Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-09-2017, 16:48   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,749
Thanks: 5,737
Thanked 2,730 Times in 1,361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
“The Guardian”: Ecja nė majat e larta shqiptare – spektakolare“Nuk ėshtė njė shėtitje e lehtė … por njė gjurmė spektakolare e re nė Ballkan, qė siguron majat e larta, pikėpamjet e liqenit dhe kujtimet e vendorėve miqėsorė…”. Kėshtu e pėrshkruan tabloidi britanik “The Guardian”, oazin qė tė ofron turizmi malor nė Shqipėri e Kosovė.
Njė reportazh mbi ecjen e lirė nė majat mė tė larta, bukuritė e egra dhe problematikat e shumta.
“Pamjet nga maja mė e lartė e Kosovės, ėshtė e pabesueshme. Ose kėshtu mė kanė thėnė. Por e pashė qė ėshtė njė gjė e ndėrlikuar pėr tė konfirmuar nė mjegullat e zbrazėta dhe erėrat e ulėta”. Nė kėtė artikull, autori flet nga lartėsia e 2.656 metra e malit tė Gjeravicės, aty ku ai ka gjetur njė pllakė tė dėmtuar qė pėrkujton medaljen e parė dhe tė vetme olimpike tė Kosovės.Ata kanė ecur pėr pesė me radhė, me njė grup prej 12 vetash, kryesisht britanikė. Ata kanė ngjitur malet mė tė larta nė Shqipėri, Kosovė dhe nė Malin e Zi. Dhe nė kėto lėvizje tė lira, ”pa kufinj” siē e kanė quajtur, ata kanė vėrejtur se nuk ka autoritete dhe kontrolle policore, shkruan “KohaJonė”.
“Pjesa mė e madhe e ecjes ndjek njė gjurmė tė vazhdueshme prej 33 miljesh pėrgjatė kufijve verior tė Shqipėrisė, kryqėzim midis vendeve ėshtė pa asnjė shenjė tė kontrollit tė pasaportės. Tani e kuptoj pse rajoni tėrheq tė dashuruarit nė natyrė. Ky ėshtė njė xhep i mrekullueshėm i Europės”.
Mė tej ecja e britanikėve ka vijuar pėr nė Korab, aty ku bukuria, shuhet nga rrugėt me gropa. “Radomirė, fshati i trageteve, aty ku ka birrė tė lirė dhe rrugė tė prishura. Tė gjitha ēezmat e ujit mbyllen nė tė njėjtėn orėn, madje edhe nė shiritin lokal”. “Mirė se erdhėt nė malet e mallkuara”, thotė udhėzuesi ynė shqiptar Ardi. Ai ėshtė i ri, i ditur dhe i bukur: Me diplomė tė historisė dhe njė ēantė shpine. “Kjo ėshtė ajo ku argėtimi me tė vėrtetė fillon”.Ata tregojnė dhe pėr natėn e fundit, ku fiksuan kėto detaje. “Kjo mund tė jetė shėtitja mė e vėshtirė qė kam bėrė”,-thotė njė banor”, por ėshtė mbyllur nė mėnyrė tė mrekullueshme”, thotė Arditi.
Njė qėndisje e duhur dhe shpresėdhėnėse pėr tė huajt, pėrshkimi i turizmit me pamjet piktoreske qė tė ofron Lugina e Valbonės. Ngjyrat e flamurit dhe grija e pafalshme e kodrave.
“Kur arrijmė nė Luginėn e Valbonės nė fund tė udhėtimit, dielli ėshtė i ashpėr. Flamujt shqiptarė fluturojnė nga ēatitė e fshatit, flakėt e sė kuqes dhe tė zezės kundėr griut tė pafalshėm tė kodrave. Kemi shumė pėr tė ecur deri nė kryeqytetin e Shqipėrisė, nė Tiranė. Ne morėm njė varkė pėrgjatė Liqenit Koman, ky i fundit njė produkt i rastėsishėm i bukur i njė dige tė ndėrtuar nga kinezėt”.Dhe kujtimet!
“Horizonte tė forta dhe shpatet e pyllėzuara. Djathi i deles pėr mėngjes, dhe njė pllakė e mėrzitshme nė majė tė njė mali tė madh, u rrėzua nė njė det tė majave tė Ballkanit”.
__________________________________________________ _______________

http://www.koha.net/arberi/46355/the...-spektakolare/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur