Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-10-2016, 00:29   #81
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,061
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 33 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Gjyshi JEM jem MIZEN e KALIT e emertonte ZEKTH....pra nje tip shushunje ne koqet e kafsheve.Prandaj dhe morri masa paraprake qe mos ti leshonin bajgat ne toke!
Nuk me ka rene te degjoj kurre se e zboi zekthi kalin.
p.s.:
nuk u rrine te koqet, po rrenze bythes lol.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2016, 21:24   #82
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,670
Thanks: 10,622
Thanked 5,891 Times in 3,989 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 283
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Gromza eshte dialektizem.....tironcit besoj e dine!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2016, 18:02   #83
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,479
Thanks: 211
Thanked 1,051 Times in 708 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Te hengert kanceri mu ne verem...e degjova sot njerin qe i bertiste lopes
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 05-11-2016, 16:19   #84
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,670
Thanks: 10,622
Thanked 5,891 Times in 3,989 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 283
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Te hengert kanceri mu ne verem...e degjova sot njerin qe i bertiste lopes

Nuk e kalon fazen ne qender te vemendjes.
DOBET
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2016, 16:27   #85
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 35,233
Thanks: 9,212
Thanked 8,424 Times in 4,922 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 465
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Gjyshi JEM jem MIZEN e KALIT e emertonte ZEKTH....pra nje tip shushunje ne koqet e kafsheve.Prandaj dhe morri masa paraprake qe mos ti leshonin bajgat ne toke!
Ajo qė thua ti qė ngjitet edhe pi gjak quhet kėpushė miza e kalit ėshtė tjetėr, ėshtė mizė qė fluturon dhe tė ēan trapin se sado qė ta trėmbėsh nuk ikėn.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 05-11-2016, 16:28   #86
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,246
Thanks: 4,656
Thanked 2,363 Times in 1,136 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 93
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Te hengert kanceri mu ne verem...e degjova sot njerin qe i bertiste lopes
Verem, fjale turke= tuberkuloz.
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 05-11-2016, 16:30   #87
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,157
Thanks: 783
Thanked 703 Times in 384 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Te hengert kanceri mu ne verem...e degjova sot njerin qe i bertiste lopes

__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si1ri pėlqehet nga
i vjetėr 05-11-2016, 16:31   #88
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,670
Thanks: 10,622
Thanked 5,891 Times in 3,989 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 283
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ajo qė thua ti qė ngjitet edhe pi gjak quhet kėpushė miza e kalit ėshtė tjetėr, ėshtė mizė qė fluturon dhe tė ēan trapin se sado qė ta trėmbėsh nuk ikėn.
FAN NOLIN e kam....dhe e ADHUROJ.
Per kerpushat
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2016, 16:32   #89
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,246
Thanks: 4,656
Thanked 2,363 Times in 1,136 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 93
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
ZEKTHI eshte MIZE KALI qe JETON ne KOQET e KUAJVE,gomareve dhe mushkave.
GRANDE...ZET.
ZEKTH m. sh.

•1. zool. Kandėrr me krahė, me trup sa njė mizė e madhe, qė fluturon me njė zhurmė tė veēantė dhe qė gjatė pranverės e verės pickon gjedhin e i thith gjakun. Zekthi i zakonshėm. Pickimi i zekthit. E zuri zekthi.

Ne Kosove, kjo lloj mize qe picekon kafshet quhet "zekėrr".
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2016, 08:50   #90
Universal
Banned
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 598
Thanks: 7
Thanked 33 Times in 23 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Universal ėshtė nė rrugė tė mbarėUniversal ėshtė nė rrugė tė mbarėUniversal ėshtė nė rrugė tė mbarėUniversal ėshtė nė rrugė tė mbarėUniversal ėshtė nė rrugė tė mbarėUniversal ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Tema eshte vertet e goditur dhe une ndaj me ju te njejtin mendim. Dialektet jane vertete pasuri kombetare dhe objekt studimi nga gjuhetaret dhe akademiket shqiptare pasi cdo dialekt eshte zhvilluar me kohen ne nje grup te caktuar shoqeror, krahinor.

Problemi qe shume njerez kane me dialektet eshte se jo te gjithe shqiptaret i kuptojne apo flasin ato dhe si pa dashur ato kthehen ne nje pengese ne komunikimin e shqiptareve te viseve te ndryshme. Shume shqiptare te pakujdesshem, me ose pa vetedije, fajesojne per kete dialektet dhe ata qe i flasin keto dialekte, kur problemi i vertete nuk jane dialektet, problemi i vertete eshte mungesa e njetrajtshmerise ne mesimin e gjuhes shqipe ne shkollat shqiptare.

Gjuha shqipe duhet te mesohet ne te gjitha shkollat shqiptare njesoj dhe nje rol te jashtezakonshem luajne mesuesit te cilet i mesojne nxenesit shqiptare. Mbi supet e tyre bie barra e paqetimit te gjuhes letrare shqipe qe mesohet ne shkolla, me gjuhen dialektore shqipe qe keta femije te vegjel flasin ne familjet e tyre. Prandaj eshte e rendessishme qe ne cdo klase te ciklit te ulet ne Shqiperi apo Kosove te kete nje mesues qe njeh dhe praktikon gjuhen letrare shqipe, ashtu sic njeh dhe praktikon edhe gjuhen dialektore.

Nese vemendja kryesore ne gjuhen shqipe ne keto 3-4 dekadat e fundit ishte perqendruar ne pastrimin e gjuhes shqipe nga fjalet e huaja (kryesisht ato turke), ne dekadat qe do te vine theksi duhet te vihet pikerisht ne njetrajtshmerine e mesimdhenies dhe krijimin e nje standarti kombetar te mesimdhenies ne gjuhen shqipe. Kjo ka per te bere qe shqiptaret te jene dyfish te pasur nga ana gjuhesore: te jene ne gjendje qe te perdorin gjuhen dialektore ne rrethin e tyre familjar/shoqeror, ashtu sic jane ne gjendje qe te praktikojne edhe gjuhen letrare shqipe ne nje rang kombetar.
Universal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2016, 20:49   #91
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,479
Thanks: 211
Thanked 1,051 Times in 708 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

nuk me haet muhabeti me ty....shprehje qe e perdor, por akoma s'e kam marr vesh akoma

p.s. hajde e sqaroja nje te huaji qe do te mesoje shqipen
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2016, 20:59   #92
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 4,833
Thanks: 1,884
Thanked 1,668 Times in 856 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Mu nga foto nuk po me duket se eshte kėrcyll(karcyll si i thot Profi), karkalec i thoni ju andej?

Nuk ja kam idene se si i thuhet gjinkalles kah ne.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2016, 21:02   #93
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,807
Thanks: 4,514
Thanked 5,371 Times in 3,423 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 243
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
nuk me haet muhabeti me ty....shprehje qe e perdor, por akoma s'e kam marr vesh akoma

p.s. hajde e sqaroja nje te huaji qe do te mesoje shqipen
nuk me shkon muhabeti me ty.ēoban

ta fillojm me dialektet italiane qe nji dreq i merr vesh.


U' piccion d' mamt! dmth?
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2016, 07:16   #94
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,479
Thanks: 211
Thanked 1,051 Times in 708 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin

U' piccion d' mamt! dmth?
ne shqip i themi:

Pogėn tas
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2018, 00:37   #95
Aimilius
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 27
Thanks: 2
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Aimilius ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Dialektalizma

cricket ne anglisht bulkthi
gjinkalla ne anglisht cicada
por gjinkalles i themi edhe cinxer, me interes do ishte qe dimin etimologjine e tyre
Aimilius nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2018, 18:59   #96
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,153
Thanks: 91
Thanked 253 Times in 172 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Dialektet krijohen nga mungesa e komunikacionit.
Nashti qe komunikacioni(televizioni, interneti) eshte teper aktiv dialektet do zhduken.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2018, 19:42   #97
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 16,051
Thanks: 4
Thanked 3,304 Times in 2,183 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 174
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Dialektet krijohen nga mungesa e komunikacionit.
Nashti qe komunikacioni(televizioni, interneti) eshte teper aktiv dialektet do zhduken.
Po cfare do zhduken o xha Demo. Ti shih ne forum, qe eshte bere e modes qe jug e veri te flasin dialektet e njeri tjetrit, me tallje ose pa tallje. Vetem ti ke qelluar "kokederr" e vazhdon ne tenden.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2018, 19:26   #98
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,457
Thanks: 65
Thanked 364 Times in 213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Rrshaje-

Cfare do te thote?

Gjendet tek Mjeda, tek Fishta etj.:

Citim:
"T' cillat kryet qitė si dż rrshaja, Larg m' i vritshin koder m' koder"
Mos e ngaterroni me 'rrshane' . E terhoqi rrshane, dmth zvarras, me zvarritje.

Ne hymnet e Rigvedes gjendet "Zotat rrine ne germat Rchaa" dhe kush kuptimin nuk eshte mundur me ja qit kesaj fjale.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 27-04-2018 nė 19:48
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2018, 19:57   #99
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,807
Thanks: 4,514
Thanked 5,371 Times in 3,423 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 243
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Rrshaje-

Cfare do te thote?

Gjendet tek Mjeda, tek Fishta etj.:Mos e ngaterroni me 'rrshane' . E terhoqi rrshane, dmth zvarras, me zvarritje.

Ne hymnet e Rigvedes gjendet "Zotat rrine ne germat Rchaa" dhe kush kuptimin nuk eshte mundur me ja qit kesaj fjale.
e di qe thuhet rashnaje. edhe mund te gabohem
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2018, 20:04   #100
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 716
Thanks: 300
Thanked 322 Times in 212 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
King Bardhyl ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKing Bardhyl ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKing Bardhyl ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKing Bardhyl ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKing Bardhyl ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKing Bardhyl ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKing Bardhyl ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKing Bardhyl ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKing Bardhyl ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKing Bardhyl ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKing Bardhyl ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Gjyshi JEM jem MIZEN e KALIT e emertonte ZEKTH....pra nje tip shushunje ne koqet e kafsheve.Prandaj dhe morri masa paraprake qe mos ti leshonin bajgat ne toke!
Zegal, i thuhet ndryshe mizes se kalit.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur