Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-05-2018, 09:05   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 3,228
Thanks: 157
Thanked 976 Times in 616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Shqiptarėt “alergjikė” ndaj librave

Shqiptarėt “alergjikė” ndaj librave, ndėr lexuesit mė tė paktė nė Europė

Numri i shqiptarėve qė lexojnė duket se po pėson rėnie. Sipas tė dhėnave statistikore tė kulturės nga INSTAT, numri i frekuentimeve nė bibliotekėn mė tė rėndėsishme nė vend pothuajse ėshtė pėrgjysmuar gjatė vitit 2017.

Numri i frekuentimeve nė Bibliotekėn Kombėtare zbriti nė 88 mijė, nga mbi 150 mijė qė kishte qenė nė vitin 2016.

Ndėrsa Eurostat raporton se nė BE, banorėt shpenzojnė mesatarisht 200 euro pėr frymė pėr libra, ndėrsa rreth 20 % e popullsisė janė lexues tė rregullt tė librave.

Nė vendet perėndimore, rėnia do tė ishte tregues i sjelljes elektronike, qė do tė thotė se priren qė tė lexojnė nė Web mė tepėr se sa libra fizik, pra e-libra.

Por, nė rastin shqiptar e-libri nuk ėshtė shumė i pranishėm sepse, sipas pėrfaqėsuesve tė shtėpive kryesore, pirateria dhe aksesi i pakėt nė faqe si Amazon, janė penguesit kryesorė.

Nė vitin 2016, Eurostat pėrllogarit se tė gjitha familjet nė Bashkimin Europian (BE) shpenzuan 90 miliardė euro ose 1.1% tė shpenzimeve totale tė tyre tė konsumit nė libra, gazeta dhe shkrimi.

Kjo pėrfaqėson 0.6% tė GDP-sė sė BE-sė ose rreth 200 euro pėr banor tė BE-sė. Nga ana tjetėr, shpenzimet e familjeve pėr kėto objekte ishin mė pak se gjysma e shpenzimeve tė tyre nė shėrbimet rekreative dhe kulturore.

Shpenzimet pėr libra, gazeta janė nė rėnie. Nė vitin 1995, 1.8% e shpenzimeve totale tė konsumit tė familjeve nė BE ishte e pėrkushtuar ndaj kėtyre artikujve.

Nė Shqipėri mungojnė statistika tė qarta mbi shumėn e shpenzuar pėr libra, gazeta etj, por shifrat sugjerojnė se konsumimi i tyre nė Biblioteka ka qenė nė rėnie, duke pėsuan pėrgjysmin nė 2017, nga njė vit mė parė.

Eurostat tregon se pėrqindja e njerėzve qė lexojnė libra nė Serbi, ėshtė mė e lartė se nė Belgjikė, Austri, Rumani apo Francė.

Ndėrsa kryeson listėn nė Europė Finlanda, pasuar nga Polonia dhe Estonia, me pėrqindjen mė tė madhe tė njerėzve qė lexojnė libra, pėrkatėsisht 17 %, 16.5 % dhe 15 %.

Statistika mė e fundit e realizuar nė Shqipėri nga Shoqata e Botuesve tregonte se nė 2015, 60 % e tė rinjve lexojnė 1-3 libra nė vit, shifėr e ulėt duke marrė nė konsideratė se bashkėmoshatarėt europianė shpenzojnė mesatarisht 200 euro nė vit pėr libra.

/Monitor /
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 09:08   #2
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 3,314
Thanks: 1,395
Thanked 1,498 Times in 846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt “alergjikė” ndaj librave

Te lexosh libra ne epoken e smartphoneve dhe internetit eshte bere thuajsee pamundur.Dhe vete Ismail Kadare informohet ne facebook tani
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 09:08   #3
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,883
Thanks: 0
Thanked 2,882 Times in 1,641 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 225
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt “alergjikė” ndaj librave

Kete me thote edhe nje miku im librashites.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mistrece pėlqehet nga
i vjetėr 16-05-2018, 09:26   #4
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 3,850
Thanks: 490
Thanked 829 Times in 516 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 93
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt “alergjikė” ndaj librave

Qe nuk i duam shume librat si popull kjo sdo shume te kuptohet , por jane dhe disa faktore tjere qe na bejne t'jemi sa me larg librave.

Ku lexohen librat ne pergjithesi?

Shtepi
Bibloteke
Transport publik
Park ...

Cfare kushtesh ofron Shqiperia per te lexu liber ne transport publik? Zero kushte. Dikur jashte shtetit e kisha punen 1 ore e 30 min me tren dhe leximi i nje libri i pashmangshem sepse skishe ca beje 1 ore e gjys ne tren.

Po ne bibloteke? Ku te lexojme kur mungojne biblotekat. Cdo lagje duhet te kete bibloteken e tyre gje e cila mungon ne Shqiperi. Askush nuk e merr mundimin te lexoje nje liber tek bibloteka kombetare kur shpine e ka ne kombinat ose kinostudio , bie llafi!

Po ne park? Ska parqe , nje park kemi ne tiron laj thaj i mbipopulluar plot me pitbulla verdalle qe nuk te japin ate qetesine per te lexu nje liber.

Ne shpi?
Ai qe jeton ne Shqiperi dhe qe eshte ne mardhenie pune e ka shume veshtire te gjeje hapesira mbas pune qe t'lexoje nje liber ne shpi sepse oret jane te zgjatura dhe shume te ngarkuara.

Kjo nuk justifikon dembelizmin tone per te lexu libra , por qe t'jesh lexues librash duhet te piqen dhe disa kushte qe Shqiperia nuk ti ofron.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i AAO pėlqehet nga
i vjetėr 16-05-2018, 09:32   #5
Lea
Love!
 
Avatari i Lea
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Aty ku zemra rreh!
Posts: 6,824
Thanks: 2,186
Thanked 1,753 Times in 1,137 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Lea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt “alergjikė” ndaj librave

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Qe nuk i duam shume librat si popull kjo sdo shume te kuptohet , por jane dhe disa faktore tjere qe na bejne t'jemi sa me larg librave.

Ku lexohen librat ne pergjithesi?

Shtepi
Bibloteke
Transport publik
Park ...

Cfare kushtesh ofron Shqiperia per te lexu liber ne transport publik? Zero kushte. Dikur jashte shtetit e kisha punen 1 ore e 30 min me tren dhe leximi i nje libri i pashmangshem sepse skishe ca beje 1 ore e gjys ne tren.

Po ne bibloteke? Ku te lexojme kur mungojne biblotekat. Cdo lagje duhet te kete bibloteken e tyre gje e cila mungon ne Shqiperi. Askush nuk e merr mundimin te lexoje nje liber tek bibloteka kombetare kur shpine e ka ne kombinat ose kinostudio , bie llafi!

Po ne park? Ska parqe , nje park kemi ne tiron laj thaj i mbipopulluar plot me pitbulla verdalle qe nuk te japin ate qetesine per te lexu nje liber.

Ne shpi?
Ai qe jeton ne Shqiperi dhe qe eshte ne mardhenie pune e ka shume veshtire te gjeje hapesira mbas pune qe t'lexoje nje liber ne shpi sepse oret jane te zgjatura dhe shume te ngarkuara.

Kjo nuk justifikon dembelizmin tone per te lexu libra , por qe t'jesh lexues librash duhet te piqen dhe disa kushte qe Shqiperia nuk ti ofron.


Kerkoj ndjes, Por kush eshte i apasionuar pas librave, e gjen perher kohen dhe vendin ku ti lexoj, me ka ndodhur dhe né 2 te mengjesit te lexoj nje liber qe isha kurioze né kulm te dija fundin, edhe pse kisha ber 9 ore pune! Me ka ndodhur te lexoj né nje dit me shi, e ulur né nje lokal, me nje kafe para! Ose dhe né park!

Kush vertet do te lexoj , nuk ndalohet para asgjeje, frik kam se disa gjejne justifikim faktin e kushteve, duke mos kuptuar qe eshte dembelizmi I tyre qe flet!
__________________
love!
Lea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 09:38   #6
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,883
Thanks: 0
Thanked 2,882 Times in 1,641 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 225
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt “alergjikė” ndaj librave

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Qe nuk i duam shume librat si popull kjo sdo shume te kuptohet , por jane dhe disa faktore tjere qe na bejne t'jemi sa me larg librave.

Ku lexohen librat ne pergjithesi?

Shtepi
Bibloteke
Transport publik
Park ...

Cfare kushtesh ofron Shqiperia per te lexu liber ne transport publik? Zero kushte. Dikur jashte shtetit e kisha punen 1 ore e 30 min me tren dhe leximi i nje libri i pashmangshem sepse skishe ca beje 1 ore e gjys ne tren.

Po ne bibloteke? Ku te lexojme kur mungojne biblotekat. Cdo lagje duhet te kete bibloteken e tyre gje e cila mungon ne Shqiperi. Askush nuk e merr mundimin te lexoje nje liber tek bibloteka kombetare kur shpine e ka ne kombinat ose kinostudio , bie llafi!

Po ne park? Ska parqe , nje park kemi ne tiron laj thaj i mbipopulluar plot me pitbulla verdalle qe nuk te japin ate qetesine per te lexu nje liber.

Ne shpi?
Ai qe jeton ne Shqiperi dhe qe eshte ne mardhenie pune e ka shume veshtire te gjeje hapesira mbas pune qe t'lexoje nje liber ne shpi sepse oret jane te zgjatura dhe shume te ngarkuara.

Kjo nuk justifikon dembelizmin tone per te lexu libra , por qe t'jesh lexues librash duhet te piqen dhe disa kushte qe Shqiperia nuk ti ofron.
Endri, mua keto ne duken justifikime.

Asnje shqiptar nuk e ka aq larg punen sa te kete mundesi te lexoje ne transport publik.

Ndoshta biblioteka nuk ka mjaftueshem por kush ka deshire i ben disa hapa me shume qe, meqenese mungon biblioteka e lagjes, te shkoje tek ajo e qytetit.

Po keshtu per parqet....cdo qytet ne Shqiperi e ka nje lulishte.
E mbetet shtepia, vendi ideal.

Qe te justifikojme veten kemi edhe teknologjine ne anen tone por e verteta eshte qe ne nuk e duam librin.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mistrece pėlqehet nga
i vjetėr 16-05-2018, 09:41   #7
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 3,314
Thanks: 1,395
Thanked 1,498 Times in 846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt “alergjikė” ndaj librave

Gjithsesi duhet theksuar qe meshkujt shqiptar kane zgjeruar aq shume horizontin dhe njohurite per gjeografine e njohin cdo shtet e qytet te botes dhe kjo fale skedinave

Kshuqe libra ndoshta slexojme por gazeta,analize kalendaresh e koeficentesh lexojme qe cke me te.
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 09:44   #8
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,389
Thanks: 1,203
Thanked 1,011 Times in 680 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt “alergjikė” ndaj librave

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alb99 Shiko postimin
Te lexosh libra ne epoken e smartphoneve dhe internetit eshte bere thuajsee pamundur.Dhe vete Ismail Kadare informohet ne facebook tani
Pikėrisht smartphone dhe internet janė njė mundėsi mė shumė pėr tė lexuar. Problemi ėshtė se sipas artikullit shqiptarėt gjithnjė e mė pak preferojnė tė lexojnė.
Dhe kjo do tė thotė qė vazhdon tė ketė njė shtim tė injorancės. Si edhe nė fusha tė tjera tė jetės edhe kėtu kemi njė regres, biles dramatik, nė njė vit ėshtė pothuajse pėrgjysmuar numri i lexuesve qė frekuentojnė Bibliotekėn Kombėtare.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 16-05-2018, 09:48   #9
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,341
Thanks: 3,948
Thanked 1,129 Times in 620 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqiptarėt “alergjikė” ndaj librave

Studimet e fundme tregojn se njerzit parazita dembela jane edhe me inteligjnent. Kjo do thote se gjenerata e re nuk kane nevoje te lexojn cdo liber apo filozofi klasike, sepse marrin te njejtin informacion online nga njerzit qe i kane lexuar kto materjale, njekohesisht marrin edhe shume me shume informamacione ne internet ngaqe nuk ”harxhojn” shume kohe duke lexu libra.
P.sh nese lexon gjithe diten ne internet supozojm, artikuj apo postime blogs etj, apo degjon podcasts or audio books, kjo do thote se ne nje menyre dembelizmi je duke thithur informacion me shume se asnje gjenerate qe ka egzistuar nojher ne toke. Nejse, kto jane opinionet e mija personale, si dembel shembullor kohet e fundit,lol
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 09:51   #10
Lea
Love!
 
Avatari i Lea
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Aty ku zemra rreh!
Posts: 6,824
Thanks: 2,186
Thanked 1,753 Times in 1,137 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Lea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt “alergjikė” ndaj librave

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alb99 Shiko postimin
Te lexosh libra ne epoken e smartphoneve dhe internetit eshte bere thuajsee pamundur.Dhe vete Ismail Kadare informohet ne facebook tani


Fakti eshte se sado te lexosh né smartphone ose tablet, seshte si te prekesh fletet e nje libri te ulesh, e ta shfletosh dal nga dal duke pritur me padurim, te dish cfare mcef ajo faqia tjeter né vijim! 100 here me mir nje liber né dor se nje tablet!
__________________
love!
Lea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 09:53   #11
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 3,314
Thanks: 1,395
Thanked 1,498 Times in 846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt “alergjikė” ndaj librave

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Pikėrisht smartphone dhe internet janė njė mundėsi mė shumė pėr tė lexuar. Problemi ėshtė se sipas artikullit shqiptarėt gjithnjė e mė pak preferojnė tė lexojnė.
Dhe kjo do tė thotė qė vazhdon tė ketė njė shtim tė injorancės. Si edhe nė fusha tė tjera tė jetės edhe kėtu kemi njė regres, biles dramatik, nė njė vit ėshtė pothuajse pėrgjysmuar numri i lexuesve qė frekuentojnė Bibliotekėn Kombėtare.
Ndoshta edhe sepse kjo menyra e informimit..zhvillimit me libra eshte pak old dhe me kushtet qe te ofrohen sot..nese ke deshire te informohesh ka menyra shume me te thjeshta dhe qe duan me pak perkushtim e kohe se leximi i nje libri.
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 10:01   #12
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,341
Thanks: 3,948
Thanked 1,129 Times in 620 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqiptarėt “alergjikė” ndaj librave

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lea Shiko postimin
Fakti eshte se sado te lexosh né smartphone ose tablet, seshte si te prekesh fletet e nje libri te ulesh, e ta shfletosh dal nga dal duke pritur me padurim, te dish cfare mcef ajo faqia tjeter né vijim! 100 here me mir nje liber né dor se nje tablet!
Nuk eshte e vertete, kam nje librari te mire ne xhep gati kudo qe shkoj ne iphone+. Ideja te mbajsh ne duar nje liber kudo qe gjindesh eshte dicka jashte rrealitetit.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 10:06   #13
Lea
Love!
 
Avatari i Lea
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Aty ku zemra rreh!
Posts: 6,824
Thanks: 2,186
Thanked 1,753 Times in 1,137 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Lea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt “alergjikė” ndaj librave

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Nuk eshte e vertete, kam nje librari te mire ne xhep gati kudo qe shkoj ne iphone+. Ideja te mbajsh ne duar nje liber kudo qe gjindesh eshte dicka jashte rrealitetit.


Ndoshta per ju , per mua jo me pelqen te jem pak e prapambetur( né kuptimin e mire) me pelqen ti prek faqet teksa i shfletoj!
__________________
love!
Lea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Lea pėlqehet nga
i vjetėr 20-05-2018, 19:25   #14
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,179
Thanks: 95
Thanked 163 Times in 96 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt “alergjikė” ndaj librave

Te provojn ti bojn librat me 1, X dhe 2 dhe e sheh se sa shume i lexojne shqiptaret!
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur