Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-01-2017, 16:49   #121
Gi de Masha
Moderator
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimark
Postime: 6,881
Thanks: 3,714
Thanked 2,052 Times in 874 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prishtinasi Shiko postimin
Ne fjalorin e dhanrrit te rusve : e diel.
Geget te na i thone: e diell.
Pėrshėndetje Prishtinasi.

Edhe gegėnishtja ka pasun nji "njė njėsim" - standard, madje para kėtij standardit qė tashmė ėshtė bibėl e fjalėsit tė gjuhės shqipe.
As gegėnishja nuk ashtė fol qysh tė mundesh dhe del gegėnisht.

Ja disa fjalė ( krahinorizma ): dill ( duhet: diell edhe gegėnisht ), mill ( duhet: miell ), lyj ( lyej ), zi ( ziej ), qill ( qiell ) etj etj.

Prandaj asnjėherė deri tash nuk kam hapur tema nga gjuhėsia, sepse ky forum nuk meriton tema "tė mėdha"....
__________________
(firma) Gi de Masha: 25 vjet: fillim karriere nė gjėzėtari; 21 vjet: angazhim me pėrkushtim nė gjėzėtari; 20 vjet: mishėrim me ndėrrimorėt.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 29-01-2017 nė 16:52
Gi de Masha ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 29-01-2017, 16:54   #122
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Postime: 1,135
Thanks: 30
Thanked 168 Times in 112 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Pėrshėndetje Prishtinasi.

Edhe gegėnishtja ka pasun nji "njė njėsim" - standard, madje para kėtij standardit qė tashmė ėshtė bibėl e fjalėsit tė gjuhės shqipe.
As gegėnishja nuk ashtė fol qysh tė mundesh dhe del gegėnisht.

Ja disa fjalė ( krahinorizma ): dill ( duhet: diell edhe gegėnisht ), mill ( duhet: miell ), lyj ( lyej ), zi ( ziej ), qill ( qiell ) etj etj.

Prandaj asnjėherė deri tash nuk kam hapur tema nga gjuhėsia, sepse ky forum nuk meriton tema "tė mėdha"....
Per bese nuk te kuptova cka deshte me thane.
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Prishtinasi pėlqehet nga
i vjetėr 29-01-2017, 16:58   #123
Gi de Masha
Moderator
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimark
Postime: 6,881
Thanks: 3,714
Thanked 2,052 Times in 874 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prishtinasi Shiko postimin
Per bese nuk te kuptova cka deshte me thane.
Nejse, kam menduar se e ke ditur se gegėnishtja ka pasur njė standard shkrimi - d.m.th njė gegėnishte me rregulla.
__________________
(firma) Gi de Masha: 25 vjet: fillim karriere nė gjėzėtari; 21 vjet: angazhim me pėrkushtim nė gjėzėtari; 20 vjet: mishėrim me ndėrrimorėt.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 29-01-2017 nė 17:00
Gi de Masha ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2017, 17:03   #124
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Postime: 1,135
Thanks: 30
Thanked 168 Times in 112 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Nejse, kam menduar se e ke ditur se gegėnishtja ka pasur njė standard shkrimi.
Qysh nuk e kam dijte?
Kam postue ma heret per ket gja.Jane faktet historike dhe dihet kjo gja.
Ne Kosove, deri diku ne vjetin 1967 asht shkrue me standard gegnisht.
Ne Shqipni,nga vjeti 1924 deri me 1944 standard ka qene gegnishtja.
Me 1944 e mueren pushtetin tosket dhe e ndaluen gegnishten.
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Prishtinasi pėlqehet nga
i vjetėr 29-01-2017, 17:16   #125
Gi de Masha
Moderator
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimark
Postime: 6,881
Thanks: 3,714
Thanked 2,052 Times in 874 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prishtinasi Shiko postimin
Qysh nuk e kam dijte?
Kam postue ma heret per ket gja.Jane faktet historike dhe dihet kjo gja.
Ne Kosove, deri diku ne vjetin 1967 asht shkrue me standard gegnisht.
Ne Shqipni,nga vjeti 1924 deri me 1944 standard ka qene gegnishtja.
Me 1944 e mueren pushtetin tosket dhe e ndaluen gegnishten.
Besoj do tė mė besosh nėse them se shumė mė gėzove me kėtė pėrgjigje!

Nėse e duam bashkimin kombėtar duhet tė kemi njė gjuhė standarde ( sikur kėtė qė e kemi ) qė mos tė ketė nevojė tė flasin dy shqiptarė ndėrmjet veti me pėrkthyes.

Kėtė tė fundit qė e thashė mė ka ngjarė mua.
Nė kolektivin ku kam punuar kėtu, kam pasur dy mėsuese nga Shqipėria. ATo mė kanė ftuar qė kur kishin mbledhje me prindėr mė thoshin: aman, Adem eja edhe ti se nuk po i kuptoj cka po thonė. Nuk mė vinte tė habitesha me vlonjaten, por habitesha si kishte mundėsi qė as kjo krutania mos t'i kuptonte.

P.S. Ma merr mendja, mbase mund tė mos na pėlqejė ky standard, por nuk mė duket e udhės qė tė fyhen njerėzit qė janė marrė me kėtė cėshtje, e qė kanė qenė kokat e gjuhėsisė.
Aq mė keq kur thonė se kjo gjuhė ( standardja ) ėshtė e Enver Hoxhės.
__________________
(firma) Gi de Masha: 25 vjet: fillim karriere nė gjėzėtari; 21 vjet: angazhim me pėrkushtim nė gjėzėtari; 20 vjet: mishėrim me ndėrrimorėt.
Gi de Masha ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2017, 17:33   #126
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Postime: 1,135
Thanks: 30
Thanked 168 Times in 112 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Besoj do tė mė besosh nėse them se shumė mė gėzove me kėtė pėrgjigje!

Nėse e duam bashkimin kombėtar duhet tė kemi njė gjuhė standarde ( sikur kėtė qė e kemi ) qė mos tė ketė nevojė tė flasin dy shqiptarė ndėrmjet veti me pėrkthyes.

Kėtė tė fundit qė e thashė mė ka ngjarė mua.
Nė kolektivin ku kam punuar kėtu, kam pasur dy mėsuese nga Shqipėria. ATo mė kanė ftuar qė kur kishin mbledhje me prindėr mė thoshin: aman, Adem eja edhe ti se nuk po i kuptoj cka po thonė. Nuk mė vinte tė habitesha me vlonjaten, por habitesha si kishte mundėsi qė as kjo krutania mos t'i kuptonte.

P.S. Ma merr mendja, mbase mund tė mos na pėlqejė ky standard, por nuk mė duket e udhės qė tė fyhen njerėzit qė janė marrė me kėtė cėshtje, e qė kanė qenė kokat e gjuhėsisė.
Aq mė keq kur thonė se kjo gjuhė ( standardja ) ėshtė e Enver Hoxhės.
Androkli Kostallari koka e gjuhsise ?
Ky ka qene nji koqe njeri,pro rus...se s`due me u zgjate per at tum njeri.
Adem,nuk i kupton ti keto gjana,thjesht nuk ke lexue faktet e verteta per to,prandej edhe nuk ta marr per te madhe.
Ka si ti disa,po nuk jan aq shum sa ishin para 30 e sa vjete.
Jeni ende ne inercion daje,kjo nga propaganda e leshit qe e kemi perjetue : cka vjen nga Shqipnia asht ari!
N`lesh ka qene ari.

Po ta pekujtoj edhe nji shembull tjeter.
I njoh 4-5 familje ne Prishtine qe nuk kan pase njeri te shpise qe ka studjue,po ne vjetet 1980-ta e kan ble kompletin e veprave te E.Cabejt!Vec me i mbajt ne shpi,veprat e ketij njeri te madh,thonin.

Kur lexon nga arkiva fakte qe tregojne xhelozine e skajshme te Cabejt ndaj Selman Rizes,me nji fjale E.Cabej dhe A.Kostallari (ne rend te pare),po sigurisht edhe tjere, e bllokuen dhe ia pamundsuen botimet atij (S.Rizes), qe ishte shume her ma patriot se ata dy dhe se paku si morfolog larg ma i shquem se ata dy, te vjen shum keq per respektin qe ke pase per E.Cabejn.

Shkurt,kemi jetue me prralla qe na i kane transmetue zyrtaret e partise se punes se Shqipnise.
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Prishtinasi pėlqehet nga
i vjetėr 29-01-2017, 17:55   #127
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 14,496
Thanks: 2,705
Thanked 3,184 Times in 1,918 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 184
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

kush dreqin e kupton gegnisht -turqisht -serbishten e prishtines?
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2017, 10:55   #128
COB
IllyrianMuslim
 
Avatari i COB
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Postime: 761
Thanks: 21
Thanked 43 Times in 27 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
COB ka njė atmosferė spektakolareCOB ka njė atmosferė spektakolare
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?Anglisht - Budgie
Shqip ?
__________________
Mos e shikoni gjeografia e biologjia, shkenca e Shqiptarit ėshtė Shqiptarologjia
COB nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i COB pėlqehet nga
i vjetėr 15-03-2017, 11:03   #129
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Postime: 4,297
Thanks: 2,476
Thanked 1,408 Times in 624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga COB Shiko postimin


Anglisht - Budgie
Shqip ?
Papagall me duket.
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 15-03-2017, 11:10   #130
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Postime: 1,707
Thanks: 383
Thanked 220 Times in 140 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Papagall me duket.
Jo, ore Fshatundar. "Gabim" e ke.

Drejte eshte: parlamentar shqiptar.

*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i TerraN pėlqehet nga
i vjetėr 15-03-2017, 11:32   #131
Gi de Masha
Moderator
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimark
Postime: 6,881
Thanks: 3,714
Thanked 2,052 Times in 874 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga COB Shiko postimin


Anglisht - Budgie
Shqip ?
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Papagall me duket.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
Jo, ore Fshatundar. "Gabim" e ke.

Drejte eshte: parlamentar shqiptar.

*
hahahahhaha. Terran, mos fyej sojin e papagajve!
__________________
(firma) Gi de Masha: 25 vjet: fillim karriere nė gjėzėtari; 21 vjet: angazhim me pėrkushtim nė gjėzėtari; 20 vjet: mishėrim me ndėrrimorėt.
Gi de Masha ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2017, 11:34   #132
Gi de Masha
Moderator
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimark
Postime: 6,881
Thanks: 3,714
Thanked 2,052 Times in 874 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga COB Shiko postimin


Anglisht - Budgie
Shqip ?
lloj papagalli ...

nė anglisht pėr kėtė lloj shpendi thuhet:

a small gregarious Australian parakeet that in the wild is green with a yellow head. It is popular as a pet bird and has been bred in a variety of colors.
The first step in ensuring that your budgerigars get sufficient exercise is to house them in an appropriately sized cage.
__________________
(firma) Gi de Masha: 25 vjet: fillim karriere nė gjėzėtari; 21 vjet: angazhim me pėrkushtim nė gjėzėtari; 20 vjet: mishėrim me ndėrrimorėt.
Gi de Masha ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2017, 10:09   #133
Arban bArbArian
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Postime: 77
Thanks: 1
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Arban bArbArian ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Pėrshėndetje Prishtinasi.

Edhe gegėnishtja ka pasun nji "njė njėsim" - standard, madje para kėtij standardit qė tashmė ėshtė bibėl e fjalėsit tė gjuhės shqipe.
As gegėnishja nuk ashtė fol qysh tė mundesh dhe del gegėnisht.

Ja disa fjalė ( krahinorizma ): dill ( duhet: diell edhe gegėnisht ), mill ( duhet: miell ), lyj ( lyej ), zi ( ziej ), qill ( qiell ) etj etj.

Prandaj asnjėherė deri tash nuk kam hapur tema nga gjuhėsia, sepse ky forum nuk meriton tema "tė mėdha"....
Sa fjal e buku Dill , Anglish Deal Shqiptohet Dill , the big Deal , ose Mill Anglisht Mill e n'Shqip Mulli , po me rrejt dmth me ly ni piktur(realitet trrejshum) Lying , Chill se kajka ion o e John (gjon/gjėr e gjat).
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2017, 10:23   #134
Arban bArbArian
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Postime: 77
Thanks: 1
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Arban bArbArian ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?

Fjala 'ftyr' , mas pari Y osht kombinim i U edhe J = Uj = Y , pra ftyr definohet Ftuir , ose Ftir e ndrron edhe n'Fter , De dmth Dhe dheu , qilne (qė il ne) DeFterin (so turqisht jo) qe dmth Ftyra e dheut (qka ka neper tok) e shkrune qit sen se o shum e fort .
L dmth u La / ėshtė Lėnė , LL dmth lan n'shums , U dmth un , PLL'UM dmth 'u Pru edhe u lan n'shumic ku jom u qe e foli kt guh' pra ntokat tona , ky shpend 'ėshtė njė gjė e jonė' = Gjė On(jOnė) = Pi dmth Prej , PiGeOn Shqiptohet Pi'Gj'ėn (pi gjė on) .

Kjo ngjyr nqafen e PLLUMit n'Anglisht quhet Plum
https://en.wikipedia.org/wiki/Plum_(color)
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur