Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-11-2015, 20:11   #1
ajzberg
ajzberg
 
Avatari i ajzberg
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 67
Thanks: 27
Thanked 20 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
ajzberg do tė bėhet i njohur mjaft shpejtajzberg do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazė Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet



Pjesezat mohuese te shqipes me befasojne vashdimisht me ate qe ndodh kur i vendosim para nje fjale te shqipes ,kesaj rradhe po sjell mohuesen S duke e vene para numerit kater (4)
Le ta shikojme bashke KATER=SKATER =SHKATERRO.
Ky numer ,pra kater tregon te teren ,te ploten ,eshte katrori me kater pjese te barabarta ,por dhe rrethi gjithashtu...Pra mohusja S na sjell nje fjale te re duke e vene para numerit kater.
Shembuj te tjere ka plot....
__________________
Dija ėshtė injorancė e mėsuar.....
ajzberg nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2015, 16:39   #2
ajzberg
ajzberg
 
Avatari i ajzberg
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 67
Thanks: 27
Thanked 20 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
ajzberg do tė bėhet i njohur mjaft shpejtajzberg do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

Sonte ne vashdim te mohueses S po jap nje shembull tjeter .
Po mar foljen ULEM ,mohuesja S na sjell perfundime te cuditeshme ku
ULEM=S ULEM,por SULEM eshte e kunderta e foljes ulem ,por ne nje kuptim te cuditeshem sulem ,sulmoj etj.
__________________
Dija ėshtė injorancė e mėsuar.....
ajzberg nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2015, 18:06   #3
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,880
Thanks: 4
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

une ulem
ti ulesh
ai ulet
forma mohuese
une s'ulem
ti s'ulesh
ai s' ulet
__________________
Mos i bej dikujt ate,qe nuk ke deshire te ta bej dikush.
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2015, 18:33   #4
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Leningrad
Posts: 36,356
Thanks: 7,950
Thanked 4,407 Times in 2,903 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 258
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga bindi Shiko postimin
une ulem
ti ulesh
ai ulet
forma mohuese
une s'ulem
ti s'ulesh
ai s' ulet
Ne nuk ulemi
Ju nuk mund te uleni
Ata/ato nuk perkulen.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2015, 18:36   #5
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 16,491
Thanks: 3,573
Thanked 4,109 Times in 2,560 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

mohuesja S" praktikohet me shume nga dembelet e gjuhes
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 19-11-2015, 21:43   #6
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 30,745
Thanks: 7,350
Thanked 6,960 Times in 3,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 409
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
mohuesja S" praktikohet me shume nga dembelet e gjuhes
Ik bėj ndonjė paqe koke ti q'tė duhet kėtej.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2015, 15:39   #7
ajzberg
ajzberg
 
Avatari i ajzberg
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 67
Thanks: 27
Thanked 20 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
ajzberg do tė bėhet i njohur mjaft shpejtajzberg do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

Interesante eshte formimi i nje folje tjeter me mohuesen S,pra behet fjale per foljen me qep (ketu rrobaqepes) ,QEP=SQEP,por jo ne kuptimin si folje nuk qep ,por per krijimin e nje emeri SQEP.Sqep kane te gjithe shpendet,si me thene eshte dora e tyre ,ata qe meren me etimologji besoj se do te kijtohen per SQEPIN e shqiponjes ,skeptrin e faraoneve ,per sqeparin e marangozeve dhe te karpentiereve etj.
__________________
Dija ėshtė injorancė e mėsuar.....
ajzberg nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2016, 18:23   #8
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,134
Thanks: 4
Thanked 106 Times in 88 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

Ajo qe me ka habitur mua eshte fjala ; Nuk, qe ngjason me fjalen e grupit gjerman ; Niks, Nicht, Niet. Megjithse kemi shum fjale te ngjashme sidomos me hollandishten.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2016, 21:52   #9
Zėu_s
Hyllius
 
Avatari i Zėu_s
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Kasmos (gjithkund)
Posts: 251
Thanks: 48
Thanked 37 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Zėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
Ajo qe me ka habitur mua eshte fjala ; Nuk, qe ngjason me fjalen e grupit gjerman ; Niks, Nicht, Niet. Megjithse kemi shum fjale te ngjashme sidomos me hollandishten.
sa i perket "nuk-it" ose "nouk-it" tetovaret e kan me vend, ndersa ne te tjeret e kemi gabim
__________________
Oculus non vidit, nec auris audivit ... Transcendentiam
Zėu_s nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2016, 14:52   #10
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 4,618
Thanks: 128
Thanked 817 Times in 534 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

s'un di xho un


p.s. gjeni dialektin
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2017, 15:56   #11
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 169
Thanks: 11
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Arban bArbArian ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ajzberg Shiko postimin
Interesante eshte formimi i nje folje tjeter me mohuesen S,pra behet fjale per foljen me qep (ketu rrobaqepes) ,QEP=SQEP,por jo ne kuptimin si folje nuk qep ,por per krijimin e nje emeri SQEP.Sqep kane te gjithe shpendet,si me thene eshte dora e tyre ,ata qe meren me etimologji besoj se do te kijtohen per SQEPIN e shqiponjes ,skeptrin e faraoneve ,per sqeparin e marangozeve dhe te karpentiereve etj.
E more burr qe mu knaqen syt me qka po shoh , menon njeri kajher qe veq vet po din po GABOHET.

Ajo me Kater Scatter osht mrekulli , Anglishtja osht kodi i historis , na i thojna Shkater (shaktėru) i ka dy kuptime , SH dmth Shum Sh'Kater dmth shum katershi u Shka t'rru (u rru pi shkaut) e Anglisht 4 i thojn four qe ndahet ne F'our , Our dmth na/e jona , F osht synonim i S , dyjat simbolizojn ForS (forrc) , Ar osht emni i tpARit ton i fARes ton , K dmth kah aj/ajo gjė , psh Mish dmth mishi i trupit Kmish osht rrobė tesh qe vishet = Kmisha 'K'Mish' Ke mishi , Kater dmth K'At'Ar qe dmth Ke Ati Ar , Ati/baba i jonė , e na jena desTroy shkatrru .

n'Anglisht befasohet ni njeri qe ka aftsi me Kaptu ose me Kaptru , able dmth e mundshme , are you people KAP able (capable) , or Di S'able (disable) , Di dmth dija / e di .
Fjala Ang well dmth mirqenje nder tjera , Swell dmth mu aj me u fry , qe dmth nuk ki mirqenje = S'well.
Top i thojna topit , qe rrukulliset , po To dmth TOka , sepse T vet dmth toka , osht simboli i rrafshT 'T' , edhe sa her qe folet per ni diqka ntok thuhet aTje aTy aTij Tij Te Tu(duke) Ta(ta bėj) Anglisht iT aT There They Them Than This ThaT (Dhe A T(atė) eTj , O dmth Osht / eshte , To dmth T'Osht , vendi ku Takohen kamT (kėmbėt) e Anglisht i thojn Toes e na penit/litarit t'kpucve i thojn Toja (me i lidh tojat) , P dmth me Pru(n'levizje) , ToP dmth neper tok , n'Anglisht Top i thojn top form , dmth kur je nlevizje si topi je ntop form , kur nuk je je S'top .
AN dmth ana e majt ose djatht perpara ose permas , kur je n'levizje je 'ntana ant' , Tan dmth T'anė = gjithandej , S'tan dmth kur nuk je tan , kur rri ni ven je tu Stand , a po ju doket si Andėr ky An't'Ar qe osht Un'Der Stand (understand) .
Pin n'Anglisht dmth gjilper (gj il p an) qe e perdor per me koqit diqka per mos me leviz = S'pin dmth osht pa pin , e Pi dmth prej e N dmth Nė.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2017, 16:06   #12
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 169
Thanks: 11
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Arban bArbArian ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

n'krejt ose shumice apsolute e gjuhve tbotes numri 4 e ka ni AR nfjal formim , psh Semite osht Arba qe dmth Ari u ba , Japonezt na qujn Arubania , Sllavisht Qetri 'qė At rri' , Persisht/Aziatike Qar/Car/Char qe dmth 'qė Ar(ėshtė) Gjermanisht Fier qe dmth Fi Ar , Fi dmth fija / vija , FVija , fjala Gjermane per 'ne' osht Vier .
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2017, 17:18   #13
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 10,440
Thanks: 1,347
Thanked 1,578 Times in 829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 271
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
n'krejt ose shumice apsolute e gjuhve tbotes numri 4 e ka ni AR nfjal formim , psh Semite osht Arba qe dmth Ari u ba , Japonezt na qujn Arubania , Sllavisht Qetri 'qė At rri' , Persisht/Aziatike Qar/Car/Char qe dmth 'qė Ar(ėshtė) Gjermanisht Fier qe dmth Fi Ar , Fi dmth fija / vija , FVija , fjala Gjermane per 'ne' osht Vier .
Po fjales 'sallatė' si i thone ne japonisht?
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rex pėlqehet nga
i vjetėr 05-05-2017, 12:18   #14
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 169
Thanks: 11
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Arban bArbArian ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Po fjales 'sallatė' si i thone ne japonisht?
i thojn サラダ Sarada qe e jep kuptimin real t'fjales qe dmth S'Ara Da , sart e dajn kt muhabet , e sart jon 'jo Ar' e Art jon ata tė bėrė nga Ari i pAri i fAres ton , e pa S fjala salad/sarad dmth Arat , Ke Arėt / Qė Arėt = qart kiart ose Anglisht Chart si n'tabel kur ta vijzatojn .
Po interesant osht ni fjal tjeter Japoneze , Katana , shpata e famshme , qe e ka shpejtsin lehtsin bukurin forrcen = i ka tana (i ka tė gjitha) Ka'tana , qe e kan perdor edhe ningjat qe kur kan sulmu si ke ni , ni / nin n'Geg dmth 'ndgjuar' , El Nin Jo (ninjo tybe s'nin gja = ninja) , po ma interesant jon do fjal Angleze n'Japonisht si psh Mind shqipotohet Majnd , n'Japonisht fjala mend osht Maindo (mind o)
http://www.wordhippo.com/what-is/the...509c4a5fa.html
ose Point JPN pointo , ose boyfriend = boyufrendu ose girlfriend = gurufrendu qe dmth = manipulime plako , sepse Japonis i thojn Nipon e Nip dmth NEPhew e ON dmth jONė.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2017, 18:44   #15
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 10,440
Thanks: 1,347
Thanked 1,578 Times in 829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 271
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
i thojn サラダ Sarada qe e jep kuptimin real t'fjales qe dmth S'Ara Da , sart e dajn kt muhabet , e sart jon 'jo Ar' e Art jon ata tė bėrė nga Ari i pAri i fAres ton , e pa S fjala salad/sarad dmth Arat , Ke Arėt / Qė Arėt = qart kiart ose Anglisht Chart si n'tabel kur ta vijzatojn .
Po interesant osht ni fjal tjeter Japoneze , Katana , shpata e famshme , qe e ka shpejtsin lehtsin bukurin forrcen = i ka tana (i ka tė gjitha) Ka'tana , qe e kan perdor edhe ningjat qe kur kan sulmu si ke ni , ni / nin n'Geg dmth 'ndgjuar' , El Nin Jo (ninjo tybe s'nin gja = ninja) , po ma interesant jon do fjal Angleze n'Japonisht si psh Mind shqipotohet Majnd , n'Japonisht fjala mend osht Maindo (mind o)
http://www.wordhippo.com/what-is/the...509c4a5fa.html
ose Point JPN pointo , ose boyfriend = boyufrendu ose girlfriend = gurufrendu qe dmth = manipulime plako , sepse Japonis i thojn Nipon e Nip dmth NEPhew e ON dmth jONė.
Cka je tu perdor shoku?
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2017, 03:47   #16
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 169
Thanks: 11
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Arban bArbArian ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Cka je tu perdor shoku?
ArDi qe Kel Ment ,B L Ir
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2017, 16:31   #17
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 169
Thanks: 11
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Arban bArbArian ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

hmmm , V n'Shqip dmth me Vendos , grurin e Vendos Vera nxehtsia = Wheat qe dmth W'heat (heat = nxeht) , e pa e nxe ushqimin s'hahet = H'eat (eat = ushqy), kjo 'wheat' Shqiptohet 'weet' , e nuk mujna me than qe osht e omel (ėmbėl) = S'weet .
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2017, 17:00   #18
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Leningrad
Posts: 36,356
Thanks: 7,950
Thanked 4,407 Times in 2,903 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 258
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

Sipas googles i bie...
沙拉
Te mocem kineze.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 07-05-2017, 17:04   #19
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 4,804
Thanks: 3,976
Thanked 2,818 Times in 1,108 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

....me i fjal ene onglishtja e ka prejardhjen prej shqipes mgja apo jo?
Zot jarabi paskish qene popull hyjnor ene se kom dit...
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 07-05-2017, 17:19   #20
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 4,384
Thanks: 1,733
Thanked 1,644 Times in 1,062 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet

po hiqju tyre kane ardhur sikur marangozat me zdruktha e thika me vete dhe do gdhendin nje shkronje ketu, tjetren te skaji tjeter i ndonje dere, pastaj 3-4 shkronja ne ndonje teneqe perskaj rruges, ec deskriptoj per ku e kishin dhe ku ishin nisur
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur