Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Mitologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-02-2014, 18:22   #41
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Po ne Indi a gjendet?

Mendimi qe ke se jane mite te ndryshme dhe njekohesisht te lashte, bazohet ne se?
duke qene se kojota indiane, sjellesi i zjarrit, eshte sigurisht i padokumentuar ne lashtesi, por fakti qe ekziston, do te thote qe ne antikitet kishte colombo te tjere. pra origjina e mitit te indianeve navayo duhet te jete mjaft e lashte.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 18:30   #42
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IKHTHUS Shiko postimin
Jo sbesoj,ata ishin ne Olimp te dy kur u ndeshkua Prometheu.Hermes i dha njerezimit tekniken e te ndezurit te zjarrit [anedhuke,aty me siper] ,gje qe e zbuloi qe kur ishte femije ne djep ,pra mbahet si shpikes, ndersa Prometheu ua dha zjarrin por jo se si ta ndiznin.

..ἐν παλάμῃ, ἄμπνυτο δὲ θερμὸς ἀϋτμή

..into his palm, and the hot breath of fire was awakened
Sipas Lukianit, ne kohen e tij Olimpi qe shtuar me njerez e me qen dhe qe bere si Kina. Hermesi eshte perendia e zjarrit. Madje edhe tek Perset qe kishin komshi Prometheun. Prometheu nuk ekzitonte.

Ne hollin e madh te Olimpit, ne -
Veri rrinin: Kuajt, Qente, Tre fatat, Kuzina, banketi, Shqyta e Armeve, Sherbyesit.
Lindje duke filluar nga Veriu: Heremsi, Apollo, Ares, Hefesti, Poseidoni, Seusi
Perendim duke filluar nga veriu: Hestia, Artemisa, Afrodita, Athena, Demetra, Hera.

Hestia mbante te nderzur zjerrin e hollit te Olimpit.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 18:30   #43
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin


Teorema e Talesit

I aplikon ndonje keto raporte duke filluar nga Apollonia dhe te shohim se cfare pikash dalin?
Nuk ėshtė e habitshme qė numrat gematrikė tė jenė pėrdorur pėr pėrcaktimin e vendit ku do tė ndėrtohej orakulli/tempulli/qyteti.
Por zbatimi i kėsaj teoreme, pėr tė gjetur vendodhjen e qyteteve tė tjera duhet e dhėna edhe pėr njė qytet tjetėr, nė tė kundėrt thjeshtė mund tė bėhen supozime pėr disa qytete tė mundshme.
Sill tė dhėnėn tjetėr, e aplikoj unė teoremėn.
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 18:32   #44
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baaroar Shiko postimin
Nuk ėshtė e habitshme qė numrat gematrikė tė jenė pėrdorur pėr pėrcaktimin e vendit ku do tė ndėrtohej orakulli/tempulli/qyteti.
Por zbatimi i kėsaj teoreme, pėr tė gjetur vendodhjen e qyteteve tė tjera duhet e dhėna edhe pėr njė qytet tjetėr, nė tė kundėrt thjeshtė mund tė bėhen supozime pėr disa qytete tė mundshme.
Sill tė dhėnėn tjetėr, e aplikoj unė teoremėn.
Mendoj se Devolli, ne se ka patur qytet me kete emer prane lumit, sic eshte rregulli, do jete pika tjeter.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 18:36   #45
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Ikthus, lidhur me muajin gusht qe thua i takonte Hrmesit sipas etruskeve.

E di se cila eshte periudha qe i takonte Thotit, ose Teut, ose DoD-it ne Egjipt? Muaji i pare i vitit qe i binte ne gusht-shtator dhe qe korrespondon me shenjen e peshores. Kjo me ngaterron. Peshoret jane MAAT....dhe jo Hermes. Hermesi eshte shume kompleks.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 18:45   #46
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Mendoj se Devolli, ne se ka patur qytet me kete emer prane lumit, sic eshte rregulli, do jete pika tjeter.
qytet me emer debolia e permend ptolemeu ne shekullin e dyte, ishte qytet i fisit ilir te ordejve.

flumen Diaboli...njihej nga romaket, me kete rast keni dhe etimologjine e fiume(it) dhe flumen(lat) qe kane prejardhjen nga lume.

pukevili shkruan se ne lindje te korces ka pare nje qytet te vjeter antik me mure ciklopike.

osmanet kane bere kerdine ne trojet shqiptare, s'ka mbetur asgje nga ky qytet, as nuk dihet ku eshte me.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 18:47   #47
IKHTHUS
V.I.P
 
Avatari i IKHTHUS
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 332
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
IKHTHUS ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Ikthus, lidhur me muajin gusht qe thua i takonte Hrmesit sipas etruskeve.

E di se cila eshte periudha qe i takonte Thotit, ose Teut, ose DoD-it ne Egjipt? Muaji i pare i vitit qe i binte ne gusht-shtator dhe qe korrespondon me shenjen e peshores. Kjo me ngaterron. Peshoret jane MAAT....dhe jo Hermes. Hermesi eshte shume kompleks.
Etrusket i thonin Herme 'Gusht' por nuk e di a i thonin ashtu Hermesit,ndersa ne hieroglife mesa di une emri i Thotit per mua eshte Dije_oti [=person i Dijes,Dijetari] ,sa per kuriozitet hebrenjte muajin e pare e quajne Nissan ,a thua se donin te thonin Nisje.Per Hermes=Zerm une nuk habitem sepse krejt perendite interpretohen ne shqip,Zeus=Zan;Aideu = Ha Dheu ; AferDite,Padrite PeDrite {Lykian) ,Prendia (Dardan) ,Hera =Era,pas ketyre pse te mos ta pranoj Hermes Zerm?
IKHTHUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 19:00   #48
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IKHTHUS Shiko postimin
Etrusket i thonin Herme 'Gusht' por nuk e di a i thonin ashtu Hermesit
turms
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 19:13   #49
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IKHTHUS Shiko postimin
Etrusket i thonin Herme 'Gusht' por nuk e di a i thonin ashtu Hermesit,ndersa ne hieroglife mesa di une emri i Thotit per mua eshte Dije_oti [=person i Dijes,Dijetari] ,sa per kuriozitet hebrenjte muajin e pare e quajne Nissan ,a thua se donin te thonin Nisje.Per Hermes=Zerm une nuk habitem sepse krejt perendite interpretohen ne shqip,Zeus=Zan;Aideu = Ha Dheu ; AferDite,Padrite PeDrite {Lykian) ,Prendia (Dardan) ,Hera =Era,pas ketyre pse te mos ta pranoj Hermes Zerm?
Sokrati, tek dialogjet e Platos shpjegon se Hermes do te thote Logos- njohuri e fjales/gjuhes. Logos, po ashtu eshte logjike, eshte IDE (dei?).

Thoth-Dod -> Dot-Dot-ona

Realmi i Njeriut, Tealmi i Lumturise dhe Realmi i Perendive. I trefishte.

Citim:
For example, there is no hieroglyph for the TH sound because the ancient Egyptians didn't say any words containing that sound. In cases like this, we have to substitute it with the closest sound possible. So instead of spelling this and that, you have to spell dis and dat.
Pra, Egjiptianet e lashte nuk kishin fjale me tingullin TH. Andaj This and That ben Dis and Dat.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 19:16   #50
IKHTHUS
V.I.P
 
Avatari i IKHTHUS
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 332
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
IKHTHUS ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga spike Shiko postimin
turms
Ka nje rrenje etruske, tur-, tur-a, tur-e, tur-i, tur-u, tur-une,

"to give, dedicate" [am91, cb, v, g/lb83, mc91, pa, dep]

turu "donator, giver"


sipas kesaj,ka te ngjare turms ' dhurues' [i dijes]
IKHTHUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 19:18   #51
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga spike Shiko postimin
qytet me emer debolia e permend ptolemeu ne shekullin e dyte, ishte qytet i fisit ilir te ordejve.

flumen Diaboli...njihej nga romaket, me kete rast keni dhe etimologjine e fiume(it) dhe flumen(lat) qe kane prejardhjen nga lume.

pukevili shkruan se ne lindje te korces ka pare nje qytet te vjeter antik me mure ciklopike.

osmanet kane bere kerdine ne trojet shqiptare, s'ka mbetur asgje nga ky qytet, as nuk dihet ku eshte me.

Shkelqyeshem. Debolia nuk ka kurrfare lidhjeje me Djallin. madje edhe emri i Diabole, eshte qesharak. Djall qenka quajtur caduceus i Hermesit/Aesclepit nga qe bente mrekullira dhe ngjallte dhe te vdekurin. Ky zanat i ka kaluar me pas me skripture Jesus.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 19:24   #52
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IKHTHUS Shiko postimin
Ka nje rrenje etruske, tur-, tur-a, tur-e, tur-i, tur-u, tur-une,

"to give, dedicate" [am91, cb, v, g/lb83, mc91, pa, dep]

turu "donator, giver"


sipas kesaj,ka te ngjare turms ' dhurues' [i dijes]

Nje variant eshte i Tirane. Nuk di saktesisht cili eshte emrin real i Hermesit ne Shqip. kemi edhe Argofont sipas Homerit, ndersa Pseudo Hyginus thote se "ermeneutes" = interpretues, pasi krijoi gjuhet e njerezimit.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 19:39   #53
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IKHTHUS Shiko postimin
Ka nje rrenje etruske, tur-, tur-a, tur-e, tur-i, tur-u, tur-une,

"to give, dedicate" [am91, cb, v, g/lb83, mc91, pa, dep]

turu "donator, giver"


sipas kesaj,ka te ngjare turms ' dhurues' [i dijes]
Tur- give? Cila fjale e perngjashme e pjell kete? Jo per gje por Etrusket na dalin E/turuse, ose hermesiane. Qe nuk me duket e pamundur.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 19:50   #54
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Shkelqyeshem. Debolia nuk ka kurrfare lidhjeje me Djallin. madje edhe emri i Diabole, eshte qesharak. Djall qenka quajtur caduceus i Hermesit/Aesclepit nga qe bente mrekullira dhe ngjallte dhe te vdekurin. Ky zanat i ka kaluar me pas me skripture Jesus.
oh po qe ka lidhje ne njefare menyre, ose jo,nuk ka lidhje me djallin biblik, por me qytetin e zotit ose zeusit po, ja pse.

le te perpiqemi te identifikojme qytetin e lashte debolia.

bozhigradi eshte nje fshat ne rrethin e devollit qe sot njihet me emrin miras(emertim komunist). ky emertim(shpjegohet me bullgarishten e sotme) ka dy tema bozhi dhe gradi, pra qyteti i zotit, para dyndjeve sllave qyteti ka qene quajtur diabolis-debolia, ose diapolis, pra qytet i zotit, ose i zeusit....bullgaret thjesht perkthyen emrin e qytetit, ashtu sic eshte e faktueshme qe kane bere me mjaft emertime te tjera ne kete zone.

me kete rast keni etimologjine e djallit si qytet i zotit.

ps. kur ti teket ndonje grupi arkeologesh te kerkojne devollin e lashte(debolia) le te shkojne ne bozhigrad(miras) te rethit te devollit.

perderisa ka qene qytet i zotit apo zeusit ka qene nje qytet mjaft i rendesishem...me mure ciklopike thote pukevili.

ptolemeu thote qe e kishte fisi ilir i ordejve.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 19:56   #55
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga spike Shiko postimin
oh po qe ka lidhje ne njefare menyre, ose jo,nuk ka lidhje me djallin biblik, por me qytetin e zotit ose zeusit po, ja pse.

le te perpiqemi te identifikojme qytetin e lashte debolia.

bozhigradi eshte nje fshat ne rrethin e devollit qe sot njihet me emrin miras(emertim komunist). ky emertim(shpjegohet me bullgarishten e sotme) ka dy tema bozhi dhe gradi, pra qyteti i zotit, para dyndjeve sllave qyteti ka qene quajtur diabolis-debolia, ose diapolis, pra qytet i zotit, ose i zeusit....bullgaret thjesht perkthyen emrin e qytetit, ashtu sic eshte e faktueshme qe kane bere me mjaft emertime te tjera ne kete zone.

me kete rast keni etimologjine e djallit si qytet i zotit.

ps. kur ti teket ndonje grupi arkeologesh te kerkojne devollin e lashte(debolia) le te shkojne ne bozhigrad(miras) te rethit te devollit.

perderisa ka qene qyet i zotit apo zeusit ka qene nje qytet mjaft i rendesishem...me mure ciklopike thote pukevili.

Mund te jete nje variant. Varianti real na jep origjinin e fjales Polis. Kjo nuk ka lidhje me kala e mure por me qendrat e diturise. Po ashtu, jep origjinen e germave perkatese,nje kuptim interesant te swatikes, numrin qe i atribuohet, dhe epitete te tjera....Ka shume mundesi qe keto qendra/qytete te ishin ne cifte te bardha/te zeza, si pershembull Gurebadha dhe Gurezeza, sikurse dy anet e hermesit, nje e badhe dhe nje e zeze, nje dukshme dhe nje e padukshme, nje hyjnore dhe nje njerezore. Berati, Petrela, Apollonia qene qytete te bardha. Cilat jane te zinjte, te padukshmit?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 19:59   #56
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Mendoj se Devolli, ne se ka patur qytet me kete emer prane lumit, sic eshte rregulli, do jete pika tjeter.
Si rast aplikimi unė mora Bilishtin.
Largėsia Apolloni - Bilisht nė vijė ajrore ėshtė ~129km
Sipas teoremės duek ruajtur raportet harmonike gematrike, nė largėsinė ~97 km larg Apollonisė, nė drejtim tė Bilishtit, duhet hequr njė pingule me largėsi ~56 km.
Nėse do tė merrej ajo nė krah tė majtė, identik me orientimin (Zeusi pėrmbi Hermes-Apollon), rezultati tė nxjerr nė njė vendodhje diku afėr Leskovikut.
Inversi nė tė djathė tė nxjerr diku afėr Strugės.
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 20:03   #57
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baaroar Shiko postimin
Si rast aplikimi unė mora Bilishtin.
Largėsia Apolloni - Bilisht nė vijė ajrore ėshtė ~129km
Sipas teoremės duek ruajtur raportet harmonike gematrike, nė largėsinė ~97 km larg Apollonisė, nė drejtim tė Bilishtit, duhet hequr njė pingule me largėsi ~56 km.
Nėse do tė merrej ajo nė krah tė majtė, identik me orientimin (Zeusi pėrmbi Hermes-Apollon), rezultati tė nxjerr nė njė vendodhje diku afėr Leskovikut.
Inversi nė tė djathė tė nxjerr diku afėr Strugės.
hmmmmmmmmmmmm leskovikun!!! shiko njehere fshatin miras(bozhigradin) te devollit.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 20:24   #58
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga spike Shiko postimin
hmmmmmmmmmmmm leskovikun!!! shiko njehere fshatin miras(bozhigradin) te devollit.
Aplikimi qė solla ishte duke supozuar Bilishtin si referencė pėr qytetin e Hermesit.
Tani ky Mirasi duhet marrė si referencė pėr Zeusin apo pėr Hermesin, pasi kuptohet rezultati ėshtė i ndryshėm.
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 20:24   #59
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baaroar Shiko postimin
Si rast aplikimi unė mora Bilishtin.
Largėsia Apolloni - Bilisht nė vijė ajrore ėshtė ~129km
Sipas teoremės duek ruajtur raportet harmonike gematrike, nė largėsinė ~97 km larg Apollonisė, nė drejtim tė Bilishtit, duhet hequr njė pingule me largėsi ~56 km.
Nėse do tė merrej ajo nė krah tė majtė, identik me orientimin (Zeusi pėrmbi Hermes-Apollon), rezultati tė nxjerr nė njė vendodhje diku afėr Leskovikut.
Inversi nė tė djathė tė nxjerr diku afėr Strugės.
Po t'i biesh vize te drejte Apolloni (Apollo)-Bilisht (Hermes), pika ku pritet viza eshte maja e Valamares (Zeus)?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2014, 20:36   #60
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baaroar Shiko postimin
Aplikimi qė solla ishte duke supozuar Bilishtin si referencė pėr qytetin e Hermesit.
Tani ky Mirasi duhet marrė si referencė pėr Zeusin apo pėr Hermesin, pasi kuptohet rezultati ėshtė i ndryshėm.
zeusin perderisa eshte qytet i zotit.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur