Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-08-2016, 22:44   #1
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,340
Thanks: 193
Thanked 310 Times in 237 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Kam vene re se ne qendrimin qe mbahet ndaj figurave qe kane zoteruar siparin e politikes dhe te shtetit Shqiptar, behet nje trajtese e anshme deri e skajshme, bazuar kryesisht ne historiografine e kohes se diktatures komuniste, veēanerisht e kam fjalen per Ahmet Zogun dhe Enver Hoxhen.

Vleresimi objektiv nuk eshte i lehte, edhe se kane kaluar 25 vjet nga renia e diktatures, sidomos tani qe zhqenjimi ndaj politikaneve e "shtetareve" tane eshte mbare-popullor.

Do tu lutesha te jepen mendime e argumenta sa me historike (dhe jo histerike), ashtu dhe vleresime sa me te bazuara ne realitetin e kohes ne te cilen kryen aktivitetin secili prej tyre.

Falemnderit!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2016, 23:07   #2
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 15,565
Thanks: 4
Thanked 3,125 Times in 2,072 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Nga kush pret pergjigje?
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-08-2016, 12:59   #3
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 165 Times in 124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Kam vene re se ne qendrimin qe mbahet ndaj figurave qe kane zoteruar siparin e politikes dhe te shtetit Shqiptar, behet nje trajtese e anshme deri e skajshme, bazuar kryesisht ne historiografine e kohes se diktatures komuniste, veēanerisht e kam fjalen per Ahmet Zogun dhe Enver Hoxhen.

Vleresimi objektiv nuk eshte i lehte, edhe se kane kaluar 25 vjet nga renia e diktatures, sidomos tani qe zhqenjimi ndaj politikaneve e "shtetareve" tane eshte mbare-popullor.

Do tu lutesha te jepen mendime e argumenta sa me historike (dhe jo histerike), ashtu dhe vleresime sa me te bazuara ne realitetin e kohes ne te cilen kryen aktivitetin secili prej tyre.
Falemnderit!
Zogu ishte dore e zgjatur per kosovaret,madje pati kerkuar nga Turqia riatdhesimin e tyre.Sot e asj dite nji pjese e kosovarve jon te vendosur atje.Ju dha mbeshtetje ,ju afroi toka,bagti,kafshe per te punuar token qe te mbijetonin. Shpifjet nga rezhimi ishin ato qe e nguliten ne memorjen e qytetarve se gjoja Ai ishte spijun ,tradhtar etj.
Ai ishte nji qeverises modern por qe e kishte te veshtir te qeveris me nji popull te 'holle'

Enveri ,edhe ai kishte me shum merita se sa gabime ne qeverisje.zaten vetem per vetem arriti duke u rreshtuiar her ne nji aleance e her tek nji tjeter per ta ruajtur ate pake Shqiperi.Sikur Ai tani te ishte gjall ,shqiperi ,nga nji deponi bunkeresh do ta shendrronte Shqiperin nji kopsh me lule.
Nuk do falej detė e as male.
tash kemi nji shtet prej kartoni qe zhbehet ne furtunen e pare!
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-08-2016, 14:27   #4
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,617
Thanks: 917
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Kam vene re se ne qendrimin qe mbahet ndaj figurave qe kane zoteruar siparin e politikes dhe te shtetit Shqiptar, behet nje trajtese e anshme deri e skajshme, bazuar kryesisht ne historiografine e kohes se diktatures komuniste, veēanerisht e kam fjalen per Ahmet Zogun dhe Enver Hoxhen.

Vleresimi objektiv nuk eshte i lehte, edhe se kane kaluar 25 vjet nga renia e diktatures, sidomos tani qe zhqenjimi ndaj politikaneve e "shtetareve" tane eshte mbare-popullor.

Do tu lutesha te jepen mendime e argumenta sa me historike (dhe jo histerike), ashtu dhe vleresime sa me te bazuara ne realitetin e kohes ne te cilen kryen aktivitetin secili prej tyre.

Falemnderit!

Duaje...Pash Zotin ēe ke hap kėtė temė. Jo pėr ndonjė gjė por kėto janė joshje pėr nostalgjikėt e enverit, edhe ata nga Kosova. Nė fakt Kosovarėt nuk e dinė por ai i shpėtojė ata duke i lėnė nė derė tė hasmit. Ata nė nderė tė hasmit jetuan shumė mė mirė se ne nė vendin tonė nėn ditktaturėn e tij.

Pastaj mė duket njė krahasim i padrejtė ky midis Zogut dhe enverit. Njėri krijoj shtetin e parė shqiptarė tjetri e ndau dhe e shkatėrrojė. Shkatėrroj edhe njeriun edhe tė ardhmen e atij vendi pėr shekuj me rradhe. Ja ēfar bėhet atje nga fara qė ai mbolli gjatė diktaturės zhtazore qė krijojė.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-08-2016, 17:15   #5
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,340
Thanks: 193
Thanked 310 Times in 237 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
Nga kush pret pergjigje?
Une pres pergjigje prej forumistesh qe kane njohuri e dijeni per te dy ata.

Fjala vjen, nga cila familje rjedhe Ahmet Zogu, e nga cila Enver Hoxha - me qe jemi ketu, thuhet se eshte i zene nga bimbashi turk, etj.

Ose tjeter, ēfar arsimimi kishte njeri, dhe ēfare tjetri.

Kur e ku i filluan veprimtarite e tyre politiko-ushtarake, ashtu dhe shtet-formuese/shkatrruese.

Etj.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-08-2016, 19:40   #6
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,364
Thanks: 210
Thanked 1,025 Times in 688 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Te dy i ka vene italiani qe te komandonin, vetem se Enverit i takoi me shume kohe. Nuk mund ta quaj Zogun tradhetar pasi qysh ne fillim ishte thjesht nje pakt me Italine qe te na "pushtonin" ushtarakisht. Them te na "pushtonin" pasi kemi qene gjithnje nen protektoriatin e Perandorise Romane. Enveri nuk ishte komunist, madje i luftoi keta te fundit dhe kete e ka shpjeguar shume bukur Bedri Spahiu. Te dy te ashtuquajtura qeverri ishin vetem per te kontrolluar shqiperine ne shqerbim te Italise dhe "xhelatit" amerikan.


p.s. sa per shkollen dhe prejardhjen e tyre nuk i plaste shume njeriut se do vinin dy te tjere...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-08-2016, 22:13   #7
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,340
Thanks: 193
Thanked 310 Times in 237 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Photoshop Shiko postimin
...

p.s. sa per shkollen dhe prejardhjen e tyre nuk i plaste shume njeriut se do vinin dy te tjere...
Ketu mund te mos jem plotesisht dakord me ty, i dashur photo - mbase do na duhen per te krijuaar "profilin" sa me te plote te politikan-shtetarit Shqiptar, gjithmon ne sherbim te te huajit!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-08-2016, 23:30   #8
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,479
Thanks: 5,107
Thanked 3,670 Times in 1,520 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 97
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Qe te dy kane nje fill te trashe dhe te pa zgjidhshem me historine: Erdhen ne pushtet me ndihmen e pa kursyer te yugosllaveve dhe i sherbyen atyre!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2016, 18:03   #9
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,340
Thanks: 193
Thanked 310 Times in 237 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Qe te dy kane nje fill te trashe dhe te pa zgjidhshem me historine: Erdhen ne pushtet me ndihmen e pa kursyer te yugosllaveve dhe i sherbyen atyre!
Ta pranosh kete do te thote te njohesh vetem historiografine komuniste.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 04:35   #10
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 804
Thanks: 527
Thanked 317 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Zogu ka nje histori te detajuar qe nga femijeria e deri ne diten qe vdiq. Perfaqsues i Matit ne shpalljen e pavarsise( jo firmetar),ishte vetem 17 vjec. Betejat e ndryshme ndaj serbeve. pastaj minister i brendshem i qeverise se Lushnjes.Mepas kryeminister,president e deri tek shpallja monark. Enveri krejt i panjohur del ne skene ne moshen 33-35 vjecare dhe si i preferuar i jugosllaveve ( popovic, mugosha etj) katapultohet ne krye te shtetit shqiptar. Mepas dihen bemat.

Ka shume ndryshime midis ketyre dy njerezve. Por kane nje te perbashket,te dy ishin shqiptare dhe te dy u munduan te eleminojne me cdo kusht kundershtaret. Se kush ia arriti me mire qellimit kjo dihet.

Zogu vari nje prift i cili haptas ishte ne rebelim (lufte) me te. Enveri vari,pushkatoi,sakatoi,internoi,burgosi me qindra prifterinj e shkaterroi me qindra kisha e xhamia.

Zogu kur u largua mori ca para me vete per te mbajtur qeverine ne mergim deri ne nje kthim te mundshem pas lufte.Kjo u propagandua si vjedhja e shekullit nga komunistet dhe akoma besohet nga shume idiote.

Enveri erdhi dhe gjeja e pare qe beri rropi gjithe tregtaret e cdo njeri qe kishte bere prokopi duke i akuzuar si gjakpires te popullit e si kulake. (keta nuk ishin popull per klomunistet). vetem ne Korce u grabiten 560 kg flori ne pak dite. Shume me teper kjo se ajo per ca akuzojne Zogun.

Zogu nuk i mbylli kufijte dhe pasaporta njihej kudo.

Enveri mbylli kufijte dhe vriste,sakatonte,burgoste e inernonte edhe familjet e atyre qe tentonin te iknin jashte.

Sado vend i varfer prona nuk u cenua ne kohen e Zogut.

Enveri me shoke vetem ne Tirane sekuestruan mbi 1500 shtepi e vila e i perdoren ato per zyra dhe per banim per nje mori hajdutesh qe erdhen nga rrethet e ndryshme e u vendosen ne shtepite e "armiqve"

Ne kohen e Zogut respektoheshin te gjitha besimet.

Enveri i zhduku me gjithe varre.

Zogu e pat mbaruar nje shkolle ushtarake.

Enveri nuk mbaroi asgje..

Enveri e urrente Zogun

Zogu i dha burse per ne France, pune ne ambasade ne Belgjike,leje per dyqan ne Tirane, te drejte per te dhene mesim ne Korce.

A doni me per keta te dy?
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 12:24   #11
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,479
Thanks: 5,107
Thanked 3,670 Times in 1,520 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 97
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

MURIK- kam jashte mase respekt per ty por ja qe kete rradhe rruget (idete)tona ndahen.... AHMET ZOGU nuk ndermori asnje reforme gjate 16 vjeteve qe sundoi ne Shqiperi, per permiresimin e jetes se bashkeqytetareve te vet, nuk mbrojti kurre interesat e shtresave me te dobta apo te popullit te varfer qe fatkeqsisht ne ate kohe perbente mbi 87% te popullsise, (jo pak me duket apo jo???), qeverisi me klane dhe fise sic beri PD pas viteve 90' mentalitet tipik turkoshak dhe bizantin, vrau dhe preu patriote te vertete si Bajram Curri, syrgjynosi te gjithe kundershtaret politike, dhe e perseris akoma: erdhi ne fuqi me ndihmen e jugosllaveve, dhe po me ndihmen e tyre tentoi te rikthehej prap ne Shqiperi, pas viteve 45 , duke mos lene gur pa levizur . Mos na e shitni ZOGUN hero te kombit per hater te Zotit!!! Historia aty eshte, duam apo nuk duam ajo eshte e shkruar dhe nuk e ndryshojme dot as ti as une dhe askush tjeter...ENVERI le te mbaje mbi supe gjynahet e veta, por ama ZOGUN mos na e propagandoni si largpames dhe vizionar, te zot dhe te mencur, me te mire etj etj...Nje bajge mbeten qe te dy! respekte!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 14:51   #12
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,617
Thanks: 917
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
MURIK- kam jashte mase respekt per ty por ja qe kete rradhe rruget (idete)tona ndahen.... AHMET ZOGU nuk ndermori asnje reforme gjate 16 vjeteve qe sundoi ne Shqiperi, per permiresimin e jetes se bashkeqytetareve te vet, nuk mbrojti kurre interesat e shtresave me te dobta apo te popullit te varfer qe fatkeqsisht ne ate kohe perbente mbi 87% te popullsise, (jo pak me duket apo jo???), qeverisi me klane dhe fise sic beri PD pas viteve 90' mentalitet tipik turkoshak dhe bizantin, vrau dhe preu patriote te vertete si Bajram Curri, syrgjynosi te gjithe kundershtaret politike, dhe e perseris akoma: erdhi ne fuqi me ndihmen e jugosllaveve, dhe po me ndihmen e tyre tentoi te rikthehej prap ne Shqiperi, pas viteve 45 , duke mos lene gur pa levizur . Mos na e shitni ZOGUN hero te kombit per hater te Zotit!!! Historia aty eshte, duam apo nuk duam ajo eshte e shkruar dhe nuk e ndryshojme dot as ti as une dhe askush tjeter...ENVERI le te mbaje mbi supe gjynahet e veta, por ama ZOGUN mos na e propagandoni si largpames dhe vizionar, te zot dhe te mencur, me te mire etj etj...Nje bajge mbeten qe te dy! respekte!
Pėrshėndetje, pėr temėn nuk ka ēfar tė them mė. I kam thėnė nė temat e tjera tė hapur pėr tė dy. Por shkrimi jot ėshtė retorikė e vjetėr. Ėshtė mirė tė lexoni dhe tė merrni pėr referenca disa burime pėrpara se tė formoni bindje tė forta pėr diēka. Zogu nuk erdhi nė pushtet me ndihmėn e sėrbėve, Zogu rimori qeverinė qo Noli ja mori me forcė dhe me armė. Zogu bėri paktė edh me serbėt edhe me grekėt tė cilat nuk i zbatoj kurrė. Ai ishte mjeshtėr i mashtrimit, ishte manipulues, ishte njė politikan I vret qė dinte si tė eleminonte ata qė I bėnin atentate edhe dint si tė bėnte kundėrshatrėt e tij politik tė punonin pėr atė. Mirqėnie ekonomike e kohės se Zogut nuk mund tė krahasohet kuuuurrre me atė tė hoxhės. Napoloni shqiptar i kohės ishte ndėr mė tė fuqishmit nė europe. Grekėt dhe serbėt vinin tė punonin nė Shipėri ashtu si bėn shqiptarėt mbas rėnjes sė diktaturės hoxhiane 50 vjet me vonė. Po ashtu Zogu ishte i pari qė ndau fen nga shteti. Ishte i pari qė ndaloj veshjet anadollake nė Shqipėri. Kėta janė vetėm pak nga shumė gjėra pozitive qė ai bėri gjatė kohės qė sundoj. Zogu ishte i vetmi udhėheqės me vizion pozitiv pėr vendin. Nuk po e bėn njeri Zogun hero. Hoxha ishte pederast shpirt ligė dhe kriminel i lindur. Pėr mendimin tim njė krahasim me tė dyve ėshtė aq i pa vend sa tė krahasosh njė lavire rrugėsh, me njė grua tė martuar me fėmijė.

Pak pėr atė qė the pėr PD. Tani si ta ha mėndja ty se brėnda 1 viti mbas rėnies sė diktaturės qė sundoj me grusht tė hekurt u krijuan banda tė fuqishme turkoshak siē e quajte ti me tė cilėt Berisha arriti tė mposhtė nemeklaturėn qė kishte nė dorė sigurimin, policinė, ushtrinė, pronat, ekonominė, gjithēka. Sidomos kur Ramzi, Nexhmia dhe shokėt e tyre kishin ndėrtuar monarkine e tyre dhe vazhduan tė mbretėrojnė gjat gjith kohės, biles edhe sot. Vėrtet beson ti se kishe dhe ka dy parti nė atė vend edhe sot?
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 15:01   #13
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,231
Thanks: 10,281
Thanked 5,706 Times in 3,845 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Referenca dhe burimet jane qe bej zagollin e sollen serbet ne pushtet me BAJONETA.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 15:06   #14
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 4,617
Thanks: 116
Thanked 479 Times in 382 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Zogu u perzu nga pushteti me bajoneta. Thjesht rimori pushtetin qe populli ia pat dhan me vote. Te tjerat jan pallavra komuniste
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 15:08   #15
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,231
Thanks: 10,281
Thanked 5,706 Times in 3,845 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Per mua tema eshte e konsumuar me.....KOHE.
Buste mund ti beni kujt te deshironi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 15:11   #16
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 4,617
Thanks: 116
Thanked 479 Times in 382 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Qashtu system a qashtu
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 15:13   #17
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,231
Thanks: 10,281
Thanked 5,706 Times in 3,845 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Edhe esat pashe te toptajnave mund ti beni permendore.
Ne beograd e ka jedan.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 15:57   #18
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,617
Thanks: 917
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kunadhe Shiko postimin
Referenca dhe burimet jane qe bej zagollin e sollen serbet ne pushtet me BAJONETA.
Edhe pastaj....? Edhe Skėnderbeu bėrei aleanca me serbėt, edhe Naim Frashėri u ul nė tavolinė me to nėpėrmjet delegatėve, kujtoni ju se aleancat behen pa interesa reciproke. Ēfar I ndodhi Shqipėrisė nga marre veshjet qė Zogu bėri me serbet dhe sa nga ato u zbatuan? Apo hajt marim referencat qė na vinė pėr mbar neve duke trajtuar ēdo gjė jashtė kohės dhe rrethanave.

Mbase nuk meriton tė ket bust vetėmqė hiku kur prezenca e tij do tė kishte qėne edomosdoshme, por pėr tė tjerat nuk keni ēfar tė flisni. Bini si kunderargument Luigj Gurakuqin e tė tjerė pėr tė cilėt nė fakt nuk dihet asgjė.

Kriminelin hoxha e keni akoma hero lufte kur nė tė vėrtet ai luftojė shqiptarėt pėrbrenda pėr pėrfitimet e serbėve dhe rusėve. Serbėt i kishim vėllezėr gjat hoxhės pėrpara ishin hasėm. Zogu I ka luftuat serbėt. Ai kriminel vazhdojė ti vrasi shqiptarėt pėr njė gjysmė shekulli. Ėshtė munges objektiviteti ti krahasosh kėta tė dy.

Nejse...
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 16:04   #19
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,624
Thanks: 4,429
Thanked 5,269 Times in 3,351 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

bir selman i nenes ke te qaj me pare. vetem se gjyshja ime thonte qe ne kohen e zogut kemi jetuar me mire se tani
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 16:12   #20
BATO
______
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 566
Thanked 1,176 Times in 614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Per keto dy figura historike eshte bere shume propagande.

Zogu ishte nje figure pozitive dhe patriotike, por mbi te u hodh shume balte nga komunistet.

Kurse dulla ishte nje figure negative.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur