Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-08-2016, 16:19   #21
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,941 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Edhe pastaj....? Edhe Skėnderbeu bėrei aleanca me serbėt, edhe Naim Frashėri u ul nė tavolinė me to nėpėrmjet delegatėve, kujtoni ju se aleancat behen pa interesa reciproke. Ēfar I ndodhi Shqipėrisė nga marre veshjet qė Zogu bėri me serbet dhe sa nga ato u zbatuan? Apo hajt marim referencat qė na vinė pėr mbar neve duke trajtuar ēdo gjė jashtė kohės dhe rrethanave.

Mbase nuk meriton tė ket bust vetėmqė hiku kur prezenca e tij do tė kishte qėne edomosdoshme, por pėr tė tjerat nuk keni ēfar tė flisni. Bini si kunderargument Luigj Gurakuqin e tė tjerė pėr tė cilėt nė fakt nuk dihet asgjė.

Kriminelin hoxha e keni akoma hero lufte kur nė tė vėrtet ai luftojė shqiptarėt pėrbrenda pėr pėrfitimet e serbėve dhe rusėve. Serbėt i kishim vėllezėr gjat hoxhės pėrpara ishin hasėm. Zogu I ka luftuat serbėt. Ai kriminel vazhdojė ti vrasi shqiptarėt pėr njė gjysmė shekulli. Ėshtė munges objektiviteti ti krahasosh kėta tė dy.

Nejse...
Mungese objektiviteti?????
90% ishin fshatare dhe me malarje.
Kenetat jane kthyer perseri....mos humbisni kohe kot me krahasime.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 16:37   #22
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kunadhe Shiko postimin
Mungese objektiviteti?????
90% ishin fshatare dhe me malarje.
Kenetat jane kthyer perseri....mos humbisni kohe kot me krahasime.
Nuk mund te krahasosh ne menyre te drejteperdrejte shqiperine e viteve te komunizmit dhe ate gjate kohes se Zogut. Njeri krijoj/ngurtezoj shtetin e pare shqiptare te porsadale nga trusnia 500 vjecare otomane, mes lufterave ballkanike dhe boterore. Kurse tjetri nje pederast, kriminel i lindur me i pershtatshmi per ti ngulur thiken e fundit 'shqiptarizmit'. Qekan thare kenetat dhe ja hodhi shqiptari. U than kenetat me viktimat e sistemit vrastar hoxhian. U than kenetat me nje popull sklleve qe i sherbeu faraonit gjakatar me fanatizem edhe pse nuk kishin buke te hanin ne nje kohe qe ai familja dhe shoqeria e tij jetonin si mbreter. Te pakten ne kohen e Zogut ata qe ishin te pakenaqur mund edhe te hiknin nga Shqiperia kurse gjate hoxhes ishe i denuar te jetoje ate jete mizerje sepse po te dentoje ti shpetoje te vriste. Emigracioni shqiptare mbas renies se diktatures hoxhiane qe sundoj me dore te herkurt per 45 vjet mori permasat e eksodid biblik. Nuk ishte pare kurre me pare nje gje e tille ne europe. Nejse...
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 16:39   #23
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,941 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Te ishte dulla i perkryer nuk ja prishnin varrin.
Pra kohe e humbur.
Vasa Cubrilloviq ka bere memorie me 1937.
Lexohini pastaj arsyetoni.
Vazhdoni....
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 16:53   #24
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kunadhe Shiko postimin
Te ishte dulla i perkryer nuk ja prishnin varrin.
Pra kohe e humbur.
Vasa Cubrilloviq ka bere memorie me 1937.
Lexohini pastaj arsyetoni.
Vazhdoni....
Nuk ja prishi njeri varrin dulles jo. dullen e nxoren prej aty per ta mbrojtur ne rast se dikush do te merrte guximin te bente dicka te tille. Po kujt ja mbante te sipermerrte dicka te tille? Njesoj sikur nexhimja dhe ramizi gjoja ben burg . Njerezit edhe sot kan firke ta permendin per keq pevec disa nga ata qe pesuan diktaturen hoxhiane me se keqi.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 16:57   #25
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,941 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Nuk ja prishi njeri varrin dulles jo. dullen e nxoren prej aty per ta mbrojtur ne rast se dikush do te merrte guximin te bente dicka te tille. Po kujt ja mbante te sipermerrte dicka te tille? Njesoj sikur nexhimja dhe ramizi gjoja ben burg . Njerezit edhe sot kan firke ta permendin per keq pevec disa nga ata qe pesuan diktaturen hoxhiane me se keqi.
Ke te DREJTEN si i persekutuar qe ke qene.
As me shume dhe as me pak.
Kshu MANO....
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 17:07   #26
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kunadhe Shiko postimin
Ke te DREJTEN si i persekutuar qe ke qene.
As me shume dhe as me pak.
Kshu MANO....
Nuk po flas si i persekutuar, po flas si shqiptare qe perjetoj kohen e enverit. Njeriu harron urine (vuajtjet ekonomike) kurse deprivimin e lireise, padrejtesite kurre. Ne te njejten vorbull ishim te gjithe disa e pesuan me shume disa me pake, por heqja e lirise ishte per te gjithe njesoje. Te gjithe duhet ta gjykojme ate kohe per ate qe ishte, sepse te gjith ishim aty. Ishim te gjith pjese e nje populli skllave qe ju nenshtrua klases sunduese plotesisht, nese nuk ju nenshtroje te shfarroste gjith faren e fisin. Me dhunen shteterore nuk luftohet dote sidomos kur ne nje koher arrin te bej popullin te luftoje per te ashtu si ndodhi ne shqiperi. Gjat kohes se Zogut gjera te tilla ishin te pa imagjinueshme. Keto perjudha nuk mund te krahasohen kurre nga asnje kendveshtrime. Zogu kishte te keqiat e veta, ishte karrierist, ndoshta vuante nga madheshtia, u be edhe diktator mbasi u vetshpall mbret i shqipetareve. Une nuk e konsideroj Zogun mbretin time, kurren e kurres por ama sic thash nuk mund te krahasohen kurre keta te dy.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 19:32   #27
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,451
Thanks: 209
Thanked 354 Times in 270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Nuk po flas si i persekutuar, po flas si shqiptare qe perjetoj kohen e enverit. Njeriu harron urine (vuajtjet ekonomike) kurse deprivimin e lireise, padrejtesite kurre. Ne te njejten vorbull ishim te gjithe disa e pesuan me shume disa me pake, por heqja e lirise ishte per te gjithe njesoje. Te gjithe duhet ta gjykojme ate kohe per ate qe ishte, sepse te gjith ishim aty. Ishim te gjith pjese e nje populli skllave qe ju nenshtrua klases sunduese plotesisht, nese nuk ju nenshtroje te shfarroste gjith faren e fisin. Me dhunen shteterore nuk luftohet dote sidomos kur ne nje koher arrin te bej popullin te luftoje per te ashtu si ndodhi ne shqiperi. Gjat kohes se Zogut gjera te tilla ishin te pa imagjinueshme. Keto perjudha nuk mund te krahasohen kurre nga asnje kendveshtrime. Zogu kishte te keqiat e veta, ishte karrierist, ndoshta vuante nga madheshtia, u be edhe diktator mbasi u vetshpall mbret i shqipetareve. Une nuk e konsideroj Zogun mbretin time, kurren e kurres por ama sic thash nuk mund te krahasohen kurre keta te dy.
Koncepti i LIRI-se kuptohet e perjetohet ndrysh per njerez te ndryshem, por per disa eshte ende koncept i panjohur dhe i pa-provuar. Liria e individit mund te ushtrohej ne kohen e Zogut, kurse ne kohen e dulles ishte vetem liria e vete-dulles.

Krahasimi i periudhave mund te jete i pa-vend, por krahasimi i figurave eshte i mundshem, duke patur si mates kontributin per vendin, per Shqiptarizmen, per progresin (megjithse nuk jam progresivist).

Pyetja ime e drejtperdrejt eshte: a e nxorri dot Shqiperine nga vendi i fundit ne Ballkan e Europe?

Mund te ndertohen, prishen e ri-ndertohen monumente, vepra arti, vepra industriale etj, etj, por prishja qe pesoi Shqiptari me njeriun e ri te partajs eshte jashtzakonisht afatgjate dhe aktualisht me rjedhoja tejet te negative dhe te demshme.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 19:36   #28
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 19,151
Thanks: 4,774
Thanked 5,603 Times in 3,577 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 254
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Koncepti i LIRI-se kuptohet e perjetohet ndrysh per njerez te ndryshem, por per disa eshte ende koncept i panjohur dhe i pa-provuar. Liria e individit mund te ushtrohej ne kohen e Zogut, kurse ne kohen e dulles ishte vetem liria e vete-dulles.

Krahasimi i periudhave mund te jete i pa-vend, por krahasimi i figurave eshte i mundshem, duke patur si mates kontributin per vendin, per Shqiptarizmen, per progresin (megjithse nuk jam progresivist).

Pyetja ime e drejtperdrejt eshte: a e nxorri dot Shqiperine nga vendi i fundit ne Ballkan e Europe?

Mund te ndertohen, prishen e ri-ndertohen monumente, vepra arti, vepra industriale etj, etj, por prishja qe pesoi Shqiptari me njeriun e ri te partajs eshte jashtzakonisht afatgjate dhe aktualisht me rjedhoja tejet te negative dhe te demshme.
dujsiv kush? se jane dy ..veri dhe meti
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 20:45   #29
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Koncepti i LIRI-se kuptohet e perjetohet ndrysh per njerez te ndryshem, por per disa eshte ende koncept i panjohur dhe i pa-provuar. Liria e individit mund te ushtrohej ne kohen e Zogut, kurse ne kohen e dulles ishte vetem liria e vete-dulles.

Krahasimi i periudhave mund te jete i pa-vend, por krahasimi i figurave eshte i mundshem, duke patur si mates kontributin per vendin, per Shqiptarizmen, per progresin (megjithse nuk jam progresivist).

Pyetja ime e drejtperdrejt eshte: a e nxorri dot Shqiperine nga vendi i fundit ne Ballkan e Europe?

Mund te ndertohen, prishen e ri-ndertohen monumente, vepra arti, vepra industriale etj, etj, por prishja qe pesoi Shqiptari me njeriun e ri te partajs eshte jashtzakonisht afatgjate dhe aktualisht me rjedhoja tejet te negative dhe te demshme.
Shqiperia nuk ishte e fundit as ne ballkan dhe as ne europe gjate perjudhes qe qeverisi Zogu, te paken jo ne ballkan. Mbas diktatures hoxhiane ajo u rendit dhe vazhdon edhe sot te jet me e varfer jo vetem ne europe por edhe ne ballkan. Kaq mjafton te dihet dhe kupton mire se cfar i beri shqiperise dhe shqiptarit ai sistem vrastar.

enveri dhe Zogu nuk mund te krahasohen ne asnje aspekt. Eshte poshterim i keti te fundit te krahasohet me nje ordiner, lavir rrugash, i cili nuk diti te perfitoj as nga bursa qe Zogu vet ja dha per te studjuar ne France. Ju dha mundesia te behej njeri kurse ai zgjodhi rrugen e tij te natyrshme prej rrugaci qe ishte.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 21:15   #30
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,735
Thanks: 5,470
Thanked 3,917 Times in 1,652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 99
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

MANO- me permend nje reforme, nje perpjekje apo dicka tjeter qe beri qeveria e ZOGUT per ta nxjerre vendin nga feudalizmi i thelle qe e kishte mbytur gjate sundimit te tij 20 vjecar! ah.. po desh harrova, ndermorri reformen per heqjen e ferexheve me duket....Te me kuptosh drejt: duke mos mbivleresuar figuren e Zogut sic po bejne sot ne Shqiperi dhe jasht saj (sepse per mbivleresim behet fjale dhe jo per vleresim, -pra 2 nocione te kunderta) nuk do te thote qe jam pro figures se Enverit, por thjesht i konsideroj bajga qe te dy! Nje pikpamje tjeter e imja eshte se Zogu, vertet nuk i beri gjemen atij populli (si pasardhesit e tij), por ama nuk i beri edhe shume te mira qe te hynte ne historine e ndritur te atij kombi. Thjesht hyri nga dera e historise por doli nga dritarja e saj dhe natyrisht qe la gjurmen e tij.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 21:44   #31
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
MANO- me permend nje reforme, nje perpjekje apo dicka tjeter qe beri qeveria e ZOGUT per ta nxjerre vendin nga feudalizmi i thelle qe e kishte mbytur gjate sundimit te tij 20 vjecar! ah.. po desh harrova, ndermorri reformen per heqjen e ferexheve me duket....Te me kuptosh drejt: duke mos mbivleresuar figuren e Zogut sic po bejne sot ne Shqiperi dhe jasht saj (sepse per mbivleresim behet fjale dhe jo per vleresim, -pra 2 nocione te kunderta) nuk do te thote qe jam pro figures se Enverit, por thjesht i konsideroj bajga qe te dy! Nje pikpamje tjeter e imja eshte se Zogu, vertet nuk i beri gjemen atij populli (si pasardhesit e tij), por ama nuk i beri edhe shume te mira qe te hynte ne historine e ndritur te atij kombi. Thjesht hyri nga dera e historise por doli nga dritarja e saj dhe natyrisht qe la gjurmen e tij.
Zogu ishte projektori i kongresit te lushnjes. Ishte ai qe i dha fund marrjeve te pushtetit me fuqi kur e beri shqiperine monarki. Beri kodin civil qe per ate kohe ishte teper progresive. Ne fakt edhe sot e kesaj dite kodi civili nuk eshte ven ne pune ashtu sic duhet. Dhe e beri kodin me intelektualet qe kishin mbaruar shkolla juridike ne France, ata qe disa vite me pare i kishte denuar me burgime si pjese marres te rrevoltes se Vlores. Ne ate kohe ka patur kundershtar ideologjik, deri diku edhe te armiaqesuar por kurre ne ate shkalle qe ndodhi gjate diktatures hoxhiane por edhe mbas. Arriti te bej shtetin shqiptare me gjith te gjitha standartet europiane te kohes, dhe Shqiperia gjate kohes qe sundoj Zogu kishte mirqenie ekonomike dhe mbarvajte te pergjithshme te popullsise si ne asnje vend tjeter te ballkanit. Ne nje kohe qe shtetet me kulture disa mijevjecare po ndertonin diktatura cnjerezore. Perjudha e Zogut ka qene me e mera e historise tone! Ndoshta nuk mund te quhet pejudh e arte por mund ta quajm me e mira.

U munda te veri reformen agrare ne zbatim por nuk pati mundesi sepse kjo do ta bente armik me pjesen e pasur te vendit. Dhe nuk e zbatoj dote, por ky qe projekt i tij. Keto mund te duken si gjera supeficiale per ne qe jetome ne vitin 2016 por per kohen ishin jo pak te veshtira. Nuk dua te hy me thelle, se debate te tilla me kan merzitur.

Une nuk po mbivleresoj figuren e Zogut aspak, vetem se po ve ne dukje disa arritje qe per kohen ishin jo pak te veshtira per tu bere. Dhe se shikoj qe nje pjese e mire e shqiptareve stigmatizojne Zogun pothuajse njesoj si gjate diktatures. Shqiptaret jane te mesuar me te degjuar dhe jo me te lexuar.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 22:11   #32
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,735
Thanks: 5,470
Thanked 3,917 Times in 1,652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 99
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

I dashur Mano, nuk e hedh poshte teresisht figuren e tij, biles mund te konfirmoj qe dicka beri, biles me kujtohet nga gjyshi im kur isha i vogel i cili me thoshte qe ne kohen e tij kishte 2 here ne jave (te merkure dhe te premte) vaporrele-vaporr pra anije me avull (avullore) qe benin rrugen e Italise dhe niseshin nga Durresi, dhe kryesisht tregetonin prodhime zejtarie etj gjera te vogla te ktij lloji. Marrveshjet e tij me Italine ishin shume te disfavorshme per Shqiperine e varfer te asaj kohe..... Ajo qe ve ne dukje eshte qe nuk e ndriti Shqiperine me sundimin e tij per ta ngritur ne piedestale! Sa per krijimin e shtetit, mund te them qe edhe Enveri beri shtet (sipas menyres se tij) pasi lufta dhe ndryshimi i rendit shoqeror e coi Shqiperine ne piken zero, edhe S. Berisha beri shtet pas ndryshimit te sistemit (edhe ky po si pas menyres se tij) ne vitet 90' dhe po ashtu edhe ata qe erdhen pas ketij te fundit bene (ribene/rithemeluan) shtet pas kolapsit te 97', edhe ky corapekuqi i Ripjelljes pretendon qe beri shtet pas 2013 saqe na e permend akoma cdo dite ne TV edhe pse kane kaluar mbi 3.5 vjet, edhe ai qe do vije pas ketij te fundit do pretendoje e do thote po te njejtat gjera e keshtu me rradhe.....
Ka dicka qe nuk shkon ne kte pune....besoj qe ne jemi akoma i vetmi vend qe besojme dhe kemi nevoje per UN-in, individin, leader-in, nje mentalitet i superuar ne kohe dhe akoma i shekullit te 19/20 pra shume i prapambetur! Ja pra pse kapemi dhe mbahemi fort pas figures se individit dhe nuk vlersojme apo promovojme stafin, grupimin,shoqerine,etj etj...
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2016, 23:19   #33
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,476
Thanks: 211
Thanked 1,055 Times in 710 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Ketu mund te mos jem plotesisht dakord me ty, i dashur photo - mbase do na duhen per te krijuaar "profilin" sa me te plote te politikan-shtetarit Shqiptar, gjithmon ne sherbim te te huajit!

Gjerat i nderlikojne ata qe na komandojne, por themeli eshte i thjeshte. Kur nuk duan te djegin duart e Tyre perdorin mashat si Zogu apo Enveri.


p.s. kundershtaret politke eleminohen si ne feudalizem, socializem dhe kapitalizem.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2016, 00:01   #34
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Mos u mundo kot me Manon se i ėshtė kėputur teli te koha e Zogut, pėr tė mirėn tėnde e kam se do tė iki mundimi dėm.
Vetėm me Manon nuk ju hikėn mundimin kot nėse argumentoni ashtu si argumenton Baba.

Tema ishte krahasimi midis Zogut dhe enverit. Pėr mua nuk mund tė krahasohen me gjith tė kėqijat qė pati Zogu. Por unė e njoh veprimtarinė e Zogut nga njė kėndvėshtrim tjetėr. Nga pėrbrėnda. Zogu futi njė nga gjyshėrit e mij nė burg sepse mori pjesė nė revoltėn e Vlorės. Pati mosmarrėveshje edhe me gjyshin tjetėr madje e hoqi nga puna pėr 2 vjet kėshtu qė parė nga kėndvėshtrimi personal unė duhet tė flas keq pėr atė. Por ja qė nuk ka qėnė ashtu siē ėshtė pėrfolur gjat diktaturės. Gjėrat duhet tė trajtohen brėnda kohės dhe hapėsirės qė ndodhėn. Nuk mund tė krahasohen sepse Zogu qe nė qeveri pėr shumė vitetė dhe nuk bėri kurrė krimet ndaj popyllit tė tij, pėrēarjen e shqiptarpve ashtu siē bėri enveri. Zogu bėri shumė gjėra pozitive por do tė gjykohet gjithmone pėr aktin e tij tė fundit. Hiken kur erdhi Italia.


Nejse fol e rruj ve thon shkodranėt
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2016, 15:53   #35
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 902
Thanks: 631
Thanked 383 Times in 248 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
MURIK- kam jashte mase respekt per ty por ja qe kete rradhe rruget (idete)tona ndahen.... AHMET ZOGU nuk ndermori asnje reforme gjate 16 vjeteve qe sundoi ne Shqiperi, per permiresimin e jetes se bashkeqytetareve te vet, nuk mbrojti kurre interesat e shtresave me te dobta apo te popullit te varfer qe fatkeqsisht ne ate kohe perbente mbi 87% te popullsise, (jo pak me duket apo jo???), qeverisi me klane dhe fise sic beri PD pas viteve 90' mentalitet tipik turkoshak dhe bizantin, vrau dhe preu patriote te vertete si Bajram Curri, syrgjynosi te gjithe kundershtaret politike, dhe e perseris akoma: erdhi ne fuqi me ndihmen e jugosllaveve, dhe po me ndihmen e tyre tentoi te rikthehej prap ne Shqiperi, pas viteve 45 , duke mos lene gur pa levizur . Mos na e shitni ZOGUN hero te kombit per hater te Zotit!!! Historia aty eshte, duam apo nuk duam ajo eshte e shkruar dhe nuk e ndryshojme dot as ti as une dhe askush tjeter...ENVERI le te mbaje mbi supe gjynahet e veta, por ama ZOGUN mos na e propagandoni si largpames dhe vizionar, te zot dhe te mencur, me te mire etj etj...Nje bajge mbeten qe te dy! respekte!
eshte debat i gjate e nuk po them qe Zogu ishte engjell por nuk mund te krahasohet me Enver Hoxhen per nga egersia e paranoia e ketij te fundit. Edhe koha ne pushtet ishte shume e shkurter per Zogun. Ato 11 vjet monarki u bene goxha pune te mira dhe pati nje stabilitet qe nuk e pati kurre me pare. Hoxha krijoi iluzionin e stabilitetti por 45 vjet u mbajt ne pushtet mbi gjakun e mijra njerezve duke fillu nga ish kundersharet e deri te njerezit e vet me te besuar.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2016, 10:28   #36
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,451
Thanks: 209
Thanked 354 Times in 270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Shqiperia nuk ishte e fundit as ne ballkan dhe as ne europe gjate perjudhes qe qeverisi Zogu, te paken jo ne ballkan. Mbas diktatures hoxhiane ajo u rendit dhe vazhdon edhe sot te jet me e varfer jo vetem ne europe por edhe ne ballkan. Kaq mjafton te dihet dhe kupton mire se cfar i beri shqiperise dhe shqiptarit ai sistem vrastar.
...
Per saktesi historike, Shqiperia nuk ekzistonte si vend e shtet deri sa erdhi Ahmet Zogu minister i brendshem, president e mbret. Se cili vend ishte pas Shqiperise ne Europe/Ballkan, nuk jam ne dijeni.

Kodi civil, reformat ne fushen e administrates e rendit publik, financave etj. e bene Shqiperine nje vend me te cilin mund te flitej me normalitetin europian.

Sa per arsimin, qe apolegjetet e diktatures e bejne 90% analfabetizem, mjafton te permendim licete, shkollat teknike qe u hapen ne kohen e satrapit Zog, te cilat mundesuan shtrirjen e arsimit edhe ne trojet e tjera Shqiptare me vone.

Me ata "kuadro" qe bene shkollim brenda e jashte vendit (perfshi edhe shokun enver, i cili nuk pati "mundesi" ta mbaroje per arsye qe dihen fare mire) u vendos administrata fillimisht sapo mbaroi lufta - pastaj partia e shoku enver, sipas urdherit te beogradit, boshatisen dyqanet e magazinat e tregtareve, dhe i bene ngarkese per Jugosllavi.

E sa "pastaj" te pergjakshme ka shoku enver vetem e vetem te ruante pushtetin e tij personal.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
i vjetėr 06-09-2016, 12:43   #37
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,476
Thanks: 211
Thanked 1,055 Times in 710 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Zogu besonte ne Zot
Enveri Ateist
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2016, 13:22   #38
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,941 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Fiton ahmeti....si besimtar!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2016, 14:01   #39
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,134
Thanks: 870
Thanked 1,239 Times in 755 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Njeri me i keq se tjetri, lakmitar, vrases, egoista, te pa bese; ne mos them qe njeri prodhoj tjetrin. E ndihmoj duke i dhene burse studimi por qe ja ktheu ne burse komunizmi per kombin.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2016, 14:03   #40
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,941 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Snowden apo si quhet e quajne tradhtar.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur