Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-03-2010, 19:33   #1
r00t
V.I.P
 
Avatari i r00t
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: Monaco
Posts: 648
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
r00t ėshtė vėrtetė talentėr00t ėshtė vėrtetė talentėr00t ėshtė vėrtetė talentėr00t ėshtė vėrtetė talentė
Adem Jashari

Mund te quhet pa frike Heroi i shumepritur i shqiptareve kudo qe jane
kjo video esht perkujtimi i tij qe te mos harrohet kurre nga ata qe jan shqiptar

http://www.youtube.com/watch?v=dQTAf...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=ny_sOYiNkz8
__________________
Mė pranė njėri tjetrit
lidhuni.com
r00t nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2011, 21:07   #2
DeuS
Authentic
 
Avatari i DeuS
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Vendndodhja: ..Relaxing!
Posts: 126
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
DeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Adem JashariEmri: Adem Mbiemri: Jashari Emri alternativ: Komandanti Legjendar Profesioni: ushtarak Ditėlindja: 28 nėntor,1955 Vendlindja: Prekaz Ditėvdekja: 6 mars, 1998 Vendvdekja: Prekaz Nėnshtetėsia: shqiptar


Adem Jashari lindi nė Prekaz tė Drenicės, mė 28 nėntor 1955. Kėtė vit, Shaban Jasharit babai i tij, krahas Festės sė Flamurit,
qė e festonte pėr ēdo mot, ju shtua edhe njė festė tjetėr - Ditėlindja e djalit tė cilin e pagėzoi: Adem. Dhe ishte e natyrshme qė mbi djepin e posa tė lindurit nė kėtė ditė, Djepi tė mbulohej me flamurin e Skėnderbeut. Kėshtu ndodhi atė ditė nė familjen Jashari, nė Prekazin e Ahmet Delisė. Familjes se xha Shabanit iu shtua edhe njė pushkė, nė Drenicė jehuan krismat e pushkėve pėr flamur dhe ushtarin e posalindur tė lirisė. Xha Shabanit ju duk se jehona e pushkėve qė krisėn pėr lindjen e Adem Jasharit po shpėrndahej valė - valė nėpėr Drenicė e Kosovė si jehona "Prite, prite Azem Galicėn o heeejjj", e atij sikur ju duk se po ndėgjonte jehonėn: "Prite, prite Adem Jasharin o heeejjj". S'do tė ishte ēudi qė atė ditė, xha Shabani t'i kishte ndėgjuar tė dy jehonat, se atė ditė e kaluara po e pėrcaktonte tė ardhmen, ishin bėrė njė. Atė ditė, Flamuri - Lindja - krisma - jehona ishin determinim i njė lavdije tė madhe. Adem Jashari erdhi nė kėtė botė me tė vetmin ndryshim nga gjithė moshatarėt e tij se ky u lind nė ditėn e fitorevė mė tė lavdishme tė popullit shqiptar, nė Ditėn e 28 Nėntorit. Kėshtu nisi jeta nė vazhdimėsi nė Prekazin e lavdive tė pėrsėritshme. Nė festė me krisma e kėngė edhe vdekjen e bėjnė me krisma e kėngė. Xha Shabani ishte i kujdesshėm me tė gjithė fėmijtė, por ndaj Ademit tregonte njė kujdes tė veēantė, ndoshta pse i kujtohej dita e lindjes, i kujtoheshin krismat e pushkės dhe jehonat e pėrsėritura tė atyre krismave nė 28 Nėntorin e vitit 1955. Xha Shabani ishte bujk. Pas Luftės sė Dytė Botėrore, pėr njė kohė pati ushtruar profesionin e mėsuesit, por pėr shkak tė veprimtarisė atdhetare ai do tė largohet nga procesi mėsimor. Ai pa ndonjė kundėrshti vendosi tė merrej me punimin e tokės dhe edukimin e fėmijėve nė frymėn e atdhetarizmes. Kėshtu po
rritej Ademi sė bashku me vėllezėrit mė tė mėdhenj, Rifatin dhe Hamzėn. Ademi kishte njė interesim tė veēantė pėr armėt, pėr tė bėmat e prekaziotėve gjatė historisė e sidomos i interesonte akti tepėr burrėror i Ahmet Delisė dhe ndihma qė ai i pati dhėnė fqiut, qė ishte sulmuar
nga bandat serbe. Sopata e Ahmet Delisė, ajo qė bandės ēetnike i ndau kokat nė dysh, ishtė bėrė legjendė, legjendė e historisė nė mbrojtje tė nderit dhe dinjitetit kombėtar. Adem Jashari kishte njė interesim tė veēantė pėr Emin Latin, prekaziotin bashkėluftėtar tė Azem e Shotė Galicės, tė atij brezi trimash, qė nė gjithė shqiptarinė njiheshin pėr tė bėme e trimėri. Ndonėse ky brez i trimave tė qartur tė lirisė,
Kosovės nuk i sollen ēlirimin e bashkimin kombėtar, por brezave ju lan amanet: pushkėt trimėrore tė lirisė. Ky amanet pėrcillej nga brezi nė brez, nga luftėtari tė luftėtari me porosi, qė tė pėrcillej si stafetė deri nė fitoren mbi armikun e kombit. Prekazi nė mėnyrėn mė besnike e
pėrcolli amanetin e luftėtarėve tė lirisė, jo vetėm duke e mbajtur syrin nė shėnjestėr, por duke pėrcjell jehonėn e pushkėve tė lirisė nga
Prekazi nė Drenicė e nė Kosovė, jehonė qė i mbulonte tė gjitha tokat e pushtuara tė Shqipėrisė. A nuk e tregoi kėtė edhe Kulla e Shasivar Alisė, nė dimrin e ftohtė tė vitit 1945? A nuk u pėrsėrit kjo nga pasardhėsi i Emin Latit me 13 maj 1981, kur Tahir Meha mbuloi me turp njėsinė speciale tė policisė beogradase? Tė gjitha kėto dhe shumė tė tjera qė s'u pėrmendėn, lanė gjurmė tė thella nė edukimin atdhetar tė Adem e Hamėz Jasharit dhe ēetės sė tij trime. Adem dhe Hamez Jashari do tė betohen para varrit tė Tahir Mehės, se do tė vazhdojnė luftėn pėr ēlirim deri nė fitore. Dhe, ecen guximshėm rrugės sė luftėtarėve kombėtarė, duke ngritur si nė cilėsi e nė sasi numrin e luftėtarėve tė lirisė e tė pavarėsisė, duke ngritur cilėsin e luftės ēlirimtare, me ēka ndryshuan rrjedhat e historisė dhe hapen njė epokė tė re - Epokėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Demonstratat e vitit 1981, ngjarjet e Pranverės sė madhe studentore tė vitit 1981,
tė cilat u shndėrruan nė Lėvizje tė madhe popullore, qė me vite mbajten tė ndezur flakadanin e lirisė e tė ēlirimit tė kombit, patėn ndikim
magjik nė brezin qė formuan, organizuan dhe udhėhoqen politikisht dhe ushtarakisht Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK). Adem Jashari dhe ēeta e tij ka qenė dhe ka mbetur bėrthama themeltare e UĒK-sė. Nė histori ndodh edhe tė ndodhin ngjarje tė rastsishme, por Adem Jashari, ēeta dhe familja e tij nuk janė rastėsi e historisė, ata me ndėrgjegje e vendosmėri u pėrgatitėn pėr kthesėn vendimtare tė historisė sonė mė tė re. Adem Jashari nuk shkoi rastėsisht nė Shqipėri pėr tė pėrsosur artin e luftės, tė cilin e pėrvetėsonte me shpejtėsi tė rrufeshme, dallohej nga i gjithė brezi i tij. Nė pėrgatitjet ushtarake tregoi aftėsi dhe cilėsi tė larta nė pėrvetėsimin e artit tė pėrdorimit tė armeve tė ndryshme pėr luftėn ēlirimtare. Adem Jashari, ndryshimet qė po bėheshin nė vitet 90, i shihte me optimizėm, prandaj sinēerisht e vendosmėrisht nisi angazhimin e tij nė sferėn ushtarake, pėr organizimin e luftės ēlirimtare. Adem Jashari dhe ēeta e tij nuk ishin nisur nė rrugėn e luftės pėr liri pėr hirė tė kėtij apo atij lideri, pse ky apo ai i paskan sytė e zinj. Ata ishin nisur pėr ēlirimin e Kosovės pa bėrė llogari meskine, ****eriste apo grabitėse. Ata e donin Kosovėn e lirė e tė pavarur. Ata ishin tė liruar nga ideologjizmat, veē shqiptarizmės. Adem Jashari dhe ēeta e tij ndryshimet politike qė ndodhen nė vitet 90 i priti me optimizėm, besoj shumė, por nuk do tė kalojė shumė kohė dhe do tė zhgėnjehen se kasta e "re" e politikajve po bėhej pengesė e rrjedhave tė reja tė historisė, po ngulfaste shpirtin luftarak tė shqiptarėve liridashės. Kur nė fund tė vitit 1991, nė Kosovė po bėheshin arrestime tė tė gjithė atyre qė ishin pėrgatitur nė Shqipėri,
Adem Jashari do tė njoftojė ēetėn e tij dhe tė kėrkojė nga ata, qė tė ishin vigjilent se ēdo natė armiku mund t'iu trokaste nė porta. Ai do
t'iu thotė shokėve: "Armėt nuk i kemi marrė qė t'ia dorėzojmė armikut, por qė ta luftojmė deri nė fishekun e fundit". Mė fjalėn e komandantit u pajtuan tė gjithė. Dhe, nuk vonoi dita kur armiku do tė trokas nė portėn e Jasharėve. Ishte mėngjesi i hershėm i 30 dhjetorit 1991, ku armiku me njė makineri tė tėrė policore kishte rrethuar Jasharajt dhe kėrkuan dorėzimin e Adem Jasharit dhe Jasharėve tjerė. Adem Jashari me vėllezėr e shokė apelit tė armikut pėr dorėzim ju pėrgjigjen me breshėri armėsh nga shumė drejtime. Ishte e ēartė, ēeta e Prekazit kishte vendosur epokėn e luftės ēlirimtare, ata mes jetės se burgut e tė poshtėrimit kishin zgjedhur jetėn e lavdisė e tė lirisė, me tė gjitha pasojat qė mund t'i kishte. Vetėm tė guximshmit nėpėr kohė tė ndryshme i kanė ndėrruar rrjedhat e historisė, kėshtu ndodhi edhe me Adem Jasharin dhe ēetėn e tij. Kėshtu nisin aksionet luftarake mbi policinė e armikut, fillimisht nė Drenicė, e pėr t'u pėrhapur mė vonė ne Llap e Dukagjin, nė Drini e kudo nė Kosovė. UĒK po bėhėj shpresė pėr popullin dhe tmerr pėr armikun, armikut po i rrėshqiste dheu nėn kėmbė, pasigurinė e shihte tė ēdo kaēube. Adem Jashari ishte kudo. Ai po bėhej legjendė. Ai ishte kudo ku sulmohej armiku, ai ishte
nė ēdo cep tė Kosovės. Vetėm frikacaket nuk mund t'i besonin trimėrive e tė bėmave tė Adem Jasharit, ata nuk dėshironin ndeshjen me armikun dhe sa herė qė ēeta e tij sulmonte e vriste policinė kriminale tė armikut do tė thonin: "Kėta janė dorė e zgjatur e armikut, janė tė Sheshelit apo tė Arkanit etj.", - dhe kjo nuk ishte diēka e re, dikush duhej tė mbulonte kolaborimin me Beogradin, por paraprakisht duhej akuzohej tjetri. Adem Jashari kishte shumė mundėsi, ai kishte zgjedhur me ndėrgjegje mundėsinė e luftės sė armatosur pėr liri e pavarėsi, anipse ai i dinte mundėsitė e veprimit luftarak tė UĒK-sė. Pas luftės se 26 nėntorit 1997, nė Llaushė tė Re, ku mori pjesė Ademi me ēetėn e tij, nga e cila armiku u tėrhoq me bisht nėn kėmbė, armiku do tė bėjė plane pėr zhdukjen e Adem Jasharit. Kjo do tė ndodhė me 22 janar 1997. Njė bandė kriminele kishte sulmuar familjen Jashari, me qėllim qė tė zhdukej kjo ēerdhe e rrezikshme e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Por, falė gjakftohėsisė e guximit tė familjes dhe ndihmes qė erdhi nga ēeta, armiku u tėrhoq pa arritur qėllimin. Ato ditė e tėrė Kosova sikur ishte nė Lagjen e Jasharėve. Nuk ishte e vėshtirė ta kuptoje mesazhin qė kishte lėnė armiku. Armiku ishte tėrhequr i bindur se nuk kishte gjetur mėnyren e eliminimit tė Adem Jasharit dhe familjes Jashari. Armiku dėshironte qoftė edhe largimin e Jasharajve nga trojet e tyre, por Jasharajt nuk i lėshonin trojet stėrgjyshore. Ata as tė vdekur nuk donin tė shkuleshin nga vendi i tyre, pėr ēka kishin nisur luftėn. Adem Jashari dhe gjithė Jasharajt nuk e donin ikjen e poshtėrimin, ata e dėshironin qėndresėn, e donin lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Armiku pas disfatės sė 22 janarit kishte filluar pėrgatitjet pėr njė sulm tė pėrmasave tė mėdha policore dhe ushtarake, dhe ky sulm do tė fillojė nė
mėngjesit e hershėm tė 6 marsit 1998, pak ditė pasi policia armike kishte pasur njė disfatė tė Lisat Binak, nė Likoshan. Kėtė herė forca tė mėdha ushtarake dhe policore e kishin rrethuar Prekazin, me orientim kryesor Lagjen e Jasharėve. Lufta pėr eliminimin e Jasharėve ishte e
rreptė. Armiku Prekazin e kishte vendosur nė rreth tė hekurtė dhe sulmonte nga shumė anė me armatim tė rėndė. UĒK-ja aso kohe i kishte mundėsitė e kufizuara tė sulmit e tė depėrtimit. Adem Jashari dhe ēeta e tij sulmit armik ju pėrgjigjen me sulm. Lufta qė zhvilloi Adem Jashari me shokė qė e madhe. Sulmi i armikut vinte nga larg. Pas njė rezistence tė gjatė dhe herioke, armiku arriti tė djegė e shkatėrrojė
Lagjen e Jasharėve, por jo kurrė vendosmėrinė pėr tė vazhduar luftėn pėr liri e pavarėsi. Adem Jashari deri nė vdekje luftoi e kėndoi, jo vdekja e Adem Jasharit nuk ėshtė vdekje ėshtė pėrjetėsi. Lufta pėr Prekazin qė e ashpėr. Qėndresa ishte e madhe. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės humbi prijetarin e saj. Kosova fitoi komandantin legjendar. Me aktin e rėnies se Jasharėve, Kosova mundi frikėn dhe pėr lirinė e pavarėsinė u hapen shtigje tė reja. Adem Jashari - legjendė, solli kualitet tė ri nė filozofinė dhe mendėsinė e shqiptarėve pėr jetėn, atdheun, lirinė pėr nderin dhe dinjitetin e kombit. Rėnia heroike e Adem Jasharit i dha shtytjen mė tė fuqishme mobilizimit, strukturimit dhe profesionalizimit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės fitoi hapėsira tė reja veprimi. Komandanti Legjendar i UĒK-sė me jetėn, veprėn dhe lavdinė e tij i dha kualitete dhe pėrmasa tė reja 28 Nėntorit - Festės sonė Kombėtare.
DeuS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2011, 21:18   #3
DeuS
Authentic
 
Avatari i DeuS
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Vendndodhja: ..Relaxing!
Posts: 126
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
DeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Adem Jashari

http://www.youtube.com/watch?v=0lWbh...eature=related
DeuS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-01-2012, 16:31   #4
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Adem Jashari

A D E M J A SH A R I

MITI, LEGJENDA DHE E VĖRTETA


BEDRI ISLAMI: ADEM JASHARI - MITI, LEGJENDA DHE E VĖRTETA


Adem Jashari kishte patur fatin, qė duke i takuar njė populli qė i kishte besuar, kishte ecur nė rrugėn e tij, e cila ishte tejet e pakrahasueshme me rrugėzimet e pafund, herė gjysėm sllave dhe herė gjysėm pėrēartėse tė njeriut tė Velanisė. Pėrpjekjet qė bėhen sot pėr tė vėnė njė linjė barazimi mes njeriut tė Velanisė, tė cilit nuk i pėrmend emėrin pėr tė mos e vėnė pranė emėrit tė Jasharėve, janė veēse dėshtime tė tjera tė politikės ditore. Pėr mė tepėr ata janė tė dhimbshme kur bėhen nga njerėz qė i kanė takuar njė mendimi tė ri politik dhe filozofie tė re politike nė Kosovė.Pa as mė tė voglin dyshim qė emėri i Adem Jasharit ėshtė ndėr mė tė njohurit dhe mė tė respektuarit nė tė gjitha trevat shqipfolėse dhe nė bashkėkombasit e tij. Ėshtė ndėr rastet e rradha te historisė njerėzore, jo vetėm tė kombit tonė, kur emėri i njeriut, nė fare pak kohė, i dalė si nga legjenda, bėhet simboli i popullit tė tij. Tashmė, ndryshe nga dhjetė vite mė parė, kur ishte e zakonshme tė pyetej se " kush ėshtė Adem Jashari", rreth emėrit tė tij ėshtė ngritur miti, legjenda dhe e vėrteta. Sa lidhje kanė ato me njėra tjetrėn, ku ėshtė fillesa e njėrit dhe vazhdimi i tjetrės, nė cilin kufi ndahen ata nga njėra tjetra apo, tė tria sė bashku, duke mos qenė, veēse vazhdim i njėra tjetrės, pėrbėjnė atė qė sot mund tė quhet "ēmimi nobel i lirisė" - si ėshtė shprehur nė ditėt e para tė pasluftės ministri i sotėm i jashtėm francez, Bernnard Kushner.Nė historinė e kombeve, si dhe nė historinė e kombit tonė, ka jo pak shembuj, pėr tė mos thėnė se ka mjaft tė tillė, nė tė cilat sakrifica sublime, qėndresa, pėrkushtimi, janė shfaqur si simbole, nga tė cilat ėshtė mbajtur gjallė historia. Kjo ka ndodhur edhe tek ne. I janė dashur kombit tonė simbole tė herėpashershme, tė cilėt kanė marrė pas vetes edhe tė ardhmen, nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr ata janė bėrė fatthėnėsit dhe dalėzotėsit e kombit qė i kanė takuar. Mirėpo, ata kanė mbajtur njė brez, njė ngjarje, njė qėndresė, njė luftė, kanė pasur njė pėrkushtim, janė ngritur mbi epokėn e tyre duke u bėrė pjesė edhe e epokave qė do tė vinin. Brezat janė pėrkulur nė nderim tė veprės dhe qėndresės sė tyre.Historia jonė e lavdishmeSidoqoftė, nė kėtė plejadė qėndrese, nė tė cilat janė ndeshur burra qė kanė zgjidhur hallet e popullit tė tyre me armė dhe burra qė u kanė paraprirė me pendė, ka qenė pa dyshim saktėsisht e qartė se miti i krijuar mbi jetėn dhe luftėn e tyre, aq sa ka qenė i vėrtetė, aq ka qenė dhe njerėzor, aq sa ka qenė i saktė, aq ka patur edhe pėrmasat e sė panjohurės, nė tė cilat vitet dhe dekadat kanė sjellė zbehjen ose, jo rradhė, edhe rėndimin e kujtesės.Ata qė qėndruan nė memorjen e kombit si tė pėrhershėm nuk e bėnė vetė kėtė, thėnė tė drejtėn as nuk e deshėn kėtė, por gjithēka erdhi natyrshėm, deri sa njerėzit i bėnė pjesė tė jetės sė tyre tė pėrditshme.Por rasti i Familjes Jashari ishte i njė natyre krejt tė veēantė. Pėr t'u ngritur miti i tyre nuk u deshėn vite tė shumta e as dekada, nuk u desh qė tė trasohej rruga, tė qetėsoheshin ngjarjet, tė merrnin rrugė ato; miti i tyre u ngrit vetvetishėm dhe kjo ndodhi qė tė nesėrmen e rėnies sė tyre.Kjo nuk kishte ndodhur asnjėherė, kjo nuk kishte ndodhur as nė rastin e famėmadhit dhe burrit mė tė shquar tė kombit tonė, Gjergj Kastriotit. Nė rastin e mėsipėrm, tė Gjergjit, ai kaloi pėrmes tri fazave nė tė cilėt kalojnė pėrsonalitetet e mėdha tė historisė. Si e cilėson Fan Noli nė librin e tij mbi jetėn dhe veprėn e Skenderbeut, emėri i tij kaloi pėrmes glorifikimit qė i bėnė bashkėkombasit e tij, pastaj pėrmes mohimit tė plotė qė i bėnė ata qė erdhėn pas tij dhe sė fundi - nė drejtpeshimin e gjėrave dhe ngritjen e lavdisė sė pėrjetshme.Adem Jashari nuk kaloi pėrmes njė rruge kaq tė gjatė. Ai e kishte pasur njė fat tjetėr, ai e kishte pasur mohimin para se tė vinte dita e 5 marsit dhe rrethimi pėr herė tė tretė i Kullave tė Jasharėve. Ai, si tė thuash, kishte kaluar pėrmes sė keqes qė vinte nga zyrat e Velanisė, nga mallkimet e pėrbaltjet qė i hidhnin prej andej, kishte fshirė me mantelin e tij tė luftės pėrbuzshėm gjithė mllefin dhe helmin qė rridhte si ujrat e shirave dhe kishte bėrė mė tutje. Nė se kishte qenė i leēitur nga politika e ditės sė Prishtinės dhe lideri i saj, Adem Jashari kishte patur fatin, qė duke i takuar njė populli qė i kishte besuar, kishte ecur nė rrugėn e tij, e cila ishte tejet e pakrahasueshme me rrugėzimet e pafund, herė gjysėm sllave dhe herė gjysėm pėrēartėse tė njeriut tė Velanisė. Pėrpjekjet qė bėhen sot pėr tė vėnė njė linjė barazimi mes njeriut tė Velanisė, tė cilit nuk i pėrmend emėrin pėr tė mos e vėnė pranė emėrit tė Jasharėve, janė veēse dėshtime tė tjera tė politikės ditore. Pėr mė tepėr ata janė tė dhimbshme kur bėhen nga njerėz qė i kanė takuar njė mendimi tė ri politik dhe filozofie tė re politike nė Kosovė.- Pėrse ndodhi, menjėherė pas rėnies, mitizimi i Adem Jasharit dhe ngritja e legjendės sė tij? Ishte njė rastėsi, njė thirrje e kohės pasi populli kishte nevojė pėr njė mit dhe pėr njė legjendė, ishte kėrkesė apo gjithshka ishte e vėrtetė dhe kjo e vėrtetė po fillonte tė bėhej qartėsisht e lexueshme pėr tė gjithė, pėr pasuesit e tij, por edhe pėr mohuesit e tij?Qė pas 8 marsit tė vitit 1998 emėri i Adem Jasharit, bacės Shaban, Hamzės, dajės Osman dhe i gjithė atyre qė luftuan nė atė fillim marsi, i kullave qė u shkrumbuan, i jetės qė u dha, i pushkėve qė u ngritėn, i luftės deri nė sublimitet, u bėnė fillesa e simbolit tė popullit qė i takonin. Pėr kėtė nuk u desh asnjė dekret, dhe si tė tillė askush nuk mund ta nxirrte, nuk u muar asnjė vendim, nuk u bė asnjė mbledhje e veēantė, gjithēka rrodhi krejt natyrshėm, tepėr njerėzore, sublime do tė thoja, deri nė atė kufi ku kufiri mes mitit, legjendės dhe tė vėrtetės nuk ėshtė kurrė qartėsisht i pėrcaktuar, sidomos nė ditėt e para.A kishte njė shkak tjetėr, po ashtu aq madhor dhe sublim, sa edhe rėnia e tyre qė solli mitizimin e menjėhershėm tė Adem Jasharit? - Sigurisht qė po. Nė ditėt e para tė pasrėnies sė tij dhe bashkėluftėtarve tė ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ka qenė e natyrshme qė ana figurative, emocionale, e prekshme, e dhimbshme, mė e kapshme - lufta, qėndresa dhe sakrifica, tė ishin mė evidentet.Mirėpo kėto nuk mjaftojnė pėr tė bėrė njė mit, ata shumė - shumė mund tė bėjnė njė shembull, njė prijės tė ditės, njė emėr pėr t'u ndjekur, ata mund tė bėjnė njė kėngė ose shumė kėngė - por nuk mund tė bėjnė mitin Njeri, nuk mund tė hedhin bazamentin e legjendės, e cila nė kėtė rast, nuk ėshtė asgjė tjetėr, veēse e vėrteta.Pėr tė kaluar nga emėri i njeriut luftėtar, jo shumė i njohur jashtė Drenicės dhe jo shumė i njohur jashtė strukturave tė organizuara tė luftės, Adem Jasharit nuk iu deshėn mė shumė se 48 orė. Qė nga dita kur kishte vendosur tė zgjidhte ēėshtjen e Kosovės pėrmes pushkės dhe deri nė ditėn e rėnies sė tij ishin mė shumė se dhjetė vite aktivitet ilegal, legal e gjysėm legal, mirėpo edhe kjo nuk do tė ishte e mjaftueshme pėr tė spjeguar mitin e jashtėzakonshėm tė Jasharėve. Qė nga dita kur ishin hedhur themelet e para tė Fisit tė Jasharėve nė Prekaz dhe deri nė ditėn kur do tė digjeshėn pėr herė tė fundit kullat e tyre do tė kishin kaluar treqind vite - mirėpo edhe ky autoktonitet, nuk i ka tė gjitha nė vete.Nė Drenicė, por edhe jashtė saj, kishte pasur Kosova burra tė mėdhenj, tė ndritur do tė thoja, tė cilėt ishin sakrifikuar deri ku nuk mbante mė, dhe kėtė e kishin bėrė krejt natyrshėm, duke dhėnė pasurinė, bijtė e bijat e tyre, duke e shkuar gjithė jetėn luftrave dhe nė fund duke dhėnė edhe jetėn e tyre. Ata e kanė lėnė emėrin e tyre nė historinė e kombit - mirėpo, kjo qė po ndodhte nė rastin e mitit tė Jasharėve do tė ishte diēka krejt e re dhe krejt ndryshe nė historinė tonė.Njė shembull i pėrjetuar: me 9 mars 1998, pra dy ditė pas pėrfundimit tė luftės nė Prekaz, nė qytetin e Shtutgartit, Lėvizja popullore e Kosovės, do tė organizonte njė manifestim tė madh kundėr dhunės dhe pushtimit serb tė Kosovės. Ishte manifestimi i parė i madh qė bėhej. Organizatorėt kryesorė tė tij ishin Kushtrim Hadergjonaj, Sheradin Berisha, Gėzim Avdimetaj e tė tjerė. Sė bashku me profesor Hasan Ukhaxhajn ishim ftuar, si drejtues tė Lėvizjes, pėr tė folur nė kėtė Manifestim. Nė sheshin e madh ishin mė shumė se njėzet mijė vetė.Ende nuk dihej saktėsisht se ēfarė kishte ndodhur nė Prekaz, lajmet vinin tė paqarta deri nė fund, as nė familjen Jashari qė jetonte nė Mynih ende asgjė nuk ishte e qartė. Pikėrisht nė kėtė shesh, pėr herė tė parė, pa kaluar as 48 orė nga vrasja e tyre, emėri i Adem Jasharit gjėmoi. Kam parė njerėz qė thėrrisnin emėrin e tij me gjithė shpirt duke valėvitur flamurin kombėtar, sikur shpirti i tij ishte tashmė nė palėt e flamurit. Ishte njė thirrje e re, krejt e veēantė, nga askush e orientuar, e dalė nga thellėsia e shpirtit, megjithėse ende kishte shumė e shumė njerėz qė pyesin se "kush ėshtė Adem Jashari".Njė javė mė vonė, Lidhja Demokratike e Kosovės, nė qytetin e Mynihut, nuk lejoi tė vihej fotografia e tij nė qendėr tė manifestimit dhe kjo do tė ishte nga pėrpjekjet e fundit tė hapura pėr prishjen e mitit dhe ēlegjendizimin e emėrit tė Adem Jasharit. Pak kohė mė vonė kam parė tė njėjtėt njerėz duke u pėrbetuar se kanė qenė miqtė mė tė mirė tė tij dhe tė familjes sė tij. Por kjo ėshtė njė histori tjetėr.Unė kthehem edhe njė herė tek pyetja ime: ishte rastėsi, kėrkesė e kohės apo ishte gjithēka e natyrshme, njerėzore dhe saktėsisht e merituar?Ne jemi mėsuar ta shohim nė fotografi tė ndryshme Adem Jasharin, gjithnjė me armė nė dorė, me pelerinėn e luftės hedhur krahėve, me mjekrrėn e derdhur si ujvarat e bjeshkėve tė Sharrit, me shikimin e tij tė papėrsėritshėm - sytė e tij flasin mė shumė se qindra deklarata, jemi mėsuar edhe ta pėrfytyrojmė njė njeri qė vetėm ka luftuar, ka organizuar aksione, ka qėndruar, ka mposhtur armiqtė, ka ngrohur zemrat e njerėzve. Kėshtu jemi mėsuar dhe tė gjitha kėto, duke qenė tė vėrteta, janė njėkohsisht edhe tė paplota.Njerėz qė e kanė shkuar jetėn me armė kemi pasur gjithnjė, me pelerinėn hedhur krahėve kemi pasur po ashtu, qė janė vrarė burrėrisht me gjithė njerėzit e fisit tė tyre, ka ndodhur edhe kjo; sepse na ėshtė dashur tė luftojmė nė shumė dekada. Ka pasur burra si Isė Boletini qė nė njė thirrje tė tyre ngrinin nė kėmbė deri nė 15 mijė vetė dhe hynin nė Shkup si nė shtėpinė e tyre.Adem Jashari nuk ėshtė vetėm fotografia qė njohim, vetėm thelbi i asaj qė besojmė, nuk ėshtė vetėm streha nga e cila, domosdo kanė shkuar tė gjithė ata qė donin tė luftonin - ai ėshtė shumė mė tepėr se kaq. Edhe shumė vite pas rėnies sė tij, mjaft njerėz qė kishin pozicione drejtuese nė strukturat e luftės, kur duan tė dėshmojnė njė qėndrim apo tė kenė njė mbėshtetje, krejt natyrshėm i drejtohen Adem Jasharit apo faktit se kanė qenė nė lidhje me tė, se kanė bujtur tek Jasharėt, se kanė patur kontakte ose se u kanė ndihmuar atyre. Nganjėherė, mjerisht, edhe njerėz qė krejt rastėsisht janė njohur me to apo u kanė bėrė konak, tashmė dėshmohen si njerėz tė afėrt dhe tė besuar tė tyre. Nė fund tė fundit kjo ėshtė forca qė ngjall emėri i Jasharėve, sidomos i Ademit, Bacės Shaban dhe Hamzės dhe ne duhet ta pranojmė si tė tillė. Jasharėt, duan apo nuk duan, nuk do tė mund t'i shmangen kurrė mbėshtetjes qė kėrkojnė tė tjerėt tek emėri i tyre.- Ēfarė e bėri dhe ēfarė e bėn edhe sot Adem Jasharin krejt tė veēantė nė historinė e kombit tonė?

- Cila ėshtė rrjedha pėrmes sė cilės ka ecur e vazhdon tė ecė emėri i tij?

- Ishte ai thjeshtė luftėtari, njeriu me pushkėn hedhur krahėve, i hekurt dhe i ftohtė, i pafjalė dhe serioz, apo kishte shumė mė tepėr se kaq?Pėrsonalisht nuk e kam takuar asnjėherė Adem Jasharin. Nuk futem nė rradhėn e njerėzve qė e kanė patur njė fat tė tillė nė jetėn e tyre. E kam dėgjuar pėr herė tė parė emėrin e tij nga Fehmi Lladrovci dhe vllai i tij, Ramizi, qė mė pas do tė bėhej pėrfaqsuesi i Adem Jasharit nė perėndim, nė bazė tė njė letre qė Grupi i Drenicės i dėrgoi organizatės nė dhjetorin e vitit 1997. Letra ruhet ende nė arkivin e organizatės. Fehmiu, kishte njė respekt tė jashtėzakonshėm pėr tė dhe mendoj se Adem Jashari ishte i vetmi njeri para tė cilit pėrkulej Fehmi Lladrovci. Mė pas do tė mesoja se edhe Adem Jashari, kur i kishin kėrkuar tė kishte njė ndarje me Fehmiun, do tė thonte se " vetėm vdekja mė ndan nga Fehmi Lladrovci". Kjo ka qenė njohja ime e parė me tė, pėrmes figurave qė ishin tė afėrta me Adem Jasharin, por, thėnė sinqerisht, nuk e kam menduar se po flisnim pėr njeriun qė shpejt, shumė shpejt do tė bėhej figura mitike e shqiptarėve. Ishte koha kur ai sapo ishte dėnuar me njėzet vite nė mungesė, nė gjyqin e njohur ndaj Grupit tė Drenicės. Mė pas e pashė fotografinė e tij dhe mė bėnė pėrshtypje sytė e tij, tė cilėt, kushdo qė i sheh me vėrejtje, e ndjen se kanė ngjashmėri tė jashtėzakonshme me tė shqiponjės.Por unė kam patur njė fat tjetėr tė dyfishtė : kam njohur nga afėr, si mik i tyre, familjen e jashtėzakonshme tė Jasharėve, tė cilėt kanė hisen e tyre tė papėrsėritshme nė luftėn qė ėshtė zhvilluar nė Kosovė. Unė mund tė them me bindje se, nė se nuk do tė kishte qenė mbėshtetja e tyre e hapur dhe angazhimi nė strukturat e luftės, shumė gjėra nuk do tė shkonin ashtu si do tė rridhnin punėt mė tej. Nė familjen e tyre, shumė herė, mė ka takuar tė shoh inēizimet e ndryshme familjare, krejt tė zakonshme, tė shoh Ademin dhe Hamzėn mes familjeve tė tyre, tė ndjek rrjedhėn e jetės qė ata kanė bėrė, punėt e hallet e pėrditshme, tė dėgjoj se si e kanė konceptuar jetėn dhe si kanė menduar pėr tė ardhmen e Kosovės, duke folur krejt natyrshėm, i kam parė tek losin me fėmijėt nė njė ditė tė zakonshme, si silleshin me prindėrit, atė aktin e veēantė kur i merrnin mes duarve tė tyre dorėn e nėnės plakė dhe e pėrkdhelnin butėsisht, hyrjen pa bujė e zhurmė nė dhomėn e miqve, deri nė njė ditė tė zakonshme kur merreshin me punėt e pėrditshme si do tė ishte krasitja e pemėve apo ēarja e drurėve nė oborrin e shtėpisė.Fati tjetėr i imi lidhet me faktin se nė vitet e luftės isha i zgjedhur drejtuesi kryesor i Lėvizjes Popullore tė Kosovės, organizatė sė cilės i kishte takuar edhe Adem Jashari qė nga mesi i viteve 80. Nė arkivėn e saj ndodheshin ose m'u dhanė mė pas mjaft kaseta, nė tė cilat ishin tė regjistruara porositė e Adem Jasharit, mendimet e tij, qėndrimin e tij pėr njerėz, ngjarje dhe pozicione tė ndryshme, kam dėgjuar mendimin e tij, i cili, kishte po tė njėjtėn peshė dhe po tė njėjtėn forcė si edhe lufta e tij. Ndodheshin letra tė tij, tė cilat ruhen edhe sot si thesar i jashtėzakonshėm, dhe pėrmes tyre, ndonjėra edhe ėshtė bėrė publike, mund tė dallosh qartėsisht se pas tij nuk ėshtė vetėm njeriu i luftės, por edhe i mendimit vizionar; nuk ėshtė vetėm luftėtari, por edhe prijėsi, nuk ėshtė vetėm e tashmja, por edhe pėrvoja qė kishte shkuar; nuk ėshtė vetėm Drenica, por edhe Kosova, nuk ėshtė vetėm Kosova, por edhe kufijtė mė skajorė tė Shqipėrisė londineze.Adem Jasharin unė nuk e kam parė kurrė thjeshtė e vetėm si luftėtar, si dalėzotės i zakonshėm i Kosovės, por shumė mė tepėr se kaq.Nė kėtė dhjetė vjetor tė rėnies sė tij ėshtė koha tė flasim mė gjatė pėr mendimin e tij filozofik, pėr vizionin e tij tė jashtėzakonshėm, pėr pėrmasat qė kishte rrokur mendja e tij, pėr krijimin edhe njė herė si nė legjenda tė treshes sė njohur mitike ; babai dhe vllezėrit; apo edhe mė tej, Familja dhe Fisi, pėr tė shkuar mė gjėrė, nė krejt shqiptarinė.- Cila ishte filozofia e Adem Jasharit?

- Cili ishte vizioni i tij?

- Ēfarė bėri ai mė shumė se gjithė tė tjerėt pėr tė qenė njėkohsisht mit, legjendė dhe e vėrteta e kombit tonė?* * *Pėrfytyrimi i Adem Jasharit thjeshtė e vetėm si njė luftėtar, prijės apo edhe diēka mė tepėr asnjėherė nuk ka qenė i saktė. Sepse ka qenė i paplotė. Kjo ėshtė thelbėsorja. Sepse ka qenė vetėm njėra anė e shfaqjes sė tij, ajo mė e dukshmja, mė e pėrfytyrueshmja, mė e kapshmja. Ajo pėr tė cilėn ėshtė edhe mė e lehtė tė flitet, por qė jo gjithmonė ėshtė e gjithė e vėrteta.Adem Jasharin ne duhet tė mėsohemi ta shohim pėrtej kėtij pėrfytyrimi, duhet tė mėsohemi ta shohim nė ato pėrmasa qė janė e vėrteta e jetės sė tij dhe e mendimit tė tij politik, pėrceptimit tė tij vizionar dhe e shfaqjes sė tyre nė kapėrcyellin e shekullit tė shkoi.Shfaqja e tyre nė vetvete ose njė nga njė ka disa ngjashmėri ose shumė ngjashmėri me shfaqje tė tilla nė lėvizjen tonė kombėtare, por kėsaj rradhe, pėr herė tė parė ajo ėshtė njė plotėri, ėshtė struktura komplekse e mendimit dhe e rezistencės, mbėshtetur nė tiparet jo vetėm tė kohės qė pėrjetoi, jo vetėm tė sė shkuarės, por edhe nė pėrceptimin e sė ardhmes. Fakti qė idetė qė kishte mbartur Adem Jashari nuk u shuan sėbashku me rėnien e tij heroike, por, nė tė kundėrtėn u bėnė tej mase dhe tej se zakonshmes mė tė fuqishme, dėshmojnė se, mė shumė se gjithēka, ai kishte patur ide qė do tė pėrgatitnin tė ardhmen.Nuk e di dhe besoj se mes tyre nuk do tė jenė takuar asnjėherė Adem Jashari dhe vigani i mendimit liberator Ukshin Hoti, por jam i bindur se kanė dėgjuar pėr njėri tjetrin. Ukshin Hoti ishte njėri ndėr figurat e njohura tė jetės politike tė Kosovės qė nė ngjarjet e njohura tė vitit 1981, ndėrsa Adem Jashari, pėrgjithsisht Jasharėt duhet tė ishin tė njohur pėr Ukshin Hotin, qoftė pėr ngjarjet e 30 dhjetorit tė vitit 1991, qoftė edhe nga fakti se Ukshin Hoti kishte lidhje me tė njėjtat struktura ilegale ku ishte pjesė edhe Adem Jashari. Sidoqoftė kjo nuk ėshtė e rėndėsishme. Thelbėsore se tė dy ata, njėri nė fushėn e filozofisė sė shkruar dhe tjetri nė fushėn e filozofisė sė jetėsuar, hapėn njėkohsisht njė fushė tė re pėrjetimi nė politikėn shqiptare tė Kosovės.- Cilat ishin disa nga momentet mė themelore tė mendimit politik tė Adem Jasharit dhe tė vizionit tė tij?

Nė se shpejt e shpejt, shkurt e shkurt, do tė thonim se ishte liria e Kosovės dhe bashkimi i kombit - kjo ishte njė aspiratė shekullore, thuajse e tė gjithė shqiptarėve nė Kosovė. Pėr tė arritur nė kėtė aspiratė duheshin pėrcaktuar qartėsisht saktė rrugėt qė do tė pėrshkruheshin, perspektivat qė do pėrcaktoheshin, duhej bėrė njė gjė e cila , aq sa do tė ishte pa kthim, aq edhe do tė ishte mrekullisht e dėshiruar, tė paktėn nga ata qė do tė ishin nė gjendje tė bėnin luftėn.Djemtė e Shaban Jasharit, pas jetesės mė shumė se 300 vjeēare nė Prekaz kishin krijuar lidhjet e tyre me tokėn. Kjo ishte njė lidhje e shumėanshme, jo vetėm jetėsore, e pėrditshme, por edhe nė motivin e tyre tė qendresės. Hamzė Jashari do tė thonte nė njerėn nga bisedat e tij tė lira se " kėtu kemi lindur, kėtu do tė jetojmė, kėtu do tė vdesim, pėrtej kėsaj toke nuk kemi se ku tė shkojmė". Ishin fjalė profetike.Dihet tashmė se nė disa nga muajt e vitit 1991 Adem Jashari dhe disa nga bashkėluftėtarėt e tij do tė jenė nė Shqipėri, nė atė qė do tė quheshin ushtrime ushtarake. Ėshtė i njohur fakti se gjithēka ishte dekonspiruar, por kjo nuk ėshtė nė temėn e kėtij shkrimi.Si ēdo gjė qė lidhej me luftėn, Ademi e kishte marrė gjithēka shumė seriozisht dhe do i thotė djemve tė grupit tė Drenicės se " Kush i a ka mėsyer kėsaj rruge, duhet me e ditė mirė ēka mundet me ndodhė dhe kėtu nuk ka hajgare, ia kemi nisė kėsaj pune dhe duhet t'i shkojmė deri nė fund, pavarėsisht se si do tė shkojė ajo, me rreziqe apo pa to".Pas arrestimeve masive tė grupeve tė ndryshme qė u stėrvitėn nė Shqipėri, para shumė kujt u shtrua pyetja se ēfarė duhej bėrė. Ishin tė shumtė ata qė morrėn rrugėn e mėrgimit. Disa e humbėn emėrin e tyre, disa nuk e ditėn as vetė se nga do tė shkonin, tė paktė ishin ata qė vazhduan tė mbeten nė rrjedhat e luftės dhe, edhe mė tė paktė, ata qė u kthyen.Adem Jasharit, qeveria e asaj kohe, e quajtur e Bukoshit, i propozoi rrugėn e mėrgimit. Ēfarė do tė kishte ndodhur nė se edhe ai, si jo pak tė tjerė, do tė kishte bėrė tė njėjtėn gjė.. do tė rrugėtonte dhe do tė kthehej nė njė mėrgimtar tė zakonshėm. Ai edhe mund ta bėnte kėtė, askush nuk ishte zot i fatit dhe i jetės sė tij. Mirėpo Adem Jashari e kishte mendimin e tij tė pjekur politik dhe ky ėshtė guri i parė themeltar i ēdo qėndrese: pėr vend tonė duhet tė luftojmė nė vendin tonė. Nuk na bėn mirė as buka e tė huajit, as ngrohja e tė huajit, as fjala e tė huajit. Ai pra mund tė rrinte, ta zėmė nė Gjermani, mirėpo ėshtė nga gjėrat e para qė nuk i shkon ndėr mend. Ndoshta mund edhe tė ketė dėgjuar se njė profesor i nderuar, ish i burgosuri politik Ukshin Hoti e kishte lėnė Universitetin famėmadh tė Harvardit pėr tė bėrė politikė nė Krushėn e Madhe, ndoshta edhe jo. Por ai bėri tė njėjtėn gjė, me tė njėjtin mendim politik e filozofi politike tė qendresės: lufta duhet filluar nga vendlindja.Mendimi i tij ishte pjekur me kohė - nuk ishin dashur vėshtėrsi tė mėdha pėr tė patur njė mendim tė tillė, aq mė tepėr nė njė fis ku ai kishte lindur dhe ku kishte formuar karakterin e tij.Adem Jashari kthehet nė Prekazin e Poshtėm.. Asgjė tė veēantė nuk ka nė kėtė fshat bri Skenderajt. Katėr lagje: Jasharaj, Kodra, Meha dhe Lushtaku. Tri lagjet e para janė krijuar prej tre vllezėrve :Jasharit, Kadriut dhe Mehės, prandaj edhe janė tė njė gjaku, ndėrsa Lushtakėt ishin tė ardhur disi mė vonė nė Prekaz. Megjithatė ky ishte dheu i tij, ai e dinte se nuk mund tė shkonte diku tjetėr dhe t'u thonte tė ngriheshin nė luftė, nė se nuk e kishte zgjidhur mė parė njė gjė tė tillė nė fshatin dhe nė gjakun e tij. Atdheu fillon nga vetja - thonė dhe kjo, nė rastin e Jasharėve dhe tė Prekazit tė Poshtėm, ėshtė mė se e vėrtetė.Ai nuk do tė kthehet nė vendin e tij pėr tė bėrė llafe tė pabukė dhe tė pafund. Kur ishte kthyer ai kishte pėrcaktuar qė dhjetė vjet mė parė pėrgjigjen e pyetjes, qė jo njė herė e kishte thėnė Hamza " A po bėhet ma laps, a po bėhet me pushkė". E kishin pėrcaktuar si Fis qė ditėn kur ishte vrarė kushėriri i tyre Tahir Meha, brezi i tretė i kėsaj familje qė bėnte luftė me Serbinė.Vizioni i qartė politik se lufta duhet filluar qė nga vetvetja e duhet bėrė nė Kosovė, do tė jetė ndėr vendimtarėt nė politikėn e fund shekullit tė shkuar. Adem Jashari, krahas tij edhe figura tė tjera madhore si Zahir Pajaziti, do tė kishin meritėn e jashtėzakonshme, tė papėrsėritshme do tė thoja qė pasi pėrcaktuan qartėsisht vizionin e tyre u bėnė njėkohsisht edhe mishėrues tė kėtij vizioni.Nė librin e shenjtė kristian, Biblėn, ėshtė edhe thėnia e njohur e Jesus Krishtit se "nuk mund tė jesh profet nė vendlindjen tėnde". Shembulli i Adem Jasharit dėshmoi se mund tė ndodhte edhe ndryshe. Mund tė ishte profet edhe aty ku kishe lindur. Kjo do tė ndodhte nė se nuk do tė shkėputeshe kurrė nga vendi yt, nė se nuk do i humbisje ato lidhje tė veēanta qė tė mbajnė fuqishėm pas saj.Kjo nuk do tė thotė se duke qenė vetė jashtėzakonisht i lidhur me tokėn ai do tė kishte pėrbuzje ose largesė ndaj atyre qė ishin jashtė. Strukturat ilegale qė ishin jashtė Kosovės, disa tepėr tė rėndėsishme, si sektori i veēantė pranė Lėvizjes Popullore tė Kosovės, apo tė tjera do tė kishin pėrherė mbėshtetjen e tij. Kėtė e dėshmojnė letrat qė ka dėrguar apo porositė qė ka dhėnė. Edhe nė letrėn e tij tė fundit, dhjetor 1997, ėshtė e pranishme njė gjė e tillė. Ėshtė ndoshta i njėjti mesazh qė do tė niste nga salla e gjyqit Ukshin Hoti, kur, i pranguar, nė prag tė burgosjes sė gjatė do i dėrgonte pėrshendetjet e tij shokėve tė lėvizjeve ilegale jashtė Kosovės.Ideja e Adem Jasharit pėr tė gjetur mbėshtetje tek njerėzit e tij, nė tokėn e tė parėve, ėshtė tejet e lashtė, ajo ėshtė njė ide prometheiane. Mirėpo, aq sa ėshtė e lashtė, aq ėshtė edhe e rradhė nė shfaqjen e saj nė historinė e kombeve. Ne jemi fatlumė qė kishim njė Njeri, i cili, nė fundin e shkeullit tė njėzet e risolli kėtė ide tek ne, nė formėn mė tė mrekullueshme tė shfaqur dhe njėkohsisht nė formėn mė tė heshtur. Ėshtė ndėr rastet e rradha, kur e madhėrishmja shfaqet krejtėsisht e heshtur.Vizioni politik i Adem Jasharit shkonte pėrtej asaj qė mund tė quhej fusha e tij e veprimit. Qė nga fundi i Luftės sė Dytė Botėrore dhe deri nė fillimet e viteve 90, qendresa kundėr pushtimit serb do tė kishte disa shembulltyra, herė mė tė spikatura e herė mė tė zbehta, por sidoqoftė, thuajse nė ēdo dhjetė vite, ka pasur njė ngritje masive. Kjo ka qenė e rėndėsishme, pasi asnjėri brez nuk mund tė quhet brez i humbur, pavarėsisht se u bėnė investime tė mėdha pėr tė pasur, jo njė, por disa breza tė tillė.Lėvizjet kryengritėse tė shqiptarėve nė Kosovė deri nė shfaqjen madhore tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, kishin qenė nė konturet e kufijve tė shqiptarėve jashtė Shqipėrisė. Megjithėse e kishin ditur se nė rastet e halleve tė mėdha mund tė mbėshteteshin tek shteti amė - gjithēka qė ishte rrokullisur nė pesėdhjetėvitet e fundit, e bėnin tė vėshtirė shkuarjen mė tej se dėshira apo ideja.Adem Jashari do tė krijonte, fillimisht nė memorjen e tij, e pastaj nė konfiguracionin politik tė strukturave tė luftės idenė e saktė se lufta do tė mund tė fitohej, nė se shteti amė do tė ishte streha e dytė e luftės.Ėshtė i njėjti mendim politik i shfaqur nė tė gjitha veprat e Ukshin Hotit. As njėri dhe as tjetri, megjithėse ishte koha kur mbi Shqipėrinė hidheshin gurėt e mėdhenj tė sharjeve, nuk e mohojnė atė, nuk e shohin si njerkė, por si nėnė dhe e trajtojnė si tė tillė. Me mijra e qindra mijra artikuj do tė shkruheshin nė shtypin udbash kundėr Shqipėrisė, asnjėri prej tyre nuk do tė bėnte vend nė mendimin e Adem Jasharit. Pėr tė bėrė sa mė tė qartė kėtė vizion brenda vetes, ai rikrijon mitin e Ēerēiz Topullit dhe bashkė me tė vllain, Hamzėn, mitin e Mihal Gramenos.Ai mund tė ngrinte brenda vetes njė mit tjetėr. Kishte mjaft tė tillė, mirėpo ai e kėrkon deri atje ku mendon se mund tė jetė shembulli mė i skajshėm, nė Gjirokastėr dhe ku ėshtė edhe njėkohsisht mė domethėnės: njė toskė, luftėtar i vrarė nga sllavėt nė daljen buzė liqenit tė Shkodrės.Disa vite pas ngjarjes sė njohur, Murat Jashari, nipi i Hamzės dhe i Ademit, pėr njė ekip kineastėsh nga Shqipėria do tė thonte se "Shpirtrat rilindin. Shikojeni filmin e Ēerēiz Topullit, ngjarjet dhe figurat qė kanė lėvizur nė atė film dhe nė pozicione tė ngjashme ėshtė gjetur Adem jashari me shokėt gjatė luftės. E njėjta ngjarje ka ndodhur, e njėjta luftė. Ēerēizi ka patur pak fjalė. Edhe Ademi ka folur shumė pak. Anėn diplomatike nė filmin e Ēerēiz Topullit e ka udhėhequr Mihal Grameno. Atė rol, ndėrkaq, tek ne e ka pasur Baci Hamzė..."E vėrteta ėshtė edhe mė e gjėrė se kaq. Mirėpo nipit tė Jasharėve, nė modestinė e tij, i takonte vetėm kaq tė thonte. Mirėpo, ajo qė ishte themelore dhe qė ka mbetur ende nė kujtesėn e tė gjithėve ėshtė pikėrisht miti qė ngriti Adem Jashari, jo thjeshtė se nuk mund tė ngrinte njė mit tjetėr, por sepse e kishte tė qartė tashmė se njerėzve u duhej ideja e luftės sė pėrbashkėt, jo vetėm pėrmes gjėrave tė zakonshme, por edhe pėrmes miteve.Nė ditėt e netėt e luftės sė njohur tė 5, 6 dhe 7 marsit, Adem Jashari do i kthehej edhe njė herė mitit tė tij : gjatė gjithė kohės ai do tė kėndonte kėngėn e njohur tė Ēerēiz Topullit. Do e pėrsėriste dhe e ripėrsėriste, do e kthente nė thirrje e forcė, dhe mė pas, pak kohė pas pėrfundimit tė luftės, Besarta, e vetmja mbesė e fisit qė mbijetoi do tė thonte se " sa kam dėgjuar bacin Adem qė kėndonte, hiē nuk kam pasė frikė..."Vizioni i Adem Jasharit se lufta duhej kaluar pėrmes tė gjithė kombit do tė ishte mė se i saktė dhe jetik. Ai, nė shumė raste do tė ishte ndėr faktorėt mė pėrcaktues dhe njeriu i heshtur, Adem Jashari e kishte ditur dhe e kishte paraprirė kėtė. Ukshin Hoti do e pėrcaktonte me veprėn e tij, Adem Jashari do e mishėronte me jetėn e tij.Megjithatė nuk janė vetėm kėto. Kėto ishin dy gurėt e mėdhenj qė ai ngriti, me forcėn e njė titani, nė rrugėn qė donte tė bėnte, por kjo do tė ishte po ashtu e pamjaftueshme.Ai eci edhe mė tej…* * *

· Adem Jashari nuk do tė ngutej.. e kishte tė qartė se asgjė nuk do tė vinte pėr sė mbari nga grykat e Velanisė, por as nuk i bėhej merak pėr kėtė. Po tė ishte puna qė tė pyeteshin "institucionet" e Kosovės, as pėr njėqind vite nuk do tė kishte filluar qėndresa e armatosur, pėr tė shkuar drejt luftės sė pashmangshme. 30 dhjetori i vitit 1991 do tė ishte fillesa e pagėzimit tė parė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Nė se do tė kishim pasur ngutje, nė se njeriu mit do tė kishte menduar se " hajt, po ja fillojmė" do tė kishte qenė lehtėsisht e mundshme qė ēdo gjė do tė ishte shkatrruar e rrėnuar, ani pse njeriu qė do e kishte filluar do tė kishte mbetur nė histori. Nė vitin 1993, nė njė fjalim publik, me rastin e varrosjes sė dy dėshmorėve, Ukshin Hoti, vizionar dhe njėkohsisht dinjitoz si ai, do tė thonte krejt hapur se "Kosovės i duhet Ushtria e saj Ēlirimtare". Do tė ishte e njėjta gjė qė do tė sendertonte Adem Jashari, pasi e kishte kėrkuar atė, pasi kishte punuar pėr ta patur atė. Mendimi vizionar, i thėnė krejt shkurt nga Adem Jashari, e po ashtu krejt saktė se "Armėt nuk i kam marrė pėr tė ja dorėzuar Serbisė, por qė tė bėj luftėn kundėr saj", ėshtė krejt i njėjtė me pėrqasjen filozofike tė Ukshin Hotit, pėr domosdoshmėrinė e krijimit nė Kosovė tė ushtrisė sė saj Ēlirimtare.Vizioni politik i Adem Jasharit, ndėrsa ėshtė i mbėshtjellė me konfigurimin e armės, ka nė thellėsinė e vetė mendimin e qartė se lufta ishte e domosdoshme, pasi nuk do tė kishte rrugė tjetėr dhe, sė dyti, kjo luftė nuk duhet bėrė, ashtu kaēakēe, si kishte ndodhur jo rradhė nė historinė e kombit tonė. Ai kėrkonte qė tė luftohej, kjo luftė nė se do tė ishte e domosdoshme do tė fillohej nga vatra e tij, pėr tė shkuar mė tej nė tė gjithė Kosovėn. Por jo njė luftė e ngulitur thjeshtė nė njė mal, me njerėz qė qesin pushkė thjeshtė se nuk e duan pushtimin dhe Serbinė, me njerėz tė cilėve u ka ardhur deri nė fyt e keqja e pushtimit. Ai kėrkonte shumė mė tepėr se kaq, dhe pėr tė ngritur njė gjė tė tillė ai kishte aftėsinė qė tė priste, tė ecte nė drejtvizimin e duhur, tė mos ngutej dhe tė mos krijonte rreth vetes njė rreth tė mbyllur.Mė shumė se gjithēka kjo do tė ishte njė luftė politike dhe kjo kėrkonte njė drejtim politik.Pėr tė ardhur deri nė mesin e vitit 1993, kur edhe zyrtarizohet prania e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, do tė kishin kaluar disa vite. Nė fillimet e vitit 1989 dhe mė pas, Adem Jashari do tė ishte njėri ndėr antarėt e strukturave ilegale qė do tė kėrkonin ngritjen e ushtrisė sė shqiptarėve tė Kosovės. Nė bisedė me Ramadan Avdiun, aso kohe njėri ndėr drejtuesit kryesorė tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės, Grupi i Drenicės, mes tė cilėve spikaste roli dhe figura e Adem Jasharit, do tė thonte qartėsisht : "ne jemi tė gatshėm tė bėjmė edhe nga njė aksion nė javė, por dikush duhet t'u dalė zot aksioneve tona. Jo vetėm t'i mbėshtesė, por edhe tė ketė pėrfaqsimin politik, mbėshtetjen politike".Kjo do tė ndodhte pėr herė tė parė pas shumė e shumė viteve. Deri atėherė lėvizjet spontane apo tė organizuara tė qendresės shqiptare nė Kosovė nuk e kishin pasur kėtė element thelbėsor, tani forcat politike ilegale e kėrkonin kėtė, ndoshta edhe duke pasur parasysh pėrvojat e deriatėhershme. Adem Jashari do tė ishte njėri nga tė parėt qė do e kėrkonte kėtė, si forcė madhore pėr tė krijuar qendresėn e armatosur dhe luftėn deri nė fitore.Sado thellė qė tė futesh nė jetėn dhe rrugėtimin e kėtij njeriu nuk do tė gjesh dot asnjė rast tė vetėm, qoftė edhe krejt minor, nė tė cilin ai do tė kėrkonte tė shfaqej si figurė kryesore. Fjalėpak si rradhė kush, ai do tė bėhej edhe mė i heshtur kur do tė ishte fjala pėr rolin e tij. Nė mėnyrė kėmbėngulėse ai nuk e kėrkoi asnjėherė krijimin e figurės sė tij si prijės apo lider, gjithēka ndodhi mrekullisht vetė, pa asnjė dekret dhe fjalė.A kishte pasur raste kur ai do tė shfaqej haptas si njeri themelor i luftės qė po vinte? Sigurisht qė ka disa tė tillė.Ėshtė i njohur fakti se rrethimi i parė i kullave tė Jasharėve ndodhi me 30 dhjetor tė vitit 1991. Nė shtėpi ishin tė tre djemtė, Rifati, Hamza dhe Ademi, ishte i ati i tyre, baca Shaban, ishin pjestarėt e tjerė. Rrethimi kishte filluar qė nė orėt e vona tė mbrėmjes dhe, si do tė dėshmonin mė vonė pjestarėt e familjes Jashari, ka qenė i pritur prej tyre. Ishte piku i dimrit, ftohtė i jashtėzakonshėm, gjithkah ishte mbuluar nga dėbora. Tre burrat e familjes Jashari, pas pėrkeshjeve tė forta, do tė ēajnė rrethimin dhe do dalin nė kahe tė ndryshme, nga ku ndezin edhe njė herė zjarrin e luftės. Policia merr peng 27 antarėt e familjes Jashari, ndėrsa tė gjithė meshkujt, prej Fitimit e lart, pra ata qė i kishin mbi 13 vite, i nxjerrin me duar tė lidhura, nė borė, para tankut.Policėt e nxjerin po ashtu edhe nėnėn e Jasharėve si mburojė pėrpara, duke dashur tė hyjnė nė shtėpi, gjithnjė me mendimin se Ademi ishte brenda. Ndėrkohė Grupi i Drenicės ishte mbledhur. Me orėt qė shkonin kanė filluar tė shkojnė nė ndihmė tė Jasharajve njerėz tė armatosur nga Prekazi, nga tė gjitha anėt e Drenicės, por edhe me gjėrė se kaq. Mali pėrballė kullave ėshtė mbushur me njerėz. Secili e kishte nga njė armė me vete. Janė mbledhur pėr tė gjykuar dhe u kanė thėnė Jasharėve "Merrni komandėn dhe udhėhiqeni luftėn".Do tė ishte shfaqja e parė madhore e njerėzve tė gatshėm pėr luftė. Pas demonstratave tė jashtėzakonshme nė fundin e vitit 1989, kjo do tė ishte tablloja e dytė e asaj qė do tė vinte nė pasmarsin e vitit 1998.Nėse Adem Jashari do tė kishte pasur konceptin e ngushtė pėr luftėn, pra nė se ai do tė kishte menduar se " hajt, po ja fillojmė...", gjithė ata njerėz qė kishin rrethuar malin, do tė ishin njė ngasje e madhe pėr ta bėrė kėtė. Njė njeri i zakonshėm, i revoltuar, i gatshėm tė luftojė, ndoshta do e kishte parė tė arsyeshme se "mund tė ja fillojmė ". Nė fund tė fundit do tė kishte qenė e justifikueshme. Aq mė shumė kjo do tė kishte qenė e justfikueshme nė momentet e dhimbjes vetjake, kur sheh se gjithė antarėt e familjes janė peng i pushtuesit, kur burrat janė lidhur dhe nuk dihet fati i tyre. Por kjo do tė ishte e natyrshme pėr njė njeri tė zakonshėm, jo pėr njerėz qė kthejnė pėr sė mbari historinė dhe jetėn e njė kombi.Adem Jashari ishte nė kėto tė fundit, ai, qė atėherė, do tė hynte nė plejadėn e njerėzve qė jo vetėm janė pjesė e historisė, por edhe e bėjnė atė. Dhe e bėjnė pėr sė mbari.Ai nuk do tė ngutej.. e kishte tė qartė se asgjė nuk do tė vinte pėr sė mbari nga grykat e Velanisė, por as nuk i bėhej merak pėr kėtė. Po tė ishte puna qė tė pyeteshin "institucionet" e Kosovės, as pėr njėqind vite nuk do tė kishte filluar qėndresa e armatosur, pėr tė shkuar drejt luftės sė pashmangshme.30 dhjetori i vitit 1991 do tė ishte fillesa e pagėzimit tė parė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Nė se do tė kishim pasur ngutje, nė se njeriu mit do tė kishte menduar se "hajt, po ja fillojmė" do tė kishte qenė lehtėsisht e mundshme qė ēdo gjė do tė ishte shkatrruar e rrėnuar, ani pse njeriu qė do e kishte filluar do tė kishte mbetur nė histori.Adem Jashari nuk ishte nga ata burra qė donte ta fillonte dhe tė mbeste nė histori. Ai donte tė bėnte njė ngrehinė tė tillė qė, jo vetėm ta fillonte, por edhe ta pėrfundonte, dhe kjo nuk mund tė bėhej ndryshe, veēse e strukturuar mirė, jashtė dhimbjes vetjake. Ai kėrkonte tė hidhej themeli i fuqishėm, i palagėshtitur, dhe dhimbja vetjake sigurisht qė do e bėnte tė lagėsht.Nė vitin 1993, nė njė fjalim publik, me rastin e varrosjes sė dy dėshmorėve, Ukshin Hoti, vizionar dhe njėkohsisht dinjitoz si ai, do tė thonte krejt hapur se "Kosovės i duhet Ushtria e saj Ēlirimtare". Do tė ishte e njėjta gjė qė do tė sendertonte Adem Jashari, pasi e kishte kėrkuar atė, pasi kishte punuar pėr ta patur atė. Mendimi vizionar, i thėnė krejt shkurt nga Adem Jashari, e po ashtu krejt saktė se "Armėt nuk i kam marrė pėr tė ja dorėzuar Serbisė, por qė tė bėj luftėn kundėr saj", ėshtė krejt i njėjtė me pėrqasjen filozofike tė Ukshin Hotit, pėr domosdoshmėrinė e krijimit nė Kosovė tė ushtrisė sė saj Ēlirimtare.A do tė kishte qenė e mundur qė tė kishte ndodhur krejt ndryshe, pra tė kishte njė fillesė lufte dhe, mė pas, nuk do tė dihej se ēfarė do tė kishte ndodhur? Ėshtė e sigurtė se, nėse do tė kishte pasur ngritje tė shpejtuar, humbjet do tė kishin qenė tė rėnda dhe ndoshta tė parikthyeshme. Nė fundin e vitit 1991 Kosova nuk ishte e pėrgatitur pėr luftėn qė do tė vinte. Ajo sapo kishte dalur nga protestat masive tė njė viti mė parė, nė tė cilat kishte pasur edhe humbjet e ndjeshme tė Afrim Zhitisė, Fahri Faslisė dhe tė tjerėve. Nė se demonstratat e atyre ditėve kishin qenė sinjali i parė i luftės qė po afrohej, dhjetori i vitit 1991 ishte guri i parė i provės, provė, pėrmes sė cilės mund tė kalonin vetėm ata qė do tė ishin tė gatshėm pėr aktin suprem tė flijimit tė madh.Mendimi vizionar i Adem Jasharit pėr tė ngritur nė rradhė tė parė strukturat e luftės, mbėshtetur jo vetėm tek njė njeri, tek njė familje apo tek njė fis dėshmoi se kishte qenė i drejtė dhe i saktė. Fakti se rreth tij u mblodhėn, nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr, nga larg ose nga afėr, tė gjithė ata qė do tė ishin njėkohsisht pjesė dhe realizues tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, tė ēon pashamngshėm tek mendimi tjetėr: cilėt ishin ata tek tė cilėt Adem Jashari kishte falur besimin e tij tė madh dhe kishte rrokur besėn se do i shkonin punėve deri nė fund.Ėshtė lehtėsisht e dallueshme se, kushdo qė ka ecur nėpėr rrugėtimin e luftės, nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr, ka pasur lidhje ose ka qenė i pėrfshirė nė strukturat qė lidheshin me Adem Jasharin. Nuk ka asnjė dekret tė posaēėm pėr tė, edhe po tė ishte kėrkuar tė dilte njė dekret i tillė, Adem Jashari do e hidhte poshtė. Edhe kur bėhet Mbledhja e njohur e 5 prillit 1993 nė Kullėn e Jasharėve, ai nuk e vendos veten mbi tė tjerėt, sepse as qė e ka ndėr mend njė gjė tė tillė. Fjalė pak si gjthnjė, atė e brenin rishtas dy halle tė mėdha: ecuria e Ushtrisė qė po ngrihet, emėrtimi i saj dhe, mė e rėndėsishmja, ai rikthehet tek mendimi tij pėr pėrgjegjėsinė e aksioneve. Mbledhja e 5 prillit nė Prekaz ėshtė njėra ndėr mė tė rėndėsishmet pėr Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Disa nga emrat e njohur tė luftės do tė jenė pjesė e saj, mes tė cilėve edhe Fadil Kodra, Hamit Jashari, Sahit Jashari, Besim Rama, Rafet Rama, Hashim Thaēi, Jakup Nura, Ilmi Zeka, Jakup Krasniqi, Sami Lushtaku e tė tjerė. Fakti qė mblidheshin nė kullat e Jasharėve, megjithėse ajo ndodhej nėn vėzhgimin e pėrhershėm dhe mund tė sulmoheshin, dėshmon pėr dy gjėra: sigurinė qė afronte ajo dhe rolin prijėtar tė Adem Jasharit.Megjithatė ai kurrė nuk e ka kėrkuar njė gjė tė tillė, por e gjithė kjo, brenda Kosovės, u bė krejt natyrshėm, si diēka e zakonshme dhe e kuptueshme. Nėpėr portat e atyre kullave do tė hynin Rexhep Selimi, Mujė Krasniqi, Sulejman Selimi, Nait Hasani, Ramiz Lladrovci, Jakup Krasniqi, Iliaz Kodra, Nuredin Lushtaku, Abedin Rexha, Kadri Veseli, mė parė e kishin bėrė kėtė rrugė Ahmet Haxhia dhe Ramadan Avdiu, mė pas do tė shkonin drejt saj Adrian Krasniqi dhe Duat Haredinaj, do tė kishin lidhje me tė Xhavit Haliti, Ali Ahmeti, Fehmi Lladrovci, kjo do tė thotė se do tė gjesh thuajse tė gjithė emrat e njohur tė luftės.Kjo nuk ka qenė rastėsi dhe nuk do tė ishte, po ashtu e rastėsishme, qė nė ditėt mė tė vėshtira, do e kishin tė domosdoshme mbėshtetjen tek emėri i Adem Jasharit. Krejtėsisht logjikshėm ai u bė qendra e luftės, dhe rrjedhja e mėpasme e ngjarjeve dėshmoi vėrtetėsinė e thėnies sė Shaban Jasharit se "besėn po ua jap, nėse kėrcet nė Prekaz, ka me kėrcitė nė tė gjithė Kosovėn".Sidoqoftė unė do tė desha tė sjell tre shembuj, krejt shkurt.ėshtė i njohur fakti se Zahir Pajaziti, po ashtu njė emėr i njohur i luftės, ndoshta nga tė paktit drejtues tė strukturave tė saj qė nuk ishte takuar pėrsonalisht me Adem Jasharin, nė natėn e 31 janarit 1997, kur edhe do tė vritej, kishte njėrin ndėr synimet e tij, takimin me Jasharėt.

-

- nė fillimin e marsit 1998 do tė ndodheshin nė Prekaz edhe dy nga figurat emblematike tė luftės, Rrustem Mustafa dhe Rrahman Rama. Megjithėse vinin nga dy zona tė ndryshme, ata kishin prirė drejt Prekazit pėr tė njėjtin qėllim: tė takoheshin me Adem Jasharin dhe tė merrnin mendimin e tij nė se kishte ardhur koha tė ja fillonin luftėn.- nė tė njėjtėn kohė, pra krejt nė fillimin e marsit 1998, dy drenicakė, njėri nga tė cilėt do tė dėshmonte mė pas se ishte i denjė tė hynte nė historinė e kombit si njėri ndėr herojtė e mėdhenj tė tij, Fehmi Lladrovci dhe Sami Lushtaku, kishin braktisur Gjermaninė dhe po ktheheshin pėrfundimisht nė Drenicė. Gjithė rrugės, kur ende nuk e kishin marrė lajmin pėr vrasjen e Jasharėve, ata kishin vetėm njė brengė: ēfarė do u thonte Adem Jashari, ēfarė do i thonin ata, si do i priste ai...Sepse kjo ishte forca e kėtij njeriu. Kalimi pėrmes miqėsisė sė tij ka qenė, si tė thuash, pa dashje, njė gur prove, njė moment i rėndėsishėm i jetės prej luftėtari.Adem Jashari i kthehej gjithnjė mendimit tė tij vizionar se duheshin ndryshuar rrjedhat e qendresės dhe se kėtė nuk mund ta bėnte vetėm njė njeri, cilido qoftė ai. Ai, nė mėnyrė tė pashmangshme ishte ndėr vizionarėt qė, jo vetėm e kuptoi, por edhe e sendertoi faktin se lufta nuk ishte pragu i shtėpisė, nuk ishte caku i fundit i oborrit, sinori i fshatit apo mali pėrballė. Lufta ishte mė e gjėrė se kaq dhe pėr motive shumė mė thelbėsore, pėr tė cilat ia vleje tė luftoje dhe tė sakrifikoheshe.Adem Jashari bėri mė tej nė kėtė rrugė.Njėkohsisht ai po shkruante edhe vizionin e ri tė kohės qė po vinte dhe kėtė nuk po e bėnte me fjalė tė mėdha, por krejt natyrshėm, duke kaluar pėrmes gjėrave tė shenjta pėr tė.

vazhdon
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-01-2012, 16:33   #5
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Adem Jashari

Cilat ishin gjėrat e shenjta tė Adem Jasharit...* * *

· Flamuri ishte gjėja tjetėr e shenjtė e Adem Jasharit. E kishte nė ballin e kullave, e kishte nė maqinėn e tij, e kishte nėpėr kėngėt qė i dinte, e kishte nė mal me vete, nė fund tė fundit e kishte aq pranė sa u bėnė pjesė e njėri tjetrit. (…) Pėr besė, edhe sikur dhjetė herė shtet tė ishte Kosova dhe tė kishte dhjetė flamurė shtetėrorė, Adem Jashari nuk do tė ndahej nga flamuri dyshkabash, i cili ishte pjesė e jetės sė tij.

· Nė dhjetorin e vitit 1997 Adem Jashari dhe Grupi i Drenicės dėrgojnė njė letėr, letra e fundit e tyre kjo, nė strukturat qė i takonin. Janė disa faqe, tė shkruara nga Hamza dhe e firmosur nga tė gjithė tė tjerėt. Nė tė gjitha rrjeshtat nuk ėshtė shkruar asnjė fjalė pėr vete, asnjė fjalė pėr familjen e tij dhe nuk e kishte pasur kurrė, gjithė jetės sė tij, nė mend njė gjė tė tillė. Me njė respekt tė jashtėzakonshėm shkruan pėr Abedin Rexhėn dhe luftėn e tij, tregon se si luftuan shokėt, si vepruan pėr tė patur njė qendresė sa mė tė fuqishme dhe vetėm nė fund, si duket duke e ndjerė se lufta do tė ishte shumė mė tepėr se deri atėherė, bėn njė kėrkesė, tepėr tė zakonshme, "kemi nevojė pėr mė shumė armatim".

· Adem Jashari ėshtė njeriu qė hyn dhe del nėpėr legjendė, ashtu si njerėzit e zakonshėm hyjnė e dalin nėpėr oborrin e shtėpisė sė tyre. Mbi tė gjitha miti i tij, legjenda dhe e verteta pėr tė ka njė akt kulmor, nė tri kohė tė ndryshme, qė lidhet me tri rrethimet qė i janė bėrė kullės sė tij.Nė jetėn e kujtdo, pra edhe nė jetėn e Jasharėve, zėnė vend natyrshėm gjėrat qė i kanė mė pėr zemėr, qė i kanė bėrė tė shenjta dhe i mbajnė ashtu, deri sa tė kenė frymėn e fundit. Adem Jashari, njeri i fjalės sė paktė, kishte bėrė shenjtėrimin e gjėrave, pėr tė cilat, jo vetėm i a vleje tė luftoje, por edhe tė flijoheshe. Kur e kishte menduar njė gjė tė tillė, ai e kishte quajtur ēdo gjė tė zakonshme e normale, njėlloj si ditėt e jetės sė pėrditshme, si frymėmarrja e zakonshme apo pėrtėritja e stinėve.Por le tė sjellim disa shembuj pėr tė shkuar tek gjėrat e shenjta tė Adem Jasharit dhe tė gjithė Fisit tė tij.Shembulli i parė ose shenjtėrimi i parė :

Nė thyerjen e natės sė 30 janarit 1991 ndodh rrethimi i parė i Jasharėve. Tre djemtė e shtėpisė, Rifati, Hamza dhe Ademi, pasi nisin luftėn, ēajnė rrethimin dhe zėnė vend bri malit, pikėrisht aty ku sot ndodhen varrezat. Prej atje vazhdojnė tė luftojnė, pasi u kanė ardhur nė ndihmė edhe bashkėluftėtarėt e tyre.Baca Shaban ka qėndruar gjatė tėrė kohės nė kullė, stoik si ai, i qetė, duke e ditur se tashmė lufta ka nisur dhe si ēdo luftė, edhe ajo do tė ketė tė rėnėt e saj. Policia serbe, pasi kishte lėnė tė vrarėt e parė, pėrforcohet me mjete luftarake: vijnė helikopterėt, tanku fillon tė lėvizė drejt kullave dhe mė nė fund futen nė oborrin e shtėpisė.Kur futen brenda, njėri prej drejtuesve tė policisė serbe e pyet bacėn Shaban: "Tė kujt janė gjithė kėto shtėpi dhe pasuri?".- Tė miat, tė djemve dhe tė nipave tė mi - i a kthen baca Shaban, ndėrsa oficeri, duke parė rreth e rrotull, gjithė atė mall e gjė, i drejtohet edhe njė herė plakut tė urtė: "A kanė mend kėto djemtė e tu qė po luftojnė, kur i kanė gjithė kėto tė mira?"

- Po, i kanė, veē liri nuk kanė - i kthen baca Shaban dhe ata fillojnė ta godasin, tė tėrbuar nga pėrgjigja e qetė dhe e urtė e plakut tė shtėpisė. Pastaj fillojnė e godasin edhe Lulėzimin qė bėn ti dalė pėr zot gjyshit tė tij.Nė tė vertetė Jasharėt i kishin tė gjitha, mall e gjė, shtėpi tė ngritura dhe qė mund tė ngrinin edhe nė tė ardhmen, toka dhe livadhe, vaden e ujit dhe maqina, njė jetė tė sigurtė ekonomike dhe mund ta shkonin ashtu gjithė jetėn e tyre, duke pritur qė dikush tjetėr t'i lėviste gjėrat nga vendi. Mund ta bėnin kėtė. Jo pak e kishin bėrė, ishin mbyllur rreth avllisė sė oborrit tė tyre sa pa rėnė nata dhe kishin fjetur, nė gjumin e madh tė harresės.Adem Jashari nuk mund ta bėnte kėtė, sepse e kishte tė shenjtė lirinė. Dhe nuk e kishte nė pėrmasa tė zakonshme, ashtu si mund ta kenė edhe shumė tė tjerė. Ai i falej asaj, e adhuronte atė, e kishte vėnė mbi veten dhe mbi gjithė fisin e tij.Kjo do tė thonte se ai kishte pasur njė fillesė tė mbarė drejt pavdekshmėrisė. Nuk e kishte bėrė me mendje njė gjė tė tillė. Zakonisht gjėrat e shenjta njerėzit i mbajnė thellė vetes sė tyre. Adem Jashari e kishte mbajtur kėshtu, thellė vetes, dėshirėn pėr tė qenė i lirė, qoftė edhe me kulla tė djegura, qoftė edhe pas rėnies sė tij.Shembulli i dytė ose shenjtėrimi i dytė :

Ishte viti 1989. Kohė e turbullt, por jeta duhej vazhduar gjithėsesi. Duheshin pėrshpejtuar brezat, duheshin bėrė dasmat, duheshin marrė nuset. Mirėpo nė kėtė vit fatkob policia serbe dilte nėpėr rrugė, ndalonte krushqit e dasmorėt, i zbriste nga makinat apo u prente udhėt, i hiqte flamurin dyshkabash dhe ua shkilte me kėmbė, ua griste dhe pastaj fillonte tė qėllonte. Kėshtu kishte ndodhur jo vetėm nė kėtė vit fatkob, kėshtu kishte ndodhur qė kur mbahej mend se kishim filluar tė jetonin nėn shkja. Kishte pasur kėngė pėr njerėzit qė nuk e kishin hequr flamurin dhe ishin vrarė pėr tė. Por nė fundin e njė shekulli kjo ishte edhe mė e rėndė.Nė kėtė vit martohej njė mik dhe bashkėluftėtar i Adem Jasharit. Mė pas ai do tė ishte edhe pėrfaqsuesi i tij nė perėndim, Ramiz Lladrovci "Veshi". Njerėzit nė shtėpinė e vjetėr tė Lladrovcėve ishin bėrė gati tė niseshin pėr tė marrė nusen. Nė dhomėn e dasmorėve hyri Fehmi Lladrovci.

"O njerėz, u tha, po nisemi me marė nusen" Tė tjerėt miratuan me kokė dhe dikush bėri tė ngrihej. Fehmiu vazhdoi. "Nusen do e marrim me flamur". Tė tjerėt pėrsėri tundėn kokat. " Mirėpo flamurin nuk e japim. Nė se dalin pėrpara milicėt serbė, luftėn e bėjmė dhe flamurin nuk e japim. Mendohuni mirė, kush e ndjen veten tė aftė pėr tė mbrojtur flamurin, le tė bėhet gati, tė tjerėt, nuk ua marrim pėr tė keq, le tė rrinė nė shtėpi".Kur doli nga dhoma, Fehmiu u tha miqve tė afėrt: "Ēojini fjalė Adem Jasharit, tregoni se po shkojmė tė marrim nusen me flamur dhe flamurin nuk e japim".Asaj dite Ademi kishte njė rast gėzimi nė shtėpinė e tij. Mirėpo i lė tė gjitha, merr makinėn, e ngarkon me pushkė automatike dhe mitraloz, fut nė sediljen prapa bombat e borės dhe fishekė tė tjerė, mbėshtjell rreth saj flamurin e madh, mbi kokė vė kėsulėn e bardhė dhe niset.E kishin thirrur miqtė e tij. Por nuk ishte vetėm kjo, atė e kishin thirrur se donin tė mbronin flamurin, se ishin tė gatshėm tė luftonin pėr flamurin dhe e dinin mirėfilli se asaj dite duhej njė burrė si Adem Jashari. Flamurit i duhej njė njeri i tillė. Ishte viti 1989, dy vite para se tė ndodhte rrethimi i parė i kullės sė tyre dhe tė niste kėshtu tė shkruhej historia e legjendshme e Jasharėve.Kam pyetur mė vonė tek Lladrovcėt, se si kishte ndodhur mė pas. Makinat ishin nisur. Nė mesin e tyre qėndronte Adem Jashari, i heshtur, i bindur se po bėnte detyrėn e tij, i gatshėm tė sakrifikohej. Si duket policėt kishin marrė vesh se do tė kishte qėndresė, askush nuk i ndali. Nė shtėpinė e nuses u shkrepėn armė sa tė dėgjoheshin dhjetra kilometra tej, por as nė kthim askush nuk i ndali.Mė shumė se dhjetė vetė ma kanė treguar kėtė histori. Tė gjithė njėlloj dhe tė gjithė, po ashtu, njėlloj tė gėzuar se u kishte rėnė nė fat tė udhėtonin njė herė me Adem Jasharin pėr tė mbrojtur flamurin.Flamuri ishte gjėja tjetėr e shenjtė e Adem Jasharit. E kishte nė ballin e kullave, e kishte nė maqinėn e tij, e kishte nėpėr kėngėt qė i dinte, e kishte nė mal me vete, nė fund tė fundit e kishte aq pranė sa u bėnė pjesė e njėri tjetrit.Pėr besė nuk e di se ēfarė do tė kishte thėnė AdemJashari pėr flamurin e sotėm tė Kosovės. Nuk e di, por mendja ma merr se do tė kishte rrudhur supet, do tė ishte munduar tė gjente diēka nga ajo qė kishte pasur dhe nė se nuk do e kishte gjetur, do tė kishte thėnė " le tė jetė hė pėr hė edhe ky, deri sa tė bėhemi njė shtet dhe vjen prap flamuri ynė, qė edhe kėshtu nuk po e heqim".Pėr besė, edhe sikur dhjetė herė shtet tė ishte Kosova dhe tė kishte dhjetė flamurė shtetėrorė, Adem Jashari nuk do tė ndahej nga flamuri dyshkabash, i cili ishte pjesė e jetės sė tij.Shembulli i tretė :

Isha mik njė natė tek familja e Jasharėve dhe, pas bukės, ndėrsa po pinim ēajin tradicional, tė cilin unė e pėlqej vetėm kur jam me drenicakė, filluam tė shohim disa filmime nga jeta e familjes sė tyre, para ngjarjeve tė marsit tė vitit 1998. Ishte njė ditė e zakonshme, krejt e zakonshme, gjithė diell, ftohtė, pasi kishin ngrirė rrėkezat e ujrave dhe Adem Jashari ishte me fėmijė dhe nipėr nė oborrin pėrbri. Fėmijėt po luanin me njeri tjetrin, ai krasiste diēka, pastaj fliste e luante me fėmijėt, diēka i ngacmonte dhe ata i pėrgjigjeshin, pushka ishte lėnė pak mėnjanė, kishte njė sopatė nė dorė dhe herė pas here ēante dru. Sytė i shkelqenin mė shumė se zakonisht, ndjehej se ishte i lumtur nė kėtė ēast pushimi, kur kishte lėnė pas, qoftė edhe pėrkohsisht punėt e luftės. Herė pas here shikonte andej nga ku duhej tė ishte mali.Pastaj e kam parė tek rrinte me nėnėn e tij, mbesen e Shaban Polluzhės sė njohur, e kam parė tek ia merrte duart e buta , me rrudhat e moshės, nė duart e tij tė forta, por qė jo rastėsisht i pėrkdhelnin aq butė. I sherbente asaj, i a rregullonin dy djemtė, ai dhe Hamza, jastėkun pas supeve, qeshnin me tė, pastaj diēka i thonin pėr vitet e saj qė nuk po plaknin dhe, pas njė copė here, ndėrsa po nisej pėr nė aksion, i thonte, krejt zakonshėm, si tė shkonte pėr njė punė tė ēfarėdoshme " hajt, natėn e mirė e bafshi".Gjithshka ishte mė shumė se e zakonshme, ishte , si tė thuash, njė fragment nga jeta e secilit bujk . Kushdo mund tė ishte ai, por nė se e vėshtroje me vemendje , mund tė dalloje shumė lehtėsisht mallin e tij, ndjenjėn e afėrsisė, tė respektit dhe tė mirėnjohjes pėr familjen e tij.Adem Jashari e kishte tė shenjtė familjen e tij. Ky ishte njė tjetėr shenjtėrim i tij. Ai pėrgjėrohej pėr nėnėn dhe fėmijėt, pėr dajallarėt dhe nipėrit e mbesat, kishte njė marėdhnie shumė tė afėrt me tė atin e tij, si prind, si mėsues dhe si prijės, bėnte hoka me tė vllain e tij mė tė madh, tė cilin e vinte mbi gjithēka.Rifat Jashari kujton, kur u kthye nė vitin 1996, ilegal nė shtėpinė e tij:

"Kur shkova tė flė, Ademi m'i solli armėt dhe disa bomba, ndėrsa unė i thashė: "Largomi kėto "hekura" se unė nuk rehatohem natėn". Ademi mė tha "Ja ku i ke dhe bėn ēfarė tė duash me to". Para se ta mbyllte derėn e dhomės, mė dha njė porosi: "Nėse vijnė mė tepėr se dhjetė policė, lajmėromė, pėr mė pak, bėj ēka tė duash se nuk e prishi gjumin".Ai kishte tė drejtė tė shejtėronte familjen e tij, e cila, asnjėherė, edhe nė momentet mė tė vėshtira nuk i tha se ku po shkon nė rrugėn e tij dhe se mund tė kishte pasoja e gjithė familja. Asnjėherė nuk i thanė tė mos bėnte tutje, por i ndenjėn aq afėr, sa nė fund dhanė edhe jetėn me tė.Gjithė jetėn, pėr 300 vite me rradhė fisi i Jasharėve kishte qenė nė tė kėputur tė perit tė jetės. Gjithė jetėn kishte qenė vetėm njė trashėgimtar, vetėm baca Shaban do tė kishte tre djem. Dhe ky fakt, tronditės deri nė thelbin e tij, do tė pėrbėnte edhe kujdesin e jetės sė Ademit.Shpesh herė, miq e dashamirė, ikshin pėrpjekur tė largonin disa nga djemtė e vajzat e familjes sė Jasharėve. Nga njėherė edhe i kishin marrė me vete dhe ishin nisur pėr rrugė, por nė kthesėn e parė, nipėrit e mbesat kishin bėrė pas dhe ishin kthyer. Askush nuk mund t'i hiqte prej vatrės sė tyre.Askush nuk mund t'i ndante nga njėri tjetri.Tregon Rifat Jashari :

"Thirra njė herė nė shtėpi dhe fola me Fitimin, njė djalė timin. Mė tha se po lasdrohem mor babė. "lazdrohu, lazdrohu, i thashė, se tash vij nė shtėpi dhe flasim pėr lazdrimin tėnd. "Eh babush, babush, mė tha, kur tė vish nė shtėpi tė ka marrė malli, besa tė ka kėputė malli e ke me e harrue lazdrimin tim". Ka djalė, qė po "lazdrohej", nė natėn e 6 marsit do tė vritet nė oborrin e shtėpisė, duke luftuar me mitraloz, por nuk e kishte bėrė mendjen tė ikte nga shtėpia.Nė netėt e njohura tė marsit, kur e gjithė shtėpia ishte rrethuar trefish dhe rrethimi vazhdonte tė thellohej, e gjithė familja e tij ishte aty. Pak mė parė, katėr nipėr e mbesa ishin nisur tek dajallarėt, tė tjerėt ishin aty. Ata qė mund tė luftonin kishin marrė armėt. Tė tjerėt kishin pritur se mos burrave tė shtėpisė u duhej ndihma e tyre. Nuk e kishin bėrė ndėr mend tė dorėzoheshin, tė prangoheshin, tė torturoheshin, tė merreshin nėpėr kėmbė. Kishin bėrė mend tė vdisnin nė se do tė duhej.Dhe kishin ecur deri nė fund nė rrugėn e njohur tė qėndresės, duke u bėrė pjesė dinjitoze e mitit tė Jasharėve. Nuk do tė kishte mundur tė donte Kosovėn apo Shqipėrinė, ashtu si i donte Adem Jashari, nė se nuk do tė kishte adhuruar familjen e tij dhe nė se kjo familja nuk do tė kishte qenė pjesė e dinjitetshme e jetės sė tij.Shembulli i katėrt :

Nė dhjetorin e vitit 1997 Adem Jashari dhe Grupi i Drenicės dėrgojnė njė letėr, letra e fundit e tyre kjo, nė strukturat qė i takonin. Janė disa faqe, tė shkruara nga Hamza dhe e firmosur nga tė gjithė tė tjerėt. Nė tė gjitha rrjeshtat nuk ėshtė shkruar asnjė fjalė pėr vete, asnjė fjalė pėr familjen e tij dhe nuk e kishte pasur kurrė, gjithė jetės sė tij, nė mend njė gjė tė tillė. Me njė respekt tė jashtėzakonshėm shkruan pėr Abedin Rexhėn dhe luftėn e tij, tregon se si luftuan shokėt, si vepruan pėr tė patur njė qendresė sa mė tė fuqishme dhe vetėm nė fund, si duket duke e ndjerė se lufta do tė ishte shumė mė tepėr se deri atėherė, bėn njė kėrkesė, tepėr tė zakonshme, "kemi nevojė pėr mė shumė armatim".Sa herė qė e kam lexuar atė letėr, kam menduar pėr njeriun qė i kishte vėnė shokėt mbi veten e tij, qė e kishte tė shenjtė miqėsinė dhe fjalėn e dhėnė, qė nuk e fillonte kurrė nga vetja, por nga tė tjerėt.Ėshtė i njohur fakti se Ademi ishte fjalėpak. Nuk i donte dhe as nuk i duronte fjalėt e gjata. Por e donte miqėsinė me njerėzit e luftės, me njerėzit e zakonshėm, nuk u thonte kurrė fjalėn e rėndė. Sepse ndonėse nuk fliste gjatė, bile - bile fliste tepėr pak, ai e nderonte fjalėn.Nė gjithė rrethimin e parė, tė 30 dhjetorit 1991, Adem Jashari, si e mban mend i vllai i tij, Rifati, ka folur veē dy herė. Herėn e parė i thonte tė vllait "Veē mos e lėsho frontin aty". Herėn e dytė, kur i ėshtė afruar kullės, policėt serbė kishin qenė duke hyrė nė oborr. Menjėherė ka hapur zjarr mbi ta, duke i sharė nė atė serbishten qė ai e dinte fare pak: "Ku po shkoni he nėnėn e ēetnikėve ua ..." u ka bėrtitur atyre dhe pėr nja 4-5 minuta aty i ka shkuar flakė e verdhė.Askush nuk e mban mend qė Adem Jashari ti ketė thėnė fjalėn e rėndė. zakonisht, si kujtojnė shokėt e tij, ai pėr dikė qė nuk e donte thonte veē " hajt hup aty", si pėr tė dashur ta bėnte tė paqenė njeriun qė nuk e dėshironte, por fjalėn e rėndė nuk i a thonte. Sepse e nderonte fjalėn si rradhė kush, edhe pse e fliste nė tė rradhė.Adem Jashari ėshtė njeriu qė hyn dhe del nėpėr legjendė, ashtu si njerėzit e zakonshėm hyjnė e dalin nėpėr oborrin e shtėpisė sė tyre. Mbi tė gjitha miti i tij, legjenda dhe e verteta pėr tė ka njė akt kulmor, nė tri kohė tė ndryshme, qė lidhet me tri rrethimet qė i janė bėrė kullės sė tij.Ēfarė ndodhi nė tri rrethimet e kullave tė Jasharėve?...* * *

· Njė ditė para sulmit, aty nga mesdita, Rifat Jashari, gjithnjė me merakun pėr njerėzit e tij, bisedon nė telefon me Hamzėn. Pas fjalėve tė zakonshme, fjala ėshtė pėr njė armatim tė rėndė, i cili mjerisht ende nuk kishte arritur nė Prekaz. Edhe nė qeverinė e atėhershme " tė Bukoshit", ku kishin kėrkuar 600 mijė marka, pėr tė blerė 1000 automatikė, kishin gjetur njė derė tė mbyllur.

- "Ēka i keni hallet"- pyet Rifati

- "Veē po pritet momenti"- i pėrgjigjet Hamza.

- "A keni tesha me dalė deri nė verė"- e pyet pėrsėri Rifati, duke nėnkuptuar armėt.

- Tjetri atje larg e kupton dhe i thotė: "Me kėto armė qė kemi, besoj se do t'ja dalim".18 orė mė vonė, pas kėsaj bisede nė Prekaz do tė nisė lufta…· Ėshtė njė dėshmi tronditėse, por edhe e jashtėzakonshme. Sepse gjithēka qė u zhvillua nė ato tri ditė ishte e jashtėzakonshme, ishte epike, ndoshta e papėrsėritshme nė tė gjithė historinė botėrore. Nuk njoh njė rast tjetėr tė tillė, kur 57 vetė tė njė fisi dhe tė njė ideali, do tė jepnin jetėn " si me le", nuk njoh ndonjė rast tjetėr, kur nė tri ditė lufte, 27 vetė tė njė familje do tė flijoheshin.Kullat e Jasharėve nė harkun kohor tė shtatė viteve janė rrethuat tri herė nga forcat policore serbe, ushtarake e paraushtarake, qė nga ēetnikėt e zakonshėm dhe deri tek kryeēetniku, krimineli i njohur Arkan. Kjo ėshtė e njohur tashmė. Ėshtė si tė thuash njė e vėrtetė reale qė padashje tė shkon nė mend se, edhe kėshtjella e Krujės ėshtė rrethuar tri herė, qė nga jeniēerėt e zakonshėm dhe deri tek sulltanėt.Tė jetė rastėsi? Ndoshta, por nė jetėn e Jasharėve janė kaq tė shumta rastėsitė e tilla, sa dashur padashur mendimi tė shkon tek brysja e legjendave, formėsimi i tyre. Ata u ngjizėn me njera tjetrėn, krejt natyrshėm, saqė shpesh herė mendon se e ke tė vėshtirė tė gjesh se ku mbaron miti dhe fillon legjenda, ku ėshtė e vėrteta dhe mitizimi. Mirėpo, kur qetėsisht ndjek gjithė rrjedhėn e ngjareve, "rastėsitė" qė nuk janė mė si tė tilla, e kupton se mė shumė se gjithēka ishte njė domosdoshmėri, kėrkesė pėr rilindje tė kombit.Rrethimi triherash i Jasharėve ėshtė si nė tregimet biblike, dhe po ashtu si nė ato tregime, pas tyre vjen ringjallja, ringritja. Dhjetė vite pas ėshtė e natyrshme tė dihet, ose mė saktė tė shpallet, se ēfarė ndodhi pas secilit rrethim tė Jasharėve, ēfarė gjėje e re ndodhi nė jetėn e kombit, shkuan huq ata si mund tė kenė shkuar shumė gjėra tė tjera, apo u sendertuan diku.Shkurt mund tė thuhej se rrethimi i parė zgjoi krejt Drenicėn, mund tė thuhet se rrethimi i dytė i Jasharėve zgjoi Kosovėn, ndėrsa rrethimi i tretė ishte akti madhor qė zgjoi gjithė shqiptarėt, kudo qė ishin.Rrethimi i parė bėri tė ditur se ishte shpallur qėndresa dhe kjo do tė vinte pėrmes njėrit nga zėrat mė tė ndjeshėm tė rezistencės, Drenicės; rrethimi i dytė qartėsoi se Kosova kishte filluar rilindjen dhe se burrat, qė kishin vendosur tė mos ia kthenin shpinėn pushtuesit, ishin ende nė Kosovė, tė strukturuar reth ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės; rrethimi i tretė hodhi kėmbanat e zgjimit pėr tė gjithė shqiptarėt si ēasti i mbramė dhe shansi i fundit qė mund tė kishim pėr tė qenė komb i lirė nė tė gjitha pėrmasat e kombit, ose mė saktė, nė tė gjitha pėrmasat e mundshme, sa mė tė mundshme tė kombit.Disa herė nė kėtė shkrim i jemi rikthyer rrethimit tė parė tė Jasharėve nė natėn e 30 dhjetorit tė vitit 1991. Ajo qė ka tėrhequr vemendjen gjithnjė ėshtė bulimi i njerėzve me armė nė malin bri kullave tė Jasharėve, sikur e gjithė Drenica ishte shkulur aty. Ky ėshtė njė fakt qė dihet, por ajo qė ende nuk ėshtė spjeguar mirė qėndron nė tė vėrtetėn se si ėshtė e mundur, qė nė fundin e vitit 1991, ashtu papritmas, pa asnjė thirrje, nė tė kundėrtėn e asaj qė predikohej nė Velani, pėr urtėsim dhe bindje, tė mblidheshin nė fare pak orė me qindra e mijėra burra. E pra ishte fund viti, ishte dimėr, natė e ftohtė, rrugėt e zėna jo vetėm nga bora, por edhe nga forcat policore, e megjithatė, pa asnjė lloj urdhėri, burrat vinin tė luftonin.Kaq vite pas kėsaj ngjarje duhet menduar pėr dy gjėra: pėr atė mekanizėm tė jashtėzakonshėm, i cili i vė nė lėvizje njerėzit, gjithnjė e mė shumė drejt sė panjohurės tė qėndresės, drejt aktit final, luftės, si drejt njė gjėje tė zakonshme. Dhe e dyta, fakti qė ato nuk po shkonin drejt kujtdo, sepse deri nė atė kohė shumė njerėz ishin sulmuar, kishte tė vrarė, kishte tė burgosur, flamurė tė ējerrur, mirėpo njerėzit, edhe pse kishin pasur dhimbje, nė tė shumtėn kishin qėndruar nė shtėpitė dhe vatrat e tyre.Tani ishte vėnė nė lėvizje njė mekanizėm tjetėr, krejt i panjohur pėr liderėt politikė legalė, i kuptueshėm vetėm pėr ata qė e kuptonin lirinė se diēka tepėr jetėsore, pėr tė cilėn nuk duhen fjalė tė mėdha. Por ata nuk e jepnin veten thjeshtė e rastėsisht; kishin pritur njė shembull tė madh, njė shembull qė i a vlente tė ecje pas tij, dhe kur e kishin gjetur, kishin filluar lėvizjen masive, ashtu si ortekėt.Drenica, duke e pasur shembullin mė afėr se tė tjerėt, duke e pasur pjesė tė vetes dhe bir tė saj, kishte lėvizur e para. Sikur pėr asgjė tė tjetėr tė mos ia kishte vlejtur kjo ditėnatė, thyerja e 30 dhjetorit dhe agimi i 31 dhjetorit, qoftė edhe vetėm pėr kėtė fakt, ajo ėshtė e bekuar nė historinė e kombit. Njerėz, mos e harroni kėtė.Rrethimi i dytė i Jasharėve ndodhi me 22 janar 1998. Pėrsėri dimėr, natė, ftohtė pėrsėri, nė kulla do tė ndodheshin djemtė e shtėpisė, baca Shaban dhe Hamza. Ndryshe nga herėt e tjera, nė sulmin e 22 janarit nuk do tė marrė pjesė ushtria serbe, kishte ardhur pararoja e saj. Nuk do tė ketė tanke, helikopterė, por "tigrat e ēartur" tė kriminelit Arkan janė ata qė do tė marrin pėrsipėr thyerjen e rezistencės.Nė errėsirėn e natės, si hienat, paramilitarėt e Arkanit janė shpėrndarė dyerve tė oborrit tė kullave tė Jasharėve. Kanė nisur me sulmin me synimin pėr tė djegur e vrarė gjithēka qė del pėrpara, fėmijė apo plak qoftė, njeri apo edhe njė pulė qoftė. Ata kanė tentuar tė hyjnė njėherėsh nė shtėpi dhe nė kullė. Nė kullė kanė hasur nė rezistencė, sepse aty ka qenė baca Shaban dhe nipat e tij, Fitimi, Besimi dhe Kushtrimi dhe tė gjithė kanė pasur armė dhe kanė luftuar me serbėt pėr mė shumė se njė gjysėm ore. Mund ta mendoni kėtė, nė njėrėn anė banditė dhe kriminelė tė sprovuar, dehur luftrash dhe krimesh, nė kahun tjetėr djem tė rinj, ende pa kaluar nga fėmijria nė rininė e herėshme.Prej kullės ėshtė gjuajtur me automatikė dhe mitralozė, ndėrsa Hamza, prej shtėpisė ku ka qenė, ka hedhur nė drejtim tė ēetnikėve bomba dore, me ēka serbėt e shohin se kanė ndeshur nė rezistencė tė fortė dhe tėrhiqen.Adem Jashari nuk ndodhej asaj nate nė shtėpi, sepse ishte te dajat nė Llaushė, mirėpo askush nuk e ka ditur nė se ishte ai apo nuk ishte brenda, pasi nipat, djemtė dhe burrat e shtėpisė bėnin atė qė duhej tė bėnin.Rrethimi i dytė kishte ardhur pas shfaqjes sė parė publike tė ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, thuajse dy muaj mė parė, me 28 nėntor 1997. Pas fjalėve kishte ardhur koha e pushkės. Njerėzit e kishin dėgjuar fjalėn e tre drejtuesve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, dhe, megjithėse ishin tubuar pėr njė rast tė dhimbshėm, si ishte vrasja e mėsuesit Halit Geci, ishin ngritur nė kėmbė dhe nė pėrjashtim nga ēdo rregull, kishin duartrokitur, kishin thirrur, kishin brohoritur. Kishte ndodhur diēka e re, e jashtėzakonshme pėr mendimin politik, krejt tė ndryshkur, pėr tė thėnė butė kėshtu, nė Prishtinė; kishte qenė njė akt jo vetėm miratimi, por edhe mbėshtetje.Ndaj dita e 22 janarit 1998 ishte vazhdimi i asaj qe kishte ndodhur me 28 nėntor. Ishte momenti kur po "drenicohej" Kosova, nė se mund tė them kėshtu, dhe fakti, se vetėm gjashtė javė mė pas do tė kemi njėherėsh tri qendra tė tjera tė mėdha lufte, Dukagjinin, Llapin dhe Shalėn dėshmon se fara e hedhur nė betejėn e 22 janarit kishte qenė e frytshme.Pas kėsaj dite shqiptarėt e kuptuan se lufta ishte e domosdoshme, se ajo ishte nė prag dhe se nuk kishte asnjė rrugė tjetėr. Njeriu qė ishte vėnė nė krye tė atyre qė kishin vendosur tė luftonin tashmė u ishte pėrgjigjur tė gjitha dyshimeve dhe pyetjeve tė lodhshme: "A mund tė luftohet me Serbinė", " A do ja dalim", "deri ku mund tė shkojmė", etj etj. Ndryshe nga sa do tė thonte ēdo ditė tė premte nė konferencat e lodhshme tė shtypit njeriu i vetmuar i Velanisė se, "Kosova nė njė luftė me Serbinė nuk mund tė qėndrojė as dy tri ditė", njeriu i heshtur, Adem Jashari, kishte bėrė deri me 22 janar vetėm " dy konferenca", tė dyja me armėt qė kishte ai dhe shokėt e tij, dhe tė dyja e kishin zgjuar popullin e Kosovės mė shumė se miliona fjalė tė pabukshme.Pas 22 janarit, tė dyja palėt, sepse tashti ishin dy palė si nė ēdo luftė, mendojnė e ka ardhur koha e ditės sė fundme: serbėt mendojnė se ka ardhur koha e ditės sė fundme tė Adem Jasharit dhe me kėtė do tė shkatrrohet e gjithė ngrehina e ngritur prej tij, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės; Adem Jashari mendon se ka ardhur dita e fundme e pushtimit serb tė Kosovės. Janė dy llogari tė ndryshme, tė cilat, dashje pa dashje, duke qenė jo vetėm tė ndryshme, por edhe thelbėsisht tė kundėrta, do tė sillnin patjetėr njė ditė tjetėr. Cila do tė ishte ajo?Serbia po bėnte gati rreth 5000 trupa elitė pėr rrethimin e madh, tė tretin tė Jasharėve. Adem Jashari po bėhej gati tė niste luftėn e madhe. Serbia thirrej e ēirrej se kėtu kishte qenė djepi i saj, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės nuk kėrkonte asgjė mė shumė se sa tė gjitha popujt e botės: mėvetsinė nė trojet e veta, shtetin e tyre, bashkimin e kombit. Ishte njė dėshirė tejet fisnike e njerėzore, tė cilėn mund ta sjellin vetėm ata qė janė tė denjė pėr t'u flijuar nė emėr tė saj.Nėse do tė kishte qenė vetėm kaq, gjėrat do tė ishin shumė mė lehtė. Nė skenėn politike tė Kosovės do tė shfaqeshin, herė denjėsisht dhe herė mjerueshėm, dy skaje, tė cilat, sado qė do tė pėrpiqeshin vite mė vonė t'i paraqitnin nė njė tė vetme, nuk do tė ishin ashtu.Koha do tė provonte se dy njerėzit qė ishin nė dy skajet e njė litari do tė kishin filozofi tė ndryshme politike, vizione tė ndryshme, burrėri tė ndryshme. Njėri nga Velania, mbėshtjellė pas shallit, do tė predikonte heshtjen, durimin, pėruljen dhe kur do tė vinte njė ditė e ardhshme, do i bėnte thirrje tė gjithėve tė nėnshtroheshin, tė ndaloheshin bombardimet, pasi familja e tij, gjoja e kidnapuar, ishte nė rrezik. Tjetri do tė bėnte thirrje pėr qendresė, pėr ringritje, pėr ruajtjen e emėrit dhe tė identitetit, pėr shpalosjen e flamurit, i gatshėm tė vetflijohej, jo fillikat, por me tė gjithė njerėzit e tij. Njėri do tė pėrpiqej tė sillte nė politikėn shqiptare teorinė e "mos kundėrshtimit tė se keqes me dhunė", tjetri do tė bėnte tė veten thėnien e famėshme tė Jusuf Gėrvallės " nė ballė tė kėtij populli dhe nė ballė tė tij vdekja do na vijė si pėrjetimi mė i bukur i jetės sime"Filozofia e qendresės ishte ajo qė do tė zinte vend nė shpirtin e njerėzve qė po ngriheshin. Ata kishin pritur gjatė, donin tė kishin mitin e tyre, dhe kėtė e gjetėn. Sidoqoftė do tė duhej tė vinte 5 marsi qė tė dėshmohej se e vėrteta e jetės sė njė njeriu dhe e njė Fisi ishte shumė mė e fuqishme se miti apo se legjenda.Le tė vijmė edhe njė herė tek ajo qė ndodhi dhjetė vite mė parė...Njė ditė para sulmit, aty nga mesdita, Rifat Jashari, gjithnjė me merakun pėr njerėzit e tij, bisedon nė telefon me Hamzėn. Pas fjalėve tė zakonshme, fjala ėshtė pėr njė armatim tė rėndė, i cili mjerisht ende nuk kishte arritur nė Prekaz. Edhe nė qeverinė e atėhershme " tė Bukoshit", ku kishin kėrkuar 600 mijė marka, pėr tė blerė 1000 automatikė, kishin gjetur njė derė tė mbyllur

- "Ēka i keni hallet"- pyet Rifati

- "Veē po pritet momenti"- i pėrgjigjet Hamza.

- "A keni tesha me dalė deri nė verė"- e pyet pėrsėri Rifati, duke nėnkuptuar armėt.

- Tjetri atje larg e kupton dhe i thotė: "Me kėto armė qė kemi, besoj se do t'ja dalim".18 orė mė vonė, pas kėsaj bisede nė Prekaz do tė nisė lufta.Adem Jashari para se tė nisnin gjuajtjet e serbėve ulet te fėmijėt dhe u thotė tė mos frikohen. Deri nė fund ai mbetet njeriu i lidhur me njerėzit e tij. Ėshtė njė luftė qė zgjat tri ditė dhe tri netė. Nė ditėn e parė do tė vritej vetėm bashkėshortja e Adem Jasharit, ndėrsa ulej nga kati i tretė i kullės ku kishte shkuar pėr tė marrė municionin reservė pėr burrat qė luftonin. Nė ditėn e dytė granatimet dhe bombardimet do tė vritnin fėmijėt e vegjėl dhe gratė e shtėpisė. Do tė mbetej vetėm Besarta, rrėfimi i sė cilės pastaj do tė jetė aq i jashtėzakonshėm, sa tė bėn tė kuptosh se nga ai Fis vetėm ashtu mund tė flitet. Ajo do tė dėshmojė pėr rrjedhėn e luftės, pėr lėvizjen e burrave nga njėri pozicion nė tjetrin, pėr Kushtrimin 13 vjeēar qė do tė vritej i fundit, me automatik nė dorė, pasi pak mė parė ishte vrarė bali Adem, do tė tregonte se si " ai qė vritej merrej nga tė tjerėt dhe skajohej nė njė pjesė tė bodrumit, ndėrsa bali Adem dhe baba Hamza me djemtė do tė rezistonin nė pozicionet e tyre", do tė tregonte se mbėshteteshin tek ajo e motra mė e vogėl dhe Hidajetja, vajza e bacit Rifat, ndėrsa dėgjonte tek i kėrcitnin kockat e thyera, por nuk rėnkonin; do tė dėshmonte se kur kishte kaluar oborrit, pas mbarimit tė luftės, oborri ishte mbushur me trupat e vrarė tė ushtarėve serbė.Ėshtė njė dėshmi tronditėse, por edhe e jashtėzakonshme. Sepse gjithēka qė u zhvillua nė ato tri ditė ishte e jashtėzakonshme, ishte epike, ndoshta e papėrsėritshme nė tė gjithė historinė botėrore. Nuk njoh njė rast tjetėr tė tillė, kur 57 vetė tė njė fisi dhe tė njė ideali, do tė jepnin jetėn " si me le", nuk njoh ndonjė rast tjetėr, kur nė tri ditė lufte, 27 vetė tė njė familje do tė flijoheshin.Sulmi ndaj Jasharėve ishte vetėm njė pjesė e planit tė ushtrisė, policisė dhe paraushtarakėve serbė pėr tė asgjėsuar Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės dhe mitin e saj, Adem Jasharin. Epiqendra e goditjes ishte Prekazi, por goditjet u bėnė nė tė gjitha anėt e Drenicės. Shumė shokė provuan qė atė ditė, brenda ditės ose brenda natės, tė depėrtojnė nė Prekaz, por nuk arritėn. Tentuan edhe nga Rezalla, nga Abria, nga Llausha dhe nuk mundėn tė depėrtojnė, pasi plani strategjik i Serbisė ishte i tillė, qė e gjithė zona tė jetė nėn njė rrethim tė disafishtė.Adem Jashari u vra nė oborrin e shtėpisė sė tij, por jo pėr tė mbrojtur pragun e shtėpisė apo ngrehinėn e kullave tė tij. Kishte "politikanė", edhe nė Shqipėrinė londineze, tė cilėt deshėn tė mbyllin luftėn e UĒK-sė nė rrethinat e pragut tė shtėpisė. Asaj kohe doli edhe njė thirrje e prapshtė "tė mbrojmė pragun e shtėpisė", dolėn disa sejmenė pėr tė mbledhur armė e mjete logjistike pėr fshatin e tyre, thua se Jasharėt ishin sakrifikuar thjeshtė e vetėm pėr bahēen e tyre, pėr fisin e tyre, pėr fshatin e tyre.Ishte njėra nga pėrpjekjet pėr tė shmangur luftėn e pėrgjithshme, pėr ta copėtuar atė dhe ēuditėrisht bėhej nėn jorganin e fjalėve tė mėdha patriotike si "gjithēka pėr pavarėsinė e Kosovės", kur natėn, ashtu tinzisht, mendonin se po ikte shpejt e shpejt koha e "fshatarėve, tė paditurve" dhe po vinte koha e tyre, e kompromiseve.Ajo qė ndodhi pas rėnies sė Jasharėve i ngjan njė mrekullie. Nė tė vėrtetė askush nuk e besonte se ishte vrarė Adem Jashari. Po i kthehem njė kujtimi vetjak. Pas demonstratės sė 9 marsit nė Shtutgart, drejtuesit e saj kishin menduar edhe pėr njė tubim nė njė sallė tė mbyllur, me disa qindra vetė. E kam nė memorjen time atė ditė, kur gjithēka sikur kishte ngrirė nė pritje tė fjalės sė mirė. Aso kohe, pas fjalės sė zakonshme nga drejtuesit, bėheshin pyetje. Mė shumė bėheshin me shkrim dhe mund tė veēoj dy prej tyre. Njera ishte shkruar, thuajse njėlloj nga shumė pjestarė tė tubimit "A ėshtė e vėrtetė se ėshtė vrarė Adem Jashari?". Ndėrsa pyetja nė tjetrėn ishte shkruar nga njė vajzė, e cila pyeste thjeshtė se " a lejohen vajzat nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės".Nė atė sallė dy vite mė parė kishim bėrė njė tubim tjetėr dhe mė shumė na kishin kundėrshtuar, se na kishin pėrkrahur. Tani mendimi i tė gjithėve ishte tek e vėrteta rreth jetės apo rėnies sė Adem Jasharit, dhe, mes kėsaj pritje vinte pyetja e njė vajze tė re, nė se do tė lejohej tė shkonte nė rradhėt e njerėzve tė luftės.Menjėherė pas tubimit unė bėra shkrimin "A vdiq Adem Jashari", botuar tė pasnesėrmen nė "Zėri i Kosovės" dhe e kam pėr nder qė ky ishte shkrimi i parė nė publicistikėn tonė pėr Adem Jasharin dhe tė vėrtetėn e tij.Por nė mendje mė ka mbetur ajo sallė e ngrirė, qė priste, dhe pyetja e asaj vajze, qė nuk e njoha kurrė, por qė mė vonė mė thanė se ishte kthyer nė Kosovė dhe vazhdonte tė luftonte.Adem Jashari u bė mit pasi ishte kthyer mė parė nė forcėn e njerėzve tė tij. U bė legjendė, pasi ishte mė parė e vėrteta e njerėzve tė tij.Tė shkon mendimi edhe diku tjetėr : Ē'u bėnė rrethuesit, hordhitė, njerėzit qė morėn pjesė nė masakra, ē'u bė Arkani dhe pasuesit tij? Shumė pej tyre janė vrarė, ose nga forca e ndėshkimit tė shqiptarėve nė luftė, ose nė pėrleshjet kriminale. Mbi varrin e tyre ėshtė heshtja, mbi jetėn e tyre ėshtė pėrbuzja. Askush, me fare pak mend nė kokė, nuk mund tė mburret se kam qenė shok i kriminelit Arkan. Ashtu si jetoi, ashtu vdiq, si qen.Ndėrsa nė dhjetė vite, tek Jasharėt kanė shkuar mbi 7 milion njerėz, janė pėrulur para tyre, nga tė gjitha viset, nga tė gjitha shtetet. Kėshtu do tė ndodhė deri sa tė jetė jeta....Sepse

Jasharėt, edhe kur nuk ishin, ne i ndjenim. Si u bėnė tė ndjeshėm ata edhe pas rėnies sė tyre... Le tė themi edhe kėtė...* * *

· Me 8 mars tė vitit 1998, nga qyteti i largėt gjerman Mynih, drejt Kosovės, do tė merrnin rrugėn disa nga shokėt e Adem Jasharit, mes tyre Fehmi Llladrovci, Sami Lushtaku, Xheva Krasniqi - Lladrovci, Xhemė Gashi, Mirush Daka - komandant "Korbi", Gani Paēarizi, disa makina rradhasi. Ishte fillesa e kthimit tė madh. Nga ana tjetėr e rrugėve kishte filluar udhėtimi i Fatmir Limajt, Adem Grabovcit, Shukri Bujės, Ismet Jasharit - komandant Kumanova, gjithnjė e mė shumė do tė kishin pikėtakimin e tyre nė Kosovė. Nė fare pak muaj rikthehen nė Kosovė mė shumė se dhjetė mijė vetė. Edhe sikur tė kishte qenė gjithēka e organizuar mbi bazėn e njė shteti tė fuqishėm, nuk do tė mund tė ishin kthyer mė shumė. Maqina tė tėra qė lėviznin ditėn dhe natėn, autobuzė, njerėz tė strukturuar, tė cilėt, kur kishin kaluar nė kėtė anė tė kontinentit, ishin lodhur, kishin bėrė hesape pas hesapesh, dhe tani, kishin vetėm njė ėndėrr, tė jenė aty ku kishin luftuar Jasharėt, nė Kosovė.* * *

Lufta kishte pushuar. Pas gjithė atyre krismave dhe gjėmimeve, vetėm pėr njė ēast tė shkurtėr u vendos heshtja. Askush nga forcat ushtarake serbe nuk po lėviste. Pritėn disa ēaste, tė cilat sigurisht u janė dukur si orė tė gjata, dhe pastaj filluan tė lėvizin. Filluan pėrsėri tė hedhin bomba dore dhe gaz lotsjellės.Gjuanin edhe duke u futur brenda. Filluan tė kontrollojnė dhe e diktuan se vajza e vogėl, Besarta, ishte ende gjallė. Ishte strehuar nė njė qoshe, afėr maxhes, aty ku ishin ēezmet e ujit, nėn koritėn e betonit ku laheshin enėt. Nga frymėmarrja policėt e diktuan se ishte gjallė. Iu afruan, e nxorėn prej aty, e qitėn nė oborrin e pėrgjakur dhe filluan ta pyesin pėr balin Adem, i cili ishte i vrarė para shkallėve."A ėshtė ky Adem Jashari?" - i thanė.Vajza e vogėl e dinte tashmė se bali Adem ishte vrarė, ajo nuk e dėgjonte mė kėngėn e tij, por ata nuk ishin ende tė sigurtė nė se ishte ai, ende kishin drojen e ringritjes sė tij. Adem Jashari, pak ditė mė parė, kishte shkurtuar mjekrėn e derdhur tė tij, dhe kjo i bėnte tė pasigurtė nė njohjen e njeriut qė i kishte shkulur, pėrkohsisht nga pozicionet e tyre dhe qė do i shkundte pėrjetsisht nga Kosova.Vajza e vogėl, ajo Besarta e jashtėzakonshme, i pėrgjigjet krejt shkurt " Ky nuk ėshtė bali Adem, ėshtė njė djalė prej Llaushe, Abdullah, i thonė. Ademi e Hamza, i thotė, nuk janė kėtu...."Besarta kishte patur tė drejtė. Ademi e Hamza nuk mund tė ishin aty. Kishte filluar ngjizja e legjendės sė tyre... Dhe ndodhi ajo qė ėshtė e natyrshme tė ndodhė me tė gjithė paslegjendat.... Do tė kthehem tek disa shembuj...Me 8 mars tė vitit 1998, nga qyteti i largėt gjerman Mynih, drejt Kosovės, do tė merrnin rrugėn disa nga shokėt e Adem Jasharit, mes tyre Fehmi Llladrovci, Sami Lushtaku, Xheva Krasniqi - Lladrovci, Xhemė Gashi, Mirush Daka - komandant "Korbi", Gani Paēarizi, disa makina rradhasi. Ishte fillesa e kthimit tė madh. Nga ana tjetėr e rrugėve kishte filluar udhėtimi i Fatmir Limajt, Adem Grabovcit, Shukri Bujės, Ismet Jasharit - komandant Kumanova, gjithnjė e mė shumė do tė kishin pikėtakimin e tyre nė Kosovė.Nė fare pak muaj rikthehen nė Kosovė mė shumė se dhjetė mijė vetė. Edhe sikur tė kishte qenė gjithēka e organizuar mbi bazėn e njė shteti tė fuqishėm, nuk do tė mund tė ishin kthyer mė shumė. Maqina tė tėra qė lėviznin ditėn dhe natėn, autobuzė, njerėz tė strukturuar, tė cilėt, kur kishin kaluar nė kėtė anė tė kontinentit, ishin lodhur, kishin bėrė hesape pas hesapesh, dhe tani, kishin vetėm njė ėndėrr, tė jenė aty ku kishin luftuar Jasharėt, nė Kosovė.Nuk e kam njohur nga afėr djalin e dėshmorit tė madh Hasan Ramadani, llapjanin e njohur, i cili, bashkė me tė bijėn, Fitnetin, luftoi kundėr rrethimit serbomadh deri sa u vranė. Ngjarjen ma ka treguar miku im, Besnik Mehaj. Besniku, sėbashku me vllezėrit, Naser dhe Qemal Idrizi, ashtu si ati i tyre, janė ndėr tė herėshmit nė lėvizjen e organizuar ilegale nė dobi tė luftės, miq tė afėrt tė Fehmiut, Xhevės, Jashar Salihut, Ilir Konushevcit. Qė nė fillimet e luftės Besniku ishte i strukturuar nė grupin e dėrgimit tė vullnetarėve nė radhėt e UĒK-sė. Njė ditė lajmėrohet tek ai i biri i Hasan Ramadanit dhe i thotė se kėrkon tė shkojė nė luftė. Besniku e njihte historinė e familjes sė tij, ishte droja se mund tė vritej, bisedon edhe me shokėt e Llapit dhe mendojnė tė heshtin. Disa ditė mė pas, i biri i Hasan Ramadanit merr rishtas nė telefon dhe u thotė "O burra, ndoshta po tuteni se mos mė ndodh gjė, edhe mundet, por mendjen e kam nda. Do tė shkoj. Bėni mirė me mė fut nė grupet e organizuara, mos tė shkoj fillikat, se rrugėt e kufirit nuk i di e mund tė bie pa u futur nė Kosovė dhe kjo do tė jetė dhimbje.. e sa pėr tė tjerat hiq mos keni merak..."Nga jashtė Kosovės filloi lėvizja e madhe e kthimit, e mbėshtetjes logjistike. Bota filloi tė ndryshojė mendje, se tashmė nuk ishte fjala pėr njė lėvizje klandestine tė pallogaritshme, por ishte lindja e njė force tė re, e cila, sikur asgjė tjetėr tė mos kishte, mjaftonte vetėm fakti se ishte ngritur mbi themelin e njė qėndrese tė jashtėzakonshme, do tė ishte e mjaftueshme pėr t'u ngritur.Njeriu i heshtur Adem Jashari bėri qė tė shkrinin akujt e diplomacisė botėrore, gjė qė nuk e kishte bėrė askush mė parė, tė dilte nga anonimati lufta e shqiptarėve nė Kosovė, tė rrihte zemra fort e tė gjithėve, edhe kur kishin lindur nė Konispol, njėlloj si tė lindurit nė Prekaz.Kur ndodhi heshtja e fillimit tė 8 marsit 207, pra dhjetė vite mė parė, filloi ringritja e kombit.Ēfarė ndodhi nė Kosovė?Pak ditė mė pas pėrsėritet njė histori e re qėndrese, Haradinajt dėshmojnė se vatrat janė ndezur dhe do tė ishte e mjaftueshme vetėm tė shprishje hirin qė kishin dashur tė hidhnin mbi zjarrin e qėndresės dhe flaka do tė ndizej rishtas. Nė Drenicė gjithēka qėndroi pezull nė ditėt e para mes heshtjes sė ngjarjeve dhe mosbesimit qė ėshtė vrarė Adem Jashari. Vetėm disa ditė fryma qėndroi pezull, ashtu si qėndron bryma e bardhė mbi majat e pishave. Pastaj gjithēka filloi tė rrjedhė vrullshėm si ujrat e Drinėve. Nė fare pak javė ngrihen disa zona operative, njerėzit fillojnė tė kenė zonat e para tė lira, ku nuk njihet pusheti serb, ku kėnga mund tė kėndohet shqip ditėn e natėn, ku frymohet lirisht, megjithėse e dinė se kjo ėshtė njė frymėmarrje e pėrkohshme, sepse do tė kishte pėrsėri ditė tė vėshtira. por njerėzit kishin filluar tė mėsohen me lirinė, dhe ky mėsim do tė ishte tejet i vėshtirė tė harrohej, nė mos i pamundur. Secila nga brigadat ka tri shifra, shifra e parė ėshtė e pėrbashkėt "1" dhe pėrfaqson Kosovėn, shifra e dytė tregon zonėn operative dhe Drenicės i takon tė jetė zona e parė operative e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ndėrsa shifra e tretė ėshtė numri i brigadės.Nėse, para rėnies sė Adem Jasharit, mund tė numėroheshin lehtė, krejt lehtė, njėsitė guerile qė ishin nė Kosovė, disa javė mė pas, nėn tingullin e emėrit tė tij, ishte e vėshtirė tė dalloje brigadat qė po ngriheshin. Nėse dy a tre muaj mė parė do tė kishte qenė ėndėrr qė dhjetė mijė vetė tė pėrgjigjeshin tė gatshėm pėr tė luftuar deri nė fund, tani, vetėm nė javėt e para mė shumė se 30 mijė vetė kaluan kufirin dhe kėrkonin armė. Qėndronin me ditė dhe netė nė pritje dhe nuk ktheheshin tė boshtė, sepse kishin bėrė mendjen tė luftonin deri nė fund.Vetėm dikujt nuk ia ndinte pėr kėtė gjė, qeverisė Bukoshi dhe shefit tė tij nė Prishtinė. Sot, ai njeri, mund tė thotė se gjithēka ishte shpifje e njerėzve tė luftės, se qenka sulmuar nga qeveria socialiste, tė cilėt bėnė gabimin e madh qė e lejuan tė livadhisė "forcėn" e tij tė armatosur deri nė dhėmbė nėpėr rrugėt e ...Tiranės, por ai ende nuk i ėshtė pėrgjigjur akuzės publike tė njeriut tė dytė tė qeverisė sė tij, zotit Xhafer Shatri, i cili, pikėrisht pėr tė njėjėn kohė, pra, pėr ditėt e para tė ringritjes sė madhe, do tė shkruaj se :"Fondin e Republikės sė Kosovės, ku kanė milituar me mijėra patriotė, e ku, nė emėr tė luftės pėr liri, ishin grumbulluar qindra milionė marka gjermane, kopukėt arritėn ta privatizojnė. Ndėrkohė qė nė kufi vriteshin si qėngjat njomakėt qė kishin ardhur pėr armė, paratė e kėtij fondi ruheshin pėr "ditė tė zeza". Ruheshin pėr Kosovėn e pasluftės pėr tė mbijetuar politikisht kryekopukėt "institucionalė" duke blerė me paratė e fondit vota e parti tė ndryshme. Duke zhvilluar hapur e me para tė fondit veprimtari kundėr tij".Kjo ėshtė akuza mė e rėndė qė "qeverisė Bukoshi" i erdhi nga njeriu numur 2 i saj, dhe deri mė tash askush nuk i ėshtė pėrgjegjur, as vetė Bukoshi e as njeriu hije i tij, kryekomunari Isa Mustafa, ish ministri i tij i financave. Thua edhe votat, tashmė tė tij, janė blerė me paratė e atij fondit pėr tė mbijetuar politikisht, si thotė Shatri, kryekopukėt e Kosovės? Ku ta dish... Sidoqoftė, nė mos pėr tjetėr, kjo duhet tė ishte e vlefshme nė kujtesėn e atyre qė duan tė bėjnė paralele tė pėrbashkta mes njerėzve tė ndryshėm...Sidoqoftė mitii Adem Jasharit kishte forcėn tė ngrihej mbi kėtė. Ai kishte tashmė pėrmasat e atyre figurave qė, sa mė shumė i afroheshin, aq mė tė mėdha tė ngjasojnė. Por kėsaj rradhe, ngjasimi dhe e vėrteta, ishin njė.Pėr vite me radhė ishin munduar qė politika e Kosovės t'i ngjante njė qerreje tė mbetur nė baltėn e fjalėve. Herė pas here ia kishin arritur kėsaj, herė pas here gjithēka kishte qenė e braktisur. Ajo, qė mund tė quhej "ēėshtja e Kosovės", kishte mbetur bisedė sallonesh diplomatike nė orėt e pirjes sė ēajit. Akti i Jasharėve do i ngjante asaj pjese tė tregimit tė Migjenit, kur pėr tė zgjuar ndėrgjegjen e kombit duhej njė top dyzetedysh. Kjo qė kishte ndodhur kishte qenė shumė mė e madhe.Ēfarė ndodhi nė Shqipėri ?Ajo qė pėrjetoi Shqipėria ishte njė pėrmbytje e vėrtetė e mendimit. Deri disa kohė mė parė kishte, mė shumė se gjithēka tjetėr, njė ironi tė ndjeshme nė qėndrimet e analistėve, politikanėve, shtetarėve pėr ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Ndjehej kudo, ishte e vėshtirė tė gjeje edhe njė sallė pėr njė konferencė shtypi. Vetėm disa nga mendjet e ndritura si Dritėro Agolli, Shaban Sinani, Moikom Zeqo, Xhevahir Spahiu, Sabri Godo kishin nė mendjen e tyre perspektivėn dhe dolėn hapur nė mbėshtetje tė saj. Qeveritarėt ngurronin tė pritnin edhe njė grup tė lartė drejtuesish tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės, tė cilėt, pasi pritėn ditė e netė tė tėra, u larguan.Papritmas gjithēka ndryshoi. Njerėzit e thjeshtė e ndjenė tė parėt se, ajo qė u ishte thėnė, "Kosova nuk mund tė luftojė mė", nuk kishte qenė e saktė. Dhe hapėn dyert e fjalės dhe tė mendimit tė mirė. Pastaj erdhi ndryshimi i mediave, pastaj i politikės dhe i shtetit. Po fillonte tė ndodhte ajo qė kishte profetizuar dhe dashur Adem Jashari - lėvizja e kombit.Dhe kjo ndodhi kudo ku ishin shqiptarėt. U hapėn portat e diplomacisė, shpesh herė mėngjezet e punės fillonin me temėn e Kosovės... gjithēka u pėrmbys nė tė mirė tė saj.Nė qendėr tė gjithshkaje ishte miti dhe legjenda e njeriut tė sė vertetės, Adem Jashari dhe Fisit tė tij, po ashtu tė legjendshėm.Nė fund desha tė tregoj njė ngjarje tė jetuar ...Safet Peci ka qenė komandanti i njėsisė elite "Tigrat" dhe ėshtė vrarė nė luftimet pėr lirinė e Kosovės. Ėshtė, nė tė vėrtetė, nga fisi i Boletinėve tė famshėm, bir Mitrovice. Mė ka rastisur ta njoh pikėrisht nė ditėn qė ishte nisur tė shkonte nė luftė. Kishte lėnė familjen e tij nė Gjermani dhe ishte nisur. Nė prag tė ndarjes kishte lėnė tek shoqėruesi i udhėtimit pasaportėn e tij dhe i kishte thėnė "ruaje tė lutem. Nėse kthehem, do tė mė duhet pėr udhėtimet e tjera, nėse vritem, tė lutem dėrgoja prindėrve tė mi". Vetėm kaq kishte thėnė dhe ishte nisur. Mė ka rastisur po ashtu, tė shikoj nė video, fjalėn e tij para bashkėluftėtarve nė 28 nėntorin e vitit 1998. Shtati i gjatė, fjala e saktė dhe burrėrore, qėndrimi i tij stoik, bindja e tij se deri nė fund do tė luftohet pėr lirinė e Kosovės dhe ėshtė e sigurtė qė shpejt do ja arrijmė, mendimi se vetėm kjo liri nuk ėshtė e mjaftueshme, kur kombi vuan.. dėshira pėr njė komb tė bashkuar... tė gjitha kėto, edhe kur i dėgjoja, mė sillnin ndjesinė e mirė tė vazhdimėsisė.Safet Peci u vra. Shpesh herė ndodh qė trimat vriten tė parėt. Sėbashku me bacėn Rifat Jashari dhe miqtė tanė, shkuam , pas luftės, tė i jepnim tė atit, Zeqir Pecit, pasaportėn e tė birit, si shenjė e zbatimit tė amanetit tė tij.Ne ndenjėm gjatė dhe u bisedua, po ashtu gjatė. Nga tė gjitha ēfarė u thanė, nuk mė harrohet kurrė fjala e mėnēur e Zeqir Pecit, ndėrsa i thonte bacės Rifat : "Djali im shkoi nė Kosovė tė ecte nė gjurmėt e fisit tuaj, Ademit e Hamzės. Nuk mė ėshtė dhimbur deri mė tash e nė se bėhet gjaku i tij pėr atė ēka luftoi Hamza, Ademi dhe shokėt e tyre, pikė derti nuk e kam. Shembulli juaj nuk rrinte ma brenda kėtyre mureve, prandaj shkoi im bir …."Kjo ėshtė e vėrteta. Shembulli i madh i Jasharėve ishte themeli i ngjarjeve qė erdhėn.... U bėnė dhjetė vite....dhe pėrsėri na duket sikur nga cepi i pyllit, fillimi i luginės, bri malit, do tė dalė Adem Jashari, ashtu si e kemi nė kujtesėn tonė, ashtu si do tė jetė pėrjetsisht nė kujtesėn e kombit.Ai ėshtė njeriu, nė tė cilin, miti, legjenda dhe e vėrteta ėshtė e njėjtė. Pėr besė, unė nuk e di se mund tė ketė edhe njė shembull tjetėr nė botė. Jemi njė komb i lumtur qė kemi njė shembull tė tillė. Do tė dijmė ta ruajmė? Koha na ka vėnė nė provėn e madhe.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-01-2012, 16:35   #6
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Adem Jashari

Zbehja e krenarisė kombėtare!Adem Jashari ka me vete dimensionin e

madhėshtisė kombėtare· Vėnia e kurorave tė luleve mbi dheun e Varrezave tė Dėshmorėve nė Prekaz nxjerrė nė sipėrfaqe indolencėn e atyre, qė aq me bujė e patetikė flasin pėr heroizmin e Adem Jasharit, pa u skuqur fare pėr faktin se edhe 10 vjet pas luftės ende nuk ka filluar, as edhe faza e parė e ndėrtimit tė Kompleksit Pėrkujtimor nė Prekaz, ende asgjė nuk ėshtė materializuar nė planin fizik, por gjithēka ėshtė realizuar vetėm me fjalė, nė performansat e imagjinatės paragjykuese surrealiste, ilustruar me fjalėt “Bac u kry”.( Foto: 0 - 1 - 2 - 3 )Shkruan: Ahmet QERIQI *

Prishtinė, 07. III. 2008-03-07Organizmi institucional i manifestimit tė “Epopesė sė UĒK-sė” nė 10-vjetorin e rėnies sė legjendarit Adem Jashari dhe sakrifikimit tė 55 pjesėtarėve tė familjes sė gjerė tė kėtij kryetrimi tė Shqipėrisė sė kohės sonė, shėnon ndėrprerjen e praktikės sė deritanishme tradicionale tė organizmit tė kėtij manifestimi dhe fillimin e njė praktike tė re, tė moderuar dhe tė konvertuar nė elementė tė dyshimtė dhe indolentė sa i pėrket frymėzimit tė vėrtetė idealist kombėtar.
Organizatorėt e kėtij pėrvjetori kanė pasur para sysh realitetin e ri qė ėshtė krijuar nė Kosovė, pas shpalljes dhe fillimit tė pranimit tė pavarėsisė sė Kosovės nga disa shtete tė botės.


Pėr dallim nga tė gjitha organizimet e deritanishme, kėsaj radhe ishte e pranishme njė e ashtuquajtur performansė skematike moderne, e cila nuk i shkon pėrshtati konceptit tė seriozitetit, nė qasjen e prezantimit tė dimensionit realist tė kėtij kapitulli tė historisė sonė mė tė re.


Pavarėsisht nga pretendimet e organizatorėve pėr tė paraqitur njė “kthesė” dhe pėr ta ndėrprerė praktikėn e deritanishme, tė cilėn ata e etiketojnė si tradicionaliste, pėrmbajta e manifestimit shėnon zbehje tė tejdukshme tė krenarisė kombėtare, madje ndoshta shėnon fillimin e hapjes sė rrugės sė “kosovarizmit” tė shqiptarėve tė kėsaj pjese tė atdheut.


Ėshtė ky njė pretendim pėr ndėrrim tė qetė tė entitetit shqiptar, me qėllim tė krijimit tė kushteve pėr bashkėjetesė me serbėt, pėr barazi tė plotė tė gjashtė entiteteve, qė jetojnė nė Kosovė dhe pėr shkrirjen e kėtyre entiteteve nė njė lloj hibridi, tė quajtur “kosovar”.


Organizatorėt e kėsaj performanse kanė treguar kujdes, por edhe “marifet” nė akceptimin e logos “Bac u kry” ku pėr model ilustrues u mor vetėm koka e Adem Jasharit, nė performansėn bardhė e zi, e cila paraqitet me njė kokė tė kėputur nga shtati, ani pse kjo i pėrshtatet disa pikėpamjeve tė artit surrealist dhe futurist, por aspak nuk korrespondon me pėrmbajtjen historike tė konceptit, as me amanetin sublim tė Legjendarit.


Motoja “Bac u kry” e sajuar sipas zhargonit dhe stilit tė kullerėve, u bė moto paragjykuese e manifestimit.


Pėrpjekjet pėr ta bindur opinionin nė Kosovė, se vėrtet qenka kryer gjithēka, nė mesazhin qė i dėrgohet Legjendarit, janė farsa tė sajuara nga njė imagjinatė paragjykuese, e cila, tė paktėn nė kėtė fazė, nėpėr tė cilėn po kalon Kosova, mund tė mos gjejė as kuptim, as pėrkrahje, madje as perspektivė.


Fillimi i shkėputjes nga tradita, tashmė ka ndodhur. Dhe ē’ėshtė mė keq, kėsaj shkėputjeje i paraprijnė ata, tė cilėt hiqen se nė sy tė popullit kanė kredibilitet, ose pretendojnė se kanė kredibilitet dhe marrin mbi vete rrezikun pėr tė bėrė diēka tė tillė.


Mirėpo, nuk duhet harruar faktin se figura e ndritur e Adem Jasharit ka me vete dimensionin e madhėshtisė kombėtare. Adem Jashari, pėrveē familjes i pėrket idealistėve tė kombit, i pėrket tė gjithė shqiptarėve qė kanė sakrifikuar pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar. Si e tillė, figura monumentale e Adem Jasharit ka rrezatuar dhe do tė rrezatojė nė tėrė integralen e idealizmit tonė kombėtar. Ajo nuk mund tė tjetėrsohet, as mund tė pėrvetėsohet, as mund tė sakrifikohet pėr qėllime politike e karrieriste. Andaj performansat e paraqitjes moderniste apo surrealiste tė figurės sė Adem Jasharit, janė nė pajtim me atė flamurin e ri, ku ėshtė pėrjashtuar paraprakisht ēdo pėrmbajtje kombėtare, madje janė sanksionuar edhe ngjyrat kuq e zi.Koka e Adem Jasharit e afishuar nė teknikėn bardh zi, afishimi i flamurit tė ri i Kosovės, largimi i Flamurit kombėtar nga objekti i Qeverisė sė Kosovės, anashkalimi i Himnit kombėtar nė Akademinė e mbajtur mė 6 mars 2008, nė Sallėn e Kuqe nė Prishtinė, pėrmbajtja e muzikės serioze e Filharmonisė sė Kosovės me fragmente nga jeta baritore “shkon djali pėr mal dhe digjet nga malli pėr syzezėn”, janė pjesė e kėsaj performanse, e cila gjithsesi se shėnon njė kthesė tė re nė rrugėn drejt paparashikueshmėrisė, po nuk shėnon kthesė drejt krenarisė sė ligjshme kombėtare, drejt krenarisė sė vėrtetė ademjasharjane.


Rruga drejt konvertimit pėr nė “kosovarizėm” tashmė ėshtė e hapur. Kjo nuk do tė duhej tė bėhej nė emėr tė Adem Jasharit, as nė emėr tė vlerave tė luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, madje as nga ata qė veten e identifikojnė me kėto vlera. Sepse ky “intervenim” lėndon ndjenjat e atyre shqiptarėve, tė cilėt me siguri se nuk do t’ i pėrgjigjen kėtij konvertimi tė ri, meqė konvertimi nuk do tė bėhet me mjete tė dhunės dhe as me joshje pėr zhvillim ekonomik, apo pėr ndonjė pėrfitim tjetėr.


Nė 10 vjetorin e rėnies sė legjendarit Adem Jashari dhe tė 55 Jasharėve tė tjerė, nė Prekazin historik tė shqiptarėve nuk pamė asgjė tė re dhe nuk ishte kryer asgjė nga ajo qė ka filluar shumė vjet mė parė. Kanė kaluar 10 vite dhe asnjė pllakė pėrkujtimore, asnjė simbol fizik i pėrjetėsimit nuk ėshtė vendosur te koka mbi varrin e Adem Jasharit, ku prehen nė pėrjetėsi eshtrat e tij dhe tė 55 dėshmorėve tė tjerė tė varrosur 10 vjet mė parė nė vendin, i cili pėrfshihet nė Kompleksin Memorial. ( Foto: Varrezat e 56 dėshmorėve nė Prekaz )


Vėnia e kurorave tė luleve mbi dheun e Varrezave tė Dėshmorėve nė Prekaz nxjerrė nė sipėrfaqe indolencėn e atyre, qė aq me bujė e patetikė flasin pėr heroizmin e Adem Jasharit, pa u skuqur fare pėr faktin se edhe 10 vjet pas luftės ende nuk ka filluar, as edhe faza e parė e ndėrtimit tė Kompleksit Pėrkujtimor nė Prekaz, ende asgjė nuk ėshtė materializuar nė planin fizik, por gjithēka ėshtė realizuar vetėm me fjalė, nė performansat e imagjinatės paragjykuese surrealiste, ilustruar me fjalėt “Bac u kry”.


Gjendja e varrezave nė vendin ku prehen eshtrat e Legjendarit dhe realiteti faktik i jetės mjaft tė zvetėnuar nė Kosovė e demanton mė sė miri kėtė mesazh paragjykues politik.


Mos tė bėjmė “hop” ende pa kėrcyer dhe tė mos themi “u krye” ende pa u kryer madje as pjesėrisht aspirata e Adem Legjendarit.· Autori ėshtė Drejtor i Radios Kosova e Lirė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-01-2012, 16:55   #7
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Re: Adem Jashari

"Bac u kry!"Ėshtė parullė e indolentėve,hipokritėve tė pa pėrgjegjshėm.Me dijtė ē'ėshtė ai sllogan,nuk kishin me e pėrmend nė ēdo hap,kah shkojnė!
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2012, 00:09   #8
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Adem Jashari

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2012, 01:47   #9
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Adem Jashari

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin
"Armėt nuk i kemi marrė qė t“ia dorėzojmė armikut, por qė ta luftojmė deri nė fishekun e fundit"

LEGJENDARI ADEM JASHARİ

Mos t'a lėmė malin me dushk,
Tė na ndryshkė allti e pushk’.


Fjalė tė shkruara nė murin e kullės legjendare
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2012, 02:01   #10
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 7,999
Thanks: 1,577
Thanked 1,433 Times in 542 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Adem Jashari

Adem Jashari ishte komandantim legjendar i Ibrahim Rugoves .. dora e djatht e tijė ...lavdi i qoft shpyrti ..

R.I.P.
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2012, 02:10   #11
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Adem Jashari

Zemra e tij reh edhe se ka ndaluar,ne rinin e pranveres se perhereshme te liris.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2012, 08:04   #12
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Re: Adem Jashari

Respekt dhe nderime gjithė familjes sė tij!
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2012, 09:19   #13
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Adem Jashari

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
Adem Jashari ishte komandantim legjendar i Ibrahim Rugoves .. dora e djatht e tijė ...lavdi i qoft shpyrti ..

R.I.P.
po pse bre po thua ashtu
po qysh more ne pik te dfites po rr....
mos more mos ta nien kush
se as qeni nuk e han ket rren tanen
rreth 7.000.000 shqiptar e din qe rren e kulluar eshte kjo
po ai as varrin nuk deshti tia vizitoi Legjendarit e familjes se tina
per se vdekuri
e le ma per se gjalli

nuk e di ku ka provokim ma te rand qe i bahet familjes jashari dhe shokve te ti se ti qe u ke ba

kerko falje e bjeri pishman more
po ti skoke nvete hiq per bes
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2012, 09:22   #14
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Adem Jashari

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
Adem Jashari ishte komandantim legjendar i Ibrahim Rugoves .. dora e djatht e tijė ...lavdi i qoft shpyrti ..

R.I.P.


komandant i ibrahim rugovnes ishte ky more shoq
e mos e perzij Legjendarin me rugovnen
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2012, 10:27   #15
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Adem Jashari

.................................................. ............................................
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2012, 10:36   #16
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Adem Jashari

.................................................. .................................................. ............
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2012, 10:37   #17
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Adem Jashari

.................................................. .................................................. .................................................. .....................................

http://www.youtube.com/watch?v=0GY3o..._order&list=UL
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2012, 11:52   #18
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Re: Pėrgjigje e: Adem Jashari

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
Adem Jashari ishte komandantim legjendar i Ibrahim Rugoves .. dora e djatht e tijė ...lavdi i qoft shpyrti ..

R.I.P.

Inderuari Busavata,

Konstatimi yt i lartė pėr heroin legjendar Adem Jasharin ėshtė plotėsisht i gabueshėm dhe aspak i vėrtetė.Adem Jashari ka luftuar,ishte Komandant dhe ka dhėnė jetėn pėr lirinė e gjithė shqiptarėve tė Kosovės...Nėse nuk e ke ditur,dije tani.Nuk kam pritur aq poshtė qė do tė biesh .Pėrshėndetje.
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2012, 13:24   #19
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 7,999
Thanks: 1,577
Thanked 1,433 Times in 542 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Adem Jashari

I nderuari Irfan Cana edhe i nderuari Llapi ,

ju pershendes , edhe po ju them edhe nje here se deri nje kohė kan pas bashkpunim shum te mirė Ibrahim Rugova edhe Komandanti Legjendar Adem jashari .. deri ne vitin 1996 ... mos mendoni se disa punė behen vetvetiu ...

ne vitin 1996 , presidenti i Shqiprisė Sali Berisha u ban thirje te gjitha partive Shqiptare te Kosoves ( ne a't kohė thuja se te gjith Kosovaret ishin LDK ) , qe te bashkohen me opoziten serbe te udh'hequr nga Vuk Drashkoviqi , d.m.th., me “serbėt e mirė” kundėr Millosheviēit, duke e reduktuar ēėshtjen kombėtare shqiptare nė njė problem tė demokracisė brenda Serbisė.

pra , Shqiptarve te Kosoves nuk mbetet tjeter perveq formimit te nje ushtrije per mbrojtjen e popullit edhe nje njeriu i cili do ta prezentonte apo ma mir me than Internacionalizonte Kosoven edhe problemet e saja ne skenen politike nderkomtare .. e keta ishin :

- Adem Jashari = Lufta e armatosur - UēK
- Ibrahim Rugova = lufta paqesore me mjete diplomatike - LDK
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2012, 13:34   #20
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Re: Adem Jashari

Idea e Ibrahim Rugovės dhe e Adem Jasharit... ėshtė fytyra e vėrtetė e rezistencės sė shqiptarėve tė Kosovės...
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur