Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-10-2014, 12:55   #41
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,379
Thanks: 53
Thanked 317 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rina Shiko postimin
Gjinkalle nuk e perdor njeri ne Kosove, mbase vetem ata qe e kane te standardizuar te folmen, se ne dialekt nuk besoj qe i thuhet ne ate menyre, jo te pakten ne ato te folmet qe i njoh une.

Ky turreci nuk e di ca eshte, perdoret si i kendon turreci te veshi , qe e ka kuptimin e dikujt qe i flet dikujt te veshi/apo shpif per tjeret.
Riina, po nuk na the si i thone ne Kosove.

Deri tash me kane thene vetem karkacyl, por ky, pas llojit te fjales, duhet te jete ose karakleci ose cinxeri/xinxeri. Pjesa, tjeter mendonte se edhe ne kosove i thone gjinkalle.

Me kujtohet vetem nje kenge qe na kane pas mesuar ne kopesht:

"Po na vjen gjinkalla,
gjithe koce e kokalla
Cinxer-cinxer-o",
S'paska te mbaruar,
radha per te bluar etj..."

Sipas kesaj kenge gjinkalla eshte identifikuar me kengen e cinxerit, qe nuk me duket e sakte. [Kokallat, nuk e kam idene cfare jane.]
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2014, 12:56   #42
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 15,518
Thanks: 4
Thanked 3,100 Times in 2,060 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 162
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Kokallat jane kocka.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2014, 12:56   #43
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,594
Thanks: 9
Thanked 32 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Riina, po nuk na the si i thone ne Kosove.

Me te thene te drejten nuk e di si i thone. Gjinkalla eshte forma qe perdoret neper shkolla edhe ketu (forma e standardizuar) Do te pyes disa qe besoj qe e dine si i thone por nuk e di se kur mund ta jap pergjigjen.
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2014, 13:11   #44
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,362
Thanks: 655
Thanked 579 Times in 223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Riina, po nuk na the si i thone ne Kosove.

Deri tash me kane thene vetem karkacyl, por ky, pas llojit te fjales, duhet te jete ose karakleci ose cinxeri/xinxeri. Pjesa, tjeter mendonte se edhe ne kosove i thone gjinkalle.

Me kujtohet vetem nje kenge qe na kane pas mesuar ne kopesht:

"Po na vjen gjinkalla,
gjithe koce e kokalla
Cinxer-cinxer-o",
S'paska te mbaruar,
radha per te bluar etj..."

Sipas kesaj kenge gjinkalla eshte identifikuar me kengen e cinxerit, qe nuk me duket e sakte. [Kokallat, nuk e kam idene cfare jane.]
Neve qysh ne klase te pare e kemi mesuar ate tregimin ne abetare "Gjinkalla dhe Milingona". Nuk e di ndonje emertim tjeter qe i behet ketij insekti ne Kosove.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2014, 13:19   #45
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,594
Thanks: 9
Thanked 32 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Duhet te kete nje emertim tjeter se gjinkalle ka hy permes standardit ketu, po une nuk e di. Edhe kurre se kam degju dike duke e perdor ne dialekt gjinkallen, po tashti spo e di as formen dialektore.

Nje daje imi duhet ta di, po s'di kur e shoh e ne telefon po m'vjen keq me thirre per kete gje.
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2014, 13:27   #46
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,362
Thanks: 655
Thanked 579 Times in 223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Kqyre mos osht onllajn n'fejsbuk
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2014, 13:28   #47
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,594
Thanks: 9
Thanked 32 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Kqyre mos osht onllajn n'fejsbuk
Nuk eshte ai i facebook-ave si daja yt, ma merr mendja

Ne familjarisht nuk feisbukavmi shume.
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2014, 13:31   #48
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,362
Thanks: 655
Thanked 579 Times in 223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Ja walla daja jem e shkoq feisbukin krejt.

A une s'ia terrti hiē me hi n'ta
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2014, 13:45   #49
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,759
Thanks: 480
Thanked 287 Times in 186 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
Kokallat jane kocka.
Sakte.

Nese nuk gaboj, kokallė i thuhet kockes se krese (kokes).... kafkės...

"Ta thej kokallen" thuhet tek ne kur dikush i kercenohet dikujt.

*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2014, 14:08   #50
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,379
Thanks: 53
Thanked 317 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rina Shiko postimin
Duhet te kete nje emertim tjeter se gjinkalle ka hy permes standardit ketu, po une nuk e di. Edhe kurre se kam degju dike duke e perdor ne dialekt gjinkallen, po tashti spo e di as formen dialektore.

Nje daje imi duhet ta di, po s'di kur e shoh e ne telefon po m'vjen keq me thirre per kete gje.
Nuk ka ngut. Kur te mundesh. Falemderit.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2014, 14:08   #51
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 14,928
Thanks: 5,303
Thanked 5,194 Times in 3,315 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
Sakte.

Nese nuk gaboj, kokallė i thuhet kockes se krese (kokes).... kafkės...

"Ta thej kokallen" thuhet tek ne kur dikush i kercenohet dikujt.

*
Ne Greqisht "ta kokala, kokalo" i thone kockave, kockes......ka mundesi te kete edhe prejardhje nga Shqypja e vjeter
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2014, 14:11   #52
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,379
Thanks: 53
Thanked 317 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
Sakte.

Nese nuk gaboj, kokallė i thuhet kockes se krese (kokes).... kafkės...

"Ta thej kokallen" thuhet tek ne kur dikush i kercenohet dikujt.

*
Kjo me duket e sakte, po te shihet edhe etimologjia. Mirepo [pasi lexoj dhe cool-shype], na ben te dyshojme se 'kocke' dhe 'kokalle' jane te perkembyeshme me 'kafka', ndersa 'eshter' eshte e vetme ne kategori. Falemderit.

Yoko, me qe eshte perdorur nje here fjala 'kocke' ne 'gjithe koce e kokalla' dyshova se perseritet edhe nje here i njejti koncept ne te njetin rresht me fjale tjeter. Ndonese poeti e ka bere lemsh edhe cinxerin me gjinkallen. Dhe jo vetem ai.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-10-2014, 10:59   #53
Albpelasgian
V.I.P
 
Avatari i Albpelasgian
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Posts: 386
Thanks: 58
Thanked 63 Times in 16 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
Albpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Ne te folmet e Kosoves ekzistojne disa moterzime si kėrcyll, karcyll, karcell (Istog). Me kujtohet krejt trubullt ne nje Buletin te Universitetit te Tiranes ku etimologjizohej me ,cylė' (Labėri) vegel aerofone si fyelli qe punohet ne dru, ne metal ose ne kocke. Kėrcyll pra mund tė jetė njė kompozitė e pėrbėrė prej kėrc+cyll (e qė edhe rumanishtja, nen ndikimin gjithperfshires te gjuhes shqipe duhet ta kete huazuar si ,,zgarci''). Nejse kjo etimologji eshte thjesht nje propozim imi me nje pikepyetje pas!
Albpelasgian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-10-2014, 15:08   #54
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,379
Thanks: 53
Thanked 317 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Nuk e ke idene sa gje te bukur ke thene. Nuk me lejohet te te jap edhe pike.
Ky koment hap nje bote me vete.
Cyla-Dia[re] pra qenka instrumenti qe i kendon dashurise Adonis-Afrodite, pos para kesaj, asaj te Tithonit.

Gjuha jone eshte thesar, me te vertete.Dikush tjeter, pervec meje eshte ne gjendje te beje lidhjen mes instrumentit dhe kapeles se faraoneshes. Madje e ka bere kohe me pare me intuite.ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-10-2014, 17:21   #55
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin

Dikush tjeter, pervec meje eshte ne gjendje te beje lidhjen mes instrumentit dhe kapeles se faraoneshes. Madje e ka bere kohe me pare me intuite.


me sa mė kujtohet kjo kėtu me kėtė kapelė ėshtė kryepriftėresha egjyptiane sikurse kjo kėtu nė kėtė foto, kapelė e cila pėrftyronte perėndinė Hathor qė pos kėtyre "brinave"(qė s'po mė kujtohet saktėsisht se si quhen) kishte edhe njė disk nė mes tyre.

__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-10-2014, 18:02   #56
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,379
Thanks: 53
Thanked 317 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Besoj e ke fjalen per kete?

ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2014, 02:09   #57
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,379
Thanks: 53
Thanked 317 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AMADEUS Shiko postimin
Je ngaterruar, ne greqisht eshte τζιτζίκι, shqiptohet pak a shume si xixiki me theks tek "i" e fundit, s'ka lidhje me perqafimet(ἀγκαλίς).
Gjinkalla duhet te jete nje forme e vjeter e cila ne evolucionin e vet ka dhene kenga dhe kendoj, po ashtu si ne italisht ka dhene cicada-->cicala-->canto/cantare. Forma shqipe eshte shume e afert me formen rumune chincala, rrjedhimisht eshte fjale jo e fondit latin, por e atij iliro-dak/trakas, latinet duhet ta kene te huazuar. Franceze, angleze etj perjashtohen apriori nga ekuacioni si gjuhe te reja.
Zeus10 ka pas bere fjale dikur per nje fjalor te zhdukur te Hesychius, nga ku mendoj une i ka mare keto transliterime. I kam pas ruajtur se me qene dukur me interes. Shikoni "ankalis" per gjinkallen:

Citim:
Author: Zeus10 [ Tue May 18, 2010 3:47 pm ]
Post subject: Re: GLOSSAT MAQEDONASE
Ne shpjegimin per fjalorin e Hesychut ka nje koment te tille:

Hesychius is important, not only for Greek philology but also for studying lost languages and obscure dialects (such as Thracian and the ancient Macedonian language) and in reconstructing Proto-Indo-European.Eshte shume interesant se kopje te ketij fjalori, mungojne teresisht, megjithese ai si doreshkrim i perket vetem shekullit te 15-te. , Hesychu ne parathenie thote qe: " Fjalet e komentuara jane nga gjuha e asaj pjese te Botes(studjuesit mendojne trakia apo Maqedonia)" dhe nga ajo qe di une per te, fjalet bashke me komentet :

The work, titled "Alphabetical Collection of All Words" (Συναγωγή Πασών Λέξεων κατά Στοιχείον), includes approximately 51,000 entries, a copious list of peculiar words, forms and phrases, with an explanation of their meaning, and often with a reference


por ato sic duket dhe nga shembujt me siper nuk ngjajne fare me ""greqishten"". Mjafton te marresh disa shembuj me siper dhe ato jane pothuajse identike me fjalet shqipe:

ἄβαγνα abagna------ asht banja
ἀβαρκνᾷ abarknai ---- asht barka
ἀβαρύ abarś---- asht bariu, bari
ἄβρομον ----asht brumi
ἀγκαλίς-- a gjinkalle
ἀδῆ---a dhe
ἀκρέα-- a kreu
ἀκρουνο--- a krroni(krroi)
ἴλαξ--ilaē
ἀλίη--a liė
ἄλιζα---a lisa
ἄξος--- aks(bosht)
ἀρκόν---harku
ἄσπιλος---a spille ose shpelle
βίῤῥοξ--bir ose burre
γάρκα --gjark
γοτάν--gota
δάνος--dhan(dhėn)(dele)
δώραξ--dora
κυνοῦπες--kunupi(mushkonja)

etj etj
qe mund te kene shpjegime te drejteperdrejta shqip, ose kuptime te prejardhura, sic vume ne dukje me siper, ose fjale shume te vjetra shqip qe kane ndryshuar ose eliminuar.


Tashti njeri mund te thote se ngjan goxha edhe me "ankh" te egjiptianeve. Dhe jo pa arsye.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2014, 02:43   #58
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,379
Thanks: 53
Thanked 317 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Besoj e ke fjalen per kete?

Problemi qe kam une eshte se Amun dhe Aton jane dy personazhe te ndryshme dhe pa lidhje biologjike. Po ashtu kemi nje Nefertar dhe nje Nefertit. Ndersa mendojen qe mumjen e Nefertit e kane gjetur ne nje qoshe diku, ajo e Nefertarit nuk ekziston dhe varrin/sarkofagun ja kane ngaterruar me ate te se vjehrrres.

Ai shefi i muzeut te Egjiptologjise duhet denuar per krime kunder njerezimit.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2014, 02:51   #59
AMADEUS
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2014
Posts: 46
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
AMADEUS ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Nuk e di ku e ka gjetur Zeus, por s'besoj se ka lidhje ἀγκαλίς me gjinkallen, kjo fjale ka kuptim tjeter ne greqishten e sotme. Eshte sic e thashe une, τζιτζίκι, dhe s'ka asnje lidhje etimologjike as me formen latine, italiane, rumune apo shqipe...cicada, cicala, chincala, gjinkalla.

AMADEUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2014, 02:03   #60
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,379
Thanks: 53
Thanked 317 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AMADEUS Shiko postimin
Nuk e di ku e ka gjetur Zeus, por s'besoj se ka lidhje ἀγκαλίς me gjinkallen, kjo fjale ka kuptim tjeter ne greqishten e sotme. Eshte sic e thashe une, τζιτζίκι, dhe s'ka asnje lidhje etimologjike as me formen latine, italiane, rumune apo shqipe...cicada, cicala, chincala, gjinkalla.

http://www.youtube.com/watch?v=TqPEqZAZkpg
http://www.youtube.com/watch?v=9VQf3q_V6NM
Keshtu i thone greket sot, nuk po e ve ne dyshim ate.

Zeus10 ka dhene asokohe dhe une e citova me siper kete burim nga Hesych: "Alphabetical Collection of All Words" (Συναγωγή Πασών Λέξεων κατά Στοιχείον), qe permban fjale te greqishtes se lashte, ca nga te cilat i ka cituar.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur