKHTHUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 17:41   #35
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

zeus vendos tja heqe zjarrin njerzve si ndeshkim, prometeu, titani xhentil karshi njerzve e risolli zjarrin perseri.
etj etj historia vazhdon...
ne fund...
prometeu ripaqesohet me zeusin duke i treguar sekretin e teti-t
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 17:48   #36
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,490
Thanks: 72
Thanked 389 Times in 228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IKHTHUS Shiko postimin
Ke te drejte,Prometheu sa di une ja dhuroi zjarrin njerezimit dhe u ndeshkua,por ndryshimi me Hermes eshte sepse Hermes shpiku menyren se si te ndizej zjarri [p.sh.me eshke dhe onur] ,ketu besoj eshte edhe ndryshimi.

Ne se ka nje nja zotat qe ka bere per njerezimin dhe i ka dhen atij, ky eshte Hermesi. Pra zjarrin nuk kishte pse ta shpikte dhe te mos ja u jepte njerezve. per se duhej ta shpikte atehere? E njejta shkon per shkrimin. Arsyeja? hermesi thuhet te ishte gjysmehyjnor (pjeserisht njeri e pjeserisht hyj). Dikur, diku kam shkruar se edhe Pelazget ishin te tille.

Eshte thene ne forumin tjeter se Hermesi para permbytjes i la te shkruara (vec te tjerave) dy shtylla me tera shpikjet njerezore. Pitagora dhe Plato mendohet se i kane derivuar te gjitha ato per te cilat kane shkruar prej ketyre shtyllave.

A eshte Prometheu nje idelologji me e re e bazuar ne Hermesin? Cila eshe etimologjia e Prometheut?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 18:00   #37
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

eshte mit qe gjendet dhe ne popuj te tjere,
kojota(lloj ujku) tek indianet e amerikes, navayo.
osiris dhe thoti tek egjiptianet.
gjarpri me pupla tek qyteterimet prekolumbiane te amerikes.

nuk mendoj qe eshte mit me i ri se i hermesit.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 18:05   #38
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Cila eshe etimologjia e Prometheut?
para-mendje.

prometeu ishte mjaft inteligjent.

epimeteu( vellai)

prapa-mendje


mendje-ment=μυαλό, myaló, ne greqisht...pra eshte shume afer me shqipen sesa me greqishten.

nuk me kujtohet mire se ku e kam hasur emrin promenthe, por do ta gjej.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 18:17   #39
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,490
Thanks: 72
Thanked 389 Times in 228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga spike Shiko postimin
eshte mit qe gjendet dhe ne popuj te tjere,
kojota(lloj ujku) tek indianet e amerikes, navayo.
osiris dhe thoti tek egjiptianet.
gjarpri me pupla tek qyteterimet prekolumbiane te amerikes.

nuk mendoj qe eshte mit me i ri se i hermesit.
Po ne Indi a gjendet?

Mendimi qe ke se jane mite te ndryshme dhe njekohesisht te lashte, bazohet ne se?

Perse behet ndarja Pro-ment-eus dhe jo Prome-theus [Ermo-Dheus]?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 18:22   #40
IKHTHUS
V.I.P
 
Avatari i IKHTHUS
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 332
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
IKHTHUS ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin

A eshte Prometheu nje idelologji me e re e bazuar ne Hermesin? Cila eshe etimologjia e Prometheut?
Jo sbesoj,ata ishin ne Olimp te dy kur u ndeshkua Prometheu.Hermes i dha njerezimit tekniken e te ndezurit te zjarrit [anedhuke,aty me siper] ,gje qe e zbuloi qe kur ishte femije ne djep ,pra mbahet si shpikes, ndersa Prometheu ua dha zjarrin por jo se si ta ndiznin.

..ἐν παλάμῃ, ἄμπνυτο δὲ θερμὸς ἀϋτμή

..into his palm, and the hot breath of fire was awakened

`Hermes = z`Ermes = G`Ermes = TH`Ermos baraz me Zerm,Zjarm [natyrisht, sipas meje].
IKHTHUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur