Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-06-2017, 08:21   #81
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,281
Thanks: 5,339
Thanked 3,893 Times in 1,542 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Nuk ka nevoje per interpretime Socio, Kurani eshte i qarte dhe plotesisht i kuptueshem. Po ta zhveshesh nga 'interpretimet', nuk gjen asnje urdherese per mbulimin e kokes. Shkurt e shqip ajetet ne fjale, gjegjsisht 24:31 dhe 33:59, nuk urdherojne per mbulimin e kokes.. nuk thone "mbuloni kokat", por thone "mbuloni kraheroret" dhe "zgjatni menget". Thene troq, thote mos me dal n'miniq, as mos me i nxjerr cicat jashte.

Mire, shok, e tere bota islame qenka gabim dhe ti e ke te drejte. Injorimi yt i tere atyre perkthimeve te studiueseve nderkombetar dhe nga universitete prestigjioze boterore nuk eshte ne humbjen e askujt tjeter pos tendes.

Fjalet 'terhiqeni shamine deri te gjoksi' nuk jane rocket science per ta interpretuar dhe per mua e per te tjere nuk kane asnje kuptim tjeter pos atij te mbuluarit te kokes.


Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2017, 08:28   #82
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,567
Thanks: 1,160
Thanked 1,100 Times in 528 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 84
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Kurani nuk urdheron per mbulimin e kokes.
kjo po qe eshte gallate.
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Puhiza pėlqehet nga
i vjetėr 21-06-2017, 08:31   #83
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,339
Thanks: 641
Thanked 548 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit

Socio, as fjala "shami" nuk permendet ne ate ajet.

Nuk permendet as perēja, as ēarēafi, as ferexheja apo cfaredolloj tjeter mbulese qe haset neper popullata islame ne vende te ndryshme te botes.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2017, 08:33   #84
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,339
Thanks: 641
Thanked 548 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Puhiza Shiko postimin
kjo po qe eshte gallate.
Do te thote ty "gallate" po te duket Kurani!
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2017, 08:35   #85
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,567
Thanks: 1,160
Thanked 1,100 Times in 528 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 84
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit

Nuk e kuptoj perse duhet te diskutohet shamija ne kete teme!!
Zbulim shkencor eshte tema, e po flitet per shamine e mjekes .Ja kjo goca i ka bere reklame mendjes dhe jo shamise.
Jeni jasht teme ju qe diskutoni si duhet te ishte veshur ajo. E din vete ajo si i pelqen te vishet.
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Puhiza pėlqehet nga
i vjetėr 21-06-2017, 08:36   #86
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,567
Thanks: 1,160
Thanked 1,100 Times in 528 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 84
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Do te thote ty "gallate" po te duket Kurani!
Jo,do te thote ti se kuptove se cfar me duket gallate mua.. po c rendesi ka? Pa rendesi fare dmth.. klm
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2017, 08:36   #87
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,281
Thanks: 5,339
Thanked 3,893 Times in 1,542 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Socio, as fjala "shami" nuk permendet ne ate ajet.

Nuk permendet as perēja, as ēarēafi, as ferexheja apo cfaredolloj tjeter mbulese qe haset neper popullata islame ne vende te ndryshme te botes.
'Khimar' permendet .... eshte fjale arabe qe dmth:
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Screenshot_20170621-083423.jpg (9.4 KiloByte, 66 shikimet)
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2017, 08:51   #88
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,339
Thanks: 641
Thanked 548 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Puhiza Shiko postimin
Nuk e kuptoj perse duhet te diskutohet shamija ne kete teme!!
Zbulim shkencor eshte tema, e po flitet per shamine e mjekes .Ja kjo goca i ka bere reklame mendjes dhe jo shamise.
Jeni jasht teme ju qe diskutoni si duhet te ishte veshur ajo. E din vete ajo si i pelqen te vishet.
Une gjeta ne kete teme postime qe flisnin per shamine, prandaj u perfshiva ne diskutim. Nuk jam une qe i dhash kahje tjeter temes.

Nejse, shfrytezoj rastin ti uroj suksese kesaj vajzes me zbulimet e saj shkencore. (:
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2017, 08:55   #89
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,339
Thanks: 641
Thanked 548 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
'Khimar' permendet .... eshte fjale arabe qe dmth:
O Socio, eshte e kote, Kurani nuk urdheron mbulimin e kokes. Zoti ka dite me thane "mbuloni kokat", ashtu sic ka dite me thane "mbuloni kraheroret".

Kushti minimal per veshjen e nje gruaje eshte qe ta mbuloje kraharorin e saj (24:31), dhe pastaj ta zgjase veshjen e saj (33:59).

Nuk ka kuptim te mbulohet koka perpara se te mbulohet kraherori, e tek pastaj te zgjatet ajo mbulese per te mbuluar kraherorin!!
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2017, 09:35   #90
Zana
Banned
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 19,067
Thanks: 3,573
Thanked 4,376 Times in 2,057 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Zana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit

Ke te drejte .... referencat qe po sjell shoku ne fjale Jane qesharake,ashtu si edhe ne shume tema te tjera .

Kurani nuk e urdheron , mbulimin e kokes.
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2017, 09:59   #91
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,281
Thanks: 5,339
Thanked 3,893 Times in 1,542 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
O Socio, eshte e kote, Kurani nuk urdheron mbulimin e kokes. Zoti ka dite me thane "mbuloni kokat", ashtu sic ka dite me thane "mbuloni kraheroret"!!
Gon, une te lash me tenden, se sa per timen e te tjereve e kemi kuptuar shume lehte cka pikerisht urdherohet ... dmth; qe femrat besimtare ' ta terheqin 'khimarin' deri te gjoksi' dmth te mbulojne floket, te cilat ne syrin e mashkullit jane me atraktivet, kuptohet:

'Moj e mira te pojata, hije te paskan floket e gjata'

Tani ja edhe njehere cka do te thote fjala 'khimar' ne gjuhen arabe, a eshte kjo pelhure qe vishet nga poshte apo nga larte qe te terhiqet me pas ... dhe po te le ne tenden, se sic thua edhe vete eshte e kote me ty:
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Screenshot_20170621-094707.jpg (24.9 KiloByte, 60 shikimet)
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2017, 22:15   #92
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,087
Thanks: 0
Thanked 581 Times in 327 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 76
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit

Arritjen me te madhe do ta bej kur te lirohet nga zinxhiret e dogmave dhe te heqi ate ferexhe poshtruese.
__________________
La vita č come il mare, non gliene frega un cazzo se non sai nuotare.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-06-2017, 22:30   #93
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 5,385
Thanks: 1,749
Thanked 2,531 Times in 889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit

Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit
Vet titulli i shkrimit eshte per debate provokative,do mjaftonte te shkruhej vetem:
shkencėtarja shqiptare nga Shkodra....
Mendimi im ky......Nejse i uroj suksese te metutjeshme.....
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj s'e: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
-"Mjerė ai qė ka dashur vetėm formėn, trupin dhe pamjen, vdekja i'a rrėmben tė gjitha. Dashuroni shpirtin.. se do ta rigjeni..''
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i e panjohura pėlqehet nga
i vjetėr 23-06-2017, 01:53   #94
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 1,558
Thanks: 4
Thanked 291 Times in 176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
O Semik, nuk ka nevoje me i kompliku ma teper gjanat. Zoti nuk i ka dhane kurr kujt leje per me i interpretu as me i shpjegu ajetet Kuranore, as Muhamedit biles.
As Muhamedi ?!
Dmth,tani ti nuk pranon as tefsirin,as hadithet as sunetin e Muhamedit...ne kete menyre ti hedh poshte te pakten 90% te traditave te muslimaneve.
Qendrim i cuditshem.
Citim:
Sepse Ai vazhdimisht ka potencuar ne Kuran, qe Ai Kuran, eshte i qarte, i plote, dhe plotesisht i kuptueshem.
Nese eshte i qarte dhe plotesisht i kuptueshem nuk do te kishim keto mospajtime une/socio dhe ti...lerme mua se une dhe ti jemi larg me botkuptime,por nuk kuptohen as muslimanet ndermjet veti.
Per nje besimtare Kurani munde te jete i plote,por asesi nuk munde te thuhet ne menyre apsolute,...Kurani nga ana e muslimanit eshte i teri fjale e Allahut,mqns Allahu eshte i pakufishem,atehere edhe fjalet e tij jane te pakufishme keshtu qe vargjet ne Kuran jane vetem nje pjesez e asaj qe ka per te thene Allahu.
Citim:
Qe do te thote s'ka nevoje per interpretim.
Kjo eshte trishtim kur e lexon...nuk ka nevoje per interpretim !
Atehere te duhet ta kuptosh Kuranin ne menyre literale,fjalerisht, cka te sjell ne fundamentalizem...
Fjale per fjale,...kjo nuk mundet,edhe muslimani eshte njeri me arsye dhe zemer...mos te flasim ne ndarjen e ajeteve ne te qarta dhe te paqarta,ajetet e deriguara.
Edhe dijetaret islam me te njohur jane te detyruar qe disa gjera nga Kurani ti interpretojne ne menyre simbolike dhe permes metafores.
Apo ti mendon qe duke e marre Kuranin fjale per fjale,munde te hysh ne esence te saj ?
Per ate te eshte derguar Muhamedi,qe permes jetes se tij,shembujve dhe fjaleve te te qartesoj sakte si te jetosh si musliman.
Suneti pershkruhet permes haditheve (kuptohet jo ato me qindra mijera,por ato qe nga dijetaret islam jane shpallur te verteta,te besueshme)...nese nuk i pranon atehere me trego:si do ti lutesh Allahut ? menyra e namazit,tekbiri,haxhi,kurbani etj.
Citim:
Ps. Po te ishin hadithet te qarta, te gjitha besimtaret do te mbulonin vetem kokat e tyre, apo te beheshin ninja te terra
Ka me mijera hadithe apokrife,te rreme...marrim parasysh vetem ato sahin.Dhe ato jane te qarta si duhet te mbulohet nje muslimane.
Kjo heroina jone e temes,mjekja nga Italia eshte e qarte qe i ka te njohura si duhet te mbulohet nje muslimane - prej kokes.
Citim:
Pps. Sipas Kuranit, Zoti e ka lene Kuranin burimin e vetem ne Islam. Ndersa pseudo "dijetaret", i dhane vetes legjimitet per me i ngrit thashethemet e tyre ne nivel me Kuranin.. cfare majmunlleki!!
Jo ne nivel te Kuranit,por si burim i dyte.
Kur Kurani nuk parasheh rregullimin e nje ceshtje,atehere vie hadithi si burim i dyte,plotesim.Nese edhe hadithet nuk na thone gje,atehere vie burimi i trete - konsensusi i dijetareve islam...nese edhe kjo e fundit mungon atehere vie burimi i katert krahasimi/analogjia.
Nejse,ti munde te thuash si te duash por besimi islam nuk eshte i strukturuar si thua ti.

p.s: une kam dy Kurane ne shqip.Njeri me perkthim te Sherif Ahmetit,tjetri i Shqiperise botim i Instituti shqiptar i qyteterimit islam,perkthyes Hasan Nahi.

Sherif Ahmeti 33:59
"O ti Pejgamber,thuaju grave tua,bijave tua dhe grave te besimtareve le te vejne shamite (mbuloje) e veta mbi trupin e tyre,pse kjo eshte me afer qe ato te njihen (se nuk jane rrugace) e te mos ofendohen.Allahu fal gabimet e kaluara,Ai eshte meshirues"
Hasan Nahi 33:59
"O Profet,thuaju grave dhe vajzave tua,si dhe grave te besimtareve,qe te leshojne mbulesen e tyre ( te kokes) perreth trupit.Kjo eshte menyra me e pershtatshme qe ato te njihen e te mos ngacmohen nga te tjeret.Me te vertete,Allahu eshte fales dhe meshireplote"
Keto dy perkthime te Kuranit ne gjuhen shqipe,sipas teologeve islam,jane me te avancuara dhe Bashkesite islame te Shqiperise,Kosoves dhe Maqedonise i kane pranuar si perkthim zyrtar.
Te dy autoret ne te njetin vend,- le te vejne shamite e veta dhe mbulesen e tyre te kokes !
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Semiku pėlqehet nga
i vjetėr 23-06-2017, 07:52   #95
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,567
Thanks: 1,160
Thanked 1,100 Times in 528 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 84
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
As Muhamedi ?!
Dmth,tani ti nuk pranon as tefsirin,as hadithet as sunetin e Muhamedit...ne kete menyre ti hedh poshte te pakten 90% te traditave te muslimaneve.
Qendrim i cuditshem.

Nese eshte i qarte dhe plotesisht i kuptueshem nuk do te kishim keto mospajtime une/socio dhe ti...lerme mua se une dhe ti jemi larg me botkuptime,por nuk kuptohen as muslimanet ndermjet veti.
Per nje besimtare Kurani munde te jete i plote,por asesi nuk munde te thuhet ne menyre apsolute,...Kurani nga ana e muslimanit eshte i teri fjale e Allahut,mqns Allahu eshte i pakufishem,atehere edhe fjalet e tij jane te pakufishme keshtu qe vargjet ne Kuran jane vetem nje pjesez e asaj qe ka per te thene Allahu.

Kjo eshte trishtim kur e lexon...nuk ka nevoje per interpretim !
Atehere te duhet ta kuptosh Kuranin ne menyre literale,fjalerisht, cka te sjell ne fundamentalizem...
Fjale per fjale,...kjo nuk mundet,edhe muslimani eshte njeri me arsye dhe zemer...mos te flasim ne ndarjen e ajeteve ne te qarta dhe te paqarta,ajetet e deriguara.
Edhe dijetaret islam me te njohur jane te detyruar qe disa gjera nga Kurani ti interpretojne ne menyre simbolike dhe permes metafores.
Apo ti mendon qe duke e marre Kuranin fjale per fjale,munde te hysh ne esence te saj ?
Per ate te eshte derguar Muhamedi,qe permes jetes se tij,shembujve dhe fjaleve te te qartesoj sakte si te jetosh si musliman.
Suneti pershkruhet permes haditheve (kuptohet jo ato me qindra mijera,por ato qe nga dijetaret islam jane shpallur te verteta,te besueshme)...nese nuk i pranon atehere me trego:si do ti lutesh Allahut ? menyra e namazit,tekbiri,haxhi,kurbani etj.

Ka me mijera hadithe apokrife,te rreme...marrim parasysh vetem ato sahin.Dhe ato jane te qarta si duhet te mbulohet nje muslimane.
Kjo heroina jone e temes,mjekja nga Italia eshte e qarte qe i ka te njohura si duhet te mbulohet nje muslimane - prej kokes.

Jo ne nivel te Kuranit,por si burim i dyte.
Kur Kurani nuk parasheh rregullimin e nje ceshtje,atehere vie hadithi si burim i dyte,plotesim.Nese edhe hadithet nuk na thone gje,atehere vie burimi i trete - konsensusi i dijetareve islam...nese edhe kjo e fundit mungon atehere vie burimi i katert krahasimi/analogjia.
Nejse,ti munde te thuash si te duash por besimi islam nuk eshte i strukturuar si thua ti.

p.s: une kam dy Kurane ne shqip.Njeri me perkthim te Sherif Ahmetit,tjetri i Shqiperise botim i Instituti shqiptar i qyteterimit islam,perkthyes Hasan Nahi.

Sherif Ahmeti 33:59
"O ti Pejgamber,thuaju grave tua,bijave tua dhe grave te besimtareve le te vejne shamite (mbuloje) e veta mbi trupin e tyre,pse kjo eshte me afer qe ato te njihen (se nuk jane rrugace) e te mos ofendohen.Allahu fal gabimet e kaluara,Ai eshte meshirues"
Hasan Nahi 33:59
"O Profet,thuaju grave dhe vajzave tua,si dhe grave te besimtareve,qe te leshojne mbulesen e tyre ( te kokes) perreth trupit.Kjo eshte menyra me e pershtatshme qe ato te njihen e te mos ngacmohen nga te tjeret.Me te vertete,Allahu eshte fales dhe meshireplote"
Keto dy perkthime te Kuranit ne gjuhen shqipe,sipas teologeve islam,jane me te avancuara dhe Bashkesite islame te Shqiperise,Kosoves dhe Maqedonise i kane pranuar si perkthim zyrtar.
Te dy autoret ne te njetin vend,- le te vejne shamite e veta dhe mbulesen e tyre te kokes !
Sqarim i arsyeshem dhe kuptimplote.
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2017, 12:35   #96
CR7
Undisputed
 
Avatari i CR7
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 12,689
Thanks: 2
Thanked 1,433 Times in 717 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 155
CR7 ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Egesta Lopēi, shkencėtarja shqiptare myslimane nga Shkodra qė po mahnit

5 faqe per shkenctaren
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
CR7 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur