Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-10-2016, 17:06   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Postime: 3,949
Thanks: 1,606
Thanked 933 Times in 400 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Tė mėsosh shqip nė Greqi nga mėsueset vullnetarePėr Aurela Kondurin ēdo fillim tetori ėshtė i veēantė. Ai ēasti kur dhjetėra fėmijė emigrantėsh shqiptarė tė shoqėruar nga prindėrit e tyre tė mbledhur pėrsėri nė njė prej ambienteve tė Universitetit “Aristotelis” tė Selanikut, mezi presin tė hyjnė brenda nė klasė, ėshtė njė nga ēastet mė tė bukura pėr tė dhe pėr kolegėt e saj.

Aurela ėshtė njė prej mėsuesve qė japin vullnetarisht mėsimin e gjuhės pranė shkollės shqipe nėn kujdesin e shoqatės “Nėnė Tereza”, qė pėr tė 15 vit radhazi ka hapur dyert pėr kėta fėmijė, raporton Tch.

Pavarėsisht se jeton 70 km larg Selanikut, ajo vjen ēdo tė diele pėr shumė vite rresht nga qyteti i Janitsase vetėm e vetėm nga pasioni dhe dashuria pėr tė mėsuar gjuhėn amtare tek kėta fėmijė. Po ēfarė e shtyn tė mohojė tė dielat pranė familjes dhe ku e gjen mbėshtetjen?

Kėnaqėsia mė e madhe pėr Aurelėn, por edhe pėr tė gjithė mėsuesit e kėsaj shkolle model pėr nga mėnyra e funksionimit vullnetar, ėshtė kur dėgjojnė se fėmijėt qė kanė ndjekur kėtu kurset e gjuhės shqipe, kur janė kthyer nė Shqipėri nuk kanė pasur vėshtirėsi tė fillojnė menjėherė studimet nė shkollat shqiptare, madje disa prej tyre kanė qenė tė suksesshėm si nė universitete shqiptare, ashtu edhe nė ato jashtė saj.

Pėr Aurelėn, gjuha ėshtė identiteti i njė kombi. Mėsimi i saj pėr fėmijėt e emigrantėve shqiptarė ėshtė njė detyrė, njė pėrgjegjėsi, njė obligim qė fillon nga vetė prindėrit e deri tek mėsuesit.

Pėrveē mėsimit tė gjuhės dhe ruajtjes sė traditės dhe identitetit, Aurela thekson se kjo pėrpjekje e gjithė stafit tė kėsaj shkolle dhe e vetė asaj ka pėr qėllim nė tė ardhmen integrimin e gjuhės shqipe nė sistemin grek tė arsimit.

Pėr njė gjė, Aurela ėshtė mė e sigurt se kurrė se do tė jetė gjithnjė e pėrkushtuar nė misionin e saj tė mėsimdhėnies sė gjuhės shqipe, pasi siē ajo thekson njė mėsues dhe aq mė tepėr ai i gjuhės mėmė, ėshtė ai qė u hap derėn e sė ardhmes fėmijėve.
__________________________________________________ _
http://koha.net/?id=27&l=136486
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 10-10-2016, 17:33   #2
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Postime: 911
Thanks: 2
Thanked 61 Times in 48 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Tė mėsosh shqip nė Greqi nga mėsueset vullnetare

Une po te isha president i Shqiperise, do ti kisha dhene titullin e Nderit , kesaj mesuese. Bravo i qofte kesaj.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur