Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-10-2016, 18:47   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,438
Thanks: 5,178
Thanked 2,515 Times in 1,222 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Nė Zarė tė Kroacisė hapet gjimnazi nė gjuhėn shqipe

Zyrtarisht filloi me punė gjimnazi me mėsim nė gjuhėn shqipe nė Zarė tė Kroacisė, ku drejtori i gjimnazit “Vlladimir Nazor”, Rade Shimiēeviq u uroi mirėseardhjen nxėnėsve me mėsim nė gjuhėn shqipe nė kėtė shkollė.

Ambasadori i Republikės sė Shqipėrisė nė Kroaci, Ilir Melo, nė fjalėn e tij tė rastit, ndėr tė tjera theksoi:

“Kjo ėshtė njė ngjarje e shėnuar dhe me rėndėsi tė veēantė dhe ėshtė ngjarje historike, sepse para 300 vjetėve kėtu kanė ardhur njė gjeneratė e shqiptarėve nga veriu i Shqipėrisė, por edhe njė gjeneratė tjetėr qė kanė ardhur nė 100 vitet e fundit. Ėshtė rast qė edhe arbėneshėt e Zarės tė mėsojnė gjuhėn shqipe. Ėshtė moment i rėndėsishėm historik se nė kėtė ditė ka filluar mėsimi nė gjuhėn shqipe pėr ta ruajtur gjuhėn, kulturėn dhe traditėn shqipe. Ambasada e Shqipėrisė, do tė japė gjithė ndihmesėn e duhur”, theksoi ndėr tė tjera Ambasadori Ilir Melo, raporton “Shqiptarja”.

Pėrfaqėsuesi i Ambasadės sė Kosovės, Uliks Emra, nė fjalėn e tij tė rastit mes tjerash theksoi:“Krenaria dhe pasuria mė e madhe e shqiptarėve ėshtė gjuha shqipe, dhe kjo ėshtė ngjarje jo vetėm historike por edhe e veēantė. Ambasada e Kosovės do tė mbėshtesė gjithė aktivitetet e kėtilla. Populli shqiptar ėshtė popull qė nuk harron dhe kurrė nuk do ta harrojė miqėsinė qė ka historikisht me popullin kroat”, pėrfundoi Uliks Emra.

Fjalė rasti mbajti edhe prof. Dr. Isak Shema, nga Universiteti i Prishtinės, autor i librit tė gjuhės shqipe pėr mėsim sipas “Modelit C”.

Po ashtu pėrshėndetėn edhe drejtoresha e Sh.F. “Dr. Kruno Krstiq”, Jasmina Mateshiq, prof. Dr. Maksimilijana Barabēiq, Melita Oreshkoviq etj.

Vlen tė theksohet se njė numėr i konsideruar i njerėzve janė edhe tė habitur me mbėshtetjen qė i jep populli dhe shteti, popull dhe shtet mjaft i civilizuar nė kėtė drejtim, pėr dallim nga popuj dhe shtet qė pengojnė dhe cungojnė arsimimin nė gjuhėn amtare shqipe.
Pas pėrmbylljes sė hapjes solemne tė mėsimit nė gjuhėn shqipe nė ciklin e shkollės sė mesme-gjimnazit nė Zarė tė Kroacisė, nė ambientet e Shoqatės kulturore tė arbėneshėve tė Zarės, “Vicko Zmajeviq” u bė promovimi i veprave tė prof. Dr. Isak Shema, nė gjuhėn shqipe dhe kroate, kushtuar veprimtarėve dhe krijimtarisė letrare tė Josip. V. Relės dhe Shime Deshpalit.

Padyshim se meritė pėr kėtė kanė nė rend tė parė vetė shqiptarėt qė jetojnė nė Zarė, tė mbėshtetur nga Bashkėsia e Shqiptarėve nė Zarė me nė krye Adem Shalėn, ligjet pozitive dhe vetė pozita e shqiptarėve jo vetėm nė Zarė por nė tėrė Kroacinė si dhe angazhimi permanent, vetėmohues dhe i pėrkushtuar i prof. Vesel Lekaj me bashkėpunėtorėt dhe bashkėveprimtarėt e tij.

Kėrkesa qė i ėshtė drejtuar Ministrisė sė arsimit tė Republikės sė Kroacisė, pėr mėsimin plotėsues “Modeli C”, qė mban kėtė numėr protokolli “Klasa: 602-03/15-05-00102; UBROJ:533-26-16-0006, datė 15 janar 2016) mė nė fund ėshtė miratuar pozitivisht dhe mundėsohet mėsimi plotėsues edhe pėr nxėnėsit shqiptar tė shkollave tė mesme nė Zarė.

Nė shkresėn-pėrgjigjen qė ka arritur nė adresė tė Shkollės “Vlladimir Nazor” Bashkėsisė sė Shqiptarėve nė Zarė dhe tė prof. Vesel Lekaj, nėnshkruar nga zv/ministri i arsimit tė Republikės sė Kroacisė shkruan:

“Ministria e arsimit, shkencės dhe sportit, ka marrė mendim profesional ekspertėsh nga Agjencioni pėr arsim dhe edukim me numėr protokoli: “KLASA: 602-01/15-01/0132; UBROJ:561-06/20-15-03, datė 10 qershor 2016”, pėr kurikulėn pėr lėndėn gjuha shqipe kultura, sipas “Modelit C” pėr shkollat e mesme nė Republikėn e Kroacisė dhe atė ua dėrgojmė”.

“Agjencioni pėr arsim dhe edukim, ka dhėnė mendim pozitiv pėr kurikulėn e lėndės gjuha shqipe dhe kultura sipas “Modelit C” pėr shkollat e mesme, qė nėnkupton qė sipas kurikulės sė pėrmendur, nga viti shkollor 2016/2017, mėsimi i gjuhės shqipe dhe kulturės (Modeli C), mundė tė mbahet- zhvillohet pėr nxėnėsit e interesuar pranė shkollės tuaj “Vlladimir Nazor””.

“Nė kuadėr tė kėtij plan-programi, tė miratuar nga Ministria e arsimit tė R. sė Kroacisė, sipas Standardeve Shtetėrore Pedagogjike tė edukimit dhe arsimimit, sipas gazetės Zyrtare (Narodne Novine 63/2008, cl.43, stav 3, alinea 3), nxėnėsit shqiptarė tė shkollės sė mesme do tė njihen krahas lėndėve tjera tė pėrgjithshme shkollore, edhe me lėndėt: gjuhė e letėrsi amtare-shqipe, histori, gjeografi, art figurativ dhe artin muzikor”.

“Sipas kėtij vendimi, nė mėnyrė eksplicite dhe shprehimisht thuhet se kuadri qė do tė zhvillojė mėsimin plotėsues nė gjuhėn shqipe, sipas modelit “C”, krahas posedimit tė kompetencave pedagogjike, duhet tė jetė njohės i gjuhės shqipe, duhet tė njohė simbolet kulturore tė Shqipėrisė dhe tė pakicės kombėtare shqiptare”.
__________________________________________________ ___

http://www.telegrafi.com/ne-zare-te-...gjuhen-shqipe/
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 17-10-2016, 08:29   #2
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,205
Thanks: 5
Thanked 126 Times in 104 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nė Zarė tė Kroacisė hapet gjimnazi nė gjuhėn shqipe

Ky eshte nje lajm qe na gezon te gjithve, dhe do ishte me interes qe shqiptaret qe shkojne per vakanci me makina, ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal te Zi etj vende, te ndalojne nga nje nate ne Zare, per ta perforcuar gjuhen shqipe aty. Kjo gje do ti ndihmonte edhe nga ana ekonomike banoret shqiptare te Zares.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur