Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-10-2014, 13:00   #21
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,457
Thanks: 65
Thanked 364 Times in 213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Zekrrit, ne i themi zekth ose mize kali ne Shqiperi. Nuk kendon. Eshte nje insekt i nje lloji tjeter. Kandrra eshte buburrec. I cillit lloj nuk e di, por nuk eshte as kriket e as gjinkalle. Turrec-in e degjoj per here te pare.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 13:01   #22
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,355
Thanks: 645
Thanked 576 Times in 220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Gjinkalla gjinkalle eshte mo. Edhe neve gjinkalle i themi, si kemi per t'i thene ndreyshe?!
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 13:04   #23
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,457
Thanks: 65
Thanked 364 Times in 213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Photoshop Shiko postimin
kriketit ne jug i thone grili shoku i ngushte i pinokut, kurse gjinkalla vjen nga veriu Gjin Kalla
Familja Fryllidae/Gryllidae, grilis, me duket sakte. Por Kriket ama. Sikurse edhe me bufin/huten, ky insekt eshte bere lemsh.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 13:08   #24
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,765
Thanks: 482
Thanked 297 Times in 191 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fehmikaciu Shiko postimin
Terran qaj xekerr nuk asht!...Xekrri eshte si miz dhe eshte me i madh se miza
S'qesh i sigurte, prandaj thash: "po me duket si xekrra". Megjithate, edhe ne postimin e pare te ZET thuhet "si miza, por me e madhe".

Kush po ia qellon tash

P.S.
E shikova ne Wiki (gjermanisht) dhe kishte mbi 10 lloje te "cicade" (gjerm: Zikade). Qenka edhe nje e vecante ballkanike, por s'kishte fotografi. Es e bjeri n'fije tash. Kjo qe e ka sjelle ZET quheka cicada orni.

P.P.S.

T'i kthehemi pakez fjalorit:

GJINKALL/Ė – A f.sh. –A, -AT 1. zool. Kandėrr me ngjyrė tė murrme, me kokė tė gjėrė e tė shtypur, me sy tė dalė dhe me krahė tė mėdhenj e tė tejdukshėm, qė lėshon nė vapė njė zė tė zgjatur e gumėzhitės. 2. fig. Llafazan.

KAND/ĖRR, - RA f.sh. – RRA, -RRAT Emėrtim i pėrgjithshėm pėr mizat, mushkonjat etj., tė cilat kanė trup tė ndarė nė tri pjesė (kokė, krahror, bark) dhe zakonisht tri palė kėmbė, dy palė krahė e lėkurė tė fortė; insekt.

Dy pėrshkrimet mė lart i ngjasojnė fort fotografisė sė paraqitur nė postimin nr 1. (qė nuk dmth se duhet tė jet ashtu)


Ky duhet te jet turreci, qė u pėrmend mė heret.

TURREĒ, -I, -ĖT, zool. Cinxami, ferrak.*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 13:33   #25
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,457
Thanks: 65
Thanked 364 Times in 213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Domethene, sic po thote Gon! edhe ne Kosove e Maqedoni ketij insekti i thuhet ' gjinkalle'?
Falemderit TerraN, po , pershkrimi i gjinkalles eshte i sakte. Etimologjine nuk ja di.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 13:36   #26
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,807
Thanks: 4,514
Thanked 5,371 Times in 3,423 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 243
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Domethene, sic po thote Gon! edhe ne Kosove e Maqedoni ketij insekti i thuhet ' gjinkalle'?
cicala ital .(ēikalla ose gjinkalla
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 14:52   #27
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

cicada (n.) late 14c., from Latin cicada "cicada, tree cricket," not a native Latin word; perhaps a loan-word from a lost Mediterranean language.


P.S. ruanu mos tu haj xekrri se llaf po bajmė
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 17:00   #28
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,457
Thanks: 65
Thanked 364 Times in 213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Tashi a eshte gjinkalla apo cikada fjala origjinale, kjo eshte pyetja. Me qe nuk paskemi tjeter fjale.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 17:06   #29
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,667
Thanks: 1,267
Thanked 1,173 Times in 565 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Gjinkallė.
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 17:28   #30
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,978
Thanks: 6,035
Thanked 4,540 Times in 1,852 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Dialektalizma


LoL !
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 17:41   #31
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,457
Thanks: 65
Thanked 364 Times in 213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Cigale - eshte versioni Frengjisht.
Nuk mund te mos na bjere ne sy rrenja "Gale".
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 18:07   #32
AMADEUS
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2014
Posts: 46
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
AMADEUS ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Kriketi, kendon naten. Gjinkalla jo. Kjo kendon vetem diten. Plus qe llojin e kenges e kane ndryshe. Ne greqisht i thone: ἀγκαλίς gjinkalles.

Etimologjia e fjales shqip "gjinkalle" eshte e mirepritur.
Je ngaterruar, ne greqisht eshte τζιτζίκι, shqiptohet pak a shume si xixiki me theks tek "i" e fundit, s'ka lidhje me perqafimet(ἀγκαλίς).
Gjinkalla duhet te jete nje forme e vjeter e cila ne evolucionin e vet ka dhene kenga dhe kendoj, po ashtu si ne italisht ka dhene cicada-->cicala-->canto/cantare. Forma shqipe eshte shume e afert me formen rumune chincala, rrjedhimisht eshte fjale jo e fondit latin, por e atij iliro-dak/trakas, latinet duhet ta kene te huazuar. Franceze, angleze etj perjashtohen apriori nga ekuacioni si gjuhe te reja.
AMADEUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 19:07   #33
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,457
Thanks: 65
Thanked 364 Times in 213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AMADEUS Shiko postimin
Je ngaterruar, ne greqisht eshte τζιτζίκι, shqiptohet pak a shume si xixiki me theks tek "i" e fundit, s'ka lidhje me perqafimet(ἀγκαλίς).
Gjinkalla duhet te jete nje forme e vjeter e cila ne evolucionin e vet ka dhene kenga dhe kendoj, po ashtu si ne italisht ka dhene cicada-->cicala-->canto/cantare. Forma shqipe eshte shume e afert me formen rumune chincala, rrjedhimisht eshte fjale jo e fondit latin, por e atij iliro-dak/trakas, latinet duhet ta kene te huazuar. Franceze, angleze etj perjashtohen apriori nga ekuacioni si gjuhe te reja.
Tina qeke, Mono?

Keshtu e kane dhene emrin greqisht e kesaj specie disa hulumtare te vjeter. Xixiki do jete kriketi, ose xinxeri sic i themi ne, ai qe kendon naten dhe eshte lloj tjeter nga gjinkalla. S'e kam me vete citimin. Te them te drejten, ai emer ka me shume sens se te tera keto emra qe perdorim ne. Emrin gjinkalle nuk e kuptoj etimologjikisht.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 19:13   #34
falco
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Oct 2014
Posts: 1
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
falco ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Tina qeke, Mono?

Keshtu e kane dhene emrin greqisht e kesaj specie disa hulumtare te vjeter. Xixiki do jete kriketi, ose xinxeri sic i themi ne, ai qe kendon naten dhe eshte lloj tjeter nga gjinkalla.
S'e kam me vete citimin. Dhe te then te drejten, ai emer ka me shume sens se te tera keto emra qe perdorim ne. Emrin gjinkalle nuk e kuptoj etimologjikisht.
Kalla(shqipe e vjeter)=kenga...
Sipas meje.
falco nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 19:32   #35
AMADEUS
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2014
Posts: 46
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
AMADEUS ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Tina qeke, Mono?

Keshtu e kane dhene emrin greqisht e kesaj specie disa hulumtare te vjeter. Xixiki do jete kriketi, ose xinxeri sic i themi ne, ai qe kendon naten dhe eshte lloj tjeter nga gjinkalla.
S'e kam me vete citimin. Dhe te then te drejten, ai emer ka me shume sens se te tera keto emra qe perdorim ne. Emrin gjinkalle nuk e kuptoj etimologjikisht.
http://www.google.al/url?sa=t&rct=j&...gL33GNDlrVDOqg
AMADEUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 19:39   #36
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,457
Thanks: 65
Thanked 364 Times in 213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga falco Shiko postimin
Kalla(shqipe e vjeter)=kenga...
Sipas meje.
Kete po thote edhe Moxarti lart, qe ka lidhje me kendoj/knoj/canto.
Mirepo as latinishtja, as shqipja nuk me duket se kane ruajtur ndonje forme Kalla, sic e kane gjuhet Nordike/Anglisht ku calla~'cry' -qaj/therras.

Po ta ndash gji-n'kall, pjesa e dyte me ngjan me shume me Kjaj/Qaj, mirepo, cfare eshte pjesa tjeter, gji/n?

Kalla po ashtu eshte edhe kamelia e bardhe [lule] - nje variant tjeter.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 20:37   #37
AMADEUS
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2014
Posts: 46
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
AMADEUS ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Kete po thote edhe Moxarti lart, qe ka lidhje me kendoj/knoj/canto.
Mirepo as latinishtja, as shqipja nuk me duket se kane ruajtur ndonje forme Kalla, sic e kane gjuhet Nordike/Anglisht ku calla~'cry' -qaj/therras.

Po ta ndash gji-n'kall, pjesa e dyte me ngjan me shume me Kjaj/Qaj, mirepo, cfare eshte pjesa tjeter, gji/n?

Kalla po ashtu eshte edhe kamelia e bardhe [lule] - nje variant tjeter.
Ne shqipe mesjetare kemi klaj per qaj, mbijeton si fjale akoma tani tek arbereshet e italise.

Rregji jim. Isuthi jim. Dialė i nņkėrth. Ndėr tėtim. Jerdh'e leve. Bėr njeri. Te njė kalive. Si mavri. Flėj, o Bir, e mos klaj.

Klaj(qaj) dhe kendoj mund te kene etimologji te njejte.

Eshte e sigurt qe gjinkalla ka lidhje ose me qarjen ose me kendimin.......ne konceptin e tashem te shqipes ndeshet si kenga e gjinkalles.
Vete kenga ka lindur nga qarja, vaji.
AMADEUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2014, 21:18   #38
AMADEUS
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2014
Posts: 46
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
AMADEUS ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Rrenja kla verehet dhe tek fjala klarte(shqipe mesjetare) e cila ne shqipen e sotme eshte kjarte/qarte.
clarus(lat), chiaro(it), clear(eng)

chiaro(it) eshte deri diku sinonim me luminoso.

perseri na del ne skene lux-i i famshem(drita)...lumi, uji(ul) etj(qe jane permendur me pare diku tjeter), pse jo dhe loti me te cilin klahet/qahet, i cili tek e fundit eshte kryesisht uje qe del nga syri.
AMADEUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2014, 11:31   #39
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,594
Thanks: 9
Thanked 32 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Gjinkalle nuk e perdor njeri ne Kosove, mbase vetem ata qe e kane te standardizuar te folmen, se ne dialekt nuk besoj qe i thuhet ne ate menyre, jo te pakten ne ato te folmet qe i njoh une.

Ky turreci nuk e di ca eshte, perdoret si i kendon turreci te veshi , qe e ka kuptimin e dikujt qe i flet dikujt te veshi/apo shpif per tjeret.
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2014, 12:37   #40
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 16,051
Thanks: 4
Thanked 3,304 Times in 2,183 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 174
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sorkadhe_Kelcyre Shiko postimin
Karkalec Yoko
Karkalec eshte grasshopper.

Po bubuzhel kujt i thone ne shqip?
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur