Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-11-2017, 23:30   #401
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,066
Thanks: 2,119
Thanked 2,059 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 90
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Me pak rreshta por ma keni tejkaluar Pirat, ky eshte ai definicioni qe kerkoja per t'i dhan pergjigjije lionelit por s'isha aqė i zoti se nga me ia nis...ndihme e madhe kjo per mua,

Faleminderit Pirati!
Tani e lexova. Ne fakt nuk nuk kam njohuri te thella nga fushe e gjuhes, por jam i bindur qe gjuha e folur i paraprine asaj te shkruar. Shembull nje femije me pare fillon te flase gjuhen te cilet e meson nga prinderit para se te njohe shkronjat apo fjalet e shkruara dhe ne kete menyre tek popujt ne historine e tyre, gjuha e folur eshte bartur nder breza deri te themi ne kohen e ngritjes se tyre, kur kane filluar ta transmetojne ne te shkruar.
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2017, 10:24   #402
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 1,565
Thanks: 0
Thanked 466 Times in 368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
nuk e kam percjellur me ketej kete debatin qe jeni kapur mesharra

hiq latinishtes si gjuhe e vdekur, por zakonisht ēdo gjuhe e shkruar origjinen direkte e ka ne gjuhen e folur.

Tani nese nje gjuhe e folur dhe e trasheguar ne nje milenium brezash, e qe ta zeme nuk ka trashegimin e te shkruarit, qe ta shpallesh si inekzistente, por kapesh per shkrime, qe as ne kuptim, shqiptim e as ne shkronja nuk perputhen me gjuhen e folur, por jane produkt i shpikjes se pacienteve, te cilet neurolinguisti ka kohe qe i pret ti vizitoje
Me pak rreshta por ma keni tejkaluar Pirat, ky eshte ai definicioni qe kerkoja per t'i dhan pergjigjije lionelit por s'isha aqė i zoti se nga me ia nis...ndihme e madhe kjo per mua,

Faleminderit Pirati!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Me pak rreshta por ma keni tejkaluar Pirat, ky eshte ai definicioni qe kerkoja per t'i dhan pergjigjije lionelit por s'isha aqė i zoti se nga me ia nis...ndihme e madhe kjo per mua,

Faleminderit Pirati!
Tani e lexova. Ne fakt nuk nuk kam njohuri te thella nga fushe e gjuhes, por jam i bindur qe gjuha e folur i paraprine asaj te shkruar. Shembull nje femije me pare fillon te flase gjuhen te cilet e meson nga prinderit para se te njohe shkronjat apo fjalet e shkruara dhe ne kete menyre tek popujt ne historine e tyre, gjuha e folur eshte bartur nder breza deri te themi ne kohen e ngritjes se tyre, kur kane filluar ta transmetojne ne te shkruar.

Nuk ju kuptoj dot.As njerin as tjetrin. Cdo te thuash Pirati me ato qe ke shkruar ? Nuk eshte gje e re per t'u ditur se fundmi se gjuha shqipe ka filluar te shkruhet ne formen qe ne e njohim sot qe nga 1908. Me pare eshte shkruar ne forma te tjera. Me simbole te tjera. Latine,greke ose sirilike. Kreksi ka marre persiper te beje shpikje me gjuhen e te pareve te tij. Une dyshoj ne personi,qe shkruan se fundmi ne keto tema,eshte po ai Kreksi qe ka pas shkruar ne FSh e me pare ne Internet, sepse ajo per te cilen po shkruan nuk perputhet me postimet e mepareshme ne vite, aq me teper me aq sa gjykoj une dhe shqipja e shkruar qe po perdor nuk eshte e njejta.

Une i kam bere Kreksit disa here pyetje, pro me duket se o anashkalon o nuk harrin te me kuptoje se cfare shkruan dhe vazhdon shkruan kodra pas bregut. Me poshte ke linkun ku Kreksi ka hapur nje teme tjeter dhe po merret me Leibnitzin :
Kodi:
http://www.forum-al.com/showthread.php?p=1297137#post1297137
Une po e pyes Kreksi kaq e kaq here. Kthjellohu ne vete per nje gje. Nuk ka egzistuar shqipja si gjuhe apo nuk ka pasur alfabet (pra deshmi te shkruara te shqipes)...dhe ai akoma i bije patkoit ne vend t'i bjere gozhdes.
Pirati. Dhe ti kthjellohu ne ato qe thua dhe ne ato qe poston.
Ndaji gjerat. Diskutimi eshte per deshmi te shqipes dhe jo ka egzistuar shqipja si gjuhe ne mijevjcare apo ehste krijuar 300 vitet e fundit sic po e nxjerr Kreksi. Me shqipe jane marre njerezit me vite dhe shekuj. Ja te panoj une ate qe thote Kreksi tek tema e Leibnicit. Pra shqipja na eshte krijuar para 300 vjeteve. Po mire o Kreks. Ato shkrimet truske qe i lexon dhe me tingellojne Shqip cfare jane? Po ata shkrimet e greqishtes se vjeter ( Disku i Festos) , qe je marre nje here ti me deshifrimin e tij ne FSH dhe tingellojen si shqipe e ngrire ne kohe, cafre jane ? Po ai shkrimi ''Femija Hyjeron Aire'' me shkronja greke ne nje stele varri romake? Keto nuk jane prova ? Ok. Nuk i pranojme keto. Po mire o Kreks. Keta arbereshet qe kane ikur qe ne kohe te Skenderbeut , pra para 500 e kusur vitesh pse vazhdojne e flasin shqip? Ku e gjeten ata shqipen kur ti me thua qe u krijua shqipja 300 vjet me pare ?
Po te them dhe nje here o Kreks. Leri ore budalliqet qe shkruan. E kupton kete qe te them apo dhe kete nuk e kupton ? Mos u be qesharak me vete, sepse ne kete menyre nuk tregon gje vec se i ke hyre detit te cmendurise me kembe.

Hidhi nje sy ketyre me poshte dhe me thuaj: i kupton se cfare eshte shkruar aty ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2017, 22:12   #403
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,066
Thanks: 2,119
Thanked 2,059 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 90
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

As une nuk ju kuptoj asnjerin nga ju dyve une e shkruajta nga tribinat "Authoctonus"

per sēarimin e metutjeshem, gjuhen e shkruar pamvaresisht se kur dhe ne ē`vit ka filluar te paraqitet, une e shof si produkt i gjuhes se folur. Nuk e di ēfare paqartesi ka ketu ? Pra gjuha e folur eshte bartur ne te shkruar. Ndersa sa i perket ngjashmerise me sllavishten, nuk mendoj qe ka, sepse dallojne shume dhe me shume se shume mes njera tjetres. Mund te jete ndonje fjale e huazuar ose ndonje qe ka ngelur nga selxhuko taratorat e qe perdoret ne vendet e ballkanit, por ngjashmeri nuk shof mes dy gjuhesh, ndryshe do mund te kishte komunikim mes dyjave sikur te kishte ngjashmeri.
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2017, 22:18   #404
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 17,510
Thanks: 4,060
Thanked 4,691 Times in 2,936 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 220
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
As une nuk ju kuptoj asnjerin nga ju dyve une e shkruajta nga tribinat "Authoctonus"

per sēarimin e metutjeshem, gjuhen e shkruar pamvaresisht se kur dhe ne ē`vit ka filluar te paraqitet, une e shof si produkt i gjuhes se folur. Nuk e di ēfare paqartesi ka ketu ? Pra gjuha e folur eshte bartur ne te shkruar. Ndersa sa i perket ngjashmerise me sllavishten, nuk mendoj qe ka, sepse dallojne shume dhe me shume se shume mes njera tjetres. Mund te jete ndonje fjale e huazuar ose ndonje qe ka ngelur nga selxhuko taratorat e qe perdoret ne vendet e ballkanit, por ngjashmeri nuk shof mes dy gjuhesh, ndryshe do mund te kishte komunikim mes dyjave sikur te kishte ngjashmeri.
edhe turqishtja me gjermanishten afrohen disi
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2017, 22:46   #405
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,066
Thanks: 2,119
Thanked 2,059 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 90
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
edhe turqishtja me gjermanishten afrohen disi
te njejta jane dürüm und kebaaapbaaaap i thone ne dyja gjuhet
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2017, 07:25   #406
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 1,565
Thanks: 0
Thanked 466 Times in 368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
As une nuk ju kuptoj asnjerin nga ju dyve une e shkruajta nga tribinat "Authoctonus"

per sēarimin e metutjeshem, gjuhen e shkruar pamvaresisht se kur dhe ne ē`vit ka filluar te paraqitet, une e shof si produkt i gjuhes se folur. Nuk e di ēfare paqartesi ka ketu ? Pra gjuha e folur eshte bartur ne te shkruar. Ndersa sa i perket ngjashmerise me sllavishten, nuk mendoj qe ka, sepse dallojne shume dhe me shume se shume mes njera tjetres. Mund te jete ndonje fjale e huazuar ose ndonje qe ka ngelur nga selxhuko taratorat e qe perdoret ne vendet e ballkanit, por ngjashmeri nuk shof mes dy gjuhesh, ndryshe do mund te kishte komunikim mes dyjave sikur te kishte ngjashmeri.
Une e sqarova. Njerezit mbase presin qe te shohin te shqipe shkruar me germat qe perdorim sot. Kjo mbase i ngateron ata. Shembujt qe te dhashe me siper jane shqipe e shkruar.Mendoj se eshte shume veshtire te pretendohet/shpresohet qe ne Shqiperi apo perreth te gjendet liber (roman, katalog, liber lutjesh, manual) te shkruar ne gjuhen shqipe ne vitet e mesjetes apo me pare, kur dihet shume mire c'eshte bere ne Shqiperi gjate ketyre koherave, por dhe jo vetem ne Shqiperi.Kane qene kohe te erreta ne gjithe Europen. Sidoqofte shqipetaret e kane treguar veten si njerez qe dinin te qeveriseshin dhe me fjale/ pa pasur nevoje per ligje te shkruar.Kujtoj ketu Kanunin e Lek Dukagjinit qe eshte quajtur Kushtetuta e pare ne Europe.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 24-11-2017, 18:40   #407
Mollos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 34
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
Mollos do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
...une i tregova se ē'eshte dru kreksi tani po t'tregoj se ē'ėshtė dru "lloske" "molloske" =lloska asht nji dru i ēare ne dysh hū gardhi hesapi..lol !
"me marrė ni "llosk" t'baj pestil..(do thotė tė rrafi saqė d tė dualin shenja tė zeza mbi trup/ lėkur...shenja te zeza si pestili ( reēeli i dardhave)..
Pra deri ketu e spjeguam dru kreksin dhe dru llosken apo "to lloska "molloska" "mo-llos" mal i lloskave mal/ pyell i hunjve..i trarve, "mol-llos-ka= pyelli i lloskave..Mollos-ka !
A ka ma naj tjeter ?...(qe don molloska (lloska) shpines )
Etimutoloqi karizmathike Kqenefx

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mollos : 24-11-2017 nė 18:52
Mollos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2017, 16:33   #408
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mollos Shiko postimin
Etimutoloqi karizmathike Kqenefx

=DESHIFRIMI GHUHES SHQIPE=


PAS TOPONIMIT “KOLLASHINI” ZBULOHET KODI I GJUHES SHQIPE

Tuj e ditur se fjalėt e fshefta apo si i themi nė popullore, « Kashelashat » gjithėmonė zgjonin interesim tek unė rreth kėtij hulumtimi qė prej moshės 8 vjeēare, rrethė 52 vite kėrkime rruga ishte tepėr e gjatė, qė most tė hyjmi mė tej rrethė jetės time, kalojmi tė shtjellojmi punimet se si erdha deri te ky zbulimi i fundit qė ėshtė ēelsi I kodeksit tė gjuhės shqipe.

Si e cekėm mė sipėr pa hy nė detaje tjera, do t’ia nisi sa mė shkurt tė spjgoj rolin e toponimit “Kolashin” qė nė realitet duhej tė shkruhej sipas alfabetit dalmatine por ne munges tė shkronjave “s” me kapele kete “s” duhet ta kuptoni si “sh” dhe I gjithe problem vjene ketu tek sistemi I fshehur I te lexuarit tė emrave tė vendeve tė cilėt nė realitet janė njė LIBER I hapur mbi harten e globit, jo vetem mbi territoret e Europes, keshtuqė emri “KoLLasin” dhe vete shkronjat e ngjitura “OLL” tregojne historin e fshehur te Hyjnesheste cilen do ta pagezojmi tash e tutje “e-OLL-ą qe formohet prej gerrmes “O “ te koka e mbaron me kėmbėt si “LL” e cila ėshtė e ngurt pra shtrihet nė gjithė territoret e Ballkanit duke fillue prej kokes nė Rrafshin e Dukagjinit me maje tė Kokes fshati Rosujat perfshirė edhe Pejen e shkon deri te mesi I kokes me njė gjėrsi prej 45 kilometra ku kėmbėt e saj lagėn nė Detin Egjé, pra me njė gjatėsi rrethė 250 kilometra.
Nė lidhje me Hyjneshen “e-OLL-a” kemi pershkrua nė disa shenime tjera nė detaje se; nga erdhi kjo hyjnesh, prej cilit konstellacion si dhe kur e si erdhi, kush e dergoj, kush e maroi kete “Hyjni” aqė kolosale prej gurit me nje gjatesi prej 250 kilometra mendoj se kete pyetje as qė duhet ta diskutojmi perpos se duhet tė lutemi pėr PAQE dhe besimin se, Po, ekziston fuqia e hyjnis e atij “un” it te Madheshtis te gjithė UNIVERSIT !
Po duhet me besue se ka dhe paska jetė edhe pas vdekjes, po, sespe asgjė nuk i shpeton hyjniut krijuesit tone, asnjė mashtrim, asnjė genjeshter nuk I shpetojnė fuqies sė Hyjniut !

Pytjet tjera, se, pse dhe me ēfarė detyre ka ardhur kjo Hyjnesh mbi planeten tokė para kushedi sa mi vjete a miliona vitesh, unė nuke di me I dhan pergjigjeje askujt por njė gjė e di se EOLLA ka ardhur me siguri prej Konstellacionit te Gjarpnit “SERPA E MADHE” vetem se drita me ardhur deri tek ne duhet miliona vite qe most e hyjmi nė detaje !
Spjegime shtese; shkronjat duhet te zevensohen sipas alfabetit ne dalmatine.
Š =sh
Ž =zh
Đ=xh
G=zh
J=zh/Zi
I/i=para "in" tingllon ėn/ė /J
H=I/i=kur rrotullohet"
L=V=kur rrotullohet etj...
"mé" fr.= a tingulli qe del prej gojes se personit qe dikton ne nje frengjishte
me aksent, raguzian, dalmatine, "me" do me thene; "ēite, veje, shenoje, shkruje,
mirepo shkruesi shenon ne leter edhe ata tinguj qe nuk duhej te ishin shenuar dhe rezultati del keshtu si vijon mė poshtė kur fjala nź anglishte luan rolin me tė rendsishem ne formimin e shqipes si do ta shifni;
"delet" anglishte, ="fshi" "zbrisi""prishi" "efase" "barre" "zbriti" "puni" "nepuni" "prese" pik-"pese" "toēka" etj
"odelet" "odelo" qe del ne shqipe" "o delet" "dhent" ne popullore kurse nė dalmatine fjala ėshtė pėr rrobat, teshat, petkat...
Keto fjale shkruhen krejte gabimishte nga dalmatini i cili eshte edhe ai si profeti Ezejkel, memec, goja iu ėshtė nxan por di te shkruaj krejte se ēka degjon me veshet e tij nga "mallniaja" hyjniu, ai i shenon ne leter, te njejten repriz e bejne edhe keta dy dalmatinet raguziane...si do ta shifni, keto jane rreshtat epare te fomimit te gjuhes shqipe jo para 3000 vitesh por jo me largė se 300 vite !
================================================== ============
A1.=AMAN/DIN/ė/ORE/mé/DIT'/AMEL/ IE/JE/MI/RĖ/
A2.=QUE/LAJ/PETKAT/EŠAT/E/LINĐE/SAL/mé/PRUTe...FĖN !
A3.=QU E LAJ TEŠAT E L' INGJES SALE ne PRRU TE FEN...
A4.=(Quelle aile Laver ses chāt qui pu Lingues sale de tes prūt ...FINE )
B=KOPUKELLAJ/ąPéć/PESKOPI/KAM/ORANTRE/PASNATE/ KOPELEŠI/PETREOVCE/SENKOVCE/BREBIT/ETU/JAN/ąDUBOVCE/ąVERBOVCE/ąNEGROVCE/
(pas ketyre emrave fshifet nje mesazh krejte tjeter, sa fjala per "ovcet" nga sllave por diēka tjeter)

"OD NADAPULJE PA DO PODUNAVLE POILIRSKOM DO SKUMBIME...."
"PO ILIRSKOM KOPLJAQI" SHTIZAR "SUVA RE CE" "SUVAREKE" "suva reēe"(on dit souvent" =(thuhet shpesh per ta se ishin) "PONOS" (mburreshin me trimeri) por edhe ... "PONOSE C" (bartnin "c" =KOPLJE/shtiza por edeh "krushke/(dardha) "DARDANOSI" = (darda nosi) mban shtizen qe ne gjermane quhet "darda" "po noēi" "UBI SKAVIN" (naten vret ēka i sheh syni)
"PO DAN/U BIJESKA/NA MUNIK" (diten ne hikje "u bijezh"/u bjes" (e jo si kujtonim na; "bjeshka namun" me dal permes Danubit- e me ik ne Munhen, mirepo mesazhi ėshtė krejt i thurrun me dy kahje qe spjegon se; NE MUNHEN SKA "PODANUBIJE" (ne Munhen le qe s'ka mundesi me vra njerin as natene diten dhe te ikesh maleve por ketu tregon edhe sekretin tjeter se;
*Kuptohet ketu se ku ishte kjo loja e fjales "bjeshka" ne shqipe...*
"NA MUNIK SKA DANUBIJE" =do thote se ketej nuk kalon lumi Danub; Mynheni/Munqeni/Muniki/Munishi/Munheni...dhe se ne ket qytet ka rregulla jetese te qytetrimit, te drejtesise dhe lirise se njeriut !

"SKA DANUBIE NA MUNHEN NI DEGA NAHENA "=do thote se;
"ska ketu ne Mynhen si te te ne qė duken degė ahi te rezervume per ti vjerrur njerėzit ti paguajnė fajet e tyre "dégāt"fr. damtimet......por kėtu nė Mynhen ka drejtesi dhe ligje...qė paguhen prej xhepit...!
"Ska nė Mynhen raste kur vritet nejri n'pik ditės" ėshtė kombinim i fjalve permes toponimeve Danubio-Mynhen-Ahen dhe fjales franke "dega" n'ahėn Ahen-qytet tjeter nė Gjermani qė permes kesaj loje fjalesh ėshtė krijue njė mesazh i fsheft...dhe ne anen tjeter ėshtė formue njė kodeks i msheft i drejtave te njeriut !(do e shohim ma vona si dhe pse...)
"KANA VJENA ULMUN'HEN" qe kėtu nga kjo fjali qe na duket se ėshtė nė gjuhen shqipe janė shenua 3 kendet mbi harten gjeografike K.L.M.H ...shenohen kater toponime;
KANA-VJENA-ULM-MUNHEN ...
Spjegimi; ka na, sipas neve;
"NA JENA UL MU N'HAN" "jemi hip me dy kamet nė Hėnė..!
"SA MUNISHAN (e shan)SAMUNIS PI"
"HAN HAN"=(ą han han, i luhatshem..)
"SAMUN HAN HAN'SAHAN"
"MUNIKIN SHAN"=
"UNT JAM"
"SAMUN IK"
"SAMUNIT, NGET, SAMUNIT Q...=ik sa mundet..etj...
" SAMUN QAN-ULM-MINHEN"=samundet qan rruges (Ulm-Minhen)
"ULMI SA MUNHEN" =Ulmi s'a si Mynheni, s'ka sen...)
"SAMUN SAN"=(sa mundet shan)
"NA MINQEN'DER SKAQEN" (ska n'der qen si te ne)
"SEN SKA ULMI"
"SI BLEDA..." =a katun i mjerushem...
"SAMUNI K'TU VAL SHKON NGJETI HAN FAL...( IDE JESTI VANI..).
"TU VAV i de JES..."
"LA VIE DE JES"...us...Krishti)
-Jeta e Jesuitve apo e jezusit ?

Germat/shkronjat "V" e madeh kur rrotullohet behet "L" psh; JENA qytet ne Gjermani, kur vizatohet nje figur Gjeometrike mbi hart patjeter se i vejmi edhe nje shkronje e cila tregon kendin gjeometrik qe si gjithemone shenohen keshtu; A B C D F...Mirepo te rasti konkret sipas se ciles eshte formua gjuha shqipe eshte punuar mbi keto gerrma baze si; H.J.K.L.M. (kujdes, nen H.fshifet edhe shkronja i /I e madhe qe kur rrotullohet behet here i here H...) te cilat keto 5 shkronja te kendeve luajten edhe rolin e dyfishte, mshefjen e fjales apo te toponimit ne fjale ėshtė pes rremshi nen te cilat fshifen keto
emra vendesh, psh. pas emrit "JENA" ne gjermani) ėshtė marrur shkronja "V" e cila shikohet nga kendi tjeter prej H. si "L" dhe hulumtuesi kujton tani se aty eshte "VJENA" nė Austri vetem se tuj e ven kete shkronjen "V"para J-ena=Vjena !

E njejta gje behet edhe per kendin tjeter; "J" per kendin e vendosun para toponimit real qė ėshtė mi harta qyteti "ESEN" dhe tani tuj e mshefur kete vende si me nje ombrell, vendoset shkronja "J" par ESEN dhe fitohet nje kende nėn "J" por me rol te dyfishte se japin krejt ni mendim tjeter; "JESEN" qe eshet shkurtes pėr sektin "Jesenien"...kurse shkronja "M" qe tregon kendin e fshehur per qytetin ne Austri "VIENA" kjo "M" e rrotullume rat, e shtrime jep shkronjen "W"iena por ne realitet fshef mesazhin per fjalen "Mi-ėn -ā (nje gje send i cili ėshtė siper njė enes !

*Ponoshec; ne te vertete thuhet:
"PONOSHE C" si per
"SANKO C"
"NEKO C" qe kjo "c" =K !dhe eshet krejt e ndame prej rrokjeve te para...emra te disa fshatrave nė Kosovė !

PAS TOPONIMIT “KOLLASHINI” ZBULOHET KODI I GJUHES SHQIPE

Tuj e ditur se fjalėt e fshefta apo si i themi nė popullore, « Kashelashat » gjithėmonė zgjonin interesim tek unė rreth kėtij hulumtimi qė prej moshės 8 vjeēare, rrethė 52 vite kėrkime rruga ishte tepėr e gjatė, qė most tė hyjmi mė tej rrethė jetės time, kalojmi tė shtjellojmi punimet se si erdha deri te ky zbulimi i fundit qė ėshtė ēelsi I kodeksit tė gjuhės shqipe.

Si e cekėm mė sipėr pa hy nė detaje tjera, do t’ia nisi sa mė shkurt tė spjgoj rolin e toponimit “Kolashin” qė nė realitet duhej tė shkruhej sipas alfabetit dalmatine por ne munges tė shkronjave “s” me kapele kete “s” duhet ta kuptoni si “sh” dhe I gjithe problem vjene ketu tek sistemi I fshehur I te lexuarit tė emrave tė vendeve tė cilėt nė realitet janė njė LIBER I hapur mbi harten e globit, jo vetem mbi territoret e Europes, keshtuqė emri “KoLLasin” dhe vete shkronjat e ngjitura “OLL” tregojne historin e fshehur te Hyjnesheste cilen do ta pagezojmi tash e tutje “e-OLL-ą qe formohet prej gerrmes “O “ te koka e mbaron me kėmbėt si “LL” e cila ėshtė e ngurt pra shtrihet nė gjithė territoret e Ballkanit duke fillue prej kokes nė Rrafshin e Dukagjinit me maje tė Kokes fshati Rosujat perfshirė edhe Pejen e shkon deri te mesi I kokes me njė gjėrsi prej 45 kilometra ku kėmbėt e saj lagėn nė Detin Egjé, pra me njė gjatėsi rrethė 250 kilometra.
Nė lidhje me Hyjneshen “e-OLL-a” kemi pershkrua nė disa shenime tjera nė detaje se; nga erdhi kjo hyjnesh, prej cilit konstellacion si dhe kur e si erdhi, kush e dergoj, kush e maroi kete “Hyjni” aqė kolosale prej gurit me nje gjatesi prej 250 kilometra mendoj se kete pyetje as qė duhet ta diskutojmi perpos se duhet tė lutemi pėr PAQE dhe besimin se, Po, ekziston fuqia e hyjnis e atij “un” it te Madheshtis te gjithė UNIVERSIT !
Po duhet me besue se ka dhe paska jetė edhe pas vdekjes, po, sespe asgjė nuk i shpeton hyjniut krijuesit tone, asnjė mashtrim, asnjė genjeshter nuk I shpetojnė fuqies sė Hyjniut !

Pytjet tjera, se, pse dhe me ēfarė detyre ka ardhur kjo Hyjnesh mbi planeten tokė para kushedi sa mi vjete a miliona vitesh, unė nuke di me I dhan pergjigjeje askujt por njė gjė e di se EOLLA ka ardhur me siguri prej Konstellacionit te Gjarpnit “SERPA E MADHE” vetem se drita me ardhur deri tek ne duhet miliona vite qe most e hyjmi nė detaje !

Tani ti kthemi sistemit te ndertimit te gjuhes shqipe;
Si u nderua gjuha shqipe dhe kush e ndertoje ?
A ka patur gjuhė tė Albanve nė Kohen e Skenderbeut a jo dhe si flitej ?
Pse ėshtė dashur te krijohet kjo gjuhė e mshefėt ?

Kėtyre pyetjeve do iu pergjigjemi me rradh, pa ngurrua ;

Gjuha shqipe e sotme, shumica e fjalve janė tė krijume, por ka edhe fjalė tė vjetra shqipe qė gjejmi nė kėtė kodeks, si pershembull, emri i lumit « Shkumbimė » i cili mbaron mė « imė » « ime » do thotė « emėri » nė dalmate, « ime tog ili tog mjesta » pra ; nė gjuhėn shqipe sipas « kodeksit » tė gjitha kėto fjalė qė fillojnė mė « mė » janė vetėm se urdhnuese tė futura para njė fjales sź shkruar gjatė diktimit, si psh, gjatė njė ores sė gjuhes shqipe nė klasė na vjen njė nxėnės i ftuar, anglez apo dalmatin, edhe ai do shkruaj ne fletore diktimin qė citon mėsuesi, edhe se ky nxenes i ftuar se kupton fare shqipen, ai shkruan sipas rregullave tė veta, per tė, kur mesuesi i shqipes thotė, « shkruaje ; « kur pranvera vonohet » dhe nxėnsi i ftuar ai do tė shkruaje titullin njashtu si ia ka kapur veshi ; « SKRUAJEKURPRANVERAVONOHET »..as pik as presje !
E njejta gjė ka ndodhur edhe me krijmin e shqipes, qė ėshtė rezultat i njź diktimi, prandaj ; « mė » as « me » as « mi » nuk ekzistojne, jane urdhnesa veprimi se ēka duhet te ndermarri shkruesi. Njashtu edhe per « mi » ėshtė fjala per katrorin e KATRORIT magjikė apo fjalkryqeve ku normale nė secilėn kuti fr.case/kaz shenohet njė shkronje psh « H » mirepo ne rastin tone, ni kuti ėshtė e ndame me njė / « barrė » apo « shipk » dhe kur mesuesi citon ; « mi » shipka « mi » ose shika poshte\ ose shipka / naltė, shkruesi i regjistron te gjitha keto veprime te cilat nuk duhej te shenoheshin por mbeten ne fletore !
Qe ta zėmi se ēka na deshmon « kodeksi » ne lidhje me emrin e lumit « shkumbimė » ; duhet te kuptohemi se dalmatini i cili citon ai e njehe gjermanishten frangjishten si dhe shipen e vjeter por me akcent!
« PO ILIRSKOM, « HUMBIMESAPUNA »IME sapun, pa pik pa pres, « ime dalmatine lidhet menjehere pas « b » dhe « ime » s’shte gje tjeter pos nome, emri/ime ; emri sapun (umbi) « humbi shkuma »= »skum-humb »= mirepo dalmatini vijon ; pshe kako ti je » ime « » si e ke emrin ;
Ma tej vijon kodeksi ;
« SAPUNĖ, SAVONĖ, KURRIMARSESJELLE QURRE POLICE ; O ESES SESESOEFUSEN'T'HES »
Deshifrimi ;
1.-Sapun, (dalmate)
2.-“Sa punė kjo” –nuk i dilet ! (Al)
3.Savone du Marseille-la cure pour la peaux, visage/soigne.’qe si si u krijua ne shqipen e sotme prej diktimit dalmatin.
4.-Sa vonė kurrė, e marrė se sjelli « me » qyrra e lė « mi » policė, oé shés sé shés, e fūs n’t’hés !
Ta analizojmi ;
*Pra, fjala « Marseje » qe na kane lodhur qe sa e sa dekada tuj nxjerrur hipoteza e trillime prej kah mosi, perbetoheshim ne se fjala « marre sjelle » ėshtė shqipe dhe se ne apo gjuha shqipe ėshtė ne krijimin e ketij toponimit Marsej/Marseille i cili ekziston prej gati 2000 vitesh !

Qe ketu e verteta !

Fjala « qyrra » qenka e krijueme prej fjales frange qe ka dalur nga goja e dalmatinit dhe ka prodhua fjalen « QUIRRA » prej « cuire/ cure » »tingllon « kyrr) franke !
Fjala « policė » "por edhe lekuren e bute""po lis" edhe si dollape edhe kjo si e shohim vinka prej tė njejtit burim rrethe fjales « savonė » fr.sapuni…
Mirepo fjala mė interesante mė duket kjo se si ėshtė interpretuar edhe si anekdot qė tregohet nė populloren, « samun e sapunė » kur rugovasi e merrė dhe e han sapunin …njashtu edhe kėtu, « e shes-se shes » -E FUSEN’t’hés, e shohim se bashkangjitja e rrokjeve « fus+en +t’ hés, tek gjerat ushqimore, pra ky diktim a si burim per krijimin e fjales « thés » nga kodeksi dalmatin per shqipen e sotme.
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2017, 20:20   #409
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 189
Thanks: 21
Thanked 9 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Arban bArbArian ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
plemenit = fisnik

pleme = fis
hmmm , Lem dmth Lindur , e Leme ose e Lėme (Lėnur) n'shums osht Fis , nese jan pak jan familje ose klan , po nese ka shum jon Fis nga e njejta derė.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2017, 21:00   #410
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 189
Thanks: 21
Thanked 9 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Arban bArbArian ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Mos harroni qe historiant europian kaher e kan tregu tverteten qe Serbt gabimisht t'qujtun Sllav jon me prejardhje Skyt nga Azia qendrore , preciz Persia ku e gjejm kt emer.
https://en.wikipedia.org/wiki/Sarbani
Pra emni ma i famshem i Serbve
https://en.wikipedia.org/wiki/Origin..._the_Serb_name
Osht s'Arban , qe dmth S'jan Arban , ose preciz Sar Banė , edhe nji her , emni i atyne qe njihun si slav osht (s)Arban , e Arban ishalla pe kuptojm qa dmth.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur