Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-10-2014, 01:16   #1
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Dialektalizma

Tungjatjeta.

Si i thone ne Kosove ose Maqedoni gjinkalles? Eshte nje lloj insekti [si mize, por e me e madhe] qe kendon pa nderprere ne stinen e veres, sidomos ne pike te vapes. Ne Anglisht i thone 'cicada'.Falemderit.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 11:40   #2
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Nuk paska gjinkalla ne Kosove?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 11:43   #3
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,062
Thanks: 4
Thanked 3,596 Times in 2,396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Po cricket ne anglisht, cfare eshte?
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 11:44   #4
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,820
Thanks: 4,377
Thanked 8,802 Times in 3,001 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
Po cricket ne anglisht, cfare eshte?
Karkalec Yoko
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Leaf pėlqehet nga
i vjetėr 23-10-2014, 11:46   #5
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,365
Thanks: 230
Thanked 453 Times in 207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Ketu te ne e quajn KARCYL
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fehmikaciu pėlqehet nga
i vjetėr 23-10-2014, 11:51   #6
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Kriketi, kendon naten. Gjinkalla jo. Kjo kendon vetem diten. Plus qe llojin e kenges e kane ndryshe. Ne greqisht i thone: ἀγκαλίς gjinkalles.

Etimologjia e fjales shqip "gjinkalle" eshte e mirepritur.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 11:53   #7
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,820
Thanks: 4,377
Thanked 8,802 Times in 3,001 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Cricket eshte bulkthi pra , jo karkaleci
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 11:53   #8
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fehmikaciu Shiko postimin
Ketu te ne e quajn KARCYL
Tungjatjeta, Fehmi. Kendon diten? Qe mos ta ngaterroj me karkalecin.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 11:55   #9
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sorkadhe_Kelcyre Shiko postimin
Cricket eshte bulkthi pra , jo karkaleci
Ne quajme karkalec ata jeshilet qe shkojne fushave dhe i demtojne te mbjellat. Keta nuk jane gjnkalla. Gjinkallat rrine ne lartesi, shtylla, drure dhe kendojne ne pisk te vapes.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 11:55   #10
CR7
Undisputed
 
Avatari i CR7
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 13,487
Thanks: 65
Thanked 1,859 Times in 974 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 203
CR7 ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Zet, karcyllyn qe perdor profi Fehmi, ndryshe e kam ndegju edhe si turrec !!

Nuk e di saktesishte a eshte e njejte me karkalecin !
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
CR7 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 12:00   #11
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
Zet, karcyllyn qe perdor profi Fehmi, ndryshe e kam ndegju edhe si turrec !!

Nuk e di saktesishte a eshte e njejte me karkalecin !
A do te thote ndonje gje 'turrec' ne anet tuaja?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 12:02   #12
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,365
Thanks: 230
Thanked 453 Times in 207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Tungjatjeta, Fehmi. Kendon diten? Qe mos ta ngaterroj me karkalecin.
Edhe une ju pershendes i nderuar, Mendoj qe edhe diten kendon,sepse ne muajin korrik eshte sezona e peshkimit me Karcyl ,sidomos ne ket muaj ne lumin Llap por mendoj edhe ne lumejt tjer eshte peshkim atraktiv,eshte nje lloj peshku qe e sulmon vashdimisht dhe ne e quajm KLEN..
Un nuk jam i sigurt a eshte njejt Gjinkalla me Karkalec apo Karcyl,por ne baz te fotos mendoj qe eshte njejt.
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 12:02   #13
CR7
Undisputed
 
Avatari i CR7
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 13,487
Thanks: 65
Thanked 1,859 Times in 974 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 203
CR7 ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Zet, e kam ndegjuar qe e perdorin per karcyllin, ose ne shkolle bejshmi hajgare me shoke kur i thojshmi dikujt mos kerce si turrec.
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
CR7 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 12:14   #14
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Aty ku thote 'Cicada song' ne te djathte, shtypni shigjeten qe tregon kengen e gjinkalles Greke dhe degjoni si kendon kjo.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cicada


Kenga e Kriketit, po te shtypni cilendo nga ikonat e dispersionit te zerit ne fillim te faqes. Kriketi rri ne toke, shkurre, pergjithesisht ose ultesira dhe kendon naten.

http://entomology.ifas.ufl.edu/walker/buzz/483a.htm
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 12:15   #15
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,355
Thanks: 645
Thanked 579 Times in 220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

A ka xėkėrrrr te ju??
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 12:23   #16
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
A ka xėkėrrrr te ju??
Cinxer, kemi. Ky eshte kriketi.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 12:36   #17
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Duket qe literature boterore i ke bere lemsh.

Kriketi na del ne familjen Gryllidae qe rrine ne shkurre, katydids (familjet e Thetigonides ose Weta.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 12:43   #18
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,766
Thanks: 484
Thanked 298 Times in 192 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
A ka xėkėrrrr te ju??
Edhe mua, sipas fotografise, mu duk si xekėrr (keshtu i themi nga ne), por se xekrra edhe "kendon", nuk e paskam ditur...Xekrrat pickojne, sidomos kafshet. Kur i kafshon/pickon xekrra kafshet, ato fillojne te ngarendin si te cmendura...Prandaj dhe thuhet, kur dikush nuk rrin qete, "mos te ka kape xekrra, helbete"!

I degjova (ne Wiki) se si kendojne, por te gjithat kishin kenduar ne solo, kurse, sic e di une, ato kendojne ne kor.

Nejse, edhe une jam larguar nga natyra, sa qe e paskam harruar 'melodidne' e saj, e lere me emrat.

Me duket se i thone edhe kandėrr, por edhe ndryshe...nuk po me kujtohet, nuk me kujtohet...deri sa...

"Turreci" i Lumit nuk este insekt po shpend, eshte fllonxė (shqip: thėllenxė)

*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i TerraN pėlqehet nga
i vjetėr 23-10-2014, 12:46   #19
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,365
Thanks: 230
Thanked 453 Times in 207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Terran qaj xekerr nuk asht!...Xekrri eshte si miz dhe eshte me i madh se miza
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 12:54   #20
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,476
Thanks: 211
Thanked 1,055 Times in 710 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

kriketit ne jug i thone grili shoku i ngushte i pinokut, kurse gjinkalla vjen nga veriu Gjin Kalla
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur