Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-09-2016, 21:03   #41
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,453
Thanks: 210
Thanked 354 Times in 270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

E pyetne Ahmet Zogun ne nje nga oborret mbreterore te Europes te asaj kohe se perse i adresoheshin "Naltmadheri", kur monarket zakonisht adresohen "Madheri". U gjegj Zogu: "Ne Shqiperi, pavarsisht nga statusi ekonomiko-shoqeror, secili shtetas e konsideron veten mbret, ndaj e mora kete titull nderimi, etj, etj."

Mbase edhe ne ketu ne forum jemi te gjithe mbreter e mbreteresha (me bashkeshorte te ndrishem).

Pjella e laverit e konsideronte popullin sovran, ahere kur i dilte situata nga dora, dhe sajonte nje perdreqje per te larguar pergjegjesine vetjake. Nuk ka kujt ti ngjaje?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
i vjetėr 07-09-2016, 21:44   #42
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,476
Thanks: 211
Thanked 1,055 Times in 710 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

zogun s'dihet kush e polli
enverin e polli e ema me sulltanin turk
enveri gjak aristokrat
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2016, 10:58   #43
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,453
Thanks: 210
Thanked 354 Times in 270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
zogun s'dihet kush e polli
enverin e polli e ema me sulltanin turk
enveri gjak aristokrat
Jo, or ti i kshillit! Dihen fare mire, ne tere ruzullin se kush "pjell".

Prabllemi osht se me ke, apo kush e ka nxene. Laverin e paska pjellur e ema me sulltanin turk (me sakte osman), ndersa per ta nxene thuhet me bimbashne. Togeri kushedi se nga cili pyll i Azise minore kesh dalur.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2016, 11:07   #44
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,476
Thanks: 211
Thanked 1,055 Times in 710 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Jo, or ti i kshillit! Dihen fare mire, ne tere ruzullin se kush "pjell".

Prabllemi osht se me ke, apo kush e ka nxene. Laverin e paska pjellur e ema me sulltanin turk (me sakte osman), ndersa per ta nxene thuhet me bimbashne. Togeri kushedi se nga cili pyll i Azise minore kesh dalur.
ka qene sulltan per dy a tre muaj (s'me kujtohet mire...gugello ca e do e mesoc) madje i martuar 5 here me duket.

-Ti shiko e ruaj porten mire...per te tjerat mos u bej merak.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2016, 14:41   #45
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,453
Thanks: 210
Thanked 354 Times in 270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
ka qene sulltan per dy a tre muaj (s'me kujtohet mire...gugello ca e do e mesoc) madje i martuar 5 here me duket.

-Ti shiko e ruaj porten mire...per te tjerat mos u bej merak.
Une kam nxene me libra, more elian70 - gugellimi nuk eshte aq i madh sa duket per arsimim e edukim. Siē duket paskemi ca diference moshe
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2016, 09:28   #46
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,476
Thanks: 211
Thanked 1,055 Times in 710 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Une kam nxene me libra, more elian70 - gugellimi nuk eshte aq i madh sa duket per arsimim e edukim. Siē duket paskemi ca diference moshe
Une vete ne gugellim e kishnjam lexuar dhe nuk te shkrova ke biblioteke apo jo qe te te gjykoja per edukimin dhe arsimimin tuaj... C'hyn diferenca e moshes? Une edhe 100 te arrije prape do ndihem si 20 vjec

p.s. Ty o Sali te pacim sa malet e na rrofsh per jete, sepse edhe qetsine na e ruan edhe shtepite na i shpeton nga zjarri edhe femijet qeshin dhe kendojne kur vjen zotrote po ato qe thua nuk jane te verteta.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2016, 10:19   #47
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 1,314
Thanks: 254
Thanked 440 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
edlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Te dy kane merita dhe te meta.... Per menimin tim meritat qe spikasin me shume tek sejcili....
1-Zogu beri shtet dhe e projektoi drejt perendimit...
2-Hoxha krijoi njeriun e ri (pa din e pa iman, kur thone pleqt) dhe shtetin qe gjeti e projektoi drejt lindjes...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2016, 10:51   #48
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 19,237
Thanks: 4,833
Thanked 5,667 Times in 3,615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 254
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Te dy kane merita dhe te meta.... Per menimin tim meritat qe spikasin me shume tek sejcili....
1-Zogu beri shtet dhe e projektoi drejt perendimit...
2-Hoxha krijoi njeriun e ri (pa din e pa iman, kur thone pleqt) dhe shtetin qe gjeti e projektoi drejt lindjes...
shtet bananesh kan bere te dy.
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2016, 11:28   #49
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,453
Thanks: 210
Thanked 354 Times in 270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
shtet bananesh kan bere te dy.
Varet se si kuptohet fjala/koncepti shtet bananesh. Ka edhe dallim midis shteteve banane.

Ahmet Zogu e mori nga hiēi dhe krijoi shtet, qofte ky edhe shtet bananesh - nuk e kishte te mundur te krijonte super-shtet.

Enver Hoxha, qysh ne embrion si banane jugosllave, pastaj banania u poq, dhe u be sovietike, pasketaj u poq edhe me shume, u be kineze, dhe pastaj u super-poq ...

Sot me globalizmin, bananizimi eshte trend bashk-kohor
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2016, 11:37   #50
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 19,237
Thanks: 4,833
Thanked 5,667 Times in 3,615 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 254
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Varet se si kuptohet fjala/koncepti shtet bananesh. Ka edhe dallim midis shteteve banane.

Ahmet Zogu e mori nga hiēi dhe krijoi shtet, qofte ky edhe shtet bananesh - nuk e kishte te mundur te krijonte super-shtet.

Enver Hoxha, qysh ne embrion si banane jugosllave, pastaj banania u poq, dhe u be sovietike, pasketaj u poq edhe me shume, u be kineze, dhe pastaj u super-poq ...

Sot me globalizmin, bananizimi eshte trend bashk-kohor
komshi nuk replikoj me ty se je antibrar.

ahmeti nqs donte te bente shtet pak kapitalizem i vogel nuk do i bente keq vendit. ai tjetri beri shtet me katundare.
ne 1984 shkon drejtori i uzines veglave bujqesore ne itali per te pare si behen lopatat kur Gjermani ne 1700 kishte qender spitalore
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2016, 12:11   #51
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,476
Thanks: 211
Thanked 1,055 Times in 710 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Te dy kane merita dhe te meta.... Per menimin tim meritat qe spikasin me shume tek sejcili....
1-Zogu beri shtet dhe e projektoi drejt perendimit...
2-Hoxha krijoi njeriun e ri (pa din e pa iman, kur thone pleqt) dhe shtetin qe gjeti e projektoi drejt lindjes...
te kam thene njemije here qe mos te shkruac me se e shikon? Dragia vuan nga deliri i bananeve dhe do i zere semundja te tjeret

p.s. Ti mos fol se jotem ka bere procken e madhe sot, ka marr para, posi 15 mije leke.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2016, 16:33   #52
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Varet se si kuptohet fjala/koncepti shtet bananesh. Ka edhe dallim midis shteteve banane.

Ahmet Zogu e mori nga hiēi dhe krijoi shtet, qofte ky edhe shtet bananesh - nuk e kishte te mundur te krijonte super-shtet.

Enver Hoxha, qysh ne embrion si banane jugosllave, pastaj banania u poq, dhe u be sovietike, pasketaj u poq edhe me shume, u be kineze, dhe pastaj u super-poq ...

Sot me globalizmin, bananizimi eshte trend bashk-kohor
Bananet e sotme apo pasardhesit e njeriut te ri po ja u shesin TOKAT....<miqve>.
Mendoj mustaqespicat me parfum.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2018, 12:48   #53
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,453
Thanks: 210
Thanked 354 Times in 270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

E kaluara e njė mbreti. Pse shqiptarėt e duan Zogun I ?

Nga Aurenc Bebja*, Francė – 17 Maj 2018

COMOEDIA (1928) : “AHMET ZOGU KA BĖRĖ PĖR SHQIPĖRINĖ, ATĖ QĖ ASNJĖ KRYETAR SHTETI NUK KA BĖRĖ DERI TANI PĖR VENDIN E TIJ.”

“Comoedia” ka botuar, tė enjten e 6 shtatorit 1928, nė faqen n°3, shkrimin e shkrimtarit, romancierit dhe gazetarit, Pierre Chanlaine, nė lidhje me arritjet (sukseset) e Ahmet Zogut gjatė udhėheqjes sė tij .

Aurenc Bebja, nėpėrmjet blogut tė tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellė pėr publikun shqiptar, tekstin ekskluziv tė gazetės franceze :

Z. Ahmet Zogu, President i Republikės sė Shqipėrisė, qė prej 31 janarit 1925, sapo u shpall Mbret i Shqipėrisė. Nėse disa kurora rrėzohen, tė tjera shfaqen. Kompensim i merituar.

Kur luftova nė Shqipėri, ishte vendi mė i prapambetur qė ekzistonte.

Njė vend i bukur, ku pėrrenjtė kapėrcejnė me gėzim pranė maleve gjigante, njė vend gjithashtu simpatik. Shqiptarėt e kanė mbrojtur gjithmonė gjuhėn e tyre ndaj shtypjes greke apo turke. Shqiptari ėshtė besnik ; Ai e ruan nderin. Nga tradita, ai ėshtė njė ushtar i mrekullueshėm. Etėrit e tij luftuan nė Fornovo (Fornoue) nė ushtritė e Henry III, Maximilien-it dhe Franēois I.

Ai ėshtė i matur. Ėshtė trim. Si mund tė mos e duam atė ?

Po, por para Ahmet Zogut, duhet tė thuhet se vendi nuk ishte shumė i sigurtė. Ky organizėm i vogėl ishte i infektuar me mikrobe – komitadjis – qė e hanin atė. Nuk kishte pushtet qendror. Dhe nėse rastėsisht fuqitė e mėdha do tė kishin vendosur njė, askush nuk do t’u bindej atyre.

Anarkia mbizotėronte dhe lindi pyetja, pavarėsisht simpatisė qė shqiptarėt kishin ngjallur, pavarėsisht protestave tė tyre tė rrepta dhe legjitime, nėse do tė ishim tė detyruar qė t’i ndajmė ata mes grekėve dhe jugosllavėve.

Ahmet Zogu u shfaq. Dhe vendi u transformua. Fillimisht, ai krijon njė Kushtetutė.


Dy dhoma. Dhoma e Deputetėve, e zgjedhur me votim tė drejtpėrdrejtė nga populli ; Ajo e Senatit, nė tė cilėn njė e katėrta caktohet nga Presidenti, pjesa tjetėr zgjidhet si deputetėt.

Presidenti i Republikės ėshtė nė tė njėjtėn kohė President i Kėshillit, si nė Shtetet e Bashkuara. Ai formon Kabinetin dhe ėshtė pėrgjegjės pėr Dhomėn e Deputetėve. I investuar nė detyrat e tij dhe i shqetėsuar nga pėrgjegjėsitė e tij, Ahmet Zogu punon. Ai ndėrtoi rrugė : atė tė Durrėsit pėr nė Tiranė ; atė tė Elbasanit pėr nė Korēė ; atė tė Tiranės pėr nė Shkodėr, e cila ndahet nga njė urė madhėshtore mbi lumin Mat.

Kompania Franceze e “Fives-Lille” ka ndėrtuar dy nga kėto vepra arti, midis Durrėsit dhe Tiranės, pėr tė cilat mund tė jetė krenare.

Kėtyre rrugėve u shtohet ajo e Beratit pėr nė Tiranė, e ndėrtuar kohėt e fundit, dhe ajo e Santi – Quaranta pėr Selanik, tė cilėn e kishim riparuar gjatė luftės dhe qė ai e riparoi sėrish.

Ahmet Zogu urdhėron qė tė qarkullojnė rrugėve shėrbime tė rregullta auto-transporti. Por, pavarėsisht gjithēkaje, meqė komunikimet janė tė ngadalta, ai krijoi tri linja avionėsh : Tiranė, Vlorė, Korēė ; Tiranė – Shkodėr, Brindisi, Vlorė.

Menjėherė, vendi u bė i sigurtė. Ahmet Zogu do t’i sigurojė atij mjete qė do tė mundėsojnė shkėmbime. Ai po ndėrton portin e Durrėsit. Njė kompani shqiptare ėshtė themeluar pėr tė prodhuar energjinė hidroelektrike tė nevojshme pėr veprimtarinė e qytetit. Njė hekurudhė – e para nė kėtė vend – ėshtė ndėrtuar mes Tiranės dhe Durrėsit ; tani ajo shtrihet deri nė portin e Vlorės.

Dhe pastaj, presidenti, metodikisht, por me energji, shfrytėzon – sė fundi – pasurinė e tokės : bakrin e rajonit tė Pukės, shfrytėzimin e naftės sė Elbasanit dhe tė Vlorės prej katėr kompanive – njė franceze, njė italiane, njė angleze dhe njė amerikane ; peshkarexhat e gjirit tė Vlorės, qė njė kompani franceze i ka dhėnė me qera, perlat e liqenit tė Ohrit, kuajt e vegjėl tė fushės sė Mukrės (Mursisė), tė cilėt njihen pėr rezistencėn e tyre dhe shitja e tė cilėve nė vendet fqinje ėshtė njė burim fitimesh i rėndėsishėm pėr Shqipėrinė.

Industritė e vjetra – fabrikat e sapunit, rafineritė e naftės (vajit), fabrikat e duhanit dhe tė alkoolit – mbrohen ; kultivimi i drithėrave dhe hardhive, zhvillohet. Dhe kur njė vend i organizuar tėrheq vėmendjen e tė tjerėve, dhe meqė duhet frymėzuar frika sė bashku me admirimin, Ahmet Zogu krijoi njė ushtri dhe njė xhandarmėri. Oficerė italianė dhe anglezė janė pėrgjegjės pėr organizimin e njėrės dhe tjetrės. Forcat e armatosura pėrbėjnė totalisht rreth njėzet mijė burra.

Ahmet Zogu ka bėrė pėr Shqipėrinė, atė qė asnjė kryetar shteti nuk ka bėrė pėr vendin e tij. U tha se ai kishte bėrė vetėm njė koloni italiane...Njė interpretim i gabuar! A do t’a lejonte patriotizmi shqiptar njė gjė tė tillė ? Nė tė vėrtetė, shqiptari, si tė gjitha vendet nė zhvillim, shfrytėzon pasurinė e tij nėpėrmjet kompanive tė huaja. Por konēesionet jepen nė bazė tė gjykimit (analizės) dhe vetėm nė rast tė ofertave tė barabarta fitojnė kompanitė italiane.”

Pierre Chanlaine

* Ēdo gazetė online apo print, ēdo portal qė merr kėtė shkrim duhet tė citojė autorin nė fillim tė shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francė) dhe burimin e informacionit nė fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe tė vendosė linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/...-vendin-e-tij/. Nė rast tė kundėrt mos e publiko kėtė shkrim.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
i vjetėr 19-05-2018, 10:21   #54
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,796
Thanks: 2,310
Thanked 2,663 Times in 1,460 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 315
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Mendoj se Zogu fillimin dhe fundin i kishte te pa lavdishme, pjesen tjeter beri mjaft duke e pas parasysh se ne cfare gjendje ishte Shqiperia ne ate kohe.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rex pėlqehet nga
i vjetėr 19-05-2018, 10:25   #55
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Mendoj se Zogu fillimin dhe fundin i kishte te pa lavdishme, pjesen tjeter beri mjaft duke e pas parasysh se ne cfare gjendje ishte Shqiperia ne ate kohe.
Keta qe i bejne hymne sot...jane GAFORRET PJELLade e djeshme.
AMFIBER me flamur.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 19-05-2018, 11:15   #56
Samiu
V.I.P
 
Avatari i Samiu
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 5,196
Thanks: 3,285
Thanked 2,204 Times in 1,019 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Samiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
E kaluara e njė mbreti. Pse shqiptarėt e duan Zogun I ?

Nga Aurenc Bebja*, Francė – 17 Maj 2018

COMOEDIA (1928) : “AHMET ZOGU KA BĖRĖ PĖR SHQIPĖRINĖ, ATĖ QĖ ASNJĖ KRYETAR SHTETI NUK KA BĖRĖ DERI TANI PĖR VENDIN E TIJ.”

“Comoedia” ka botuar, tė enjten e 6 shtatorit 1928, nė faqen n°3, shkrimin e shkrimtarit, romancierit dhe gazetarit, Pierre Chanlaine, nė lidhje me arritjet (sukseset) e Ahmet Zogut gjatė udhėheqjes sė tij .

Aurenc Bebja, nėpėrmjet blogut tė tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellė pėr publikun shqiptar, tekstin ekskluziv tė gazetės franceze :

Z. Ahmet Zogu, President i Republikės sė Shqipėrisė, qė prej 31 janarit 1925, sapo u shpall Mbret i Shqipėrisė. Nėse disa kurora rrėzohen, tė tjera shfaqen. Kompensim i merituar.

Kur luftova nė Shqipėri, ishte vendi mė i prapambetur qė ekzistonte.

Njė vend i bukur, ku pėrrenjtė kapėrcejnė me gėzim pranė maleve gjigante, njė vend gjithashtu simpatik. Shqiptarėt e kanė mbrojtur gjithmonė gjuhėn e tyre ndaj shtypjes greke apo turke. Shqiptari ėshtė besnik ; Ai e ruan nderin. Nga tradita, ai ėshtė njė ushtar i mrekullueshėm. Etėrit e tij luftuan nė Fornovo (Fornoue) nė ushtritė e Henry III, Maximilien-it dhe Franēois I.

Ai ėshtė i matur. Ėshtė trim. Si mund tė mos e duam atė ?

Po, por para Ahmet Zogut, duhet tė thuhet se vendi nuk ishte shumė i sigurtė. Ky organizėm i vogėl ishte i infektuar me mikrobe – komitadjis – qė e hanin atė. Nuk kishte pushtet qendror. Dhe nėse rastėsisht fuqitė e mėdha do tė kishin vendosur njė, askush nuk do t’u bindej atyre.

Anarkia mbizotėronte dhe lindi pyetja, pavarėsisht simpatisė qė shqiptarėt kishin ngjallur, pavarėsisht protestave tė tyre tė rrepta dhe legjitime, nėse do tė ishim tė detyruar qė t’i ndajmė ata mes grekėve dhe jugosllavėve.

Ahmet Zogu u shfaq. Dhe vendi u transformua. Fillimisht, ai krijon njė Kushtetutė.


Dy dhoma. Dhoma e Deputetėve, e zgjedhur me votim tė drejtpėrdrejtė nga populli ; Ajo e Senatit, nė tė cilėn njė e katėrta caktohet nga Presidenti, pjesa tjetėr zgjidhet si deputetėt.

Presidenti i Republikės ėshtė nė tė njėjtėn kohė President i Kėshillit, si nė Shtetet e Bashkuara. Ai formon Kabinetin dhe ėshtė pėrgjegjės pėr Dhomėn e Deputetėve. I investuar nė detyrat e tij dhe i shqetėsuar nga pėrgjegjėsitė e tij, Ahmet Zogu punon. Ai ndėrtoi rrugė : atė tė Durrėsit pėr nė Tiranė ; atė tė Elbasanit pėr nė Korēė ; atė tė Tiranės pėr nė Shkodėr, e cila ndahet nga njė urė madhėshtore mbi lumin Mat.

Kompania Franceze e “Fives-Lille” ka ndėrtuar dy nga kėto vepra arti, midis Durrėsit dhe Tiranės, pėr tė cilat mund tė jetė krenare.

Kėtyre rrugėve u shtohet ajo e Beratit pėr nė Tiranė, e ndėrtuar kohėt e fundit, dhe ajo e Santi – Quaranta pėr Selanik, tė cilėn e kishim riparuar gjatė luftės dhe qė ai e riparoi sėrish.

Ahmet Zogu urdhėron qė tė qarkullojnė rrugėve shėrbime tė rregullta auto-transporti. Por, pavarėsisht gjithēkaje, meqė komunikimet janė tė ngadalta, ai krijoi tri linja avionėsh : Tiranė, Vlorė, Korēė ; Tiranė – Shkodėr, Brindisi, Vlorė.

Menjėherė, vendi u bė i sigurtė. Ahmet Zogu do t’i sigurojė atij mjete qė do tė mundėsojnė shkėmbime. Ai po ndėrton portin e Durrėsit. Njė kompani shqiptare ėshtė themeluar pėr tė prodhuar energjinė hidroelektrike tė nevojshme pėr veprimtarinė e qytetit. Njė hekurudhė – e para nė kėtė vend – ėshtė ndėrtuar mes Tiranės dhe Durrėsit ; tani ajo shtrihet deri nė portin e Vlorės.

Dhe pastaj, presidenti, metodikisht, por me energji, shfrytėzon – sė fundi – pasurinė e tokės : bakrin e rajonit tė Pukės, shfrytėzimin e naftės sė Elbasanit dhe tė Vlorės prej katėr kompanive – njė franceze, njė italiane, njė angleze dhe njė amerikane ; peshkarexhat e gjirit tė Vlorės, qė njė kompani franceze i ka dhėnė me qera, perlat e liqenit tė Ohrit, kuajt e vegjėl tė fushės sė Mukrės (Mursisė), tė cilėt njihen pėr rezistencėn e tyre dhe shitja e tė cilėve nė vendet fqinje ėshtė njė burim fitimesh i rėndėsishėm pėr Shqipėrinė.

Industritė e vjetra – fabrikat e sapunit, rafineritė e naftės (vajit), fabrikat e duhanit dhe tė alkoolit – mbrohen ; kultivimi i drithėrave dhe hardhive, zhvillohet. Dhe kur njė vend i organizuar tėrheq vėmendjen e tė tjerėve, dhe meqė duhet frymėzuar frika sė bashku me admirimin, Ahmet Zogu krijoi njė ushtri dhe njė xhandarmėri. Oficerė italianė dhe anglezė janė pėrgjegjės pėr organizimin e njėrės dhe tjetrės. Forcat e armatosura pėrbėjnė totalisht rreth njėzet mijė burra.

Ahmet Zogu ka bėrė pėr Shqipėrinė, atė qė asnjė kryetar shteti nuk ka bėrė pėr vendin e tij. U tha se ai kishte bėrė vetėm njė koloni italiane...Njė interpretim i gabuar! A do t’a lejonte patriotizmi shqiptar njė gjė tė tillė ? Nė tė vėrtetė, shqiptari, si tė gjitha vendet nė zhvillim, shfrytėzon pasurinė e tij nėpėrmjet kompanive tė huaja. Por konēesionet jepen nė bazė tė gjykimit (analizės) dhe vetėm nė rast tė ofertave tė barabarta fitojnė kompanitė italiane.”

Pierre Chanlaine

* Ēdo gazetė online apo print, ēdo portal qė merr kėtė shkrim duhet tė citojė autorin nė fillim tė shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francė) dhe burimin e informacionit nė fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe tė vendosė linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/...-vendin-e-tij/. Nė rast tė kundėrt mos e publiko kėtė shkrim.
Edhe Hashim Thaqi e Ramush Haradinaj..e te tjeret me pare, e kan bo Kosoven L.A. nga rruget. Por gjendja sociale-shendetsore, per gati gjysmen e popullit sidomos, eshte skajmerisht TRISHTIM. Arsimimi eshte mjerim. Niveli i standartit te jetes, varferim. Mbi te gjitha TRADHETIA KOMBETARE e ketyre dyve (edhe te tjereve me pare) eshte coptimi i Kosoves. Keshtu do te shkruaj historia dikur me vone, po deshen ta bejne nga kendveshtrimi kombetar.

Keshtu ishte edhe me Zagarin...uuups Zogollin TRADHETAR, lidhur me "vilajetin" e Kosoves...


Mua, sinqerisht, me vjen keq megjithate per ju, qe ju vret kjo Ndergjegje e Tradhetise, por faji (si shkaktar i kesaj "vrasjeje te ndergjegjjes") eshte i juaji qe nuk e pranoni. Po ta pranonit kete faj, sigurisht qe do te ishte nje lehtesim e qetesim shpirtror per ju, madje edhe per brezat e juaj te ardhshem.
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2018, 18:37   #57
The Illyrian Warrior
Skiptar
 
Avatari i The Illyrian Warrior
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Mitrovicė, Dardania
Posts: 178
Thanks: 70
Thanked 94 Times in 31 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
The Illyrian Warrior ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Pergjigjja eshte dyte i kane bere dem, cili fali Shqiperin, ai ishte Zogu, cili e varferoj shtetin, ka qene Enveri po nuk e fali asnje cm toke, per kete meriton respekt por qe nuk ja fali kurre bashkepjesmarrjen ne masakren e Tivarit ku kishte edhe ky vete gisht.
The Illyrian Warrior nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2018, 19:42   #58
pleurat
V.I.P
 
Avatari i pleurat
 
Data e antarėsimit: Mar 2018
Posts: 367
Thanks: 76
Thanked 203 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
pleurat ėshtė njė i shkėlqyerpleurat ėshtė njė i shkėlqyerpleurat ėshtė njė i shkėlqyerpleurat ėshtė njė i shkėlqyerpleurat ėshtė njė i shkėlqyerpleurat ėshtė njė i shkėlqyerpleurat ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Kam vene re se ne qendrimin qe mbahet ndaj figurave qe kane zoteruar siparin e politikes dhe te shtetit Shqiptar, behet nje trajtese e anshme deri e skajshme, bazuar kryesisht ne historiografine e kohes se diktatures komuniste, veēanerisht e kam fjalen per Ahmet Zogun dhe Enver Hoxhen.

Vleresimi objektiv nuk eshte i lehte, edhe se kane kaluar 25 vjet nga renia e diktatures, sidomos tani qe zhqenjimi ndaj politikaneve e "shtetareve" tane eshte mbare-popullor.

Do tu lutesha te jepen mendime e argumenta sa me historike (dhe jo histerike), ashtu dhe vleresime sa me te bazuara ne realitetin e kohes ne te cilen kryen aktivitetin secili prej tyre.

Falemnderit!
Shoh qe ti i pari ke dhene argumenta histerike, nderkohe qe u lutesh te tjereve te japin argumenta historike.
Mesa duket nuk ja ke iden fare ku ndryshon histeria me historine.
Shkurt disa argumenta historike thelbesore, pozitive dhe negative per te dy diktatoret, gjithsesi te dy jane persona negative, shume negative.
Po rendis ato negativet ne fillim, dhe pozitivet ne fund.
Te dy ardhen ne pushtet me ndihmen e jugosllaveve aka serbeve, zogu edhe te ruseve te bardhe te Vrangelit.
Te dy ishin diktatore, njeri mbret i vetshpallur, tjetri diktator absolut i shqiperise.
Te dy punuan per serbin, Zogu ndihmoi ne pastrimin etnik te shqiptareve per ne turqi, me marrveshjen me pashicin, Enver Hoxha nuk beri asgje per shqiptaret e Kosoves, madje ka fakte historike qe ka ndihmuar serbet ne masakrat kunder tyre.
Zogu fali territore shqiptare, Enver Hoxha jo.
Zogu vodhi arin shqiptar pasi ne fillim e mblodhi, shperndau franga leter dhe mblodhi franga ari, me kte ar jetuan dhe jetojne akoma keta pinjollet e zogut te sotem.
Enver Hoxha mesa duket nuk vodhi gje, pervecse nje standarti diskret te jeteses shume me te mire sesa gjithe shqiptaret e tjere, them diskret sepse shtepia ime ketu ne U.S.A eshte me e mire se vila e Enver Hoxhes ne bllok.
Te dy eliminuan me vrasje bashkepuntoret e tyre me te ngushte si dhe kundershtaret, te dy ishin vrases te pameshirshem.
Ahmet zogu braktisi shqiperine ne diten e saj me te veshtire, pushtimin fashist, la vetem nje kapterr me origjine sllave ky (Mujo Ulqinaku), gjithsesi e meriton me te vertete titullin hero i shqiptareve.
Ndersa Enver Hoxha sipas gjasave, ne rast te nje sulmi, nuk do hiqte breket dhe tja mbathte, por do rezistonte fort, kishte dhen prova me pare me provokacionet greke dhe me gjeneral Petrit Dumen.
Argumenta pozitive.
Te dy ne nje fare menyre bene perpjekje per emancipimin e shoqerise shqiptare, per ta nxjerre nga bataku osman, per kete pune bene dhe ligje.
Te dy ndane shtetin nga feja dhe ndermoren hapa konkrete per ta c'fetarizuar shoqerine shqiptare, Enver Hoxha ne dukje shkoi ne ekstrem, por mesa duket jo dhe aq ne ekstrem, perderisa sot ka fondamentaliste ekstremiste si islamike dhe ortodokse(ne dijenine time nuk ka akoma ekstremiste katolike).
Zogu ishte disi me perparimtar sepse ne fakt pavarsisht se ishte nje mbret diktator, implementoi ne shqiperi nje legjislacion perendimor franko-zviceran, apo francez quajeni si te doni.
Si ne kohen e Zogut po ashtu dhe ne ate te Enver Hoxhes kishte mungese totale te pluralizmit politik.
Enver Hoxha ndermori disa hapa gjigande ne drejtim te industrializimit te vendit, i cili ishte terresisht nje vend feudal i tipit osman krejtesisht pa industri, beri elektrifikimin e vendit(me hidrocentralet e kohes se tij furnizohet akoma sot shqiperia).
Enver Hoxha zhduku analfabetizmin ne shqiperi me hapjen e mijra shkollave. Ndertoi universitetin e pare ne vend(eshte rasti te them se shqiperia ishte vendi i vetem ne europe pa nje universitet) i cili ishte per kohen nje universitet mesatar krahasuar me universitetet e tjera europiane, dhe me nivel shume me te larte sesa unversitetet e sotme kioska te shqiperise, ca jan kta ufot apo univ i Neim(Henry) Cilit.
Gjithsesi qe te dy mbeten figura shume me te fuqishme nese i krahason me politikanet e sotem sharlatane te shqiperise, nano, berisha, meta, rama and co, nga keta te fundit shqiperia s'ka pare asgje pozitive, zero. Ajo pak mirqenie qe mund te kene shqiptaret i dedikohet krejtesisht atyre, ose duke qene ne perendim, ose duke sjelle eksperience perendimore ne shqiperi. Kte qe po them tani e kuptojne shumica e antareve ketu, sukesin e tyre personal ja dedikojne fiks vetes se tyre dhe jo qelbesirave qe drejtojne dhe kane drejtuar shqiperine keto 27 vjetet e fundit.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga pleurat : 24-06-2018 nė 19:46
pleurat nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2018, 20:31   #59
pleurat
V.I.P
 
Avatari i pleurat
 
Data e antarėsimit: Mar 2018
Posts: 367
Thanks: 76
Thanked 203 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
pleurat ėshtė njė i shkėlqyerpleurat ėshtė njė i shkėlqyerpleurat ėshtė njė i shkėlqyerpleurat ėshtė njė i shkėlqyerpleurat ėshtė njė i shkėlqyerpleurat ėshtė njė i shkėlqyerpleurat ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ahmet Zogu vs Enver Hoxha

e ja keshtu...
ne shekullin e ardhshem, ne nje x forum futuristik nje x dujsiv futuristik do hape nje teme te tipit "muti versus kaka", edi rama versus sali berisha.
dhe do dale nje pleurat futuristik i cili do thote, te dy ishin fekale.
nen qeverisjen e njerit u krijuan ca piramida dhe ky njeri u tha mos cani byth se paret e shqiptarve jane te pastra, rrasini leket aty. tjetri premton 300 mije vende pune por ne fakt perze jashte shqiperise 500 mije persona te mjeruar ekonomikisht, njeri i shiti nafte serbit dhe donte ti falte detin grekut, ky tjetri i fali me pak det por gjithsesi i fali, sikur ta kishte detin e kristaqit......kot kshu me nje shembull te vogel banal sa per te kuptuar absurditetin skizofrenik te diktatoruceve arnaute, edi ramushi nxjerr nje ligj per te fituar ekskluzivisht dy tre persona te cilet kane tv private, aleksander frangaj qe zbriti n'tiron me kepuc t'shqyme e nja dy te tjer.
esht ligji i ri per televizionet i cili kerkon te rrjepe familjet me te keputura ne shqiperi me taksen e tv-se dhe ti rrase drejtperdrejt ne xhepat e ketyre dy tre qelbesirave. nje ligj absurd i cili nuk ekziston askund ne bote.

pastaj do dalin ca antare te tjere futuristike njeri gozhdes tjetri patkoit, fansat ramiste do flasin per lazaratizim dhe republiken e lazaratit, dhe do mburrin ramen, kurse salistet per shtetin ramisto-sajeqorist te kanabistanit, dhe do mburrin salen. te dyja palet ne lufte te perjetshme kush esht me i mir muti apo kaka?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga pleurat : 24-06-2018 nė 21:20
pleurat nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i pleurat pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur