Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Mitologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-09-2014, 00:36   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Kalendari i dakėve

KALENDARI TEMPULL NĖ SARMIZEGETUSA Sipas Jordanit, luftėtarėt dakė shfrytėzonin kohėn mes luftėrave pėr tė studiuar vetitė e bimėve dhe sekretet e qiellit. Kjo gjė konfirmohet edhe nga zbulimi dhe interpretimi i kalendarit-tempull nė rrėnojat te Sarmizegetusa, e cila ishte qendėr e priftėrisė dake para pushtimit romak.

Kalendari tempull ėshtė pėrbėrė nga dy shenjtėrore rrethore tė bėra nga shtyllat e gurit dhe andezitit dhe tė shtyllave tė drurit me terrakota, tė vendosura sipas njė rregulli tė caktuar. Format dhe materiali i pėrdorur i pėrgjigjet njėsive tė ndryshme tė kalendarit dak. Dakėt kishin njė javė qė luante nga 6 deri 8 ditė (mesatarja 7). Njė vit dak pėrbėhej nga 47 javė tė tilla, dhe kishte 364 deri 367 ditė. Pas njė cikli prej 13 viteve, nevojitej njė ditė korrektim, e cila ishte e shėnuar nė radhėn e shtyllave si shtyllė e veēantė. Pas njė shekulli prej 104 viteve ose 8 cikle me nga 13 vjet, njė ditė tjetėr nevojitej pėr korrektim tė kalendarit. Sėrish njė ditė ekstra nevojitej pėpr korrektim pas 5 “shekujve” tė tillė apo 520 viteve.

Pėrveē kėtij kalendari “civil” dakėt kishin edhe njė kalendar religjioz, qė pėrbėhej nga 60 javė me nga 6 ditė secila. Njė korrektim prej 68 ditėve nevojitej qė shėnohej nė vargun e shtylla me 68 shtylla tė veēanta, ishte pikėrisht operacioni i nevojshėm astronomik pas njė cikli 13 vjeēar.

Ky kalendar ishte aq i saktė, saqė pas 2275 viteve, kalendari do tė ndryshonte nga koha astronomike pėr vetėm 39 sekonda. Ky kalendar tempull duhet tė jetė ndėrtuar nė kohėn e Dekeballit, por sistemi kalendarik duhet tė jetė zbuluar nga Dekeneu.

/albpagan/
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2014, 12:36   #2
Hylltar
Pagan Warrior
 
Avatari i Hylltar
 
Data e antarėsimit: Jul 2014
Vendndodhja: Nė Fushat e Elyses
Posts: 67
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Hylltar ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kalendari i dakėve

Tema ėshtė marrė nga kėtu:

http://albpagan.com/forumi/viewtopic.php?f=9&t=49

Duhet cekur linku prej nga ėshtė marrė shkrimi, pėrndryshe konsiderohet si vjedhje.
__________________
PAGANĖT PO TRIUMFOJNĖ, IMAMĖT PO BIEN, BOTĖS SĖ SHPEJTI DO T'I KTHEHET PAQJA
Hylltar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur