Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-11-2018, 00:11   #41
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 384
Thanks: 9
Thanked 71 Times in 66 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor
Veseli: Le ta dinė tė gjithė, edhe Vucici, se ushtria e Kosovės po bėhet dhe s’ka kthim prapa


Nė bazė tė tė gjitha analizave qė i kemi bėrė me miqtė nga NATO, sa i pėrket strategjisė sė sigurisė, do tė kemi pesė mijė ushtarė aktivė dhe tre mijė rezervė, ka zbuluar kryetari i Kuvendit, njėherėsh lider i PDK-sė Kadri Veseli pėr gazetėn kroate “Vecernji list”.

Pasi qė gazeta kroate “Vecernji list” mė 27 tetor realizoi reportazhin pėr Forcat e Armatosura tė Kosovės dhe ku pjesė e tyre janė edhe serbėt e Kosovės, ka reaguar presidenti i Serbisė, Aleksandėr Vuēiq, i cili menjėherė i ka ftuar serbėt qė mos tė jenė pjesė e Ushtrisė sė Kosovės, thuhet nė tekstin e radhės tė kėsaj gazete.

Thirrjen e presidentit tė Serbisė drejtuar serbėve, pėr “Vecernji list” e ka komentuar edhe kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli, duke e akuzuar Vuēiqin qė po i manipulon serbėt e Kosovės.
“Pa marrė parasysh nė protestat qė vijnė nga Beogradi, jemi tė vendosur tė themelojmė Ushtrinė e Kosovės dhe mė kėtu nuk ka kthim”, ka thėnė Veseli.

“Kėtė do ta bėjmė sė bashku me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe jemi nė kontakt tė pėrhershėm me SHBA-tė, si dhe partnerėt tanė nga NATO, Gjermaninė, Francėn, Italinė, Kroacinė, Britaninė e Madhe… Pėr shkak tė presioneve nga Beogradi, Lista Serbe ka qenė e pėrmbajtur gjatė votimit tė ligjeve pėr Ushtrinė e Kosovės dhe hapur kanė thėnė se janė kundėr. I kemi pasur dy opsione rreth iniciativės pėr formimin e Forcave tė Armatosura tė Kosovės. E para, pėrmes ligjit pėr transformimin e Forcave tė Sigurisė sė Kosovės nė Forca tė Armatosura, dhe e dyta pėrmes ndryshimit tė Kushtetutės, qė nuk ishte e mundshme tė bėhet pasi qė Lista Serbe ishte kundėr. Prandaj kemi vendosur nė transformim pėr ēka nuk ishte e nevojshme 2/3 e deputetėve e as mbėshtetja nga Lista Serbe”, ka thėnė Veseli.

Ai po ashtu ka theksuar se Kosova ėshtė vend qė dėshiron paqe dhe marrėdhėnie tė mira ndėrfqinjėsore, e jo luftė.

Sipas tij, transformimi nuk do tė thotė qė Kosova dėshiron luftė ose do tė zhvillojė politikė agresive, siē dėshiron ta paraqesė Vuēiqi.

“Kėtė e kuptojnė plotėsisht qytetarėt tanė tė nacionalitetit serb tė cilėt me gjithė presionin nga Beogradi, kanė hyrė nė radhėt e Ushtrisė sė Kosovės. Deri nė fund tė vitit, Ushtria e Kosovės do tė jetė plotėsisht e formuar. Qėllimi i ushtrisė do tė jetė lufta kundėr terrorizmit dhe kėrcėnimi global jo vetėm pėr Kosovėn, por edhe pėr vendet tjera tė rajonit, pėrfshirė edhe Serbinė. Atė qė Vuēiqi e kundėrshton dhe i fton serbėt qė mos tė pėrfshihen nė Ushtrinė e Kosovės, nuk ėshtė njerėzore dhe as korrekte. Ne jemi shtet i pavarur dhe serbėt qė jetojnė nė Kosovė janė qytetarė tė barabartė tė Republikės sė Kosovės”, ka thėnė ndėr tjera Veseli.
__________________
Shėrbėtorėt e Serbis i Urrejnė Trimat e Lirisė
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2018, 00:51   #42
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,091
Thanks: 632
Thanked 476 Times in 335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Nuk jam kondra aspak, por desha te di qe per cfare i vyen RKS-se ushtria ne kete moment, pse me kaq urgjence te modhe… nga kush ndihet e kercenuar RKS qe kerkon doemos ushtri te sajen urgjentisht? A nuk do ishte me e udhes qe RKS te krijoje dhe te konsolidoje me se pari nje shtet ligjor dhe me ekonomi stabel dhe te forte dhe me pas te vrapoje drejt armatimit dhe modernizmit te ushtrise? Ushtri me ekonomi te dobet nuk ka, pervoja jone e RSH-se e tregoi qarte kete qe them. Jane thjesht paqartesi te miat.
Babe,don't get me started!
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 11:47   #43
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 384
Thanks: 9
Thanked 71 Times in 66 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor


Pjesėtarė tė FSK-sė

Zėvendėsministri i FSK-sė tregon kur do tė formohet ushtria dhe sa ushtarė do tė ketė
Nga: G.B Mė: 8 nėntor 2018 Nė ora: 12:12


Ndėrsa, nė lidhje me numrin e ushtarėve qė do tė ketė ushtria, Ramadani ka thėnė se do tė jenė 5 mijė aktivė dhe 3 mijė tė tjerė rezervė

Sė fundmi nė Kuvendin e Kosovės janė votuar ndryshimet e projektligjit pėr FSK-nė. E pas kėsaj, ka pasur deklarata tė ndryshime nė lidhje me kohėn se kur do tė formohet ushtria e Kosovės.

Pėr kėtė, zėvendėsministri i Forcės dhe Sigurisė sė Kosovės, Burim Ramadani, nė njė intervistė pėr gazetėn “Bota sot”, ka thėnė se FSK-ja do ta merr mandatin ushtarak dhe mbrojtės kur tė hynė nė fuqi ligjet dhe mė pas do tė fillojė tranzicioni sipas Planit Afat-Gjatė.

“FSK do tė merr mandatin ushtarak dhe mbrojtės qė prej momentin kur ligjet hynė nė fuqi, ndėrsa nga ai moment do tė fillojė tranzicioni sipas Planit Afat-Gjatė. Ndėrtimi i kapaciteteve merr kohė dhe nuk do tė ndryshojė gjithēka brenda njė dite. Do tė ketė nevojė pėr ndryshime nė doktrinė, sistem tė armatimit dhe pajisje. Tė gjitha kėto nuk do tė mund tė ndodhin sa hap e mbyll sytė. Po ashtu, FSK do tė ruajė kapacitetet aktuale qė ka, pėr shkak se kėto kapacitete janė tė nevojshme pėr sigurinė e Kosovės”, ka thėnė ai.


Ndėrsa, nė lidhje me numrin e ushtarėve qė do tė ketė ushtria, Ramadani ka thėnė se do tė jenė 5 mijė aktivė dhe 3 mijė tė tjerė rezervė.

“Numri i ushtarėve aktiv tė FSK-sė do tė jetė 5000, ndėrsa komponenta rezervė do tė ketė 3000. Ėshtė paraparė qė kjo ėshtė e mjaftueshme nė bazė tė kėrkesave dhe nevojave pėr sigurinė e Kosovės”, ka deklaruar Burim Ramadani pėr “Bota sot”.
__________________
Shėrbėtorėt e Serbis i Urrejnė Trimat e Lirisė
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 13:34   #44
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,433
Thanks: 12,078
Thanked 6,971 Times in 4,666 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 313
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Ushtria e Kosovės me 8 mijė ushtarė, buxheti shtohet ēdo vit.

Ushtria e Kosovės do tė pėrbėhet nga 8 mijė ushtarė, nga tė cilėt 3 mijė do tė jenė rezervė.

Buxheti pėr Ministrinė e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės ėshtė 51 milionė euro, dhe parashikohet qė t’i shtohen nga 5 milionė euro ēdo vit.

Ndėrkohė, raportohet se nė projektligjin sipas tė cilit do tė ndėrtohet ushtria, ajo do tė ketė detyrė mbrojtjen e integritetit territorial tė Kosovės dhe do tė furnizohet me armatim aq sa do tė ketė nevojė.

Ekspertėt e ēėshtjeve ushtarake dhe atyre tė sigurisė konsiderojnė se nisma pėr krijimin e ushtrisė duhet tė ēohet pėrpara, sado qė ėshtė mjaft e vonuar, por kjo sipas tyre s’duhet tė cėnojė raportet me ndėrkombėtarėt.


19 Mars, 2017 07:28 | 0 shfletime

PS: kenkam ja prvi qe e paskam kqyr.

Tungi.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg ush_1489904038-5386825.jpg (21.9 KiloByte, 16 shikimet)
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2018, 19:54   #45
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 384
Thanks: 9
Thanked 71 Times in 66 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntorTė rinjtė serbė tė interesuar pėr t’u bėrė pjesėtarė tė FSK-sė
Mė:

9 nėntor 2018 Nė ora: 17:35

Mes tjerash, Shala tha se pakoja e re ligjore pėr FSK-nė ėshtė pėr mbrojtje tė Kosovės dhe nė pajtim me Kushtetutėn.

Mbi 300 kėrkesa deri mė tani kanė qenė nga komuniteti serb pėr t’u bėrė pjesė e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.

Sipas kryetarit tė komisionit pėr punė tė brendshme, siguri dhe mbikėqyrje tė Forcave tė Sigurisė sė Kosovės tė Kuvendit tė Kosovės, Haxhi Shala, pavarėsisht presionit tė Beogradit qė edhe ushtarėt e tanishėm ta lėnė FSK-nė, ka pasur numėr tė madh tė kėrkesave pėr t’u bėrė pjesė e saj.

Nė Qendrėn Mediale nė Ēagllavicė, ėshtė mbajtur njė debat publik pėr pakon e projektligjit pėr Forcat e Sigurisė sė Kosovės, me pjesėtarėt e komunitetit joshqiptar.

Kryetari i komisionit pėr punė tė brendshme, Haxhi Shala, tha se ka pasur kėrkesa tė shumta nga komuniteti serb qė tė bėhen pjesė e Forcave tė Sigurisė sė Kosovės.

“Ka kėrkesa tė shumta tė rinisė nga komuniteti serb qė tė bėhen pjesė e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės. Me tė kaluar ligjet e FSK-sė nė vitin 2019 do tė ketė edhe kampanja tė tjera. Ka jashtėzakonisht shumė tė interesuar qė tė jenė pjesė e komunitetit serb. Ata tė cilėt nuk kanė mundur tė pėrballojnė presionin nga politikat e dikujt, ata kanė liru, por jo me fajin e tyre, nuk i fajėsojmė, do tė kėqyrim ēka do tė bėhet nė kėtė rast Forca e Sigurisė sė Kosovės lidhur me kėta, ku ata i kanė disa rregullore tė cilat, ndoshta nuk do tė mund t’i kthejnė, do tė mund edhe t’i humbin ato, tė cilat i kanė pasur deri sot. Por, kjo mbetet tė diskutohet edhe njė herė nė Ministrinė e FSK-sė”, tha Shala.

Mes tjerash, Shala tha se pakoja e re ligjore pėr FSK-nė ėshtė pėr mbrojtje tė Kosovės dhe nė pajtim me Kushtetutėn.

Nė kėtė debat publik, pjesėmarrės ishte edhe deputeti i Lėvizjes Vetėvendosje, Rexhep Selimi, i cili tha se ligjet e miratuara janė shumė tė rėndėsishme. Ai serbėve tė pranishėm u tha se Lista Serbe nuk ėshtė pėrfaqėsimi i duhur pėr ta, duke shtuar se ata nuk po marrin pjesė nė procedimin e ligjeve.

“Pėrfaqėsuesit e juaj nė Parlamentin e Kosovės, nuk po e bėjnė punėn e duhur, sepse ata nuk po marrin pjesė nė procedimin e kėtyre ligjeve dhe ky ėshtė njė gabim i madh. Njė gabim i cili pasojat e para direkte i ka, tek komuniteti qė ata pėrfaqėsojnė. Ne nuk jemi qė t’i zėvendėsojmė ata sot kėtu, por jemi si komision parlamentar qė tė japim kontributin tonė pėr tė diskutuar me ju, siē me gjithė qytetarėt e Republikės sė Kosovės pėr tė pasur njė dėgjim publik, nga i cili ne do tė marrim tė gjitha sugjerimet e juaja, do tė marrim vrejtjet e juaja, do tė shohim pėrkushtimin dhe angazhimin tuaj qė Forca e Sigurisė sė Kosovės tė arrij mandatin e saj sic e ka pėrshkruar edhe nė Kushtetutė edhe nė ligj”, ka shtuar Selimi.

Kryetari i komisionit pėr punė tė brendshme, Fatmir Xhelili ka motivuar tė pranishmit qė tė bėhen pjesė e Forcės dhe Sigurisė sė Kosovės, duke shtuar se FSK pėrveē qė do tė mbrojė qytetarėt, nėse do tė jetė nevoja do tė mbrojė edhe integritetin territorial.

“Ėshtė njė proces i cili parashihet tė zgjas 10 vite. Nuk do tė ndodh nė njė moment tė veprojnė si Forca tė Sigurisė, kemi nevojė pėr edukim, trajnime tė reja tė tyre. Unė mendoj qė kėto ligje do tė mundėsojmė edhe forcave tona tė jetė institucion i cili ėshtė i paraparė, mos tė dhasht Zoti nėse ėshtė e nevojshme ta pėrdor forcėn pėr mbrojtje edhe sigurimin e tė gjithave komunitetet, tė gjithė qytetarėve, tė pronės sė tyre edhe tė integritetit tonė”, tha Xhelili.

Ndryshe, nė Kuvendin e Kosovės ditė mė parė, janė miratuar nė lexim tė parė, pako me tre projektligje qė parashohin transformimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės nė ushtri tė Republikės sė Kosovės.
__________________
Shėrbėtorėt e Serbis i Urrejnė Trimat e Lirisė
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2018, 22:08   #46
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 10,001
Thanks: 8,657
Thanked 4,457 Times in 2,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin
.

Kastrati, nė Debat Plus me Ermal Pandurin nė RTV Dukagjini, ka thėnė se nė vitin 2014 pėrfaqėsuesit e serbėve tė Kosovės ishin tė gatshėm pėr tė pranuar formimin e ushtrisė sė Kosovės me ndryshime kushtetuese.

/Telegrafi/
Pėr inati tė shkjeve e tė koalicionit ( pėr tė mos thėnė kolaboracionistėve ) me ta e kanė bėrė kėtė LDK e VV!
Nuk duhet tė jetė dicka e mirė, derisa shkejtė e pėrkrahin!
__________________
Mirėkuptim, tolerancė dhe shumė, shumė dashuri!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 09-11-2018 nė 22:25
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 09-11-2018, 22:13   #47
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 10,001
Thanks: 8,657
Thanked 4,457 Times in 2,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Interesant si popull kemi shumė prirje tė merremi me gjėra dytėsore - nė kėtė rast emėrtimi. Pėr mua ėshtė i rėndėsishėm brumi. Vetė termi Forcat e Sigurisė sė Kosovės pėr mua ėshtė mjaft domethėnės.
E kush ėshtė ajo qė e siguron lirinė dhe sovranitetin e njė shteti - konkretisht nė kėtė rast, tė Kosovės?
Forcat e Sigurisė sė Kosovės - Ushtria pra!
__________________
Mirėkuptim, tolerancė dhe shumė, shumė dashuri!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 09-11-2018 nė 22:22
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 09-11-2018, 22:19   #48
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,433
Thanks: 12,078
Thanked 6,971 Times in 4,666 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 313
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Pėr inati tė shkjeve e tė koalicionit ( pėr tė mos thėnė kolaboracionistėve ) me ta e kanė bėrė kėtė LDK e VV!
Nuk duhet tė jetė dicka e mirė, derisa shkejtė e pėrkrahin!
Judet apo izraelitet nuk kane palestineze ne USHTRINE e TYRE.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur