Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-11-2016, 14:02   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,438
Thanks: 5,181
Thanked 2,515 Times in 1,222 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr neFlasin me gjuhėn e Skėnderbeut dhe e kanė ruajtur kulturėn me ēdo formė e mjet.
Martino: Teatri ėshtė instrumenti mė i rėndėsishėm pėr tė ruajtur sa mė gjatė gjuhėn tonė, gjuhėn e Skėndėrbeut.
Por sot gjuha e arbėreshėve ėshtė e rrezikuar. Lucia Martino, Presidente e Shoqatės “Vorea” nė njė intervistė pėr “Ora News” evidenton shqetėsimin, pasi thekson se gjuha nuk mėsohet nė shkolla dhe flitet shumė pak nga tė rinjtė.

Martino: Kam dy mbesa, nuk folin arbėrisht, pasi nuk e mėsojn ėmė nė shkollė. Ėshtė e rėndėsishme tė bėjnė shkollė pasi vetėm kėshtu mund tė kenė kontakt me gjuhėn, pasi vetėm kėshtu unė them se mund tė mos e harrojmė gjuhėn dhe kulturėn tonė.

“Bėni pėr ne”, ėshtė apeli direkt pėr autoritetet shqiptare pėr tė evituar kėtė rrezik.

Martino: Ne e ruajtėm pėr 500 vjet, tani ju bėni pėr ne.

Shqipėria pėr arbėreshėt ėshtė e bukura, ku kthehen me mall, por sot sfidat janė tė forta ndaj edhe kėrkohet forcimi i bashkėpunimit nė mėnyrė qė lidhja speciale tė qėndrojė e forte.

Martino: Vetėm kėshtu mund tė bėhemi bashkė dhe tė ruajmė mė shumė kulturėn arbėreshe qė ėshtė e juaja.

Gjuha dhe liturgjia sipas Martinos, kanė ndikuar nė ruajtjen e kulturės arbėreshe, ndėrsa evidenton ēfarė kanė arbėreshėt qė shqiptarėt e kanė humbur?

Martino: Ne kemi ca pjata qė nuk nuk i keni mė, kostumet. Gjuha arbėreshe ėshtė kopja origjinale, nė shqip ėshtė fotokopja.

Muzikaliteti i gjuhės arbėreshe, gėrshetuar me kėngėn dhe vallet tradicionale tė pėrcjella brez pas brezi vjen nė Tiranė si Odisea e gjatė e njė populli qė kthehet pėrsėri nė tokėn mėmė.
________________________________________
http://www.gazetaexpress.com/lajme-n...per-ne-280818/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 16:56   #2
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,205
Thanks: 5
Thanked 126 Times in 104 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

E kam thene me kohe, se televizionet shqiptare si TVSH, Top-Channel, Klan, Vizion-Plus, etj, tv te fuqishme, te transmentojne ēdo dite apo ēdo jave nga 1-2 ore emisione ne gjuhen e vjeter shqipe, ate arbereshe. Mundet te jepen edhe ore mesimi nepermjet tv, mbasditeve rreth orres 18-19.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pjer Thomas pėlqehet nga
i vjetėr 18-11-2016, 17:22   #3
xhori
V.I.P
 
Avatari i xhori
 
Data e antarėsimit: Feb 2016
Vendndodhja: MARCHE
Posts: 921
Thanks: 160
Thanked 349 Times in 201 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
xhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
E kam thene me kohe, se televizionet shqiptare si TVSH, Top-Channel, Klan, Vizion-Plus, etj, tv te fuqishme, te transmentojne ēdo dite apo ēdo jave nga 1-2 ore emisione ne gjuhen e vjeter shqipe, ate arbereshe. Mundet te jepen edhe ore mesimi nepermjet tv, mbasditeve rreth orres 18-19.
edhe 24 ore te transmetojne nuk ka me kthim mbrapa, shumica e arberesheve ne keto vitet e fundi u vjen turp te dallohen mé si shqiptar
__________________
pis milet
xhori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 17:34   #4
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,205
Thanks: 5
Thanked 126 Times in 104 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga xhori Shiko postimin
edhe 24 ore te transmetojne nuk ka me kthim mbrapa, shumica e arberesheve ne keto vitet e fundi u vjen turp te dallohen mé si shqiptar

E pse duhet t'ju vije turp, se 2% apo edhe 5% e emigranteve shqiptare bejne pislliqe. Po 98% apo 95% te tyre, qe punojne e jetojne me ndershmeri, me pune, ta hedhim poshte.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pjer Thomas pėlqehet nga
i vjetėr 18-11-2016, 18:10   #5
CERMENIKASI
I LARGUAR
 
Avatari i CERMENIKASI
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 1,631
Thanks: 327
Thanked 414 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
CERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Nėse gjuha amtare nuk pėrdoret ēdo ditė sėpaku mbrenda jetės familjare,shkolla asht e kotė .Shkolla vetėm ndihmon dhe pėrmirėson si psh nga dialekti te gjuha letrare.
__________________
Jam gegė por mos ma shajė kush Toskėrinė
CERMENIKASI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i CERMENIKASI pėlqehet nga
i vjetėr 18-11-2016, 18:12   #6
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 20,549
Thanks: 1,540
Thanked 1,475 Times in 1,076 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga xhori Shiko postimin
edhe 24 ore te transmetojne nuk ka me kthim mbrapa, shumica e arberesheve ne keto vitet e fundi u vjen turp te dallohen mé si shqiptar
pse duhet t'ju vije turp? E mbajten traditen me qindra vite dhe tani i kapi turpi?
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i thirsty pėlqehet nga
i vjetėr 18-11-2016, 18:14   #7
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 20,549
Thanks: 1,540
Thanked 1,475 Times in 1,076 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
E kam thene me kohe, se televizionet shqiptare si TVSH, Top-Channel, Klan, Vizion-Plus, etj, tv te fuqishme, te transmentojne ēdo dite apo ēdo jave nga 1-2 ore emisione ne gjuhen e vjeter shqipe, ate arbereshe. Mundet te jepen edhe ore mesimi nepermjet tv, mbasditeve rreth orres 18-19.
Cfare te transmentojne keta, se mos mendojne keta per te miren e vendit apo per popullin, per xhepat e tyre mendojne, te ishin si thua ti tjeter shqiperi do te kishim sot. Keta se pari duhet te mesojne te flasin gjuhen paster, se me shume fjale te huaja per percjellin lajmin, apo kur debatojne se fjale Shqip. Me keq se mua dhe Rexhi ketu ne forum lol
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 18:17   #8
lenci
::
 
Avatari i lenci
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,407
Thanks: 93
Thanked 667 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Arbėreshėt i kanė tė gjitha mundėsitė ligjore tė garantuara nga shteti italian pėr tė ruajtur gjuhėn dhe zakonet.
Nuk e dij nėse ėshtė nė tė gjitha qytezat dhe fshatet arbėreshe,por nė Piana qė kam vizituar,nuk i kishin dhe aq qejf shqiptarėt.
Preferojnė tė quhen italianė me origjinė arbėreshe.
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 18:22   #9
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,901
Thanks: 276
Thanked 277 Times in 202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Ndihma qė ēdokush nga ne mund tė japė, ėshtė qė tė bėjė turizėm nė zonat arbėreshe. Sa mė shumė shqiptarė tė shkojmė atje, tė lenė paratė te arbėreshėt e tė flasin nė ta nė shqip, aq mė e fortė bėhet rilidhja mes dy pjesėve tė ndara dhe ruhet gjuha. Turizmi shumė herė ka ruajtur ose ka rilindur gjuhė e kultura gati nė zhdukje.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Edvin83 pėlqehet nga
i vjetėr 18-11-2016, 18:23   #10
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
E pse duhet t'ju vije turp, se 2% apo edhe 5% e emigranteve shqiptare bejne pislliqe. Po 98% apo 95% te tyre, qe punojne e jetojne me ndershmeri, me pune, ta hedhim poshte.
Kush do i perdori.....cobanjet???
Si ke lexuar ne forum??????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 18:25   #11
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga CERMENIKASI Shiko postimin
Nėse gjuha amtare nuk pėrdoret ēdo ditė sėpaku mbrenda jetės familjare,shkolla asht e kotė .Shkolla vetėm ndihmon dhe pėrmirėson si psh nga dialekti te gjuha letrare.
Iken trojet....dhe gjuha bashke!!!!
RREGULLI i PARE i FORUMIT: flitet skipo anglo-fshatare-saksone gerxhesh dhe kullash.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 19:05   #12
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,476
Thanks: 211
Thanked 1,055 Times in 710 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Ndihma qė ēdokush nga ne mund tė japė, ėshtė qė tė bėjė turizėm nė zonat arbėreshe. Sa mė shumė shqiptarė tė shkojmė atje, tė lenė paratė te arbėreshėt e tė flasin nė ta nė shqip, aq mė e fortė bėhet rilidhja mes dy pjesėve tė ndara dhe ruhet gjuha. Turizmi shumė herė ka ruajtur ose ka rilindur gjuhė e kultura gati nė zhdukje.
Ata duan te mesojne shqip, jo ne...le te vijne ne Vlore se hap tre kurse gjuhesh dhe u mesoj edhe notin gratis...Eshte nxenesi qe shkon te mesuesi, or Tunxh!
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 19:44   #13
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,901
Thanks: 276
Thanked 277 Times in 202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Ata duan te mesojne shqip, jo ne...le te vijne ne Vlore se hap tre kurse gjuhesh dhe u mesoj edhe notin gratis...Eshte nxenesi qe shkon te mesuesi, or Tunxh!
Ata duan tė ruajnė gjuhėn shqipe tė vjetėr dhe kjo bėhet nėse dikush e ēmon atė. Shkon ti tė rimėsosh gjuhėn tėnde tė vjetėr, nuk kanė nevojė ata tė mėsojnė sesi ti thua 'aprovoj sėpportin xha tė shokuar maj frend'.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 19:54   #14
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,476
Thanks: 211
Thanked 1,055 Times in 710 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Ata duan tė ruajnė gjuhėn shqipe tė vjetėr dhe kjo bėhet nėse dikush e ēmon atė. Shkon ti tė rimėsosh gjuhėn tėnde tė vjetėr, nuk kanė nevojė ata tė mėsojnė sesi ti thua 'aprovoj sėpportin xha tė shokuar maj frend'.
ata te rruajne leshte se s'dine as ship e as italisht...
nuk flas per traditat e vjetra shqiptare

p.s. nuk ruhet gjuha ne toke te botes...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 18-11-2016, 20:03   #15
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,162
Thanks: 811
Thanked 726 Times in 387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Sa dem eshte bere, po them, 50-60 vitet e fundit nuk eshte bere per qindra vjet. Shkollat me detyrim, tv, interneti po sidomos zvogelimi i rolit te familjes dhe hapja e shoqerise ka sjelle panevojshmerine e ruajtjes se traditave dhe sidomos gjuhes.
E vetmja menyre, mendoj, eshte kthimi ne interes ekonomik i tradites dhe gjuhes dhe shfrytezimi i internetit dhe tv. Duhet nje organizim dhe vemendje e madhe qe per momentin mungon.
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 21:33   #16
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Nuk po mė habit fort ky patriotizmi folklorik i kėtij arbėreshit, sa po mė habisin disa mendime kėtu.

Nuk e di a po ju shkon ndėrmend porosia qė po jep ky arbėreshi.
Po thotė tė kthehemi kėtu ( lexojeni dhe po mundėt kuptojeni )

Pasthėnia e Mesharit tė Buzukut

U Donih Gjoni,biri hi Bdek Buzukut, tue u kujtuom shumė herė se gluha jonėh nukė kish gjaa tė endigluom ensėh shkruomit shenjtė , ensėh dashunit sėh botėsė sanėh , desha me u fėdigunėh pėr saa mujtah meh ditunėh, meh zdritunė pak mendetė e atyneh qi t'eh endiglonjinėh, pėr seh ata tėh mundėh mernėh saa hi naltė e hi mujtunė e hi pėrmishėriershim anshtė Zotynė atyneh qi tah duonė em gjithėh zemėrė. U lus enbas sodi maa shpesh tė vinih em kishėh, pėrseh ju kini meh gjegjunė ordhėninė e Tinėzot. E atėh nėh enbaroshi , Zotynėh tėh ketėh mishėrier enbii juu, e atah qi u munduonėh dierie tash maa mos u mondonjėnėh. E ju t'ini tėh zgjiedhunitė e Tinėh Zot, e pėrherė Zotynė kaa meh klenėh me juu: ju tueh endiekunė tėh dėrejtėnė e tueh lanė tėh shtrenbėnė; e kėta ju tueh aam, Zotynė ka me shtuom endėr juu,se tėh korėtė tajh tėh englatetėh dierie ensėh vjelash, e tė vjelėtė dierie ensė enbiellash.

E u' maa due tėh enbaronj vepėrėnė teme, Tinė Zot tueh pėrqyem. Endėh vjetėt MDLIV njėhzet dit endėh mars zuna enfiill e enbarova endėh vjetėt MDLV, endėh kallėnduor V dit.
E seh pėr fat nėh keshė kun enbėh endonjė vend fėjyem , u duoh tuk tė jetėh fajtėh, aih qi tėh jetė maa hi ditėshim seh u', atah fajh e lus tah trajtonjėh endė e mirė. Pėrseh nukė ēuditėm seh nė paēa fėjyem,kėjo tueh klenėh maa e para vepėrė e fort e fėshtirėh pėr tėh vepėruom enbėh gluhėt tanėh. Pėrseh mund mund e qėllonjinė , se fajh tė mos banjinė; pėrseh pėrherė ėndajh tah nukė mundėh jeshėh u' tueh enbajtunėh njėh klishėh enbėh tė dyy anėt mėh duhė meh shėrbyem. E tash u jam enfalėh gjithėveh, e lutėni Tinėh Zonėh endeh pėr muoh.
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 22:29   #17
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
ata te rruajne leshte se s'dine as ship e as italisht...
nuk flas per traditat e vjetra shqiptare

p.s. nuk ruhet gjuha ne toke te botes...
Se te dhashe LIKE...
ATYRE nuk ju vihet faj.
I ke pare keta ne amerikanoris????
Per 25 vjet???
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 19-11-2016, 05:56   #18
Xhuljan
entity
 
Data e antarėsimit: Jun 2015
Vendndodhja: Tirane
Posts: 394
Thanks: 1
Thanked 31 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Xhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Se te dhashe LIKE...
ATYRE nuk ju vihet faj.
I ke pare keta ne amerikanoris????
Per 25 vjet???
O beno po ēke o burr dhe ti ja fut najher nazistēe per qejf
Xhuljan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2016, 07:22   #19
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,476
Thanks: 211
Thanked 1,055 Times in 710 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Se te dhashe LIKE...
ATYRE nuk ju vihet faj.
I ke pare keta ne amerikanoris????
Per 25 vjet???
Martino: Ne kemi ca pjata qė nuk nuk i keni mė, kostumet. Gjuha arbėreshe ėshtė kopja origjinale, nė shqip ėshtė fotokopja.


Qe tani e tutje na shkruaj(cito) ne kopje origjinale

p.s. MARTINO --> shqipe e vjeter
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur