Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-01-2017, 21:27   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,221
Thanks: 3,596
Thanked 1,812 Times in 781 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
135 vjetori i Fan Nolit

6 Janari shėnon 135 vjetorin e lindjes sė njė prej figurave tė rėndėsishme nė historinė e shtetit tė ri shqiptar dhe diasporės, themeluesin e Kishės Autoqefale Shqiptare, ish- Kryeministrin, pėrkthyesin, poetin, Fan Stilian Noli.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 08-01-2017, 12:07   #2
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,670
Thanks: 10,622
Thanked 5,891 Times in 3,989 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 283
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 135 vjetori i Fan Nolit

ilias spurdhjakis dhe orthodhoksisqiris nuk besoj qe do japin meshen e tyre.Lere me alboQIRI pa s ne fund!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2017, 13:52   #3
Sopoti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 9,896
Thanks: 3,955
Thanked 4,449 Times in 2,251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 174
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 135 vjetori i Fan Nolit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
ilias spurdhjakis dhe orthodhoksisqiris nuk besoj qe do japin meshen e tyre.Lere me alboQIRI pa s ne fund!

Ai bir shkine s'pushon se vjelluri matane,ku shan e ofendon figura te tilla .
Thot se baballaret e nacionalizmit shqiptar paska qene Konica,e Shahin Kolonja.

I terheq antaret duke hap tema sikur i nderon ato figura,me pas vjell kundrejt tyre.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Sopoti pėlqehet nga
i vjetėr 08-01-2017, 14:10   #4
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,670
Thanks: 10,622
Thanked 5,891 Times in 3,989 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 283
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: 135 vjetori i Fan Nolit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
Ai bir shkine s'pushon se vjelluri matane,ku shan e ofendon figura te tilla .
Thot se baballaret e nacionalizmit shqiptar paska qene Konica,e Shahin Kolonja.

I terheq antaret duke hap tema sikur i nderon ato figura,me pas vjell kundrejt tyre.
dydrinas eshte nje PEDOFIL....dhe serua QELBS.
BENI.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2017, 14:18   #5
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,670
Thanks: 10,622
Thanked 5,891 Times in 3,989 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 283
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 135 vjetori i Fan Nolit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
Ai bir shkine s'pushon se vjelluri matane,ku shan e ofendon figura te tilla .
Thot se baballaret e nacionalizmit shqiptar paska qene Konica,e Shahin Kolonja.

I terheq antaret duke hap tema sikur i nderon ato figura,me pas vjell kundrejt tyre.
Marin Mema mua me pelqen....
Dhe nga MUA...cdo KLYSH janullatoqiris eshte KOLLONA e 55-te.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 08-01-2017, 16:30   #6
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,205
Thanks: 5
Thanked 125 Times in 103 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 135 vjetori i Fan Nolit

Fan Noli, mbetet figura me madheshtore e kombit tone, ne periudhen ndermjet dy lufterave boterore.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pjer Thomas pėlqehet nga
i vjetėr 08-01-2017, 16:41   #7
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,670
Thanks: 10,622
Thanked 5,891 Times in 3,989 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 283
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 135 vjetori i Fan Nolit

BRILIANT...
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 08-01-2017, 19:16   #8
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 166 Times in 125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: 135 vjetori i Fan Nolit

Ndihem shum i vogel te flas per nji kolos siq qė Noli.
Atdhetar i pemasave grandioze-gjigande!
politolog ,shkrimtar, prift qe i ka mbetur besnik perkatsis se tij kombetare ,e para se gjithash frymonte shqip.


Nga Agim Xh. Dėshnica/

JETA E NOLIT- PARA E GJATE LUFTES SE PARE BOTERORE/
Nėse Autobiografia lexohet pa hyrje e parathėnie, Noli merr pamjen e njė mali tė lartė, tė cilin „profesorėt“ janė orvatur mė kot ta vendosin nė krahun pėr tė cilin nuk pat ėndėrruar kurrė.
Fan S. Noli u lind mė 6 janar 1882 nė njė familje shqiptare, nė qytezėn Ibrik Tepe, pranė Edrenesė, nė Turqi. Mėsimet e para i mori nė vendlindje, nė shkollėn gjashtėvjeēare pėr katėr vjet. Mėsimet e mesme i kreu nė gjimnazin grek tė Edrenesė. Ndėrkohė bashkėpunon me shoqėri tė ndryshme artistike. Mė 1900 pėr pak kohė punon nė Stamboll. Me shpresė pėr t’u regjistruar nė universitet, niset pėr nė Athinė. Gjen punė vetėmsi sekretar pranė njė mėsuesi grek. Me rekomandimin e tij, pranohet nė njė kompani artistike. Askush nuk e beson shpifjen, se Noli i ri qenka “arratisur natėn pėr borxhe”, siē nxihet nė letrėn e sajuar. Nė shoqėrinė e aktorėve u shqua pėr mirėsjellje dhe pėr talent nė artin dramatik. Punon me ta rreth tre vjet. Viziton shumė vende tė Perandorisė Turke, Ballkanin, Turqinė dhe Afrikėn, tė cilat i lanė mbresa tė pashlyeshme. Nė kėto vite kėrkon tė lidhet me lėvizjen patriotike shqiptare, me Nikolla Naēon nė Bukuresht dhe Faik Konicėn nė Belgjikė. Me kompanin ndahet nė Egjypt.
Mė 1902 nis veprimtaria e tij atdhetare, e lidhur ngushtė me krijimtarinė artistike. Boton nė gazetėn Drita, tė Shahin Kolonjės. Siē del nga letrat dėrguar jo njė fantazme, por atdhetarėve shqiptarė nė Egjypt, u njoh e bashkėpunon me Jani Vruhon, Thanas Tashkon, Spiro Dinen dhe nuk “u arratis pėr tė shpėtuar nga njė martesė.“ Me ndihmėn e tyre financiare, pėrkthen e boton nė greqisht veprėn e njohur tė Sami Frashėrit, “Shqipėria, ē’ėshtė, ē’ka qenė, e ē’do tė bėhetė.” Sipas kėshillave dhe ndihmės sė tyre bujare, nė moshėn 24 vjeē, mė 10 maj 1906 mbėrrin nė Nju Jork. Po atė ditė niset pėr nė Bafallo, ku ndodhej shoqėria “Mall’i Mėmėdheut“, themeluar nga Petro Nini Luarasi. Pas tre muajsh, me ftesė tė Sotir Pecit, vjen nė Boston dhe bashkėpunon nė gazetėn Kombi. Mė 8 janar 1907, themelon shoqėrinė patriotike Besa-Besėn dhe mė 15 shkurt 1909, gazetėn Dielli. Kjo gazetė historike i shėrbeu ēėshtjes sė madhe, lirisė dhe pavarėsisė sė Atdheut. Aty lexuesit shqiptarė njohėn penėn e artė tė Fan S Nolit.
Theofan Stilian Noli njihet si themeluesi dhe drejtues i Kishės Ortodokse Shqiptare tė pavarur nė Amerikė.Eshtė koha, kur mė 1908 dorėzohet prift nė Kishėn e Shėn Kollit, nė Nju Jork.Meshėn e parė e jep nė gjuhėn shqipe, nė Boston.Ndėrkohė studion pėr katėr vjet nė Universitetin Harvard dhe mė 1912 diplomohet me sukses pėr letėrsi. Tė kėsaj kohe janė krijimet nė revistėn Albania, nė gazetat Dielli, Drita etj.
Nė vitet 1910 e 1911, pėrpara shoqėrisė Besa-Besėn, mban fjalime tė zjarrta nė pėrkrahje tė kryengritėsve shqiptare nė Kosovė, duke ngritur lart luftėn e trimėrinė e tyre, me Isa Boletinin e Idris Seferin nė krye, nė betejat e Cernalevės e nė Grykėn e Kaēanikut.
Mė 1911, i ngarkuar me mision fetar e atdhetar, viziton kolonitė shqiptare nė Bukuresht, Sofje e gjetkė, i pritur me dashuri nga shumė bashkatdhetarė.Nė praninė e tyre meshon me gjuhėn e bukur shqipe. Pas njė largimi tė gjatė, nė Sofje pati njė takim tė mallėngjyer me prindėt e tė afėrmit e vet, mandej njė ndarje tepėr tė hidhur.
Nė kohėn kur Perandoria Turke po humbiste Ballkanin, me nismėn e Nolit e Konicės, shoqėritė shqiptare Besa–Besėn, Arėsimi, Malli i Mėmėdheut, Hylli i Afėrditės etj. u bashkuan nė Federatėn Panshqiptare Vatra, me seli nė Boston, mė 28 prill 1912. Sekretar i Komisionit Qendror u zgjodh Fan Noli, kurse Faik Konica me Kristo Floqin u caktuan organizatorė tė degėve. Noli zgjidhet kryetar i Vatrės mė 17 korrik 1915 dhe mė 1 korrik tė vitit 1917. Krahas Diellit botohet nė anglisht, Revista Adriatike.
Federata Panshqiptare Vatra nė ato vite, mori pamjen e njė qeverie nė mėrgim. Drejtuesit e saj u mirėpritėn nga institucionet zyrtare, si pėrfaqėsues tė Shqipėrisė. Me ligjėratat e tyre tė shkėlqyera, mbrojtėn ēėshtjen shqiptare. Fan Noli shpesh largohej i ngarkuar me detyra tė rėndėsishme. Nė vjeshtėn e vitit 1912, kur Atdheu ndodhej para rrezikut tė copėtimit, i dėrguar nga Vatra ndodhet nė Londėr.Nga kryeqyteti britanik, pėrshėndet Ismail Qemalin pėr shpalljen e pavarėsisė.
Mė 1913 Federata Vatra, me udhėhqės si Noli dhe Konica, me anėn e gazetės Dielli, mitingjeve tė fuqishme, momerandumeve dhe telegrameve, tė shumta, protestoi me vendosmėri, kundėr vendimeve tė Konferencės sė Ambasadorėve nė Londėr, tė cilat pėrgjysmonin teritoret e Shqipėrisė.
Nė mars tė atij viti Noli sė bashku me veprimtarė tė tjerė, merr pjesė e flet nė Kongresin e Triestes, tė organizuar nga Faik Konica, pėr ēėshtjen e tėrėsisė tokėsore tė shqiptarėve. Nė korrik viziton pėr herė tė parė tokėn amtare. Mė 1914 ndodhet pėrsėri nė Shqipėri, nė shėrbesat e Kishės Ortodokse Shqiptare.
Gjatė Luftės sė Parė Botėrore 1914-1918, Shqipėria u kthye sėrish nė njė arenė tė rrezikėshme pėr tė ardhmen. Nė emėr tė Vatrės, vatranėt me Nolin nė krye, vepruan gjallėrisht me njė politikė tė zgjuar, kundėr qėllimeve grabitqare tė shteteve ndėrluftuese.
Nė momerandumin e dates 28 nėntor 1918, dėrguar Preidentit Uillson, ku firmatari kyesor ėshtė Fan Noli, pasi parashtrohet historia e Shqipėrisė jugore, kalohet nė ēėshtjen e Kosovės. Ndėr tė tjera shkruhet:“Arsyet etnografike nuk janė tė vetmet ato, tė cilat kėrkojnė korigjimin e kufijve nė emėr tė Shqipėrisė.. Humbja pėrfundimtare e krahinave pjellore tė Kosovės dhe Ēamėrisė, apo Epirit tė Jugut, do tė gjymtojė jetėn ekonomike tė shtetit shqiptar. Qytetet e Pejės, Prizrenit, Gjakovės , Strugės e Dibrės qė iu dhanė Sėrbisė e Malit tė Zi janė tregje tė krahinave qė iu hoqėn Shqipėrisė nė mėnyrė krejtėsisht absurde dhe tė padrejtė nga Konferenca e Londrės.”
Lidhjet e fuqishme me veprimtarėt nė Atdhe, ndihmat dhe nxitja e luftės sė tyre pėr ēlirimin e mbrojtjen e tij, u kurorėzuan me Kongresin e Lushnjės dhe formimin e Qeverisė sė Sulejman Delvinės.
Mė 1920, nė emėr tė Qeverisė Shqiptare, Noli merr pjesė nė bisedimet e Lidhjes sė Kombeve, nė Gjenevė. Nė debatet pėr ēėshtjen e kufijve, si njė diplomat i madh, hedh poshtė argumentet e delegatėve fqinjė, me ligėratat e njohura nė histori. Falė zotėsisė sė tij, Shqipėria u pranua nė Lidhjen e Kombeve. Mė 1921 kthehet nė Atdhe. E shohim Peshkop nė Korēė, Metropolit nė Durrės. Si i dėrguar i Vatrės merr pjesė nė jetėn politike dhe zgjidhet deputet. Gjatė seancave parlamentare Noli ngrihet e flet pėr ēėshtje tė pazgjidhura kombėtare, pėr probleme tė ndryshme ekonomike e shoqėrore.Ligjerata e njohur e Nolit nė nderim tė presidentit amerikan Udrou Uillson, shpreh respektin e thellė tė popullit shqiptar ndaj SHBA, si e vetmja shpėtimtare e Shqipėrisė.
Vrasja e Avni Rustemit, mė 20 prill 1924, shkaktoi papritur zėmėrimin e anėtarėve tė Shoqėrisė Bashkimi dhe deputetėve tė opozitės. Kjo ngjarje nė histori njihet me disa emra. Analistėt e historisė e quajnė, disa “Kryengritje, disa “Revoltė”, disa “Grusht Shteti” dhe “i ashtuquajtur Revolucion”, por zakonisht nė tekstet e historiografisė sė majtė, emėrtohejme bujė „Revolucioni Demokratik i Qershorit“. Kjo lėvizje intelektualėsh, e pėrkrahur nga qytetet dhe zonat fshatare, u zhvillua pothuaj paqėsore, herė si marshim me armė nė sup, herė si procesion fetar me qirij ndėr duar, ku fryma gandiste e Peshkopit Theofan, ishte e pranishme kudo. Nė gjendjen e krijuar, Noli gjykoi drejt, ku mori pėrsipėr me short drejtimin e Qeverisė e re,
Mė 10 e 12 qershor 1924, nė emėr tė Vatrės Konica pėrshėndeste:“Lutemi bėni tė njohur ushtėrinė kombėtare simpatitė tona prej zemre pėr veprimin patriotik tė saj…Vatra uron ushtėrinė kombėtare dhe udhėheqėsit civilė e ushtariakė tė revolucijes shpėtimtare pėr suksesin e shkėlqyer.”
Sipas Qerim Panaritit, “Me bekimet e Konitzės dhe tė Vatrės Noli mė 17 qershor 1924 formoi Kabinetin si pason: Noli, Kryeministėr; Sulejman Delvina, Ministėr i Punėve tė Jashtme, Kolonel Kasėm Qafėzezi, Ministėr i Luftės; Luigj Gurakuqi, Ministėr i Financave; Qazim Koculi, Ministėr i Punėve Publike; Stavro Vinjau, Ministėr i Drejtėsisė.”
Programi i Qeverisė me tipare amerikane, nė fakt ishte njė hap pėrpara nė zhvillimin demokratik tė viteve 20, por siē dihet pėr mungesė kohė nuk mundi tė zbatohej tėrėsisht.. Mė 24 dhjetor 1924, kur Qeveria Demokratike ra, pas kėrcėmit me armė Noli u detyrua tė largohej nga Atdheu, duke shmangur luftėn vėllavrasėse.
Panariti sqaron se “Viti 1924 i dha funt karierės politike tė Nolit dhe filloi kariera letrare. Nė shumė bisedime me Nolin gjatė tridhjetė vjetėve tė funtme, shpesh herė bisedonim pėr vendin e tij nė historin’ e Shqipėrisė, i cili thoshė: nėqoftėse emėr-i im do tė mbahet mėnt nė tė ardhmen, munt tė rronjė, vetėm nė fushėn e letrave.”I vendosur nė Gjermani, krijon poezi tė fuqishme dhe shqipėron kryevepra nga letėrsia botėrore. .Njė pjesė e tyre u botua nė gazetat Republika, Imigranti, Liria Kombėtare etj. Nė mbarim tė vitit 1932, vendoset pėrgjithmonė nė SHBA. Republika, Imigranti, etj. u mbyllėn, kurse Vatra dhe Dielli vijuan mė tej, veprojnė gjallėrisht edhe sot.
Sipas Faik Konicės, qysh nė vitin 1921, Fan Noli e Ahmet Zogu u njohėn e bashkėpunuan nė njė parti.Pas qendrimeve tė kundėrta pėr zgjidhjen e ēėshtjeve kombėtare qė shtronte koha, mė 1933 u miqėsuan sėrish dhe patėn marrėdhėnie tė qendrueshme. Kjo u duk nė kursin e ri tė shtetit shqiptar, nga viti 1933 deri mė 1939. Nė gazetėn Republika tė datės 12 mars 1931, Noli boton shkrimin „Atentati kundėr Ahmetit.“ Pasi parashtron disa nga idetė e veta demokratike, mban njė qendrim tė vendosur kundėr pėrdorimit tė dhunės: „Atentati i vajtur mbarė munt t’i bėnte dėmca mė tė math Shqipėrisė dhe njė shėrbim tė paēmuar Musolinit dhe fashizmės italiane.“
Gjestet bujare tė Ahmet Zogut flasin qartė. I pari mė 1933, financimi pėr shėrimin e Fan Noli. I dyti mė 1938, pėr diplomimin nė Konsevatorin e Nju Englandit nė Boston.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2017, 19:39   #9
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,710
Thanks: 2,242
Thanked 2,563 Times in 1,418 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 311
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 135 vjetori i Fan Nolit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
Ai bir shkine s'pushon se vjelluri matane,ku shan e ofendon figura te tilla .
Thot se baballaret e nacionalizmit shqiptar paska qene Konica,e Shahin Kolonja.

I terheq antaret duke hap tema sikur i nderon ato figura,me pas vjell kundrejt tyre.
Akoma s'ja paska fut celesin?

Lereni te bej monolog se lodhet edhe ai dikur. Nese postoni dhe e kundershtoni vetem sa ja zgjasni jeten me shume. Ate e kerkon ai.

Kalit pak para se me ngordhe i vjen edhe nje fuqi e madhe.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2017, 20:31   #10
Sopoti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 9,896
Thanks: 3,955
Thanked 4,449 Times in 2,251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 174
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 135 vjetori i Fan Nolit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Akoma s'ja paska fut celesin?

Lereni te bej monolog se lodhet edhe ai dikur. Nese postoni dhe e kundershtoni vetem sa ja zgjasni jeten me shume. Ate e kerkon ai.

Kalit pak para se me ngordhe i vjen edhe nje fuqi e madhe.
E lexoj si vizitor.
M'ka debu kopili,e beri ne heshtje,pa arrit tia plas haptazi,por nga pm.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Sopoti pėlqehet nga
i vjetėr 08-01-2017, 20:48   #11
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,710
Thanks: 2,242
Thanked 2,563 Times in 1,418 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 311
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 135 vjetori i Fan Nolit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
E lexoj si vizitor.
M'ka debu kopili,e beri ne heshtje,pa arrit tia plas haptazi,por nga pm.
Pshurrja n'to forumin, as si vizitor mos i shko atij zagari.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2017, 20:51   #12
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,807
Thanks: 4,514
Thanked 5,371 Times in 3,423 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 243
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 135 vjetori i Fan Nolit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Pshurrja n'to forumin, as si vizitor mos i shko atij zagari.
ai eshte katandis qe per dy dite 5 postime lexon . gjynah se ishte burre i mire muti
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 08-01-2017, 20:56   #13
Sopoti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 9,896
Thanks: 3,955
Thanked 4,449 Times in 2,251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 174
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 135 vjetori i Fan Nolit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ai eshte katandis qe per dy dite 5 postime lexon . gjynah se ishte burre i mire muti


Koash s'po e sponsorizon be kopilin papas.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2017, 20:59   #14
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,710
Thanks: 2,242
Thanked 2,563 Times in 1,418 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 311
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 135 vjetori i Fan Nolit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ai eshte katandis qe per dy dite 5 postime lexon . gjynah se ishte burre i mire muti
Ja leshova nje sy alla 007.

I vetmi Serafimi paska mbet. Duhet me ja leshu legjenden ne qafe.. ndoshta e bind qe te vjen ketu.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2017, 22:10   #15
CR7
Undisputed
 
Avatari i CR7
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 13,256
Thanks: 19
Thanked 1,722 Times in 893 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
CR7 ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: 135 vjetori i Fan Nolit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Ja leshova nje sy alla 007.

I vetmi Serafimi paska mbet. Duhet me ja leshu legjenden ne qafe.. ndoshta e bind qe te vjen ketu.
Po Legjenda e largoj, legjenda besoj qe do e risjell prap. Kur te kapet legienda me mesazhe, sikur ato rriqnat qe te kapen ne trup e nuk shkoqen
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
CR7 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2017, 12:38   #16
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,606
Thanks: 909
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 135 vjetori i Fan Nolit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
Fan Noli, mbetet figura me madheshtore e kombit tone, ne periudhen ndermjet dy lufterave boterore.
Si mėndje largpamėse, krijimi i kishės autoqefale po. Po ashtu dhe si pėrkthyes dhe poet ėshtė ndoshta mė i miri edhe sot. Por si politikan nuk bėri asnjėgjė.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur